Hirdetés

Samsung Galaxy Pocket S5300 - zsebibaba

Bevezető, tartozékok

Szerkesztőségünkben jelenleg egy kisebbfajta Samsung-túladagolás uralkodik, az ajtón belépve könnyen azt hiheti az ember, hogy a dél-koreai gyártó egyik tesztlaborjába tette be a lábát. Az elmúlt héten ugyanis rengeteg Galaxy készüléket kaptunk, az alig egy hónapja bemutatott csúcsgép mellett van itt még látnivaló bőven. Rusi a Galaxy S Advance-ot nyüstöli, a Galacxy Ace 2 már a MobilarenaTV-ben is szerepelt, a szekrényben egy 10,1 hüvelykes Galaxy Tab 2 vár a sorsára. Ma pedig a Galaxy Pocket névre hallgató telefont mutatjuk be, amely a gyártó idei legolcsóbb androidos telefonjának szerepében tetszeleg; igen, a Galaxy Mini 2-nél is kevesebbe kerül.

Galaxy Pocket S5300
[+]

A belépő szintű okostelefonok piaca nem egy könnyű terep, az újabb és újabb gyártók megjelenése szinte csatatérré változtatta az alsó árszegmenst, a kevésbé patinás cégek ugyanis elsősorban itt próbálkoznak betörni a piacra. A kisebb gyártók az ár-érték arány javításával szeretnének teret nyerni, azaz a konkurenciánál egy leheletnyivel erősebb hardvert és jobb kijelzőt pakolnak a telefonokba, miközben árban megpróbálnak alájuk lőni. Remek példa erre a mentalitásra a Huawei, az Alcatel és a ZTE, az említett cégek sorra hozzák ki a korrekt belépő szintű droidokat. A Samsung mellett szól viszont a márkanév, ezzel ugyanis nehezen versenyeznek a kevésbé ismert márkák; a hardveres és szoftveres képességek iránt kevésbé érdeklődő vásárló holtbiztos, hogy inkább egy ismert név mellé teszi le a voksát.

Galaxy Pocket S5300
[+]

A tartozékok taglalása. Az XXL GSM-től kapott Galaxy Pocket ugyanis olyannyira olcsófon, hogy a gyártó a kiegészítők számát is minimalizálta. A dobozban mindössze egy kézikönyvet és egy töltőt találunk, utóbbi ráadásul nem is a szétszedős fajta, tehát a telefon vásárlása mellé kapásból érdemes egy microUSB-kábelre is beruházni. Ugyanez a helyzet a memóriakártyával is, ami szintén hiányzik a dobozból, a 2,2 GB-os belső tárhely mellett viszont mindenképpen szükség van a kapacitás bővítésére.

Hirdetés

Külső

A Samsung nem árul zsákbamacskát, a telefonról első ránézésre be lehet lőni az árkategóriát. A telefon külseje egy kissé a Galaxy Minire hajaz, melyet elsősorban az apró méreteinek köszönhet, a 103,7 x 57,5 x 12 milliméteres dimenziók mellé mindössze 97 grammos tömeg társul. A borítás fényesre lakkozott műanyagból van, amely nem túl szerencsés választás, a készülékház szinte gyűjti az ujjlenyomatokat és a szennyeződéseket. Nálunk a fehér kivitel járt, ám a mobilt fekete színben is meg lehet majd vásárolni. Az összeszerelési minőség viszont rendben van, a telefon jól össze van rakva, a szoros illeszkedéseknek köszönhetően nem recseg semmi.

Galaxy Pocket S5300
[+]

Az előlapot egy vékony krómszínű keret futja körbe, amely egy kissé giccses hangulatot kölcsönöz a telefonnak. Legfelül az ezüstös hangszórórács tanyázik, alatta pedig egy szintén krómszínű Samsung felirat olvasható. A kijelző képátlója 2,8 hüvelyk, a felbontása 240 x 320 képpontos, a TN-LCD technológiának köszönhetően a képminőség sem az igazi. Az alacsony pixelsűrűség miatt a recés élek mindennaposak, a színek élettelensége mellett (a telefon 26 ezer színárnyalatot tud megjeleníteni) az igen kicsi betekintési szög is zavaró. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre két helyen is, így a többpontos gesztusoktól nem kell könnyes búcsút vennünk. A kijelző alatt három billentyű található, a fizikai főképernyő gombot egy-egy kapacitív tapigomb (beállítások és vissza) fogja közre.

Galaxy Pocket S5300
[+]

A telefon hátlapjára még akár azt is lehet mondani, hogy szépre sikeredett, ám sajnos két percnyi használat után ellepik az ujjlenyomatok a felületet. Itt a szokásos elemeket találjuk, a kamera és a hangszóró felül helyezkedik el, alatta pedig egy Samsung felirat látható. A hangszóró nem okoz meglepetést: a magas hangerő miatt beszélgetések kihangosítására jól használható, ám a keskeny dinamikatartomány miatt hajlamos a recsegésre, így zenehallgatásra nem ajánlott. A hátlap lepattintása után elénk tárul az akkumulátor, mely alatt a SIM-foglalat rejtőzik. A microSD-kártyát a telefon újraindítása nélkül lehet cserélni, azaz működik az úgynevezett hot swap funkció.

Galaxy Pocket S5300
[+]

A Galaxy Pocket oldalán csak a legszükségesebb interfészek és gombok kaptak helyet. A hangerőt bal oldalt szabályozhatjuk, a jobb oldalra a ki- és bekapcsoló gomb került; utóbbi a képernyő lezárásáa és feloldására is használható. A készülék alsó fertálya üresen maradt, felül a 3,5 milliméteres kimenetet és a microUSB-aljzatot találjuk; utóbbi egy műanyag ajtócska mögé rejtőzött el.

Hardver, rendszer, alapszoftverek

A telefon hardvere megegyezik a Galaxy Y borítása alatt találhatóval. Tesztalanyunk esetében is egy Broadcom BCM21553 felel a számításokért; a 832 MHz órajelű processzor és az OpenGL ES 2.0-kompatibilis grafikus gyorsító mellett 256 MB RAM található. A belső tárhely 2,2 GB kapacitású, melyet microSD-kártyával lehet bővíteni. Bár a hardver papíron igen gyenge, az optimalizálás jól sikerült a Samsung mérnökeinek, az alapfunkciók használata, a főképernyő lapozgatása és a böngészés is korrekt sebességgel hasít. Az erőforrásokra érzékenyebb programoknál már nem ez a helyzet, illetve az alkalmazások párhuzamos futtatása is rendesen meg tudja izzasztani a gépet. Mindezt a szintetikus teszteket tartalmazó táblázat is igazolja (melyek közül sajnos a SmartBench 2011 nem indult el a telefonon), mely felett egy videó látható a működésről.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Galaxy Pocket LG Optimus L3 Ascend Y200 Moto Defy Mini
AnTuTu Benchmark 1876 pont 2417 pont 2401 pont 2143 pont
Linpack for Android (single) 10,17 MF. / 8,24 s 19,847 MF. / 4,22 s 16,634 MF. / 5,04 s 12,689 MF. / 3,32 s
Linpack for Android (multi) 8,805 MF. / 19,16 s 17,117 MF. / 9,85 s 18,213 MF. / 9,26 s 12,825 MF. / 7,43 s
Smartbench 2012 Prod. 362 pont 688 pont 415 pont 667 pont
Smartbench 2012 Games 955 pont 1352 pont 1543 pont 2222 pont
Quadrant 2.0 896 pont 1207 pont 1267 pont 945 pont

Samsung Galaxy Pocket Samsung Galaxy Pocket

A telefonon az Android rendszer 2.3.6-os verziója fut, amely már közel másfél éves; Ice Cream Sandwich frissítésről értelemszerűen nem is szabad álmodni. A gyári felhasználói felületet szokás szerint a TouchWiz névre hallgató megoldásra cserélte a gyártó, amely jó néhány extra funkcióval egészíti ki az alap rendszert. Kapunk egy egyedi képernyőzárat, egy átvariált ikonkészletet, a főképernyő maximum hét oldalas lehet. Az adatkommunikációs indikátorokat immár a képernyő tetejéről lehúzható panelen keresztül is elérhetjük, ide a zenelejátszó is beépül. Néhány extra minialkalmazást is találunk a fedélzeten, ilyen például az Accuweather.com időjárásjelentője, a Feladatkezelő, a Yahoo! Finance, a Kettős óra és az E-mail.

Samsung Galaxy Pocket Samsung Galaxy Pocket

A grafikai megújulás nem csak a felhasználói felületet érintette, az alap szoftverek is TouchWiz-ruhába öltöztek, mely több esetben a funkcionalitás bővülésével járt. A telefonkönyvet, a híváslistát és a tárcsázót egyetlen alkalmazásból is el lehet érni, a névjegyzéket Google- és Exchange-alapon szinkronizálhatjuk, a partnerekhez Facebook- és Twitter-profil is rendelhető. Telefonálás közben nem volt problémánk a hangminőséggel, a beszéd mindkét oldalon tiszta és érthető volt. A naptár tartalmát a már említett szolgáltatásokkal szinkronizálhatjuk, a bejegyzéseket napi, heti és havi bontásban olvashatjuk. A böngésző is átesett egy alapos ráncfelvarráson, az Internet névre hallgató program egészen jól teljesít a gyenge hardver ellenére, a komolyabb oldalakat is akadástól mentesen megjeleníti. Flash-támogatás nincs, a kétpontos nagyítás egészen gyors, egyszerre több lapot is nyitva lehet tartani, a bejegyzéseket pedig szépen az aktuális oldal szélességének megfelelően tördeli a szoftver.

Extra szoftverek, kamera

A gyári appkínálat mellé néhány extra alkalmazás is dukál. A Social Hub az üzenetkezelést hivatott megreformálni, az alkalmazás segítségével egy fedél alól menedzselhetjük az SMS-eket, az elektronikus leveleket és a közösségi hálózatok értesítéseit. A Jegyzet szöveges feljezgyzések készítésére való, a Fájlokkal a háttértár tartamát vizsgálhatjuk meg. A Feladatkezelő az aktuálisan futó alkalmazásokat és azok erőforráséhségét mutatja, melyeket egy érintéssel be is zárhatunk. A Hangrögzítő azt kínálja, amire a neve is utal, a Samsung Apps pedig a dél-koreai gyártó saját alkalmazásboltját takarja.

Samsung Galaxy Pocket Samsung Galaxy Pocket

A multimédiás funkciókat egy zenelejátszó és egy FM-rádió látja el. Előbbi a megváltozott felületek és a lejátszási listák kezelése mellett egy hangszínszabályzóval is rendelkezik, illetve virtuális 5.1 hangzást is kivezérelhetünk a 3,5 milliméteres kimeneten keresztül. Az FM-rádió képes az állomások automatikus hangolására, illetve a velük kapcsolatos adatokat is megjeleníti.

Samsung Galaxy Pocket Samsung Galaxy Pocket

A hátlapon egy fixfókuszos kamera tanyázik, mellyel legfeljebb 2 megapixeles, azaz 1600 x 1200 képpontos fotókat lehet lőni, mozgóképeket pedig maximum 320 x 240 pixeles felbontásban rögzíthetünk. A kameraszoftverben állíthatunk a felbontáson, a fehéregyensúlyon, a minőségen és a fénymérés módján, bekapcsolhatjuk az időzítőt és a geotagging funkciót, valamint néhány effektet is rendelhetünk a fényképekhez. A fényképező tulajdonságai nem sok jót sejtetnek, ami sajnos a képek tüzetesebb megvizsgálása után be is bizonyosodik. A fotók elmosottak, a dinamikatartomány keskenysége miatt a világosabb részek szinte beleégnek a képekbe, a makró mód pedig egy nem létező fogalom.

Adatkommunikáció, akkumulátor, verdikt

A Galaxy Pocket adatkommunikációs szempontból sem egy csúcsgép. A négysávos GSM-egység (850/900/1800/1900 MHz) mellett egy kétsávos GSM-modul (900/2100 MHz) lapul, mobilhálózaton a letöltési sebesség elméleti maximuma 3,6 Mbps. Természetesen a szokásos modulok tesztalanyunk esetében is adottak, így az a-GPS, a Bluetooth (3.0, A2DP- és AVRCP-támogatás) mellett egy WiFi-chipet (802.11b/g/n) is kapunk, utóbbi hotspotként is tud működni.

Samsung Galaxy Pocket Samsung Galaxy Pocket

A telefon egy 1200 mAh kapacitású akkumulátorból nyeri az energiát, amely meglepően sokáig bírja egy töltéssel, másfél-két nap simán ment neki. Persze az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a korlátozott hardveres képességek miatt az ember kevésbé is nyüstöli a készüléket. A hivatalos adatok alapján 2G-n 17 órányi beszélgetésre és 800 órányi készenlétre számíthatunk, harmadik generációs hálózatra áttérve az értékek 5,6 órára és 500 órára módosulnak.

Galaxy Pocket S5300
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Pocket S5300
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A cikkből bizonyára kiderül, hogy a Galaxy Pocketnek jó néhány hibája van. Bár a telefon alap esetben meglepően jó sebességgel teszi a dolgát, sajnos a Pocket rengeteg sebből vérzik. A hardveres gyengeségek hamar előjönnek a Play Store-ból letöltött külső alkalmazások kipróbálásakor, illetve több program egyszerre történő futtatása sem tetszik a gépnek. A kijelző gyengén szerepel, a menőnek nem számító felbontás mellé kicsi pixelsűrűség társul, így az internetezési élmény is csorbát szenved. A fotózási képességek gyengék, a plasztik borítás sem az igazi, bár utóbbi felett természetesen szemet tudunk hunyni a megfelelő ár mellett. Az akkumulátor viszont piros pontot érdemel, androidos berkekben nem gyakori, hogy egy telefon másfél-két napig is elmegy egy feltöltéssel.

A készülék kártyafüggetlen konstrukcióban 33 ezer magyar forintba kerül, így azért lehet nála jobb vételt találni. Ugyanennyibe kerül például a 320 x 480 képpontos felbontású kijelzővel szerelt Huawei Ascend Y200, a csinosabb formatervvel és jobb anyaghasználattal rendelkező LG Optimus L3, a Samsung háza tájáról pedig a badát futtató Wave Y is jobb alternatíva. Plecsnit sajnos nem áll módunkban adni a készülékre.

dr. Kind

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Samsung Galaxy Pocket S5300
Samsung Galaxy Pocket S5300 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 103,7 x 57,5 x 11,9 milliméter
Tömeg 97,2 gramm
Színvariációk fehér, fekete
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel (143 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív TN-LCD
Színárnyalatok száma 26 ezer
Hardver
SoC típusa Broadcom BCM21553
Processzor órajele 832 MHz
Processzor csíkszélessége 65 nm
Processzor utasításkészlete ARMv6
Grafikus chip nincs adat
RAM mérete 256 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 2 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 3,6 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.6
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Samsung Apps, Fájlok, Jegyzet, Social Hub, Feladatkezelő, Polaris Viewer
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel 320 x 240 képpontos felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 800 óra (2G)
500 óra (3G)
Beszélgetési idő 17 óra (2G)
5,6 óra (3G)
Egyebek
3,5 mm-es jack, giroszenzor, közelségérzékelő, fényérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés