Hirdetés

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 - középréteg

Bevezető

A tabletek mezőnyét többféle módon fel lehet osztani. A legegyszerűbb, ha azt mondjuk, hogy van az iPad és a többiek. A többiek részt megint darabolhatjuk többfelé, léteznek 7 és 10 inches gépek, illetve közöttük mindenféle 8,9-es, 9,8-as kijelzővel szerelt masinák. A 10 inches mezőnynél újból nekiláthatunk szétválasztani a palettát, s itt már ár szerint haladhatunk, vannak a nagyon olcsó, jellemzően kínai gyártással és tervezéssel készülő masinák, illetve a méregdrága, igazi erőműként is felfogható eszközök. A kettő közé ritkán sikerül úgy belőni egy táblát, hogy a vásárló azt érezze, hogy bár nem a legolcsóbbat veszi, de mégsem kényszerül komoly kompromisszumokra.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1
[+]

A Samsung pont ezt próbálja meg, hiszen a P5100-es kódszámú, de egyébként Galaxy Tab 2 10.1 névre hallgató masina nem akar versenyezni mondjuk az ASUS csúcsgépeivel. Szerencsére árban sem, kicsivel több mint 100 ezer forint felett nyit a wifis verzió, ami azért nem kevés, de alatta marad a legvéresebb motyóknak. Ez nem rossz, a Toshiba jóval drágább a szintén kétmagos cuccával, az Acer négymagosa is többe kerül, a kevésbé neves Archos 101 G9 pár százalékkal olcsóbb, de hát az meg hogy néz ki, ugye. Szóval érdekes módon a Samsung most egész jól betalált az árral, persze a ZTE által gyártott Vodafone Smart Tab 10-zel nem tudnak versenyezni, de ez várható is volt.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1
[+]

A Samsung versenyzőjében az a jó, hogy okosan vagdosták meg a funkcionalitást annak érdekében, hogy árban versenyképesek tudjanak lenni. Ugyanakkor a fontos dolgok megvannak, a mi modellünkben ugyebár SIM-nek is van hely, így azért már morcosabb az ár, közel 140 lepedő, úgy sejtem, hogy a wifi-only verzió nagyobb népszerűségnek fog örvendeni. Már csak azért is, mert ma már gombokért lehet venni mobil routert, nem is beszélve az okostelefonokban levő megosztás funkcióról. Szerencsére a P5100 és az olcsóbb P5110 másban nem térnek el egymástól, így aztán ha a következőkből az olvasó kiveszi az adatkommunikációs képességek mobilhálózati vonatkozását, akkor két termék egyidejű tesztjének is felfoghatja cikkünket, milyen innovatívak vagyunk, tú in ván!

Hirdetés

Doboz, külső

Hogy a dobozra milyen mintákat rajzol a Samsung, azt nem tudom, mert a sajtó általában fehér, jelöletlen kartondobozban kapja masinákat a koreai cégtől. Nem tudom, hogy miért van így (ne lehessen eladni?), a lényeg, hogy méretre és tartozékok tekintetében a doboz a végleges volt, hogy egyébként milyen színe van és mit állít magáról a termék, azt nem tudtam meg. Sebaj, amúgy sincs túl sok extra: töltőfej és kábel nyugszik a masina alatt, illetve egy jókora üres tér, ami nem tűnik épp környezettudatos megoldásnak.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1
[+]

Maga a cucc nem fog meglepetést okozni, egyetlen apró - de fontos és szembeötlő - elem kivételével, ez pedig a kijelző két oldalán elhelyezett hangszórópáros. Öröm, boldogság, ezért fel is írunk egy jókora pirospontot, bár azt hozzáteszem, hogy két kézzel fogva a gépet elég nagy eséllyel fogjuk pont letakarni ezt a két elemet. A kijelző felett kamera, alatta a Samsung logotípiája kapott helyet. Maga az ablak ugyebár 10,1 inches, Gorilla Glass bevonatot kapott, felbontása 1280 x 800 pixel, a technológia pedig a Samsung által fejlesztett PLS LCD, ami az IPS ellen készült, de olcsóbb. Igaz, annyira nem csapja arcon az embert, de mindenképpen jobb, mint egy mezei TFT.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1
[+]

Az oldalsó részeken nem fogunk találni semmit, alul is csak a saját szabványú csatlakozó búslakodik. Minden lényeges egyéb dolog a tablet tetejére ugrott, itt van külön ajtaja a mi gépünkön a SIM-nek (normál méretű), a microSD-nek, illetve ide kerültek a hangerőt szabályozó gombok, a kijelzőzár billentyűje, valamint a 3,5 mm-es jack csatlakozó is.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1

A hátlapon egyedül a kamera kukucskál, mindenféle villanó és egyebek nélkül. A burkolat fémnek látszó műanyag, nem levehető, de kellemes tapintású és jól is néz ki. Az egész masina nagyon egyben van, nagyon Samsung, pont ezért az ember bizalommal közeledik felé, s nem is okoz csalódást. Minőségi, korrektül megtervezett cucc, jól meg lehet ragadni, s nem is túl nehéz, a SIM-es verzió 588 gramm, az ezt nélkülöző P5110 kemény 7 grammal könnyebb.

Hardver, UI

Nincs erőfitogtatás, ez a motyó nem a Transformer Prime, vagy az Infinity ellenfele óhajt lenni. Egy kulturált, az eszköz árának megfelelő, kétmagos, 1 GHz-en ketyegő Texas Instruments OMAP 4430-as dolgozik a tabletben. A 45 nm-es csíkszélességgel készülő egység nem új fejlesztés, jellemzően a Motorola használja (Xoom 2, Droid 4, Atrix 2), de ezt találtuk a Tohiba AT200-ban is. A grafikus gyorsításért egy PowerVR SGX540-es GPU felel, a RAM mérete 1 gigabájtos, a felhasználói háttértár pedig 8, 16, illetőleg 32 gigabájt lehet, kiszereléstől függően. A SIM-es verzióból nincs 8 gigás, de egyébként is - körülnézve a piacon - a 16-os verziót lehet leginkább kapni.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1
[+]

A szintetikus sebességteszteknél megpróbáltunk hasonló masinákat összeválogatni, természetesen az ugyanilyen hardverrel felvértezett Toshiba nem maradhatott ki, bekerült a legolcsóbb négymagos gép, az Acer A510-es, illetve a PadFone. Látszik, hogy a Galaxy Tab 2 10.1 nem az erejével fog kitűnni, de az biztos, hogy a kevésbé neves, ám olcsóbb készülékeknél jóval izmosabb. Pont középre van lőve, ahogyan azt az árcédula is sugallja. Az általános sebesség abszolút rendben van, a menüben való bóklászást sztoikus nyugalommal végzi a gép, röccenésnek nincs nyoma, de erre ma már lassan egy 30 ezer forintos tablet is képes.

Szintetikus tesztek
Benchmark Samsung Galaxy Tab 2 10.1 Acer Iconia Tab A510 Toshiba AT200 ASUS PadFone
Quadrant Standard 2.0 2716 pont 3731 pont 1434 pont 4586 pont
Linpack for Android (single) 37,127 MF. / 2,26 s 46,291 MF. / 1,81 s 32,244 MF. / 2,60 s 99,094 MF. / 0,85 s
Linpack for Android (multi) 62,446 MF. / 2,7 s 105,088 MF. / 1,6 s 55,868 MF. / 3,24 s 143,546 MF. / 1,17 s
Smartbench 2012 Prod. 1951 pont 3626 pont 2507 pont 2512 pont
Smartbench 2012 Games 1400 pont 2402 pont 1712 pont 3038 pont
AnTuTu Benchmark 5054 pont 10 391 pont 5374 pont 6291 pont

Az eszközök az Android 4.0.3-as verziója szaladgált a teszt idején. Aki már látott ilyen alapokra építkező Samsung felületet, nagyon meglepődni nem fog. A koreai cég jóval kisebb elánnal nyúlt bele a Google interfészbe a táblagépek kapcsán, de azért ott van a kézjegyük minden sarokban, elég, ha csak a widgetlistát végiglapozzuk, mert megint tele vagyunk mindenféle "S" izével. S tervező, S Suggest(?), S könyvjelző itt is van, ezekből adott esetben többféle méretet is gyártottak nekünk a programozók.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Az alulra költőző állapotsáv jobb csücskéből jön elő az a kezelőfelület, ahol a rádiós kapcsolatokat tudjuk állítgatni, itt van az akkumulátor telítettségének százalékos kiírása és az értesítések listája is. A bal sarokban virtuális kezelőszervek képében jön elő a vissza, a home és a menü gombhármas, mellettük egy új szimbólum is helyet kapott, ami képernyőmentést csinál. Az alkalmazások ikonos felületére átugorva azt fogjuk tapasztalni, hogy a gyári kiépítés rajzocskái még egy oldalt sem tesznek ki, ha elkezdünk letöltögetni ezt-azt, akkor oldalra lapozhatóvá válik a felület. Ha az alsó állapotsáv közepére bökünk, akkor egy gyorsmenü jön fel, ennek elemeit szabadon variálhatjuk.

Szoftverek

A SIM foglalatos masinával telefonálni is lehet, ilyenkor kihangosítva történik a hívás, de persze van mód headset használatára is. Értelemszerűen szintén csak a kártya behelyezése után nyílik meg az SMS-MMS jellegű üzeneteket kezelő felület, a szövegbevitel ekkora képernyőn nyilván nem okoz gondot, pláne, hogy magyar prediktív is segíti a nyelvhelyességet. Más extrát csak az adatátviteli beállításoknál találhatunk a SIM-mel rendelkező gép esetén, ezt talán nem kell külön magyarázni.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Az alap szoftverezettség teljesen megfelelő. Sőt, kimondottan szívet melengető a látvány, amint a színes ikonhalmot feldolgozza a szemünk. A teljes verziós Polaris Office rögtön kellemes meglepetés, van egy korrekt fájlkezelőnk is, a további szervezőfunkciók közé pedig az "S" appokat sorolhatjuk. Ilyen a kiváló, remek grafikával megáldott S tervező, amely igazából egy patent naptár. Éves, havi, heti és napi nézetben láthatjuk a teendőinket, lehet bele feladatokat is rögzíteni, amelyeket később kipipálhatunk, ha túl vagyunk rajtuk.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Nincs ugyanakkor S jegyzet, ami a Galaxy S III-ban jópofának tűnt, helyette kapunk egy S Suggest nevű alkalmazást, amit azonban kenhetünk a hajunkra, mert Magyarországról elindítva közli, hogy ez csak korlátozottan fog működni, majd jól be is zárja magát. Ez valóban meglehetősen korlátozott. Egyébként a cucc alkalmazásokat javasol, amivel a készülékünket jobbá tehetjük - feltéve, ha működik. Ha nem vagyunk rászorulva ilyen téren mankóra, akkor ott van a Game Hub, a Samsung Apps, vagy a kutyaközönséges Play Áruház is. A "hubok" között még egy Music Hub is akad, ez egy webes zenebolt, itthon ennek sem lesz nagy keletje, a Readers Hub nevű online könyváruház kínálata sem elsősorban Havas Henrik munkásságát öleli fel.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Az apróságok között megemlítendő a világóra, amely korrekt grafikával bír, az AllShare névre keresztelt DLNA kliens, valamint a ChatON. Ez utóbbi a Samsung saját üzenetkezelő programja, amely számos platformra ingyenesen letölthető és egy gyors regisztráció után mindenki számára használható, csak annyi szükséges, hogy valamilyen netes kapcsolatunk legyen. Nem döbbentem nagyon meg, amikor kiderült, hogy a Facebook ismerőseim között csak olyan ChatON felhasználók vannak, akik véletlenül pont a Samsung magyar képviseleténél dolgoznak...

Multimédia

A költségcsökkentést általában minden cég a kamerán veri el, most is ez történt. A Galaxy Tab 2 10.1 hátsó optikája ugyanis mindössze három megapixeles, ami önmagában még nem lenne különösebben nagy probléma, mert ha jó fotókat lőne, akkor bőven elég lenne ez a felbontás is. A nagyobb probléma az autofókusz hiánya, ami teljesen taccsra vágja az egészet, innentől kezdve szánalmasnak tűnik, hogy az égvilágon mindent be lehet állítani (panoráma, mosolyfotózás, ilyen-olyan jelenetek, fehéregyensúly, geo-tagging), mert nem várhatunk el különösebben jó produkciót.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Ezt a feltételezést a fenti tesztképek is igazolják. Egyrészt baj van az élességgel, aztán olyan kicsi a dinamikatartomány, hogy rendre fehér az égbolt, beégnek a világosabb részek, de legalább túl sok zaj nincs az alkotásokon, mert a szoftver úgy elmossa, mint Ágnes asszony random ruhákat a patakban. Mondjuk táblagéppel fotózni továbbra is meglehetősen idétlen dolog (egyszer láttam élőben, a Szigeten, Crystal Castles koncerten - ahová dr. Kind tuszkolt be - hogy egy jóember egy iPad 1-et a feje fölé tartva fotózta a hatvan méterre levő színpadot), de akkor meg minek törik magukat. Az előlapi optika bőven elég videotelefonálásokra, meg marháskodós önarcképek készítésére.

Videót 720p-ben tud rögzíteni a masina, ezeket gond nélkül vissza is tudja játszani. A 1080p-s mozik egy része sem fekszi meg a gyomrát, kezeli a feliratokat, ráadásul a Samsung valamelyest belekotnyeleskedett a galériába, mert a képeken alapvető szerkesztési műveleteket is el tudunk végezni, nem mintha ettől bármelyik fotó tudna akármit is javulni. A videókhoz is van egy alapképességű editor, s ennél több egy táblagépbe nem is nagyon kell.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Zeneileg kifejezetten rendben van a gép, legalábbis kihangosítva meglepően jó eredményt produkál. Először is: nem torzít. Maximális hangerőn sem. Másrészt még valami basszust is ki lehet hallani, ha nagyon úgy akarjuk, a két hangszóró sokat dob az összhatáson. Fülessel pláne nincs gond. A lejátszó felülete könnyen kezelhető, minden tud, amit elvárhatunk, hét csatornás az equlaizer, van cover-flow nézet, tud dalszöveget megjeleníteni és gyorsíthatjuk is a lejátszást. Ja, lassíthatjuk is. Ennek mi értelme van? Kár, hogy ebben a táblagépben sincs FM-rádió, mikor jut ez már valakinek végre eszébe? Ekkora kijelzőn még csecse felületet is lehetne hozzá rajzolni.

Adatátvitel, akkumulátor

Ha van SIM, akkor van HSDPA is. Méghozzá lefelé 21 Mbps sebességű, ami bizony nagyon korrekt. Ha a SIM nélküli verziót birtokolnánk, akkor WLAN javasolható. Benne van a Wi-Fi Direct funkció is, működik hotspotként is, szóval nem lehet rá panasz, ráadásul az érzékenysége is rendben volt. A böngésző remekül teszi a dolgát, flash támogatás nem hiányzik, az oldalak fürgén töltődnek be, s még komolyabb komplexitású site-okon is szinte teljesen finoman és döccenések nélkül tudunk navigálni.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Lokálisan a 3.0-s Bluetooth emelhető ki (sztereó hangátvitellel), illetve az USB kapcsolódás lehetősése. MicroUSB bemenet viszont nincs, ez bizonyos csatlakozók kapcsán fájó (HDMI átalakító, USB OTG kábel) pont. A GPS modul a GLONASS rendszerrel is kompatibilis, hamar fog jelet és talál pozíciót. A DLNA képességekről már esett szó, NFC viszont nincs.

Értékelés: Samsung Galaxy Tab 2 10.1
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás -
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A burkolat alatt állítólag 7000 mAh teljesítményű akkumulátor lapul, amit én készséggel el is hiszek, mert a tablet nagyon keményen bírja a strapát. Már az is beszédes adat, hogy a Samsung 2000 órás készenléti időt sem tart elképzelhetetlennek, de saját tapasztalataim is azt mutatják, hogy átlagos használat mellett egy napot vidáman, két napot pedig a farpofák összeszorításával ki lehet töltő nélkül húzni úgy, hogy az eszközt nem lövögeti le az ember a netről, ha nem okvetlenül muszáj.

Összegzés. 100 000 forintért ez egyáltalán nem egy rossz vétel. Aki táblagéppel akar fotózni, az csalódni fog, de vélhetően a Samsung is úgy gondolta, hogy azért ez viszonylag szűk halmaza a potenciális vásárlóknak. Cserébe jól bírja a telep, az átlagnál jobb a kijelző, kellemes a masina fogása, elég vékony, mégsem akar széttörni, mint a Toshiba AT200, van benne egy sereg gyári szoftveres apróság, ami megkönnyíti a használatot és bónuszként ott vannak a valóban kulturáltan működő sztereó hangszórók. A SIM-mel rendelkező verzió majdnem 40 lepedős felára megítélésem szerint indokolatlan, ezúttal jobb vétel a Wi-Fi only cucc, hiszen egy hordozható hotspot ma má tényleg filléres dolog, nem is említve az összes olyan okostelefont, ami tudja ezt a funkciót. Látszik, hogy ezúttal nem akartak elszállni a koreaiak, nem hívták táncba a négymagos ASUS gépeket, de pont az a jó ma már a tabletek piacán, hogy a nagyon olcsótól a nagyon drágáig minden megtalálható, így a vásárló pontosan meghatározhatja, hogy neki mire kell a gép. Aki nem csúcsmodellt keres, hanem egy jól működő, kellően sebes, hosszú üzemidővel rendelkező, márkás gépet, az vélhetően nem fog csalódni a Samsung Galaxy Tab 2 10.1-es verziójában. Kétmagos, 10 inches, vékony és minőségérzetben is ott van a szeren, erre én simán rásütöm az Ajánlott plecsnit, de hozzáteszem, hogy a 3G-s verzió felárát azért borsosnak gondolom.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Bog

Specifikáció

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100)
Samsung P5100 Galaxy Tab 2 10.1 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 256,6 x 175,3 x 9,7 milliméter
Tömeg 588 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel (149 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív PLS LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor típusa 1 GHz-es, kétmagos TI OMAP 4430
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX540
RAM / ROM 1 GB RAM / 16 vagy 32 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, tethering, DLNA, WiFi Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.3
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthetők
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek Polaris Office, Game Hub, Music Hub, Samsung Apps, AllShare, ChatON
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera VGA felbontású
Videófelvétel van (max. 720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 7000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő nincs adat
Beszélgetési idő nincs adat
Egyebek
fényérzékelő, közelség-érzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, sztereó hangszóró

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés