ASUS VivoTab RT - a fejem felett a kérdőjel

Bevezető, tartozékok

Komolyan mondom, fogalmam sincs, hogy mikor született meg ennyire nehezen egy cikk a Mobilarena hasábjain. Az ASUS ugyanis elküldte nekünk a VivoTab RT névre hallgató, billentyűzetes dokkolóval rendelkező táblagépét, ami idáig még nagyon jól hangzik, hiszen a tajvani gyártó ebben a kategóriában már letett pár maradandó alkotást az asztalra. Viszont ott van az a két nagybetű, amiről a felhasználók többsége nem tudja, hogy mit jelent, de aki foglalkozott a Microsoft új operációs rendszerével, az pontosan tudja, hogy ez bizony egy operációs rendszer, méghozzá teljesen új megközelítésben. A Windows RT-ről van szó, mely a Windows 8 és a Windows Phone 8 között helyezkedik el, tulajdonképpen a redmondiak táblagépes vonala, ami a két említett rendszer ismerete fényében igazából izgalmasan hangzik, de mint az a teszt közben kiderült, talán túlságosan is az. A gépet először Bog próbálta meg tesztelni, de viszonylag hamar továbbadta dr. Kindnak, akitől két nap után hozzám került. Mit nekem Windows RT, gondoltam még akkor. Hogy mi lett a történet vége, azt viszont nem fogjuk előre elmondani. A cikk elolvasásával kiderül majd minden.

ASUS VivoTab RT
[+]

A teszt megszületését az sem könnyítette meg, hogy a Prohardveren már született egy írás a nálunk járt gép WiFi-only, azaz SIM-foglalattal nem rendelkező verziójáról, mely ide kattintva olvasható el. Testvérlapunk nevéhez hűen jó mélyen belemászott a gép hardverének lelkivilágába, sőt, magával az RT rendszerrel is foglalkoztak egy mélyreható írásban. Azonban a Mobilarenát és a Prohardvert jellemzően nem ugyanazok az emberek olvassák, úgyhogy nekünk is foglalkoznunk kell a kérdéssel, már csak azért is, mert mi a 3G-s verzióját kaptuk a VivoTab RT-nek.

ASUS VivoTab RT
[+]

A táblagép és a billentyűzetes dokkoló külön dobozban érkezett hozzánk, a csomagolás nagyban hasonlít a Transformer szériánál látottakhoz. Az egyik pakk kizárólag magát a klaviatúrát tartalmazta, a másik a táblagép mellett egy speciális csatlakozóval rendelkező adatkábelt, egy töltőfejet, egy kézikönyvet és egy USB-hoszt átalakítót rejt.

Fent megcsodálható a készülék hivatalos reklámfilmje, mely igazából abszolút szimpatikus és vállalható, egy jó értelemben vett művészember beszél arról, hogy milyen jó társa is a VivoTab RT, mely vékony, elegáns és tömegében is megfelelő. Szárnyalnak a gondolatok, két billentyűleütés között egy kis Rubik-kockázásra is jut idő. Viszont furcsa, hogy a Windows RT rendszerről és annak milyenségéről egy szó sem hangzik el a videóban.

Külső, billentyűzet

Az ASUS újdonsága az egyik legszebb táblagép ma a piacon – gondoljuk ezt, amíg hozzá nem érünk. Talán a képeken is látszik, hogy a tajvani gyártó formatervezői részlege nem lopta a napot és a reklámfilmben elhangzottak is igazak, a cucc fémesen elegáns, jól néz ki. Önmagában táblagépként és billentyűzettel dokkolva számítógépnek álcázva egyaránt klasszul néz ki; a visszafogottan lakkozott keretnek köszönhetően a kijelző kikapcsolt állapotban szinte beleolvad az előlapba. A kütyü mérete önmagában 262,5 x 170,9 x 8,3 milliméter , tömege 525 gramm. Dokkolóval együtt majdnem kétszer ennyit nyom (1063 gramm), a méret pedig 262,5 x 170,9 x 18,7 milliméterre módosul.

ASUS VivoTab RT
[+]

Mivel nem biztos, hogy mindenki dokkolóval együtt fogja használni, muszáj megnéznünk a cuccot táblagépként, önmagában. Az előlap tetején középen a 2 megapixeles másodlagos kamera foglal helyet, mellette a fényérzékelő szenzor csücsül. A kijelző 10,1 hüvelykes képátlóval és 1366 x 768 képpontos felbontással rendelkezik, a pixelsűrűség 155 ppi, ami egyáltalán nem mondható kiemelkedőnek. Egy nagy felbontású képernyővel szerelt csúcstablet mellett bizonyos helyzetekben jókora eltérés adódik, a közel dupla ppi-értékkel rendelkező Nexus 10 vagy a harmadik/negyedik generációs iPad mellé helyezve nem csak a sasszeműek szúrják ki a képminőségbeli különbséget. A főképernyőn ez mondjuk szerencsére pont nem nagy gond, a köztudatban Metro UI néven futó felhasználói felület szögletes formái miatt nem jön ki az eltérés, netezés, képnézegetés vagy filmezés közben viszont érezteti a hatását.

ASUS VivoTab RT
[+]

Az ASUS az androidos Transformer eszközök esetében is előszeretettel alkalmazott IPS technológiát preferálta a kijelző megalkotásakor, mely elsősorban a közel 178 fokos betekintési szöggel és a jókora fényerejével hívja fel magára a figyelmet. Utóbbi esetében extrát jelent a Super IPS+ technológia, mely erős fényben használva egy jókora fényerőtöbblettel javít a láthatósági viszonyokon. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre legfeljebb öt pontot tud figyelembe venni. Figyelmesség az ASUS részéről, hogy az előlapot egy alacsony, alig látható keret futja körbe, így a táblagépet arccal az asztalra helyezve sem lesz baja a Gorilla Glass-szal védett kijelzőnek, bár ennek egyébként sem szabadna karcolódnia, ez inkább a szennyeződések távoltartását szolgálja. A vezérlés alapvetően gesztus-orientált, a kijelző alatt mindössze egyetlen kapacitív start gomb látható.

ASUS VivoTab RT
[+]

A hátlap nagy része szálcsiszolt alumíniumból áll, a kamerának és vakunak otthont adó felső fertályt viszont matt plasztik borítja. Középen egy szolid ASUS felirat olvasható, a külső hangszórók a bal és a jobb oldal közepén foglalnak helyet. A pozicionálás nem a legszerencsésebb, a gépet két kézzel tartva az ember óhatatlanul letakarja a nyílásokat. A hangminőségre nem lehet panasz, a SonicMaster-technológiával felturbózott hangkeltő egységek igen jól szólnak a mobileszközök piacán; HiFi-élményre természetesen azért nem szabad számítani, de kijelenthetjük, hogy a VivoTab RT az átlagnál jobban teljesít. A táblagép alján a billentyűzet dokkolója és a speciális aljzat található, a hangerőszabályzó és a 3,5 milliméteres kimenet egyaránt jobboldalra került. A felső rész bal szélére telepítették a ki- és bekapcsoló gombot, mely a képernyő lezárására és feloldására is használható. Baloldalt található a microSD- és microSIM-foglalat (utóbbit egy tűszerű eszközzel lehet kipiszkálni, benne van a dobozban), valamint a micro HDMI-aljzat és a klaviatúra lecsatolására szolgáló csúszka is itt kapott helyet.

A dokkoló szintén igényesen néz ki, az alul plasztik, felül fém billentyűzet tömege 538 gramm, a tabletre szerelve egész jó az illeszkedés, de némi holtjáték azért van. A Transformer széria tagjaihoz hasonlóan a VivoTab RT-khez kapható kiegészítő is rendelkezik beépített akkumulátorral, mely a táblagépet is képes tölteni; a 22 Wh-s egység hét órányi extra üzemidőt jelent. Az eszköz jobb oldalán egy USB-aljzat, a bal fertályon a speciális csatlakozó üldögél – ha már ennyire számítógépre hajaz a cucc, USB-ből elférhetett volna két darab is. A billentyűzet többé-kevésbé klasszikus kiosztással rendelkezik, de néhány extra vezérlőgomb is helyet kapott (ilyen például a fényerő- és a hangerőszabályzó, a repülő mód és a start gomb), plusz a kis méret miatt egy-egy gomb kicsit zsúfolt, a jobb oldali Shift például nem olyan, mint amilyennek én megálmodnám, mert nem az Enter alatt van, hanem a kurzorgombok és az Fn billentyű miatt kettővel beljebb. A billentyűk nyomáspontja megfelelő, a kissé érdes felületű klaviatúra kellemes gépelési élménnyel kecsegtet. Alul egy kis touchpad kapott helyet, mely egyszerre akár két ponton érzékeli az érintéseket, alul pedig két gombban végződik.

ASUS VivoTab RT
[+]

Fentieket olvasva az embernek az az érzése támadhat, hogy a külsővel kapcsolatban minden rendben van, de egyáltalán nincs. Az összeszerelési minőség túlzás nélkül mondhatjuk, hogy kritikán aluli – kritika alatt ebben az esetben az ASUS-tól megszokott minőséget kell értenünk. A billentyűzet frankó, ott nincs gond, de a táblagép nyeklik-nyaklik, a káva jobb oldala nyikorog, a sarkok kézzel elnyomhatók, aminek hatására az egész kijelző elszíneződik, plusz középen fodrozódik is. A hátlap alatt úgy érezni, mintha légüres tér lenne. Egy 40 000 forintos gépnél sem biztos, hogy szó nélkül elmennénk ezen hibák mellett, de a VivoTab annyiba kerül, mint egy perfekt első autó.

A Windows RT

A Windows RT hivatalosan tavaly ősszel kezdte meg a pályafutását, pont akkor, mint a Windows 8. Azonban egy teljesen más típusú megoldásról van szó, melynek feladata, hogy az Apple iOS és a Google Android operációs rendszerek által irányított táblagépes piacon szerezzen némi részesedést a Microsoftnak.

Bár bekapcsolás után minden Windows 8-at látott ismerősöm azt hitte, hogy ez is egy Windows 8 variáns, egyáltalán nem az. Elsősorban abban különbözik a zászlóshajótól, hogy nem x86, hanem ARM processzorokon fut (ARMv7 utasításkészlettel), vagyis lényegében ugyanazokon az eszközökön, mint az iOS, az Android, vagy épp a Windows Phone 8. Ebből kifolyólag régi windowsos alkalmazásaink nem indulnak majd el rajta – ennek fényében említettem a VivoTab hivatalos reklámfilmje kapcsán, hogy nem értem, miért nem hangzik el valami az operációs rendszerrel kapcsolatban. Az RT egyébként a Windows Runtime angol szóduóra utal, mely egy olyan homogén alkalmazásarchitektúra, ami az ARM és x86 hardverrel kompatibilis eszközöket kezel. Tehát amit eszerint írnak meg, az (megfelelő fordítás után) egyaránt futtatható lesz ARM és x86 hardveren. Az RT egyébként értékesítési szempontból is mobil operációs rendszer, mert csak az eszközökre előtelepítve kaphatjuk meg és egyetlen verzió létezik belőle. A Microsoft saját márkajelzése alatt hardvert is kínál új operációs rendszeréhez a Surface táblagépek személyében.


Surface: a Microsoft saját Windows RT táblagépe

Szoftverek és szolgáltatások terén kimaradt a Windows RT-ből a Windows Media Player és a Storage Spaces (több adattároló meghajtó összevonása), van ugyan klasszikus munkaasztal (Desktop), de korlátozott, akárcsak a Windows 8 Pro BitLocker (lopásvédelmi adattároló titkosítás) technológiája, alkalmazásokat pedig jobbára a Windows boltból vehetünk, bár van lehetőség külső tárolóról telepítésre is. Kapunk viszont integrált Microsoft Office 2013 irodai csomagot, ami az egyik nagy erőssége lehet a Microsoft tabletplatformjának, ugyanis billentyűzetet és egeret használva ugyanúgy szerkeszthetünk szöveget, táblázatokat és prezentációkat, mint asztali gépen vagy notebookon.

Típus Windows RT Windows 8 Windows 8 Pro
Integrált Microsoft Office 2013 van, Office 2013 RT - -
x86/AMD64 támogatás - van van
ARMv7 támogatás van - -
Windows Media Player - van van
Hagyományos munkaasztal korlátozott van van
Alkalmazás támogatás Windows Store korlátlan korlátlan
Eszköztitkosítás korlátozott - van
Storage Spaces támogatás - van van
Hyper-V kliens - - van
Domain csatlakozás - - van
BitLocker és BitLocker To Go - - van
Csoportházirendek - - van
Távoli asztal (kiszolgáló) - - van
Bootolás VHD lemezképről - - van

A Windows RT-t futtatni képes hardverekről egyelőre felesleges túl sokat írni. Pillanatnyilag csak az NVIDIA Tegra 3-ra épülő megoldások vannak piacon, Magyarországon pedig egyedül tesztünk tárgya kapható. Sajnos nem véletlen, hogy most még csak az NVIDIA kész a korrekt drivertámogatással, ugyanis a Windows RT grafikus API-ja (application programming language, vagyis alkalmazásprogramozási nyelv) ugyanaz a DirectX, amit asztali vonalon használnak, függetlenül attól, hogy maga a rendszer ARM processzorokon fut. Ebben az API-ban pedig az NVIDIA-val ellentétben a Qualcomm (Adreno) és az Imagination Technologies (PowerVR) meglehetősen járatlan, így idő kell nekik a megfelelő implementáláshoz. Az Intel Atom platformja x86-os (igaz, PowerVR grafikus magja van), az AMD majdani Hondója pedig szintén x86-os klasszikus, Radeonokra hajazó GPU-val, vagyis ők Windows 8-as tabletvonalon vívnak majd, amint az Intel oldaláról lesz driver, az AMD oldaláról pedig hardver, és azt használó tablet.

Hardver, rendszer

Az előző oldalon olvasottak fényében nem árulok el nagy titkot azzal, hogy a borítás alatt az NVIDIA harmadik generációs Tegra családjának legkisebb tagja, a T30L duruzsol. A 40 nanométeres csíkszélességű lapka egy ARMv7 utasításkészletű, 4 + 1 Cortex-A9 magot tartalmazó processzorral van szerelve. A magok legfeljebb 1,2 GHz-en ketyeghetnek, amennyiben legalább kettő aktív, egy mag használata esetén a maximum 1,3 GHz. A grafikus gyorsító szerepét egy 416 MHz-en ketyegő GeForce ULP tölti be, mely mellett 2 GB RAM és kiszereléstől függően 32/64 GB belső tárhely található. Nálunk a kisebbik verzió járt, melyen nagyjából 13 GB ténylegesen elérhető szabad hely volt, a többin maga a Windows ült, illetve jelentős részt le is foglalt magának a működéshez, ami nagyon gáz. Nagy kérdés, hogy az Artisjusnak hogyan lehet elmagyarázni ezt az egészet, kell-e díjat fizetni az elméletileg ott lévő, de a Windows által lefoglalt területre, egy 32 GB-os tároló után ugyanis nagyjából 5-6000 forint a jogdíj jelenleg, azaz a Windows RT már csak emiatt is drágább lehet, mint az androidos konkurensek. A Tegra 3 lapkakészletet egyébként már bemutattuk egy részletes irományban, további információért az említett cikket ajánljuk.

ASUS VivoTab RT
[+]

Billentyűzet és akkumulátor.

Magáról a rendszerről nem szeretnék túl sokat írni, egyrészt azért, mert a Prohardveren részletesen is lehet olvasni mindenről, másrészt azért, mert az egész szerkesztőségnek az volt a benyomása, hogy a Windows RT még nincs kész. Régen találkoztunk ilyen gyakran lefagyó, meghaló, összeomló operációs rendszerrel a hordozható eszközök piacán, talán még a legelső Androidok és pár gyengébb gépen futó Windows Mobile tudta ezt reprodukálni, de ezek azért jó pár éves történetek. Igazából érthetetlen is, hogy a Microsoft ezt hogyan vállalta be annak fényében, hogy épp mostanában tudták ledobni magukról az elmúlt évtizedekben rájuk ragadt a Windows fagy mondatot. Mert a Windows RT – és rajta keresztül az ASUS VivoTab RT – bizony fagy, emellett pedig sokszor indokolatlanul lassú és logikátlan is. Tiszta sor, hogy egy friss rendszerre nem szabad olyan szemmel tekinteni, mint egy évek óta folyamatosan csiszolgatottra, de pár dologra ennek ellenére nem találtunk érthető választ.

ASUS VivoTab RT ASUS VivoTab RT
[+]
Ez az új Start. Balra a sima, jobbra az átrendezésnél használatos nézet.

Ilyen például a nyelvek támogatása. A Windows RT ugyanis nem tud magyarul, támogatott viszont egy rakás másik nyelv (angol, arab, kínai, holland, francia, német, héber, olasz, japán, koreai, portugál, orosz, spanyol), melyek közül alapértelmezésben csak pár darabot választhatunk ki. A többihez nyelvi csomagot kell telepítenünk, ami teljesen érthető, minek foglaljon helyet több olyan nyelv, amit nem használnunk. Az viszont érthetetlen, hogy a gyárilag nem elérhető, de feltelepíthető nyelveket miért nem lehet egyszerűen, érthetően elérnünk. Ugyanis be kell mennünk egy al-almenübe, ahol hozzá kell adnunk az adott nyelvet, majd bele kell mennünk annak tulajdonságaiba és egy gomb megnyomásával rá kell keresnünk, hogy csak billentyűzetkiosztásban, vagy megjelenítő nyelvként is tudjuk-e használni. Tehát sehol nem kapunk egy listát, hogy tessék, ezek a nyelvek vannak, tedd fel, amelyik nincs és használd. Az első bekapcsolást követő lépésről-lépésre útmutató meg sem említi ezt az egész kérdéskört.

ASUS VivoTab RT ASUS VivoTab RT
[+]
Desktop nézet balra, duplaképernyős jobbra.

Ez a töredezettség jellemző az egész rendszerre, aminek részben az az oka, hogy a Microsoft két felhasználói felületet is elérhetővé tett. Alapértelmezésben a Metro/Modern UI-t használhatjuk, de van egy klasszikus Desktop nézet is, mely még a Windows 8-ban lévő, Start menü nélkülinél is jóval heréltebb. Innen gyakorlatilag csak a Vezérlőpultot, a Windows Intézőt és a Feladatkezelőt érjük el, de beállítási lehetőségekben a rendszer messze túlmutat mind az Androidon, mind az iOS-en. Normális Windows szintjén piszkálhatjuk például a tűzfalat, plusz még a töredezettségmentesítőt is elérhetjük, ami egy elképesztően nagy mellélövésnek tűnik. Most komolyan, ki a fene akar egy táblagépen töredezettségmentesítőt használni? Ha valaki számára nem lenne egyértelmű a válasz, elárulom: senki. A rendszer nem egységes mivoltára utal az is, hogy ha a Desktop felület jobb alsó sarkában lévő hangerőszabályzóra rányomunk, akkor a Windows 95 óta ismert hangerőállító csúszka ugrik fel, ha viszont a WiFi-t szedjük elő, akkor oldalról beugrik egy Metro csempe a beállításokkal. Ugyanez visszafelé is működik, ha a kinti felületen hívjuk elő a beállításokat, csak bizonyos dolgokhoz férünk hozzá, mélyebb piszkáláshoz gombnyomás kell, ami a Desktop felületen lévő Vezérlőpultot hozza elő. Ki érti ezt?

ASUS VivoTab RT ASUS VivoTab RT
[+]
Egy Internet Explorer, két nézet. Miért is ne alapon.

Desktopról elérhetjük továbbá az Internet Explorer böngészőt, mely egyébként teljesen normálisan teszi a dolgát, szép, gyors. De van neki egy Metro UI alatt futó változata, ami teljesen ugyanaz, csak más a kezelőfelülete, a miértre nem is érdemes rákérdezni. Az átjárhatóság közöttük ugyanakkor korlátolt, ha az egyiket becsukjuk pár nyitott weboldallal, a másiknál azokat nem lehet visszahozni.

A fenti videón viszont látszik, hogy van sok okosság is a rendszerben. A gesztusvezérlések például kimondottan jók, alkalmazást (ablakot) becsukni egy fentről lefelé irányuló, határozott ujjmozdulattal lehet, a képernyő jobb oldaláról az almenüt hozhatjuk elő, balról jobbra pedig a futó alkalmazások között lapozgathatunk. Amennyiben a fentről lefelé irányuló mozdulatot félúton megállítjuk, lehetőség van duplaképernyős módot csinálni, azaz két szoftvert futtathatunk egymás mellett. Igen ám, de azt már nem dönthetjük el, hogy mekkorában jelenjenek meg az ablakok, csak az az egynegyed/háromnegyedhez hasonló arány van, ami a fenti képernyőfotón is látható.

ASUS VivoTab RT ASUS VivoTab RT
[+]
Office 2013 RT

A Desktop nézetet az Office programcsalád menti meg valamennyire, mely teljes funkcionalitásával használható a készüléken – a Preview jelző csak a nem végleges jellegre utal, elvileg egy szoftverfrissítés keretében el fog tűnni. A képernyőt böködve is tud mindent, de ilyenkor azért érdemes átváltani a trackpadra, vagy bedugni egy egeret. Ugyanakkor nem értem, hogy pusztán emiatt miért kellett ez az egész Desktop-hercehurca, miért nem lehetett egy olyan Office programcsaládot csinálni, aminek klasszikus felülete van, de a Metro egyik csempéjéből indul? Hasonlóan fájó kérdés, hogy a Windowsnál alapvetően jól működő több felhasználós megoldás RT alatt miért egy borzalom: ha létrehozunk egy második felhasználói fiókot, az jóval kevesebb alkalmazást fog látni, mint amennyit az elsődleges lát, az elsődleges által feltelepített szoftvereket meg egyáltalán nem, plusz valamiért az egyébként is gyér kínálatú szoftverboltból is kevesebbet fog látni. Ezen kívül még tucatnyi hibával találkoztunk, de mivel bízom benne, hogy a Microsoft ezeket minél hamarabb javítani fogja, nem kezdek felsorolásba.

Multimédia, adatkommunikáció, összegzés

A készülék hátlapi kamerája 8 megapixeles és mint az a lenti fotókon is látható, kellemes minőségű képeket lehet vele lőni. Nyilván nem hibátlanokat, hiszen a zajszint azért nem alacsony, de a célnak (és egy táblagépnek) tökéletesen megfelel. A makró mód kellemes, az apró ledes villanófény pedig sokat tud segíteni gyenge fényviszonyok között. Videókat legfeljebb 1200p-ben (1600 x 1200 pixel) lehet rögzíteni, autofókusz ilyenkor sajnos nincs. A tesztvideó ide kattintva érhető el. A kamerát kezelő szoftver egyébként egész intelligens és sok beállítási lehetőséget kínál, hiszen még a fénymérést is lehet piszkálni, de az exponálás nagyon idétlen. Nincs külön gomb, sem fizikai, sem virtuális, az élőképet kell megnyomnunk, pont úgy, mint ahogy más készülékeken a fókuszpontot választjuk ki. De itt ilyen nincs, megnyomjuk, az eszköz utána fókuszál, majd elkészül a fotó. Az élőképet jobbra eltolva megnézhetjük, hogy mit lőttünk, de érthetetlen módon nagyítani nem tudunk benne, csak akkor, ha a galériából nyitjuk meg.

A zenelejátszás alapvetően korrekt, bár a szoftverben nincs hangszínszabályzó és az FM-rádió is hiányzik a repertoárból. De kihangosítva jól szól a kütyü, csak a zenék felmásolása problémás, hiszen számítógépként csatlakoztatva nem működik Mass Storage eszközként. A legegyszerűbb megoldás az, ha a microSD memóriakártyát feltöltjük zenékkel (azaz először megvásároljuk, mert a dobozban nincs ilyen), majd azokat átmásoljuk. De nem mindegy, hova hova, a Dokumentumok közé kell a megfelelő mappába, hogy a zenelejátszó szoftver felismerje. Videókat hasonló módon juttathatunk a vasra, de jó hír, hogy a Full HD felbontást akadásoktól mentesen viszi a VivoTab RT.

ASUS VivoTab RT
[+]

Az eszközből WiFi-only, 3G-s és 4G-s verzió is elérhető, nálunk a középső járt, a 4G-s nem lesz kapható. SIM-ből microSIM megy bele, adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t is használhatunk, utóbbinál egészen pontosan HSPA+ adatátvitelről beszélhetünk, azaz lefelé maximálisan 42,2 Mbps, felfelé 5,76 Mbps érhető el. A WiFi a 802.11b/g/n szabványokat ismeri, a Bluetooth 4.0-s, van NFC és GPS is, szóval igazából minden, amit ma csak bele lehet zsúfolni egy efféle masinába. SMS-t küldeni lehet a géppel, telefonálni viszont nem, azaz Skype-on igen, de hagyományos módon nem.

ASUS VivoTab RT
[+]

A gépben egyetlen egy igazán értékelhető dolog van, az üzemidő. Magában a tabletben 25 wattórás akkumulátor van, mely 9 órányi üzemidőt garantál, de ezt a dokkoló-billentyűzetben lévő 22 wattórás további 7 órával megdobja. Így jön ki az összesített 16 órás üzemidő, mely mindenképp kimagasló.

Értékelés: ASUS VivoTab RT
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 4 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 6 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás -
PIM funkciók 7 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Annyira szerettem volna jót írni az ASUS VivoTab RT-ről és a Windows RT-ről, de nem tudok. Ilyen pozitívan rég álltam cikkhez, be akartam bizonyítani, hogy csak Bog és dr. Kind álltak negatívan a rendszerhez, mert még kicsit kiforratlan, de van benne lehetőség, jó lesz ez. Egy hét után én is úgy látom, hogy nem lesz jó, és sajnos azt sem mondhatom, hogy az ASUS legalább belerakott apait-anyait, mert tőlük szokatlan módon nem tették meg. Az ASUS VivoTab RT kapcsán csak a dizájnert lehet megdicsérni, mert szépet alkotott, meg a magyar képviseletet, amiért úgy is odaadták ezt a cuccot, hogy tisztában voltak tökéletlenségével. A VivoTab RT 64 GB-os WiFi-only változatának ára 190 000 forint, dokkolóval 220 000-be fáj (a kódnév itt TF600T), a 3G-ért 30 000 forint felárat kell fizetnünk, egy modem azért ennél olcsóbb.

Igazából ennél még az iPad 4 is olcsóbb, amihez ugyan nincs billentyűzet, de sokkal szebb a kijelzője, ráadásul használható is. Az Android pedig körberöhögi ezt az árazást, ilyen drágán talán nem is lehet táblagépet kapni, amire jó példa a szintén ASUS által gyártott Nexus 7, mely iskolapéldája annak, hogy hogyan kell ehhez a témához hozzányúlni. A Windows RT-t pedig sajnáljuk, mert nem hisszük, hogy bármi jövője lenne. Igazság szerint egy teljesen felesleges szereplő a piacon, még annak fényében sem, hogy vannak emberek, akik sem az iOS-t, sem az Androidot nem szeretik. Ők válasszák a sima Windows 8-at, azt sem nehezebb használni, sőt.

Bocha feat. dr. Kind feat. Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

ASUS VivoTab RT
ASUS VivoTab RT Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 262,5 x 170,9 x 8,3 milliméter (csak a táblagép)
Tömeg 525 gramm
Színvariációk szürke
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1366 x 768 pixel (155 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív Super IPS+ LCD
Színárnyalatok száma ?
Hardver
SoC típusa NVIDIA Tegra 3
Processzor típusa 1,3 GHz-es, 4+1 magos ARM Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip GeForce ULP
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32/64 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/1900 MHz
LTE 700/1700/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps / van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, tethering, DLNA, WiFi Direct
USB egyedi csatlakozó
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés nincs
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows RT
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Office Home & Student 2013 RT Preview, SkyDrive, Store, ASUS SMS, ASUS Camera, ASUS WebStorage
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, F2.2 fényerő
Másodlagos kamera 2 megapixeles
Videófelvétel 1200p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 25 Wh (Tab) + 22 Wh (billentyűzet)
Üzemidő 9 óra (csak Tab)
16 óra (billentyűzettel)
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, giroszenzor, micro HDMI csatlakozó, USB 2.0 csatlakozó
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

  • Ilyen lesz a Memo Pad 10

    Valószínűleg Barcelonában mutatja be az Asus a Memo Pad 7 megnövelt változatát, mely valójában egy régi-új ismerős.

  • Padfone 2 – közel a millióhoz

    A gyenge elérhetőség ellenére is sikeresnek mondható a speciális dokkolók segítségével táblagéppé és noteszgéppé alakítható ASUS modell.

  • MeMo Pad – 149 dollárért?

    A Nexus 7 stílusjegyeiből építkező rendkívül alacsony árfekvésű héthüvelykes táblagéppel rukkolt elő az ASUS.

  • Atom meghajtású lesz a FonePad

    Intel processzor köré épülhet az ASUS hanghívások lebonyolítására is alkalmas táblagépe.

Előzmények

Hirdetés