Energizer E241S - elmondom hát mindenkinek

Nyomógombos telefon Kai OS rendszerrel? Láttunk már ilyet nagyobb márkától is, ott sem sikerült jól. Az Energizer viszont addig oké, amíg nem akarunk vele telefonálni is.

Bevezető

Nem vagyunk jelen azokon a meetingeken, ahol egy cég valamely prominenséből kitör, hogy az tenne a legjobbat a márkának, ha a mobilkommunikációs piacra a vállalat betör. És miután a nullából elég melós felépíteni egy komplett ágazatot, ezért ezeket a döntéseket a legtöbbször az követi, hogy keresnek valami partnert a gyártáshoz, aztán próbálják szépen csomagolni a motyót, hogy majd a márkanév kelendővé teszi talán a terméket.


[+]

Az Energizer sem régi szereplő, de azért volt már néhány telekommunikációs termékük, a PowerMax P600s járt nálunk is teszten, nem voltunk tőle elájulva, de ez legalább próbált egy olyan márkához valamennyire kapcsolható funkciót nyújtani, akiket a világ elemek és akkumulátorok révén ismer, kapott ugyanis egy relatív méretes telepet. Az E241S viszont egy tök másféle kütyü, amit abban a szellemben dobtak piacra, hogy adnak valami olcsó, nyomógombos holmit és egy csomó szolgáltatást is egyszerre. Ebből az olcsó összejött, a Speedshopnál 14 ezer forintot kérnek el érte, ennyiért pedig nincs okostelefon, tehát sikerült még a belépő szintű androidos izék alatt maradni (és ebbe a Go utótagú förmedvényeket is bele lehet érteni).


[+]

Ez már az az árszint, ahol egy különböző okosfunkciókkal megerőszakolt telefonnak is van relevanciája, ha az amúgy korrektül össze van rakva és nem kínszenvedés a működtetése, de az Energizernél nagyon sokat akartak markolni egyszerre, úgyhogy a Kai OS nevű, furcsán hibrid operációs rendszert tuszkolták rá a harmatgyenge hardverre, ezzel is azt remélve, hogy az E241S még kelendőbb lehet. Már csak azért is, mert a Kai OS egyik értékesítési érve, hogy gyárilag rajta van a Facebook, a Google Maps, a WhatsApp, a Twitter és a YouTube. És ez milyen vonzó már ennyi pénzért. Aztán az egy másik kérdés, hogy mennyire van értelme (zömmel nincs) az egésznek, de lehet úgy is tekinteni a gépre, hogy ez egy alapfunkciós, klasszikus mobiltelefon, amin ha nagyon-nagyon szükséges, akkor van némi internet, meg úgy is, hogy ha már mindent ráírtak a dobozra, akkor azt a mindent szeretnénk használni is. Na, ez a második megközelítés hibás, illetve inkább úgy fogalmaznék, hogy felesleges.

Doboz, külső

A találkozásunk jó hangulatban fog indulni, mert az E241S doboza kimondottan frankó, rögtön azzal kezdve, hogy fémből van. Kicsit olyan, mintha egy franyek kis szerszámra lehetne számítani, két gyorskötöző és négy ragasztószalag védi első kibontás előtt. A doboz felső részének leemelése után viszont nincs sok meglepetés, megkapjuk a telefont, külön zacsiban az akkumulátort, a töltőkábelt, ami a töltőfejjel fixen egybe van szerelve, valamint egy nagyon-nagyon jelzésértékű headset is a csomag része. Szerintem a fém doboz önmagában is megér egy ezrest, tökre lehet például csavarokat tartani benne, ha már a telefont használatba vettük.


[+]

Az E241S egy teljesen klasszikusnak kinéző mobil, igazából egész csinos, ez a karbon mintázatú festés is feldobja, ami elöl-hátul jellemzi. Szemből a felső részt egy QVGA felbontású, 2,4 inches kijelző uralja, amely sima TFT technológiát kapott, ebből fakadóan elég fakó, ráadásul egy kőkori CSTN panelre emlékeztető hirtelenséggel invertálódnak a színek, mihelyst laposabb szögből tekintünk reá, csak szemből képes értelmezhető kontrasztot mutatni.


[+]

A gombsor viszont az egyik legkorrektebb megoldás, amit az utóbbi időben ebben a kategóriában láttam, egyrészt puhák és jól elkülönülnek a billentyűk, jó a nyomáspont, másrészt pedig az öt irányú navigációs kezelőszerv tökéletes. Kapott egy gumigyűrűt, amit félrenyomás nélkül bármikor simán el lehet a négy irány kapcsán találni, a közepe pedig jó nagy, ahogyan teljesen egyértelmű a kontextuális funkciógombok működtetése is. A baromi nagy mikrofon piktogram ne zavarjon meg, az azért van rajta, mert hosszan nyomva a Google asszisztens indul el.


[+]

Azt viszont ennek ellenére nem szeretem, hogy nincs oldalt egy gomb sem, a hangerőt szabályozó billentyűk sokkal egyértelműbbek lennének itt, mint hívás közben az arcom és a telefon között kapargászni a navigációs gombok elérése érdekében. Alul egy microUSB csatlakozót találunk, illetve egy 3,5 mm-es jack lukacska is akad. A multimédiás hangszóró a hátlap felső részén kapott egy rácsot, mellette pedig egy aprócska kamerát fedezhetünk fel egy harmatgyenge vaku mellett. A hátlapot körömtörés terhe mellett le lehet hántani, ekkor betehetünk az akkumulátor alá két microSIM-et és egy microSD-t is.


[+]

Nyomógombos telefonok között merőben szokatlan, hogy az előlapon is van kamera a kijelző felett, ezt egyébként az Energizer is tudja, mert külön feltüntették ezt a fícsört a dobozon, ami egyébként sem fukarkodik a termék fényezésével, 4G, dual SIM, 3 év garancia és okos funkciók az összes elérhető alkalmazás logójával. Ezek mind azt hirdetik, hogy mekkora csoda, hogy mi mindezt 14 lepedőért birtokba vehetjük, szóval ennyi ismerkedés után kapcsoljuk is be az E241S-t.

Hardver, Kai OS

Ezúttal nem titok, hogy milyen hardver duruzsol a termékben. A rendszer lelke egy Spreadtrum SC9820E nevű chipset, amit a Unisoc gyárt, két, 1,3 GHz-es, Cortex-A53-as magot tartalmaz, 28 nm-es csíkszélességen készül, a grafikáért pedig egy Mali T820 felelős. Ez a chipset a gyártó szerint többre hivatott, mint amit az Energizer E241S képvisel, akár 5 megapixeles kamerát és 720p videórögzítést is támogat, plusz egy 4G modemet, ami esetünkben adott is.


[+]

Néztem a doboz hátulját, hogy mik a specifikációs adatok és feltűnt, hogy a RAM/ROM opciók négyzetére utólag ragasztották rá, hogy 512 MB a RAM és 4 GB a belső tárhely. Arra gondoltam naivan, hogy bizonyára többféle opciót dobtak piacra és ezért kell ragasztgatni, szóval lekapartam a matricát, hogy lássam, hogy mik a további verziók. De aztán jót röhögtem, az eredeti négyzetben fordítva szerepel a RAM/ROM mennyisége, ebből meg gondolom legyártottak ezzel a festéssel pár ezer darabot, szóval olcsóbb volt matricázni utólag, mint újra berendelni egy raklapnyi festett fémdobozt.

Igazából nem tűnik annyira csirkének a hardver, ezt pedig igazolják az első, barátkozó lépések. A menü gyors, minden azonnal történik, a szövegbevitel nem késik (pedig én még simán annak az érának a terméke vagyok, aki 3210-esen fénysebességgel írt SMS-t), az alapfunkciók is azonnal a rendelkezésre állnak. A Kai OS viszont még mindig messze van a tökéletestől, de határozottan fejlődött a legutóbbi összefutásunk óta, ami nekem személy szerint a tragikus Nokia 8110 4G volt, de úgy szerkesztőségileg a Nokia 2720 Flip járt nálunk legutóbb és okozott maradandó lelki sérüléseket. Pár dolog közben változott, de a legfontosabb, hogy ez a Spreadtrum chipset valamivel erősebb, mint az eddig a platform alá tolt Qualcomm 205, plusz magán az operációs rendszeren is reszeltek, főleg optimalizációs szempontból.

Jelenleg a Kai OS 2.8-as verziója fut a terméken. A főképernyőn látszik a térerő (kétszer), az idő, plusz a szokásos piktogramok a felső sávban. Az értesítések már lezárt képernyő esetén is megjönnek (ez korábban nem volt így), ezeket a bal felső sarokban egy ikon jelzi, a bal alsó funkciógombbal tudunk eljutni hozzájuk. Szintén bal oldalon van egy hosszúkás sáv, ahol a legfontosabb webes alkalmazások ikonjai sorakoznak, WhatsApp, Facebook, Assistant, Maps és YouTube sorrendben, ez nem módosítható, bővíthető, vagy törölhető. Értelemszerűen az alapképernyőről balra haladva érjük el gyorsan ezeket a funkciókat. Felfelé nyomva a navigációs gombot a gyorskapcsolókat kapjuk meg (hangerő, zseblámpa, Bluetooth, repülő üzemmód, adatforgalom, fényerő), lefelé indulva pedig a beállítások közé csöppenünk, amelyek okosan fülekre vannak tagolva a könnyebb áttekinthetőség érdekében. Jobbra nyomva pedig a kamera startol el. Ezt a kiosztást (mármint hogy merre indulva mit kapunk) nem lehet megváltoztatni.

A menü továbbra is terjengős, alapesetben 28 ikonunk van, ami markáns túlzás. Rácsnézetben (3x3) még relatív gyorsan végig lehet rajta szaladni (ráadásul végre körkörös a lapozás), de lista nézetben már sok nyomkodásra lesz szükség, nem is beszélve arról az opcióról, amikor csak egyetlen menüpont látszik a kijelzőn egyszerre. A WhatsApp és a Facebook törölhető, a többi nem. A névjegyzék szinkronizálható a Google-fiókunkból, ami eddig is megvolt, de most szerencsére több száz bejegyzés berámolása után is működőképes marad a telefonkönyv, nem mondom, hogy szélvész, de használható. Bár törölni nem lehet belőle, mert visszafele nem működik a szinkronizáció, ez mondjuk vicc. Van gyorshívás, az egyes számgombokhoz lehet rendelni kontaktokat, viszont sajnos az a helyzet, hogy a beszélgetési hangminőség nem tökéletes. Kissé dobozszerű, ráadásul kihallatszódik a hátlapi hangszórón a beszélgetőpartnerünk mondandója valamelyest, ami azért elég szerencsétlen is tud lenni egy alapvetően csendes helyen. Elég ciki, plusz elkerülhetetlenül vissza is hallja magát a másik fél, ami őt is idegesíti.


[+]

A magyar fordítással egy kivétellel nem volt baj (ez a kivétel viszont roppant vicces, lásd a képet fent), a naptárat is lehet a Google-fiókkal szinkronizálni, ahogyan a levelezésünket is, mondjuk azt továbbra sem értem, hogy ezt miért kell minden alkalmazásnál végigzongorázni ahelyett, hogy lenne egy fiókkezelő, ahol egyszer megadom a Google izéket és aztán minden funkciónál ezek működnek maguktól. Van egy csomó egyszerű alkalmazás, mint az időjárás, vagy a Top news néven futó hírolvasó, de van alapfunkciós számológép, primitív diktafon, mértékegység-átváltó és időjárás is a listában. Játék ugyan egy darab nincs (és ezt soroljuk a pozitívumok közé), viszont van Kai OS Áruház.

Ez pedig egyre több alkalmazást rejt, játék is van jónéhány, meg egy csomó egyéb cucc is, mint például PDF-olvasó, tudományos számológép, GPS sebességmérő, világóra, QR-kód olvasó, kalóriaszámláló, fitnesz tanácsadó, szótár, szóval tényleg, a Kai OS él és… hát azt nem mondanám, hogy virul, de mindenképpen küzd a további életben maradás reményében.

Multimédia

14 ezer forintért két kamera? Hát, olyan is. Előre és hátra is egy VGA felbontású (640 x 480) modul jutott, nyilván nincs autofókusz, meg amúgy is tökmindegy. Abban legalább oké a gép, hogy roppant gyorsan indul a fényképezőgép szoftvere és az exponálás is azonnal történik, de igazából már így is a szükségesnél több karaktert pazaroltam erre az egész funkcióra, itt van lent a négy legjobb fotó, amit csináltam vele, emitt pedig egy csodálatos szelfi.

[+]

Gondolom nem kell hozzá sok kommentár, ezt még egy Junoszty tévén is fájna visszanézni, abszolút semmi haszna nincs a kamerának. A galériában a képekhez még szerkesztő is jár olyan fícsörökkel, mint az automatikus javítás, mintha ennek bármi relevanciája is lenne. Videót egyébként akár 720p-s formátumban is feltehetünk a cuccra, mert le tudja a telefon játszani, csak semmi értelme. Felvenni pedig VGA-ban tud, annak pláne semmi értelme. Különösen szórakoztató ilyenkor a hivatalos termékoldalt megtekinteni, ahol ez a szöveg szerepel a kamera kapcsán: Az Energy E241S-nek előlapi és hátlapi kamerája is van, utóbbihoz vaku is tartozik a fényes és gyönyörű fotókhoz.

A zenelejátszó sem egy nagy eresztés, előadók és albumok alapján tud listázni, mutat albumborítót és lejátssza a zenét, ennyire képes. A hátsó hangszóró igen satnya, equalizer nincs, a headsetre jutó hangminőség már nem drámai, de ne a dobozba beledobott kacatot használjuk, az maximum arra lenne jó, hogy a szintén jelen levő FM-rádió működtetéséhez szolgál antenna gyanánt, de nem fog kelleni, mert az E241S enélkül is talál állomásokat. A Kai OS még mindig elég esetlen módon kezeli a háttérben szóló zenét (legyen ez akár a rádió, akár a belső tárhelyről jövő muzsika), mert ugyan kiteszi fentre a lejátszó ikonját, de csak akkor van lehetőség számléptetésre, vagy szüneteltetésre, ha visszamegyünk a lejátszóba. Annyi előrelépés viszont történt, hogy a felfele gombbal elérhető gyorsikonok közé ilyenkor bekerül a média hangerejének szabályozója. És azt is sikerült végre megoldani, hogy a Google Assistant indításának idejére a zenelejátszás szünetel.

Adatátvitel, akkumulátor

Egy nyomógombos mobilnál az adatátviteli résznél maximum a Bluetooth (bár esetünkben csak 2.1-es) kerül említésre, most azért más a szitu. A 4G hálózatokon működni képes kis Energizer még a VoLTE hívásokat is támogatja (bár nem minden szolgáltatónál lehet könnyen beállítani), működik mobil hotspotként, fel tud lépni 2,4 GHz-es WiFi hálózatokra, van benne GPS-modul (ami azért nem túl szofisztikált, kell neki 5-6 perc szabad ég alatt, mire összerakja, hogy merre vagyunk), kapott böngészőt is, de azért legyünk azzal tisztában, hogy a netes tartalomfogyasztás 2,4 inchen és QVGA felbontás mellett messze nem ideális.

A Facebook autentikáció egy kín, de ha megvan, akkor iszonyú döcögve, de működik a felület. A böngésző sem egy kéjhömpöly, ott egy kicsit gyorsabban lehet görgetni, de még így is sokkal lassabban tudunk lefelé haladni mondjuk egy cikk olvasása közben, mint ahogyan a kijelzőn látható szöveg végére érünk. A YouTube roppant vicces (de tény, hogy működik), a WhatsApp is rendben elindult és tudtam üzenetet küldeni, a Maps pedig elég sokat küzd a pozíció megszerzéséért, de tény, hogy utána tervez útvonalat is, bár a turn-by-turn navigációt azért nem tudja. MicroUSB kábellel számítógéppel is összeköthető és külső tárhelyként látszik a telefon tartalma, és ezúttal tényleg minden úgy működött, ahogyan annak működnie kell.

A kivehető akkumulátor 1900 mAh-s, ez nagyon hektikusan más készenléti időt biztosít a felhasználás módjától függően. Ha tök egyszerű, nyomógombos telefonként használjuk, akkor 3-4 napig is elketyeg az Energizer E241S, de ha jönnek az értesítések, meg próbálunk szenvedve babrálni valami online akármivel, akkor azért fogy az energia gyorsan.


[+]

Értékelés: Energizer E241S
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 2 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 3 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 5 pont
PIM funkciók 6 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 1 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Jobb lett a véleményem a Kai OS-ről, mint amilyen korábban volt, de az Energizer E241S-ről ugyanez nem mondható el. Oké, nem volt róla korábban véleményem, de volt egy sejtésem, hogy mit fog nyújtani, amit nagyjából hozott is, csomó pozitív meglepetéssel együtt. Remek a gombkiosztás, a maga szintjén egész gyors a menü, kellemes a külső, egyedi a doboz, de sajnos van két dolog, ami csúnyán agyonveri az egyébként korrektnek tűnő összképet. Mert az, hogy a kamera fabatkát sem ér, az mondjuk 14 lepedőért nem egy meglepő fejlemény, de a kijelző szörnyű fakósága és színvesztése, illetve a beszélgetési hangminőség átlagon aluli színvonala semmiféle árszinten nem megengedett, mert a termék alapvető használhatóságát befolyásolja. Az meg egyenesen nevetséges, hogy a hátlapi hangszórón is kijön a beszédhang akkor is, ha a kihangosítót nem igényeljük. Igazából kár ezekért a hibákért, mert amúgy az E214S nem lenne egy szörnyűséges termék a maga árszintjén, oké, hogy csúnya dolog arra kényszeríteni bárkit, hogy ezen csapassa a Facebookot, de végszükség esetén mégiscsak elérhető az igen hasznos Google Maps, plusz a masina működik 4G hotspotként, ráadásul tudja a VoLTE és VoWiFi szabványokat is, szóval az ilyen-olyan egyéb okosfunkciók nélkül is megérné az árát. Kevés kellett volna hozzá, hogy ez legyen az egyik első Kai OS telefon, amire azt mondjuk, hogy érdemes rajta elgondolkodni (a Nokia 800 volt ilyen, de ott a strapabíróság miatt volt jobb a megítélés), de pont sikerült két olyan hibát elkövetni, ami miatt az Energizer E241S nem tudja megugrani azt a szintet, amit egy bármilyen telefontól elvárunk. Kár.

Bog

A tesztkészülék a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk. Köszönjük! A terméket ide kattintva lehet megvásárolni.

Specifikáció

Energizer E241S
Energizer E241S Általános
Technológia GSM / UMTS / LTE
Méret 125,3 x 54 x 14,5 mm
Tömeg 95 gramm
Színvariációk fekete, karbon, szürke, fehér, narancs, bordó
SIM-foglalat 2 x microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása QVGA
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 65 ezer
Hardver
SoC típusa Spreadtrum SC9820E
Processzor típusa kétmagos; 1,3 GHz Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali T820
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1
WiFi 802.11b/g/n 2,4 GHz
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő GPS / A-GPS
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform KaiOS 2.8
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok letölthető
Valutakonverter nincs
Mértékegység-váltó van
Extra szoftverek Facebook, Twitter, WhatsApp, Google Asszisztens, Maps, YouTube, Alkalmazásbolt, E-mail, fájkezelő
Multimédia
Fő kamera 0,3 MP, fix fókusz
Másodlagos kamera 0,3 MP
Videófelvétel 480 x 640
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (headset nélkül is)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1900 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő (4G; 2 SIM) 6 nap
Beszélgetési idő (4G; 2 SIM) 28 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, zseblámpa

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés