Maze Alpha X - súlyos egyéniség

Három oldalt keskenyített kávájú okostelefonból már többfélével találkozhattunk, a Maze újdonsága viszont kimondottan jól is sikerült.

Hardver, szoftverezettség

A MediaTek Helio P25 nem egy kimondottan elterjedt lapka, pedig egyébként nem rossz, határozottan barátságos a fogyasztása, miközben teljesítményből is hozza az elvárhatót. Előbbiben jelentős szerepet játszik az alacsonyra hangolt üzemfeszültség, a 16 nanométeres csíkszélesség, illetve a jól bevált big.LITTLE koncepció. A nyolcmagos processzor teljesítménycentrikus tömbje 2,5 GHz, az energiatakarékos klaszter pedig 1,4 GHz-es Cortex-A53 magokból áll. A grafikai munkát a Mali-T880 MP2 végzi, memóriából nincs hiány: 6 GB-nyi LPPDR4x szabványú RAM jutott bele. Hozzánk a 64 GB-os tárolóval szerelt változat került, amiből a felhasználó körülbelül 50-et foghat hadra. Akinek ez kevés, az választhatja a 128 GB-os opciót, vagy a dual SIM-et feláldozva bővítheti a tárolót.

Teljesítmény szempontjából hozza az elváratkat Teljesítmény szempontjából hozza az elváratkat
Teljesítmény szempontjából hozza az elváratkat [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Maze Alpha X Xiaomi Mi Mix 2 Xiaomi Redmi Note 4 Vernee Mars Pro
Rendszerchip MediaTek Helio P25 Snapdragon 835 Snapdragon 625 MediaTek Helio P25
AnTuTu Benchmark 6.x 64595 pont 175665 pont 61762 pont 65286 pont
Vellamo Browser 3024 pont 6934 pont 3279 pont 3081 pont
Vellamo Metal 1370 pont 2727 pont 1414 pont 1424 pont
Geekbench 4 (single/multi) 809 / 3372 pont 1933 / 6690 pont 855 / 2926 pont 820 / 3829 pont
GFXBench Man. onscreen 9 fps 54 fps 9,6 fps 11 fps
GFXBench Man. off. 1080p 10 fps 61 fps 9,8 fps 10 fps
GFXBench T-Rex onscreen 22 fps 60 fps 22 fps 25 fps
GFXBench T-Rex off. 1080p 23 fps 116 fps 23 fps 24 fps

Az általános rendszersebesség jó, egyszerűbb feladatokat futtatva alig-alig lehet problémákba ütközni, aki sokszor lépked alkalmazások vagy böngészőlapok között, az a bőséges memóriának fog kimondottan örülni. Ezen kívül villámgyorsan lehet mászkálni a menüben, nincs késlekedés az alkalmazások megnyitásakor sem, az animációk is pont jó üteműek. A komolyabb teljesítményt igénylő feladatokkal, illetve nagyon precíz irányítású játékokkal ugyanakkor nehezebben barátkozik, előbbinél az IGP érződik szűk keresztmetszetnek, utóbbinál pedig hardveres késedelem és az érintőpanel adottságai zavarják meg az összhatást.

Egy tipp: hátul hiába keressük! Egy tipp: hátul hiába keressük!
Egy tipp: hátul hiába keressük! [+]

Nincs egyedi szoftverfelület, különleges launcher, temérdek extra szoftver és funkció – ez nem is baj, a gyári Android 7.0 Nougat tökéletesen megfelelő a célra, egyedül a sokéves ikonkészlet tűnik idejétmúltnak. Biztonsági csomagok szintjén 2017 novemberénél tart a teszt írásának januári pillanatában. A rendszer csupán néhány helyen nélkülözi a magyar nyelvet, ilyenek például a vezérlési extrák.

A legtöbb szoftvernek jól áll, ha eltüntetjük az alsó sávot A legtöbb szoftvernek jól áll, ha eltüntetjük az alsó sávot
A legtöbb szoftvernek jól áll, ha eltüntetjük az alsó sávot [+]

Az ujjlenyomat-olvasóba épített érzékelőt rövid és hosszú érintésre láthatjuk el funkcióval, alapértelmezetten a vissza és a home szerepét töltik be, így csak akkor kell előhúzni alulról a sávot, ha alkalmazást szeretnénk váltani. Maga az olvasó egyébként közepesen működik, láttunk már jobbakat, de a 10-ből 6-7 sikeres próbálkozás még bőven vállalhatónak érződik. Szintén nem fordították le az egykezes mód beállítását, persze túl sok angoltudást nem igényel, be- és kikapcsolható. Rendkívül hasznos tud lenni.


[+]

Megvannak a szokásos mozgásvezérlős funkciók, némíthatjuk a bejövő hívást, ha a mobilt arccal lefelé fordítjuk, fülünkhöz emeléssel pedig fogadhatjuk. Automatizálhatjuk a kihangosítás kikapcsolását is, ha kihangosítás közben emeljük fülhöz a mobilt, kérdés nélkül vált a hangszóró. Háromujjas gesztusvezérléssel léphetünk a kamerához vagy lőhetünk képernyőfotót, ez utóbbiakat egyébként szabadon lehet vágni, szerkeszteni, bővíteni és feliratozni.


[+]

A Play játékokon kívül teljes a Google-szoftvercsomag, tehát a Drive-ot, a térképet a Duót, a fotókat, a Play Zenét és a Play-filmeket már nem kell telepítenünk, ahogy az alapvető funkciókat ellátó AOSP-szoftverek is egytől egyig megvannak, adott a diktafon, a fülhallgatóval működő FM-rádió és az OTG-képes fájlkezelő is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Maze

Előzmények

Hirdetés