Bevezetés
Tavalyi történet volt, amikor az osztrák illetőségű Emporia betette lábát kis hazánkba, és a Talk Premium modellel elindult a magyar forgalmazás is – ebben elsősorban a T-Mobile volt partner. Akkor még számunkra is ismeretlen volt a márka, de amikor idén februárban a barcelonai MWC-n ütköztünk nem aprócska standjukba, akkor már régi ismerősként üdvözöltük egymást és meg is tekinthettük a cég még piacra nem került telefonjait.
Kettő ilyen volt, egy ütésálló, amire még várnunk kell, illetve jelen tesztünk alanya, az Elegance. Az Emporia azért speciális telefongyártó, mert egy házaspár alapította, azt felismerve, hogy a rohamléptekben fejlődő mobilkommunikációs iparág egyszerűen elrohan az idősebb felhasználók mellett, szinte esélyt sem adva nekik, hogy az alapfunkciókat könnyedén használhassák ők is. Persze minden nagy gyártó készít alapmobilokat, de ezek nem figyelnek az idősebbek problémáira, akik jó láthatóságot, egyetlen gombos használatot és minimális menürendszert igényelnek.
Az Emporia készülékek Kínában készülnek. Fontos viszont, hogy az osztrákok nagyon komolyan ugráltatják a gyártósoron dolgozókat, csak akkor veszik át a termékeket és kezdik meg a forgalmazást, ha minden összállt. Ez nem csak az összeszerelési minőséget érinti, hanem a menü nyelvezetét, a feliratok méretét, mindig minden kifér a képernyőre. Apróságok ezek, de elősegítik azt, hogy a felhasználónak ne kelljen azon töprengenie, hogy most épp mit is üzen a készülék.
Az Emporia arról is gondoskodik, hogy a vásárlók annak ellenére is úgy érezzék, hogy komoly, értéket képviselő tárgyat tartanak a kezükben, hogy nagyon objektíven nézve ez mégiscsak csupán egy jól átgondolt, de alapfunkciós cucc. A csomagolás minősége és kivitelezése a legnívósabb vonalat képviseli, nagy, szellős doboz, plüssel borított elválasztó elemen fekszik a készülék, jókora a használtai útmutató is, amely hatalmas betűkkel íródott. Látszik, hogy a cég vezetői minden apróság esetén szem előtt próbálják tartani a megcélzott felhasználói csoport igényeit.
Külső
Az Elegance azért távol van attól, hogy valaki ránézve felkiáltson, hogy milyen baromi elegáns ez a készülék. De érdeklődés mindenképpen övezi, hiszen a forma továbbra sem a megszokott. És nem azért, mert az osztrákoknál valakinek elszállt az agya, hanem pont azért ilyen, hogy a használata minél könnyebb legyen. A célcsoport igényeinek megfelelően ezért hatalmasak a numerikus gombok, és oldalt is tele van billentyűkkel a telefon. A híváskezelő és a menüben való haladáshoz szükséges kezelőszervek egy fényes sávba kerültek, az összes gomb megvilgáítása kimondottan erős.
Bal oldalra költözött a némítás kapcsolója (ez nem volt az elődmodellen, sérelmeztük is), alatta a hangerőt szabályozó gombpáros kapott helyet, legalul pedig a billentyűzár csúszkűja fedezhető fel. Ez kiváló ötlet, kár, hogy ezt a kapcsolót nem tudjuk úgy üzemeltetni, hogy a kezünkben tartott telefon oldalára nyúlunk a hüvelkyujjunkkal, mivel elég nehezen mozog, ezért szükség lesz a másik kezünkre is. Ugyanez igaz az átellenesen, tehát jobb oldalra került vekker csúszkájára is, pedig ez is egy remek ötlet. Egy gombbal ki és bekapcsolni az ébresztőt, ami nem felejti el az előző aktív időszakában eltárolt időpontot sokkal egyszerűbb, mint a menüben bóklászni. Itt, jobb oldalon van a menübe és az üzenetekhez repítő gomb, legfelül pedig a telefon tetejére költöztetett elemlámpa kapcsolható be. Ha hosszan nyomjuk az ehhez rendelt billentyűt, akkor bekapcsolva is marad a fény, ami örömteli, ez hiányzott az elődmodellből.
Alul 3,5 mm-es jack csatlakozót találunk, mellette egy kis lukon vesz fel töltést a készülék (microUSB-t vártam volna), illetve látható egy széles rendszercsatlakozó is, ez az autós tartozékok kedvéért került kialakításra. A hátlap íves, az előlapról a funkciógombokat körülölelő ezüstös borítás itt is folytatódik. Levenni könnyű, magától mégsem jár le, ez így normális. A fényes plasztikból összeszerelt telefon minősége rendben van, nem fenyegeti a széthullás veszélye.
A kijelző viszont érdekes darab. Bár nem egy kimondottan nagy kiterjedésű darab, ez mégsem okoz gondot, ugyanis hatalmas karakterekkel üzen a felhasználónak. Az OLED panel leginkább világoskék színt használ, ami nagyon fényes és kontrasztos. Bár képes a kijelző más árnyalatokra is, ezt kerülték a tervezők, törekedve az egyszerű olvashatóságra, csak menüelválasztó csíkok, kis ikonok kapcsán látszik, hogy tud a kéken kívül mást is megjeleníteni a telefon. Hogy a technikai információk se hiányozzanak: a kijelző 1,8 inches, ezen oszlik el 160x128 képpont.
Funkcionalitás
A telefon oldalain található gombokkal elég sok funkciót el lehet közvetlenül is érni. A négy elemből összeálló menüben telefonkönyv, hívásinformációk, üzenetek és beállítások vannak. A névjegyzék igen egyszerű, de ebben a modellben tényleg nem fog senki e-mail címeket és egyéb adatokat tárolni. Egy név – egy szám. Az üzenetkezelés csak SMS-re korlátozódik, itt érzi először a gyorsan író felhasználó, hogy a szoftver nem tudja követni a tempót, de az átlagfelhasználó számára ez nem fog feltűnni.
A bejövő hívások és üzenetek kapcsán két dolog jegyezhető meg egyből. Baromi hangosan csöng a telefon és a rezgés is izmos, valamint ilyenkor instant karácsonyfa keletkezik belől, lévén a készüléken található összes fényforrás villog (a gomsor és a zseblámpa is). Itt jegyezném meg, hogy az Emporia Elegance azon ritka telefonok egyike, ahol az oldalsó gombok is kaptak világítást. A nem fogadott eseményekről a kijelzőn ütemesen villogó felkiáltójel tájékoztat.
Nos, azt hiszem, hogy ezzel minden funkciót ki is veséztünk. Ám vannak olyan apróságok, amelyekről érdemes megemlékezni. Ha kikapcsolt állapotban lezárjuk a gombokat az oldasó csúszka működtetésével, akkor a következő bekapcsoláskor a telefon összeszedi ugyan magát, de a kijelzőn keresztül üzeni, hogy addig ő bizony nem fog bekapcsolni, amíg az oldalsó pöcköt nem helyeztük a megfelelő állásba. Őszintén szólva ez számomra rejtélyes, hogy miért kellett így. Érdemes szólni a hátlap alatt dolgozó akkumulátorról is, az 1100 mAh teljesítményű telep egy hétre elég energiát biztosít. Nem elméletben, hanem a gyakorlatban is, persze függően attól, hogy mennyit beszélgetünk a telefonnal. A gyári adatok 300 órás készenlétről szólnak, ez persze a szokásosan optimista hozzáállás eredménye, de a 900 és 1800 MHz-en kommunikáló telefon tényleg nem fogyaszt sokat.
Összegzés. A T-Mobile már forgalmazza a készüléket. A 28 ezer forintos kártyás ár viszont kissé húzós. Bár nyilván az Emporia Elegance nemigen mérhető semmi máshoz a hazai piacon (bár a MyPhone rendelkezik hasonló modellel), de ennyi pénzért sokkal nagyobb tudású gépeket lehet venni, ami persze nem érv a megcélzott felhasználói csoport számára. Csakhogy nagymama és nagypapa nem maga megy el a T-Pontba, hanem bemegy a gyermek és/vagy az unoka, ő pedig lehet, hogy azt fogja gondolni, hogy egy 1-es sorozatú Nokia, esetleg egy lowend Samsung is megteszi majd, a többiből pedig inkább elmennek étterembe, vagy vesznek egy új szemüveget. Aki viszont úgy érzi, hogy megengedheti magának az Empori új modelljét, ne habozzon, mert csalódni biztos nem fog: a készüléken érződik, hogy tényleg sok agyalás van benne, s az apróságokra is figyeltek a tervezők. Hogy ez megér-e ekkora felárat, azt mindenkinek magának kell eldöntenie.
A szokásos specifikációs táblázat ezúttal elmarad, a 92 grammos telefonról ugyanis a fentieken túl tényleg nem tud semmit.
Bog
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.