Philips Xenium W6500 - harcol a jó helyért

Bevezető, tartozékok

Elég ritkán lehet hallani a Philips-ről, pláne Európában, és pláne telefonos témakörben. Az 1891-ben alapított, eredetileg holland, ám mára már nem meglepő módon kínai kezekbe került vállalat még mindig aktív szereplője a multimédiás piacnak, pár évvel ezelőtt például több, mint 25 milliárd eurós forgalmat bonyolított, az igazán nagy hírnevet pedig a kazettarendszer, a CD és a röntgen hozta meg nekik. A Philips a hagyományos mobilok idején olyan készülékeket dobott piacra, melyek kiemelkedő akkumulátoros üzemidővel hívták fel magukra a figyelmet, kiváló példa volt erre a Xenium 9@9k, ami rengeteg vásárló szívét dobogtatta meg pont az előbb leírt teljesítmény miatt.

Philips Xenium W6500
[+]

Philips-ék viszont nem tétlenkednek az okostelefonok uralta világban sem, az I928 például hatalmas kijelzőjével és nyolcmagos processzorával támad, bár valószínűleg csak a távol-keleti országokban. Tesztalanyunk, a Xenium W6500 azonban eljutott hozzánk, méghozzá az XXL GSM-nek köszönhetően, és ha nem is rengeti meg alapjaiban a piacot, nem indul versenybe rossz előjelekkel. A Xenium sorozatba kerülő újdonság ugyanis IPS-kijelzővel és négymagos hardverrel rendelkezik, az üzemidő jobb a ma megszokottaknál, viszont messze nem éri el a régebbi eredményeket. Az árazás szintén elgondolkodtathatja a felhasználókat, a formavilág pedig az egyik legjobb azok közül, amit az utóbbi időben tapasztaltunk.

Philips Xenium W6500
[+]

A méretes kék-fehér csomagolás felső részét egy készülékről alkotott termékfotó díszíti, az oldalsó lapokon pedig a specifikáció egy része és a megnevezés olvasható. A doboz tetejét egy felfelé irányuló mozdulattal kell eltávolítani ahhoz, hogy megpillantsuk a műanyag tartóban fekvő telefont. A csomag alján több mindent találunk, van microUSB kábel, töltőfej, használati útmutató, normál kialakítású headset, plusz egy sárga ajándék hátlap, ha az eredeti fekete árnyalatot megunnánk.

Külső

A W6500 különleges formavilággal rendelkezik, ám az tagadhatatlan, hogy elölről nagyon hasonlít a Motorola RAZR XT910-re. Sárga hátlappal nagyon vagány lesz a készülék, a fekete színnel kombinálódva kirívóvá válik a telefon, az oldalakra középen ráhajló hátlap pedig még inkább feldobja a dizájnt. A burkolat műanyagból és üvegből készült, az összeszerelési minőség tökéletes, még erősebb tekergetés esetén sem fog megreccsenni a ház, ami egyébként 152 grammos tömeggel és 66 x 128,7 x 11,8 milliméteres dimenziókkal rendelkezik. A legutóbbi adat tűnhet egy kicsit soknak, ront is az ergonómián egy hangyányit, ám ettől függetlenül a kijelző minden pontja elérhető egy ujjal.

Philips Xenium W6500
[+]

Az előlap hasonlósága egyáltalán nem gond, a W6500 szemből jól néz ki, amit egyébként egy karcálló üvegborítás vég az esetleges sérülésektől. Alul három érintésérzékeny, háttérvilágítással rendelkező vezérlőgomb figyelhető meg, ezek a vissza, kezdőképernyőre ugrás és menübe lépés funkciókat látják el. Felül egy 1,2 megapixeles kamera, érzékelőszenzorok, egy Philips logó és egy beszédhangszóró látható, sajnos az eseményértesítő led kimaradt. A gyártó újdonságába egy 4,3 hüvelykes, qHD felbontású (540 x 960 pixel) IPS-LCD kijelzőt szereltek, a betekintési szög hibátlan, a fényerő pedig erős közepes, napfényben már nem mindig lehet jól látni a képernyőn megjelenített dolgokat. A 256 ppi képsűrűség mindenesetre tökéletesen elég a kategóriában, nem tűéles, de jól olvashatóak a betűk.

Philips Xenium W6500
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Philips Xenium W6500 Motorola Moto G Xiaomi Redmi 1s Huawei Ascend G630
Fehér fényerő 362 nit 420 nit 470 nit 357 nit
Fekete fényerő 0,33 nit 0,58 nit 0,27 nit 0,34 nit
Kontrasztarány 1098:1 726:1 1742:1 1050:1
Színhőmérséklet 10465 K 7755 K 7829 K 7512 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

Oldalra fordítva válik a legnagyszerűbbé a két szín egyvelege, kényelmes kézbe fogni a telefont, az illesztések jól sikerültek. A jobb felső részen lehet nyomogatni a hangerőszabályzó billentyűt, felül pedig bekapcsolni tudjuk a masinát. Ugyanide helyezték a fülhallgató kimenetet, baloldalra került viszont egy kapcsoló, ami az energiahatékony üzemmódra váltást segíti. A microUSB csatlakozó alulra került, ide lehet kapcsolni a szabványos kábeleket.

Philips Xenium W6500
[+]

A hátlap matt felülettel rendelkezik, így nem gyűjti az ujjlenyomatokat, plusz ugye a minőségérzet is jobb lesz annál, mintha lakkozott borítást használtak volna. Felül középen fekszik a 8 megapixeles kamera és a ledes villanó, középen a Philips logó, alul pedig a beszédhangszóró bontja meg az egységet. A burkolat leválasztható, nem könnyű menet ez egyébként, ám muszáj hozzászoknunk a tényhez, mivel így férünk hozzá a cserélhető akkumulátorhoz, a két normál kialakítású SIM-foglalathoz, valamint a microSD kártyahelyhez.

Hardver, szoftverezettség

Nem olyan friss, mint a tavaszi szellő, de még mindig kiválóan ellátja feladatát a motorháztető alatt található 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT6589 lapkakészlet. Az ARMv7 architektúrájú négymagos processzor ARM-magjai 1,2 gigahertzre skálázódhatnak maximum, ha kellően megterheljük azokat. A grafikus gyorsítást a PowerVR SGX544 GPU végzi, RAM-ból pedig 1 gigabájt jutott a készülékbe, ami azért jelentősen használhatóbbá teszi a konstrukciót. A készülék leggyengébb pontja egyértelműen a 4 gigabájtos belső tárhely, amit ugyan microSD kártyával könnyedén bővíteni lehet, az alkalmazásoknak gyárilag csak nagyjából 2,7 gigabájt marad szabadon (így lehet, hogy érdemes lesz tehát átpakolni az appokat a kártyára). A rezgőmotor jó erősen dolgozik, könnyedén meg lehet érezni a jelzéseket még akkor is, ha a telefon a zsebünkben van.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Philips Xenium W6500 Xiaomi Redmi 1s Motorola Moto G Huawei Ascend G630
Quadrant Standard 3960 pont 10632 pont 8655 pont 8103 pont
Linpack for Android (single) 37,127 MF. / 2,26 s 112,943 MF. / 0,74 s 89,184 MF. / 0,94 s 89,184 MF. / 0,94 s
Linpack for Android (multi) 114,974 MF. / 1,47 s 299,054 MF. / 0,56 s 263,064 MF. / 0,64 s 246,627 MF. / 0,68 s
Smartbench 2012 Prod. 3649 pont 6645 pont 5354 pont 5181 pont
Smartbench 2012 Games 2698 pont 3170 pont 3253 pont 2040 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 13877 pont 21260 pont 17462 pont 15909 pont
Geekbench 3 (single) 325 pont 432 pont 341 pont 329 pont
Geekbench 3 (multi) 1088 pont 1439 pont 1160 pont 1109 pont

A szintetikus tesztek alapján kijelenthető, hogy a MediaTek megoldása messze elmarad már a Qualcomm újabb chipsetjeitől, ám szerencsére ez egyáltalán nem hat ki a rendszer sebességére. A felület villámgyors, bármennyire is próbáljuk megakasztani, nem fog sikerülni, a menüben való lépkedés, a főoldalak között történő lapozgatás rendkívül folyamatos, még a widgetekre való váltás közben sem döccen meg a szoftver. Egy ilyen kategóriájú telefont nem azért választ az ember, hogy a legdurvább játékokat végigvigye, de azért próbálkoztam néhány újabb applikációval megizzasztani a hardvert, ami nem nagyon sikerült, nem melegszik a telefon, közepes grafikán pedig lényegében mindent elvisz.

Philips Xenium W6500 Screen Shot Philips Xenium W6500 Screen Shot

A készüléken egy teljesen módosítatlan felületű Android 4.2.2 Jelly Bean fut, sajnos nincs magyar nyelv, így a terméket választóknak az angollal kell megbarátkozniuk. Az androidos koncepció minden része érvényesül a Philips újdonságánál, widgetekkel és gyorsikonokkal megfűszerezhető főoldalak, alkalmazásfelületekkel ellátható zárolt képernyő, rácsos menükialakítás, információs sáv, valamint duplaujjas lehúzás esetén elérhető gyorsbeállításokhoz tartozó virtuális gombok. Az oldalsó kapcsolóval, vagy a külön erre szolgáló menüponttal energiahatékony üzemmódba helyezhetjük a készüléket. Kétféle változattal rendelkezik a szoftver, az egyik a gyári Philips-féle megoldás, ami lényegében minden adatkommunikációs eszközt lekapcsol és leveszi a kijelző fényerejét, a másik pedig egy személyre szabható profil, ahol mi magunk dönthetjük el, hogy mi váljon inaktívvá, ha a gombot megnyomjuk, vagy ha a telefon energiaforrása lecsökken egy bizonyos töltöttségi szintre.

Philips Xenium W6500 Screen Shot Philips Xenium W6500 Screen Shot

A módosítatlan androidos felület gyári alkalmazásokat is magában foglal, előre telepítve érkezik a kétféle böngészőprogram, az email kliens, a Google appkínálat (Térkép, YouTube, Gmail), a zene- és videolejátszó, a számológép, a hangrögzítő stb. Szoftveres téren extraként lehet említeni a biztonsági mentés menüpontot, ahol a személyes adatokat és applikációk mentéseit lehet eltárolni, valamint a fájlkezelőt, ami a telefonon tárolt tartalmat teszi áttekinthetővé. A Kingsoft Office-szal dokumentumok szerkesztésére és olvasására nyílik lehetőség, a Mimic Circus-szel pedig az egyik képernyőképen látható tréfás módosításokat lehet végezni a fotókon. Feltűnő még a Xenium Club, ami valójában egy alkalmazásbolt, már kérdés, hogy a cirill betűk miatt kevesen tudják majd értelmezni a kiírtakat.

Multimédia, kamera

A hátlapi kamera 8, az előlapi pedig 1,2 megapixeles. A hátul található ledes segédfény nem túl erős, nagyjából egy méterig képes megvilágítani a környezetet, zseblámpaként és videózás közben is használható. Több fő menüpontra lehet rábökni, van mosolyfelismerés, HDR, tájkép, panoráma. A további szoftveres adottságok az átlagnál egy kicsit többet nyújtanak, lehet változtatni a felbontáson, az ISO-n, a fehéregyensúlyon (izzólámpa, nappali, fluoreszkáló, felhős), jeleneten (éjszaka, parti, portré, napnyugta), az effekteken (szépia, negatív, fekete-fehér), fotózhatunk folyamatosan (99 kép erejéig), az időzítőt pedig 2 és 10 másodperces időtartamra állíthatjuk be. Videózni 720p felbontásban lehet, készíthetünk time lapse felvételeket, az effektek menüponton belül pedig mókus, nagy szem és nagy száj változatokat próbálhatunk ki.

Philips Xenium W6500
[+]

Telefonon visszanézve a képeket még kiül a mosoly az ember arcára, csak akkor konyul le a vigyor, ha már nagyobb felbontásban tekintjük meg az alkotásokat. A W6500 ugyanis messze nem teljesít kiemelkedően, a dinamikatartomány jó, illetve a makró felvételek is a napos oldal részét képezik, más téren viszont már elvérzik a fényképező. A kontrasztarány például nagyon alacsony, fakók a fotók, nem beszélve arról, hogy a fényes részek nagyon bevilágítanak, sokszor figyelhető meg kromatikus aberráció, plusz állandó vendég a zaj, amit az algoritmus többnyire békén hagy. Egyáltalán nem lehetünk megelégedve a videózási képességekkel sem, a tesztfilmen jól látszik, hogy a fény mennyire megbolondítja a szenzort, a részletesség szintén hiányzik, és a színek sem mindig felelnek meg a valóságnak.

Philips Xenium W6500
[+]

Zenei téren átlagosan teljesít a masina, főleg a szoftver az, ami fapados. A számokat lehet előadók, albumok, listák és dalok szerint rendezni, lejátszáskor pedig az albumborítók jelennek meg, plusz információt lehet kérni a muzsikával kapcsolatban, ha az internetre csatlakozunk. Az ismétléses és véletlenszerű zenehallgatás mellett a program hangszínszabályzóval rendelkezik, így különféle stílusokat próbálhatunk ki. Fülhallgató csatlakoztatása esetén a beépített FM-rádió is működésre bírható, jó a jelerősség, könnyen meg lehet találni a csatornákat. A hangszóró egészen kiváló, nem egy BoomSound kategória, ám ettől függetlenül tisztán, szépen és hangosan szól.

Philips Xenium W6500 Screen Shot Philips Xenium W6500 Screen Shot

Videolejátszás terén sem kell csodákat várni, az MP4-et még igen, a DivX-et azonban már nem kezeli a telefon. A Google Play nagyszerű appkínálata persze segít a problémán, le lehet tölteni számos alkalmazást. A hardver elég erős, nem csak 720p, hanem 1080p felbontású filmekkel is boldogul a masina.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A lapkakészlet két SIM-et támogat, amit a Philips előszeretettel használt ki, így a készülékbe két darab normál méretű kártya fogadására képes foglalat kapott helyet. A két SIM kizárólag standby módban képes együttműködni, ha az egyikről hívást indítunk, akkor a másikon sem mobilnetezni, sem pedig telefonálni nem lehet. A maximum letöltési sebesség 42 Mbps, a feltöltési pedig 5,76 Mbps körül alakul. A hangminőség kellemes, a háttérzajok sem zavarják meg a csevegéseket. Adatkommunikációs szempontból meg kell említeni a 802.11b/g/n szabványokat támogató WiFi-t, a Bluetooth 4.0-t, valamint az A-GPS modult, ami sajnos nem látja a GLONASS műholdakat, így a pozicionálás pontossága és gyorsasága sem kiemelkedő. Nincs NFC, illetve az előzőekből kiindulva az LTE is kimaradt, bár ugye egyik sem túl gyakori vendég ebben a kategóriában.

Philips Xenium W6500 Screen Shot Philips Xenium W6500 Screen Shot

Három böngészőprogrammal is ellátja a felhasználót a Philips, van Chrome, van Opera Mini és van gyári applikáció. Mindegyiknek megvan természetesen az előnye, a Google megoldásával a könyvjelzők szinkronizálhatók könnyedén, az Opera a gyors sortördelés miatt hasznos, a gyári app pedig a Flash tartalmakat képes megjeleníteni, ha az Adobe honlapjáról letöltjük majd utána telepítjük az ehhez szükséges fájlt. A sebességre mindenesetre egyik program esetén sem lehet panasz, minden funkció megfelelően működik.

Philips Xenium W6500
[+]

Értékelés: Philips Xenium W6500
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Xenium felirat láttán egy méretesebb tepsire számítana az ember, de most meg kell elégednünk 13 óra beszélgetési és 10 óra böngészési időt garantáló 2400 mAh kapacitású akkumulátorral. A telefon jól bírja ezzel az energiaforrással, másfél napos üzemidőt szinte minden körülmények között biztosít a készülék, energiahatékony üzemmódot használva, illetve visszafogott nyomkodást produkálva a két nap elérése is könnyűnek mondható.

A Philips Xenium W6500 hosszú idő után enged újra betekintést nyerni itthon a vállalat világába, és szerencsére elég pozitív benyomást sikerült tennie a készüléknek. A megítéléskor egyértelműen a 45 ezer forintos független árcímke játssza a legfontosabb szerepet, hiszen ennyiért elég kellemes szolgáltatásokat vonultat fel a gyártó újdonsága. A két SIM kezelése miatt egyre több felhasználó szerethet bele a mobilba, a vonzó dizájn pedig manapság szintén vásárlókat hozhat a konyhára. Tesztalanyunk üzemidő terén ugyan nem veszi fel a versenyt a régebbi hagyományos kialakítású Xenium modellekkel, a másfél-két napos teherbírást viszont mindenképpen jobb az átlagnál manapság. A kijelző a kategóriában mindenképpen megállja a helyét, sőt, túl is teljesíti az elvárásokat, az ajándék hátlap pedig kedves gesztusnak mondható. A rendszersebesség szinte hibátlan, nagyon gyors a telefon, és az NFC-n kívül minden lényeges adatkommunikációs eszköz megtalálható a W6500-ban, amire a készüléket választóknak szüksége lehet. A kamera és a belső tárhely szűkössége a két legnagyobb negatívuma a Philips termékének, ám ennyiért még így is megéri az árát, én nyugodt lelkiismerettel tudom ajánlani azoknak, akik normális telefont keresnek az közép-alsó szegmensben.

Philips Xenium W6500

Legendd

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Philips Xenium W6500
Philips Xenium W6500 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 66 x 128,7 x 11,8 milliméter
Tömeg 152 gramm
Színvariációk fekete, sárga
SIM-foglalat normál SIM (2 db)
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (245 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6589
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX544
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 2 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, Fájlkezelő, FM-Rádió, Mimic Circus, Kingsoft Office, Xenium Club
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 1,2 megapixel
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 582 óra
Beszélgetési idő 13 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés