Samsung Galaxy S5 Active - kibiztosítva

Bevezető

Úgy néz ki, hogy megint van keletje az átlagnál ellenállóbb telefonoknak. Vannak ismert nevek ezen a piacon, a Sonim ugyan mostanában nem hallat magáról, de itthon is elérhető számos Evolveo, a CAT népszerűségének növekedéséről nem is beszélve. De nem csak a kifejezetten erre specializálódott gyártók próbálnak itt labdába rúgni, a Samsung is helyet kér magának, korábban az Xcover sorozattal igyekeztek értékelhetőt alkotni, de aztán tavaly már az S4-ből is volt morcosított kiadás, most pedig itt van az S5 Active, amire az XXL GSM jóvoltából tehettük rá a kezünket.

Samsung Galaxy S5 Active
[+]

Nyilvánvalóan egy durvított kiadású csúcsmodell várhatóan drágább, mint “hagyományos” testvére, ez most is így van, az S5 Active körülbelül 25-30 lepedővel kerül most többe. Ha azt nézem, hogy a hardver szinte csavarra ugyanaz, de nem kell annyira félteni a telefont, akkor biztos lesz, aki azt mondja, hogy ennyi felárat ér neki az, hogy nyugodtan aludhasson. Meg sétálhasson, futhasson, hegymásszon, fürödjön, homokvárat építsen. Ugyanakkor viszont már a sima S5 is vízálló, egy jóféle védőtok majdhogynem felhozhatja az S5 Active szintjére a mezei modellt is, bár annak nem lesznek fizikai gombjai és nem lehet ráírni a dobozra, hogy megfelel a MIL-STD-810G szabványnak.

Samsung Galaxy S5 Active
[+]

Ez egyébként egy tesztsorozat, amelynek minden elemén meg kell felelnie a készüléknek. Ebbe beletartozik az ütésállóság is 1,2 méterről, a szélsőséges hőmérsékleti és páratartalmi értékek közötti működés, de van még egy rakás próba, amit ki kell állnia a készüléknek, ezekről itt található egy lista. A telefonhoz adott rövidke használati útmutató kitér arra, hogy mire kell figyelnünk a vízállóság kapcsán (mindig jól illeszkedjen a hátlap, sós, ionizált és szappanos víz nem a barátja, ne tegyük vízesésbe (erre vajon volt precedens?), a csatlakozók ajtaját okvetlenül és sűrűn ellenőrizzük. A hab a tortán, hogy miután mindezeket tisztáztuk, az utolsó mondat így szól: A szabvány ellenére a készülék nem áll ellen minden esetben a víznek.

Samsung Galaxy S5 Active
[+]

Mivel épp vendégeskedik nálunk egy CAT S50 is, ezért kíváncsi voltam, hogy ott is hasonlókat olvasok-e. Részben igen, vigyázunk a csatlakozókra, túl hosszan azért ne fürdessük, de — és ez mutatja a különbséget — itt az utolsó mondat így szól: Az eszköz kialakítása rendkívül tartós, de nem elpusztíthatatlan. Nem tudom, hogy a Samsung miért biggyesztette oda azt az utolsó kitételt azok után, hogy egy oldalnyi szöveget írtak a vízállóságról, de bennem némi kétséget azért hagyott azt illetően, hogy ha mindenre baromira figyelek és mégis beázik az S5 Active, akkor miképp járnak el a garanciális ügyintézés során.

Doboz, külső

Az ismert, fás mintázatú dobozban a készüléken kívül adatkábelt, agybadugós headsetet és töltőfejet fogunk találni. Ez mind fehér, az S5 Active kedvéért nem csináltak belőle más árnyalatút. Maga a készülék nem annyira böhönc, mint vártam, persze nem egy filigrán alkat, de bőven a használhatóság határain belül marad.

Samsung Galaxy S5 Active
[+]

Ránézésre is látszik, hogy keményebb fából faragták, mint egy átlagos okostelefont, a kontúrok és a méretek az S5-öt idézik, de azért bőven vannak eltérések. Ha szemből nézzük az eszközt, akkor ugyanazt a kijelzőt látjuk: az 5,1 inches, Full HD felbontású Super AMOLED panel most sem okoz csalódást, remek a kontrasztarány, napsütésben plusz kakaót kap a világítás, kiválóak a betekintési szögek. A kijelző alatt viszont három darab tényleges gomb ücsörög, ezeknek azonban nincs háttérvilágításuk. Fentiek azt is jelentik, hogy az ujjlenyomat-olvasóról le kell mondjunk, az S5 Active erre a funkcióra nem képes.

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy S5 Active Samsung Galaxy S5 HTC One M8 Sony Xperia Z2
Fehér fényerő 305 nit 302 nit 438 nit 412 nit
Fekete fényerő N/A N/A 0,34 nit 0,47 nit
Kontrasztarány N/A N/A 1289:1 876:1
Színhőmérséklet 7633 / 6592 K 9721 K 9887 K 9602 K

Samsung Galaxy S5 Active
[+]

Oldalt és hátul vannak markánsabb változások. A készüléket körbeöleli egy gumírozott műanyag keret, amely a telefon sarkainál combosabbnak tűnik, hiszen itt kell a legjobban védeni az esések során fellépő erőhatásoktól az eszközt. Alul a microUSB (ami ezúttal csak 2.0-s) csatlakozót ajtócska védi, felül a jack dugasz szabadon tátong, a szigetelés belül található. Nem maradt ki az infravörös jeladó sem, ez szintén az S5 Active tetején üldögél.

Samsung Galaxy S5 Active
[+]

A telefon bal oldalán kaptak helyet a hangerőt szabályozó gombok, de ide került egy extra billentyű is, amely kék színű, ezzel tudjuk elindítani a kamerát és exponálni is lehet a segítségével. Ilyesmi nincs az S5-ön, a brutálabb verzióra azért került rá, hogy víz alatt is tudjunk fotózni, hiszen ilyenkor az érintőkijelző nem, vagy nagyon hektikusan működik. A készülék jobb oldalán a kijelző lezárását és feloldását szabályozó gombot találhatjuk meg.

Samsung Galaxy S5 Active
[+]

A hátlap első blikkre olyan, mintha négy csavar tartaná a helyén, de ez kamu. A sarkokba tett négy pötty csak dekoráció, ráadásul ugyan kicsit kiemelkednek a síkból, az asztalra letett telefon mégsem ezekre fekszik fel, hanem a körbefutó káva alsó és felső részeire, azok ugyanis jobban elállnak a hátlaptól, ám a kidudorodó kamera így is érintkezik a felülettel. Nem hiányzik a vaku és pulzusmérő sem. A hangszórónak bal alul vágtak helyet. A hátlap könnyedén leszedhető, van is egy mélyedés a tetején, csak kicsit alá kell nyúlni. A műanyag panel eltávolítása után a microSIM-hez és a microSD-hez is hozzáférhetünk, utóbbit a telep kiszedése nélkül is lehet cserélni. A hátlap belső felén gumigyűrűt láthatunk, a használati útmutató arra is felhívja a figyelmet, hogy lehetőleg ne babráljuk.

Hardver, menü

A strapabíró burkolat alatt ugyanaz a hardver dolgozik, ami az S5-ben. A Qualcomm Snapdragon 801 chipset 2,5 GHz-en ketyegő magokat tartalmaz, szám szerint négyet, a grafikáról az Adreno 330-as GPU gondoskodik. A rendszermemória mérete 2 GB, a háttértár papíron 16 gigányi, ebből csaknem 12 GB érhető el, de természetesen ez memóriakártyával tovább növelhető. A sebességre nem is lehet panasz, folyamatos, reszponzív, minden helyzetben elég erővel rendelkező készülékről beszélhetünk, ez most a piac legerősebb strapabíró okostelefonja.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy S5 Active LG G3 Xiaomi Mi-4 Samsung Galaxy Alpha
Rendszerchip Snapdragon 801 Snapdragon 801 Snapdragon 801 Exynos 5 Octa 5430
AnTuTu 5.x Benchmark 41431 pont 37860 pont 44690 pont 52120 pont
Vellamo Browser 2818 pont 2904 pont 2345 pont 3190 pont
Vellamo Metal 1515 pont 1466 pont 1568 pont 1550 pont
SunSpider 1.0.2 437,3 ms 935 ms 694 ms 455,2 ms
Geekbench 3 (single) 930 pont 967 pont 1008 pont 939 pont
Geekbench 3 (multi) 2821 pont 2363 pont 3065 pont 3188 pont
GFXBench Manhattan onscreen 11,4 fps 6,9 fps 11,3 fps 25,2 fps
Manhattan offscreen 1080p 11,4 fps 9,8 fps 10,7 fps 13,4 fps
GFXBench T-Rex onscreen 27,1 fps 15,7 fps 27,7 fps 48,1 fps
T-Rex offscreen 1080p 26,9 fps 22,1 fps 27,1 fps 31,3 fps

Samsung Galaxy S5 Active Samsung Galaxy S5 Active

A szoftver nem okoz túl sok meglepetést, aki látott már idei Galaxy modellt, annak ismerős lesz az Android 4.4.2-re épülő TouchWiz (amit megint így hívnak, az S4-nél próbálta a Samsung a MotionWiz fantázianevet átültetni a köztudatba, de nem sikerült). Van azért néhány ponton eltérés az S5-höz képest, egyrészt nincsen ujjlenyomat-olvasó, másrészt viszont van egy extra gombunk, aminek rövid és hosszas megnyomásához is bármilyen alkalmazást hozzárendelhetünk. Sajnos azonban ez lekapcsolt kijelző mellett inaktív, tehát nem lehet mondjuk ennek segítségével rögtön fényképezésre sarkallni a gépet, ahhoz előbb a klasszikus módon fel kell oldjuk a kijelzőt.

Samsung Galaxy S5 Active Samsung Galaxy S5 Active

A Samsung által adott szoftveres pakk hiánytalanul megvan. Nem hiányzik az infrát használó Smart Remote, az S Voice, a DropBox, a Flipboard (és ezzel együtt a MyMagazine felület is elérhető a kezdőoldaltól balra), akad fájlkezelő, diktafon, számológép. A koreaiak egészségügyi appja, az S Health is a repertoár része beépített lépésszámlálóval és van egy újdonság, amit úgy hívnak, hogy Mozgás Zóna. Ez egy viszonylag egyszerű felületű alkalmazás, amely barométert és iránytűt tartalmaz, illetve innen indítható a stopper és az elemlámpa funkció is.

Samsung Galaxy S5 Active Samsung Galaxy S5 Active

Természetesen akkor sem kell kétségbe esnünk, ha azokat a samsungos alkalmazásokat keressük, amelyek a korábbi modellekben gyárilag megvoltak. A Galaxy Apps menüpont megnyomása után a Samsung saját alkalmazásboltjába csöppenünk, ahonnan lerántható a Polaris Office, a WatchON, a ChatON, a Smart Switch, illetve egy csomó külsős fejlesztés is, mint mondjuk a Kindle, a Power Clean, számos játék és további okosság. És akkor még mindig ott van a Play Áruház. Az S5 Active is tartalmazza mindazokat a gesztusvezérléssel összefüggő funkciókat, amelyeket már jól ismerünk, az előlapi kamera figyeli a tekintetünket, de az a trükk is megmaradt, hogy olvasatlan értesítés esetén ha hozzányúlunk a telefonhoz, akkor picit megmozgatja a vibrát.

Multimédia

Sejthető, hogy itt sem lesz gond, hiszen az S5 igen jól teljesített ezen a fronton. A puszta számok 16 megapixeles kamerát és 4K videofelvételt írnak, ami még mindig csak a csúcsgépekre jellemző. Az S5 Active kamerája ugyanarra képes, mint az S5-é, a részletekkel nem traktálnék itt most különösebben senkit, egyértelműen az élmezőnyben a helye, aki minden apróságra és mélyrehatóbb elemzésre vágyik az olvassa el bátran az S5 kamerájáról írt cikkünket. A rend kedvéért azért jöjjön néhány tesztfotó.

A képek megerősítik, amit az S5 kamerájáról eddig is tudtunk: jó a vonalélesség, a mobilos mezőnyben okés a dinamikatartomány, nem tűnnek el a részletek és rosszabb fényviszonyok esetén is lehet többé-kevésbé értékelhető alkotásokat készíteni. Természetesen a képek és a videók visszanézése sem ütközik nehézségekbe, számos formátummal elboldogul a gép, akkor sem jön zavarba, ha két Full HD filmet akarnánk egyszerre, két ablakban nézni, bár ennek nyilván zéró értelme van, de jól mutatja a hardver erejét.

Samsung Galaxy S5 Active Samsung Galaxy S5 Active

A Samsung saját zenelejátszóját találjuk meg a telefonban, ez könnyedén listázza a számok mindenféle bontásban. Lejátszás során bekapcsolható a SoundAlive nevű hangzásjavító, ahol egy mátrix segítségével babrálhatjuk a hanghatásokat, szimulálhatjuk csöves erősítő hangját, van extra basszus és 3D effekt is. Akárcsak az S5-ben, ebben sincs FM-rádió. A mellékelt füles zenére is használható, ha nem is éri el a kifejezetten erre specializálódott márkák színvonalát. A hátlapon levő hangfalacska elég hervatag, nyilván a szigetelés is sokat tompít, meglehetősen dobozszerű a produkció. A beszélgetési hangminőség ellenben kifogástalan és kihangosítva is tud annyit az eszköz, hogy akár autóban is használható legyen.

Adatátvitel, összegzés

Van itt minden, ami szem-szájnak ingere, Cat.4-es LTE mellett van NFC, infra, 4.0-s Bluetooth, GLONASS támogatással ellátott GPS, igazán nem lehet okunk panaszra. Minden frankón működik, a gyári böngésző is röccenés nélkül teszi a dolgát, nem lehet zavarba hozni, a görgetés, a nagyítás még az összetettebb weboldalak kapcsán is ujjgyakorlat a számára. Az MHL hiányzik, de ez vélhetően túl sok embert nem fog visszatartani a vásárlás kapcsán.

Samsung Galaxy S5 Active Samsung Galaxy S5 Active

Az akkumulátor 2800 mAh teljesítményű. A hardver is eszeget, a kijelző is éhes, tehát ne várjunk csodát. Ha nagy lenne a gond és messze a töltő, akkor az ultra energiatakarékos móddal meg lehet sokszorozni a hátralevő rendelkezésre állási időt, de ilyenkor csak az alapfunkciók érhetők el. Csutkára csavart fényerővel kábé 5 órányi kijelzőidő érhető el, átlagos használat és bekapcsolt adatkommunikációs háttérfolyamatok mellett pont 24 órás készenlétet sikerült összehoznom a masinával a második teljes feltöltést követően.

Samsung Galaxy S5 Active
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy S5 Active
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Ez itt tényleg nem más, mint egy Galaxy S5, amely ellenállóbb külsőt kapott. Csak két ponton van lényegi változás, hiányzik az ujjlenyomat-olvasó, viszont kapunk oldalra egy extra gombot, amelyhez bármilyen funkció hozzárendelhető, akár a barométerrel és iránytűvel kombinált Mozgás Zóna is. Minden másban az S5 Active azt hozza, mint kevésbé strapabíróbb testvére, mindezt 25-30 ezer forinttal drágábban. Ki-ki saját igényei alapján döntse el, hogy megér-e neki ennyi felárat a robusztusabb kialakítás, a fizikai gombok jelenléte az előlapon, és az oldalsó extra gomb, valamint az a tudat, hogy nem kell annyira vigyázni erre a gépre, mint egy hagyományos okostelefonra. Mindezek mellett persze az sem mellékes, hogy amúgy a Galaxy S5 Active ízig-vérig csúcsmodell minden földi jóval és számos kényelmi extrával, hamarosan erre is érkezik a Lollipop frissítés és — ez persze szubjektív — sokkal egyedibb eszköz, mint a Galaxy S5 eredeti kiadása, ami tőlünk annak idején ajánlott minősítést kapott. Azóta eltelt pár hónap, itt vannak a konkurensek bőven, változtak az árak, ráadásul én a magam részéről picit sokallom az Active-hoz köthető felárat, úgyhogy ezúttal csak a tetszett minősítést tudom rácsapni a teszt végén a kütyüre, hozzátéve persze, hogy jelenleg nemigen van versenytársa az S5 Active-nak, hiszen a következő strapatelefon a sorban a Cat S50, amely szintén nem egy nyeretlen kétéves, de erőben, teljesítményben és kijelzőben meg sem közelíti a koreai modellt, árban viszont nem sokkal olcsóbb. Nyilván érdekes lenne megnézni, hogy a két eszköz közül melyik bírja jobban (a CAT körül van egy olyan mítosz, hogy ellenállóbb), de 160 ezer és 130 ezer forintos készülékeket nem biztos, hogy megéri beáldozni egy ilyen konteszt kapcsán, úgyhogy csak abban bízhatunk, hogy a jövendő vásárlók nem fognak csalódni egyik készülék ellenállóképességével kapcsolatban sem.

Samsung Galaxy S5 Active

Bog

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy S5 Active
Samsung Galaxy S5 Active Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 145,3 x 73,4 x 8,9 milliméter
Tömeg 170 gramm
Színvariációk fekete-szürke, terepzöld és vörös
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (432 ppi)
Kijelző és készülékház védelme IP67 védettség, Gorilla Glass 3
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801
Processzor típusa 2,5 GHz-es négymagos Krait 400
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 330
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16/32 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
LTE-A 800/1800 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE-A van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE van
IrDA / Bluetooth van / 4.0 (A2DP, ADR, LE)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi hotspot, DLNA, MIMO
USB microUSB 3.0 (MHL 2, USB OTG)
Ujjlenyomat-olvasó nincs
Pulzusszámmérő van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, S Health, S Tervező, S Voice, Scrapbook, Fájlkezelő, My Magazine, Samsung Apps, Mozgás Zóna
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel, autófókusz, led segédfény, 1/2,6” szenzorméret
Másodlagos kamera 2 megapixel (videófelvétel: 1080p @ 30 fps)
Videófelvétel 2160p @ 30 fps, 1080p @ 60 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 480 óra
Beszélgetési idő 29 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, extrém energiahatékony üzemmód, pulzusszámmérő, IP67, MIL-STD-810G

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés