emporiaSMART - androidős

Előszó, tartozékok

Szinte minden héten lehet olvasni különféle statisztikákat arról, hogy a fejlett országokban mennyire komoly piaci részesedése van az okostelefonoknak, klasszikus készülékeket (úgynevezett feature phone-okat) kis túlzással már alig adnak el. Ennek persze több oka is van, de mi meg vagyunk győződve arról, hogy az eredményeket a szolgáltatók készülékkínálata is erősen befolyásolja, mert be kell látni, hogy nem minden embernek van szüksége okostelefonra, de ha nem árulnak mást a boltban, akkor viszonylag nehéz szabadon dönteni, magyarán rengeteg felhasználó kvázi bele lett kényszerítve abba, hogy Androidot vagy Windows Phone-t vásároljon, de azok tudását nem használja ki.


[+]

Épp ezért roppant sajnálatos, hogy az osztrák családi vállalkozásból világcéggé nőtt Emporiától legutóbb 2012-ben kaptunk készüléket tesztelni, azóta kevés újdonságot tettek le az asztalra, aminek oka többek között az volt, hogy a vállalat mögött álló házaspár tagjai külön utakra kerültek, ami mindenféle jogi és egyéb hercehurcához vezetett. Végül azonban minden kérdés végére pont került, a gyártó megmaradt és új eszközt is piacra tudtak dobni. Az XXL GSM által biztosított emporiaSMART nevű készülékükkel ráadásul úgy tűnik, hogy ismét egy rendkívül előremutató dolgot raktak le az asztalra; megpróbálták keresztezni a nevükkel fémjelzett senior készülékek egyszerűségét és könnyű kezelhetőségét az okostelefonok által nyújtott funkciók egy részével. Ezzel tulajdonképpen egy új kategória jött létre, erre az eszközre már nem szabad azt mondani, hogy nagyitelefon, mert nem kizárólag az idősebb generációt célozza meg, mindazok számára jó alternatívát nyújthat, akik túl bonyolultnak találják a gyári Androidot, nem látják jól a mütyürnyi ikonokat és feliratokat, illetve vágynak a fizikai gombokra is. A kérdés persze, hogy mindez mennyire működik a gyakorlatban, illetve a gyártónak sikerült-e megtartania azt a szintet, amit évekkel ezelőtt stabilan hoztak, amikor még a nagyitelefonok Lexusaként (vagy hogy stílszerűek legyünk: Merits Maverickjeként) tekintettünk rájuk.


[+]

A csomagolás és a tartozékok alapján minden okunk megvan a bizakodásra, nagyméretű, könnyen kibontható dobozról van szó, amely többek között egy átlagosnál nagyobb betűkkel írt felhasználói kézikönyvet, két jó minőségben kinyomtatott, órási betűket használó rövid leírást, egy mono headsetet, egy hálózati adaptert és egy töltőkábelt, egy kapacitív ceruzát, valamint egy töltőbölcsőt is rejt a készüléken és az ahhoz tartozó, felcsatolható numerikus billentyűzeten kívül. A beüzemelés, a bölcső összerakása és a billentyűzet felpattintása annyira azért nem egyszerű feladat, hogy mindenki segítség nélkül meg tudja oldani, de a senior korosztály bizonyára boldogul majd vele.

Külső

Az emporiaSMART egy kimondottan stílusos készülék, ha nem lennének rajta az óriási méretű gombok, akkor nem is feltétlenül lehetne megmondani, hogy ki a célcsoport, csak egy jól kinéző okostelefon lenne. Minőségi műanyagokból készült, ennek megfelelően viszonylag könnyű, 127 grammot nyom a sima hátlappal, de az előlapi gombokkal és a ceruzával együtt már 164 grammot mutat a mérleg, ami a 138 x 69,5 x 10 milliméteres kiterjedéshez jól passzol. Az előlapon a kijelző síkjából kiemelkedő káva fut körbe, az oldalsó részeken pedig ezüstös felület található, benne egy mélyedéssel, hogy a fogás még biztosabb legyen, ezt akár más gyártók is használhatnák. A hátlap finom, gumiszerű műanyaggal van borítva, ami az ujjlenyomatokat sajnos egy kicsit jobban gyűjti a kelleténél.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés emporiaSMART Samsung Galaxy Ace 4 Op3n Dott telefon Samsung Galaxy J1
Fehér fényerő 570 nit 305 nit 364 nit 396 / 476 nit
Fekete fényerő 0,68 nit 0 nit 0,51 nit 0,35 / 0,44 nit
Kontrasztarány 839:1 végtelen 713:1 1098:1
Színhőmérséklet 6888 K 7555 K 9692 K 9035 K

Az előlap tetejét egy fényes, fémhatású felületbe írt Emporia logotípia díszíti, alatta található a 4,5 hüvelykes képátlóval és 540 x 960 pixeles (qHD) felbontással rendelkező IPS-megjelenítő, amely nem annyira jó minőségű, mint a csúcskészülékektől megszokhattuk, sem betekintési szögben, sem színvisszaadásban nem tud versenyre kelni velük, de azért olvasható és itt ez a lényeg. Alulra három darab fizikai gomb került, a zöld és a piros telefonosok jelentése ugyanúgy egyértelmű, mint a házikósé. Ha használjuk a numerikus gombsort tartalmazó kiegészítőt, akkor a kijelző magassága tízről négy centiméterre csökken, és ilyenkor nem is érintésérzékeny, csak a gombokat lehet használni az adatbevitelhez. Persze ez csak a látszat, ezek a fizikai gombok ugyanis szintén az érintőkijelzőt nyomkodják, de a számunkra látható részen nem jelenik meg olyan elem, ami reagálna az érintésre. A bőrrel körbevett numerikus rész gombjai egyébként egyszerű felépítésük ellenére is határozott nyomásponttal rendelkeznek, ráadásul a kijelző fényének köszönhetően a háttérvilágítás is megoldott. Egy egyszerű, de nagyon praktikus megoldásról van szó, ami talán csak a mágneses rögzítés kapcsán lehetne csiszolgatni; az előlapon tökéletesen és stabilan megmarad a flipes kiegészítő, a hátsó részen (tehát amikor hátra van hajtva) azonban kicsit gyengébb a mágnes a kelleténél, nem száz százalékos a rögzítés.


A zseblámpa még a kikapcsolt készüléken is működik, nincs köze az operációs rendszerhez [+]

A hátlap külleme a letisztult szóval jellemezhető. Felül található a 8 megapixeles, ledes villanófénnyel ellátott kamera, középen egy szívvel jelölt vészhívógomb kapott helyet, ami elég mélyen ül ahhoz, hogy ne lehessen véletlenül megnyomni, alul pedig egy Emporia felirat látható. Ha a sima hátlap van felhelyezve, akkor ezzel véget is ért a történet, a billentyűzetes verziónál viszont alul a bőrből készült rögzítést lehet szemügyre venni. A fentiek alapján egyértelmű, hogy a hátlap a felhasználók által cserélhető, sima pattintós megoldással rögzül, a folyamat nagyon egyszerű; az eszköz belsejében a 2600 mAh-s akkumulátor, valamint a normál SIM és a microSD foglalatok találhatók. A telep kivétele után lehet cserélni azt a műanyagelemet, amelyik a ceruzát fogja, van ugyanis egy ezt nélkülöző darab is, ami szépen belesimul az oldallapba.


[+]

Felül a méretes bekapcsológomb, a microUSB csatlakozó és a 3,5 milliméteres jack kimenet található, ez utóbbi kettőt körbefutja a hátlapból felívelő, sötétszínű műanyag, aminek kidolgozása a tesztkészüléken nem volt tökéletes, egy picit gyűrött volt a felület. Baloldalt a kamera gyorsindítója és a zseblámpa funkciót bekapcsoló gomb kapott helyet, jobbra kerültek a hangerőszabályzók és a megfelelő elem bepattintása után itt pihenhet az érintőkijelző kezelésére használható ceruza is. Alul a töltőbölcsős használathoz szükséges két darab fém csatlakozó látható.

Hardver, OS, UI

Az emporiaSMART hardverével kapcsolatban nem közöl túl sok információ a gyártó, de viszonylag könnyen ki lehet deríteni, hogy az eszköz szíve egyMediaTek MT6582-es SoC, a processzor négymagos, magonként 1,3 GHz-es órajelen fut, a grafikus gyorsításért egy Mali-400 felel, a RAM mérete 512 MB, a szabadon felhasználó belső tárhely mérete pedig 2,3 GB. Ehhez a kijelzőfelbontáshoz, ennek a célcsoportnak ez a hardver tökéletesen elég, a felhasználói élmény kellemes, a rendszer nem villámgyors, de nem is akadozik.

Teljesítmény-teszt
Benchmark emporiaSMART Samsung Galaxy Ace 4 Op3n Dott telefon Samsung Galaxy J1
Rendszerchip MediaTek MT6582 Snapdragon 410 MediaTek MT6582 Spreadtrum SC8830
AnTuTu 5.x Benchmark 18891 pont 21541 pont 19545 pont nem futott le
Vellamo Browser 1597 pont 2301 pont 1702 pont 974 pont
Vellamo Metal 864 pont 788 pont 768 pont 522 pont
SunSpider 1.0.2 1296,4 ms 1099,9 ms 1568,6 ms 1805,0 ms
Geekbench 3 (single) 352 pont 476 pont 354 pont 302 pont
Geekbench 3 (multi) 1177 pont 1422 pont 1196 pont 552 pont

A készülék az Android 4.4.2-es operációs rendszer teljesen átszabott, egyedi felhasználói felülettel ellátott, magyarul nem beszélő verzióját futtatja, amiről első ránézésre nem is lehetne megmondani, hogy Android. Tisztán látszik, hogy itt nem a kemény okostelefonos felhasználók jelentik a célközönséget, az első bekapcsolás után egy olyan varázsló jön elő, amely az érintőkijelző használatára, ikonok megnyomására, görgetésre, lapozásra tanítja meg a felhasználókat. Ettől függetlenül a színfalak mögött egy teljesértékű rendszer fut, amire lehet appokat telepíteni; ehhez mindenek előtt az Emporia által megalkotott App Installer nevű szoftvert kell futtatni, innen lehet a Play Áruházat, a Google Play Szolgáltatásokat és a Gmailt telepíteni, majd ezt követően a Google fiókunkkal bejelentkezve tetszőlegesen bővíthetjük a készüléket. Ha nem vágyunk a bővíthetőségre, sehol nem kell sehova bejelentkeznünk, a Play Áruházon kívül sehol nem szükséges a Google fiókunk használata.


A tálca nem úgy néz ki, mint általában szokott, az értesítések nem itt jelennek meg, hanem fentről beúszó ablakokban [+]

A billentyűzet létének fényében azt hihetnénk, hogy két teljesen eltérő felhasználói felülethez is hozzáférhetünk, de ha a billentyűzet fel van hajtva, nagyon korlátozott a funkcionalitás, tulajdonképpen csak tárcsázni, a telefonkönyvet böngészni és SMS-t írni lehet, a többi lehetőség akkor nyílik meg, ha a billentyűzetet levesszük a kijelzőről. A készenléti képernyőre alapértelmezésben a bekapcsológomb megnyomását követően jutunk el, gyárilag ugyanis nincs bekapcsolva semmilyen feloldási védelem, de a beállítások között csúszkás és PIN-kódos módszert is választhatunk.


[+]

Az említett rész három oldalból ál, a középsőn az időt és négy gyorsindító ikont (telefonálás, üzenetkezelő, képek, értesítések) találunk. Innen balra négy általunk konfigurálható gyorstárcsázó négyzetet találunk, ahova érdekes módon akkor is felvihetünk embereket, ha nem tartozik hozzájuk telefonszám; az alsó részen a hangposta parancsikonja és a hátsó vészjelzőgombhoz tartozó beállításokhoz vezető gomb találhatók.

A harmadik készenléti képernyőn rácsos nézetben 8 darab app található, ezek közül hét a leggyakrabban használt, a nyolcadik pedig az összes feltelepített szoftvert tartalmazó, görgethető listához vezet.

Szoftverek, különleges funkciók

A legalapvetőbbnek mondható alkalmazások gyárilag feltelepítve megtalálható a készüléken, de a funkcionalitást némelyiknél indokolatlanul megvágták. Az ébresztőben például nem lehet semmit sem beállítani, ismétlődésre vagy egyéb dolgokra nincs lehetőség, megadhatunk egy időt és csókolom. Teljesen indokolatlan az is, hogy ha felviszünk egy email vagy más fiókot, utólag semmilyen beállítási lehetőségünk nincs, tehát csak a fiókadatok begépelésekor lehet kiválasztani, hogy az adott címről a névjegyek, a naptár esetleg szinkronizálva legyen-e, illetve milyen gyakran keressen új elemeket a készülék; ha ezeket megadtuk, módosításra már nincs lehetőség, ha változtatni akarunk, újra fel kell vinnünk a fiókot. Ezek fényében nem meglepő, hogy a számológép nem tartalmaz tudományos nézetet, a naptárban csak havi és napi nézet van, az viszont furcsa, hogy az időjárás előrejelzés néha egészen egyszerűen nem is működik.


[+]

Ahol a funkcionalitás nincs korlátozva, ott az egyedi felhasználói felület miatt fordulhat elő, hogy átlagfelhasználói szemmel nézve nagyon furcsa élményt kapunk. Az email kliens például teljesen jól működik, több fiókot is tud szinkronizálni, kezeli a csatolt fájlokat, a gépelés is egészen kellemes élménnyé tud válni, ha az ember megszokja a kicsit furcsa kiosztású virtuális billentyűzetet (amihez sajnos nem tartozik fektetett nézet, pedig a legtöbb helyen a kijelző képes elfordulni, ha a telefont elforgatjuk), de a hosszabb levelek elolvasásához rengeteget kell görgetni, mert a betűméret óriási, és ezen nem is lehet változtatni.


A billentyűzetnél QWERTY és ABC kiosztást is lehet választani [+]

Az egyszerűségnek egy picit ellentmond a fájlkezelő alkalmazás gyári megléte, valószínűleg a készüléket beüzemelő rokonok miatt került fel, a felhasználói felülete nem igazodik a többi alkalmazáséhoz, hiszen olyan, mint bármelyik androidos okostelefonon. Teljesen fapados, de elég sok funkcióval rendelkezik a képnézegető, van benne megosztás, háttérképként beállítás, kedvenccé tétel, kicsinyíteni és nagyítani pedig virtuális gombokkal is lehet, nem csak kétujjas csípéssel. Extraként említhető az Adobe Reader, a Microsoft féle Office Mobile, a feladatlista, más nincs is.


Az email kliens működik, de az óriási betűk nem jelentenek egyet az átlátható felülettel [+]

Különlegesség a hátlapon lévő vészjelző gomb, amelyet megnyomva előre beállított számokat tárcsáz végig a készülék; ha ilyen nincs megadva, a segélyhívónál landol a hívás. Ha a funkciót aktiválta a tulajdonos, a piros gombbal nem is tudja megszakítani a vonalat, az csak a másik oldalról bontható. Az iPhone-okkal és androidos gépekkel közösködő, fotó- és naptármegosztási funkciókat kínáló emporiaME szolgáltatás egyelőre nem elérhető ezen a készüléken.

Adatkommunikáció, multimédia

Az emporiaSMART adatkommunikációs szempontból egy átlagos készülék. Egy darab normál méretű SIM-foglalattal rendelkezik, adatok forgalmazására valószínűleg GSM, EDGE, UMTS és HSPA áll rendelkezésre, de a gyártó ezzel kapcsolatban nem közöl semmit, úgyhogy az SoC alapján csak sejteni lehet, hogy 21 Mbps jelenti az elméleti maximális sebességet. WiFi, Bluetooth és GPS van, a mobil hotspotos funkció WiFi és USB-kábel segítségével is elérhető. A hangminőség telefonálás közben megfelelő, headset használatakor pedig a hangerő mesterséges növelésére is van lehetőség. A gyári internetböngésző elég fapados felhasználói élményt nyújt, nagyjából semmit sem tud, csak megjeleníteni az oldalakat, illetve könyvjelzőket is létre lehet hozni, de tényleg semmi más nincs. Aki többre vágyik, az persze telepítheti a Chrome-ot vagy bármely más böngészőt is.


A webböngészőben nagyítás nélkül nem sok dolog látszik, hála a qHD kijelzőnek [+]

A hátlapi kamera 8 megapixeles, fixfókuszos, ez utóbbira megoldásra valószínűleg a célcsoport miatt esett a választás. Tartozik hozzá egy ledes villanófény is, amit ki és be lehet kapcsolni a kamerát kezelő szoftverben, ami egyébként semmilyen más beállítási lehetőséget nem tud, de van még benne legfeljebb négyszeres nagyítást lehetővé tevő digitális zoom is. Az előlapi kamera ismeretlen felbontású, de 8 megapixeles képeket lő (lehet, hogy interpoláltak).

3264 x 2448 pixel ide vagy oda, a képminőség még ideális fényviszonyok mellett is elég gyenge. A színek kissé fakók, a dinamikatartomány alacsony, a felvételek fátyolosak, ennek köszönhetően tényleg nem túl jó élmény ránézni az emporiaSMART által lőtt felvételekre. Videókat mindössze VGA felbontásban, azaz 640 x 480 pixelen tud rögzíteni az újdonság, az eredmény ide kattintva tekinthető meg.


[+]

Zenei funkciókról nehezen beszélhetünk, lévén gyárilag nincs zenelejátszó szoftver a készülékre telepítve. Egy FM-rádió azért van, teszi is a dolgát rendesen, működtetéséhez szükséges egy headset csatlakoztatása. Ha feltelepítünk egy zenelejátszó szoftvert, akkor nyilván azt a funkcionalitást kapjuk, amit az nyújt; mindenesetre kihangosítva nem túl szépen, de nagyon hangosan szólal meg az osztrák készülék.

Üzemidő, összegzés

A készülék cserélhető akkumulátorának kapacitása 2600 mAh. Az üzemidővel kapcsolatban nehéz pontos adatokat írni, a számunkra normális használat mellett 2 napos üzemidő érhető el, a célcsoport azonban nem feltétlenül fog emaileket szinkronizálni és webböngészőt használni, úgyhogy náluk akár ennek a duplájára, vagy még annál is hosszabb időre is lehet számítani.


[+]

Érdekes egy jószág ez az emporiaSMART. Az elképzelés már önmagában is dicséretre méltó, a készülék hiányosságai ellenére is ki lehet jelenteni, hogy egy jó, életszerű ötlet kombinálni egy okostelefon képességeit egy idősebb vagy kevésbé technokrata emberek által is jól használható felhasználói felülettel és funkcionalitással.


[+]

Értékelés: emporiaSMART
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 7 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Azonban pár porszem belekerült a gépezetbe. A dizájnnal kapcsolatban nem sok dolgot lehet kifogásolni, a formavilág és a méret kellemes, az anyaghasználat megfelelő, a gombok kézre állnak, a kijelző azonban lehetne egy picit jobb minőségű, nagyobb fényerejű, hiszen az olvashatóság itt kiemelten fontos; nem rossz az, amit nyújt a készülék, de nem is kimagasló. A hardver megfelelő ehhez a tudáshoz, a felhasználói felületet szintén jól kitalálták az Emporia mérnökei, azonban a funkcionalitást néhol túlságosan is megnyesték, ami bizonyos esetekben inkább tűnik butaságnak, mint jól átgondolt lépésnek. Az extra funkciók és szolgáltatások viszont hozzák a korábbi években megszokott szintet, kimondottan értelmes dolgokkal lepték meg a célközönséget, pont ezek azok, amik miatt az Emporia annak idején a legjobb gyártóvá tudott előlépni a seniorokat megcélzó készülékek között. Az egy másik kérdés, hogy az itthon várható 80-100 ezer forintos végfelhasználói ár túlzónak tűnik annak fényében, hogy az idősebb emberek számára nem feltétlenül érik meg ezek az extrák azt a plusz költséget, amit egy sima senior-telefonhoz képest fizetni kell. Ajánlott ennek és a kisebb bénaságoknak fényében nyilván nem lehet, tetszett plecsni viszont megy rá; azt pedig majd eldöntik a felhasználók, hogy számukra megéri-e ezt az árat ez a rétegkészülék.

emporiaSMART

Bocha

A tesztkészüléket az XXL GSM küldte el nekünk.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

emporiaSMART
emporiaSMART Általános
Technológia GSM/UMTS/HSPA
Méret 138 x 69,5 x 10 milliméter
Tömeg 127 gramm
Védelem -
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (244 ppi)
Kijelző típusa kapacitív IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma ?
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6582
Processzor típusa, órajele négymagos, 1,3 GHz-es ARM-Cortex A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 2,3 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok ?
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / van / ?
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi van
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Adobe Reader, fájlkezelő, Microsoft Office, ToDo
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, fixfókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (max. VGA felbontás)
Zenelejátszó szoftver nincs
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2600 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Zenelejátszási idő ?
Egyebek
zseblámpa, numerikus előlapi billentyűzet, kapacitív toll, töltőbölcső, vészhívó gomb

Előzmények

Hirdetés