Samsung D830 - csak a gombokat ne!

Bevezető

Samsung Ultra Edition. Kétszer három telefon. Az első generáció az X820-at, a D900-at és jelent írásunk főszereplőjét, a D830-at tartalmazza. A második széria már 3G/HSDPA modellekkel érkezhet hamarosan az üzletekbe, így – miután a fentebb említett két telefont már teszteltük – a D830-cal még adósak voltunk.

A pengevékony készülék ötlete a Motorola fejéből pattant ki, sokat is kaszáltak vele, hiszen a stílusteremtő V3 mind a mai napig keresett telefonnak számít. Némi tanácstalanság után beindult a többi gyártó is, bár a két patinás cég, a Nokia és a Sony Ericsson még adós az ultravékony modellekkel, de a jelenlegi hírek szerint már nem sokáig. A rá jellemző úthenger jelleggel a Samsung is nekiállt ilyen modelleket fejleszteni, ha pedig ők valaminek nekiállnak, akkor ott nem egyetlen verzió készül, hanem dömpingszerű piactarolás következik.

Ez így is lett. Jelenleg a Samsung X820 birtokolja a legvékonyabb telefon kitüntető címét, az XXL GSM-től kapott D830 pedig ugyanezt a titulust kapja meg az összecsukható mobilok mezőnyében, hiszen kevesebb mint 1 cm vastag. Ezt már fokozni nemigen lehet, kivéve, ha két papírlapot hajtunk egymásra.

Külső

A készülék külseje ámuldozást keltett mindenkiben, aki meglátta. Nem csak a vékonyság sorsdöntő, hanem az a hihetetlenül komor elegancia, amely leginkább az egyszerűségre épül. Nincs semmi felesleges csilli-villi grafika, designelem, ábra vagy kiszögellés sem a készüléken, hatalmas fekete felületek ragadják meg a tekintetet.

A fedlap tetején található meg a piciny külső kijelző és a fényképezőgép szintén nem túl nagy optikája. Slussz. Oké, a kijelző köré kicsit fényesebb fekete keretet rittyentettek, de ez minden. Ami igazán kőkemény, hogy ennek a 9,9 mm-es készüléknek az alsó részébe még bele bírtak tolni egy microSD kártyát, elfért a rendszercsatlakozó, és a hangerőgomboknak is jutott hely. Kellemes meglepetés, hogy rengeteg helyen fémet használtak a tervezők. Elsőre nem is tűnik fel, de az asztalra ejtett hátlap csörömpölését követően megvizsgáltam a fedlapot is, és bizony fémből készült az is.

Kinyitás után hirtelen nagyon sok érdekesség fedezhető fel. Egyrészt az ember újfent elhűl, hogy a fedlap nagyjából 3mm vastag. Utána csalódottan szemlélhetjük meg, hogy a kinyitott telefon alján megint maradt egy dudor. Bizonyára van rá valami magyarázat (állítólag itt pihen az antenna), de sajnos nem illik ez a kitüremkedés a készülék egészéhez. A kijelző felett és a gombsor alatt ugyanolyan rácsozatú hangszóróra emlékeztető motívum látható, joggal reménykedhetünk tehát valami sztereó jellegű megszólalásra, de ez nincs így. Felül a hangszóró, alul a mikrofon.

És a gombok. Legrosszabb rémálmaim manifesztációja. A kinézet, az elrendezés, a logika hibátlan. De a vékonyságnak ára van, érintésérzékeny panel bújik meg a gombsor mögött, pont olyan, mint az annak idején rendkívül divatosnak számító szuperlapos számológépeken. Ez nem az, mint ami az E900-ban található. Itt, ha végigsimítom a kezem a feliratokon, akkor érzem az aprócska kitüremkedéseket, amelyeket pontosan el kell találni a hatékony működéshez. Horror az egész. Nincs nyomáspont, nem érezni semmi visszajelzést: csak látom a kijelzőn, hogy most sikerült-e, vagy sem. Általában nem. Kezelhetőség: kettes alá.

Kijelző, menü

A D830 feldapján található kijelző elég picinyke, mindössze két sorban jeleníti meg az információkat. Élénk kék fénye minden szituációban jól látható, a térerő és az akkumulátor állapota akár folyamatosan is olvasható lehet, ha a felhasználó ezt bekapcsolja. A belső képernyő pont ellentéte mindennek: döbbenetesen szép, hatalmas, 240x320 pixeles ablakról van szó, amely 262 ezer szín megjelenítésére képes. Az egészet valahogy még látványosabbá teszi az, hogy ez a döbbenetes kijelző egy 3 mm vastag fedlapban ücsörög.

A menürendszer ismerős az E900, X820, D900 típusokból. Ez már az új Samsung grafika, amely vagy fekete alapon narancs, vagy pedig fehér alapon narancs összeállítású lehet. Az ikonos nézetnél látszik, hogy minden menüpont más színű, a rajzok egyszerűek, de mégsem az a gyerekes naivitás süt róluk, mint ami a Siemens modellekre jellemző. Itt is szembesülhetünk a menürendszer emlékezetével, hiszen mindig arra a menüpontra ugrik, ahol a legutóbb jártunk.

A D830-ban megint nem lehet a menü alá háttérképet varázsolni (a D900-ban igen), viszont az alapképernyőre videofelvétel is kitehető, amelyet folyamatosan ismétel a szoftver. Ez elég látványos, sokan megdöbbentek rajta. A szokásos Samsung beállítások most sem hiányoznak: van lehetőség az alapképernyő operátori feliratainak módosítására és a tárcsázási betűtípus variálására is. A navigációs gomb felfele tapintásával jön elő a gyorsmenü, amelynek tartalma szabadon szerkeszthető.

Alapfunkciók

A telefonkönyv felépítése megegyezik a D900-ban látottakkal. 12 féle adatot rendelhetünk egy névhez, de e-mail címből, vagy telefonszámból több is lehet. Ez nagyjából lefedi az igényeket. Szeretem a Samsungban, hogy nem utálja zsigerből a SIM kártyát, hanem annak tartalmát a készülék belső memóriájával együtt listázza.

Az üzenetfunkciók sem változtak sokat, 200 darabos SMS, 3 megabájtos MMS és ugyanekkora e-mail kapacitás került a D830-ba. Egy-két apróságot érdemes kiemelni: a készülék mindenféle csatolmánnyal ellátott levelet fogad, illetve már nem csak az e-mail kapcsán állíthatunk be tiltólistát, hanem akár a szöveges üzeneteknél is. Ezen felbuzdulva elkezdtem hívásszűrést is keresni, de sajnos az még mindig csak jellemzően a Sony Ericsson telefonokban van meg.

Üzeneteket egyébként nemigen írtam. Az ok pofonegyszerű: nem voltam rá képes. Mire csak egy megszólítást begépeltem volna, már háromszor idegrohamot és agyérgörcsöt kaptam, annyira lehetetlen ez a klaviatúra. Biztos meg lehet szokni, de erre még Polacheck mester is azt mondta, hogy rosszabb, mint az agyonszidott W950i gombsora. Az meg azért már nem kispályás teljesítmény, de ott legalább volt érintőképernyő.

Itt, az alapfunkciók kapcsán nem volt olyan nagy gond, de a szoftver lassúsága például a képkezelés esetében tovább fokozza a dühöt. Behúzok a képek közé, megsimítom a megnyitást aktiváló funkciógombot, mire az nem nyílik meg. Izomból megsimítom megint egy párszor (szép kis paradox mozdulat…), még mindig semmi. Ekkor már könyökkel óhajtanék a készülékre tenyerelni, mire megnyílik a kép, rögtön utána az opciók, majd utána egyből visszaugrik a listához és újból megnyitja a képet. A jó öreg billentyűzetpuffer rögzítette az összes tapintást és sorban végrehajtotta a feladatokat. Ekkor már csak röhögtem.

Multimédia

Két megapixeles, fixfókuszos kamera ficereg a fedlapon. Gondoltam, hogy biztos lesz olyan jó, mint az X820 kamerája, lövök pár képet és jónapot. Frászt. Az első fotó egy tényleg igen jól megvilágított garázsban készült egy motorkerékpár kerekéről. Az alant fellelhető tesztfotó a hatodik verzió, ez mozdult be ugyanis a legkevésbé, pedig az expozíciós idő csökkentése érdekében nekiálltam még az ISO értékekkel és a környezeti beállításokkal is játszani.

Máskülönben a kamera jó, csak legyen hozzá türelmünk. Ez most nem az a Samsung, hogy előkapom, fotózok, elrakom és minden szuper. Stabil kéz, hideg fej és érzékeny ujjbegy szükséges. Önarckép lehetősége kilőve, mivel nem rondították el a tervezők tükörrel a fedlapot. A videorögzítés a szokásos, 352x288 pixelben történhet. Az elkészült felvételeket a képszerkesztő segítségével alakítgathatjuk, mindenféle effektek, keretek, beszúrások és forgatások segítségével. Biztos nagyon jó, de az első effekt után közölte a szoftver a 2 megapixeles fotómra, hogy átméretezte 240x216 pixelre. Höhh?

A beépített zenelejátszó viszont fut a háttérben, kezeli a playlisteket, és ha összecsukjuk a készüléket, akkor a külső kijelzőn olvasható az éppen játszott szám címe. A hangerőgombok ilyenkor aktívak és 20 lépésben segítik a megfelelő érték beállítását, de a számok között léptetni nem lehet, mert konkrétan nincs mivel. A vizualizáció megint nagyon látványos, csak épp megint semmi köze nincs a zenéhez. A D830 nem rezeg és csörög egyszerre, a hangminőség beszélgetés közben kifogástalan, zenélés során közepesen gyenge. A mellékelt sztereó fülessel sokat javul a helyzet, de mivel a szoftver támogatja a sztereó Bluetooth hangátvitelt, ezért az ilyen irányú lehetőségek igen szerteágazóak.

A belső kapacitás 82 megabájt, de a zenéket a memóriakártyáról is gond nélkül eléri a szoftver. A sebesség itt sem tökéletes, mindig eltelik egy leheletnyi idő, mire a kiválasztott szám lejátszásába belefog az alkalmazás. Ha rutinosak vagyunk, akkor már számítunk erre, és nem esünk neki a sima gomboknak az első késlekedés hatására.

Egyebek

A naptár a szokásos formáját hozzá, 100 bejegyzés lehet mind a négy kategóriából (program, évforduló, emlékeztető, teendő), a havi nézet igen praktikus, hiszen az adott napra eső események számát is olvashatjuk, a heti és a havi nézet szintén megfelelő. A három ébresztési időpontot kezelő vekker nem mutat fel semmi extrát, de funkcionálisan elegendő. A diktafon 60 perces anyagot rögzíthet, a világóra megint nagyon jól néz ki, nem hiányzik a stopper, az időmérő és a mértékegység átváltó, valamint a számológép sem.

A fájlkezelőben külön mappába kerülnek azok az állományok, amelyek a telefon szerint nem képek, nem hangok és nem videók. A D830-ban is megtalálható a Picsel Viewer, ami lehetőséget biztosít Office dokumentumok és PDF fájlok olvasására. A szerkesztés nem megoldott, viszont igen jól paraméterezhetően nagyít és tördel az alkalmazás, bár nagyobb fájlok esetén kissé megizzad.

A játékok között kicsit csalódás, hogy az ismert Samsung alkalmazások közül is sikerült a két leggagyibbat beletenni a telefonba, konkrétan a génmanipulált fejjel rendelkező Bobby Carrot által fémjelzett répavadászat, és a 3D környezetbe helyezett TimeRider II szerepel a kínálatban.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Adatkommunikációs szempontból a D830 azt hozza, mint két csoporttársa. Hiába a nagy kijelző, a böngészés inkább WAP szempontból kielégítő, az xHTML rész csak amolyan pótcselekvés, a mindennapi életben eléggé használhatatlan. Ha tényleg internetezni szeretnénk magával a készülékkel, akkor tegyük fel az Opera Mini böngészőt.

Az adatsebességért GPRS és EDGE kommunikáció felel, a 3G ugyebár az Ultra Edition Samsung modellek első generációjából még hiányzik. Lokális adatátvitelre több lehetőségünk is van, hiszen a 2.0-s sztereó Bluetooth átvitel mellett a dobozban is megtalálható kábel használatával, szintén 2.0-s verziószámú USB kapcsolat is választható. A D830 összeköthető televízióval is (az ehhez szükséges tartozék nem része az alapcsomagnak), így a képek, a videók, és Picsel Viewer által megjelenített tartalmak is megnézhetőek egy alkalmas tévén.

A hátlap alatti akkumulátor elég kis harmatosnak tűnik – szemre. De viszonylag jól teljesített mégis, vékony volta ellenére két napig simán működött vele a D830, pedig csak 630 mAh a névleges teljesítménye.

Összegzés. Az Ultra Edition termékcsalád összecsukható példánya nagyon látványos, logikusan felépített menürendszerrel és korrekt szolgáltatáskínálattal rendelkező készülék. Mindezt azonban sikerült elrontani az éreintésérzékeny gombokkal. Reméltük, hogy a D800 után nem követik el újra ezt a hibát, ugyanezt reméljük most is, hiszen kár lenne még egy ilyen stílusos készüléket ilyesmivel taccsra vágni.


Bog

A Samsung D830-at az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Samsung D830
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 103x54x9,9 mm
Súly 85g
Kijelző 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 200/3MB
Egyéb memória 82 MB + microSD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3g 4+2/van/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van - sztereó
Prediktív T9, magyar
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ 60 perc
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 630 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 210 óra
Beszélgetési idõ 180 perc
Fényképezőgép 2 megapixel + CIF videó
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ xHTML
Játékok 2
Csengõhangok MIDI, MP3,AAC, SMAF
Operációs rendszer Samsung zárt OS
MP3 lejátszás van, háttérben is
Egyebek Sztereó Bluetooth átvitel, valamint USB kábel és sztereó vezetékes fejhallgató az alapcsomagban.

Azóta történt

Előzmények