Multimédiás lehetőségek Pocket PC-n

Filmnézés - TCPMP

Mozgóképek lejátszására alkalmas szoftverekből közel sincs annyi, mint zenelejátszókból, ami nem is csoda, hiszen a Kovács Gábor (Picard) által fejlesztett TCPMP (The Core Pocket Media Player) már évek óta egyeduralkodónak számít. Egy szintén ingyenes, nyílt forráskódú programról van szó, melynek már az utódja is megjelent (CorePlayer), ami azonban már pénzbe kerül.

Hirdetés

A szoftver a filmek mellett a zenékkel is elboldogul. Fogyasztása még a MortPlayerénél is (jóval) kisebb, ha tehát az üzemidő az elsődleges szempont, zenehallgatásra is érdemes ezt használni. A támogatott fáljok listája elképesztően hosszú, a TCPMP szinte mindent lejátszik, ami létezik. Egyéni EQ beállítására szintén van lehetőség, előre beállítottak azonban nincsenek - a fogyasztást ez itt is megdobja, ám nem drasztikusan.

Nézzük a videólejátszást, hiszen ebben jeleskedik leginkább a program. Formátumokból a WMV mellett (melynek lejátszása sajnos néha nem tökéletes) támogatja a DivX-es és XviD-es AVI-kat, valamint az MPEG4 fáljokat is. A sebességgel nincsenek gondok, egy 400MHz-nél gyorsabb Intel XScale processzorral szerelt gép egy az egyben elviszi a 700MB-os, számítógépre való filmeket. Maga a program egyébként erősen optimalizálva van az Intel mobil processzoraira, főleg ennek köszönhető ez az elképesztő teljesítmény. Samsung processzoroknál nem ilyen rózsás a helyzet, mivel azok egyébként sem remekelnek ezen a téren - az ilyennel szerelt eszközök tulajdonosainak bizony át kell konvertálniuk a filmeket, hogy gépük elbírja azokat. Hasonló helyzetben vannak a TI OMAP alapú gépek birtokosai is, nekik viszont az alacsony órajelük miatt kell így eljárniuk.

A filmeket lehetőség van teljes képernyős módban is nézni. A TCPMP támogatja a VGA kijelzőket, az ilyen géppel rendelkezők nagyszerű képminőséget kaphatnak.


A képminőség VGA kijelzőn, jó minőségű film esetén

Ha a készülék valamiért mégsem bírja el a lejátszani kívánt filmet (ez erős swappolásban nyilvánul meg), lehetőség van lejjebb venni a képminőséget. Beállításokból annyi van, hogy lehetetlen lenne felsorolni őket, pár érdekesebb: manuális audio/video csúsztatás, funkciók hozzárendelése hardveres gombokhoz, benchmark mód, kézi pufferméret, microdrive mód, manuális sebességállítás, bal/jobbkezes nézet teljes képernyőnél, képarány manuális állítása, nagyítás.

Az egyetlen gond a feliratok kezelésével van, a program alapból ugyanis nem kezeli őket. Van azonban egy külső (tehát nem hivatalos) plug-in, ami kezeli az SMI formátumú feliratokat. Ez a 0.72RC1-es verzióval működik együtt: miután telepítettük a TCPMP-t, fel kell rakni a feliratozó plug-in-t, majd a lejátszót az új (zöld színű) ikonnal elindítani. A SUB/SRT formátumú feliratot át kell alakítani SMI-re (erre alkalmas pl. az ingyenes Subtitle Workshop), majd át kell nevezni a filmmel megegyező névre. Ezt követően elvileg lesz felirat - sajnos csak elvileg, mivel a nem hivatalos plug-in sokaknál nem működik.

A TCPMP hivatalos honlapja jelen pillanatban sajnos nem elérhető, úgyhogy a programot csak Picard oldaláról lehet letölteni. Pocket PC mellett Smartphone-ra, asztali Windows-ra és PalmOS-re is elérhető. A legújabb verzió a 0.72RC1, amihez külön kell feltelepíteni az AC3/Vorbis/stb. plug-in-eket (ezek hivatalos kiegészítések!), de a 0.71-es verzióból letölthető egy plug-in-eket tartalmazó telepítő is.

Bocha

Azóta történt

Hirdetés