Samsung Galaxy Note II - kifinomult óriás

Előszó, tartozékok

Mostanra tényleg mindenki számára egyértelművé vált, hogy az okostelefonok kapcsán az elsődleges tendencia a kijelzők méretének növelésében keresendő. Ha nagyon le akarnánk egyszerűsíteni a dolgot, akkor azt mondhatnánk, hogy minél nagyobb egy kijelző, annál inkább prémium kategóriás az adott termék. Ha azonban jobban belegondolunk, mindez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a kijelzők fejlődésével és az egyre erősebb hardverből adódó, szebb multimédiás tartalmak születésével két részre szakadt a készülékek használhatósága. Egy nagy kijelzős masinán ugyanis kiváló élmény a tartalomfogyasztás, ugyanakkor a hordozhatóság valószínűleg sérül, bizonyos esetekben pedig az egykezes használatról is le kell mondanunk.

Samsung Galaxy Note 2
[+]

Úgy tűnik viszont, hogy a könnyű hordozhatóság a legkevésbé sem érdekli a felhasználók egy csoportját, a nagyjából egy éve megjelent Samsung Galaxy Note ugyanis sokak számára megdöbbentő sikereket ért el, viszonylag sokat eladtak belőle a koreaiak. Várható volt hát, hogy érkezni fog az utód, melyet az idei IFA kiállításon be is mutatott a gyártó. A Note 2-ről már akkor tudni lehetett, hogy nem egy egyszerű rókabőr, nem is egy ráncfelvarrás, hanem az első generációs modell, az elmúlt időszak táblagépei, valamint a Galaxy S III kapcsán megszerzett tapasztalatok és tudás összegyúrása egy igen méretes készülékké. Az új Note azt demonstrálja, hogy milyen extra funkciókat tudhat az Android abban az esetben, ha adva van a bivalyerős hardver, a hatalmas kijelző és az igen fejlett ceruza.

Samsung Galaxy Note 2
[+]

A tesztkészülékünket a Speedshop biztosította; döbbenetesen hamar be tudtak egyet szerezni, de nem akartuk, hogy ez szoftveres szempontból a teszt rovására menjen, úgyhogy a Samsung magyarországi központjánál dolgozó kollégák feltolták rá a legfrissebb elérhető firmware-t, hogy biztosan minden funkciót ki tudjunk próbálni. A masina doboza nem túl nagy, a csomagolástechnika pedig hasonló, mint a többi csúcsmodellnél; a tető leemelése után egyből a készüléket vehetjük magunkhoz, ha pedig az azalatt lévő papírréteget kihajtogatjuk, hozzáférhetünk a sztereó headsethez, a hálózati töltőfejhez és a microUSB-s adatkábelhez. Mást nem találunk a doboz alján, a negyedik tartozéknak is felfogható S Pen ceruza ugyanis magában az eszközben van.

Külső

Aki azt gondolta, hogy a Galaxy S III-nál nehéz nagyobb okostelefont gyártani, az tévedett. A Note II ugyanis sokkal méretesebb testvérénél, ami azért is szembeötlő, mert a dizájn kis túlzással teljesen ugyanaz. Ettől függetlenül mindenképpen meg kell emelnünk kalapunkat a Samsung mérnökei előtt, mert az első Note 146,9 x 83 x 9,7 milliméteres kiterjedéséhez képest a Note II 151,1 x 80,5 x 9.4 millimétere elenyésző növekedésnek mondható annak fényében, hogy a kijelző képátlója 5,3-ről 5,5 hüvelykre ugrott.

Samsung Galaxy Note 2
[+]

A 183 grammos tömeg viszont érezhető többletet jelent egy átlagos okostelefonhoz képest. Az elhízást egész egyszerűen a készülék mérete indokolja, nem pedig az anyaghasználat, hiszen a Samsung masinájánál fémekkel csak belül találkozhatunk, kívül ugyanaz a lakkozott műanyag található, amit a már többször említett Galaxy S III-nál megszokhattunk. A koreai gyártó egyik munkatársa persze megindokolta a dolgot; véleménye szerint azért jobb műanyaggal dolgozni, mert azon a karcolódások nem látszanak annyira, mint a festett fémen, ráadásul a mai eljárásoknak köszönhetően az összeszerelés minőségében sem kell csalódnunk csupán azért, mert egy masina plasztikból készült. Ez utóbbiban igaza is van, mert bár a Note II-t kézben tartani tényleg más érzés, mint egy fémből készült eszközt, nem mondhatjuk rá, hogy nem sugall minőségérzetet. A felhasznált anyagok tapintása kellemes, illesztési hézagok nincsenek, recsegtetni-ropogtatni pedig erős nyomkodással sem nagyon lehet.

Samsung Galaxy Note 2
[+]

A mérettel kapcsolatos bravúr a kijelző körül keresendő; a peremek nagyon vékonyak, ami talán még jobban kiemeli a minden szempontból varázslatos, 5,5 hüvelykes képátlójú Super AMOLED panelt, mely a Galaxy S III megjelenítőjével ellentétben nem RGBG PenTile, hanem RGB Stripe technológiájú, ami szebb éleket jelent abban az esetben, ha nagyítóval vizsgáljuk az ikonokat a menüben. A felbontás a csúcskészülékeknél megszokott 720 x 1280 pixel, ami erre a méretre levetítve inchenként 267 képpontot jelent. A színek gyönyörűek, a betekintési szögről beszélni is felesleges, mert mindenhonnan jól látszik a kép, még napfényben is. A megjelenítő fölött aprócska feliraton olvashatjuk a gyártó nevét, fölötte a telefonáláshoz használatos hangszóró, a fény- és távolságérzékelő szenzorok, valamint az 1,9 megapixeles előlapi kamera található. Alul három gomb kapott helyet, melyek közül a középsőt tényleg meg lehet nyomni, az attól balra és jobbra lévők viszont érintésérzékenyek. A funkciók egyértelműek: menü, home, vissza.

Samsung Galaxy Note 2
[+]

A hátlap teljesen letisztult, hiszen a túlnyomó részén nincs semmi, ez a terület pedig egy ekkora mobiltelefonnál nem pár négyzetcentimétert jelent. Az elegáns és prémium külső erősítése végett a készülék dizájnját tervező mérnökök a lakkozás alatt szálcsiszolt hatást imitáló felületet álmodtak meg, mely csak bizonyos szögekből nézve látszik a szürke verzión (a Note II egyébként fehér színben is elérhető), de akkor nagyon kellemes hatású. Felülre a 8 megapixeles kamera és az ahhoz tartozó ledes villanófény került, alul a kihangosító hangszórójával és a kihúzható S Pennel találkozhatunk.

Samsung Galaxy Note 2
[+]

Az oldalsó részek viszonylag ritkán lakottak, szintén azért, mert a felület maga elég nagy. Felülre a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet került, jobbra a bekapcsológombbal, alul a microUSB csatlakozóval és a mikrofonnal, bal oldalon pedig a hangerőszabályzó gombduóval találkozhatunk. Más nincs.

Hardver, operációs rendszer

A Galaxy Note II nagyjából ugyanazt a hardvert kapta, mint a Galaxy S III, csak egy picivel még feljebb tette a lécet. Az SoC egy 32 nanométeres csíkszélességgel készült Samsung Exynos 4412-es, mely a most létező egyik legfeljettebb megoldás; a processzor négymagos, órajele 1,6 GHz, a grafikus gyorsításért pedig egy szintén négymagos Mali-400MP4 felel. A központi memóriával sem fukarkodtak a gyártósorokon, 2 GB RAM került az újdonságba, amivel az ki is érdemelte a jelenlegi (egyik) legerősebb okostelefon címét. Papíron legalábbis, plusz egy kicsit kérdéses, hogy mennyire lehet egy 5,5 hüvelykes képernyővel szerelt gépet okostelefonnak nevezni. A belső tárhely mérete 16, 32 és 64 GB lehet attól függően, hogy mekkorát vásárol az ember, de jó hír, hogy a microSD bővíthetőség a trió összes tagjánál elérhető.

Samsung Galaxy Note 2
[+]

Nézzük a szintetikus sebességtesztek eredményeit:

Szintetikus tesztek
Benchmark Samsung Galaxy Note II Samsung Galaxy S III HTC One X
Quadrant Standard 2.0 5538 pont 5480 pont 5794 pont
Linpack for Android (single) 65,291 MF. / 1,28 s 57,107 MF. / 1,47 s 51,781 MF. / 1,62 s
Linpack for Android (multi) 146,539 MF. / 1,15 s 189,088 MF. / 0,89 s 160,177 MF. / 1,05 s
Smartbench 2012 Prod. 4833 pont 4117 pont 4219 pont
Smartbench 2012 Games 1616 pont 1647 pont 2656 pont
AnTuTu Benchmark 13 583 pont 12 516 pont 11 888 pont

Az összehasonlítást a Galaxy S III-mal illetve a legfrissebb ROM-mal felszerelt HTC One X-szel tettük meg (mely 1,5 GHz-es órajelen fut). A sokak szerint mérvadónak számító Quadrantban a 4,7 hüvelykes kijelzővel szerelt testvérmodellt lenyomja ugyan az új Note, de a tuningolt One X fityiszt mutat mindkettőjüknek. A LinPackban és az AnTuTuban már más a helyzet, a Note II a bajnokoknak kijáró övvel térhetett haza a mérkőzésekről. A SmartBench 2012 produktivitást mérő részében is szép eredményt produkált, a játékos teljesítményt mérő részben viszont hatalmas előnye van a Tegra 3 rendszerrel szerelt HTC készüléknek. Ez persze a mindennapos használat során nem érződik, a Note II pont olyan villámgyorsan teszi a dolgát, mint a fenti táblázatban szereplő másik két okostelefon.

Operációs rendszer tekintetében jól állunk, az Android rendszer legfrissebb, 4.1.1-es (Jelly Bean) verziójával találkozhatunk, melyet a Samsung MotionWiz kezelőfelület tesz teljessé. A vizelési ingert kiváltó hanghatásoktól eltekintve nagyon kellemes az összkép, nem is szeretném részletezni; ide kattintva lehet okosodni.

Szoftverek, szolgáltatások, S Pen

Elsőre kicsit idegesítőnek tűnhet, hogy a használat megkezdése után a készülék folyamatosan tippekkel lát el minket a kezelhetőséggel kapcsolatban, de egy-két felugró ablak bezárása után az ember rájön, hogy nem egy felesleges dologról van szó. A Note II-ben ugyanis kényelmi funkciók garmadája áll a felhasználók rendelkezésére, melyek egy része ugyan megosztó (vagy legalábbis kevésbé hasznos), akadnak jól használható dolgok is. Ilyen például a kezdőképernyő üzzemódja, mely lehet alap és egyszerű. Előbbi az Android rendszernél megszokott widgeteket és ikonokat jelenti, utóbbi pedig egy könnyebben kezelhető, nem túl sok ikonnal ellátott widgetrendszert jelent, melyet laikusok is könnyen tudnak használni. Bár ők nem fognak Note II-t venni.

Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy Note 2

A beállítások alatt több helyen is piszkálhatjuk a már említett feature-öket, például a mozgás menüpont alatt. Rögtön a lista elején van a kissé furcsa elnevezésű röpke pillantás, melynek használatát az előző oldalon lévő videó végén is demonstráltam: ha a készülék hátlappal lefelé, kikapcsolt képernyővel hever, elég elhúznunk kezünket fölötte ahhoz, hogy egy pillanatra felvillanjon a képernyő és láthassuk az időt, az elmulasztott eseményeket és az akkumulátor töltöttségét. Hasznos funkció a dupla érintéssel való listagörgetés, alul/felül ütögetve a készüléket a lista legelejére vagy végére ugorhatunk. Megtalálható továbbá a tenyérhúzással történő képernyőmentés és a kijelző eltakarásával történő némitás, ha a médialejátszóban vagyunk.

Az egykezes használatra külön odafigyelt a Samsung, ami nem csoda, a képernyőt egy hüvelykujjal lefedni valószínűleg csak mutánsok (vagy tényleg hatalmas tenyérrel rendelkező emberek) tudják. Viszonylag kevés olyan része van a szoftvernek, amit az egykezes használatnak megfelelően kicsinyíthetünk és tolhatunk a képernyő egyik részére, de azok hasznosak: a billentyűzet és a hívás közben megjelenő gombok, a számológép és a képernyő feloldóminta.

Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy Note 2

Ezzel pedig el is érkeztünk az S Pen tollhoz/ceruzához, melyhez szintén sok kisegítő lehetőség tartozik. Fontos dolog, hogy a Note II érzékeli, ha kihúzzuk a silójából, melyet egyrészt az állapotjelző sorban lévő ikonnal jelez, másrészt a készenléti képernyőn létrehoz egy külön oldalt, mely egy tollhoz kapcsolódó widgetet tartalmaz (a jegyzeteket érhetjük el róla). Szintén hasznos, hogy a készülék képes figyelmeztetni minket, ha úgy indulunk el, hogy nem raktuk vissza a tollat a helyére; mindezt úgy éri el, hogy a giroszenzor segítségével nézi, hogy nyugalmi állapotban van-e a telefon. Az pedig szintén hasznos, hogy a tollhasználatkor a domináns kezünket is kiválaszthatjuk. Az S Pen pedig gyönyörűen működik: nem arra az elvre épül, amire a pár ezer forintért megvásárolható kiegészítők, hanem arra, amire a grafikusok hű társaként szolgáló digitális rajztáblák. Ezért is lehetséges, hogy a kijelző már jó másfél-két centiméteres távolságból is érzékeli a tollat, egy apró kört is ki tud rajzolni a kijelzőre, ahova mutatunk. Ezt pedig több helyen is lehet hasznosítani; ha például csak rámutatunk egy ikonra, akkor a rendszer kiírja annak funkcióját (olló ikon: kivágás), plusz videók tekergetésénél is láthatunk egy-egy előnézeti képkockát arról a pozícióról, ami fölött a toll van. Ha pedig hozzáérünk a kijelzőhöz, akkor megtörténik a gombnyomás/tekerés/stb. A nyomás erősségét a Note II elődje 256-os skálájával ellentétben 1024 szinten érzékeli, aminek önmagában nyilván nincs sok haszna, de jól mutatja, hogy a Samsung sokat csiszolt ezen a részen is.

A tollat persze szövegbevitelre is lehet használni, azaz írhatunk vele. A kézírásfelismerés remekül működik, még a magyar ékezetes betűket is felismeri a rendszer, ráadásul tanítgatni sem kellett ehhez. Viszont a nagy méretből adódóan szintén hatalmas virtuális billentyűzet mellett egy kicsit talán feleslegesnek tűnik ez a beviteli mód, gépelni ugyanis olyan jól lehet a Note II-n, hogy úgyis az lesz az elsődleges írásmód. Emiatt kicsit frusztráló, hogy kihúzott toll esetén a szoftver alapértelmezésben a kézírást erőlteti, ha szövegbevitelre kerül a sor. Mondjuk egy kattintás átváltani a billentyűzetre, úgyhogy annyira nem veszélyes a dolog. A tollnál egyébként vannak kényelmi funkciók az S Jegyzet szoftverben is; ilyen például az ábrafelismerés, ha rajzolunk egy bénácska kört, a szoftver képes egy normálisat csinálni belőle.

Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy Note 2

Az új magyar szoftver hozta el az osztott képernyős üzemmódot, melyet a Note 10.1-es táblagépnél már láthattunk. Ha sokáig nyomjuk a vissza gombot, a képernyő bal oldalán megjelenik egy kis nyíl, melyet elhúzva a leghasznosabb alkalmazokat bedobálhatjuk a kijelzőre. Nem érhető el minden, de a választék elég nagy: ChatON, Chrome, E-mail, Galéria, Gmail, Internet, Google Talk, Google Maps, Facebook, Üzenetek, Videó lejátszó, YouTube, S Jegyzet. Ezen alkalmazások közül két darabot egyszerre is megjeleníthetünk a kijelzőn, hogy melyik mekkora, azt is mi döntjük el, lehetnek fele-fele méretben és mondjuk 1:3 arányban is. Hogy az egy-egy jegyzet létrehozásakor használható drag&dropoláson kívül ennek mi értelme, azt nem tudom; az 5,5 hüvelykes kijelző nem elég nagy ahhoz, hogy érdemben egymás mellett futtassunk mondjuk egy Facebookot és egy böngészőt. De látványosnak mindenképp látványos ez a szolgáltatás.

Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy Note 2

Szoftverek tekintetében jól állunk. Az összes Samsung készülékről ismerős ChatON kliens megtalálható, ahogy a felhő alapú Dropbox is része a kínálatnak, 50 GB tárhelyet kapunk benne. A Game Hub a közösségi játékot hivatott erősíteni, az AllShare Play pedig a vezeték nélküli tartalommegosztásra jó (DLNA). A Readers Hub egy elektronikus könyvolvasó bolttal együtt, az S Voice pedig a Samsung hangalapú személyi asszisztenese, melyet a home gomb dupla megnyomásával érhetünk el. Google Now is van, a menü gombot kell nyomva tartanunk az eléréséhez.

Adatkommunikáció, telefonálás, net

A nálunk járt készülék négynormás GSM- és UMTS-modulokkal volt ellátva, tehát a világ minden táján használható. Létezik LTE-s (4G) verzió is, mely információink szerint Magyarországon is forgalomba kerül majd, de hogy milyen frekvenciasávon fog üzemelni, azt egyelőre nem lehet tudni. Maradjunk tehát a tényeknél; a mi modellünk adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t tudott használni, a maximális letöltési sebességet 21, a feltöltésit pedig 5,76 Mbps-ban maximalizálták. A WiFi a 802.11a/b/g/n szabányokat ismeri, kiegészítő funkcióként ott a WiFi Direct, a DLNA, plusz az NFC segítségével telefonérintés után WiFi-n villámgyorsan lehet fájlokat küldeni (ezt egyébként a 4.1-es rendszer már magától tudja, és ez teljesen független attól, hogy az S Beam a Galaxy S III-nál már 4.0 alatt is működött). A Bluetooth 4.0-s verziójú, a microUSB 2.0-s, az USB Hosting és a HDMI is elérhető a megfelelő kábelekkel.


A Mobilarena TV adása a Note II-ről

Internetböngészésre a gyári browsert és a Chrome-ot használhatjuk, mindkettő kiváló élményt nyújt. Flash viszont egyikben sincs, mivel az Adobe leállt az Androidra való fejlesztéssel; a két szoftver között az a különbség, hogy a gyárinál még meg lehet oldani a támogatást a Flash archívumban lévő APK-k letöltésével.

Szintetikus tesztek
Benchmark Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy S III HTC One X Optimus 4X HD
Sunspider 0.9.1
(A kisebb a jobb!)
1097 ms 1486 ms 1571 ms 1438 ms
HTML5test
(A nagyobb a jobb!)
369+11 pont 395+3 pont 281+3 pont 295+3 pont
Acid3 100 pont 100 pont 100 pont 100 pont
Acid2 screenshot screenshot screenshot screenshot

Fent láthatók a böngészéssel kapcsolatos méréseink; a SunSpider tesztben sokat gyorsabb a készülék, mint a Galaxy S III, de az iPhone 5 még nála is gyorsabb (az ugyanis 1000 ms alatt teljesít). A böngészési élmény egyébként kiváló, a szoftverek sebessége sem hagy kívánnivalót; az egyedüli probléma a dinamikus hasábtördelés hiánya. Valószínűleg azért maradt ki a funkció, mert egy ekkora kijelzőn mindenképp jól olvasható egy weboldal, de pár helyen nekem ettől függetlenül hiányzott. Facebook kliens gyárilag nincs, de a Play Áruházból le lehet tölteni, jól működik; a névjegyéket természetesen össze lehet kötni vele.

Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy Note 2

Telefonálás közben semmilyen problémával nem találkoztam, a térerő sosem ingadozott, a hangminőség pedig kimondottan kellemesnek tűnt. Jópofa funkció, hogy ha beszélgetés közben kihúzzuk a tollat, felugorhat egy jegyzetablak, ahova felírhatjuk, amit normális esetben egy papírlapra kéne, amit éppen akkor nem találunk. A beállítások között elérhetünk egy olyan részt is, melyet blokkolás üzzemódként emlegethetünk: itt a BlackBerry készülékekről is ismert automatikus készülékkikapcsolás mellett megadhatjuk, hogy a különféle értesítéseket meg akarjuk-e kapni és ha igen, akkor kiktől. Gyakorlatilag egy fejlett feketelista, hasznos lehet.

Multimédia

A készülék hátlapján lévő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 3264 x 2448, videóknál pedig 1920 x 1080 pixelben (FullHD) tudunk rögzíteni másodpercenként 30 képkockás sebességgel. A kamerát kezelő szoftver egy intelligens darab, vagy legalábbis rengeteg beállítási lehetőséget kínál, ráadásul hagyja, hogy testre szabjuk az oldalt megjelenő, gyakran használt funkciók virtuális gyorsgombjait. Van sorozatfelvétel, azon belül is a már ismert legjobb fénykép és legjobb arcok funkciók. Készíthetünk látványos panorámafelvételeket, van szoftveres HDR és képstabilizátor, effektusok, jelenetmódok, bekapcsolhatunk időzítőt, piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt, érzékenységet (ISO 100 - ISO 800), fénymérést, továbbá expozíció-korrekcióra is lehetőségünk nyílik. Szóval tényleg sok funkció szerepel a kínálatban.

A képminőséggel kapcsolatban első körben csalódnom kellett; a teszt megírása előtt lőtt tesztfotók fakó színűek voltak. Ám több olvasónk is jelezte, hogy érdemes lenne újra megpróbálkozni képek készítésével, a kérésnek pedig eleget is tettem. Megérte; az új fotók sokkal szebbek, élénkebb színűek, mint a korábbiak voltak, erről fent kattintgatva mindenki meggyőződhet. A makró kimondottan jó, éjszaka pedig egész messzire elvilágít az erős vaku. A mozgóképek minőségét ide kattintva lehet megcsodálni; a képminőség kimondottan kellemes.

Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy Note 2

Zenei téren rögtön érdemes megemlíteni az FM-rádió meglétét, mely csak bedugott fülhallgatóval képes üzemelni; a gyári kiegészítő egyébként teljesen használható, a hangminőség kihangosítva is kellemes. A zenelejátszó hozza az alapvető dolgokat, ID3-tagek alapján szűri a muzsikáinkat, de pozitívum, hogy mappák szerint is ki tudja listázni a dalokat, ami azoknak lehet jók, akik kevésbé rendezett zenegyűjteménnyel rendelkeznek. Érdekes funkció a Zene-sarok, mely izgalom és szenvedélyesség szempontjából osztályozza a zenéket és rejti el őket egy 25 kisebb kockából álló... nagyobb kockában. Hangszínszabályzó van, továbbá a dalszövegek megjelenítésére is találunk módot a szoftverben, ha azok elérhetők.

Üzemidő, összegzés

A készülék hátlapja alatt lévő lítium-ion akkumulátor 3100 mAh-s kapacitású, ami lássuk be, nem épp hétköznapi a telefonok között (és egyben jól is mutatja, hogy a Note igazából egy átmenet a smartphone-ok és a tabletek között). Igaz ugyan, hogy nagy a kijelző, de annyival nem nagyobb, hogy ez a hatalmas akkukapacitás ne tudjon pozitívumokat előidézni az üzemidőnél; a Note II kiválóan bírja szuflával. Ha tényleg nagyon sokat használja az ember (ez nálam 5-6 óra kijelzőhasználatot jelentett), akkor a 24 órát simán el lehetett érni, míg átlagos, avagy kicsit visszafogottabb használat mellett a másfél-két nap is simán összejött.

Samsung Galaxy Note 2
[+]

Összegezzünk: a Galaxy Note II egy nagyon érdekes és egyedi készülék, melynek kapcsán nem hazudnak a reklámok. Ez egy Note, nem pedig egy okostelefon és nem is egy táblagép. A kettő között lebeg.

Értékelés: Samsung Galaxy Note II
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Hogy ennek van-e értelme és pontosan mi az, azon napokig lehetne vitatkozni, de teljesen felesleges. Az előző Note eladásaiból úgy látszik, hogy van igény erre a speciális készülékre, mely tartalomfogyasztásra nagyon jó, ugyanakkor hordozni nem túl kellemes és elég idétlenül néz ki az az ember, aki telefonál vele és nem headsetet használ. Ugyanakkor lehet headsetet használni, ebben az esetben pedig csak a tartalomfogyasztás marad.

Ha ezen a kérdésen túlléptünk, akkor viszont jöhetnek a finomságok. A kijelző gyönyörű, és nem elsősorban azért, mert 5,5 hüvelyken vetíti elénk a pixeleket, hanem azért, mert csodálatos a képminősége. A hardver a ma létező legerősebb, az extra szolgáltatásokon pedig érezni, hogy átgondoltak és sok közöttük a tényleg hasznos is. Induló árat egyelőre nem tudunk, a Samsung hazai képviseletének munkatársai sejtelmesen annyit mondtak, hogy nagyjából olyan áron fog startolni, mint amilyenen annak idején a Galaxy S III tette. Tehát nagyjából 180 000 és 200 000 forint között várhatjuk normális boltban, ami sok embernek másfél-két havi fizetése, ez meg egy eszköz, még ha annak nagyon kifinomult is. Nem kérdés, hogy kap-e plecsnit, de mivel megítélésünk szerint rétegkütyü (plusz a végleges árat sem ismerjük), egyelőre marad a Tetszett. Ha valami csodából adódóan a vártnál jobb áron kezdene, akkor nagy méretétől eltekintve is menne rá az Ajánlott.

Samsung Galaxy Note 2

Bocha

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Note 2
Samsung Galaxy Note 2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 151,1 x 80,5 x 9,4 milliméter
Tömeg 183 gramm
Színvariációk szürke, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (267 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív Super AMOLED érintőkijelző (RGB)
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 4412 Quad
Processzor típusa 1,6 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 32 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP4
RAM mérete 2 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 16 / 32 / 64 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, DLNA, hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Dropbox, Game Hub, Google+, Paper Artist, Play Áruház, Readers Hub, S jegyzet, S Suggest, S tervező, S Voice, Samsung Apps, YouTube
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszok, ledes villanó
Másodlagos kamera 1,9 megapixeles
Videófelvétel max. 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3100 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 600 óra (2G) / 500 óra (3G)
Beszélgetési idő 19 óra (2G) / 12 óra (3G)
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
S Pen ceruza, karcálló kijező (Gorilla Glass 2), 3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, tekintetkövetés

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés