Lenovo Vibe X2 - négysávos országút

Bevezető

A minap látogatott el szerkesztőségünkbe az alumínium házas, hathüvelykes Lenovo Vibe Z2 Pro, amely csapatunk és olvasóink tetszését is elnyerte, a készülék azonban minden pozitívuma ellenére egyszerűen túl nagy a felhasználók jelentős részének. A mobilkészülékeit ősszel Európába hozó Lenovo éppen ezért bemutatott egy jóval kompaktabb, öthüvelykes okostelefont is, amellyel olvasóink a november végi Veletechen személyesen is megismerkedhettek.

 A Lenovo Vibe X2 a piac legkönnyebb ötinches csúcskészüléke
[+]

A Vibe X2 érdekessége oldalára fordítva látszik: a készülék négy rétegből lett összeillesztve, amelyek más-más festést kaptak. A megoldás szemrevaló, ám a réteges dizájn lényege a külön megvásárolható kiegészítőkkel válik izgalmassá: aki a légies készülék üzemidejével elégedetlen volna, a hátlapra pattintható extra akkumulátorréteggel a kapacitást 75%-kal megtoldhatja, a zene rajongói pedig egy szétnyitható sztereó hangszóróréteggel vértezhetik fel X2-jüket, amelyet a Lenovo és a JBL közösen alkotott meg. Bár a kiegészítőket nem volt alkalmunk kipróbálni, a réteges koncepció elnyerte tetszésünket.

 A Lenovo Vibe X2 hátára több kiegészítő is pattintható
[+]

A divatos külsőhöz stílusos doboz jár, és ahogyan az X2, úgy a csomagolás is rétegelt dizájnt követ: A készüléktartó és a tartozékok különböző színű fiókokból húzhatók elő. A készüléktálca alatt a SIM-eltávolító tűt, a leírásokat, egy ajándék előlapi védőfóliát és egy átlátszó hátlapi védőelemet találunk – ezek az apró figyelmességek is jelzik, hogy a Lenovónál nem akarnak már csomagolásnál spórolni.

 A Lenovo Vibe X2 doboza is a réteges formatervet követi
[+]

Az alsó fiók méretre és alakra szabott fakkokat kapott, bennük a gabalyodásmentes kábellel felszerelt agybadugós headsettel, a microUSB kábellel és egy másfél amperes hálózati töltőfejjel. A pezsgőszínű dobozfestés és a rétegelt kialakítás kellemes alaphangot adott nekünk is a készülék kiismeréséhez, a folytatáshoz kéretik a következő oldalra lapozni!

Külső és kijelző

Három dolgot állapítottunk meg a Vibe X2-t kezünkbe véve: a készülék rendkívül könnyű (120 gramm), meglehetősen keskeny (68,6 milliméter) és a rétegelt kivitel nagyon jól áll a műanyagházas okostelefonnak. Éppen ezért a Lenovo újdonsága légiesebb bármelyik 5 hüvelykes riválisánál, a 7,27 milliméteres vastagságnak és a kitüremkedés nélküli hátlapnak hála pedig a zsebbe is könnyedén csúszik – meg a kezünkből ki, a matt festésű hátlap ugyanis egyáltalán nem tapad jól.

 A Lenovo Vibe X2 négy rétege egyedi megjelenést kölcsönöz
[+]

A 441 ppi-s IPS panel kapcsán csupa jó hírrel tudunk szolgálni: a maximális fényerő kiemelkedően magas, a minimális az esti olvasáshoz elég alacsony, a színek és a kontrasztok rendben vannak, egyedül a fényerőveszteséget érezzük az ideálisnál jelentősebbnek, ha a készüléket oldalára fordítjuk. A majdnem tökéletes kalibráció a beállítások között finomhangolható, emellett jár olvasási és extra fényerő mód.

 A Lenovo Vibe X2 Full HD-s kijelzője kiváló
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Lenovo Vibe X2 LG G3 Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z3
Fehér fényerő 651 nit 462 nit 302 nit 647 nit
Fekete fényerő 0,37 nit 0,49 nit 0 nit 0,53 nit
Kontrasztarány 1659:1 941:1 végtelen 1221:1
Színhőmérséklet 6975 K 7649 K 7915 K 9925 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A három androidos kezelőgomb (menü, home és vissza) a képernyő alá került (érzékenységük megfelelő), a beszélgetési hangszóró, a fénymérő, a közelségérzékelő, az értesítési LED és az 5 megapixeles előlapi kamera pedig felülre. A készüléket vékony, fekete káva veszi körbe, alatta pedig három színes réteg pillantható meg, mi a vörös-narancs-pezsgőarany variánst kaptuk tesztelésre. A microSIM tálca baloldalra, az ideális helyen lévő és könnyen lenyomható bekapcsoló gomb és hangerőszabályozó pedig jobboldalra került. A fülest felül, a 2.0-ás USB-kábelt pedig alul csatlakoztathatjuk.

 A Lenovo Vibe X2 a microSIM kártyát oldalt fogadja be
[+]

A teljesen lapos hátlapi felület előnye, hogy a bal felső sarokban elhelyezett kameralencse nem türemkedik ki, így kisebb az esély a megkarcolódásra, hátránya viszont, hogy ha a készüléket asztallapra helyezzük, megfeleződik az alul megpillantható multimédiás hangszóró hangereje. A szemrevaló, bár csúszós hátlapon kiszúrhatjuk még a ledes villanót és a Lenovo márkafeliratot. Összességében a műanyag konstrukció rendben van, a Z2 Pro fémházas kivitele azonban érezhetően magasabb színvonalat képvisel.

Hardver és szoftveres felületek

A Qualcomm mellett a MediaTek értékesíti a legtöbb mobil SoC-t, mégis gyakran éri kritika az utóbbi vállalatot a támogatás hiánya és a konkurenciánál lassabb teljesítmény okán. Pedig akad a MediaTeknek jó pár versenyképes ajánlata, csak éppen sok gyártó az ideálisnál eggyel gyengébb (és olcsóbb) darabot mellékeli készülékébe. A Vibe X2 esetében ez nincs így, a készülék ugyanis a rendkívül erős MT6595m-es SoC-t kapta meg, amely négy 1,7 gigahertzes Cortex-A7 és négy 2 gigahertzes Cortex-A17 magot tartalmaz, amelyek akár egyszerre is képesek működni (True8Core), remekül teljesítve a benchmark teszteken.

 A hátlapi kiegészítők alul csatlakoznak a Lenovo Vibe X2-höz
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Lenovo Vibe X2 LG G3 Honor 6 Sony Xperia Z3
Rendszerchip MediaTek MT6595m Snapdragon 801 HiSilicon Kirin 920 Snapdragon 801
AnTuTu 5.x Benchmark 47163 pont 37860 pont 40199 pont 43120 pont
Vellamo Browser 3499 pont 2904 pont 2994 pont 3190 pont
Vellamo Metal 1830 pont 1466 pont 1338 pont 2847 pont
SunSpider 1.0.2 524,4 ms 935 ms 597,4 ms 854,4 ms
Geekbench 3 (single) 1023 pont 967 pont 857 pont 977 pont
Geekbench 3 (multi) 3634 pont 2363 pont 3172 pont 2640 pont
GFXBench Man. onscreen 6,1 fps 6,9 fps 8,7 fps 12,7 fps
GFXBench Man. offscreen 6,1 fps 9,8 fps 8,1 fps 12 fps
GFXBench T-Rex onscreen 17,0 fps 15,7 fps 17,5 fps 29,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 17,7 fps 22,1 fps 16,5 fps 27,2 fps

Megakadással a napi rutin mellett csak a legritkább esetben találkoztunk (mondjuk telepítés során), az alkalmazásváltás pedig gyorsabb volt, mint amit a Z2 Pro esetében tapasztaltunk. A PowerVR G6200-as IGP már nem szerepelt olyan kiválóan, bár a 3D-s játékok többsége megfelelő FPS-en futott, átlagos melegedést produkálva. RAM-ból 2 gigabájtot mellékeltek, a belső tároló pedig 32 gigabájtos, amiből kb. 26 használható fel első bekapcsolás után; a bővítési lehetőség kimaradt.

Mivel a Pro és X2 szinte megegyező szoftveres felhozatalt kapott egyaránt Android 4.4.2-es alapokon, ajánljuk saját magunkat a Vibe UI részletes bemutatására, ezúttal a különbségekre koncentrálnánk. Kimaradt a nyers androidos rendszeropció, megmaradt viszont az alkalmazásmenü nélküli gyártói felület, azaz minden ikon és widget valamelyik kezdőoldalon kap helyet.

A Lenovo Vibe X2 UI-ja sok áttetsző elemet használ A Lenovo Vibe X2 UI-ja nélkülözi az alkalmazásmenüt

Az alkalmazásváltó itt is a menü gomb hosszú érintésével hívható elő, viszont a X2 esetében egész oldalas panel ugrik föl, amely érezhetően gördülékenyebben kezelhető, mint amit a nagy testvér esetében láttunk. Az appokat függőleges csúsztatással, vagy az alsó seprűikonnal zárhajuk be, utóbbi esetben a memóriából minden kiürül.

Az alkalmazásváltás gyors a Lenovo Vibe X2-vel A Lenovo Vibe X2 értesítési panelja funkcióban gazdag

A gesztusvezérlési módok között is akad eltérés: a Vibe X2-nél beállítható a két érintéses felébresztés, ami a Mobilarena egyik kedvenc funkciója. Opció továbbá a fényképkészítés a home gomb kétszeri megérintésével lezárt képernyő mellett, mivel azonban a gomb meglehetősen érzékeny, és mi többször fényképeztük le véletlenül a zsebünket, nem találtuk túl praktikusnak ezt az opciót, ezért kikapcsoltuk.

A Lenovo Vibe X2 intelligens zárképernyőt kapott A Lenovo Vibe X2 zárképernyőjén elérhetők a leggyakrabban használt alkalmazások

Az X2 egyik legkellemesebb szoftveres extrája a használatalapú zárképernyő, amelynek nagy gömbjét megérintve (lásd a fenti képet) buborékokban megjelennek a leggyakrabban használt alkalmazások, lehetőséget nyújtva azok gyors indítására feloldás és főképernyőn való matatás nélkül. Az ötlet nagyon jó, kifogásunk inkább a megvalósítás sebességével akadt, 2-3 másodpercet ugyanis várni kell a felébresztés után, mire a középső gömb reagál érintésünkre.

Kamera és multimédia

A Vibe X2 5 megapixeles előlapi és 13 megapixeles hátlapi kamerát kapott, az utóbbi esetében 4160 x 3120 pixel az elérhető legnagyobb felbontás. Az élőképen rendben működik az érintőfókusz. A széleken elérhető az előlapi kamera, a HDR, a vaku, a videofelvétel, a galéria, a módok (panoráma, effektek), a beállítások és a felvételek indítóikonja (fotó, videó). Kézi beállítások közül a felbontás, az érzékenység (ISO100 – 1600), az expozíció, a kontraszt, a telítettség, az élesség és az önkioldó állítható. Opcionálisan segédvonalakat is választhatunk, hogy a képkomponálást megkönnyítsük.

 A Lenovo Vibe X2 13 megapixeles kamerája jó fotókat lő
[+]

Az elkészült nappali fotók jó vonalélességgel rendelkeznek, elegendő részletet biztosítva nyomtatáshoz, viszont képzaj is akad bőven. A dinamikatartományt az ideálisnál szűkösebbnek érezzük, HDR módban pedig kékesebb fotók születtek, mint automatában, úgyhogy a fehéregyensúllyal sem vagyunk teljesen elégedettek. Makrókat magas részletgazdagsággal lehet készíteni, a témát 8-9 centiméterig közelíthetjük meg. Esti körülmények között átlagos a helyzet, a képzaj mennyisége az érzékenység növelésével exponenciálisan nő, a fehéregyensúly és a fókusz azonban egész megbízható, így bőven lehet használható fotót lőni, akár a jó fényű ledes villanót segítségül hívva, bár szívesen láttuk volna a Z2 Pro záridő állítási lehetőségeit. A Full HD-s videofelvételek részletgazdagsága magas, tömörítési zaj pedig nem jellemző a klipekre, a rögzített hangminőség átlagos. Egy klip itt tekinthető meg.

A Lenovo Vibe X2 videolejátszója minden ismert kódolással megbirkózik

A Vibe X2 Pro fejlett videolejátszót kapott, amely az általunk kipróbált összes formátummal és kódolással megbirkózott akár 2K felbontás esetén is, csak a feliratok megjelenítése hiányzott, erre persze vannak áruházas opciók. Jobboldalt csúsztatva ujjunkat a fényerő, baloldalt a hangerő állítható. Jár ablakos lejátszási mód, és lehetőség extra kontraszt aktiválására a látványosabb filmnézési élményért.

A Lenovo Vibe X2 FM-rádiót is kapott  A Lenovo Vibe X2 gyári zenelejátszót nem kapott de a Google Play Music mellékelve lett

A Lenovo saját zenelejátszót nem mellékelt, csak a füles csatlakoztatásával működtethető FM-rádiót, így számaink lejátszását a Google Zenére kell bíznunk, amely elsősorban a megvásárolható tartalmakhoz lett kitalálva, de azért saját zenéinket is meghajtja. Hangszínszabályzóból a gyári androidos variánst találjuk meg. A hátlapi hangszóró átlag feletti hangerővel, ám közepes hangminőséggel képes megszólalni, és ront az összképen, hogy ha az X2-t háttal az asztalra tesszük, jóval halkabban ontja magából a dallamokat. Az agybadugós headset közepes minőségű darab, főleg mély hangokban erős, a drágább füleseket persze nem fogja kiváltani.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A Vibe X2-nek létezik egy és két SIM-kártyás változata, nálunk az előbbi variáns járt, amely microSIM-et fogad be. Az elérhető legnagyobb adatátviteli sebesség 150 Mbps 4G-n, 42 Mbps 3G-n. A beszélgetési hangminőséget mindkét oldalon tisztának éreztük, a hangerővel sem volt gond. WiFi-ből 802.11a/b/g/n/ac a szabvány hotspot és direct funkciókkal, a modem érzékenységét áltagosnak találtuk. Bluetooth-ból a legújabb, 4.1-es standard jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből 2.0 MTP-vel, OTG nélkül. A navigáláshoz a GPS, és a GLONASS műholdak mellett a földi antennák és WiFi routerek jeleit is igénybe vehetjük, ennek ellenére a pozíciószerzést lassabbnak találtuk a csúcskészülékektől megszokottnál. NFC vagy infra nincs.

 A Lenovo Vibe X2 könnyű, divatos ám csúszós borítást kapott
[+]

A Vibe X2 2300 milliamperórás akkumulátort kapott, amely az öthüvelykes, Full HD-s készülékek között nem éppen combos kapacitás, a Lenovo persze alacsony hardveres fogyasztást ígér. Mi átlagos, egy-másfél napos üzemidőt hoztunk össze 4,5 - 5 órás képernyőidővel, ami vállalható eredmény. Egy töltésre 8,5 óra böngészés és ugyanannyi MinDig TV HD stream jut közepes fényerőn. Az akkumulátorstatisztikákat a beállítások között, a teljesítménykezelő alatt találjuk. A fogyasztási grafikonok hiányoznak, viszont külön listázható a szoftveres és a hardveres energiahasználat. Takarékos módból van optimalizált, amely használattól függően visszafogja a GPU órajelét és a képfrissítést, ám teljesítményigényes alkalmazások esetében rendelkezésre bocsátja a teljes arzenált. Az abszolút energiatakarékos mód ellenben minden adatkapcsolatot és vizuális extrát kilő, jelentősen megnövelve az egyébként átlagos készenléti üzemidőt – ilyenkor viszont csak a hívások, az üzenetküldés és az ébresztő érhető el.

A Lenovo Vibe X2 jó bár nem kiváló készülék az elkért árhoz viszonyítva
[+]

Értékelés: Lenovo Vibe X2
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 7 pont
Hogyan értékelünk?

A pár napja nálunk jár Lenovo Vibe Z2 Pro remek ajánlatnak bizonyult a phabletkategóriában fémházas konstrukciójával, kitűnő QHD kijelzőjével, 3 gigabájt RAM-jával és hatalmas akkumulátorával. A Vibe X2-nek már sokkal nehezebb a dolga az öthüvelykesek sűrű mezőnyében. Előnyére szolgál a szinte légies kivitel (bár a csúszós műanyag nincs a Z2 Pro konstrukciójának szintjén), a tágas belső tárhely (bár a 32 gigabájtos tároló nem bővíthető), a remek kijelző, a fürge rendszer és a pofás kiegészítők sora (a képernyőfóliát és a hátlapi védőelemet a Lenovo állja), mindez nem rossz kombináció 140 ezer forintért, gyártói garanciával.

A Honor 6 azonban jóval olcsóbban ajánl hasonló tudású készüléket több RAM-mal és hosszabb üzemidővel, a Xiaomi Mi-4 pedig megegyező áron fémkeretes kivitellel csalogat vevőket. Ott van aztán az 5,5 hüvelykes képátlójához képest kompakt LG G3 QHD kijelzőjével és villámgyors kamerájával, a tavalyi termékek közül pedig a Nexus 5-öt lehet még megemlíteni, ami immáron Android 5.0 Lollipopot futtat. A Lenovo versenyzőjének a fenti riválisok mellett sem kell szégyenkeznie, ugyanakkor, bár kihívóan öltözködött, ebből a tömegből nem is tud kiemelkedni.

Lenovo Vibe X2

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Lenovo Vibe X2
Lenovo Vibe X2 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 140,2 x 68,6 x 7,27 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk vörös, arany, fehér, szürke
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (441 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 3
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6595 True8Core
Processzor típusa négymagos 2,0 GHz-es Cortex-A17 + négymagos 1,7 GHz-es Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR G6200
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB (25,7 GB elérhető)
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP, LE)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés/kültéri
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok vannak
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek ShareIt, SyncIt, CloneIt, Lenovo Security, Evernote, Guvera, VezetésApp, Oktatóanyag, WPS Office, Txtr Ebooks, UC Browser, WPS Office
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, LED
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videó felvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2300 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 408 óra (2G)
Beszélgetési idő 22 óra (2G)
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, vészhelyzeti mód

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés