Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • FoxiestFox

    félisten

    válasz eszement24 #6674 üzenetére

    Személyfüggetlenül szemezgetve az ökörségeitekből:

    "Egyszerűen, ahogyan anno fizettem egy Videoton színes TV-ért, ma már nem tenném meg, mert eljárt felette az idő.."
    Ha egy Videoton színes tévére vágynál, bizonyára mégiscsak fizetnél érte. Vagy azt is ingyen várnád?
    Ha egy régi játékot akarsz használni, azért miért derogálna pénzt adni?

    "És lehet, hogy téged nem zavar, hogy ha egy játékot 36x próbálnak eladni, minket igen."
    Hogy érted, hogy többször próbálnak meg eladni? Úgy, hogy folyamatosan árulják? Mégis, mi baj ezzel?
    Vagy személy szerint neked akarják eladni azt, amit már megvettél korábban, és kényszerítenek az ismételt vásárlásra? Mert az tényleg kellemetlen lehet. :)

    Képtelen vagyok megérteni, hogy szerintetek miért kéne x év múlva valamit ingyen osztogatni.
    Technikai elavultsága ellenére is szeretnéd, tehát valamiben azért csak megállja a helyét a cucc, nem? Ha pedig valami érték számodra, miért merül fel, hogy ingyenes legyen?
    Tudom, hihetetlen, de születnek új emberek, új generációk, akiknek minden új, lehet, valakinek talán épp megtetszik az adott játék, és szeretné megvenni és birtokolni azt. Miért zavar ez bárkit?
    Ahogy zenéken, filmeken, a játékokon is emberek dolgoztak/dolgoznak, szerintem a munkájuk nem lesz értéktelen az idő múlásával.

    Off, de én pl egy ilyet szeretnék, pedig jó elavult már, lassan 50 éves konstrukció, szerintem a gyalogos és utasvédelmet is pont egyformán leszarták benne, a CO2-kibocsátását tudni sem akarom, de mégsem tudok ingyen hozzájutni sehol. :(

  • Piftuka

    veterán

    válasz eszement24 #6674 üzenetére

    "(#6673) Vesa válasza Piftuka (#6672) üzenetére
    Jaj, ezt ne! Teljesen másról beszélt a kolléga, ennek semmi köze a kalózkodáshoz és a szerzői jogokhoz...
    Mondom ezt úgy, hogy többek között az F-117A-n nőttem fel...[..].Ez persze nem zárja ki a lehetőségét annak, hogy gyűjtők, vagy erősebb nosztalgikusok ma is fizessenek érte...De ne keverd ide a kalózkodást és a fiatalságot...mert annak ehhez semmi köze!"

    Javíts ki, ha tévedek, de fórumtársunk éppen hogy a régi játékokat "ocsmány grafikájuk miatt élvezni képtelen", a régi filmeket "le sem sz*ró" fiatalokról írt a hozzászólásában.

    Tény, hogy akkor nem fejtettem ki bővebben, de bizony a hozzáállás, a szemléletmód egy tőről fakad azzal, amely azt mondatja sokakkal, hogy a régi szoftvereket ingyen kellene osztogatni, mert a régi "már nem érték". Joggal emlegettem fel a "kalózkodáson" felnőtt generációkat.

    Egyszerűen ilyen rendszerben éltek. A szerzői jogvédelem gyerekcipőben járt, az akkori magazinokban vállalkozások hirdették az egyébként teljesen illegális kazettaküldő szolgáltatásaikat, és bár lehetett kapni a TRIÁL boltjaiban néhány eredeti (játék)szoftvert, akkor még csodálat helyett inkább megmosolyogták azt a néhány "balgát", aki kemény százasokat fizetett ezekért.

    A "hatalom" maximum tessék-lássék módszerekkel lépett fel a kalózkodás ellen, de ezeknek igazi visszatartó ereje, még inkább társadalom és hozzáállás formáló ereje nem volt. (Úgy vélem, a mai napig.)

    (Tény, hogy a "3DFX-es szilikongyerek" hozzáállás mindettől független, de jól kapcsolódott a témához, az ominózus "ocsmány grafika" felemlegetése kapcsán.)

    A magyar emberek ahhoz szoktak hozzá, hogy a játékszoftver (mert zömmel azért ezekről volt szó) "alanyi jogon jár" mindenkinek, ezért pénzt fizetni nemhogy ciki, de egyenesen felháborító dolog volna.
    Teljesen nyilvánvaló, hogy az akkor gyerek "mai felnőtt" a gyerekének ugyanezt az attitűdöt adja tovább az esetek többségében.

    Bizonyos tekintetben időnként nagyon távolról, nagyon halványan "feldereng a fény az alagút végén", de érdemes lenne elbeszélgetnetek egy-egy szoftverkiadó, vagy film-zene kiadó vállalat képviselőjével, terjesztőkkel, néhány forgalmazóval, és valószínűleg már ti is nagyon másként látnátok ezt a témát. :K

    "(#6674) eszement24 válasza Piftuka (#6672) üzenetére
    Közhelyekre ne közhelyekkel válaszolj légy szíves. Ha azt hozod fel érvként, hogy a másik semmit sem tud a témáról, akkor ne olyasmit írj amiről ordít, hogy te meg arról a témáról nem tudsz semmit, amivel vagdalkozol."

    Semmi közhely nem volt a hozzászólásomban. A "nem tudsz semmit" megjegyzésed pedig nagyon, nagyon mellément. :N

    A '90-es évek végén, 2000-es évek elején éveket dolgoztam a szoftverkereskedelemben. A "másik oldalról", egészen "testközelből" láttam, mit jelent szerzői jog által védett szellemi termékeket forgalmazni "napjainkban", Magyarországon.
    Mindeközben több száz vásárlóval, valamint a kiadók tucatnyi képviselőjével beszélgettem el a témáról gyakran, mindig visszatérő módon, megvizsgálva a kérdéskört, a piac múltját, jelenét, jövőjét, a trendeket, a lehetőségeket.
    Az elmúlt időszakban a hazai IT portálokon, híroldalakon a témában megjelent cikkeket előszeretettel olvastam, ahogyan a fórumokon írt sokezer hozzászólást is.

    Ezért aztán nagyon is jól ismerem az emberek általános véleményét a témáról.

    Fentiek alapján úgy gondolom, minden nagyképűség nélkül állíthatom, hogy minimum hozzáértőként beszélek a témáról.

    (Javaslom, olvassatok bele az itt a PH-n pár hónapja megjelent "Pirate Bay"-es cikk hozzászólásaiba.... igen szép "szeletét", avagy "kivonatát" kapjátok annak az egyébként élő, valós, és elterjedt szemléletmódnak, amit ti egyszerűen minden alapot nélkülöző "általánosításnak" hívtok.)

    "(#6674) eszement24 válasza Piftuka (#6672) üzenetére
    És lehet, hogy téged nem zavar, hogy ha egy játékot 36x próbálnak eladni, minket igen. A kor/érték alapján ez a bundli ára nem indokolt.

    Azt a játékot nem "36x" próbálják eladni, hanem évtizedek óta forgalomban van. A jogok jelenlegi tulajdonosa teljes joggal kér pénzt értük. Piacgazdaság van.

    Kereslet is van rá, hát miért adnák ingyen? A szellemi termék önmagában vizsgálva egyszeri és megismételhetetlen (művészeti) alkotás, helyettesítője nincsen az adott címnek (legyen bár film, zene, könyv, vagy éppen szoftver), és még öreg korában is valódi értéket képvisel.

    Ennek a bundle-nek az ára teljesen reális, és még örülni kell annak, hogy nem 15-20 dollárért hirdetik a teljes csomagot. ;)

    "Aquila non captat muscas."

Új hozzászólás Aktív témák