Evolveo StrongPhone Q6 LTE - kívülről erős

Bevezető

Ha körbenéz az ember a teljes okostelefonos palettán, találkozhat mondjuk a „betörhetetlen kijelzős” Moto X Force-szal, esetleg a „vízálló” Xperia Z5-tel, de alapvetően ritkaságszámba mennek a természet (vagy a felhasználó) komolyabb erőbehatásait sztoikus nyugalommal tűrő mobilok, és az idézőjelek azért kellenek a fenti esetekben is, mert a Motorola kijelzője meg tud karcolódni, a Sony pedig nem javasolja mobilját víz alá meríteni.


[+]

Hiába az igény évek óta, hogy a negyedmillió forintot is elérő okostelefonok legalább valamilyen minimális védelmet megkapjanak, hiszen mindig ott leselkedik a veszély a sarkon (lepottyantás, beázás, összerázkódás etc.), azért csak a strapamobilok azok, amelyekhez bizalommal fordulhat a felhasználó, ha biztosra akar menni. Ha másért nem, hát az IPxx vagy Mil-STDxxx és hasonló minősítési feliratok miatt, amelyek garantálják a vásárlónak a gyártó által megadott tűréshatárokon belül, hogy az ilyen baleseteket vagy a telefon, vagy a garancia állja.


[+]

A strapatelefonoknak tehát a védelem az elsődleges szempontjuk, sokszor a hardveres komponensek kárára, de azért valamilyen szintű teljesítményt és felhasználói élményt ezeknél a készülékeknél is minimumnak tartunk. Az Evolveo StrongPhone Q6 egy 5 hüvelykes HD kijelzővel felvértezett versenyző Snapdragon 410-es rendszerchippel, ami kapásból ígéretes, az IP67-es védelem meg szinte törvényszerű (1 méteres mélységig, 30 percig nem ázik be a gyártó szerint), az „ütés és rázkódás elleni védelem” viszont nincs részletezve a termékoldalon, ahogy az ismert MIL-STD-810G katonai minősítési szabványt sem látjuk feltüntetve, szemben a StrongPhone Q8-cal.


[+]

Közös viszont az általunk szeptemberben és most tesztelt Evolveóban a fehér, matt felületű doboz, rajta egy termékfotóval és néhány felirattal. A fedél leemelése után is felvillannak tavalyi emlékeink, hiszen egy vaskos burkolattal körbevett készüléket lehet megpillantani, amit egyenes derékkal kiemelve a többi tartozék is előkerül: egy 1,5 amperes töltő, egy USB kábel meghosszabbított microUSB csatlakozóval, egy apró microUSB - meghosszabbított microUSB „átalakító”, egy SIM-eltávolító tű, némi leírás és egy garanciajegy.

Külső és kijelző

Ha strapatelefonokról van szó, a papírvékonyság nem erény, és akinek tényleg por-, víz- és ütésálló mobilra van szüksége, az alighanem meg fogja tudni az Evolveónak bocsátani, hogy a StrongPhone Q6 147 x 76 x 12 milliméteres és egészen vaskos, 215 grammos lett. Ezért ugyanis egy rendkívül vastag burkolattal körbevett, hibátlanul összeszerelt mobilt kap, és ugyebár itt áll vagy bukik a dolog. Az egykezes használat persze nehéz, és nem jár piros pont azért sem, mert a hátlap sokkal csúszósabb lett, mint amit az ember egy ilyen mobiltól elvár.


[+]

Ezek után nem meglepő, hogy az 5 hüvelykes, 720 x 1280 pixeles megjelenítőt a szokásosnál vastagabb kávák veszik körbe, ami még bocsánatos is volna, ám a fakó, kékes tónusú, alacsony fényerejű IPS panel nem üti meg az elvárt szintet, egy strapatelefonnak odakint különösen használhatónak kellene lennie, és ha a kijelző felhős időben sem látszik, akkor már megbukott a dolog. És akkor az IPS panel fényszivárgásáról vagy a rossz érintésérzékenységről még nem is beszéltünk, a kesztyűs használatot meg el lehet felejteni.

Kijelző-teszt
Mérés Evolveo StrongPhone Q6 myPhone Hammer Axe LTE Doogee Titans 2 Evolveo StrongPhone Q8
Fehér fényerő 252 nit 542 nit 581 nit 533 nit
Fekete fényerő 0,2 nit 0,23 nit 0,69 nit 0,22 nit
Kontrasztarány 1260:1 2357:1 842:1 2421:1
Színhőmérséklet 8092 K 10850 K + kézi 7285 K 9502 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A kijelzőpanel alatt, balra annak ellenére menü gomb kapott helyet, hogy az alkalmazásváltó jele lett odafestve. Mellette kezdőképernyő és vissza gomb pihen, mindhárom halovány háttérvilágítással. Felülre fénymérő, közelségérzékelő és a beszélgetési hangszóró került. Az előlapot Gorilla Glass 3-as üveglap védi. A StrongPhone oldalai nyolcszög formában veszik körbe a komponenseket, és nem spóroltak a gumiszerű anyaggal (a készülékház főleg plasztikból áll), úgyhogy a mobil a nevéhez méltóan erős konstrukciójúnak tűnik.


[+]

Bal oldalt három gomb pillantható meg (értesítés némítás, hangerő fel, hangerő le), jobb oldalon pedig egy (bekapcsoló), mindegyiket nehezebb lenyomni a kényelmesnél. Az utóbbi alatt, egy-egy némileg kiálló fül hátrahajtásával válik elérhetővé a microSIM és a nanoSIM/microSD foglalat. Ezeket a védőfüleket, akárcsak az alsó fülhallgató-kimenetét és a bal oldali microUSB portét lelkiismeretesen vissza kell nyomogatni a vízállóság fenntartása érdekében. A hátlap a strapatelefonoktól megszokottan futurisztikusabb mintázatot kapott. Felül egy 8 megapixeles kamera, egy ledes villanó és egy Evolveo felirat pillantható meg a csúszós elemen végiggördítve tekintetünket pedig a bal alsó sarokban a multimédiás hangszóró vájatán akadhat meg a szemünk.

Hardver és szoftverek

Az Evolveo a megbízható, bár kissé már poros Snapdragon 410-es SoC-t választotta készülékéhez, amely négy 1,2 gigahertzre skálázott Cortex-A53 magot tartalmaz az Adreno 306-os IGP, és ezúttal mindössze 1 gigabájt RAM és 8 gigabájtos belső tároló kíséretében – a felhasználónak valamennyivel több, mint 4 gigabájt jut az utóbbiból. MicroSD-vel szerencsére lehet a tárhelyet bővíteni, ám ilyenkor csak egy SIM-et fogad be az eszköz, a kártyát pedig nagyon lassan olvassa be a rendszer, és arra telepíteni sem lehet.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Evolveo StrongPhone Q6 myPhone Hammer Axe Evolveo StrongPhone Q8 Cat S50
Rendszerchip Snapdragon 410 MediaTek MT6752 MediaTek MT6752 Snapdragon 400
AnTuTu 5.x Benchmark 22912 pont 43927 pont 44514 pont 17892 pont
Vellamo Browser 1991 pont 3313 pont 3216 pont 1718 pont
Vellamo Metal 863 pont 1866 pont 1871 pont 640 pont
Geekbench 3 (single) 487 pont 821 pont 820 pont 330 pont
Geekbench 3 (multi) 1444 pont 4173 pont 4059 pont 1084 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem futott le 11,0 fps 11,0 fps 4,1 fps
Manhattan offscreen 1080p nem futott le 5,7 fps 5,7 fps 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 9,2 fps 25,0 fps 25,0 fps 10,7 fps
T-Rex offscreen 1080p 8,5 fps 16,0 fps 16,0 fps 5,8 fps


[+]

Láttunk már sokkal fürgébb rendszert ilyen alapokkal, a Q6 felülete ugyanis nem éppen gyors és gyakran döccen meg, és a böngészés vagy játék során is előfordulnak kisebb-nagyobb megakadások, amiben alighanem a kevés szabad RAM-nak is szerepe van. A napi kötelező teendők ellátására azért alkalmas ez a strapatelefon is, csak éppen annak tükrében vártunk picit gördülékenyebb teljesítményt, hogy 64 bites, négymagos SoC döcög a burkolat alatt.


[+]

A StrongPhone javarészt gyári Lollipop felületet használ (5.1.1) pár furcsasággal, ilyen például az AOSP alapú böngésző mellékelése a Chrome helyett (ami azért rendben megbirkózik több lappal, csak éppen közepesen komplex honlapoktól kezdve dadogós a görgetés), vagy a KitKat-kori video- és zenelejátszó a Play Music helyett, persze a Play Áruházból azt húz le az ember, amit akar. Telefonkönyvet nem kell, mert a Material Design stílusú alkalmazás remekül működik. Akad gyorskeresés és gyorshívás, a számokat a SIM-ek mellett különféle fiókokból és fájlból is be lehet hívni. A billentyűzet kissé foghíjas, mert bár ékezetek és QWERTZ kiosztás elérhető, a korrektúrát és az ujjhúzós bevitelt mi nem tudtuk beállítani.


[+]

Ezen túl tényleg csak a szokásos alapszoftvereket találni a készüléken, beleértve például az órát, a Google-szolgáltatásokat vagy a jól használható fájlkezelőt. A felület egyébként sem lesz ismeretlen, aki látott már újabb kori Androidot: felülről lehet lehúzni az értesítési- és kapcsolópanelt, a kezdőképernyő gombra telepedve ugrik fel a kártyapakliszerűen görgethető alkalmazásváltó, a menüt nyomva tartva bújik elő a palackból a Google hangasszisztense, a főoldalakon pedig 4 x 4-es kiosztással lehet az ikonokat és widgeteket elhelyezni – a felső Google keresősáv és az ötelemes tálca állandó vendég marad. Az Android lehetővé teszi vendég és második felhasználó hozzáadását, és ez Q6 esetében is opció.

Kamera, multimédia

A StrongPhone Q6 2 megapixeles előlapi és 8 megapixapixeles, autófókuszos hátlapi kamerát kapott ledes villanóval. A szoftver puritán AOSP-alapú, bár akad jó pár mód (panoráma, HDR, témák, effektek, arcszépítő). Ennél fontosabb, hogy nappal nemcsak pontosan, hanem egész gyorsan működik az auto- és érintőfókusz, bár este lassabb és pontatlanabb. A gond nem is itt, hanem a lassú képfeldolgozással kezdődik, főleg HDR-módban kell várakozni két kattintás között. Kérhető még mosolyexponálás és állítható az expozíciókorrekció, a fehéregyensúly, a képminőség és a vörösszem-effektus csökkentés.


[+]

Sajnos már a nappali képeket megpillantva is több hiba előjön, pedig a vonalélesség még elmenne. Ha nem ideálisak a fényviszonyok, gyakorta nagyon kékesek lesznek a fotók, ha pedig nagyok a kontrasztkülönbségek, sok részlet kiég, amin a HDR csak részben tud kompenzálni. Amikor minden klappol, éppenséggel lehet minőségi képeket lőni, de ugyebár nem mindig ideálisak a fényviszonyok, főleg este nem. Szükség is lehet ilyenkor alacsonyabb érzékenység használatára, hogy kevesebb legyen a képzaj, ám ennél mégis hatékonyabb egyszerűen a vakut bevetni, hátha. Videofelvétel legfeljebb 1080p-ben lehet lőni, egész jó képminőséggel (ha a dinamikatartomány szűkösségét nem vetjük a szemére) és átlagos hangtisztasággal.


[+]

Az AOSP-s zenelejátszó teljesen puritán megjelenésű, viszont megbirkózik a WMA fájlokon kívül a legnépszerűbb formátumok többségével. A helyben tárolt számokat előadók albumok, dalok és listák szerint lehet lejátszani. Rádió is akad, méghozzá RDS-sel. A gyári videolejátszó már válogatósabb, DivX-től XVid kiterjesztésen át az AC3 hangig és feliratokig semmit nem hajt meg, H.263, H.264 és Mpeg4 fájlokat pedig csak 1080p-ig. Persze a kijelző is csak 720p-s, úgyhogy ez elfogadható, egy BS Player meg a többi kódolással megbirkózik.


[+]

A hátlapi hangszóró átlag feletti hangerővel képes megszólalni, ami asztallapra helyezve sem csökken. A minőség a közepes és magas hangok esetében meglepően jó, ha a maximumról visszaveszi az ember a hangerőt, mélyekből viszont nincs túl sok. Fülest a Q6-ra dugva komoly zenei élményre ne számítsunk, a dinamikatartomány szűkös és alapzajt is „lefüleltünk”, pedig minőségi fejhallgatót kötöttünk az Evolveo 3,5 milliméteres jack portjára.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A StrongPhone Q6 LTE, ahogyan a neve is jelzi, 4G képes telefon (800/1800/2600 MHz), ami egyben dualSIM-es is, viszont a készülék vagy egy micro és egy nanoSIM-et fogad be, vagy egy microSIM-et és egy microSD-t, így van ugyanis hely a két oldalról előhúzható fiókban. A beszélgetési hangminőség középszerű, minket a másik oldalon jól hallottak, ám a Q6 hangszórója eléggé digitálisan szólt. A készülék dual standby technológiájú, azaz két számmal is a hálózaton lehet lógni, ha viszont az egyikről hívás folyik, a másik lekapcsolódik. Bluetoothból 4.0 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből 2.0 MTP-vel, WiFi-ből pedig 802.11b/g/n Direct és hotspot funkciókkal. A WiFi és a GPS modul vétele is átlag feletti, az utóbbi egész gyorsan fog pozíciót, és a földi antennák és routerek mellett a GLONASS-műholdak információit is használja. Az NFC és az infra kimaradt.


[+]

Az öthüvelykes képátlóhoz tekintélyes méretű, 3000 milliamperórás akkumulátor tartozik, ami szerencsére jó üzemidőt biztosít, így bátran el lehet vinni a Q6-ot mondjuk egy kétnapos túrára. A 4,5 - 5,5 órás képernyőidők voltak nálunk az átlagosak vegyes használattal, bár a netezés és a MinDig TV streamelés is bátran fogyasztott (8,5 óra egy-egy teljes töltésről). Ha szükséges, akkumulátorkímélő mód is bekapcsolható, bár extrém energiatakarékosság opció (ami talán egy strapatelefonnál jól jöhet, például hosszabb hegyi túra során) nincs.


[+]

Értékelés: Evolveo StrongPhone Q6 LTE
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Egy ütésálló telefon sosem az árkategóriájában elérhető, kevésbé ellenálló mobilokkal versenyzik, hanem a rivális por-, víz- és ütésálló darabokkal, akár házon belül. A StrongPhone Q8 például egy kifejezetten erős ajánlat nyolcmagos rendszerchipjével és MIL-STD-810G strapaminősítésével; a most tesztelt Q6 saját termékoldala szerint az utóbbival nem rendelkezik, és a négymagos SoC és az 1 gigabájt RAM kombinációja érezteti is a teljesítményhátrányt. 75 ezer forintért viszont jóval olcsóbb fivérénél, és ezért a lényeg, azaz a minőségi burkolat és az IP67-es védelem adott, bár az ütésállóságról, amit a gyártó jelez, részletesebben is olvastunk volna a termékoldalon.

Ahol elbukik a dolog – ennyi pénzért mindenképp – az a napfény alatt semmiképpen sem vállalható, alig látható kijelző, melynek kalibrációja is félresikerült, és amelynek az érintésérzékenysége sem elég jó, nem beszélve a kesztyűs használat hiányáról és a fényszivárgásról. Egy dolog, hogy itt-ott megakad a felület, a Q6 nem játékra vagy fotózásra termett, és az sem katasztrófa, hogy szűkös a szabad tárterület, mert nem ezen van a hangsúly. A kritikus strapapontokon viszont egyszerűen kevés, amit a Q6 nyújt, bár legalább az alacsony fényerő és a négymagos SoC nem tud túlzottan sokat fogyasztani, az üzemidő tehát jó. Ebben jobb például a Q6 a Galaxy Xcover 3-nál, ám ott az alacsonyabb kijelzőfelbontásához jobb fényerő és reszponzívabb felület tartozik. A Cat készülékek drágábbak, akárcsak a StrongPhone Q8, viszont egyértelműen jobban megfelelnek a külső használat elvárásainak. Persze a StrongPhone Q6 is bevethető terepen, és okostelefonnak is elmegy, csak a vásárlónak fel kell készülnie a kompromisszumokra.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Evolveo StrongPhone Q6 LTE
Evolveo StrongPhone Q6 LTE Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 147 x 76 x 12 milliméter
Tömeg 215 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat 1 x microSIM + 1 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 410
Processzor típusa 1,2 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 306
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Zseblámpa, Eszközkezelő
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, IP67-es védelem, ütésállóság

Azóta történt

  • Evolveo StrongPhone Q7 LTE - kitartó, mégsem erős

    A csehek újdonsága az egyik legszebb strapatelefon a piacon, jól bírja a szélsőséges körülményeket, hardveresen viszont nem alkot maradandót.

  • Evolveo StrongPhone X3 - elemlámpa

    A csehek újdonsága egy rémesen egyszerű strapatelefon, gyors a rendszersebesség, van rajta egy óriási zseblámpa, víz-, por- és ütésálló, plusz teljes értékű USB-n képes más eszközöket tölteni.

  • Evolveo StrongPhone Q5 LTE - félregombolva

    A csehek legújabb, érintőkijelzőt és fizikai kezelőgombokat is biztosító strapakészüléke kissé összeszedetlenül sikerült, noha szétesni biztosan nem fog.

  • Evolveo StrongPhone G4 - ez ennyiért elég erős

    IP68-as és MIL-STD 810G védelem, kellemesen lekerekített ívek és vállalható tömeg. Strapafunkciók oldaláról rendben van a helyzet, a négymagos hardverrel, a magas ár tekintetében viszont nincs.

Előzmények

Hirdetés