Hálózati szoftverek — böngészés, egyebek
Az egyik legnagyobb kínálattal a hálózati szoftverek között találkozhatunk. Legnagyobb megdöbbenésemre internetböngészőket is letölthetünk, holott az N900-ban (pontosabban a Maemo 5-ben) lévő szoftver is minden igényt kielégít, hiszen gyönyörűen tördeli az oldalakat, gyors, valamint támogatja az Adobe Flash-t. A legelső említésre méltó név Mozilla Firefox, amit PC-s berkekből nagyon jól ismerhetünk. A 12,8 MB méretű, jelenleg 1.0-s verziónál járó programmal kapcsolatban vegyesek az érzéseim, lassan indul, lassan kezdi el betölteni az oldalakat, utána viszont gyors. Probléma vele, hogy a szövegeket a dupla kattintás hatására nem mindig tudja a képernyőhöz igazítani, ami kár, mert az oldalakat tényleg korrektül jeleníti meg, az Acid3 tesztben 93 pontot kap, csak úgy, mint asztali változata. Az Adobe Flash-t nem támogatja, ráadásul a plug-int sem tudjuk letölteni, innentől tehát szinte lényegtelen, hogy nagyon jó kis add-onokat lehet hozzá letölteni (reklámblokkoló, Google, Twitter, Wikipedia).
Mozilla Firefox: van nála jobb is
A Firefoxos csalódás után több böngészőt inkább ki sem próbáltam, pedig elérhető még a Midori és a WebKiten alapuló Tear is — biztos nem rosszak, de a gyári böngésző annyira profi, hogy nem igazán érdemes helyette alternatívákat keresni. Ettől függetlenül érdemes lehet ebben a kategóriában keresgélni, mivel sok hasznos alkalmazást találhatunk. Ott van például a DialCenter, mely egy érintőkijelzőre optimalizált felhasználói interfész a GoogleVoice telefonos szolgáltatáshoz, de plug-int letölthetünk a készülékbe épített telefonos szoftverekhez is. Említésre méltó még, hogy többféle kiegészítő protokollt tölthetünk le a Maemo névjegyzékéhez és üzenetkezelő alkalmazásához, az AIM, GaduGadu, ICQ, MSN, Yahoo például egybe van csomagolva. Van korrekt RSS-olvasó (FeedingIt), olyan alkalmazás, mely — remélhetőleg — bekapcsolja az MMS-támogatást (fMMS),
Ide kerülnek a letöltött programok
Sokak számára érdekes lehet a Google Translate kliens (gTranslate), a terminál-alapú IRC kliens (Irssi), az OpenSSH kliens és szerver, az OpenVPN nevű virtuális magánhálózati démon, a Transmission névre hallgató BitTorrent kliens, a névjegyzékbe beülő Twitter kliens, vagy a natív YouTube keretprogram, a zoutube. A legdurvább talán mégis a terminálból üzemeltethető aircrack — ennek részletezésébe nem mennék bele, aki ismeri, az pontosan tudja, hogy mire lehet jó.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!