Nokia 5630 - szoftveres csoda

Operációs rendszer, sebesség, szoftverek

A készüléken az N78-ról és az E75-ről ismert harmadik generációs Symbian Series 60 platform Feature Pack 2-vel kiegészített változata fut, az említett üzleti modellen lévő Home Screen 1.0 nélkül, amire egy zenei készüléknél értelemszerűen nincs szükség. A rendszer újításait és érdekesebb tulajdonságait pár pontban összeszedem:

  • Futó programok: az éppen futó programok listáját ezentúl nem csak a menügomb hosszan nyomásával érhetjük el, van ugyanis egy active applications nevű program, mely mutatja őket. Ez a funkció elsősorban a fejlesztők miatt került bele a rendszerbe.
  • Aktív készenlét: ez már nem csak vertikális, hanem horizontális is lehet, plusz külön hely van (azaz lehet) az RSS/Atom feedeknek
  • Hívókép: ezentúl nincs szükség külső segédprogram használatára, a képek bejövő és kimenő hívás esetén is teljes képernyősek
  • Háttérkép és képernyővédő: több képest is ki lehet választani, melyek diavetítő-szerűen váltogatni fogják egymást
  • Animált menü: bár az első modellekből (köztük az 5630-ból is) ki lett hagyva (azaz "virtuálisan láthatatlanná lett téve"), de az új rendszernél már lehet látni animációt, amikor egy egyik menüelemről átállunk a másikra
  • Multimédia menü: a legtöbb FP2-es készüléknél elérhető lesz az N95-ből megismert multimédiás menü
  • Varázslók: a GPRS/MMS/stb. beállításokat egyszerűen kezelhető varázslók segítik
  • Tagek: a képeket és egyéb multimédiás tartalmakat már lehet tagelni
  • Nokia Maps 2.0: az ingyenes szoftver a legtöbb FP2-es készüléken előre telepítve elérhető
  • Programok: rengeteg program került a gyári kínálatba, a lista értelemszerűen változhat, ám a legtöbb készüléken ezek lesznek megtalálhatók: QuickOffice, Adobe PDF, ZIP, Converted, Downloads!, Nokia Music Store, Search 4.0
  • WiFi: a mindenféle hitelesítéssel (WEP, WPA, WPA2) boldoguló WiFi és a UPnP segítségével a hálózaton keresztül tudunk nyomtatni, plusz a Home Media Server segítségével elérhetjük asztali számítógépünket is.
  • OVI és N-Gage: készülékfüggő, de általában elérhetjük mindkettőt

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

A készenléti képernyő tetején egy jókora képes gyorstárcsázó felület látható, ha rámegyünk az egyik emberkére, akkor nem csak az adatait láthatjuk, hanem azt is, hogy mikor beszéltünk vele — magyarán ötvözve lett a hívásnapló és a telefonkönyv. Az aktív készenlét tökéletes, minden fontos dolgot pár gombnyomással elérhetünk. A főmenübe a baloldali szoftveres gombbal jutunk, egy tucat ikonnal találkozhatunk benne, ami azt jelenti, hogy minden kifért egy oldalra, végre nem kell görgetni. A menüelrendezés szabadon variálható, új mappát akár a főmenüben is létrehozhatunk — igaz, ennek eléréséhez már görgetni kell majd, mivel akár egy mappa létrehozásával is tizenháromra nő a menüelemek száma.

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

A készülék sebessége lenyűgöző. JBenchmark eredményeket direkt nem közlök, mert azok nem mutatnák kellőképpen, hogy mennyire gyors is az új rendszer — bár a JBenchmark 1-ben például tizenötször akkora pontszámot kapott, mint az N96, de féllábú versenyzőhöz ugye nem illik viszonyítani — de tessék elhinni: elképesztően gyors. Nem mondom, hogy sosem kell várni egy-egy alkalmazás betöltésére, de a menüpontokba való belépés és a képernyőváltások döbbenetesen gyorsak, a képnézegetőben a nagyítás és a képváltás is elképesztő, 600 MHz az bizony 600 MHz. A memória egyébként 128 MB RAM-ból és 256 MB ROM-ból áll, adattárolásra 56 MB-ot használhatunk, a memóriakártyán pedig gyárilag 3 GB szabad.

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

A szoftverek elemzésébe nem szeretnék nagyon belemenni, minden olyan programot megtalálunk az 5630-on, amire manapság szükségünk lehet. A szervezőfunkciók hibátlanok — bár az furcsa, hogy a főmenüből csak a naptárat érhetjük el, a fájlmenedzser vagy a számológép már az alkalmazások/szervező almenübe került — van N-Gage platform egy csomó előre telepített demo játékkal, valamint két "zöld" program is, az egyik a Nokia környezetvédelemmel kapcsolatos álláspontját hozza fel. Az oldal elején felsorolt extra programok az OVI és a Nokia Maps kivételével megtalálhatók a masinán — utóbbi érthető, mivel a készülékben nincs GPS-vevő — plusz a telepített programok könyvtárában van kilenc egyéb program, melyek az itthon hivatalosan forgalomba kerülő példányokon nem biztos, hogy fent lesznek — gondolok itt a beszélő angol-kínai szótárra vagy a félig kínai Nokia Avatar SMS-re.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés