Egészségkövetés, sport, végszó
A Watch6 széria új szenzor nélkül is egészségkövető mindenes, amely a hőmérőt például megnyitotta a fejlesztők előtt, így az alvás- és cikluskövetés mellett idővel másra is be lehet fogni a méréseit – lázmérőként viszont nem operál. Az alváskövetésbe bekapcsolódik a véroxigén-telítettség mérése is (egész napra nem kérhető), viszont 80-100% közötti mérései 97-99%-os értékeimhez képest akkora kilengést mutatnak, hogy a szenzor lényegében használhatatlan. Részletes alvási naplózást kapunk tippekkel a következetesség növelésére – még horkolásfigyelés és alvástréning is van. Kár, hogy az óra minden hosszabb alvásra jó értékelést adott – akkor is, amikor az esti kiruccanást vagy a frontváltást bal lábbal kelés és kialvatlanság váltotta.
A pulzusmérés este, nyugalmi időszakban, bemelegítés és futás, illetve kerékpározás során kellően pontos, a másik karomon csüngő Huawei Watch 3 Próval gyakorlatilag ugyanazokat az értékeket mérték, és ugyanúgy jellemző volt gyors pulzusváltásnál 15-20 mp késés egy Garmin vagy Apple órához képest, így pulzusedzésekre a Watch6-ot sem javasolnám. Szépen lekövette mindenesetre a szenzor az emelkedők és a lejtők pulzusváltozásait, az első botlás elliptikus trénerrel jött. Hiába illeszkedett az óra szorosan, az edzés könnyebb felében többször teljesen kiesett a mérés, amit a Huawei rendben letudott.
Az edzés intenzív felében a Huawei viszont legfeljebb 130 bpm-et mutatott, míg a Samsung eltalálta a kézzel megerősített, sokkal magasabb értékeket is, és bár kilengések voltak, kiesések ezúttal nem. A legnagyobb kihívást a súlyzós edzés állította: itt már egyszerűen túl nagy volt a kilengés. Az Apple két szinttel a Watch6 felett van és mostanság a Garmin is előrelépett pulzusmérésben, szóval maradt tér a Samsungnak a javításra. A lépésszámlálás megfelelő: nem tűnt úgy, hogy félremért volna, amikor a karom mozgott és a lábam nem, és ügyes a néhány sportágra korlátozott edzésfelismerés is.
Az órával több tucat mozgásforma követhető egyéni beállításokkal, ami azért jó, mert elsőre nem tetszett, hogy a GPS-es edzésformák azonnal elkezdték a mérést, pedig ideális esetben is 10-20 mp a pozíciószerzés. Ám beállítható, hogy kézzel induljon az edzés, így megvárhatjuk a fürge pozicionálást. A Samsung a Huawei-nél gyakrabban rögzíti a pozíciót és pontosabb is a Locus Mapsben visszanézve, legfeljebb 10-15 méteres kitérésekkel, viszont nem annyira precíz, mint a Forerunner 965 vagy az Epix Pro. Egy 4,95 km-es távra mindenesetre 4,93 métert mért, 154 méteres emelkedésre pedig 143 métert, ez utóbbi pedig a Garminnál is pontosabb magasságadat. Rengeteg infó leolvasható az óráról edzés közben és még több megtekinthető utána a telefonon, így futáshoz a lépési aszimmetria, a támasztási fázis, a repülési idő, a rendszeresség, a függőleges emelkedés és a merevség értékei. Edzésvezetés és hangos adat beolvasás is van, akárcsak mindig aktív óra.
Hiába van viszont Google Térkép, ha futó vagy biciklis edzés közben nem érhető el, és nincs tereptérkép, magasságstratégia, illetve egyéb Garmin extrák. Persze menet közben megnyithatjuk a Google Térképet pozíciónk ellenőrzésére, csak nem rögzül vele az útvonal. Kapóra jönne a Locus Maps Wear OS változata a Turistautak.hu térképével – és hopp, van ilyen, akárcsak rengeteg alternatív edzéskövető vagy térképes alkalmazás, és ha minden igaz, olyan is, amely pulzuspánttal együttműködik, bár nem volt nálam ilyen kellék ezt letesztelni. A meglévő edzések mellé egyéni edzésfajtát is létrehozhatunk, bár sokrétű konditermi módot nem tudunk összeállítani.
Papíron csak Samsung telefonra telepíthető a Samsung Health Monitor, ami előfeltétel EKG és vérnyomás mérésre, a gyakorlatban viszont beszerezhető a nem hivatalos, módosított APK fájl, aminek a feltételét a Samsung nyilván nem javasolja, a Watch6 pedig továbbra sem orvosi eszköz, úgyhogy diagnózis felállítására nem alkalmas. Kaphatunk ugyanakkor üzenetet szabálytalan szívritmus érzékeléséről, ami után EKG mérést javasol az óra, amely pitvarfibriálláció és magas vérnyomás tüneteire is figyelmeztet. Három próbálkozásból az EKG mérés általában kétszer sikeres, a dolog eggyel megbízhatóbb Apple és Huawei órán, szabályosabb rajzolattal, de a Galaxy megoldása is kapóra jön. A vérnyomásmérőt első körben hagyományos műszerrel a karunkon kell kalibrálni, utána a mérések nagyjából rendben vannak, így alkalmasak hosszútávú trendek követésére, havonta egyszer pedig kötelező újra kalibrálni. Az óra végül a testtömeg összetételt is képes mérni, a Samsung Healthbe pedig egyéb eszközök mérései is beépülnek (pl. a vércukorszint). Emellett nagy a hangsúly a kihívásokon és a közösségi célokon, ami jó motivációs tényező, ha magunktól nem megy.
Összefoglaló
Egyszerű a képlet, ha valaki a mobillal szorosan összedolgozó okosórára vágyik: iPhone mellé vegyen Apple Watchot, Samsung mellé pedig Galaxy Watchot, mert ilyen párosításokban a legjobb az összhang. A visszatérő lünetta pedig aláhúzza: sosem kellett volna tőle megszabadulni, viszont merész, hogy a jóval légiesebb, 40 mm-es Watch6 130 ezer forintos árához képest a 43 mm-es Watch6 Classic 40 ezerrel drágább. Megér ekkora felárat az a tekerentyű, ami régen „ingyen” megvolt? Máshonnan közelíteném meg a dolgot: megéri a másfélszer akkora tömeg? Vékony csuklóra inkább a sima Watch6-ot javasolnám virtuális lünettával, mert a látszat néha csal: a kellemesen apró Classic 43 mm igencsak vaskos lett, nagyobb csuklóra pedig nyugodtan válasszuk az alig nehezebb és drágább 47 mm-est, jóval nagyobb kijelzővel.
Mondjuk olyan órát személy szerint nem vennék, amit naponta kell bő egy órára töltőre helyezni, persze ez a teljesértékű okosórák átka, és Wear OS vonalon a Galaxy Watch a referencia. A Samsung közbenjárásával zárkózik fel ugyanis a korábban borzalmas Google rendszer az Apple-féle WatchOS-re, és bár van még hova fejlődni, már most elég hatékony a dolog. A számlapok, a widgetek, az alkalmazások, az egészségkövetés, az edzésfunkciók, a zenehallgatás, az okosotthon kezelés, a segéddel való csevej és az órafizetés mind kipipálva, 20 ezres felárral az LTE kapcsolat is megvan, a négy variáción pedig sokrétű szín- és szíjválasztással lehet tarkítani. Tény, hogy küllemben most a Huawei Watch a mérce, sportban pedig a Garmin, ám megannyi gyártói és Wear OS alkalmazással a Watch6 is remek választás Galaxy mobil mellé, lünettával vagy nélküle.
Samsung Galaxy Watch6 Classic |
Bone123