Elstartolt a Google I/O

Bevezető

Idén május 18-án startolt el a Google éves fejlesztői konferenciája, a kétnapos rendezvény immár tizedszer kerül megrendezésre. A helyszín az elmúlt évek gyakorlatával ellentétben nem a Moscone center, az idei I/O-nak ugyanis a Mountain View-beli Shoreline Amphitheater ad otthont. A keresőóriás legnagyobb konferenciájáról van szó, mely nem csupán a fejlesztőknek szól, hanem mindenkinek, akit érdekel a mobil- és techvilág, a cég krémje ugyanis itt vázolja fel az elkövetkezendő esztendőre irányuló terveket.

A szabad ég alatt tartott nyitóbeszédet Sundar Pichai vezette fel, ám a Google vezérigazgatója mellett számos több prominens Google-dolgozó is mikrofont ragadott. Mint a legtöbb előadást, a keynote-ot is lehetett élő közvetítésen követni, idén a statikus kamera mellett pedig 360 fokos videó is elérhető volt, korrekt felbontás mellett forgathattuk a kamerát. Ez egyébként inkább jópofa volt, mint hasznos, néhány kör után vissza is tértünk a statikus képre. A majdnem két óra hosszú megnyitó az előző évekkel és a konkurensek trendjeivel szemben nem statisztikákkal kezdődött, sőt: a számadatok szinte alig voltak jelen, pusztán néhány ilyen jellegű információt kaptunk. Újdonságokban azonban nem volt hiány, a listát végigpörgetve remek évnek nézünk elébe.

Az élő közvetítések után természetesen újra is lehet nézni az előadásokat, ha az ember lemaradt volna valamiről, a nyitóbeszéd a bekezdés feletti videóban tekinthető meg. A keynote mellett számos előadás érkezik az elkövetkezendő napokban, melyek azonban egy fokkal komolyabb szakmaiságot képviselnek, ám a Google nem csupán a fejlesztők számára tartogat érdekességeket. Érdemes tehát végigböngészni a rendezvény hivatalos oldalát, izgalmas napoknak nézünk elébe.

Hirdetés

Assistant, Home, Allo és Duo

A prezentáció első újdonsága a Google Assistant névre hallgató szolgáltatás volt, mely, mint azt a neve is mutatja, egy virtuális asszisztenst takar. A hangra és szövegre egyaránt reagáló automatizmus az életünket hivatott megkönnyíteni, egy chatbot-szerű intelligenciáról van szó, mellyel szó szerint társalogni lehet, emlékszik az előző kérdéseinkre, az adott kontextusnak megfelelően teszi a dolgát. Mindezt egy filmes kereséssel illusztrálták a színpadon, egymásra épülő kérdésekkel, az egésznek pedig mozijegyvásárlás lett a vége.

Az Assistant két új terméknek is a szerves része, az egyik ilyen a Google Home, melynek személyében az Amazon Echo konkurrensét tisztelhetjük. Az eszköz az otthonunk felokosítására szolgál, kezeli a kapcsolódó készülékeket (a lámpák, az ébresztőórák és a hőszabályzók mellett NEST-integrációt is rebesgettek), a Chromecast-szerű zenelejátszás pedig a hab a tortán. Beépített hangszóróval és mikrofonnal is rendelkezik, a már említett Assistant segítségével válaszol a kérdéseinkre és próbál segíteni a mindennapokban. Mindezt egy kimondottan szemrevaló köntösben tálalva, a LED-ekkel díszített, gombok nélküli készülékház ráadásul több színben kapható lesz majd. A Home még az idén piacra kerül, a várható árról egyelőre nincs információnk.

A Home után egy fura huszárvágással az új üzenetkezelő app került előtérbe, az Allo névre hallgató alkalmazás rendelkezik pár jópofa funkcióval, ám hanyatt nem estünk tőle. Az üzeneteket átméretezhetjük, rajzolhatunk a fotókra, az inkognitó mód pedig end-to-end titkosítással védi meg az aktuális chatfolyamot. Érdekes megoldás a smart reply, mely leginkább az Inbox emailapp beépített válaszaira hasonlít: az automatizmus értelmezi a kapott üzeneteket, a tartalomnak megfelelően kínálva fel a válaszlehetőségeket, ha az embernek nincs kedve gépelni. Mindez ráadásul képekre is működik, a tanuló algoritmusnak köszönhetően egyre inkább a tulajdonoséra hasonlít majd a felkínált válaszlehetőségek stílusa. A beszélgetések során bármikor kérdezhetünk az Assistanttől, mellyel akár chatelni, sőt, játszani is lehet. Az Allo Androidra és iOS-re lesz elérhető, a nyár folyamán jelenik majd meg.

Az alkalmazáspalettát Allo mellett a Duo is erősíti, a videótelefonálás népszerűségét felturbózni hivatott app szintén Androidra és iOS-re jelenik majd meg a nyáron. A fő újdonság, hogy a hívott fél már akkor láthatja a videót, amikor még fel sem vette a telefont (ez az úgynevezett knock-knock), mely a Google szerint kontextusba helyezi a beszélgetést. Fontos, hogy a vállalat nagyon erősen ráment a minőségre, a WebRTC-t fémjelző csapat dolgozott az appon, számos optimalizálást eszközölve a fejlesztés során.

Újdonságok az Android háza táján

Az appok és az okosotthon után az Android következett, a sort természetesen Dave Burke (VP of Engineering) kezdte. Néhány számadat az elmúlt évről: több, mint 600 különböző androidos telefon került piacra, az alkalmazásletöltések száma pedig átlépte a 65 milliárdot. A statisztika után az Android N következett, továbbra is csak egy betűvel illetve, a Google ugyanis még nem döntött az elnevezésről, június 8-ig várják a tippeket. Az előadó a következő verzió főbb újdonságait ismertette, ám a Daydream névre hallgató VR-megoldáson kívül nem hallhattunk újdonságot ennek kapcsán, sőt, a már publikusan elérhető fejlesztői előzetesben ki is próbáltunk mindent. Jó hír viszont, hogy a developer preview program keretein belül hamarosan érkezik az első béta verziós firmware.

A Daydream az Android része lesz (természetesen csak az N verziótól felfelé), az elnevezés egy szabványos platformot takar, melyhez bármely gyártó csatlakozhat. A telefonoknak, a headsetnek és a kontrollereknek egyaránt komoly követelményeknek kell megfelelni a programba való bekerüléshez. Referenciakészüléket egyelőre nem kapunk, headsetből és vezérlőből viszont láthattunk egy-egy példányt, ám ezek piacra kerülését hallgatás övezte. A tartalmakat sem bízták a véletlenre: a dedikált alkalmazásbolt (a fantáziadús nevű Google Play for VR) speciális felülete könnyű kezelést biztosít, a videós appok és a játékok esetében pedig számos nagy céggel dolgoznak együtt, mint például a Netflix, a Hulu, a Lionsgate, a UBISOFT és az EA. A kompatibilis készülékek még az idén megérkeznek, többek között a Samsung, az LG, az Alcatel és a Huawei is szerepel a listán.

Az N érkezése mellett az Android Wear is komoly ráncfelvarrást kapott, megérkezett az okosórákra szabott rendszer 2.0-s verziója. A Google Fit immár automatikusan felismeri, hogy éppen mit sportolunk, az új API-k segítségével pedig külső appok is táplálhatják majd fitneszadatokkal. A watchface-eket immár bármely kompatibilis app feltöltheti információval, azaz megjeleníthetjük például a kedvenc teendőlistánk következő elemét a mutatók alatt - ezt természetesen a felhasználó határozza meg. Új funkciók továbbá a kézírás felismerése, az Allóból ismerős Smart Reply, a teljes kiosztású virtuális billenytűzet megjelenése, plusz immár olyan programokat is lehet készíteni, melyek telefonos kiegészítőszoftver nélkül, kizárólag az órán futnak. Az előzetes már most letölthető, öröm az ürömben, hogy egyelőre csak az LG Watch Urbane 2nd Edition és a Huawei Watch szerepel a támogatott eszközök listáján.

Végül, de nem utolsósorban megérkezett az Android Instant Apps is, melynek minden esélye megvan az alkalmazáspiac felforgatására. A deeplinkelés (egy külső app megnyitása megadott tartalommal) egy új formájáról van szó, mellyel akkor is megnyílik a megfelelő alkalmazás, ha az nincs feltelepítve. Mágiának hangzik, ám nem az, az Android ilyenkor ugyanis csak a szofter szükséges moduljait tölti le, mely a kis méretnek köszönhetően pillanatok alatt végbemegy (ehhez persze a fejlesztőnek is támogatnia kell a dolgot). Mindezt egy vásárlással kapcsolatos programmal demózták, meglehetősen nagy sikert aratva.

Ezzel pedig véget is ért a tizedik I/O nyitóbeszédje, ám a java még hátravan: az elkövetkezendő két napban számos érdekes előadást kapunk majd, melyek biztosan hordoznak majd újdonságokat, ennek megfelelően a hírek is folyamatosan érkeznek majd. Összességében úgy érezzük, hogy ismét egy erős évnek néz elébe a Google, a trendek szépen körvonalazódnak, ám sajnos a legtöbb bejelentés kipróbálására még hónapokat kell várni.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt