iPhone appz - a legjobb játékok III.

Crayon Physics Deluxe

Vágjunk is bele. Első alkalmazásunk a PC-s körökből is ismerős Crayon Physics Deluxe, a program, amire a rajongók hosszú-hosszú ideig vártak. Történt ugyanis, hogy 2007 június elsején egy programozó, bizonyos Petri Purho feltöltött az internetre egy általa készített PC-s játékot, amit úgy mellesleg öt nap alatt fejlesztett le Creative Commons-ös, ingyenes erőforrásokat használva. Ez a program volt a Crayon Phyrics, amit ide kattintva le is lehet tölteni. Egy pár perc alatt végigvihető alkalmazásról van szó, mely egy olyan elképzelésre épül, amit gyakorlatilag bárki kitalálhatott volna, de mégsem jutott senkinek sem az eszébe. A lényeg, hogy van egy kétdimenziós világunk, benne egy labda és egy csillag. A cél, hogy a labda eljusson a csillaghoz, de mivel közvetlenül nem irányíthatjuk azt, egyetlen lehetőségünk, hogy különféle geometriai formákat rajzolgatunk és azok segítségével lökdössük el golyóbisunkat a céljáig.

A program természetesen hatalmas siker lett, amit csak tetézett, hogy 2007 október 12-én Purho bejelentette, hogy dolgozik a Crayon Physics Deluxe névre keresztelt folytatáson, mely pályaszerkesztőt, jobb fizikai motort és több lehetőséget tartogat majd. Fel is került egy videó az internetre, melyen a fejlesztő egy Tablet PC-n demonstrálta új programja képességeit, ami egy újabb lökést adott a népszerűségnek. A program közben elnyerte a 2008 februárjában megrendezett Independent Game Festival Seumas McNally Nagydíját, plusz a szintén ebben az évben megrendezett Game Developer Conference-en többet beszéltek róla, mint mondjuk a Gears of War 2-ről... a várakozás tehát nagy volt.

A programhoz végül pár hete, egészen pontosan 2009. január elsején juthattak hozzá a felhasználók, pontosabban az iPhone/iPod Touch tulajdonosok, elsőként ugyanis erre a platformra jelent meg a program. A PC-s verzió rá egy hétre került piacra, de cikkünk témája ugye nem ez, térjünk tehát vissza az Apple platformjára. Az iPhone multitouch érintőkijelzőjének köszönhetően tulajdonképpen a lehető legjobb választás egy efféle játéknak, könnyedén tudunk zoomolni, így elkerülhetjük a ceruza hiányából fakadó pontatlanságokat. A program sajnálatos módon megjelenése után még jó ideig bugos volt, az 1.01-es verzió pár napja került ki, ebben a fejlesztő már javította azt a hibát, mely szinte lehetetlenné tette a program végigjátszását.

A fenti videóból azt hiszem, hogy mindenki számára egyértelművé vált, hogy miről is van szó. A Crayon Physics Deluxe egy teljesen egyedi, szórakoztató és kreatív program, amivel korosztálytól függetlenül bárki eljátszogathat. Csak ajánlani tudom!

Crayon Physics Deluxe
Ár 4,99 USD
Fejlesztő Kloonigames/Hudson
Méret ? MB
Link a letöltéshez Klikk a store-hoz
Itthon jelenleg nem elérhető

Sim City

Második játékunkat úgy gondolom, hogy senkinek nem kell különösebben bemutatni: Sim City. A Will Wright városépítős program 1989-ben jelent meg, ez volt a Maxis első programja, az úttörő, melyet öt kiadás követett (Sim City 2000 (1993), Sim City 3000 (1999), Sim City 4000 (2003), Sim City DS és Society (2007)), a Sims szériáról már nem is beszélve, mely minden idők egyik legsikeresebb játéksorozata.

A Sim City iPhone-os változata leginkább a Sim City 3000-re hasonlít, legalábbis ami a lehetőségeket és a külcsínt illeti. A célunk, hogy virágzó várost építsünk, amibe az épületek, közintézmények, infrastruktúra, áram és vízhálózat is beletartozik. Aki már játszott a programmal, az minden bizonnyal tudja, hogy ez mekkora móka, hiszen azon kívül, hogy maga az építkezés is kellemes időtöltés, a város menedzselésével kapcsolatos dolgoknak köszönhetően akkor sem fogunk unatkozni, amikor metropoliszunk alapjai már készen vannak, hiszen az épületek elhasználódnak, a lakók elégedetlenkednek a magas adók miatt, a környezeti katasztrófákról nem is beszélve.


Az iPodTouchLab videója

Mint az a fenti videón is látszik, a kezelhetőség a lehetőségekhez képest meglehetősen jóra sikerült, bár tény ami tény, a Sim Cityt még mindig egérrel a legkönnyebb irányítani. Ettől függetlenül a rajongóknak bátran ajánlom a program iPhone-os verzióját, hiszen szinte lehetetlen ráunni.

Sim City
Ár 7,99 EUR
Fejlesztő Electronic Arts
Méret 30,8 MB
Link a letöltéshez Klikk a store-hoz

Up there, FS5 Hockey

Összeálításunk utolsó előtti alkalmaza jó iskolapéldája annak, hogy a letisztult játékmenet mennyire fontos szempont lehet egy program sikerében. Az Up There egy nagyon egyszerű program: adott egy szabadságra vágyó lufi, aki a játék elején kitör a börtönét jelentő madárkalitkából (micsoda érdekes szituáció), hogy aztán öt szinten keresztülverekedje magát és eljusson... hogy hova, azt nem tudom, mert én csak a negyedikig jutottam. Lufink mindenekelőtt a könyvespolcok végeláthatatlan sora között kell, hogy megtalálja a kiutat a padlásig, ahonnan a kéményen át a fák ágai, onnan pedig a felhők majd a csillagok világába jut. Lufinkat az iPhone/iPod döntögetésével tudjuk irányítani, de gyorsnak kell lennünk, mivel a kamera szintenként egyre gyorsabban megy fel, ha pedig lufink lemarad, akkor a mentőakciót kezdhetjük is újra. Figyelem: nagyon magas addikció-faktor!



Up There
Ár 1,59 EUR
Fejlesztő Veiled Games
Méret 6,1 MB
Link a letöltéshez Klikk a store-hoz

Utolsó programunk hasonlóan egyszerű: egy léghoki "szimulátor", az FS5 Hockey. Nyaralások során, netán játéktermekben valószínűleg mindenki játszott már ilyesmit, épp ezért a dolog nem is érdemel sok magyarázatot. Jelen alkalmazáshoz annyit fűznék hozzá, hogy ingyenes változatban is elérhető, melyben kicsit butább a gép által irányított játékos, plusz állítólag az animációk sem olyan szépek, de így is nagyon rendben van.

Ami viszont a legfontosabb: az ingyenes és a fizetős változat egyaránt tartalmaz multiplayer módot, tehát a masinát az asztalra téve ketten játszhatunk, ahogy azt kell.

Touch Hockey: FS5 (FREE)
Ár ingyenes
Fejlesztő FlipSide5
Méret 3,9 MB
Link a letöltéshez Klikk a store-hoz

Kellemes játszadozást!

Bocha

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés