Bevezető
Windows oprendszeres ez is. A Samsung i300 óta tudjuk, hogy a koreaiak képesek ezt magas fokon megvalósítani, pedig a Microsoft operációs rendszerrel felszerelt telefonok hírét nem minden hasonló modell öregbíti, pont tegnap publikáltuk a Fujitsu-Siemens tesztünket, ahol finoman szólva is akadtak gondok.
Pedig ebből a rendszerből igen sokat ki lehet hozni. Szinte az összes HTC modell képes maradandót nyújtani, de megemlíthetjük a HP-t, vagy a még mindig jelentős rajongótáborral rendelkező Motorola MPx200-at. A Microsoft az okostelefonok szegmensében erősen próbál kapaszkodni, persze igencsak messze van még a piacvezető Symbian, de a fejlesztések nem torpannak meg, ugyanis hamarosan a piacon lehet a Windows Mobile 5.0 utódja, amelyet egyelőre Crossbow néven próbálnak összetákolni a redmondiak.
De nem érdemes ennyire előre rohanni, hiszen egyelőre ez a szegény, kicsit koros-poros i750 fekszik itt az asztalon, és bizony a helyzet az, hogy ezen még a Windows 2003-mas verziója fut, amely nem éppen friss darab, viszont megdicsérjük a processzort, amely 416 MHz teljesítményű Intel XScale modul. Érdekes párosítás annyiban, hogy manapság egyre több Texas Instruments OMAP procit látni például a HTC modellekben, alacsonyabb órajelekkel, ám azok kevésbé akadoztak, mint jelen tesztünk főszereplője.
A 2005 első negyedévében bejelentett készülék nem is jött be hivatalosan az országba, pedig egy időben még úgy volt, hogy talán mégis. (A Pannon elvileg forgalmazza ugyan, de kérdés, hogy ténylegesen mennyire hozzáférhető náluk.) Ezért aztán csak GSM kereskedésekben bukkanhat fel (mi is a GSM Stúdiótól kaptuk), ami azért kár, mert egyrészt a software eredetileg angol nyelvű (persze rá lehet tölteni a magyart is), másrészt pedig nekem meggyőződésem, hogy lenne igény olyan Windows rendszerű cuccra, amely hagyományos gombsorral rendelkezik. Elég meggyőző érv lehet a hasonló elv szerint felépülő ASUS P525 fóruma, ahol rengeteg júzer gyűlt össze és várta a hivatalos hazai forgalmazás kezdetét.
Külső
Aki az i750-re azt mondja, hogy nagy, az tegyen mellé bármilyen hasonló kaliberű okostelefont. A 107x52x22 milliméteres méret rögtön barátságossá válik, ha mondjuk megemlítjük, hogy a szintén szétcsúsztatható Nokia N80 95x50x26 milliméteres kiterjedéssel rendelkezik, de vehetjük az isteni HTC Artemist is a maga 108x58x17 milliméteres paramétereivel. Az i750 azért tűnik mégis nagyobbnak, mert olyan kis bumfordi, ráadásul nehéz is, hiszen 160 grammot nyom a mérlegen. Meg máshol is.
A fekete és szürke színekbe öltöztetett készülékház igen komoly külsőt kölcsönöz a telefonnak. Ezt tovább tetézi, hogy szokatlanul sok gomb van az i750-re rászórva, a kijelző alatti hagyományos, samsungos navigációs kezelőszervek fölött négy gyorsgomb is figyel, a készülék bal felén a hangerőt szabályozó billentyűk és a diktafon gyorsgombja található, míg jobb oldalt egy csúszka segíti a billentyű és készülékzár aktiválását, illetve itt piroslik a kamera elsütőbillentyűje is.
Alul irdatlan széles gumiajtó mögött található a jelenlegitől teljesen eltérő adatcsatlakozó, a készülék tetején pedig az infraport helyezkedik el, ami nem is véletlen, de erről kicsit később. A szétcsúsztatás rugó segíti, ami ekkora méretnél el is várható, ezzel együtt felbukkan a gombsor, amely jó nagy billentyűkből áll.
Gondoltam, hogy ideje betenni a SIM kártyát, igazi profihoz méltó sebességgel kaptam le a hátlappal egybeépített akkumulátort, majd néztem kukán. Az i750 telepe alatt ugyanis olyan sima a készülékház, mint Palik Vilike bőre az ylang-ylang testápoló használata után. Hova tehető tehát a SIM? A szétcsúszó telefon hátoldán bukkan fel a megoldás, itt ugyanis két kis fiók válik láthatóvá: egyikbe csusszan a microSD kártya, a másikba pedig a SIM. Ötletes, okos megoldás.
Kijelző, szoftver
A képernyőt nem kell bemutatni senkinek, aki látott már Windows rendszerű telefont: szinte mindegyik ilyen modellben 240x320 pixeles, 65 ezer szín megjelenítésére képes ablak található, ez az oprendszer egyik korlátja, ami a felbontás kapcsán nem gáz, de - bár szerintem sokat nem jelent - a felhasználók szívébe öröm költözik, ha a telefonjuk 262 ezer, vagy akár 16,8 millió színt is visszaadhat.
Az i300-nál már láttuk, hogy a Samsung jó érzékkel nyúl hozzá a gyári Microsoft menürendszerhez és tol bele olyan kis apróságokat, amik megkönnyítik a használatot. Itt most két dologról lesz szó, az első a kapcsolódási lehetőségeket felvonultató csík, amely a Today képernyő alsó résézre fészkelte be magát. Itt mindig látható, hogy mi a helyzet a Bluetooth, a Wi-Fi, a PC szinkronizáció, vagy a sztereó hangátvitel frontján, illetve van lehetőség ezen funkciók közvetlen elérésére is.
A másik okosság tényleg okosság, hiszen a Launcher néven futó alkalmazás nem más, mint egy igen logikusan felépített, áttekinthető és szép menü, amelyben az összes funkció megtalálható. Ez egész telefonszerűvé varázsolja az alapvetően ikonos-böködős menürendszert, hiszen könnyű benne haladni, elég csak a navigációs gombokat használni. A Launcher eléréséhez külön gomb is tartozik, ez a hívásindító billentyű fölött kapott helyet. Jó ötlet, szép megoldás.
Maga a kijelző természetesen érintésvezérelt üzemmódban is szuperál, ehhez ajánlott a stylus elővakarása, ugyanis méretéből fakadóan néha nehéz eltalálni a funkciókat ujjbeggyel. A ceruza az i750 jobb felső sarkából kerül elő, teleszkópos, de sajnos elég könnyen összenyomódik, ha az ember határozottabban bökdösi vele a képernyőt. Nehez tértem napirendre afelett, hogy a készülék szétcsúsztatásakor felélénkülő kijelző automatikusan a híváslistát mutatja, és ezt tök felesleges fícsört sehol nem is tudtam kikapcsolni. Persze együtt lehet ezzel élni, az ember már rutinból nyomja meg az OK gombot, hogy tűnjön el a sunyiba ez a menü.
Alapfunkciók
A telefonkönyv csak akkor működik rendesen, ha átpakoljuk a SIM kártyáról a bejegyzéseket, különben macerás. Utána már teljesen oké lenne, csakhogy elkövettek a mérnökök egy igen nagy hibát: a számgombokkal nem lehet ugrálni a kontaktok között, csak görgetéssel, vagy böködéssel. Ezzel még nem vágta el magát nálam az eszköz, de azt már jóvátehetetlen hibának éreztem, hogy az üzenetírásnál is kihagytak egy igen fontos lehetőséget. A helyzet ugyanis az, hogy szövegbevitelre öt módszer is kínálkozik, ebből négy (karakterfelismerés, blokkfelimserés, transcriber és virtuális klaviatúra) igényli a stylus használatát.
Az ötödiknek ismerős a neve: T9. Ha erre kapcsolunk, akkor normális telefonként kezd viselkedni az i750, a számgombok segítségével írhatunk üzenetet, de a T9 kikapcsolhatatlan. Vagy használjuk így, vagy marad a képernyőböködés a másik négy módszer valamelyikével kombinálva. Tekintve, hogy én sokszor kissé szleng jelleggel foglamazok (főleg SMS-ben), ezért ez egy kicsit felbőszített, annyi öröm viszont van az ürömben, hogy a szoftver támogatja a magyar nyelvet is a szövegbevitel során.
A szervezőfunkciókat talán nem kell bemutatni, ugyanazok a lehetőségek, mint általában a Windows rendszerű készülékekben. Az ébresztőóra kikapcsolt állapotban nem riaszt, bezzeg bekapcsolás után, még fel sem állt az oprendszer és máris kukorékol. A világóra igen látványos, a számológép pedig régi ismerősként köszönt ránk.
Talán itt érdemes megemlíteni a Notes funkciót, amely nem más, mint a diktafon: ez a memória kapacitásáig bezárólag rögzít hangot (helló, Symbian!), illetve van hangvezérlés is, amely párbeszéd jellegű, egy női hang instruál angolul, hogy mondjuk a parancsot. Tárcsázni, illetve különböző alkalmazásokat lehet így elindítani, üzeneteket a rendszer nem olvas fel, az ETEN készülékekben pedig láttunk erre is példát.
Multimédia
A hátlapon 2 megapixeles kamera teljesít szolgálatot. Ráadásul rendelkezik autofókusz funkcióval is, az elkészült képek pedig kimondottan jó minőségűek. A gyártóra jellemző beállítási arzenál fogadja a fotózni vágyó felhasználót, a felbontás hat lépésben, a képminőség három fokozatban állítható. Van sok-sok effekt, fehéregyensúly babrálási lehetőség, többféle exponálási hang (néma nincs), vaku és önkioldó is.
A videórögzítés 320x240 pixelben történhet (tesztvideó), ez nem rossz dolog, de sokkal királyabb a BCR. Business Card Recorder. A kijelzőn egy névjegykártya alakú doboz képződik, úgy kell variálni a készülékkel, hogy az adott lapka pont oda kerüljön. Ha ez megvan, akkor exponálás, majd néhány másodpercig analizálja a szoftver a kapott információt, végül pedig szép táblázatban megmutatja, hogy szerinte mi volt a névjegyen: név, cég, pozíció és telefonszámok lehetnek ezek. Ha minden stimmel, akkor egyetlen gombnyomással menthető az egész a telefonkönyvbe. Persze nem mindig jön össze, ahol valami grafika van, ott már mereng sokat, mert megpróbálja elolvasni, illetve összekeveri a mezőket, ha a tipográfia nem követi a szokásos sémát, hanem mondjuk oldalt helyezkedik el az illető neve.
A zenelejátszásról a Windows Media Player gondoskodik. Kétféle skin van hozzá, természetesen a memóriakártyáról is hajlandó megnyitni a muzsikát. A hangminőség meglepően jó kihangosított készülék esetében is, fülessel csak javul, de miután van sztereó Bluetooth átvitel, ezért egy ilyen füles beszerzése javasolt annak, aki komolyan gondolja a zenehallgatást az i750-nel.
A telefonban profin oldották meg a csengőhangok kezelését is, hiszen nem nekünk kell a hőn óhajtott muzsikát a fájlrendszer megfelelő könyvtárába másolni ahhoz, hogy az oprendszer fel is kínálja azt a listában, hanem erre van egy szoftver, amit egyszerűen Ringtone Manager néven találhatunk meg. Itt össze-vissza tallózhatunk a fájlrendszerben, a kiválasztott zene pedig automatikusan bemásolásra kerül oda, ahova kell és kész is. Ez a Samsung tud egyszerre rezegni és csörögni.
Egyéb okosságok
Ami igazán szép az i750-ben, az a gyárilag telepített szoftverek irdatlan bősége. Nem is tudom, hogy láttam-e ennyire telepakolt Windows rendszert az utóbbi időben, ráadásul nem felesleges csecse-becsékkel van tele, hanem tényleg hasznos, napi szinten is praktikus alkalmazásokkal.
Az Office természetesen nem hiányozhat, de az i750-ben megtalálható a hagyományos Samsung modellekből is ismert Picsel alkalmazás, amely ezúttal nem csupán PDF, Word doksi, Excel tábla, PowerPoint prezi és JPEG képek nézegetésre jó, hanem böngészőként is funkcionál, ezért Picsel Browser a teljes neve neki. Minden fájl össze-vissza nagyítható és kicsinyíthető, ráadásul el is forgatható, így aztán tényleg nem lehet gond akármilyen tartalom megtekintése.
A másik nagy kedvencem Remote Control névre hallgat és itt bizony kiderül, hogy nem csak azért van infravörös port a telefon tetején, mert maradt raktáron egy raklappal, hanem mert ennek segítségével távirányítóként is működik az eszköz a következő készülékekkel: DVD, TV, hifi, videó és "other", ami elvileg bármi más is lehet, de garázskapu nem tartozik fejedelmi, 32 négyzetméteres garzonomhoz, úgyhogy marad a TV. Itt az ismertebb márkák felsorolásra kerültek, annyiban szerencsém van, hogy a Sony is szerepelt, beállítottam, klikkeltem és lőn világosság a televízió képernyőjén.
A csatornaváltás teljesen jól működött, de még az OSD menüt is elő tudtam vele csalogatni. A hangerő állítása kicsit nehézkesebb, mert nem lehet folyamatosan nyomni a gombot, egyenként kell léptetni. Ezzel együtt ez az egész nagyon májer.
Adatátvitel
Mivel ez egy 2005 első negyedévében bejelentett telefon, így a 3G még nem került bele. Hiányzik is nagyon, bár az EDGE valamelyest pótolhatja. Szintén a korosságra fogható, hogy a Bluetooth átvitel is csak 1.2-es, viszont van WLAN, ami kárpótolhat bennünket sok szempontból.
A telefonhoz jár egy pofás dokkoló is, amelybe pótakkumulátor töltésére is nyílik lehetőség. Egészen addig odavoltam érte, amíg meg nem próbáltam rátenni a telefont. Lepattan. Komolyan, egészen egyszerűen leugrik a csatlakozóról a készülék, ha nem fogom oda egy kézzel, akkor az életben nem tudok szinkronizálni. Én még ilyet nem láttam, hogy egy gyári tartozék ennyire gané legyen, teljességgel használhatatlan.
Nem esett szó még a TV-kábelről, ez semmiféle előképzettséget nem igényel, össze kell dugni és jónapot, onnantól mindaz látszik a televízión is, ami a kijelzőn. A kábel a doboz tartozéka. A hátlappal egybeépített telep 800 mAh teljesítményű. Őszinte leszek: közepesen erős igénybevétel mellett egy nap alatt beadja a kulcsot, kímélő üzemmódban lehet kettő.
Összegzés. Ejh... az i750 tele van jó ötletekkel, hasznos alkalmazásokkal. De a sok kis hiba sokra megy, és bizony látszik, hogy nem mai csirke. De ha ezt a szellemiséget tudná folytatni a gyártó egy frisseb oprendszerrel, valamint a hibák kijavításával, akkor még valami nagyon nagy dolog is kisülhetne belőle. Így karácsony előtt mondjuk egy nagy kalács lenne az igazi, de jövőre reméljük, hogy meglep minket a Samsung egy már felnőtt Windows alapú telefonnal is.
Bog
A készülék kipróbálható és megvásárolható a GSM Studio üzleteiben.
Weboldal: www.gsm-studio.hu
Elérhetőség:
Tel: +36-70-5655655
E-mail: gsmstudiodp@yahoo.com
Specifikációk
Samsung i750 | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900 |
Méret | 107x52x22 mm | |
Súly | 160 g | |
Kijelzõ | 240x320 pixel, 65 ezer szín, TFT | |
Telefonkönyv | dinamikus | |
SMS/MMS memória | dinamikus | |
Egyéb memória | 80 MB belső memória + microSD | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/van | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | van/van - A2DP | |
Prediktív | magyar T9 | |
Hangtárcsázás | van | |
Hangrögzítõ | van | |
Hangvezérlés | van | |
Valutakonverter | nincs | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 800 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 200 óra | |
Beszélgetési idõ | 240 perc | |
Fényképezõgép | 2 megapixel, autofókusz, QVGA videó, vaku | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | van | |
Játékok | 2 | |
Csengõhangok | MIDI, MP3, WAV, WMA | |
Operációs rendszer | Windows Mobile 2003 SE | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | TV-out, dokkoló, távirányító |