Sharp 770SH - lepényszerű

Külső

A készüléket kézbe véve egyértelműen éreztem, hogy a Sharp ismét nagyot alkotott, legalábbis a méretei alapján. A mai „penge-korszak”elvárásainak tökéletesen megfelelő 17 milliméteres készülékvastagsághoz talán csak a 101 x 50 milliméteres készüléktest tűnhet soknak egy összecsukott kagylótól. A GSM Takácstól kapott alapcsomag gazdagnak mondható: USB kábelt, sztereó fejhallgatót és egy 64 MB-os microSD kártyát is mellékel a gyártó, ehhez hagyományos SD adapter is jár.

Maga a készüléktest kemény, kissé fényes fekete műanyagból készült, amely az előlapon végigvonuló apró négyzetháló miatt tűnik csak mattnak. Az előlapi, parányi kijelző körüli műanyag fényes hatású, és büszkén viseli mind a Sharp, mind a Vodafone márkajelzéseit, ez utóbbihoz még egy ezüst-vörös embléma is tartozik. Ergonómiai szempontból nem, de dizájnelemként tökéletes választás, hogy a felső héj kicsivel rövidebb, mint az alsó, így felvillantja a belső, ezüstöt borítást.

Oldalról nézve elegáns hatást kelt a fekete héjak közé beékelődött ezüstös berakás. A fedlap és a készüléktest alsó része nagyjából egyforma vastagságú, akarom mondani: vékonyságú. Bal oldalon a fejhallgató kimenete és a hangerőt szabályzó gomb, jobb oldalon pedig a töltő és az USB kábel csatlakozója kapott helyet. A memóriakártya foglalatának eléréséhez sajnos a hátlapot le kell venni, de a művelet bekapcsolt állapotban is elvégezhető. A hátoldalon egyébként az ezüstveretes kamerán kívül más nem található.



Kattintásra forog!

A telefon szétnyitása előtt kissé aggódtam, hogy GX25-höz hasonló gigantikus robbanást produkál, de hála az egeknek, sokat javult a mechanika. A nyitott készüléktest kettős dizájnja furcsa hatást kelt. A kijelző és belső kamera körüli rész teljesen fekete, míg a billentyűzet ezüstös színű. Maga a gombsor valamilyen szálcsiszolt fémből készült, lézergravírozott kialakítású, talán leginkább a Motorola V3-ból lehet ismerős. Használata kényelmes, leginkább csak a világítás nevezhető kissé gyengének. A szám és gyorsgombok kék, a felvesz és lerak billentyűk értelemszerűen zöld és piros háttérfényt kaptak, melyből a navigyűrűre semmi sem jutott. Külön billentyűt kapott a videohívás, saját zene és a gyorsmenü.

Hirdetés

Kijelző, menü

A 33 x 45 milliméteres, 320 x 240 képpont felbontású, 262.144 szín megjelenítésére alkalmas kijelző igazi csemege a szem számára. Először a nyári nap fényében kissé gyengének éreztem, majd rájöttem, hogy a háttérfény alapból a felére van véve. Maximum állásban a retina számára is képes maradandót alkotni. A külső, kék háttérfényű kijelző a maga 26 x 72 képpontos felbontásával nem nevezhető nagynak és hát nem is az. Csak a legszükségesebb információk láthatóak rajta – azok is csak kellő közelségből.

A menürendszer 12 ikonos Vodafone live! alapú, az ikonok azonban sokat fejlődtek az elmúlt évek során. Sajnos továbbra is ugyanaz a ronda kék és vörös dominál, de legalább szebb rajzolatúak és plasztikusabb a felülete. Az előre telepített témák közül az „Arctic Frost” tetszett nekem a legjobban, ahol csak az éppen kiválasztott ikon színes, míg a többi fekete-fehér. Először nem vettem komolyan a szoftver azirányú figyelmeztetését, hogy a téma beállítása pár percig is eltarthat, de aztán a majd fél perces vakarózás után átéreztem a helyzet súlyát. Ilyenkor ráadásul le is ugrik a telefon a hálózatról, ennek okát homály fedi.

A menürendszer kényelmes, logikus felépítésű, és kellően fürge, addig a pontig amíg az ember a fotók közé nem keveredik, mert ott aztán rendesen elidőzik a kis szerkezet. Helyenként sajnos rendkívül kisméretű betűkkel is kápráztatja a felhasználó szemét. Dicséretes, hogy a Sharp is elkezdte használni a Windows-os kartoték fülecskéket, melyek végre felszámolják a végeláthatatlanul hosszú felsorolásokat és helyette a fülecskékre bontott „almenük” között jobbra-balra is lehet lépkedni.

Telefonkönyv, üzenetek

Az 500 férőhelyes telefonkönyv ha nem is a legtágasabb, de bőséges mennyiségű információ eltárolható: 3 e-mail cím, 3 telefonszám, születésnap, lakcím, sőt még 256 betűs jegyzet is felvehető a kontaktokhoz. Hívókép és videó/hang csatolására egyaránt van lehetőség. A bejegyzések kategóriákba, azaz hívócsoportokba rendezhetők. Kissé logikátlan, hogy új név felvitelekor az adatlap listás elrendezésű, de megtekintéskor már kartotékos.

Az SMS, MMS és e-mail üzeneteket sok más gyártótól eltérően a kis Sharp teljesen egyenrangúan kezeli. Nincs külön be és kimenő mappája az e-maileknek sem, hanem logikusan egy helyen tárolja valamennyi levelünket. A nagy egységesítési folyamat során az SMS és MMS szerkesztőt is összevonta a gyártó, mely azt eredményezi, hogy a kényelmesen T9 szótárral gépelt hosszú szöveges üzeneteket alapból SMS-ben kívánja elküldeni a ketyere. Márpedig a hosszú irományok küldése rendszerint MMS-ben olcsóbb, így ezirányú szándékunknak nyomatékot is kell adni a menüben.

Az MMS szerkesztő ikonos megjelenésű, melynek segítségével pillanatok alatt hozzáadhatók a hangok, videók és képek. Ez utóbbi csak átméretezés után, melyet a szoftver automatikusan felkínál. Legfeljebb 320 x 240-es fotók küldését támogatja.. Eleinte furcsa volt, hogy a diákat csak egy vízszintes fekete vonal választja el, így az ikonok csak a legutolsó diára tűzdelnek be elemeket. Ha korábbi diára szeretnénk bármit is beszúrni, akkor a vízszintes vonalra kell „kattintani”.

Az e-mail kliens teljesen beleépült az üzenetek menübe, így például az új leveleket a beérkezett üzenetek mappában lehet lekérdezni az opciók között, vagy automatikusan is letölthetők, negyedórás, órás, négyórás, napi vagy heti frissítésekkel. Alapból a Vodafone Mail beállításai kerültek eltárolásra, emellé több saját fiók is felvehető. A levelekhez tetszőleges csatolmány mellékelhető maximum 300 kbyte-os mérethatárig. Számomra úgy tűnt, hogy minden üzenet az elég szűkös belső memóriába kerül, melyen nem is lehet változtatni.

Multimédia és szervezőfunkciók

A naptári bejegyzések és teendők száma együttesen 300 lehet. Új bejegyzés felvételekor a tárgy beírása után választható ki az esemény típusa, mely lehet tárgyalás, évforduló, szabadnap, utazás, randi és kategória nélküli. A havi és heti nézet grafikus, míg a napi nézet felsorolás jellegű. A teendőkhöz dátum igen, de prioritás nem rendelhető, cserébe viszont az esedékességkor hang és videó figyelmeztetést is adhat. Az ébresztőóra, vagyis órák (merthogy 5 van belőlük) kikapcsolt állapotban is riasztanak, sőt mindegyik képes a hét adott napján is riasztani. A nagyfokú testreszabhatósághoz hozzátartozik, hogy nem csak a szundi ismétlődése (2-20 perc), de még a csörgés időtartama (2-59 mp), a vibra és a videó/hang is külön-külön állítgatható riasztásonként. Ezen kívül van még stopperóra köridőmérővel, maximum egy órás visszaszámláló, világóra, hangrögzítő és valutaváltóval fűszerezett számológép is.

A fájlkezelőben a belső memória és a memóriakártya tartalma külön füleken látszik, tehát azok között jobbra-balra mozogva lehet váltogatni. A képek mappa megnyitása nem, de a benne történő navigálás lassú feladat. A felület megengedi több fájl megjelölését is, ám azok nem küldhetők el csoportosan Bluetooth-on keresztül. A többszörös kijelölés csak törlésre és másolásra használható. A kényelemhez hozzátartozik, hogy az alapkategóriákon belül újabb mappák is létrehozhatók.

Az 1.3 megapixeles kamera maximum 960 x 1280 képpontos állóképeket készít, de öt lépésben akár 120 x 160-ra is butítható. Az átméretezés egyébként utólag is elvégezhető. Az elkészült képek minősége viszonylag jónak mondható, de nagyon idegesítő az a tény, hogy az akku kivétele után a felbontás mindig visszaáll 480 x 640 pixelre. A fájlok mérete „szuper finom” képminőség esetén a fél megabájtot is átlépheti, célszerű tehát a mindössze 5.3 MB belső memória helyett rögtön a kártyára menteni. Az opciók között található „villanó nélkül” pont először kissé összezavart, és eszeveszett vakukeresésbe kezdtem, de aztán kiderült, hogy a lámpák 50/60 Hz-es villogását hivatott kiszűrni, merthogy vaku nincs. Belső kamerával is lehet, de nem érdemes fotózni, mivel azok a képek csak 120 x 160 képpontosak lehetnek. A 176 x 144 pixeles videókról semmi jót nem lehet elmondani. Sajnos még „szuper finom” állítás esetén is hyperkockás. (Tesztvideó innen letölthető) A felvett videók amúgy teljes képernyőn is lejátszhatók. Sajnos semmilyen nagyobb felbontású anyag lejátszására nem bírtam rávenni a ketyerét, pedig ekkora vásznon már élvezetes is lehetne a mozizás.

A zenelejátszó meglehetősen fapados, jó pont viszont, hogy a háttérben is képes futni. Ekvalízer nincs, tehát a hang minősége olyan, amilyen. A beépített hangszórót csak erős idegzetűeknek ajánlom, de a mellékelt füles viszonylag jól szól. A Walkman tulajdonosok megnyugodhatnak: nem kell rohanni készüléket cserélni. Az 550SH tesztből kiokultam annyira, hogy tudtam, mely elvetemült mappába kell töltenem a zenéim ahhoz, hogy megtalálja a szerkezet. Kissé gázos, hogy a háttérben futó lejátszó esetén sem a saját mappa, sem a kamera nem érhető el, de még a böngészőbe se lehet belépni, sőt még a külső Bluetooth kérésekre sem reagál. Khmmm... Cserébe viszont még az eAAC+ állományokat is szereti, sőt a keleti kultúrából átörökítette a jól csengő SMAF csörgések kezelését is. (Az MMF fájlok a MIDI hangszereken túl digitalizált hangokat is tartalmazhatnak.) A Vodafone ebben a készülékben nem korlátozta le az MP3 csengőhangok használatát, azonban azok csak a belső memóriából választhatók.

A játszani vágyóknak nem ajánlom a három előre telepített játékot, azaz demot. A Tetris kemény 14 elem lerakását engedi, az Exas (SnowBoard) 30 mp, a Pac-Man 45 másodperc élvezetet nyújt. Wow!

Adatkommunikáció, akkumulátor

A beépített OpenWave böngésző GPRS vagy 3G kapcsolat segítésével komplex oldalak megjelenítésére is képes, méghozzá egészen fürgén. A betűméret három lépésben állítható. A letöltött oldalak eredeti állapotukban nem, csak áttördelve tekinthetők meg. Ezzel elkerülhető a vízszintes görgetés, bár sok felhasználó (pl. Bog is) szereti látni a lapok eredeti elrendezését.

A belső kamera, habár fotózásra is alkalmas, mégiscsak a videóhívások miatt került beépítésre. A harmadik generációs hívások során nem csak orcánk, hanem a hátsó kamera képe vagy egy tetszőleges fotó is beállítható. A 820 mAh akkumulátor videóhíváskor kegyetlenül gyorsan merül, hanghívás esetén kb. 3 órát bír. Kissé zavaró, hogy amikor visít egyet, hogy lemerül, már nem érdemes a töltőért szaladni, ugyanis fél másodperccel később kikapcsol.

Adatkapcsolat terén már elég komoly csalódást okoz a telefon. Infravörös port nincs, és Bluetooth is csak alig. Rettenetesen felidegesített amikor közölte, hogy más készülékekkel való párosításhoz, illetve adatátvitelhez ki kell lépni a készenléti kijelzőre. Nem árt tudni, hogy simán összecsukva a telefont ez nem történik meg, tehát kinyit, piros telefon gomb, becsuk és csak ezután lehet rámásolni fájlokat. Azt már írtam, hogy több tétel egyszerre nem küldhető a fájlkezelőből, valamint zenelejátszás közben sem megy a dolog. A készüléken tárolt fájlok nem érhetők el PC-ről böngészve, valamint további pályaszörny, hogy mindössze egy eszközhöz lehet kapcsolódni, tehát adatátvitel előtt ki kell kapcsolni a Bluetooth fülest...

A Sharp nem alkotott tökéletes modellt, de legtöbb hibája egy átlagfelhasználó számára nem megbocsáthatatlan. Főleg akkor, ha figyelembe vesszük a nyomott árát, amelyért cserébe a piac egyik legjobb kijelzője mellé bővíthető memóriás zenelejátszót és 3G adatátvitelt is ad a Vodafone-Sharp koprodukció. Az előre telepített három játékdemó teljes változata megvásárolható, valószínűleg a vörös szolgáltató pont emiatt nem mellékelt egyetlen valamirevaló unaloműzőt sem.


(An)Dante

A Sharp 770SH a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható online a www.gsmtakacs.hu címen.

Specifikációk

Sharp 770SH
Technológia GSM 900/1800/1900 + UMTS
Méret 101x50x17 mm
Súly 104g
Kijelzõ 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 500
SMS/MMS memória 5,3 MB
Egyéb memória microSD – 64 MB
Java MIDP 2.0
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/nincs/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítő van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 820 mAh Li-Ion
Készenléti idő 370 óra
Beszélgetési idõ 230 perc
Fényképezõgép 960x1280 + 176x144 videó
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van - kereteket is kezel
Játékok van, 3 demo
Csengõhangok AMR, MMF, MIDI, MP3, AAC, eAAC+
Operációs rendszer Sharp zárt OS
MP3 lejátszás van - háttérben is
Egyebek Fejhallgató, USB kábel és 64 MB microSD kártya az alapcsomagban
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sharp

Azóta történt

Előzmények