Allview X2 Soul Lite - kicsit lájtos

Bevezető, tartozékok

Számos példa van a múltból és a jelenből is, hogy a gyártó kitalál egy készüléknevet, amit köré aztán egész modellcsaládot alakít ki, mintegy brandként használva azt. Ennek lehet jó és rossz vége is. A rossz az, amikor úgy gondolják, a név eladja magát és elegendő a minimális vagy szinte semmi fejlesztés, előrelépés. Mindenki emlékszik a Motorola V3-ra, amelynek első generációja óriásit robbant a piacon. Az emberek megőrültek az akkor szupervékonynak számító és dögös külsejű telefonért. Aztán eltelt 3 év és eközben még a nevét sem cserélték le, csak különféle betűket aggattak mögé. Illetve limitált kiadások tucatjai jelentek meg, amik sokszor csupán a színükben különböztek a normál változattól. Majdnem csőd lett a vége (és ha úgy tekintjük, akkor a Motorola tulajdonosváltásai igazából akár ennek is tekinthetők), de ma már bizonyára ők is csak rossz emlékként gondolnak vissza erre az időszakra.

5 hüvelykes kijelzőjével nem mondható lapátnak
5 hüvelykes kijelzőjével nem mondható lapátnak [+]

Ezzel szemben a Samsung sikerre vitte a hajdanán bemutatott Galaxy S családot. Az akkor még kuriózumnak számító AMOLED kijelző, az aktuális csúcshardver, az egyre fejlettebb minőségi multimédiás képességek meghozták a sokmilliós eladásokat. Ezzel a Samsung maga is feljutott a dobogó tetejére és a világ legnagyobb gyártójává vált, a Galaxy S sorozata pedig az Apple egyik legnagyobb riválisává nőtte ki magát, immár a hatodik generációnál tartva.

Allview X2 Soul Lite és a Meizu m2
Allview X2 Soul Lite és a Meizu m2 [+]

Most úgy néz ki, hogy az Allview is egyfajta „családalapításon“ ügyködik. A Soul nevű széria mostanra egész jól benépesedett. Volt itt már X2 Soul Pro, aztán X2 Soul Mini, majd X2 Soul Xtreme, és ezek csak az újabbak. Jelen tesztünk alanya is ebbe a csoportba tartozik, ezúttal Soul Lite néven. Ám mire a készülék hozzánk került, máris felbukkant egy újabb Soul kezdőnevű telefon az Allview-nél. Ahogy a neve is utal rá, a Lite elsősorban belépőmodellként kíván fellépni a konkurencia ellen.

Szolid, de gusztusos a csomagolás
Szolid, de gusztusos a csomagolás [+]

A fekete-zöld színvilágú doboz egész jól néz ki, kicsit kitűnik a sok hófehér csomagolás közül. Belül elsőnek a telefon akad a kezünkbe, majd egy szinttel lentebb sorakoznak a tartozékok. A hálózati töltőfej, USB adatkábel, sztereó fülhallgató szentháromsága különálló kis zacskókban pihen. Mellette egy kis papíranyagot, valamint kijelzővédő fóliát is kapunk. Utóbbi elsősorban tartalék, mert a telefonra már a gyárban felraktak egyet.

Külső

A Soul-szériának már nagyobbrészt kialakult a saját formaterve, ehhez igazodik a Lite is. Szögletes, egyenes vonalak, lekerekítés csak a sarkoknál, valamint a dupla kórmhatású csíkkal kiemelt oldalrész, mindezek itt is megvannak. A sok phablet után kicsit felüdülés ekkora telefont kézbe venni, bár ilyen kijelzőt lehet még kompaktabb házba csomagolni, lásd Meizu m2. A fekete szín jól áll neki (van fehér is), és minőségileg sincs igazán probléma vele. Az oldalsó keret fémnek tűnik, de egyébként műanyag és üveg alkotja a házat, amik viszont jól illeszkednek egymáshoz. Nincs recsegés, lötyögés, erre tehát biztosan ügyeltek.

Dragontrail üveg védi az IPS kijelzőt
Dragontrail üveg védi az IPS kijelzőt [+]

Az előlapon a ma már szinte iparági standardnak számító 5 hüvelykes kijelző terül el. Ekkora képátlóra a Lite esetében 720p HD felbontás jut, a panel IPS, a védelemről Dragontrail edzettüveg gondoskodik. Méréseink is igazolják a szemünk által látottakat, teljesen átlagos képernyőt kapunk. A maximum fényerő nem kiemelkedő, de még utcán is elegendő (főleg most, amikor a nap sem süt), a minimum lehetne kicsivel alacsonyabb. A színhőmérséklet változó, mivel háromféle üzemmód is aktiválható a menüben, de egyik sem tökéletes, bár kiemelkedően rossznak se mondható. Lent a három kapacitív gomb várja az ujjainkat. Ezeknek megint lemaradt a világítása, talán valami LED válság lehet arrafelé. Fent az előlapi kamera, beszédhangszóró, illetve a fény- és távolságérzékelő osztozik a helyen, állapotjelző LED nincs.

A márkajelzés ezúttal is hátulra került
A márkajelzés ezúttal is hátulra került [+]

Kijelző-teszt
Mérés Allview X2 Soul Lite ASUS Zenfone 2 Laser Doogee X5 Pro Meizu m2
Fehér fényerő (max.) 376 nit 367 nit 560 nit 386 nit
Fehér fényerő (min.) 13 nit 23,4 nit 26 nit 6,4 nit
Fekete fényerő 0,44 nit 0,25 nit 0,54 nit 0,32 nit
Kontrasztarány 854:1 1444:1 1037:1 1152:1
Színhőmérséklet 7850/8380/7475 K 6697 K + kézi 7665 K 8684 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hátul a teljesen sík felület alsó részén találjuk a kihangosító nyílását. Mellette apró DTS Dolby felirat, ez a korábbi Soul modellekből kiindulva jót jelent. Felette a típusmegjelölés, míg a kamerához közel egy márkajelzés is azonosítja a telefont. Szerencsére ezek az üveghatású felület alá kerültek, így lekopni sosem fognak. Végül a kamera zárja a látnivalókat, ez már egészen felülre került, a LED vakujával együtt.

Üveghatást kelt az amúgy műanyag hátlap
Üveghatást kelt az amúgy műanyag hátlap [+]

Oldalt csak a minimumra törekedett a gyártó, viszont a fémhatású (fém?) keret a dupla fényes csíkkal egész jól néz ki. Baloldalt teljesen üres ez a rész, míg alul a microUSB-re bukkanunk, egészen a sarokban, mellette ott a mikrofon is. Jobboldalon az elmaradhatatlan hangerőszabályzó és a bekapcsoló gombok sorakoznak. Egyik sem lötyög, jó a nyomáspontjuk és könnyű kitapintani őket, talán egy egész picit tehették volna még lejjebb őket. A felső élre már csak a 3,5 mm-es jack nyílása jutott.

Hardver, szoftver

Mint azt a Lite szó is előre jelzi, ne számítsunk túl komoly erőműre a telefon belsejében. Való igaz, a MediaTek MT6735 már szinte standard lett a középkategória alsó régiójában. Négymagos 64 bites processzor, 1,3 GHz-es órajel, hozzá pedig a Mali-T720 grafikus gyorsító. Ennek a konfigurációnak nem jelent megerőltetést egy HD kijelző és a benchmark eredmények is ezt mutatják. Ugyanakkor az 1 GB RAM már szűkösen hangzik és sajnos a használat során is előjönnek a hátrányai. Ha nem zárjuk be rendszeresen a futó programokat, akkor ezek elindítása és a köztük való átváltás bizony hosszú másodpercekbe telik, fehér vagy fekete képernyő, aztán összeszedi magát. Minimális vigasz, hogy melegedést szinte lehetetlen kicsalni belőle, a benchmarkok többszöri, egymás utáni futtatása sem okozott semmilyen hőmérsékleti problémát.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Allview X2 Soul Lite Honor 4C Motorola Moto G3 Siswoo C55 Longbow
Rendszerchip MediaTek MT6735 HiSilicon Kirin 620 Snapdragon 410 MediaTek MT6753
AnTuTu Benchmark 5.x 27872 pont 26973 pont 23059 pont 34533 pont
AnTuTu Benchmark 6.x 26934 pont N/A N/A N/A
Vellamo Browser 2409 pont 1456 pont 2069 pont 2755 pont
Vellamo Metal 953 pont 1012 pont 963 pont 955 pont
Geekbench 3 (single) 625 pont 546 pont 522 pont 615 pont
Geekbench 3 (multi) 1802 pont 1620 pont 1633 pont 2730 pont
GFXBench Man. onscreen 5,8 fps 6,3 fps 3,7 fps 4,7 fps
GFXBench Man. offscreen 2,8 fps 1,8 fps 1,7 fps 2,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 15 fps 15 fps 9,4 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 8,5 fps 9,1 fps 5,3 fps 10 fps


[+]

Bekapcsolás után az Android 5.0-s verziója töltődik be, ezen azért kár volt spórolni, a Soul család többi tagján 5.1 volt. Ugyanakkor a kissé átalakított interfészt ide is átmentették, így nem teljesen a Google felületével találkozunk. A fentről lehúzható értesítési függönyről elköltöztek a gyorskapcsolók, azokat most már egy alulról felfelé mozdulattal hozhatjuk elő. Ezeket szerkeszteni sajnos nem lehet, de van fényerőállító csúszka, zseblámpa és még hamis hívás is. Átalakult a widgetes felület is, kapunk néhány újat a gyáriak mellé, továbbá a képernyők közötti animációt is állíthatjuk. A főmenü egy külön gombbal nyitható meg, beállítás szerint lehet oldalra vagy függőlegesen lapozható, előbbi esetben az ABC sorrendet is felülbírálhatjuk.


[+]

Néhány extra is jár a telefonhoz, ez a funkciók terén elsősorban a gesztusvezérlést jelenti. Ezúttal csak egy-két ilyet aktiválhatunk, de a sokak által kedvelt dupla koppintásos ki-bekapcsolás benne van. Applikációk terén is akad pár plusz, kicsit hozzányúltak a képnézegetőhöz, kapunk Antivirust, amihez licenckulcsot a dobozban találunk. A Chameleon a kamerával segít egyedi színtémát összeállítani a menühöz (egyébként négy gyári komplett téma van). Említést érdemel még az Intéző, a Jegyzetek, a már említett Témák valamint többek között a Zseblámpa, az Iránytű és egy csinos Időjárás előrejelző. A System Manager a telefon karbantartására szolgál, egyrészt figyeli a RAM telítettségét, továbbá itt állíthatjuk be a mobilinternet korlátozását, az energiatakarékos módokat, valamint a programok különböző engedélyeit.

Kamera, adatátvitel, audio

A hátlapi kamera 8 megapixeles felbontású szenzort kapott, amit az autofókusz és a LED vaku egészít ki. Utóbbinak egész erős fénye van, bár a színe kissé zöldes. A Soul kezelőfelület a kamerát is érintette, így elsőre pont olyan minden, mint ha a csúcsmodellt fognánk a kezünkben. Aztán persze gyorsan kiderül, hogy a funkciókat megnyírbálták. A fényképező elindítása után jobb oldalon tudunk váltani a fotó vagy videó mód között, illetve benézhetünk az Albumba is. Baloldalon sorakoznak a beállítások, az előlapi kamerához és a vakuhoz rögtön hozzáférhetünk. A fogaskerék alatt vannak a részletesebb opciók, mint a felbontás, segédvonalak, időzítő, érintős exponálás, illetve a kikapcsolható zárhang. A színes négyzetre bökve a különböző üzemmódok között válthatunk. Manuális persze nincs, de filterezős, éjszakai, HDR, panoráma és még néhány más igen. A kamera sebessége, beleértve a fókuszálást és a fénykép mentését is, megfelelő.


[+]

Nem fogunk hanyattesni a Soul Lite fényképei láttán, de kategóriáján belül egész vállalható szinten van. Elég jók a színek, elmosódás csak a kép szélein van, a dinamika is vállalható (ha nem, akkor ott a HDR), a zajszint is egész alacsony. Utóbbi az erős szűrés miatt van, amitől viszont a részletek hajlamosak összemosódni. Videózni maximum 1080p felbontásban lehet, ITT meg is nézhető egy felvétel. A kép lehetne élesebb, viszont a hang egészen jó, fókuszálni manuálisan tudunk.


[+]

Adatátvitel esetén mobilhálózaton maximum 150 Mbit-es 4G-t tudunk használni, bármelyik SIM-mel, hiszen ez a telefon is kétkártyás, azon belül dual standby módban képes működni. Helyileg b/g/n szabványú WiFi van, ehhez hotspot és WiFi Direct tartozik. A Bluetooth 4.0-s sztereó, a microUSB pedig OTG-re is képes. Problémamentes a GPS is, egy jókora vidéki út során volt alkalmam tesztelni, Google Maps és Waze segítségével, gyorsan és precízen működött. Belső memória tekintetében a 16 GB-os teljes tárolóból kb. 11 GB áll rendelkezésre, ez elég egy időre, akinek meg nem, az tehet bele microSD kártyát. Ehhez nem kell lemondani a dual SIM-ről, mivel önálló foglalat van hozzá.


[+]

Zenei téren sincs alapvetően szégyenkeznivalója. A lejátszó teljesen saját, a korábbi Soul modellekből már ismerhetjük. Sajnos az ott már említett hiányosságok még megvannak, ám kétségtelen, hogy jól néz ki, a beállítások is rendben vannak. Hát még a hangzás, mert meglepő módon a fülesen nem spóroltak. Aki sajátot használna, az sem fog csalódni, a hangszínszabályzó pedig pontosan ugyanaz a szuper megoldás, amit a csúcsmodell Xtreme-ben már láttunk. Külön bekapcsolható a DTS effekt, ezekből többféle is van, de manuálisan is keverhetjük. Ezen felül van egy külön ekvalizer, szintén többféle előre beállított és manuális lehetőséggel.

Akkumulátor, összegzés

Az egyre terjedő divattal ellentétben a Soul Lite hátlapja leszedhető, mi több, még az akkumulátor is cserélhető benne. A kapacitás 2400 mAh, ami a gyártó szerint 25 százalékkal több, mint a kategóriában megszokott. Szerintünk nem ennyire kiugró a helyzet, ugyanakkor nem a száraz adat a lényeg, hanem hogy mennyit bír ténylegesen a telefon vele. A helyzet az, hogy nem is rosszul, egy töltéssel 4-6 órányi kijelzőidőt lehet elérni, nyilván használattól függően. Egy napot erőltetett menetben is végigbír, míg szolidabb terheléssel a két nap is rendben lehet.

Levehető a hátlap és még az akkumulátor is cserélhető
Levehető a hátlap és még az akkumulátor is cserélhető [+]

Értékelés: Allview X2 Soul Lite
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A maga szintjén nem lenne rossz telefon az X2 Soul Lite. Kellemes külseje, HD kijelzője jó alap, a hardverben viszont az 1 GB RAM sajnos nem volt jó ötlet. Az alapvetően megfelelő sebességet a multitask problémái eléggé le tudják rontani. A kamera egész elfogadható szinten működik, viszont zenében ezúttal is remekel a készülék. Nincs probléma az üzemidővel sem, jól össze is van rakva, ezek is fontos dolgok. Összességében a fő gyenge pont a kevés RAM, a többiben hozza a kategóriának megfelelő szintet, talán zenében túl is teljesíti azt. Már csak az árról nem beszéltünk. Jelenleg 43 ezer forint körül lehet beszerezni, ez gyártói garanciával értendő. Nem olyan sok pénz ez érte, viszont a konkurensek közül elsőnek azonnal a Meizu m2 ugrik be, ami egy pár ezressel olcsóbban kompaktabb házat, még jobb kamerát és elsősorban 2 GB RAM-ot ad. Mindezt 5.1-es Androiddal és FlyMe felülettel, valamint ugyanilyen jó üzemidővel. Végeredményben így a Tetszett plecsnire lenne esélye, viszont a szűkös RAM okozta problémák miatt ezt most nem tudjuk megadni rá.

Rusi

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Allview X2 Soul Lite
Allview X2 Soul Lite Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 143 x 70,3 x 7,95 milliméter
Tömeg 137 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM + microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS OGS
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6735
Processzor típusa 4 x 1,3 GHz ARM Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 11,2 GB
Memória bővíthetősége microSDXC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE van (150/50 Mbps)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, EDR)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, WiFi Direct, WiFi Display
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
NFC nincs (HotKnot)
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Allview Selfcare, Antivirus, Chameleon, Intéző, Jegyzetek, System Manager, Theme Park, Weather, Iránytű
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera 5 megapixel, fix fókusz
Videófelvétel 1080p 25 fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 240 óra
Beszélgetési idő 10 óra 25 perc
Zenelejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, dual standby kétkártyás üzemmód, tartozék kijelzővédő fólia

Azóta történt

  • Allview X2 Soul Style - stílustörés

    Az Allview Soul szériája új taggal bővült a középmezőnyben. Ha az X2 Soul Lite képviseli a belépő szintet, akkor az X2 Soul Style fél lábbal ugyan beljebb van, de a másik sajnos lemaradt valahol félúton.

  • Allview V2 Viper X - vissza az általánosba

    Nemcsak a háromszög alakú doboza miatt érdekes a román székhelyű vállalat üdvöskéje, szép a kijelző, jó lett az egyedi kezelőfelület, viszont hibák is vannak bőven.

Előzmények

  • Allview X2 Soul Xtreme - ez tényleg extrém

    Az Allview X2-es szériájának csúcsváltozata egy igazi szuperphablet, legalábbis a nyers műszaki paraméterei alapján. A másodvonal eddigi legdurvább készüléke a kezünkben.

  • Allview X2 Soul Pro - a lélek gyümölcse

    Tesztkészülékünket mindössze 5,5 milliméter vékony házba csomagolták, mégis belefért egy 5,2 hüvelykes Full HD kijelző és egy 2700 mAh-s akkumulátor.

  • Allview X2 Soul Mini - mekkorát soul?

    Ismét bővült a hazánkban hivatalosan elérhető márkák száma. Az Allview-től elsőként az ultravékony és elég dekoratív külsejű X2 Soul Mini-t teszteltük.

Hirdetés