BlackBerry Curve 9360 - level up

Bevezető

Nagyon furcsa dolog nekünk BlackBerry készülékeket tesztelni. Bár már több tucat masinán túl vagyunk, valahogy még mindig úgy érezzük, hogy valami különlegességgel van dolgunk, egy olyan játékossal, aki egészen más sportot űz, mint amikhez mi hozzá vagyunk szokva, de azért beáll játszani és közben mosolyog, mert megteheti. A fórumreakciók pedig mindig ugyanazok, ami valószínűleg szerepet játszik abban, hogy ilyen furcsán állunk a témához; a többség nem érti, hogy a nagyméretű érintőkijelzők korában mi a létjogosultsága egy billentyűzetes masinának, és egyébként is, nekünk ez hogyan tetszhet? Aztán jön pár felhasználó, akik évek óta BlackBerry-t használnak; ők halál nyugodtan és röviden mondják el, hogy ezek király cuccok, de a laikusok nem nagyon hisznek nekik.

RIM BlackBerry Curve 9360
[+]

Pedig a BlackBerry készülékek király cuccok. Szomorúan vallom be, hogy a RIM készülékei az egyetlenek, melyekben hangminőség és telefonálás tekintetében még nem csalódtam; ide lehetne még sorolni az Apple-t is, de az iPhone 4 antennájával kapcsolatos problémákat azért nem felejtettem el. Ők tudnak telefont építeni és pár dologban valóban bénák, de összességében a Szeder készülékek (így már nem is hangzik olyan menőn, mi?) nagyon rendben vannak és komoly minőséget képviselnek. Idén talán erre a masinára, a megújult Curve-re vártunk, melyet ezúttal is a Speedshop juttatott el hozzánk. A család belépőszintű szériájáról van szó, melynek korábbi tagjai úgy nyújtották a BlackBerry élményt, hogy valamiben azért nem voltak a legfejlettebbek, aminek következtében azért többen meg tudták fizetni őket, mint a csúcsot jelentő Boldokat. Az új Curve most is olcsóbb, mint például a 9900-as, de olcsónak sajnos így sem mondható. Majd kiderül, hogy miért.

RIM BlackBerry Curve 9360
[+]

A RIM nem különösebben pörög a prémium csomagolásra, eszközei fekete papírdobozokban érkeznek, mellyel persze nincs semmi probléma; csak azért jegyeztem meg, mert jól példázza, hogy egy közepes minőségű csomagolás miatt sem fog gagyinak tűnni egy egyébként kiváló készülék. Kapunk hozzá hálózati töltőfejet, microUSB-s adatkábelt és sztereó headsetet, meg egy 4 GB-os microSD memóriakártyát, melyet kanadai barátaink kérésére a gyárban egyből bele is dobtak magába a készülékbe. Bőrtok és hasonló extrák nincsenek, ez egy Curve, na.

Külső

Igen, a szépség szubjektív, nőből sem találnánk olyat, aki minden fórumozónknak egyaránt tetszene. Épp ezért bátram le merem írni, hogy a 9360-as minden idők egyik legszebb BlackBerry-je, mely magán visel minden egyértelműen azonosítható stílusjegyet, mégis modern; tovább megyek, egyszerre elegáns és trendi, egy olyan cucc, melyre még a Bold tulajdonosok is vágyakozva néznek. Pedig nagyon is műanyagból van, viszont mérete (109 x 60 x 11 milliméter) és tömege (99 gramm) pont megfelelő, összeszerelési minősége pedig szintén nem hagy kívánnivalót maga után. Az újítás a korábbiaknál is áramvonalasabb vonalvezetésben keresendő.

RIM BlackBerry Curve 9360
[+]

Az eszköz tetején a telefonhangszórót és a különféle érzékelőket találjuk, másodlagos kamera nincs. Ezek alatt kapott helyet a 2,44 hüvelykes képátlójú TFT-LCD kijelző, mely nem érintésérzékeny és a mai trendektől eltérően nem is túl nagy, viszont felbontását nem mondhatjuk épp alacsonynak, hiszen 360 x 480 pixel terül el rajta, ami nagyjából 246 pixelt jelent inchenként. Nem mondhatnánk, hogy minden idők legjobb minőségű paneljéről van szó, de panaszkodni is felesleges lenne, ugyanis a megjelenítő színei elég szépek, a betekintési szöge nem rossz (oldalról kicsit világosodik a kép, de olvasható marad), napfényben is látszik, közepes erősségi plexi borítja - a Gorilla Glasst vagy valami ellenállób anyagot hiányolom róla, de más bajom nincs vele. Középre kerültek a fő kezelőszervek, melyek közül a legfontosabb az optikai érintőegér; aki még nem használt ilyet, annak szoknia kell majd. Alulra pedig a QWERTY gombsor került, mely egyenletes, fehér színű háttérvilágítást kapott, de nem az igazi; a gombok túl kemények, soknak nincs egyértelmű nyomáspontja, plusz kis méretükből adódóan tényleg kizárólag körömmel lehet nyomkodni őket. Nem mondhatnám, hogy rossz a gombsor, mert lehet használni, de BlackBerry készülékeknél eddig szinte csak jobbakat láttam.

RIM BlackBerry Curve 9360
[+]

A hátlap színe kívülről (azaz fentről és lentről) befelé haladva fokozatosan változik, kívül krómozott hatású részekkel, kicsit beljebb gumírozott hatású, sötétszűrke betétekkel, középen pedig lakkozott-fekete felülettel találkozhatunk. Ez utóbbi a lepattintható rész, melyet el kell távolítani ahhoz, hogy az akkumuláthoz, a SIM-kártyához és a microSD-foglalathoz hozzá tudjunk férni; a kártyacseréhez nem kell kikapcsolnunk a masinát. A lényegi részeket a sötétszürke elemek rejtik, felül itt bújt el az 5 megapixeles kamera és az ahhoz tartozó ledes villanófény, alul a kihangosító hangszóróját találjk.

RIM BlackBerry Curve 9360
[+]

A készülék teteje nem más, mint a billentyűzár, melyet véletlenül nem lehet megnyomni, direkt viszont nagyon is könnyedén; itt kapott helyet a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet is. Jobbra a hangerőszabályzó gombpáros (mikrofonnémítóval kiegészítve) és a kamera exponálógombja került, alul a mikrofon árválkodik, balra a microUSB-csatlakozót találjuk. Másra nincs is nagyon szükség.

Hirdetés

Hardver, oprendszer, szoftverek

A készülék hardverével kapcsolatban ellentmondásos információk találhatók a neten; pár helyen azt írják, hogy ugyanaz a Qualcomm Snapdragon processzor került bele, ami a Boldban is fut, csak épp lassabb órajelen ketyeg. Mások szerint (ők vannak többen) Marvell PXA került bele, de hogy 930-as (mint a BlackBerry Bold 9700-ban) vagy 940-es (BlackBerry Torch 9800), azt nem tudni. Abból a szempontból mindegy is a dolog, hogy a PXA930 és a PXA940 is ismeri az ARMv7 utasításkészletet, viszont előbbi processzor még 65 nanométeres csíkszélességen készült, utóbbi pedig 45-ön. Az viszont egészen biztos (mivel hivatalos adat), hogy a processzor órajele 800 MHz, a RAM mérete pedig 512 MB. A belső memória nagyjából 32 MB-os méretű (a fájlkezelő tanúsága szerint), de úgyis minden tárolt fájl a memóriakártyára került, azon meg van vagy 3,6 GB hely, úgyhogy nem leszünk gondban.

RIM BlackBerry Curve 9360
[+]

Amikor a BlackBerry Bold 9900-at a kezembe vettem, vagy 5 percig nem is realizáltam, hogy egy érintőkijelzős modellről van szó, mivel a BlackBerry OS 7.0-t olyan kiválóan el lehet kezelni az optikai érintőegérrel, hogy csak na. Épp ezért a Curve-nél olyan nagyon nem hiányzik a touchscreen, de tény ami tény, a Bold után azért éreztem, hogy néha jól jönne. Például internetezéskor, vagy akkor, ha a készenléti képernyőn nyomkodnék meg valamit, mert ott olyan sok elem van, hogy néha nehéz a megfelelőhöz elnavigálni. Ettől függetlenül azért kiválóan el lehet lenni a sima kijelzővel és a gombokkal, már csak azért is, mert a készülék sebessége kiváló. Akármilyen processzor is van benne, gyorsaságban és simaságban simán veri bármelyik kétmagos Androidot.

A kezelőfelületről nem szeretnék túl sokat írni, hiszen az új Bold kapcsán már megtettem; az érintőkijelző hiányát leszámítva minden teljesen ugyanaz, tehát az ikonokat a készenléti képernyő alján lévő egysoros sávból húzhatjuk elő. Az egyetlen kézzel fogható (ugyanakkor jelentéktelen) különbség, hogy itt nem tudjuk beállítani, hogy az ikonsáv kétsoros legyen, mert arra a Boldnál csak úgy volt lehetőség, hogy a kijelzőt tapicskoltuk. Itt vagy egy, vagy három sort kapunk.

RIM BlackBerry Curve 9360 RIM BlackBerry Curve 9360

Szoftverek tekintetében nagyon jól állunk, kis túlzással minden olyan dolgot megkapunk, amire szükségünk lehet. Az alapvető eszközök megvannak, kiválóan kezelhető a naptár, van jegyzettömb, feladatlista, alapfunkciós számológép, fájlkezelő, diktafon, ébresztőóra.

RIM BlackBerry Curve 9360 RIM BlackBerry Curve 9360

Az extrák között szerepel a teljes verziós (tehát fájlok létrehozására is alkalmas) Documents To Go, melynek segítségével dokumentumokat, munkalapokat és prezentációkat is készíthetünk. Hasznos alkalmazás a jelszóőr, ahol egy jelszó mögé többet is bebújtathatunk; szintén nem rossz a BlackBerry Protect, melynek segítségével egyrészt könnyen tudunk egy régiről egy új BlackBerry készülékre költözni, másrészt megoldható az is, hogy a telefont távolról lezárjuk vagy töröljük az adatait. Ha bármi extra kell, a BlackBerry App Worldből le lehet húzni, bár a kínálat még mindig elég szerény.

Adatkommunikáció, telefonálás, net

Adatkommunikáció terén határozottan kevesebbet kapunk, mint a Bold esetében, de azért nem rossz, amit a készülék nyújt. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból három játszik (850/1900/2100 MHz), adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t használhatunk, utóbbinál a maximális letöltési sebesség 7,2 Mbps, a feltöltés pedig nincs kommunikálva. A WiFi a 802.11b/g/n szabványokkal kompatibilis, van 2.1-es Bluetooth és NFC-támogatás is. A beépített GPS-vevő működik, a microUSB port pedig 2.0-s, tehát elég gyors adatátvitelt tesz lehetővé (bár lassan biztos, hogy jönnek majd a 3.0-s eszközök is).

RIM BlackBerry Curve 9360 RIM BlackBerry Curve 9360

Telefonálás közben sem a térerővel, sem a hangminőséggel nem volt problémám, plusz itt a véletlen némítások és képernyőmegnyomások sem fordultak elő, mert ugye nincs érintőkijelző. A telefonkönyv dinamikus kapacitású, azaz kvázi akárhány ember adatait elmenthetjük, extra mezők akadnak szép számmal, a profilokat pedig össze lehet fűzni a Facebookon lévő ismerőseinkkel; üzeteneteknél SMS, MMS és e-mail játszik, utóbbiban nagyon erős a gép akkor, ha előfizetünk valamilyen BlackBerry szolgáltatásra, mondjuk egy instant e-mailre. Jelenleg mindhárom hazai szolgáltató támogatja a BlackBerry készülékeket, viszont tudni kell, hogy legalább egy ezresünkbe bele fog fájni a dolog minden hónapban.

RIM BlackBerry Curve 9360 RIM BlackBerry Curve 9360

A böngésző a Flash tartalmakat nem jeleníti meg, de minden más szempontból nagyon rendben van. Az Acid3 teszten a maximális 100-ból 100 pontot kap, elég gyors, az optikai érintőegérrel jól kezelhető, HTML5-kompatibilis, tehát sok kifogásolnivalónk nem lehet vele kapcsolatban. A képernyő viszont tényleg nem túl nagy ahhoz, hogy érdemben internetezzünk, mindenesetre a 9360-as arra jó, hogy létfontosságú információkat gyorsan meg tudjunk keresni rajta. A YouTube videókat támogatja a gép, külön kliensprogram is van a videómegosztónak.

RIM BlackBerry Curve 9360 RIM BlackBerry Curve 9360

SNS-ben nem rossz a gép, alapból van rajta Twitter és Facebook, a foursquare-t pedig le lehet tölteni. Zuckerberg közösségi oldalát elég jól el lehet kezelni a masináról, a funkcionalitással nincs gond. Van egy Közösségi hírcsatornák nevű dolog is, mely egyszerre, egy helyen jeleníti meg a különféle SN oldalkról érkező dolgokat.

RIM BlackBerry Curve 9360 RIM BlackBerry Curve 9360

A BlackBerry 9360-nal chatelni is lehet, van Windows Live Messenger és Google Talk is, meg persze ott a RIM-es masinákkal használható BlackBerry Messenger is.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A hátlapon lévő kamera 5 megapixeles, fixfókuszos, működését gyenge fényviszonyok között ledes villanó segíti, összességében pedig nem tud sokat. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2592 x 1944 pixel, videózni 640 x 480-ban lehet - hogy milyen minőségben, az ide kattintva derül ki. A szoftver nem nyújt túl sokat, ki-be lehet kapcsolni a vakut és a geotagginget, lehet állítani a felbontást (a maximális mellett van 1024 x 768-as és 640 x 480-as) és van szoftveres képstabilizátor. Ennyi.

RIM BlackBerry Curve 9360

Videóknál a relatíve alacsony felbontás ellenére teljesen jó a képminőség; a digitális zoom is egész jól néz ki, a kép pedig stabil. Fotóknál sajnos nem ilyen kellemes a helyzet, mert bár a színek elég szépek, a dinamikatartomány alacsony a zajszint pedig magas; összességében nagyon "digitális" hatásúak a 9360-nal készített felvételek. Beltérben a zajszint nő, de még használhatók maradnak a képek, vak sötétben pedig csak a vakura támaszkodhatunk, mely méretéhez képest kifejezetten erős.

RIM BlackBerry Curve 9360
[+]

Zenei téren semmi extrát nem kapunk, csak a szokásos BB-s dolgokat. FM-rádió nincs, háttérben is futó, hangszínszabályzóval rendelkező, ID3-tagek alapján szűrni képes zenelejátszó viszont van, mely az albumborítókat is mutatja. A gyári fülhallgató is használható, a kihangosító hangszórója pedig szintén nem rossz, egész kellemes hangerővel muzsikál.

Az akkumulátor viszont nagyon para. Mindössze 1000 mAh-s kapacitású, fizikai mérete is nagyon apró, nem is bírja sokáig, egy-egy keményebb nap során az estét nem éri meg. Mostanában több BlackBerry-vel is komoly problémák voltak ezen a téren, nem teljesen értem, hogy ezt a RIM mégis hogy gondolta. Viszont lehet következtetni, hogy talán mégis a nagyobb fogyasztású, 65 nanométeres processzor került az új Curve-be...

Értékelés: RIM BlackBerry Curve 9360
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 3 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

...ami nem indokolt, hiszen a kártyafüggetlen RIM BlackBerry Curve 9360 bruttó végfelhasználói ára jelenleg 110 000 forint, ami azért több, mint a 85 000 forintos ár, amivel annak idején a 8520-as Curve kezdett, nagyjából 2 évvel ezelőtt. Ugyanakkor a szolgáltatóknál kifejezetten korrekt áron hozzá lehet jutni, a T-Mobile-nál kártyásan, webshopban 81 000 forintért adják, a Vodafone-nál 90 000-be kerül, a Telenornál 95 000 forintot kell érte az asztalra tennünk; nem hivatalos infó, de úgy tudjuk, hogy a piros és kék szolgáltatóknál ráadásul kártyafüggetlen is a dolog.

Ha ehhez hozzávesszük, hogy sok dolog fejlődött, például Bold-szintű kijelző van, meg gyorsabb processzor, meg tényleg villámgyors működés és jó kezelhetőség, akkor azt mondhatjuk, hogy a 100 000 forint alatti Curve nem csak azoknak jó ajánlat, akik szeretik a szériát és az előző modellről váltanak. Ezért a hardverért 110 000 forintos kártyafüggetlen ár tényleg sok, de a szolgáltatói ajánlatok már rendben vannak. Mindez nem segít egy dolgon, az üzemidőn, melynek harmatgyengesége miatt nem süthejük rá az ajánlott plecsnit. De ha ott sem teljesítene ennyire ramatyul, akkor most örömmel adnánk oda neki. Kár érte, mert egy nagyon jó készülék.

RIM BlackBerry Curve 9360

Bocha

A tesztkészülék a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

RIM BlackBerry Curve 9360
RIM BlackBerry Curve 9360 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 109 x 60 x 11 milliméter
Tömeg 99 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,44 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 360 pixel (246 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma ?
Hardver
SoC típusa ?
Processzor típusa 800 MHz-es
Processzor csíkszélessége ?
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip ?
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 32 MB + 3,6 GB (a kártyán)
Memória bővíthetősége microSDHC (4 GB a csomagban)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / ?
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform BlackBerry OS 7.0
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek BlackBerry Messenger, BlackBerry App World, Térképek, Facebook, Twitter, YouTube, Documents To Go, BlackBerry Protect, Google Talk, Windows Live Messenger
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (előre beállított sémák)
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 336 óra (2G) / 288 óra (3G)
Beszélgetési idő 300 perc (2G) / 300 perc (3G)
Zenelejátszási idő 25 óra
Egyebek
QWERTY billentyűzet
  • Kapcsolódó cégek:
  • RIM

Azóta történt

Előzmények