Samsung E2652W - dupláz a bajnok

Bevezető

Szaporodnak a két SIM-et kezelő telefonok, a nagy gyártók között a Samsung számít a legtapasztaltabb versenyzőnek. A D880-nal elindított DuoS sorozat rengeteg tagot számlál, kizárólag a legfelső kategóriában nem gyártanak még ilyen készüléket. Ezt mondjuk megteszik mások, több kisebb cég is próbálkozik duplakártyás okostelefonok gyártásával.

Samsung E2652W Champ DuoS
[+]

Mostani tesztalanyunk számíthat némi érdeklődésre, hiszen felvonultatja azokat a hívószavakat, amelyek manapság vonzzák a vásárlókat: érintős, kamerás, wifis, ráadásul kétkártyás, s mindezek tetejébe még kedvező áron is van a ketyere, hiszen 30-35 ezer forint között hozzá lehet jutni egy teljesen új darabhoz. Hozzánk az XXL GSM futára hozta a pakkot, ez volt az első telefon, ami már az új szerkesztőségbe érkezett.

Samsung E2652W Champ DuoS
[+]

Magyarországon a szolgáltatók még mindig zsigerből utálják a kétkártyás mobilokat, egyetlen ilyen terméket sem találhatunk az operátori kínálatban. Pedig lehetne játszani ezzel, mondjuk céges, kiemelt ügyfeleknek frankó ajánlatot lehetne összedobni egy vállalati és egy privát kártya kombinációjával, de erre még nem sikerült ráébredni itthon. Ami késik, az nem múlik, s manapság már nem számít kuriózumnak a kétkártyás mobil, hiszen a hazai felhasználók egy bizonyos része kényszerűségből egyébként is két telefonnal rohangál, ha és amennyiben a munkahelyi juttatások között a mobilhasználat is szerepel. A kétkártyás mobilnak pont az a lényege, hogy egy telefonban van mindkét SIM, egyszerre feljelentkezve a hálózatra, így mindig elérhetőek vagyunk. Ha viszont lemerül, akkor dupla problémát generálunk magunknak...

Samsung E2652W Champ DuoS
[+]

Miután láttunk már a Nokiától és a Philips-től is olyan mobilt, amely bár két SIM-et kezelt, de csak az egyik volt egyidőben aktív, ezért fontos tudni, hogy a dual-SIM megjelölés önmagában még nem garancia a kettős működésre, a dual-standby kifejezés lesz a nyerő. Ha tehát valaki kétkártyás készülék vásárlására adná a fejét, akkor így próbáljon tájékozódni.

Hirdetés

Doboz, külső

Az E2652W helyes fekete dobozban érkezik. A Samsung egyébként nem erőlteti nagyon a megjegyezhetetlen típusjelzést, inkább Champ DuoS néven hivatkozik a telefonra, ami díjazandó ötlet, így ráadásul el is tudjuk helyezni tudásban a készülékpalettán a terméket. A Champ egy trendi, fiatalos, egyszerű, de szerethető érintős jószág, mostani tesztalanyunk ennek a modellnek a kissé felturbózott verziója, de igazság szerint nem érdemes tőle korszakalkotó dolgokat várni. A doboz tartalma is elárulja, hogy alsós készülékről van szó, a telefonon kívül pusztán egy töltő hentereg a csomagban. Fülest újabban a Samsung nem csomagol, hiszen a 3,5 mm-es jack csatlakozó miatt bármelyik – már a birtokunkban levő – headset alkalmas erre a célra, a microUSB bemenet megléte miatt pedig jó esetben az adatkábel hiánya sem okozhat komoly gondokat.

Samsung E2652W Champ DuoS
[+]

Maga a telefon teljesen átlagos külsővel bír. A dobozon látszik mellette stylus is, s ez valóban elő is rántható a készülék jobb felső csücskéből, de a néhány napos használat alatt egyszer sem volt különösebben szükségem rá. Viszont a csomagoláson olvasható az utóbbi idők egyik legjobb szlogenje: Two in One, Keep in Touch! A Champ DuoS előlapját QVGA felbontású kijelző uralja, a képátló 2,6 inch, ami kissé nagyobb, mint a donor Champ 2,4 inches értéke. Talán már a stylus említésénél egyértelmű volt, de szögezzük le: a kijelző rezisztív, azaz határozottabb tapicskolást igényel. Ennek ellenére a használat során ez csak olykor-olykor okoz meglepetéseket, de alapvetően nincs vele gond.

Samsung E2652W Champ DuoS
[+]

A kijelző felett a DuoS felirat, illetve a WiFi általánosan ismert emblémája ücsörög. Lent Samsung logotípia kapott helyet, illetve három darab, fizikai gomb, a két szélső a hívások kezelésére szolgál, a középsővel a vissza parancsot adjuk ki. A telefon jobb oldalán a hangerőt szabályozó gomb figyel, a bal oldalra két billentyű került, a felsővel zárhatjuk le és oldhatjuk fel a kijelzőt (ez nagyon jó helyen van itt), az alsó pedig a Samsung duplakártyás eszközein ismert SIM váltó gomb. Ezzel tudjuk az elsődleges kártyát váltani, mondjuk hívásindítás előtt.

Samsung E2652W Champ DuoS
[+]

A hátlap elég ingerszegény, a kamerának és a hangszórónak vágtak rajta lukat a tervezők. Leszedés után érdekes látványban lehet része a kétkártyás mobilhoz szokott szemnek: a második számú SIM ugyanis az elsőtől távolra helyezendő be, ráadásul ehhez a művelethez ki sem kell venni az akkumulátort. A Champ DuoS tetején két szabványos bemenet ücsörög, a 3,5 mm-es jack, illetve az eltolható ajtócskával védett microUSB. Memóriakártya is belerakható a telefonba, ehhez azonban tényleg ki kell szedni az akkumulátort.

Alapfunkciók, SIM-kezelés

Első bekapcsolás után a készülék tájékoztatja a felhasználót arról, hogy be kéne állítani az időt és a dátumot, mert ha a telepet kivesszük, akkor ezt bizony a masina elfeljti. Azt is érzékeli a gép, ha új SIM érkezik valamelyik slotba, ilyenkor elnevezhetjük a kártyát, illetve logót is választhatunk hozzá, majd meg kell adjuk, hogy melyik legyen az elsődleges kártya. Ha ezen sikerült túllendülni, akkor megkapjuk a főképernyőt, amely a kétkártyás készülékek egyre bővülő világában már nem fog meglepetést okozni azzal, hogy két operátori felirat és két térerőkijelzés látható rajta.

Samsung E2652W Champ DuoS

A Champ DuoS felhasználói felülete nem sokban tér el a sima, egy SIM-et kezelő Champ megjelenésétől, amit már Rusi korábban rendesen kivesézett. A maximum hét oldalnyi kezdőképernyő mindegyikén egy darab widget lehet, végre nem csúsznak egymásra a különböző okosságok, s igazság szerint egyébként sincsen általában szükség hétnél több kezdőoldali bigyóra. Az eredeti Champhez képest más a grafika, ez most nem annyira „badás“, kicsit inkább a Corby sorozat elemei köszönnek vissza. Jópofa ötlet, hogy ugyan csak két téma van (a decensebb, szigorúbb, illetve a játékos, rajzolt), de ezekhez SIM-hez is rendelhetjük, így attól függően változik a kinézet, hogy melyik kártya van elsődlegesként beállítva.

Samsung E2652W Champ DuoS

Ezt ugyanis az oldalsó, dedikált gombbal variálhatjuk. Bekapcsolás után az akkumulátor alá tett, SIM1 nevű slotban ülő kártya lesz az elsődleges, ha hívást indítunk, üzenetet írunk, akkor erről megy a kimenő forgalom. Egyetlen gombnyomásra azonban felcserélődnek a szerepek, s mindez a kettes számú SIM közreműködésével fog történni. A hangminőség mindkét kártyánál ugyanolyan volt, jellemzően hibamentes, nagy hengerőnél kicsit talán torz, de még elviselhető. A bejövő hívásoknál természetesen bármelyik kártyára is érkezne ez, nem kell trükközni a fogadással, az üzenetek listájánál pedig ikon és szín is jelzi, hogy melyik SIM-re küldték az adott SMS-t. A menürendszerről alant található egy videó:

A névjegyzék kapacitása kellemes, hiszen a két SIM számain felül a belső tárhely 1000 további ember rögzítésére ad lehetőséget. Az alapvető adatokon felül e-mail cím, több telefon és faxszám, webcím, cég, osztály, beosztás, helyettes neve és száma, házastárs neve, gyerekek neve (ilyet ki tárol?), születésnap, megjegyzés, kép, illetve csengődallam rögzíthető. Ez elég durva lista. Keresni vagy úgy lehet, hogy görgetjük a listát vég nélkül (Zsolt nevű ismerőseink felhívása így kissé hosszadalmas), vagy a keresés opció után kapott virtuális gombsor segítségével szűkítünk. A sebességgel viszont nincs gond, sem itt, sem a legtöbb helyen, a kezelőfelület gyorsan reagál, örömteli, hogy a nyögvenyelős S5230 óta ennyit fejlődött az iparág.

Samsung E2652W Champ DuoS

Samsung E2652W Champ DuoS

Az üzenetkezelés meglepetése a beépített e-mail kliens, amely varázsló segítésgével állítható be. Szintén egyedi megoldás a Bluetooth üzenetküldés lehetősége, amely a mobilhálózatot kiiktatva egy másik Bluetooth-szal felszerelt telefonra küldhet szöveget (meg alapvetően egyébként bármit), ezt főleg suliba járó felhasználók fogják értékelni, bár nekik általában teljesen felesleges két SIM. A telefon 500 férőhelyes SMS memóriával kényeztet, MMS-ből 100 darabot tárolhat, az e-mailek pedig a belső, 60 megát alulról súroló tárhelyre kerülnek. A szövegbevitel csak álló nézetben megy (QVGA felbontású érintőkijelzőknél ez elég sokszor így van), virtuális, de mobilos gombsort kapunk, ám ez akár QWERTY-re is módosítható, csak éppen kicsit nehéz eltalálni a 240 pixel szélességben elhelyezett billentyűzeten a megfelelő karakterket.

Multimédia, szervező

Képalkotás területén nem egy korszakos zseni a Champ DuoS, lévén ma már tényleg abszolút alapszintűnek számító, 1,3 megapixeles érzékelőt kapott, mindenféle különösebb extra nélkül. Nincs vaku, nincs autofókusz, külön gomb sem dukál az exponáláshoz. A kereső oldalán elérhető opciók között a fehéregyensúly babrálható, lentebb vehető a képminőség és a felbontás (utóbbi esetben elérhetővé válik a digitális zoom), van éjszakai mód, illetve kiiktatható a zárhang. Az exponálásra kijelölt virtuális gomb megnyomása után kicsit sokat kell várni (pedig 1,3 megapixelt letárolni nem egy nagy művészet, még én is megcsinálom semmi perc alatt), az elkészült képek minőségéről pedig beszéljenek a lenti tesztfotók:

Igen, ezek pont olyanok, mint amilyennek vártuk a specifikáció alapján. A képek visszanézegetése ha nem is szélsebes, de vállalható sebességű, egy külön ikonnal beléjük is lehet nagyítani. Videót QCIF felbontásban rögzít az eszköz, ez az animáló bélyeg kategóriájába sorolható. Zenei fronton sokkal barátibb a helyzet, persze csak akkor, ha van kéznél normális füles, kihangosítva ugyanis elég vérszegény a Champ DuoS. A füles már azért sem egy rossz gondolat, mert ezzel működik az FM-rádió, amely a háttérben futva is képes szólni.

Samsung E2652W Champ DuoS

Samsung E2652W Champ DuoS

A zenelejátszóban van equalizer, amely meglehetősen sokféle, előre tárolt hangzásképpel dolgozik. A szoftver megjeleníti az albumborítót, a számokba bele lehet tekerni, van ismétlődés és random lejátszás, ez bőségesen megfelelő ebben az árkategóriában. A játékok között négy alkalmazás bukkan fel, csak a Luxor Quest nevű logikai-ügyességi cucc teljes verziós, a másik három (Asphalt, GorillaRampage, Pacman) csak demo.

Samsung E2652W Champ DuoS

A szervezőfunkciók az igen sokoldalú ébresztőórával indulnak (több időpont, ismétlődés, szundi), ahol csak azt érdemes tudni, hogy a riasztás során hosszan kell nyomni a leállítás gombot. A naptár havi és heti nézetre is hajlandó, van jegyzetfüzet, teendőlista, diktafon, számológép és átváltó is.

Adatátvitel, akkumulátor

A telefonban nincs 3G, a mobilhálózati adakommunikáció maximum EDGE technológiával valósulhat meg. Van viszont WLAN, ami elég hatékony, elég jó érzékenységű, a titkosított hálózatokra is fel tud lépni. Viszont a böngésző csapnivaló, még a mobilra optimalizált oldalak betöltésére sem képes, túl nagy oldalméret hibával kihal, ami elég csúf dolog. Opera Mini letöltése javasolt azoknak, akik tényleg böngetni szeretnének QVGA kijelzőn.

Samsung E2652W Champ DuoS

A közösségi alkalmazások viszont megvannak. A Facebook és a Twitter is saját klienssel bír, egyik sem akad le úgy, mint a böngésző. Fentieken túl van még Bluetooth kapcsolat, ennek 2.1-es verziószáma van, sztereó hangátvitelre is alkalmas. A zsinórfetisiszták microUSB kábellel zsonglőrködhetnek, a 2.0-s verziószámú porthoz kötve a gépet a telefon háttértárként működhet, vagy a Samsung oldaláról letölthető KIES nevű szinkronizációs szoftverrel kommunikálhat.

Samsung E2652W Champ DuoS
[+]

Értékelés: Samsung E2652W Champ DuoS
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 4 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatti 1000 mAh teljesítményű akkumulátor papíron nem mutat különösebb extrát, viszont a tapasztalatok alapján igen kellemes benyomásom alakult ki róla. A kis Champ DuoS simán bírja 4-5 napig is, ráadásul bekapcsolva felejtett Bluetooth is bejátszott, ami tovább növeli a telep, illetve a készülék érdemeit. Ez az egyik legnagyobb előnye a telefonnak, amely néhány hibától eltekintve abszolút kellemes benyomást tett az elmúlt napokban rám. 30 ezer forint körüli független árával abszolút versenyképes ajánlat a Champ DuoS , hiszen könnyen használható a két SIM-es üzemmód, megfelelő sebességű a menü, a kezelőfelület használata nem okoz különösebb kihívást, jól szerepel a telefon zenés szempontok alapján is, a hátlap alatt dolgozó telep pedig végre tényleg elegendő naftát ad ahhoz, hogy napokig ne kelljen töltő után nézni. A kamera csak jelzésértékű, de legalább valami van, a WLAN megléte örömteli, bár nem okvetlenül létszükséglet. Ugyanakkor létezik valamivel olcsóbban wifi nélküli Champ DuoS is, így van választási lehetőség. Mindent egybevetve talán nem meglepő a végkövetkeztetés: a Samsung E2652W megkapja tőlünk az Ajánlott plecsnit.

Samsung E2652W Champ DuoS

Bog

A Samsung E2652W Champ DuoS-t az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung E2652W Champ DuoS
Samsung E2652W Champ DuoS Általános
Technológia GSM
Méret 99,9 x 54,9 x 13 milliméter
Tömeg 88 gramm
Színvariációk fekete, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 2,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa Rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória 500 darab
Memória 60 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (8 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Samsung TouchWiz Lite
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP)
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Samsung Apps, Bluetooth Messenger
Multimédia
Fő kamera 1,3 megapixeles, fix fókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (176 x 144 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (gyári)
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 470 óra
Beszélgetési idő 14,3 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, dual SIM

Azóta történt

Előzmények