Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz F34R #5800 üzenetére

    először számítógépet hetedikes koromban láttam, nagynéném és nagybátyám egy érdekes nevű cégnél dolgozott és ott... úgy hívták a céget, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyei TAnácsi Költségvetési Elszámoló Hivatal. Na mond ki ezt a betűszót nagy lendülettel :P Súlyosbította a helyzetemet, hogy anyám köjálos volt, és egy olyan irodaháznak bérelt épület második emeletén dolgozott, aminek az első két szintjén bőr és nemibeteg gondozó volt. én azon az ajtón mentem be, ha anyámhoz mentem a munkahelyére :P

    szóval ez az első számítógép egy (kimondva) esz-em 52-es cucc volt, valami orosz-bolgár pdp koppintás, és cobol72-ben írtam rajta egy helloworld.c szintű programot. nyolcadikos koromtól járhattam a gimibe számtech szakkörbe (Kis Programozók Baráti Köre), ahol tpa 128-at meg abc80-at lehetett programozni. később nyertek egy aircompot is.

    az első saját gépem első gimis koromban, második félévben lett, egy 16K-s spectrum. az kihúzta a gimi alatt, katonakoromban döglött be, mert jobban babráltam, mint kellett volna. utána sokáig nem volt saját gépem, de nem is érdekelt annyira, mert csak kacatokat kaphattam volna, miközben nagyvasakon tanultam. R-55-ön (egy turbó s/360 klón volt), meg egy 4200-as mikrovaxon. később melós gépként szakadt a nyakamba solaris is, kisebbek-nagyobbak kosárszám, azt is szerettem. de az igazi nekem máig a vms. a többi olyan játékszernek tűnik mellette.

    az első diplomám megszerzése környékén, 1993. nyarán tudtam megvenni az első saját pc-met, az egy 286-os 20MHz-es gép volt, két mega rammal. később kis kavarással sikerült bele venni egy 80 MB-os vinyót. valahogy sose kötöttem barátságot a windowszal, az elején dos volt rajta, kermit, ka9q és hasonló cuccokkal, meg DECWindowst nyúztam, majd puff a mélyvízbe sco unix. na azt utáltam, nem értettem hozzá, minden baja volt.

    akkor mutatta meg egy haverom az országba először behozott slackware linuxot, cd-n. svájcból hozták... egy darabig salakoztam, kb. 0.96-os kerneltől (ha jól emlékszem), majd jött a debian, és azóta az van. nagyjából a második stabil debian óta debianozok, és azóta komolyan semmilyen más linuxot nem néztem meg. egyszer raktam fel éles gépre freebsd-t, mert egy hardver hiba miatt nem volt jobb ötletem, de ennyi. meg egyéjszakás kalandként láttam pár másik linuxot is, de rájöttem, nem az én világom.

    a gyerekem viszonylag hamar kapott saját pc-t. a legelején még vagy w95 vagy w98 volt rajta, már nem emlékszem, de gyorsan megegyeztem vele, hogy olyan oprendszer lesz a gépén, amilyet akar, viszont én csak linuxban segítek :) így nagyon sokáig debianozott, most az egyetem miatt kezdett windowsozni. nálunk volt először kábeltv-s internet, a gyerek rögtön kikövetelte, hogy neki is legyen net. Máig nem tudom, hogy csinálta, de iskolába menés előtt regisztrált a teveclubon és azóta is van tevéje. azután mikor gimiben az infó tanárja vagizni akart a saját tevéjével, a gyerek jól beégette :P

    régi szép idők, egy darabig úgy dolgoztam vaxon, hogy vettem egy 386sx-es alaplapot, beledugtam egy trident kártyát meg egy eredeti dec gyártmányú ethernetet, és a vaxról bootoltattam, mint diskless gépet, és boot után rögtön indult rajta DECWindows. rendes grafikus terminált csináltam belőle a nagyvashoz. tök jó volt. se floppy, se vinyó, se pc ház, csupasz alaplap levegőben megszerelve :) azután mikor ugyanezt a vaxról bootoltatott gépet rátoltam a sunra is X terminálnak, akkor egy-két ember már vakarta a fejét, hogy ezt most így hogy... :)

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák