LG KF750 Secret - majdnem megérint

Bevezető, csomagolás

Click to read in English!

Nem mindig szeretem ismételni magam, de ezúttal nincs más választásom, ezért aktuális tesztalanyunk bemutatását egy sokak számára ismerősen csengő gondolatmenettel kezdem. Az LG jön fel, mint a talajvíz. Az a helyzet, hogy sorra dobják piacra készülékeiket, melyek összességében nézve ugyan nem mindig kimagaslók, viszont általában fel tudnak mutatni valami újdonságot, amit a konkurencia nem. Gondoljunk csak a KF600 kicsit kiforratlan, de innovatív kezelőfelületére, a KF510 összeszerelési minőségére és újszerű érintőpaneljére, vagy a Viewty videófelvételi képességeire.


[+]

Most pedig itt a gyártó Secret kódnéven futó készüléke, mely vegyes érzelmeket váltott ki belőlem. Sok szempontból kiváló, több olyan funkciót is tartalmaz, melyeket eddig még nem láthattunk más készülékekben, de sajnos úgy érzem, hogy az LG ezúttal rossz lóra tett. A KF750 alapvetően egy kellemes készülék, de kezelhetősége elég kiforratlan, ráadásul tervezői pár olyan dologra fektettek hangsúlyt, melyekre véleményem szerint felesleges volt. Hogy valóban így van-e, azt majd a vásárlók döntik el.


[+]

A csoki széria óta megszoktuk, hogy a cég nevével fémjelzett masinák kis méretű, szép dobozban üldögélnek a boltok polcain. Nincs ez másképp a KF750-nel sem, az igényes kartontégla pedig a szokásos tartozékokat rejti: töltő, adatkábel, headset - meg még valamit, bónuszként megkapjuk a Shine-ból ismerős kijelzőtörlős telefondíszt. A fülhallgató két részből áll, így a hangerőszabályzóval ellátott távirányítóba bármilyen 3,5 mm-es jack csatlakozós fülbedugót applikálhatunk.

Külső

A csúszkás kialakítású mobil a mai elvárásoknak megfelelően meglehetősen vékony, 11,8 mm. Egyéb méretei miatt sem lóg ki sorból, 103 mm magas, 51 mm széles, 116 grammot nyom - utóbbi elsőre kicsit soknak tűnhet, véleményem szerint összhangban van az anyaghasználattal, a gép ugyanis nagyon jól össze van rakva.


[+]

Az előlap tetején bőr - vagy legalábbis olyan hatású - rész található, ez rejti a telefonhangszórót és az előlapi kamerát. Az alatta lévő rész a szarkalábak ellen harcoló hölgyek igényeit szem előtt tartva készült, másképp szólva csillog. Ami egyben azt is jelenti, hogy koszolódik, egy érintőkijelzős modellnél véleményem szerint nem feltétlenül jó dolog az efféle kialakítás, de mivel a korlátozott funkcionalitás miatt úgysem fogjuk nyomkodni a gépet, itt nem olyan nagy baj - erre még visszatérünk. Ez a terület rejti a 2,4 hüvelyk átlójú QVGA kijelzőt és a fő navigációs szerveket. Előbbi krisztálytiszta képet ad, ellenben napfényben olvashatatlan, a gombokra pedig a "kezelhetetlen" a jó jelző. Az LG-nél ugyanis úgy gondolták, hogy egy ütőképes modell érdekében mindenképp variálniuk kell a d-paddal, aminek az lett az eredménye, hogy a középső gomb igazi, a többi érintésérzékeny. Én nem tudtam megszokni, mivel az aprócska gomb lenyomásával egyidőben mindig megnyomtam az egyik irányt is. A dolgot tetézi, hogy a kiválasztógombok - melyek szintén érintésérzékenyek - túl közel kerültek a jobbra/balra irányokhoz. A híváskezelő és törlés gombok szerencsére valódiak, nyomáspontjuk viszont nincsen. Ezek fényében bátran kijelenthetem, hogy a gombsor ezen része nagyon el lett szúrva.


[+]

A szétcsúsztatás után előbukkanó numerikus rész már rendben van. A képen nem igazán látszik, de ezen is van védőfólia, csak úgy, mint a telefon összes többi részén - komolyan, ennyi celofánt életemben nem láttam mobilon.


[+]

A hátlap teteje szintén bőr, ez rejti az 5 megapixeles kamerához szériatartozékként kapott LED-es villanót. A levehető rész szénszálas műanyagból készült, jól néz ki, ellenben nagyon sérülékeny, én három nap alatt két karcolással járultam hozzá az esztétikai élményhez, pedig csak a zsebemben hordtam a cuccot. Ez főleg azért érdekes, mert a Secretet karcállónak mondják, de ezek szerint ez inkább csak az üvegből készült előlapi borításra igaz.


[+]

A felső részen nincs semmi, jobbra a hangerőszabályzó páros alá további három gomb került, melyek közül az alsó a kamera exponálója.


[+]

Az alsó rész szintén üres, baloldalt pedig a nyak-/csuklópánt rögzítőhelye és a töltő/headset csatlakozója került, utóbbit egy kiváló minőségű fedlap védi a szennyeződésektől. A microSD memóriakártyát a hátlap alá kell berakni, a művelet elvégzéséhez nem kell eltávolítani az akkumulátort.

Menü, szoftverek

A menürendszer kapcsán kanyarodjunk vissza a kijelzőhöz. Bár a készülék hivatalosan érintésérzékeny panellel van ellátva, ebből a felhasználó semmit nem fog érezni - megmondom őszintén, egy napig én is abban a hitben éltem, hogy ez valami fals információ. Véleményem szerint az érintőfólia is más típusú, mint azt megszokhattuk, úgy 40 (5 x 8) helyen érzékelheti a tapintást, meglehetősen gyenge hatásfokkal - persze lehet, hogy maga a fólia nagyobb felbontású, a szoftver mindenesetre nem használja ki. A készenléti képernyőt a felhasználók testre szabhatják, gyorsmenü, témától függetlenül cserélhető háttér, naptár megjelenítése.

A menü a szokásos, rácsos elrendezésű, 12 ikont tartalmaz - igény esetén beállíthatjuk a kevésbé átlátható, de kétségkívül látványos 3D-s forgatós nézetet is. Az egyes menüpontok között jó LG-s szokás szerint a horizontális iránygombok nyomásával is váltogathatunk, amennyiben az egyikbe már belementünk. A menüt nem lehet az érintőkijelzővel vezérelni, az egyedül a Touch Media nevű keretrendszerben működik, mely egy zenelejátszó alkalmazást, egy képnézegetőt, egy dokumentumkezelőt, egy FM-rádiót, valamint pár játékot tartalmaz. Utóbbiak kihasználják a gépbe épített giroszkópot is, pecázhatunk meg baseballozhatunk, mindegyik elég gyér - telefonból nem lesz Wii, rá kéne már jönni.


Lélegzetelállító grafika a "rázd a telefont és visszaütöm a labdát" jelmondatú baseball játékban

A szervezőfunkciók rendben vannak, a naptár tud heti nézetet. A szokásos programokat - úgy mint ébresztő, számológép, stopperóra, időzítő, világóra, mértékegység és valutakonverter, hangrögzítő - természetesen megtaláljuk a megfelelő menüpontokban. Érdekes, hogy a készenléti képernyőről elérhető gyorsmenüt szintén a Tools mappában konfigurálhatjuk. Örömteli, hogy a hangrögzítőben kiválaszthatjuk a felvételi minőséget - nem mintha erre nagy szükség lenne, a belső memória ugyanis 160 MB méretű. A dokumentumnézegető boldogul a txt, pdf, doc, ppt és xls fájlokkal.

Az üzenetkezeléssel szintén nincs gond. A masina nem csak a multimédiás üzenetekkel, hanem az e-mailekkel is boldogul, a kliens gond nélkül fel tud mászni hitelesített IMAP szerverekre is. A webböngésző még mindig nem az igazi, a program elég gyorsan behozza a weboldalakat, de azok néha kicsit elcsúsznak, az egérkurzor pedig a linkek közötti váltáskor meglehetősen logikátlanul ugrál - netezésre tehát még mindig nem LG-t kell venni.

Telefonálás, adatkommunikáció

A telefonkönyv kapacitása 1000 név, az egyes emberekhez 18 adatot adhatunk meg, ebből 5 telefonszám. Kapcsolatainkat csoportokba rendezhetjük. Profilok természetesen vannak, a hívásnaplóban pedig szeparáltan és egyesítve is megtekinthetjük a fogadott/nem fogadott/tárcsázott hívásokat.


[+]

A hangminőség telefonálás közben kiváló, ritkán találkozom ennyire tiszta és erőteljes hangzású telefonnal. A GSM-modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), a Secret elboldogul a 3. generációs hálózatokon is. Adatátvitelre legfeljebb 3,6 Mbps sebességű HSDPA-t használhatunk, lefedettség hiányában EDGE és GPRS is rendelkezésre áll. A Bluetooth 2.0-s, támogatja az A2DP-t, WiFi nincs. Kellemes szolgáltatás a TV-kimenet, bár kábelt ugye nem kapunk a KF750-hez.

Multimédia

A masina hátlapján lapuló kamera 5 megapixeles, autofókuszos, gyenge fényviszonyok között LED villanó és AF segédfény segíti működését. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2592 x 1944, videóknál pedig 640 x 480 pixel, utóbbiakat a gép 30 fps sebességgel rögzíti. Lehetőség van 320 x 240 pixeles lassított és gyorsított felvételes videók vételére is, ami 120 képkockát jelent másodpercenként - a minőség olyan, mint a Viewty-nél, jelen pillanatban tehát a KF750 viszi a pálmát videózás terén. A fényképező szoftvere elég fejlett, egyedül a szoftveres stabilizátor maradt ki, de az úgyis csak mókusvakítás. Az érzékenységet ISO 100 és 800 között lehet állítani, utóbbinál természetesen jelentős a zajszint. Fotózáskor hét felvételi mód áll rendelkezésre, van önkioldó, arcfelismerés, sorozatfelvétel (9 képig, nagyon gyorsan működik), piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt, használhatunk effeketeket és kereteket, utóbbiakat csak QVGA felbontásban. Az elkészült felvételek mérete 600 kB és 1,4 MB között mozog. A fénymérés sajnos nem állítható, az EXIF adatok szerint a gép középre súlyozott módot használ.

A fényképek meglehetősen jó minőségűek. Alacsony érzékenység mellett a zajszint nem jelentős, a színek rendben vannak. A dinamikatartomány nagyon nagy, bár a Secret néha hajlamos úgy fél fényértékkel alulexponálni a képeket - ezt persze az expocíció-korrekció segítségével megoldhatjuk, +/- 2 FÉ-s tartományban mozoghatunk 0,5-es lépésekkel. A makró felvételek minősége nem hagy kívánnivalót maga után.

A videolejátszó szoftver természetesen boldogul a DivX tömörítésű avi fájlokkal is, a felbontás legfeljebb VGA lehet. Gondoltam egy nagyot, rámásoltam a kártyára egy extrém minőségű Counter-Strike kisfilmet, 640 x 480, 30 fps, a 18 perces alkotás 250 MB méretű Legnagyobb megdöbbenésemre a Secret - ha nem is reccenéstelenül, de alapvetően jól - vitte, aminek fényében valószínűleg az asztali PC-kre optimalizált fájlokkal sem lesz baja. Levezetésképp Kisvakond kalandjait néztem végig, 384 x 288 pixel, 15 fps, 5 és fél perc 18 MB-ban - folyamatos kép teljes képernyőn is.


A Touch Media lejátszója

Zenelejátszó szoftverből kettő van, egy normális meg a Touch Mediában lévő. Pontosabban ez ilyen formán nem igaz, egy lejátszóról van szó, csak két nézete van, azaz ha háttérben fut, bármelyik résszel visszahívhatjuk. Az érintésérzékeny változat véleményem szerint használhatatlan, a sima már kellemesebb, a számok között ID3 információk alapján tud szűrni, kezeli a lejátszási listákat, megjeleníti az albumborítókat, található benne hangszínszabályzó, bár egyéni sémákat nem hozhatunk létre. A hangminőség a gyári "agybadugós" fülessel kiváló, de mint a bevezetőben említettem, bármilyen 3,5 mm-es fülhallgatót használhatunk a masinához. Kihangosítva a hangminőség közepes, FM-rádió van.


A sima lejátszó

Akkumulátor, összegzés

Az akkumulátor mindössze 800 mAh-s. Nem is bírta túl jól, átlagos használat mellett két nap után feldobta a talpát.


[+]

Összegzés: nem tudom hova tenni a Secretet. Sok szempontból egy kiváló készülék, multimédiás téren például nagyon ott van a szeren, a DivX támogatás, az 5 megapixeles kamera és az elképesztő mozgóképrögzítési lehetőség magáért beszél. Az összeszerelési minőség szintén nem hagy kívánnivalót maga után, ellenben a napfényben olvashatatlan kijelző és a nehézkesen kezelhető gombsor erősen ellensúlyozza a pozitív tulajdonságokat. Ez a "félig érintőképernyős" móka nekem személy szerint nagyon nem jött be, őszintén szólva semmi értelmét nem látom, de kicsit azért örülök, hogy valaki ezt is megpróbálta. A KF750-ért per pillanat közel 100.000 forintot kell az asztalra dobnunk, ennyiért úgy gondolom, hogy nem valami jó vétel - a pozitív tulajdonságai miatt viszont megérdemli az alant látható plecsnit.

LG KF750 Secret

Bocha

Az LG KF750-et az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

LG KF750 Secret
Általános
TechnológiaGSM/UMTS
Méret102,8 x 50,8 x 11,8 mm
Tömeg116 gramm
SzínvariációkFekete
Kijelző
Kijelző átlója2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása240 x 320 pixel
Kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méretn.a. / 300 KB
Belső memória160 MB
Memória bővíthetőségemicroSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPAvan (384 kbps) / van (3,6 Mbps)
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 (A2DP is)
WiFinincs
USB2.0
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelmagyar nyelvű T9
Szoftverek
PlatformEgyedi LG
WAP / HTML böngésző2.0 / van
E-mail kliensvan (POP3, IMAP4, hitelesített)
Javavan, MIDP 2.0
Játékokvannak
Valutakonvertervan
Extra szoftverekDokumentumolvasó (txt, pdf, doc, ppt, xls)
Multimédia
Fő kamera5 megapixeles, autofókuszos, mobilfény
Másodlagos kameravan
Videófelvételvan (640 x 480 @ 30 fps vagy 320 x 240 @ 120 fps)
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is fut
Hangszínszabályzóvan
FM-rádióvan
Üzemidő
Alap akkumulátor800 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő260 óra
Beszélgetési idő4 óra
Egyebek
Érintésérzékeny kijelző a Touch Media programban, TV-kimenet, DivX lejátszási képesség
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

  • LG KF510 - csillagos villogós

    Vártuk, megérkezett, örülünk - a KF510 ugyanis szép és jó. Plusz figyelmeztetés is a konkurenciának: az LG bizony ott van a nagyok között!

  • LG KS20 - PDA a mobilban

    Az LG-nek sikerült: bele tudtak zsúfolni egy teljes értékű, fejlett Pocket PC-t egy mobiltelefon méretű készülékházba. Ráadásul kompromisszum nélkül.

  • LG KF600 - divide et impera

    Iszonyatosan jó a KF600 kezelése. Csak a fele kijelző érintésvezérelt, de az remek.

  • LG KE500 - kicsit Shine

    Az LG alsó-középkategóriás készüléke kifejezetten jóra sikerült.