Facebook Home - képekre építve

Facebook Home

Melyik az a szolgáltatás, amelyet 2004-ben indítottak útjára, 1 milliárdnál is több ember használja és napjainkban közel 5000 ember dolgozik azon, hogy működjön? Természetesen a Facebookról van szó, a hazánkban is rendkívül népszerű közösségi oldalról, melyet lehet szeretni vagy gyűlölni, de alapjaiban változtatta meg az emberek kommunikációs módját és életét is, hiszen a személyes információk egy korábban soha nem látott mértékű és minőségű áramlását idézte elő sokak életében. A Facebook egy nagyon komoly társadalmi jelenség, nem csoda hát, hogy egyes rajongók és spekulánsok már évek óta várják egy valódi Facebook okostelefon megjelenését; brandelt készülékek az Alcatel és a HTC gyártósorairól is legördültek, de saját készülékkel még nem rukkoltak elő. Az amerikai vállalat 2013. április 4-re be is jelentett egy nagyszabású eseményt, melyről sokan azt hitték, hogy a nagy készülékbejelentést takarja, de tévedtek; e sorok megírása előtt két héttel egy újabb, HTC által gyártott, Facebookra kihegyezett készülék, valamint bemutatónk tárgya, az androidos okostelefonokra feltelepíthető Facebook Home kezelőfelület mutatkozott be.

Facebook Home

A Facebook Home már elérhető a Play Áruházban, de jelenleg még csak a Samsung Galaxy S3, HTC One X és One X+ készülékekre érhető el (hamarosan jön a Galaxy S4 és One támogatás is, egyes információk szerint meg Note 2-n is fut). A Facebook Home egy úgynevezett launcher, mely az Android rendszer külsejét és kezelését alapjaiban változtatja meg. Ezt a fogalmat többen összekeverik egy ROM-mal vagy firmware-rel, de ez tévedés, a kezelőfelületet pont olyan egyszerű feltelepíteni, mint bármilyen más appot. És szerencsére eltávolítani sem sokkal nehezebb.

Facebook Home Facebook Home
[+]

A felülettel kapcsolatos elképzelés valószínűleg az, hogy telefonunkkal szó szerint mindig láthassuk azt, hogy ismerőseinkkel épp mi történik. Épp ezért már a telefonon található bekapcsoló gomb megnyomása után megcsodálhatjuk valamelyik barátunk egyik képét, ami mellett az egyedüli információ az aktuális idő; sem az időjárást, sem semmi más tényleg hasznos dolgot nem láthatunk. Nekiállhatunk viszont lapozgatni a különféle állapotfrissítések és megosztások között, a linkekre rákattinthatunk, lájkolhatunk, kommentelhetünk. Mindezt ugyebár a képernyőzár feloldása nélkül, ilyesmiről ugyanis a Facebook Home esetében nem is beszélhetünk. A probléma az, hogy a Facebookra feltöltött képeket alapvetően nem HD vagy Full HD felbontásra tervezték, főleg nem úgy, hogy a rendszer még beléjük is nagyít, épp ezért az összhatás az esetek 99 százalékában pocsék. Ronda, pixeles, fakó fotókat kell nézegetnünk teljes képernyőn, melyek esetlenül úszkálnak balra-jobbra; ez minden, csak nem egy olyan funkció, melyet egy csúcstelefontól elvárnánk 2013-ban, de másként megfogalmazva azt is mondhatnám, hogy a Facebook Home olyan messze van az igényes felhasználói felület fogalmától, mint Mark Zuckerberg a koldusnegyedtől.

Facebook Home Facebook Home
[+]

A rondaságot ugyanakkor el tudnám nézni, ha funkcionalitásban kárpótolva lennék, de a Facebook Otthon ebben is a fapados szintet verdesi, leginkább alulról. Feloldás után a képernyő alján saját profilképünket láthatjuk, melyet megragadva négy irányba indulhatunk el. Jobbra van a legutóbb használt program, balra az üzenetkezelő, felfelé pedig a menü; a negyedik irány a lefelé, ilyenkor az épp háttérben lévő fotót nézhetjük meg egyben, nagyítás nélkül. A rendszer talán egyetlen értékelhető pontja az az animáció, melyet akkor láthatjuk, amikor profilképünket közelítjük valamelyik funkcióhoz; ilyenkor az ikont szó szerint "beszippantjuk", klasszul néz ki. Az üzenetkezelő a Play Áruházban egyébként is elérhető Facebook Messenger, legalábbis akkor, ha feltelepítjük, egyébként egy még fapadosabb felületet kapunk. Tudunk Facebook chatelni és SMS-ezni, amiben nagyjából ki is merül a funkcionalitás, magyarán semmi extrát nem kapunk. Sajnos a menü is le van butítva, profilfotónkat feltolva egy amolyan kedvencek képernyőre jutunk, ahol elhelyezhetjük 16 appot, frissíthetjük állapotunkat, feltölthetünk egy fotót a közösségi oldalra, valamint nyomhatunk egy check-int. Ha itt balra lapozunk, akkor az All apps névre keresztelt menüben találhatjuk magunkat, ahol vertikálisan görgetve, fekete színű háttér előtt láthatjuk az összes feltelepített programunakt. Ennyi.

Facebook Home Facebook Home
[+]

Talán két említésre méltó funkció van, az egyik az értesítések megjelenítése; a bekapcsolás után látható képernyőn jönnek elő a különféle emlékeztetők, apró kis dobozokban. A másik a chat head névre hallgató szolgáltatás, melynek lényege, hogy bármilyen alkalmazásban is vagyunk, egyből megkapjuk a Facebook üzeneteket. Persze a játékok kivételt képeznek ez alól, de sok alkalmazásban felbukkan az üzenetet küldő ismerős feje, amire rákattintva amolyan előugró ablakként tárul elénk a chat előzmény és a billentyűzet, magyarán egyből válaszolhatunk, nehogy lemaradjunk valamiről.

Facebook Home Facebook Home
[+]

A Facebook Home-nál rosszabb androidos kezelőfelületet még sosem láttam. Gyakorlatilag minden olyan funkciót elvesz, ami számomra igazán hasznos egy okostelefonban; használatával le kellett mondanom a személyre szabhatóságról, a jól felépített információmegjelenésről, a szépségről, a könnyű kezelhetőségről, és akkor még nem beszéltem a viszonylag magas adathasználatról, mely napi szinten tucat megabájtokban is mérhető, ha sok frissítést kapunk. Az Androidból permanensen csak a tálca látható felül, de nem alapértelmezésben, külön be kell pipálnunk, hogy mindig ott legyen, egyébként csak egy lefelé irányuló ujjhúzással varázsolhatjuk elő.

A Facebook Home telepítését senkinek nem ajánlom, és hogy őszinte legyek, nem is értem, hogy ezt hogyan gondolták ott Palo Altóban...

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés