Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zdanee

    őstag

    Hát nem mondom, sokszor befürödtél a cuccaiddal, ennyi tapasztalattal kicsit tudatosabb vásárló is lehettél volna, kevesebb impulzus beruházással :)
    Én egy IBM PS/2 sx56-al kezdtem, 98-ban, használtam kaptam, monitorral, kerek 5000 Ft-ért. i386sx, 25MHz, 14MB RAM, MCA, és egy 80MB-s SCSI Seagate HDD, valamint egy 2.88MH-s FDD. A mai napig működik, itt van mellettem a legalsó fiókban, rajta az OS/2 2.11. Ezt kb 2000-ben cseréltem (kaptam) egy 400-as Celeron, 64MB RAM, 8GB Quantum Fireball, SoundBlaster 16 és S3Trio kombóra. Valamikor 2002 elején ment az egész az aprónetre és jött helyette egy AMD Duron 900, 128MB SDRAM, ugyanaz a 8GB-s HDD, ház, táp, stb. Megmaradt az S3Trio, de szereztem egy SoundBlaster Live!-ot. Fél évvel később az S3-at egy TNT2 váltotta. Mivel gyakorlatilag egész gimi alatt ingáztam és csak 2-3 napot töltöttem otthon, nagyon akartam egy notebookot. Persze gimisként pénz közel 0 volt rá. Még mindig 2002-ben, használtan vettem egy Dell Lattitude XPi-t. Ez egy Pentium I 133MHz masina volt, 40 MB RAM-al (8MB integrált), és 1.2GB HDD-vel, 12.1" 800x600-as TFT, de a kevés videómemória miatt csak 256 színt tudott natív felbontásban (amúgy ilyen volt: [link]). 2003-ban a vincsit egy 10GB-osra cseréltem, de a gép BIOS-a csak 8GB-t látott belőle, így a Windows is. A maradék területre egy Debian Linux 2.2 Potato került, a Linux ugyanis magasról tett már akkoriban is arra, hogy mit lát a BIOS és mit nem. Ekkoriban került linux a még mindig meglévő 900-as Duronra is. A linux nagyon bevált, remekül futott ezen a már akkoriban is elég retro hardveren, így rövidesen 1GB-9GB lett a felosztás, a Linux javára és a Win98se kárára. Ez a gép is megvan és működik a mai napig, időnként még előveszem, frissítem a csomagokat. Az akku már meghalt és nemrég a floppy is, bár azt amúgy sem nagyon használtam. Érettségi után aztán megérett ismét a dolog a váltásra, de mivel még mindig ingáztam, egy erős laptopot akartam. A választás végül a HP nx7000-re esett, ami szerintem a mai napig egy dögösen kinéző masina volt. 325eFt volt, és mivel gimi óta dolgoztam a suli mellett ez volt az első gép, amit 80%-ban zsebből fizettem. 1.6GHz-s Banias magos Pentium M volt benne, 256MB RAM, amit a következő héten 512-re bővítettem, 40GB HDD, egy ATI Radeon 9200M 64MB és a 15.4"-es TFT 1280x800-as volt, maga a Mennyország. Ez volt a HP első szélesvásznú szériája és sajnos a tervezésnél kb annyit csináltak, hogy az nx9000-es sorozat formatervét elnyújtották 15%-al. Sajnos ez azt jelentette, hogy a gép az oldal irányú fizikai behatásokra nem reagált túl jól, nem volt elég masszív, a rögzítési pontokat nem igazították a szélesebb formatervhez, a hátizsákban hordás bizony egy év alatt kikezdte, és az alaplap elrepedt (ugyanis ez feszült meg a nem túl jól megtervezett ház helyett). Első jele az volt, hogy nem ismerte fel a HDD-t, ennek környékén indult a repedés... Gariztatás, de a bizalmam megrendült a gépben. Még másfél évig használtam, de utána, amíg még jó állapotban volt, eladtam. Amúgy kétszer toltam rajta végig a HL2-t. A következő gép egy Dell Inspiron 6400 lett, ez volt az első gép, amiről cikket írtam. Logout még nem volt, és valami laptopkalauz nevű oldal nyereményjátékot hirdetett beküldött tesztekért, hát írtam egyet. Lehozták, nyerni persze nem nyertem, és most, hogy kerestem, az oldal sem létezik már, de a waybackmachine-on még megvan: [link]. A gép Core2Duo T7200-as volt, még a boltban beleraktunk egy második memóriát, így 2GB DDR2 667-el vágtam neki. A videokártya egy 256MB-s ATI X1400 volt, a vincsi 160 GB és immáron SATA. Ez a gép egy műanyagból fröccsöntött tigristank volt, elpusztíthatatlan. Két (három?) éve adtam el, gyönyörű állapotban. Egy ismerősöm velem egyszerre vett egy másikat, az a mai napig működik és használja napi rendszerességgel. Ez a gép már elég méretes masina volt, jó nehéz, és még mindig rengeteget utaztam. Ekkoriban kezdődött a netbook mánia. Két évig visszafogtam magam, de végül 2009-ben beruháztam egy FuSi Amilo Mini 3520i-re [link]. Sokat nem kell mesélni róla, teljesen szabályos netbook volt, bár én kibővítettem a memóriát 2GB-re, ami csak azért számított kunsztnak, mert elvileg nem lehetett. Illetve a gépet atomjaira kellett szedni hozzá, szó szerint ki kellett venni az alaplapot is. Ezt a műveletet pedig a dohány utcai Aqua közepén tettem meg a pulton, hogy kipróbáljuk, megy-e a gép 2GB RAM-al, mivel a FuSi, amikor levélben rákérdeztem azt állította, be sem fog kapcsolni (no ez gyanús volt). A masinát egy évvel később egy ismerősöm vette meg, aki még mindig használja, bár az eredeti 60GB-s ZIF HDD-t most fogom kicserélni neki SSD-re, mert BAD-es. A következő gép egy Asus n10Jc volt, amit valami nyári akcióban jó 40%-al olcsóbban sikerült megvennem (a Dell még mindig megvolt, mint asztali gép). Ebben a gépben az volt a kunszt, hogy a hagyományos netbook belső mellé egy 256MB-s NVidia 9300GS-t pakoltak. Vitte is az TES Obliviont röhögve. A gép amúgy remekül tuningolható volt, 1.86 GHz-ig szinte bármelyik példánya húzható volt (ennyin járattam korábban a FuSi-t is), de az enyém nevetve húzható volt 2.13GHz-ig. Ebben is 2GB RAM volt. Még egy év telt el és ismét eldöntöttem, hogy egy kisebb de erősebb gépet szerzek, egy mindenest. 2010-ben eladtam a Dell-t és az Asus-t és vettem egy Acer TimelineX 3820TG-t, most is erről írok. Ebben egy Core i5 430M van, jelenleg 6GB DDR3 és egy 1GB-s ATI 5650M hajtja a 13.3"-os 1366x768-as TFT-t, valamint én még a boltban kicseréltem a HDD-t egy 500-as Seagate Momentus XT Hybrid SHDD-re. Sajnos a gépet 2012-ben szervizbe kellett küldeni és nekem nagyon sürgős munkáim voltak, így erre az időszakra vettem egy olcsó ThinkPad T60-at (Core Duo T2600, 2GB, 128MB Ati X1400 és 14"-os 1400x1050-es TFT). Ezt a gépet aztán annyira megszerettem, hogy az Acer joghurtosdobozból hajtogatott burkolatát (vékony műanyag, ránézel és reped, törik) kímélendő terepre már csak ezt vittem. Végül idén januárban berepedt a kijelzője és nem volt gazdaságos megjavítani, helyette egy T400-at szereztem (C2D P8400, 4GB DDR3, 120GB Samsung 840 DDS + 750GB Toshiba HDD, 1440x900 TFT, Ati 3470 256MB, 2x 9cellás akku) és az Acer maradt asztali gépnek. Ez utóbbiban az is benne volt, hogy a képernyője eléggé össze van karcolva, mert a billentyűzet hozzáér, Acer szerviz szerint viszont ez esztétikai (és nem tervezési) hiba és nem javították. Hosszas levelezés és a töketlen fogyasztóvédelem után feladtam a harcot, külső monitorral használom. Egy hónapja fogalmazódott meg bennem, hogy mégsem akarok 3kg-nyi vasat cipelni magammal, és szereztem egy HP EliteBook 2730p-t, C2D L9600, 4GB DDR2, 120GB SSD, 12.1" IPS+Wacom. A T400 még eldől milyen feladatot kap, most kevesebbet használom, de nem szeretném eladni, nagyon megkedveltem.

    Elnézést, ez hosszú lett. Engesztelésül íme egy krumpli:

    [ Szerkesztve ]

    Zipit Z2 idomár - S23u 1TB - HP Envy x360 13 - SGW4 - Miyoo Mini

Új hozzászólás Aktív témák