Android 4.2 bemutató

Bevezető, támogatott készülékek

A Google a tervek szerint egy különálló sajtótájékoztatón mutatta volna be az Android legújabb verzióját, mely sajnálatos módon elmaradt a New York felé tartó hurrikán miatt. Ettől függetlenül nem maradtunk új robot nélkül, és bár a frissítés csak kisebb lélegzetvételű, jó néhány újdonsággal bővült az Android rendszer. Az elnevezés viszont változatlan maradt, azaz nem kaptunk új major verziót; a 4.2 továbbra is a Jelly Bean, azaz zselés cukorka nevet viseli.


Nexus 10

Az Android 4.2 jelenleg négy készülékre érhető el hivatalosan, a listában egyelőre csak a referenciamodellek (azaz a Nexus eszközök) szerepelnek, több gyártó ugyanis még a 4.1-es frissítéssel sem készült el. Az alig több, mint egy hete piacra került Samsung gyártmányú Nexus 10 táblagép és az LG által készített Nexus 4 telefon már gyárilag a legújabb Jelly Beannel érkezik. Frissítés már megérkezett a nyáron bemutatott Nexus 7 táblagépre és a tavaly ősszel bemutatott Galaxy Nexus készülékre is; előbbi az Asus, utóbbi a Samsung gyártósorairól került le. Az update csomag over the air (röviden OTA) módon érkezik, ami azt jelenti, hogy számítógéphez csatlakoztatás nélkül, vezeték nélküli hálózaton (WiFi vagy mobilnet) tölthető le az újdonság. A 4.2-es verziójú Android egyébként kézzel is telepíthető a bekezdésben taglalt ketyerékre, az egyes csomagokat a hivatalos oldalról lehet leszedni.


Nexus 4

A Nexus-család tehát két új taggal bővült az elmúlt hetekben, ám sajnálatos hír, hogy a támogatott eszközök listája viszont kevesebb lett két modellel. A legelső Honeycombbal szerelt referenciagép a Motorola Xoom volt, a 2011. februárjában piacra került modell immár nem szerepel a támogatott eszközök listáján. A táblagép legutoljára idén októberben kapott frissítést, a 4.1.2 után viszont a jelenlegi állás szerint nem lesz rá hivatalos 4.2. Hasonló a helyzet a 2010. decemberében megjelent Nexus S-szel is, az eredetileg Gingerbreaddel telepített telefon októberben még megkapta a hivatalos 4.1.2-t, ám úgy tűnik, a 4.2 már nem érkezik meg rá hivatalos forrásból. A Xoom tehát 17 hónapig élt, a Nexus S 19 hónapig maradt a támogatott készülékek listáján.


RIP Xoom és Nexus S

Természetesen már a fejlesztők számára is elérhetőek az újdonságokat tartalmazó csomagok, az Android 4.2 SDK mellett az Android SDK Tools-ból (a fejlesztőkörnyezetbe épülő eszközöket tartalmazza, jelenleg a 21-es verziónál jár) is megjelent egy új kiadás. Újdonság, hogy a fejlesztői lehetőségek előcsalásához immár egy apró trükkhöz kell folyamodni, a beállítások menü about phone pontjának build version bejegyzését kell hétszer megérinteni, ezután elérhetővé válik a már jól ismert opció. Miután Magyarországon még nem lehet hozzájutni a legújabb referenciamodellekhez, a cikk során egy Galaxy Nexus és egy Nexus 7 segítségével kerülnek illusztrálásra az újdonságok.

Újdonságok a felhasználói felületen

A felhasználói felület nem változott meg gyökeresen, továbbra is a holo UI a menő, a Google mindössze néhány kisebb és nagyobb változtatással élt. Immár képernyőzár is több oldalas, melyekre minialkalmazásokat lehet tűzni. Ezek működése nagy vonalakban követi a mezei widgetekét, az egyes felületekből a lezárt kijelzőről lehet elindítani az adott szoftvert. Természetesen ez a fejlesztők számára is elérhető, a már meglévő minialkalmazásokat minimális extra kóddal ki lehet rakni a képernyőzárra. Amennyiben a készülék rendelkezik hátlapi kamerával, a jobb oldali lap. A klasszikus minialkalmazásokat tekintve nincs sok változás, átrajzolták az analóg óra külsejét, valamint immár a digitális verziót is ki lehet tűzni a főképernyőre. Utóbbi esetében komoly baki, hogy a legkisebb méretre állítva az alsó sáv felét levágja a rendszer.

Megjelent a daydream mód, amely a képernyőkímélő androidos változatát takarja, engedélyezés után néhány perc inaktivitás, dokkolás vagy töltés esetén indul el. Gyárilag hat különféle megoldás közül választhatunk, melyek között óra, színfolyam, kétféle képkeret és a Currents alkalmazás is megtalálható. A hatodik képernyővédő a BeanFlinger névre hallgat, az előcsalása egy kicsit trükkös: kattintsunk háromszor a beállítások menü about phone almenükében található Android version bejegyzésre, majd tartsuk lenyomva az ujjunkat az ekkor megjelenő cukorkán. Ezzel a rejtett BeanFlinger játékba jutunk, innen néhány bab kidobása után ki is léphetünk, a DayDream mód ki is bővült az új opcióval. A fejlesztők számára ez is nyitott, bárki készíthet saját képernyővédőt; további információért katt ide.

Társat kapott a képernyő tetejéről lehúzható, az értesítéseket tartalmazó panel, immár néhány gyakran használt opciót és adatkommunikációs indikátort is elérhetünk; egyszerre csak egyikük lehet látható. Az angol szaksajtó által Quick settings-ként (magyarul a gyors beállítások szókapcsolatra fordítható) emlegetett funkció elővarázsolásához telefonon egyszerre két ujjat kell lehúzni a kijelző tetejéről, táblagépen a képernyő jobb oldalán, a klasszikus fentről indított egyujjas mozdulattal csalható elő. A felületek között egyébként a jobb felső sarokban található virtuális billentyűvel is lehet váltani, így egy kézzel is kényelmesen kezelhető. Az így elérhető funkciók között megtalálható a WiFi, a Bluetooth, a fényerő, a repülőmód, a riasztások, az akkumulátor és a mobilhálózati opc. Az ikonokat megérintve a rendszer nem az adott funkciókat kapcsolgatja ki és be, pusztán a megfelelő menübe repíti a felhasználót. A Jelly Beanben debütáló kiterjesztett értesítéseket is tovább gyúrta a Google, a gyári alkalmazások többsége esetében néhány alapfunkciót a notifikációs panelen keresztül is el lehet érni.

A fentebb tárgyalt, viszonylag nagy horderejű újdonságok mellett több aprósággal is bővült a felhasználói felület. A magnification gestures opció egy virtuális nagyítót kínál, a kijelzőt háromszor megbökve zoomolhatunk a felületekre. A vakok és gyengén látók számára készült a Speech output és a Gesture mode, mely beszéddel és egy speciális vezérlőmóddal segít. Végre már a gyári Gmail alkalmazásban is nagyíthatunk a leveleken, a szöveget az oldalszélességnek megfelelően újratördeli a rendszer, ennek már ideje volt.

Fényképező, fiókok, Google Now

A fényképező felhasználói felülete nagyot változott az előző verzióhoz képest, az új UI mindössze három virtuális gombot tartalmaz, az exponálóbillentyű mellett a vaku és a fényképezési mód állítható segítségükkel. Az előnézeti képet egy pillanatra megérintve az adott pontra fókuszál a szoftver, az ujjat hosszan nyomva tartva egy, a beállításokat tartalmazó menü ugrik elő, mely így egy kézzel is könnyedén kezelhető. Újdonság az úgynevezett sphere photo megjelenése, a panorámához hasonló módot választva nem oldalirányban, hanem egy gömb mentén pásztázhatjuk végig a környezetet, melyből a rendszer egy forgatható térhatású képet rak össze. Az eredmény egyébként egy .jpg kiterjesztésű fájl némi extra metaadattal, így számítógépen is megtekinthető, ám a térhatású nézetről egyelőre le kell mondanunk.

Az Android 4.2 immár felhasználói fiókokat is kezel, amennyiben táblagépen futtatjuk a Google rendszerét (jelenleg tehát a Nexus 7 és a Nexus 10 játszik). Minden egyes felhasználóhoz saját beállítások tartoznak: eltér a főképernyő háttere, a widgetek elrendezése, a telepített alkalmazások és a hozzájuk tartozó adatok, a fájlok és a fiókok. Fontos megjegyezni, hogy a fiókok menedzselését kizárólag a felhasználó végezheti (azaz a legelső fiók tulajdonosa, direkt nem használtam a root szót), ez a létrehozási és törlési műveleteket jelenti.

A Google Now névre hallgató helyzetfüggő keresőszolgáltatás is kibővült néhány új kártyával. Az időjárás mellett immár a természeti katasztrófákat és egyéb riasztásokat is külön lap jelzi. A felhasználó születésnapján megjelenő lapka az adott dátummal kapcsolatos érdekes tényekre világít rá, a minden hónap elején megjelenő Location history megmondja, mennyit utaztunk az adott időszakban. A Photo Spot a fényképészek közkedvelt helyein jelez, Budapesten például a Nyugati környékén ugrik fel a kártya. Külföldi utakon hasznos lehet a fordító, a pénzváltó és a nevezetességeket listázó doboz, eltérő időzónába utazva az otthoni időt megjelenítő kártya jöhet jól. A Gmail-integrációnak köszönhetően a Now a levelek alapján is tud jelezni, kiszűri a repülőutak, éttermi és szállásfoglalások, valamint rendezvények időpontját, illetve a csomagok érkezését. Persze utóbbit a felhasználónak kell engedélyeznie, hiszen ekkor a kártyák információforrása a levelek tartalma.

A hang alapú asszisztens is okosodott: bár továbbra sem tud magyarul, a repertoár néhány új angol paranccsal bővült. A Google Now immár képes többek között alkalmazásokat megnyitni (open ...), jegyzetet készíteni (note to self: ...) és egyenesen a YouTube-on keresni (listen to: ...). További információért a hivatalos oldalt ajánljuk, mely a Google Now-ról, a kártyákról és a kiadható parancsokról is mindent elárul.

Egyebek

Az Android 4.2-vel szerelt gépek immár gyárilag képesek kiküldeni a képet egy megfelelő külső kijelzőre. Ez a Miracast szabvány implementálásának köszönhető, a megoldás nagyban hasonlít az Apple-féle AirPlay-re. A WiFi Alliance által karban tartott technológia nagy előnye viszont a gyártófüggetlenség, azaz mindegy, ki gyártja a mobil eszközt és a képernyőt, amennyiben mindkettő kezeli a szabványt.

A virtuális billentyűzetben megjelent az úgynevezett gesture typing, melyek személyében egy Swype-szerű beviteli módszert tisztelhetünk. A szavakat tehát az ujjat az egyes betűk felett végighúzva, felemelés nélkül lehet begépelni, angolul mindez meglehetősen jó hatásfokkal működik. Sajnos magyar szótár egyelőre nem érhető el. Az óra alkalmazás új ruhát és új képességeket kapott, immár világóra, stopper és időzítőfunkciókat is el tud látni.

Sajnos az új funkciók mellett néhány hiba is bekerült a rendszerbe. A december-mizéria már bizonyára sokak számára ismert, a névjegyek mellé felvehető események (jellemzően születésnap, névnap, évfordulók) esetében az idei év tizenkettedik hónapja kimaradt a rendszerből. A Nexus 7 és a Nexus 10 esetében előfordulhat, hogy a rendszer véletlenszerűen, a fényviszonyok figyelembe vétele nélkül átállítja a fényerőt, a táblagépeket használva ok nélküli fagyásokat, újraindulásokat is tapasztaltak a felhasználók. Az új verzió a Bluetooth-kapcsolatra is hatással van, sokan akadozó audióátvitelre (A2DP-n keresztül) panaszkodtak. Ezek mellett a visszajelzések alapján a 4.2 jóval gyorsabban meríti az akkumulátort is.


a Google-nél idén elmarad a karácsony, plusz az egész decemberi hónap

Az új Android-verzió tehát korántsem tökéletes, így valószínűsíthető, hogy hamarosan érkezik a fenti hibákat orvosló javítócsomag. Az újdonságok jópofák és hasznosak, ám a csomag jócskán elmarad a 4.0 és a 4.1 horderejétől, ami az elnevezésen is látszik, az Android 4.2 továbbra is a Jelly Bean nevet viseli. Egyelőre tehát mindössze néhány Nexus készüléken próbálható ki az újratöltött zselés cukorka, az egyéb készülékek tulajdonosainak viszont úgy tűnik, várni kell még egy ideig.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés