Gigabyte GSmart Maya M1 v2 - érinthetetlen

Bevezető, tartozékok

Hazánkban a nemzetközi piaci viszonyokhoz hasonlóan a legtöbben valamelyik nagy gyártó készülékét használják. A „milyen telefonod van?” kérdésre nagyon sokan a Samsung, Nokia, LG, Apple vagy Sony válaszokat adja, bár egyre több embert látni HTC, Huawei és ZTE eszközökkel is. Mindig vannak azonban olyanok, akik keresik az alternatívákat, részben anyagi okokból, részben azért, hogy kilógjanak a tömegből, de az is előfordul, hogy a puszta kíváncsiság az indíték. Mi magunk is szeretjük az ilyen telefonokat, az ilyen tesztekekből lehet vicces vagy épp meglepően jó konkluzió a végére.

Gigabyte Maya M1 v2
[+]

A tajvani Gigabyte legutóbb nálunk járt készüléke után rögtön egy másik érkezett (és hamarosan egy harmadik is tiszteletét teszi nálunk), melyet picit feljebb pozícionált a gyártó. Miután a korábbi modell nem igazán nyerte el a tetszésünket, a szintén érdekes nevű Maya M1 v2 megpróbálja kijavítani a hibákat. Jobb kijelző, nagyobb felbontású kamera, és konzervatívabb formaterv a csomagban, a következő oldalakon ki is derül, mennyire áll össze a dolog.

Gigabyte Maya M1 v2
[+]

Ezúttal is az XXL GSM polcáról futott be hozzánk a telefon. A doboz szinte ugyanúgy néz ki, mint az Aku A1-é, ezüstös hasáb, GSmart feliratokkal. Elsőnek most is a telefonba botlunk, majd alatta találjuk meg a tartozékokat. Hálózati töltőfej, USB adatkábel és a sztereó füles, most sincsenek meglepetések, pedig egy toknak vagy kijelzővédó fóliának örültem volna.

Gigabyte Maya M1 v2
[+]

Külső

Egész más látvány fogad minket, ha kézbevesszük a Maya M1-et. A korábbi erősen lekerekített formaterv után egy klasszikus, konzervatív megoldással állunk szemben. Szerencsére most nem igazán lehet rásütni, hogy túlzott hasonlóságot látnánk a nagy márkák típusaival. Nem nézik ki a kezünkből, ez tényleg a semmi extra kategória. Sikerült jobban összerakni, ami annyit jelent, hogy ezúttal nincsenek nyöszörgések, nyikorgások, minden szépen illeszkedik a helyére. Ráadásul az anyagminőséggel sincs probléma, a teljesen műanyag házból a hátlap kellemesen puha tapintású, matt felülete elég ellenálló az ujjlenyomatok és koszolódás ellen.

Gigabyte Maya M1 v2
[+]

Az előlapon maradt a 4,5 hüvelykes képátlójú kijelző, viszont két fontos változás történt vele. Egyrészt a felbontása qHD (540x960 pixel) lett, másrészt IPS panelt szereltek bele, e kettő tulajdonság pedig jelentősen javította a képminőséget. A színek szépek, rendben van a betekintési szög és a táblázatból is látszik, hogy bőségesen van fényereje is. Kissé túlságosan is, mert maximumon a fekete legfeljebb szürkének nevezhető a bevilágítás miatt. Alulra a szokványos három androidos érintőgomb került, felül pedig a hangszórón kívül előlapi kamerát, illetve közelség- és fényszabályzó szenzorokat találunk. A hangszóró minősége és hangereje teljesen rendben van, telefonálás közben semmilyen probléma nem volt vele.

Kijelző-teszt
Mérés Gigabyte Maya M1 v2 Samsung Galaxy S4 mini LG Optimus L9 Prestigio 5044 DUO
Fehér fényerő 424 nit 168 nit 332 nit 449 nit
Fekete fényerő 1,27 nit 0 nit 0,4 nit 0,47 nit
Kontrasztarány 1:334 1:1680 1:831 1:976
Színhőmérséklet 8368K 8030K 8700K 10135K

Gigabyte Maya M1 v2
[+]

A hátlapot kicsit kiemeli, hogy nem koromfekete, hanem világosszürke színe van. Legalul a kihangosító nyílását látjuk, ami szolidabb az előző típusénál, ugyanakkor jobban szól és hangosan. Egy GSmart felirat töri meg a szürkeséget, majd a kamera kiálló optikája zárja a sort, mellett egy LED villanóval.

Gigabyte Maya M1 v2
[+]

Oldalt sincsenek egetrengető dolgok, balra a hangerőszabályzó került, alul a mikrofon, jobbra nincs semmi és a tetején sorakoznak a hiányzó dolgok. Itt van a microUSB és a 3,5 mm-es jack, valamint az igen apró bekapcsoló/lezáró gomb. Utóbbinak nem is a méretével van baj, hanem az elhelyezésével, mert ekkora méretnél már sokkal kényemesebb az oldalsó billentyű.

Hardver, szoftver

Mondhatjuk, hogy klasszikus összeállítással állunk szemben, már ami a hardvert illeti. A kínai MediaTek MT6589 jelű chipjét igen sok készülékben láthatjuk viszont. Ez az olcsó, ám négymagos rendszer magonként 1,2 GHz-en üzemel. Hozzá 1 GB RAM-ot és a PowerVR SGX544 grafikus gyorsítót társították. Ez a csomag egész könnyen megbírkózik a nyúzással, a teszteredmények hozzák az elvártat, és a napi használat során sincsenek komoly gondok. A kellő mennyiségű RAM jól jön multitaskingnál, a rendszer pedig egész folyamatosan üzemel.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Gigabyte GSmart Maya M1 v2 HTC Desire 600 Jiayu G4 Lenovo S750
AnTuTu Benchmark 4 13418 pont 10656 pont 12840 pont 13257 pont
Geekbench 3 (single/multi) 326 / 1092 pont ? pont ? pont ? pont
Linpack for Android (single) 37,442 MF. / 2,24 s 51,877 MF. / 1,62 s 37,359 MF. / 2,24 s 37,543 MF. / 2,23 s
Linpack for Android (multi) 127,875 MF. / 3,24 s 107,637 MF. / 1,57 s 127,2 MF. / 1,33 s 126,248 MF. / 1,34 s
Quadrant 2.0 4043 pont 5124 pont 3932 pont 3997 pont
Smartbench 2012 Prod. 3735 pont 4169 pont 3528 pont 3524 pont
Smartbench 2012 Games 2666 pont 1791 pont 2238 pont 2656 pont

Gigabyte Maya M1 v2 Gigabyte Maya M1 v2

Ha már rendszer, akkor említsük meg, hogy az Android 4.2.1-es verzióját kapjuk feltelepítve, mégpedig gyakorlatilag változtatások nélkül. Mindössze a lezáró képernyőn cserélték ki a feloldó ikont, de ezen kívül minden maradt olyan, amilyennek a Google megcsinálta. Öt főképernyő, oldalra lapozós menü, normál és bővített értesítési sáv, minden megvan.

Gigabyte Maya M1 v2 Gigabyte Maya M1 v2

A változatlanság érthető a szoftverekre is, mivel gyakorlatilag szinte semmi extrát nem kapunk. Elő van telepítve a Google Chrome, a Dropbox kliens, van egy alapszintűn fájlkezelőnk, a Flashlight neve elég egyértelműen egy zseblámpa alkalmazást takar. Most is szerepel a Legjobb választás nevű lista, ami igazából csak egyfajta gyűjtemény a gyártó részéről az ajánlott programokról. Nyilván nem feltétlen hiba, hogy nincs teletömve a menü, elvégre a Play Áruházban bőséges kínálat vár minket.

Gigabyte Maya M1 v2 Gigabyte Maya M1 v2

Multimédia, adatátvitel

Ahogy már említettem, a kamera nagyobb felbontású lett, így most már 8 megapixeles fotókat készíthetünk vele. A kezelőfelület ugyanolyan, beállítási lehetőségekből egész sokféle van. A felbontáson kívül akad itt időzítő, sorozatfelvétel, effektusok, fehéregyensúly, expozíció, ISO, előre beállított témák, arc- és mosolyfelismerés és ilyesmik. Maga a fókuszálás, az exponálás és a képek mentése is gyors, és nem meglepő módon ezúttal is hiányzik a fizikai kamerabillentyű.

Gigabyte Maya M1 v2

A fotózás végeredménye nem épp acélos, noha nem vártam mindenkit lesöprő képminőséget. A színek nagyjából jók, viszont erős az elmosás, ugyanakkor zajból is akad elég, a dinamikatartomány meg hagyományosan szűk, bár utóbbira a HDR mód nyújthat némi segítséget. A Maya M1 sem váltja meg a világot, pedig azért Ázsiában is tudnak komoly kamerát készíteni, de ez most nem az az eset. Videózni 720p-ben tudunk, a fókuszálás ilyenkor is működik, egy tesztfelvétel megnézhető IDE kattintva.

Gigabyte Maya M1 v2 Gigabyte Maya M1 v2

Zenében már jobb a helyzet, a gyári lejátszó a szükséges alapokat megadja. Van ismétlés, véletlen lejátszás, látjuk az albumképeket, továbbá van még hangszínszabályzó is, itt akár saját beállítást is kreálhatunk. A dobozban található fülest ne erőltessük, pocsék hangzása van. Egy normálisabb tartozékra cserélve és némi hangszín finomítás után normális, az átlagosnak megfelelő élményben lesz részünk. A rádiót sem kell nélkülöznünk, itt van némi grafikus tuning, jól is néz ki, viszont teljesen fapados, RDS sincs benne.

Gigabyte Maya M1 v2 Gigabyte Maya M1 v2

Biztosan sokan meglepődnek, ha elárulom, hogy a Maya M1 is kétkártyás készülék. Ezen belül dual standby-ra képes, vagyis a kártyát készenlétben párhuzamosan működnek, viszont ha az egyiken beszélgetünk, akkor a másik addig nem lesz elérhető. Megadhatók a különböző műveletekhez az alapértelmezett kártyák, de hívásnál és üzenetnél ezt felül is bírálhatjuk. A neveket is hozzárendelhetjük a kártyákhoz, így a mindennapi használatba integrálással semmi gond sincs. Adatátvitelben egyébként négysávos GSM és kétsávos 3G modul segít minket. A legnagyobb sebesség 21 Mbit letöltés esetén, míg felfelé 5,76 Mbit. A WiFi b/g/n szabványokat ismert, valamint tud hotspotként is üzemelni, Bluetooth-ból 3.0-s sztereó változat került beépítésre. Kábeles esetre a microUSB 2.0 használható, ezen keresztül töltődik is az akkumulátor.

Üzemidő, összegzés

A beszédes nevű Aku A1-nél épp az akkumulátor volt az, ami tényleg kicsit kilógott a sorból. Hozzá képest a Maya M1 kisebb, 1700 mAh-s kapacitású telepet kapott, ami csak minimálisan mondható többnek az átlagosnál. Arra számítottam, hogy nyilvánvalóan kevesebb ideig fogja bírni egy feltöltéssel, ám szinte azonos használattal (folyamatos WiFi vagy mobilnet, e-mail szinkron, sok böngészés, nyomkodás) ez is kibírta a két napot, de ha valaki komolyabban nyúzza, akkor inkább az egy nap, ami biztos.

Gigabyte Maya M1 v2
[+]

Értékelés: Gigabyte GSmart Maya M1 v2
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Tulajdonképpen jó benyomást tett rám a Maya M1 v2, legalábbis jobbat, mint az előző készülék. Formailag ugyan egyértelműen visszalépés, ugyanakkor a jobb kijelző már önmagában is jó pont, hiszen itt jelentős a fejlődés. A kamera felbontását felesleges volt piszkálni, most még nagyobb felbontásban nézegethetjük a gyenge alkotásokat. Az akkumulátor csökkentése kevésbé érezhető, a kétkártyás üzemmód meg nem változott, tehát tulajdonképpen az összkép pozitívabb, mint korábban. Azonban két dolog megakadályozta, hogy egy Tetszett plecsnit adjak neki. Az egyik az ára, mivel kártyafüggetlenül 70 ezer forintba kerül, ami a 2 év gyártói garanciával együtt is sok. A másik pedig egy olyan hiba, aminél nagyon bízom benne, hogy teljesen egyedi jelenség. Sajnos az általunk kapott tesztkészülék kijelzője hibásan működött, az érintéseket sokszor nem vagy csak nagyon nehezen érzékelte, ezzel jelentősen megnehezítve a mindennapi használatot. Nyilván ilyenre ott a garancia, de egyikünk se szereti rögtön ezzel kezdeni a közös együttlétet. Mindazonáltal azt biztosra mondhatom, hogy a Maya M1 jobb készülék az Aku A1-nél. És a sornak még nincs vége...

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Gigabyte GSmart Maya M1 v2
Gigabyte Maya M1 v2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 136 x 67 x 9,7 milliméter
Tömeg 147 gramm
Színvariációk szürke, fehér, piros
SIM-foglalat normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (245 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, IPS TFT-LCD érintőképernyő
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6589
Processzor típusa Quad-core 1,2 GHz ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX544
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 0,98 GB + 1,67 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi Direct, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Dropbox, Legjobb választás, TouchPal
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (720p@30 fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1700 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 500 óra
Beszélgetési idő 4,5 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, dual standby kétkártyás üzemmód

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

  • Gigabyte GSmart Aku A1 - az akku rendben van

    Szögletes helyett kerek formák, kissé fura névválasztás, dual SIM és négymagos processzor, ezeket nyújtja a GSmart Aku A1.

  • Jiayu G4 - minőségi előrelépés

    Ahogy ígértük, megszereztük a vadonatúj Jiayu G4 kínai okostelefont. Impozáns műszaki paraméterek, elegáns külső, kedvező ár, de mit tud a valóságban?

  • Lenovo A820 - kínai kvartett

    Négymagos processzorral szerelt, kétkártyás okostelefon a pc-iről jól ismert Lenovotól, amely ráadásul igen olcsó, persze némi kompromisszumért cserébe.

  • ZTE V889M - kétélű penge

    Itthon is ismert és meglehetősen népszerű a kínai gyártó Blade III nevű készüléke, ám létezik kétkártyás változat is belőle, le is csaptunk rá.

Hirdetés