Csekkolj be, avagy mi az a foursquare?

Mi az a foursquare?

Még februárban beszélgettem pár újságíró kollégával a barcelonai Mobile World Congress egyik sajtótájékoztatója előtt, mikor is R. Gábor boldogan elújságolta, hogy sikerült megszereznie egy olyan "badge"-t, melyet azért kapott, mert egy repülőgépről "csekkolt be" a "foursquare" nevű programban. Azon kívül, hogy az idézőjeles részeket nem érettem, az sem jutott el az agyamig, hogy pontosan mire jó ez az egész, kellemes kis reggeli észosztás kerekedett hát abból, hogy mi értelme van egy ilyen szoftver használatának. Én azon az állásponton voltam, hogy egy felesleges időpocsékolás az egész, mely nem elég, hogy a facebookos tevékenységének köszönhetően idegesít másokat, de egyben kissé beteges is, hiszen webkettő ide vagy oda, semmi értelme annak, hogy az ember folyamatosan informálja minden ismerősét arról, hogy mégis hol jár. A Mobilarena szerkesztőségének tagjai aztán szépen lassan elkezdték használni a cikkünk tárgyát jelentő szoftvert, de én bőszen tartottam magam, míg végül el nem keveredtem egy szórakozóhelyre, ahol igen jelentős kedvezményt kaphattam az italokból, ha "becsekkoltam" a helyre. Telefon elő, Android Marketra fel, már töltöttem is a programot, melyet azóta is használok. Így kezdődik a történetem.

foursquare

  • foursquare: Magának a programnak a neve, melyet iPhone-ra, Androidra, BlackBerry-re, Symbianra, Nokia S40-re és Windows Phone 7-re is letölthetünk, plusz létezik belőle internetes kliens is, melyet gyakorlatilag bármelyik telefonról használhatunk.
  • Check-in: "Becsekkolni", avagy bejelentkezni egy helyre, eseményre.
  • Badge: Jelvény, melyet az ember bizonyos tevékenységekért kaphat, azaz egy olyan trófea, melyet lehet mutogatni barátainknak. Járhat badge azért is, mert valahova egy héten háromszor bejelentkeztünk, de vannak sokkal nehezebben megszerezhető jelvények is. Összesen több száz fajta létezik, számuk folyamatosan bővül.
  • Mayor, Mayorship: Minden foursquare-ben létező helynek van egy virtuális polgármestere (a Mayor), aki azzal nyerte el ezt a rangot, hogy rendszeresen és nagyon sokszor (a többieknél többször) jelentkezett be az adott helyre. Minden helynek csak egy polgármestere lehet, de egy ember lehet több helyen is polgármester; ha egyszerre 15 darab helyen is az valaki, egy speciális badge a jutalma.
  • Special: Olyan hely, ahol valami kézzel foghatót is kapunk azért, ha foursquare-en bejelentkezünk. Ez lehet ingyenes internethasználat egy étteremben, egy korsó sör egy kocsmában vagy épp 10% kedvezmény az árakból egy szórakozóhelyen.

A foursquare gyakorlatilag egy közösségi szolgáltatás, melyet jelenleg mintegy 6 millió ember használ, ami a Facebook százszor ekkora felhasználói bázisához képest elenyésző, önmagában viszont nem semmi. Egy egészen más jellegű dologról van szó, melynek használatához szinte kötelező egy mobiltelefon megléte, de az élmény csak akkor teljes, ha okostelefonról nyomulunk, az ingyenesen letölthető szoftvernek ugyanis minden elterjedt platformra létezik natív kliensprogramja, míg a "normál" telefonokról csak a böngészőből elérhető mobilos klienst használhatjuk, mely közel sem nyújt olyan felhasználói élményt, mint például az androidos variánsa.

A szolgáltatás kicsit más jellegű, mint a Facebook vagy épp az iwiw, itt elsősorban nem arról van szó, hogy gyűjteni kell az ismerősöket és aztán böngészhetjük az adatlapokat, bár mindkettő megtalálható a foursquare-ben is. A dolog inkább akörül forog, hogy az emberek éppen hol vannak, illetve hol voltak. A mobiltelefonos klienst használva egy-egy helyre megérkezve "becsekkolhatunk", azaz bejelentkezhetünk, mely információ alapvetően csak ismerőseinkhez jut el, de ha igényünk van rá, Facebookon vagy Twitteren keresztül akár automatikusan világgá is kürtölhetjük, hogy mi épp egy kocsmában múlatjuk az időt. Mivel a szolgáltatást alapvetően okostelefonokra tervezték, elméletileg tényleg csak olyan helyre jelentkezhetünk be, ahol épp vagyunk, a mobiltelefon a GPS-adatok, az elérhető WiFi hálzóatok és a cellainformációk alapján csak a ténylegesen közelünkben lévő helyeket mutatja, tehát Budapestről egy barcelonai étterembe elvileg nem jelentkezhetünk be, bár hibák vannak, ezért nálam még ilyen is előfordult, de erről kicsit később. A bejelentkezésekért pontok és úgynevezett badge-ek járnak (értelmező kéziszótár a keretben, jobbra), de rengeteg más dologra is használható a foursquare; ezekről lesz szó a következő oldalakon.

(Mire) jó használni?

Foursquare-ezni több dolog miatt is érdemes lehet. Az alábbi felsorolás az én véleményem tükrözi, nagyjából fontossági sorrendben tartalmazza az általam felsorolt érveket, némi indoklással.

Baráti/munkahelyi versenyszellem

Mi a Mobilarenánál elsősorban azért használjuk a foursquare-t, amiért olyan nagyon szeretünk Dolphin Olympics 2-vel és Need for Speeddel játszani: versenyzünk és ettől/közben jól érezzük magunkat. Nyilván teljesen komolytalan az egész, hiszen semmiképp sem nevezhető emberi értéknek az, hogy valaki sokat foursquare-ezik, de azért jó móka megmutatni a többieknek, ha szereztünk egy új badge-t vagy épp 200-nál is több pontot összeszedtünk az elmúlt héten. Lehet, hogy hihetetlenül hangzik, de mi ezzel komolyan el tudjuk szórakoztatni magunkat.

foursquare
Ez egy badge

Unaloműzés

A pontos emberek tragédiája, hogy állandóan várniuk kell a pontatlanokra. Ilyenkor nagyon jól jön egy okostelefon, amin lehet zenét hallgatni, játszani, netán foursquare-ezni. Nyilván nem nyújt negyed órányi szórakozást, de pár percet minden helyen elüthetünk vele.

Kedvezmények és ingyenes dolgok szerzése

A foursquare képes jelezni, hogy a környékünk milyen helyeken vannak úgynevezett "special"-ök, azaz valódi kedvezmények. Egy-egy becsekkolásért kávézókban ingyen kávét vagy teát, kocsmákban ingyen sört, egyes szórakozóhelyeken százalékos kedvezményt kapni, de van olyan is, hogy ingyen WiFi-hez juthatunk a foursquare segítségével. A legtöbb hely csak az első becsekkolást díjazza, de van, hogy minden alkalommal kapunk valamit, sőt, olyanok is akadnak, melyek a hely polgármesterét díjazzák komoly kedvezménnyel. Facebook-posztoláshoz szerencsére viszonylag kevesen kötik a kedvezményeket.

Érdekes helyek felfedezése

Mivel láthatjuk, hogy ismerőseink épp hol járnak és az sem titkos előttünk, hogy egy-egy helyen járt-e korábban már barátunk, kitűnően tájékozódhatunk arról, hogy hova lehet érdemes ellátogatnunk. Az egyes helyekhez a felhasználók képeket és megjegyzéseket is feltölthetnek, ami további információkat hordoz; én a sörözőkben például sokszor lefotózom magát a helyet és az itallapot, aminek remélhetőleg sokan hasznát veszik majd.

foursquare foursquare
Az egyes helyekről információk és képek is rendelkezésre állhatnak

Barátok megtalálása

Bár nagyon mesebelinek tűnik, de még olyan is előfordult, hogy csapatunk a foursquare segítségével vette észre, hogy egy ismerős is tartózkodik azon a helyen, ahol mi. Múltkor T.Gavroche külsős szerkesztőnk látogatott el a Gödörbe, ahova egyből be is jelentkezett, így látta, hogy dr. Kind is épp a jól megérdemelt limonádéját szürcsölgeti. Egyből fel is hívta (mivel chat nincs a foursquare-ben), így össze is futottak. Mondjuk valószínűleg a foursquare használata nélkül is észrevették volna egymást, de ez azért sokkal webkettesebb volt.

Hogyan kell kezelni?

A szoftver jelenleg Androidra, iPhone-ra, BlackBerry-re, Windows Phone 7-re, Symbianra és Nokia S40-re érhető el, de az m.foursquare.com weboldal használatával elvileg bármilyen mobiltelefonról elérhető, Alcatelre például van egy "kliensprogram", mely a szóban forgó weblapot hozza fel. A programot nyilván az adott platform alkalmazásboltjából tudjuk letölteni, minden esetben ingyenesen, a használathoz pedig regisztrációra lesz szükség. Androidra és iPhone-ra pár hete jelent meg a legújabb, 3.0-s verzió, mely rengeteg kényelmi funkciót hozott, épp ezért a legjobb élményt az említett két platformon kapjuk.

foursquare foursquare

A szoftver elindítása után öt fület láthatunk, melyek segítségével az összes funkciót elérhetjük. A Friends alatt két rész van, a Recent mutatja, hogy barátaink a közelmúltban mit csinálhatak, a Nearby pedig értelemszerűen a közelben lévő ismerőseinket mutatja. Csekkoláskor a Places nevű fület kell választanunk, ez mutatja meg a közelben lévő helyeket, melyeket kiválasztva láthatjuk azok pontos címét, az aktuális polgármester nevét és címét, meg persze a megjegyzéseket és képeket, már ha vannak. Egy méretes, zöld színű Check in Here gombot kell megnyomunk ahhoz, hogy becsekkoljunk; tölthetünk fel fotót, üzenetet (maximum 140 karakterben), kiválaszthatjuk, hogy Facebookon vagy Twitteren megosztjuk-e látogatásunk részleteit, majd bezsebelhetjük a pontokat, amelyeket a bejelentkezésért kapunk. Plusz pont jár, ha egy barátunk is ott van, első alkalommal jelentkezünk be, plusz van ezer féle és fajta bónusz is. A Places egyébként a helyek listáját aktuális pozíciónhoz mérten adja ki, azt nem tudni, hogy mi az a maximális távolság, ahova enged becsekkolni. Elvileg 200-250 méter alatt számíthatunk csak "legális bejelentkezésre", azaz pontokat, badge-eket csak ezekért kaphatunk, de volt olyan is, hogy egy közel 900 méterre lévő helyre csekkoltam be a mobilról. A valóságban mondjuk pont a helyen voltam, de pincehelyiség lévén a telefon nem igazán tudta, hogy hol vagyok, ennek ellenére hagyta, hogy az általa távolinak hitt helyre bejelentkezzek.

foursquare foursquare

A Places fül alján van egy sárga felirat: Specials Nearby, azaz azon helyek listája, ahol kedvezményre számíthatunk a csekkolásért cserébe; itt nem csak a hely nevét és címét láthatjuk, hanem azt is, hogy mit kapunk, ha bejelentkezünk. A megfelelő ikonra rábökve kapunk egy Google Maps alapú térképet, ahol a közelünkben lévő helyek jelölve vannak, tehát könnyedén eljuthatunk a legközelebbi ingyen kávét osztogató kávéházba, ha akarunk. Az Explore fül egy ajánló, mely meghatározott távolságon belül lévő helyeket mutat nekünk, melyeket barátaink már meglátogatták vagy épp mások körében népszerűek foursquare-en; a térképes nézet itt is elérhető. A To-Do egy feladatlista, a Me pedig a saját profilunk, ahol láthatjuk, hogy hány bejelentkezésünk volt, hány darab badge-ünk van, hol vagyunk polgármesterek, hány pontot szedtünk össze az elmúlt egy hét alatt, mennyi volt a maximális pontok és hogy állnak barátaink.

foursquare foursquare

A toplistát kiválasztva egyébként szépen nyomon követhetjük, hogy ki hol volt, amióta foursquare-t használ, sőt, a mini statisztikáknak hála levonhatunk mindenféle konklúziókat is. Az egyik újságíró kolléga például többször volt kocsmában, mint a munkahelyén, ami nyilván nem valós adat, de így leírva megmosolyogtató.

Korlátok és hibák, konklúzió

A versenyszellemből és a program felépítéséből adódóan bizony sokan vannak, akik megpróbálnak csalni, nem mintha ennek bármilyen jelentősége lenne. Ha okostelefont használunk, ugyebár három adatból dolgozik a készülékünk: cellainfó, GPS-pozíció és WiFi. Egyértelmű, hogy olyan is előfordulhat, hogy semelyik nem áll rendelkezésre (például egy pincehelyiségben), ilyenkor nem is fogunk kapni listát a közelben lévő helyekről, de egy-egy konkrét dologra rákeresve simán csekkolhatunk, ahova akarunk. Hasonló helyzetben vannak a webes felület használói is, ott gyakorlatilag csak annyit tud a foursquare, hogy melyik városban vagyunk, tehát simán lehet csalni. Nem tudom, hogy a nálam lévő androidos okostelefon hogy hozta össze, de egyszer még Barcelonába is simán be tudtam csekkolni, amikor a MiFi nevű eszközzel megosztott mobilinternetet használtam. Bár a MiFi már kétszer is járt velünk a katalán fővárosban, legutóbb februárban tette ezt meg, ezért kérdés, hogy miért ajánlotta fel az ottani helyeket többszöri frissítés után is, plusz az is furcsa, hogy a készülékem a cellainformációk és a GPS-pozíció alapján miért nem bírálta felül a WiFi-n keresztül érkezett adatokat. Mindenesetre vagy 20 plusz pontot sikerült begyűjtenem, mindezt pedig arra foghattam, hogy "csak a cikk miatt kellett megpróbálnom, hogy hagy-e bejelentkezni". Problémás lehet az új helyek felvitele is; én például felvittem az otthonomat, de azt pár nap elteltével a program valamiért úgy két kilométerrel odébb rakta, azóta nem kapok pontot, ha bejelentkezem. Van egy másik hely a mi utcánkban, ami szintén átkerült úgy tíz utcával odébb, nem tudni, hogy miért.

foursquare foursquare
Új helyeket felvinni egyszerű, de néha mégis problémás

Összességében azt lehet tehát mondani, hogy a foursquare egy nagyon érdekes és egyes esetekben hasznos cucc is, de vigyázni kell a használatával. Sokakat a kedvezmények vesznek rá, hogy elkezdjék nyomkodni, és tény ami tény, ez egy kiváló üzleti modell; egy kávézónak röhögve megér egy cappucinót az, hogy az emberek több száz ismerősüknek írják meg Facebookon keresztül, hogy én bizony itt jártam és kaptam egy ingyen kávét, ez gyakorlatilag a cégek számára a létező legolcsóbb hirdetési felület. A felhasználóknak meg jó, mert ha csak pár ital erejéig is, de mégis eljut hozzájuk valamennyi abból az összegből, amit egy-egy cég marketingtevékenységre fordít.

foursquare

Két dologról kell tudni, ha a foursquare-t használjuk; a szolgáltatást nyújtó cég szinte biztos, hogy rögzíti és el is adja adatainkat cégeknek, ami miatt valószínűleg nem fogunk kéretlen reklámokat kapni, de statisztikákhoz akarva-akaratlanul hozzájárulunk. Bár mint tudjuk, az Android és az iPhone használatával ezt elvileg egyébként is megtesszük, úgyhogy nincs gond. Amire viszont tényleg oda kell figyelni, az az, hogy a facebookos posztolásokat ne vigyük túlzásba, mert ezzel halálra idegesíthetjük barátainkat és elvehetjük a foursquare egyik legfőbb értelmét is; azt, hogy ha találunk egy jó helyet, azt könnyedén meg tudjuk osztani ismerőseinkkel.

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés