Allview P6 Qmax - csak ránézésre maximális

Bevezető, tartozékok

Oldalunk hasábjain egyre gyakrabban lehet Allview készülékkel találkozni: a román illetőségű vállalat kínai gyártásban készülő telefonokat és tableteket lát el márkajelzéssel, honosított szoftverrel és néhány extra alkalmazással. A cégnek már hazai webáruháza is van, a gyártó összes termékére, így tesztünk alanyára is két év garancia vonatkozik, amit némi extra költség ellenében plusz egy évvel bővíthetünk ki.

Allview P6 Qmax oldalról
[+]

Az Allview már megmutatta, hogy hardveresen általában jó alapokra épít, láttunk már tőlük hatalmas akkumulátorral ellátott mobilt, kipróbáltunk egy kisebb méretű, de nagyon jól felszerelt készüléket, az X2 Soul Xtreme pedig egy igazi nagyvad volt ujjlenyomat-olvasóval, 6 hüvelykes QHD AMOLED kijelzővel, egy combosabb MediaTek lapkakészlettel és megannyi tárolóegységgel. A gyártó mobiljainál a szoftveres megoldásokon szokott összedőlni a kártyavár, gyakran találkoztunk fordítási hiányosságokkal, váratlan lefagyásokkal, akadozásokkal és egyéb bakikkal. Ezúttal próbatételünk tárgya a P6 Qmax volt, ami az óriástelefonok ligájában versenyzik, 5,95 hüvelykes, Full HD felbontású kijelzője mellé nyolcmagos processzort, két gigabájtnyi RAM-ot, 13 megapixeles főkamerát és 3000 mAh kapacitású akkumulátort ígér, az ára pedig nem sokkal haladja meg a 70 000 forintot.

Az Allview P6 Qmax doboza
[+]

A fehér doboz harmonizál a phablet színével is, a tartozékok viszont az in-ear kialakítású fülhallgatót kivéve fekete színűek, a szokásos dokumentációkon kívül még egy microUSB kábelt és egy töltőfejet találunk. Örömteli hír, hogy a mobilon gyárilag fenn van egy látszólag jó minőségű, szinte észrevehetetlen fényes fólia, ami nem vonzza jobban az ujjlenyomatokat, mint az alatta lévő üveg, a kisebb sérülésektől, karcoktól pedig minden valószínűség szerint meg fogja védeni a felületet. A P6 Qmax nem csak fehérben érhető el, vásárolhatunk belőle fekete példányt is.

Külső

Egy ideje már megszokhattuk az óriásmobilok közelségét, de erre az eszközre még így is csak azt tudjuk mondani, hogy hatalmas. Az 5,5 hüvelykes kijelzővel felszerelt, ergonómiailag jól kialakított kütyük még hellyel-közzel a használható tartományba esnek, ezt a 6 hüvelykes monstrumot viszont gyakorlatilag lehetetlen egy kézzel kezelni. 162 x 82,6 x 9 milliméteres dimenziókról és 174 grammos tömegről beszélünk, a hatalmas felületű készülékház tehát nem kimondottan vastag, ennek meg is van az ára: hiába készült fémből a keret, alul-felül megfogva simán tudjuk „csavargatni" az mobilt, szerencsére ez nem jár zavaró hanghatásokkal, a felhasználók közül pedig valószínűleg kevesen csinálják ezt napi rendszerességgel a készülékükkel, így nem végzetes a probléma.

Allview P6 Qmax kézben tartva
[+]

Az előlapot egy 5,95 hüvelykes, Full HD felbontású IPS kijelző uralja. A betekintési szögek teljesen rendben vannak, alulról-felülről ránézve természetesen érdemes némi fényveszteséggel számolni, de a színek nem invertálódnak és fényszivárgást sem tapasztaltunk a képernyő illesztéseinél. A maximális fényerő kiemelkedően jó, a kontrasztarány is rendben van, ami viszont problémás, az a 86 nites minimális fehér fényerő, ha éjszaka, vaksötétben és félálomban szeretnénk megnézni rajta, hogy mennyi az idő, akkor egész biztosan nem fogjuk megköszönni, hogy nem lehet jobban tompítani a fényárt. Ha a megjelenítővel véletlenül nem sikerült volna megvakítani magunkat, akkor a fölötte található RGB értesítési led újabb lehetőséget ad nekünk, elképesztően erős fénye van és erőszakosan villog, megoldhatták volna diszkrétebben és elegánsabban.

Allview P6 Qmax elölről
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Allview P6 Qmax Meizu m1 note Xiaomi Redmi Note Meizu m2 note
Fehér fényerő 526 nit 466 nit 428 nit 448 nit
Fekete fényerő 0,46 nit 0,5 nit 0,45 nit 0,4 nit
Kontrasztarány 1144:1 931:1 941:1 1151:1
Színhőmérséklet 6807 K 7144 K 7344 K 7647 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A másodlagos kamera 5 megapixeles, mellette a beszédhangszórót, valamint a fény- és távolságérzékelő szenzorokat találjuk meg. A kijelző alatt ücsörögnek a rendszer vezérléséhez szükséges érintőgombok, a menügomb (ha valaha Lollipopra frissül, akkor ez minden valószínűség szerint alkalmazásváltóvá avanzsál), a home, illetve a vissza billentyűk. Ezek szép fehér háttérvilágítást kaptak, ezzel együtt pedig feltűnővé teszik, hogy a kijelző körüli műanyag keret és az üveg közötti illesztés nem tökéletes, alul „gyönyörűen" átszivárog a fény.

Minden fizikai vezérlőgomb a jobb oldalon tekinthető meg, a bekapcsoláshoz, valamint a hangerőszabályzáshoz szükséges billentyűk kényelmes helyre kerültek, ha jobb kézzel fogjuk meg az eszközt, akkor a hüvelykujjunkkal szinte azonnal ott támasztjuk meg, ahol a bekapcsológomb van. Felül a 3,5 milliméteres jack csatlakozó kapott helyet, alul láthatjuk a jó öreg microUSB-t.

Allview P6 Qmax hátlap
[+]

Hátulra került a hangszóró, de még asztalra helyezve sem árnyékolhatjuk le különösebben, ezt az enyhén ívelt kialakításnak köszönhetjük. A 13 megapixeles kamera optikája alatt üldögél a dupla ledes, de egytónusú villanót. A műanyag hátlapot szinte lehetetlen levenni anélkül, hogy vagy az apró patentekben, vagy a körmünkben ne tegyünk kárt, akinek viszont sikerül ez a különösen veszélyes manőver, az megtalálhatja a 3000 mAh kapacitású, házilag is cserélhető telepet, a microSD bővítőhelyet, valamint a két SIM kártya üregét, az egyesben normál méretű kártya, a másikban pedig microSIM érzi jól magát.

Hardver, szoftverezettség

A hátlap alatt megbúvó hardver átlagos középkategóriásnak nevezhető, a MediaTek MT6592-vel már találkoztunk néhány mobil esetén, a lapkakészlet 2014-ben debütált Mali-450 grafikus gyorsítóval, valamint ARMv7 utasításkészletű, nyolcmagos, 32-bites ARM Cortex-A7 processzorral, a P6 Qmax esetén ez maximum 1,7 GHz-en képes pörögni. Rendszermemóriából 2 gigabájtnyit kapott a masina. A 16 gigabájtos belső tárolóegységből körülbelül 11 gigabájtot használhat fel szabadon a tulajdonos, alapértelmezett íráslemeznek pedig választhatjuk a maximum 32 gigabájtos memóriakártyát, de telepíteni nem tudunk rá.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Allview P6 Qmax Meizu m1 note Huawei Ascend G7 Meizu m2 note
Rendszerchip MediaTek MT8392 MediaTek MT6752 Snapdragon 410 MediaTek MT6753
AnTuTu Benchmark 5.x 31878 pont 40179 pont 19550 pont 31310 pont
Vellamo Browser 2072 pont 2898 pont 1632 pont 1903 pont
Vellamo Metal 1020 pont 1156 pont 834 pont 832 pont
Geekbench 3 (single) 447 pont 792 pont 477 pont 562 pont
Geekbench 3 (multi) 2467 pont 3913 pont 1731 pont 2662 pont
GFXBench Man. onscreen nem támogatott 5,8 fps 4,1 fps 4,2 fps
GFXBench Man. offscreen nem támogatott 5,7 fps 1,8 fps 4,2 fps
GFXBench T-Rex onscreen 12 fps 15 fps 9,6 fps 12 fps
GFXBench T-Rex offscreen 12 fps 15 fps 5,3 fps 12 fps

A teljesítményteszteken nem remekelt kimondottan a készülék, viszont szégyenkeznie sem kell, melegedési problémáról pedig egyáltalán nem számolhatunk be, még játékok futtatásakor sem forrósodott át a készülékház. A processzor teljesítménye helytállónak mondható, a Mali-450 grafikus gyorsító viszont jelentősen lekorlátozza a lehetőséget játékok terén, a komolyabb alkotásokat egyáltalán nem képes élvezhető minőségben futtatni a masina. A mindennapi használatban is akadnak gondok, már a kezdőképernyőn történő lapozás is lassúnak és vontatottnak tűnhet, illetve a hosszabb listák görgetése is problémás.

Allview P6 Qmax Screen Shot Allview P6 Qmax Screen Shot

A bekapcsolás után régi ismerőst köszönthettünk: az Android 4.4.2-vel már nagyon ritkán találkozunk tesztkészülékben, jóllehet, hogy az aktív androidos eszközök közel 40%-a még ezzel a rendszerrel fut, a Lollipop részaránya pedig még nem sokkal haladta meg a 20%-ot. Nem lehet tudni, hogy a P6 Qmax fog-e frissülni újabb rendszerverzióra, jelenleg gyakorlatilag módosítatlan formájában találkozhatunk a KitKat adottságaival, egyedül az Allview logóját formáló menügomb és a beállítások menü fehér háttere számít egyedinek. Gyárilag három kezdőoldalunk van, ezt természetesen kedvünk szerint bővíthetjük, egy oldalra maximum 4x5 alkalmazás fér ki. Az értesítési sávot lehúzni csak a kijelző legfelső sávjából lehet, ami egy ekkora megjelenítőnél elég kényelmetlen tud lenni, az viszont még rosszabb hír, hogy az egykezes használatot gyakorlatilag semmivel nem segíti elő a rendszer, ablakos mód sincs.

Allview P6 Qmax Screen Shot Allview P6 Qmax Screen Shot

A fordítással látszólag ezúttal sem foglalkozott eleget a román vállalat, az Android rendszer gyári elemei magyarul szólnak hozzánk, de ezen kívül abszolút félkész a fordítás, az elvileg magyar nyelvű menüben gyakran fogunk Power management, Gesture control és hasonlóan magyarosnak hangzó kifejezésekkel találkozni, ebbe a problémába már több alkalommal belebotlottunk a kínai eredetű készülékek esetében. Ilyenkor mindig szólunk és mindig megígérik, hogy javítják, reméljük, hogy ez tényleg így is van.

Allview P6 Qmax Screen Shot Allview P6 Qmax Screen Shot

A Google-szoftvercsomag természetesen a gyári felhozatal része, a gyári billentyűzeten nagyon kényelmesen lehet gépelni ekkora kijelző mellett, extra alkalmazások terén viszont elég szűkös a felhozatal. A Bitdefender Mobile Security a telefon biztonságáért felelős, találunk benne vírusirtót, alapszintű lopásvédelmet és számon tarthatjuk vele az alkalmazások jogosultságait is. A fájlkezelő egyszerű, de szerencsére kiválóan kezeli az OTG eszközöket is. A Frissítés nevű menüpont kiválasztásakor reményteljesen írja ki, hogy Ellenőrzése frissítési, majd szomorúan konstatálja, hogy A cél nem támogatja Over-the-air, a szoftverfrissítés tehát mindvégig kimaradt.

Kamera, video, audio

A hátlapon terpeszkedő kamera 13 megapixeles, alatta egy dupla ledes villanó dolgozik, elég erőteljes fénye van, de sajnos csak egytónusú, a színhőmérséklete lehetne jobb. A szoftvere a gyári Android rendszerből érkezik, a szokásos geotagging, színhatás, képmód és fehéregyensúly beállításokon kívül testre szabhatjuk az élességet, a színezetet, a telítettséget, a fényerőt és a kontrasztot, beállíthatunk villódzásgátlót, zárhangot, dátumplecsnit, önkioldót, sorozatfelvételt, képméretet, valamint panoráma, mozgáskövető és arcszépítő módot.

Allview P6 Qmax hátlap
[+]

A képminőséggel sajnos bőven akadhat problémánk, a fókuszálás eleve nagyon lassan történik és sokszor pontatlan is, a dinamikatartomány pedig nagyon szűkös, mosottak, részletszegények a fotók, a fehéregyensúly megtalálásakor is sokat téveszt a kamera. Gyengébb fényviszonyok között még tovább fokozódik a probléma, itt már erőteljesebbé válik a zajosodás, az élesítés még hosszabb időre nyúlik, videózáskor pedig drasztikusan leesik a képkockasebesség. Videót 1080p felbontásban rögízhetünk vele, maximum 30 fps-sel, a hangminőség rendben van, a képminőség átlagos, a folyamatosság viszont jobb fényviszonyok között sem makulátlan, nappali tesztvideó ide kattintva megtekinthető.

Allview P6 Qmax Screen Shot Allview P6 Qmax Screen Shot

A beépített hangszóró nem túl hangos, de a minősége sem kimondottan acélos, leginkább a széttorzított dobozhang kifejezéssel lehetne leírni a hangját. Jó hír, hogy in-ear kialakítású a fülhallgató, az viszont már kevésbé, hogy különböző méretű illesztékek nem járnak hozzá, kizárólag a rajta lévő közepes áll rendelkezésünkre. Zenehallgatáskor kifejezetten pocsék hangja van, telefonálásra viszont jól használható, jól izolál és felvevőgomb is van rajta.

Teszt Allview P6 Qmax Huawei Mate S HTC Desire 820 Sony Xperia M4 Aqua Lenovo K3 Note
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,40, -1,68 +0,04, -0,01 +0,03, -0,20 +0,02, -0,05 +1,51, -1,93
Zajszint, dB (A): -88,9 -92,5 -91,2 -87,7 -84,8
Dinamikatartomány, dB (A): 88,9 93,2 91,2 88,1 85,3
THD, %: 0,015 0,0110 0,0510 0,0075 0,0086
IMD + Zaj, %: 0,367 0,041 0,054 0,021 0,019
Sztereó áthallás, dB: -80,5 -88,0 -73,4 -87,3 -83,1

FM-rádió van, a funkcionalitás itt bőséges, képes RDS-információkat olvasni, kedvenc állomásokat és elhangzó műsort rögzíteni, a fülhallgató csatlakoztatása viszont mindenképp szükséges a használatához. Zenehallgatásra a puritán AOSP Zene az alapértelmezett megoldás, a Play Zene viszont előre telepítve van és természetesen számos egyéb zeneszoftvert letölthetünk az áruházból.

Az X1 Xtreme Miniben egy elég jó minőségű, Yamaha zenei chip dolgozott, ebben sajnos nem azt találjuk, a gyártója valószínűleg a MediaTek, a minőség sajnos nem lett túl acélos, 20 Hz alatt konkrétan nem ad ki magából hangot, körülbelül 200 Hz-nél tér magához, onnantól viszonylag egyenletes a hangja egészen 8000 Hz-ig, ahonnan megint elkezdi ejteni a hangerőt. Ezeket a hibákat már gyakorlatilag bárki meghallja, a legmélyebb tartománya valóban hallhatatlan, felül nem mutat sokat, ami pedig a kettő között van, arról sem érdemes túl sokat beszélni.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatátviteli szempontból átlagos a felhozatal, a P6 Qmax-ból kimaradt a 4G, cserébe kapott egy 802.11 b/g/n szabványokat ismerő WLAN-t direct és hotspot funkciókkal, illetve egy HSPA modult 21,1 Mbps legmagasabb letöltési és 5,76 Mbps-ban maximált feltöltési sebességgel. A Bluetooth 4.0-ás szabványt tud, A-GPS vevő akad benne, GLONASS viszont nem, ennél fogva elég lassú a pozíciószerzés. Az USB OTG kiválóan működik, külső tárolóegységeket és egyéb perifériákat is képes volt kezelni. A készülék dual SIM-es, az egyik kártyahely normál méretű, a másik foglalatba microSIM-et tehetünk. Dual aktív mód sajnos nem került bele, ha az egyik kártyával hívást kezdeményezünk, a másik lelép a hálózatról a hívás ideje alatt. A beszélgetési hangminőséggel nem volt gond, a beszédhangszóró átlagos minőségű, a mikrofon viszont a kategóriatársainál jobb, a vonal túloldalán egyáltalán nem panaszkodhattak rossz minőségű hangra. NFC nincs, helyette a MediaTek saját megoldása, a HotKnot szolgál vezeték nélküli, érintéses adatátvitelre, természetesen az NFC-vel ebből a szempontból nincs átjárhatóság, valamint mobilfizetésre sem használhatjuk.

Allview P6 Qmax Screen Shot Allview P6 Qmax Screen Shot

A gyári böngésző az AOSP-örökségből maradt ránk, pofonegyszerű a használata, a funkcionalitása sem kimondottan bőséges, képes több lapot kezelni, elmenthetünk könyvjelzőket, megoszthatjuk HotKnot-on az aktuális weboldalt, ahol épp tartózkodunk, ezzel pedig a nem túl hosszú felsorolás végére is értünk. Zoomalapú tördelés nincs, flash nincs, éjszakai mód nincs, inkognitómód nincs, szerencsére a Google Chrome gyárilag is a rendelkezésünkre áll, a Play Áruházból pedig értelemszerűen bármilyen szoftvert letölthetünk böngészéshez.

Allview P6 Qmax akkumulátora
[+]

Értékelés: Allview P6 Qmax
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A 3000 mAh kapacitású akkumulátor nagyon jó üzemidőt produkált, a legsűrűbb tesztidőszakban is 5 órányi kijelzőidőt ért el egy töltéssel, szinte folyamatosan teljes fényerőn járatva: ez az eredmény már két napra kényelmesen beosztható, a készenléti fogyasztása is elég alacsony, ráadásul beállíthatunk különböző energiatakarékossági módokat, amikkel tovább spórolhatunk és értékes üzemórákat nyerhetünk. A csomagban lévő töltőfej 1 amperes, nem is tölt kimondottan gyorsan, nagyjából 2,5-3 óra kell ahhoz, hogy teljesen lemerült állapotról eljusson a 100%-ig.

Úgy tűnik, hogy még kell némi idő az Allview-nak ahhoz, hogy igazán komolyan vehető szereplővé váljon a magyar piacon, ez a készülék legalábbis elég felemásan sikerült. Nem túl erős hardver, gyenge adatkommunikációs képességek, rengeteg szoftveres baki és harmatos kamera jár 72 900 forintért, ezekért cserébe nem tud kompenzálni a szép kijelző és a kiváló üzemidő. A mobil külsejéhez viszonylag jó anyagokat használtak fel, az összeszerelési minőség viszont már hagy maga után kívánnivalót: csavarodásra hajlamos készülékház és az érintőgombok alatt látható enyhe fényszivárgás jelzi, hogy ezt jobban is meg lehetett volna csinálni. Ha valaki ennyi pénzért phabletben gondolkodik, akkor az 5,5 hüvelykes Full HD kijelzővel ellátott Meizu m2 note megvásárlása után is marad némi pénze kiegészítőkre, de elgondolkodhat a HD felbontással operáló LG G4 Stylus-on is, ami továbbra sem egy kimondottan jó vétel, de összességében sokkal kellemesebb darab, mint tesztünk mai alanya.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Allview P6 Qmax
Allview P6 Qmax Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 162 x 82,6 x 9 milliméter
Tömeg 174 gramm
Színvariációk fehér, fekete
SIM-foglalat microSIM + normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,95 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (370 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6592
Processzor típusa nyolcmagos, 1,7 GHz-es ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-450
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 11 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSDHC (max. 32 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0
USB OTG van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs (HotKnot)
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Bitdefender Mobile Security
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, dupla ledes segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő (3G) n/a
Beszélgetési idő (3G) n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet

Azóta történt

  • Allview P8 Energy - az akkubajnok

    Elegáns külsejével és fém keretével a P8 Energy látszólag egy a sok középkategóriás telefon között. Azonban az extrém nagy akkumulátor és az AMOLED kijelző párosából fantasztikus üzemidőt kreáltak.

  • Veletech: Meizu és Microsoft mobilokat is nyomogattunk

    Sok-sok gyártó és forgalmazó hozott el kisebb és nagyobb, kedvezőbb árú és csúcstechnológiás, illetve androidos és windowsos készüléket.

  • Allview E4 lite teszt - alacsony fokozat

    A középkategória tömött buszjáratára igyekszik a mediatekes Allview E4 lite felférni. Erénye a fémkeretes, kompakt kivitel, ám kompromisszumból is akad, méghozzá nem is egy.

Előzmények

  • Allview P6 Energy - telefon, energiabank

    Berlin, IFA, az üzemidő még tart. Las Vegas, CES, az üzemidő még mindig tart. Barcelona, MWC, és az üzemidő még mindig tart. Tényleg ilyen durva az akkumulátor?

Hirdetés