Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Sindare #304474 üzenetére

    Amikor kattintasz egy screenshotot, még látod egy kicsit a bal alsó sarokban, bökj rá, majd a Done gombra és Save to Files, én erre csináltam egy Screenshots mappát (megjegyzi, hogy legutóbb is oda mentettem). Ilyenkor nem kerül be a fotóid közé.

    De egy csomót el sem mentek, hanem Copy and Delete és akkor a vágólapra teszi és beilleszthető emailbe, chatbe és utána nem foglalja a helyet.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz koxx #304533 üzenetére

    És akkor hozzátenném, hogy én Android után maradtam a Google felhő mellett, csak az app adatok backupja miatt van egy 50 GB-os iCloud-om, de amúgy a Google Photos-ba szinkronizálom a médiatartalmakat és az iCloud-dal ellentétben az eszközről törölhetők és megmarad a felhőben is (amúgy mindig van offline backupom is mielőtt a telefonról bármit törlök).

    Most kicsit több, mint egy hónapja van meg a telefon, lövök azért videókat is vele 4K-ban, meg bőven van brutál méretű ProRAW fotó is és még mindig van 70 GB-om szabadon a 128-ból.

    Aki több hónapnyi/évnyi médiatartalmat akar a telefonon tárolni, azt meg jó szárazon megcsinálja az Apple. De amúgy sem árt, ha több helyen tárolod őket (NAS, felhő, stb), így viszont meg kicsit feleslegesnek érzem, hogy fizikailag is ott legyen a telefonon minden évekre visszamenően.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz sgeza #304548 üzenetére

    Úgy, hogy a telefonról készített backup mérete önmagában 4,8 GB (ebből 3,5 GB csak a WhatsApp, amit iOS-en nem tudok a Drive tárhelyem terhére menteni, mint Androidon).

    A fotóim mennek a Google Photosba (ez megy a Drive tárhely kontójára), míg az Adobe Lightroom app adatai (amit 1 hónap alatt 7 GB-ra hízlaltam) meg úgyis a Creative Cloudba szinkronizálja, így azt is kikapcsoltam. De még így is szűk lett az 5 GB.

    Nyilván nagyvonalú lenne az Apple, ha alapból 15 GB-ot adna, mint "odaát", de nem fogok ezen a havi 399 Ft-on összeveszni velük.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Rage47 #304539 üzenetére

    Igen az megoldás lehet, de akkor helyetted dönt mit optimalizál és mit nem. A Google ökoszisztémában legalább annyi van, hogy ott egy gombnyomásra kipucol mindent amit már feltöltött, de kézzel indítod (vagy a telefon tárhelyed fogytán felajánlja). Én előbb szeretek mindenről offline backupot készíteni, utána törölni ("optimalizálni").

    De egyébként is van egy nagy Drive tárhelyem és mivel családi csomagban engedem pár családtagomnak, hogy használják ők is (saját accounttal), ezért nem fogok iCloud-ra költözni, mert ők meg Windows/Android környezetben vannak.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz xhege #304553 üzenetére

    Nem tudom pontosan mire gondolsz.

    Van ugye egy "camera roll", amin minden fotódat ömlesztve látod dátum szerinti sorrendben, meg lehet létrehozni albumokat és ezeket akár meg is lehet osztani (célzottan meghívott személyekkel vagy a link birtokában bárkivel), illetve lehet egyszerre többen is szerkeszteni egy-egy albumot. De az albumon belüli újabb albumok nincsenek. Ha erre gondolsz.

    Arra már inkább a Drive van, de az hagyományos könyvtár szerkezetet használ.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz xhege #304557 üzenetére

    Na most 1 hónapos friss userként tanultam valamit az iOS gyári Photos applikációjáról, hogy az albumokat mappázni lehet.

    Ez mondjuk tényleg hasznos. Hozzáteszem, hogy 14 év Android után eddig is azt éreztem, hogy ez a legjobb fotókezelő app, amit valaha használtam okostelefonon.

    Mivel van Mac-em is, logikus lenne ezzel organizálni a fotóimat, de nincs kedvem kétszer fizetni a nagy méretű felhő tárhelyért és a családomat Apple eszközök hiányában nem tudom iCloudra költöztetni.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz sgeza #304574 üzenetére

    Ezt vágom, pont a te korábbi hozzászólásod miatt kapcsoltam ki ott is. Hála érte! :)

    Sajnos minden más lett akkora, hogy az ingyenes 5GB egyszerűen nem elég. Oké most 5,7 GB-on állok és nem egyhamar lesz ez sokkal több, de én már 2 héttel a beüzemelés után nem fértem bele az ingyen keretbe (nagyrészt a WhatsApp médiafájlok miatt 5-6 évre visszamenően).

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz M1995 #304605 üzenetére

    "iPhone és Mac esetében az Apple-nél azt érzem vásárló vagyok és van egy megbízható irány."

    Akkor mesélek, hogy 25 év Windows és 14 év Android után milyen most Apple ökoszisztémában lenni: Ha nem a gyári megoldásokat akarom használni, mindig ott van némi gáncsoskodás, hogy azok ne tudjanak eléggé jók lenni, azt a hamis érzetet keltve, hogy a többi cég béna, miközben egy sor értelmetlen policy korlátozza őket. Cserébe a gyári megoldások úgy vannak kialakítva, hogy ha azokra támaszkodom, akkor bezár a rendszer egyre mélyebbre, hogy ne tudjam kényelmesen elhagyni azt ha úgy döntenék. A másik két cégnél (Microsoft és Google) viszont probléma nélkül tudok mindent költöztetni bármilyen platformra. MacOS-en ez sokkal kevésbé probléma, de iOS-en határozottan az. Mikor van összehasonlítási alapod, akkor látod ezt a magatartást és ez csak elbábozása annak, hogy az Apple mindenben jobb. A Diktátor c. film jut eszembe, ahol a vezér elindul egy futóversenyen pisztollyal a kezében és aki közel jön, azt lábon lövi.

    "Fizetni kell, de nincs bullshit. Eredetiben ott a kép iCloudban."

    A Google Photos-t mindig lehetett ugyanígy használni, mindig is volt lehetőség az eredetit menteni, de akkor kelleni fog a fizetős Drive tárhely, mert gyorsan kinövöd az ingyenest. Hozzáteszem a Google saját tömörítési algoritmusa még mindig bámulatos, vizuálisan nem érzel különbséget a tömörítetlenhez képest és mondom ezt fotósként, aki tesztelte ezt, eléggé bele kell szerkeszteni a fotókba, hogy kijöjjön némi tömörítési artifact. Archiválásra bármikor ajánlanám és környezettudatosabb is, hogy a fotóid mondjuk nem 1 TB-ot foglalnak, hanem a harmadát, negyedét.

    "Tudom, hogy nem szűnik meg az Apple Music, lesz iMessage & FaceTime. Mail, Notes, Reminders, Pages, Keynote stb."

    Core funkciók a Google-nél sem szoktak megszűnni, de ezt megadom, hogy a kevésbé populáris dolgokat időnként beszántják és valami más formában térnek vissza, ami rohadtul idegesítő, ha pont használtad.

    "és a három közül szerintem az Apple hallgat a legjobban a feedbackre."

    Ezért van az, hogy hatodik generációját élik a Max modellek és még mindig nem lehet őket egy kézzel úgy használni, mint egy Androidos telefont? Konkrétan ebben most 6 évet repültem vissza az időben, mert nagyjából akkor tartott itt az Android, hogy képtelenség volt a tepsi telefonokat egy kézzel használni, de ez már évek óta nem probléma odaát, mert a gyártók is versenyeznek egymással ki ad jobb UX-et, míg itt nincs a platformon belül konkurencia harc. Én szoktam leírni dolgokat amikben azt érzem, hogy az Apple semennyire nem hallgat a feedbackre. Olyanokat, amik a legnagyobb tesztoldalakon és a legértelmesebb Youtube csatornákon, mint az MKBHD is rendszeresen visszatérő kritikák évek óta, de amúgy többek között te vagy az egyik fórumozó, aki ilyenkor finoman vissza akar zavarni Androidra meg csendre inteni, hogy a feedbacket tartsam meg magamnak, ezt vagy azt meg amazt a funkciót felesleges várni és csak zavarom a topik nyugalmát azzal, ha néha felhozok ilyeneket.

    Ez nem Apple fikázás, mert az nekem is sokkal szimpatikusabb, hogy az Apple nem reklámbevételből akar megélni és sokkal jobban priorizálja a személyes IT biztonságot is, valamint felfogja, hogy léteznek emberek, akik a kreatív iparágakban (fotózás, design, zene, stb) dolgoznak és alájuk teszi a jól működő finom részleteket, míg bizonyos dolgokért adott esetben Windowson vért kell izzadni (khm... color management, például). Egy csomó mindent imádok a MacOS, iOS platformokban és az Apple szolgáltatásokban, de nyilvánvalóan nem azért járok ide, hogy hetente leírjam mennyire imádom ezeket. De ahogy szokom meg az iOS bénaságait, úgy egyre ritkábban hozom szóba őket, de ezen a "feedbackre hallgatnak" dolgon azért felhorkantam.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz burgatshow #304619 üzenetére

    Senki nem vette el mit szeressen, van miért szeretni az Apple-t, konkrét kijelentésekre reagáltam. Nem tudom milyen érv az, hogy a Google beetetett bárkit az ingyen tárhellyel tömörített fotók esetén, miközben bezzeg az Apple bár fizetős, de legalább nem tömörít. Mindig is volt ugyanerre lehetőség ott is. Ezt had tekintsem már véleményes kijelentésnek.

    Az üzenetküldés meg soha nem volt core funkció a Googlenél, erre te magad is rámutattál, hogy csak olyan próbálkozasaik voltak, amik nem váltak népszerűvé. A Google is feladta, belerakta a gyári üzenetkezelő appba az RCS támogatást és ennyi. RCS jön az iMessage-be is, volt is linkelve a fórumtárs által és rá is mutatott pár jó gondolatra.

    No hard feelings, ne baszogatni akarom, vannak marhajó gondolatai, de voltak amikkel vitába szálltam.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz zsolt_71 #304630 üzenetére

    Nincs, mert nekem fotósként mindig is a Google Drive volt a legjobb, sokkal könnyebb úgy kollaborálni, hogy szinte mindenkinek van Google fiókja.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz joey04 #304632 üzenetére

    "Mégsem érzem, hogy bármiben korlátozva lennék."

    Elég a billentyűzetre gondolni, bármelyiket próbáltam ki, messze rosszabb volt, mint Androidon. Aztán valaki linkelte a Szifonos HUNKey cikket, amiben a fejlesztők tételesen leírták milyen módon zárja el előlük az Apple, hogy bizonyos funkciókat megcsinálhassanak, különben lehet venni a kabátot.

    "Érdekes nekem meg az egykezes használat megoldása sokkal kényelmesebb itt mint droidon"

    Tok nélkül elérem a kijelző átellenes oldalát, tokban nem. Anatómiai képtelenség, pedig nincs kicsi kezem, ezen nem segít olykor az sem ha aktiválom az egykezes módot. Androidon jobbról is megy a vissza swipe és a "vissza" gesztus mindig felülírja mit akar az app (hacsak az adott menüből nincs célirányosan letiltva, például Instagram sztoriknál lefelé swipe a bezárás, mint itt), nem a fejlesztőre van bízva hogyan oldja meg (iOS-en minden app más egy kicsit és sokszor elég trehányak a fejlesztők), ezért egységesen, mindenhol ugyanúgy működik és olyan menükből is kijutsz vele, amikből iOS-en nem, mert a bal felső sarokban lévő gombot kell megnyomni. De elég megnyitnod a Settings-et, írj be valamit a keresőbe és nem tudsz belőle vissza swipe mozdulattal kilépni, Androidon igen. Androidon ráadásul a gesztusok jobban lekövetik az emberi anatómiát, például a gyári iOS billentyűzeten hozd elő az ékezetes karakterek pop-upot az O gombon, ha az ujjad nem tökéletesen párhuzamosan halad vele, egyszerűen becsukja. A Gboard figyelembe veszi, hogy a hüvelykujjad nem tökéletesen vízszintesen halad, hanem egy ívben, ezért nem zárja össze. iOS-en vannak dupla/tripla koppintásos gesztusok, de a telefon hátán, ami az esetek 30%-ban nem működik, megbízhatatlan. Androidon a kijelzőn kopogtatunk és mindig működik. Androidon nem kell a kijelző felső sarkából lehúzni a vezérlőpanelt/értesítéseket, hanem a kijelzőn bárhol működik (a főképernyőn persze). De iOS és iOS élmény között is van különbség, például egy gesztus aktiválásához nagyobb képernyőn arányosan nagyobb mozdulatot kell tenned, mint a kisebb képernyős modellen, nem elég ugyanolyan pici elegáns mozdulatokat tenni, hanem minden fel van nagyítva. Nagyon sokáig tudnám ezeket a kis finomságokat sorolni és nem arról van szó, hogy van egy-egy dolog ami kényelmesebb odaát, hanem sok kicsi sokra megy alapon és az egész rendszer jobban kitaláltnak és reszponzívabbnak érződik nagyképernyős telefonon. Az iOS ezen a téren megrekedt a 6 évvel ezelőtti szinten, az Androidot meg fejlesztették. Az az érzésem, hogy az iOS nagyjából 6,1" méretig könnyen kezelhető és az Apple teljesen figyelmen kívül hagyja, hogy árul nagyobb telefont is ennél.

    "mert sokkal egyszerűbb előhívni az egykezes módot"

    Tökéletesen ugyanígy működik Androidon is. Nekem legalábbis az utóbbi 6 évben az iPhone-ra váltásig OnePlus telefonon teljesen egyformán viselkedett.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz M1995 #304638 üzenetére

    Szokásos szalmabábozás. Szerintem egy darabig megint ez lesz a hozzád intézett utolsó hozzászólásom.

    Ilyenekre gondolok:

    "Akkor te használd azokat a szolgáltatásokat, amelyek neked beváltak"

    Szó nem volt róla, hogy használj más szolgáltatást, te is tudod, ez csak egy csalinak bedobott szalmabábozás, hogy magadat az ízlésed miatt megtámadottnak állítsd be.

    "Szerintem az Apple nem is hirdeti magát azzal vegyél iPhone-t és a riválisok szolgáltatásai is a legjobban fognak működni rajta, és összevissza költözhetsz könnyedén, hanem úgy az Apple szolgáltatásaival van legjobb integráció"

    Ismét, bevonulsz egy olyan pozícióba, amikor magad köré hajlítod a valóságot, erről sem volt szó. Arról volt szó, hogy a konkurens szolgáltatások sok esetben azért szarabbak, mert az Apple gáncsolja őket. Ez a kijelentésem nem mondott semmit arról, hogy az Apple szolgáltatásai jók-e, így megint olyan dologgal vitatkozol, ami nem hangzott el.

    "De a többség az ingyen tömörített ajánlatot használta"

    Ez megint egy másik pozíció, mint ahol korábban voltál. De amúgy teljesen jogos kritika, hogy ennek az ingyenességét megszűntette. Csak közben arról magyarázol, hogy az Apple mennyivel jobb, mert ott bár fizetni kell, de nem tömörít. Ilyenre mindig is volt lehetőség a Google-nél is.

    "Hát pedig, ha valaki Androidról érkezve pl. a bluetooth fájlküldés hiánya miatt panaszkodik az iPhone-ra, akkor ezt a választ fogja kapni. Nem tudom miért kell ezt személyes sértésnek venni."

    Senki szóba sem hozta a bluetooth fájlküldést (ellenben te sokadszorra vetted már elő az elmúlt hetekben), ez már Androidon is rég kikopott a többség emlékezetéből, de egy könnyen védhető pozícióba vonulsz vissza, hogy a vitapartnered inkább egy csali bullshittel legyen lekötve.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz kchris78 #304651 üzenetére

    "De amiket írtál olyan részletek hogy a legtöbb userben nem is tudatosul.."

    Ja hát ehhez már hozzá vagyok szokva, hogy Androidot nem ismerő barátok talán a kötőszavakat értik abban, amikor ezekről mesélek, mikor kérdezik hol tartok az iOS-re átállásban. De Android felhasználók között is nagy a szórás, tudok olyat, aki ugyanannál az asztalnál ülve realizálta tátott szájjal, hogy a vissza swipe megy jobbról is és már nem kell nyújtózkodni miatta. De világ életében iOS usernek is tudtam újat mutatni, hogy nem kell felgörgetni a képernyő tetejére egy hosszú listában, csak a jobb felső sarokba böksz (ahol a wi-fi, akku ikonok vannak) és felugrik az oldal tetejére. Minden appban működött eddig.

    Egy-egy példát kiragadva persze ezek nem tűnnek nagy dolognak a különbségek a két rendszer között, de tepsi méretű telefonon az Android ergonómikusabb. Valószínűleg pont azért, mert amikor kibontod a vadiúj telefonod, megkérdezi akarsz-e az élményjavító programban részt venni az anonim diagnosztikai adatok elküldésével (nálam ez mindig off), sokan meg csak mennek ész nélkül az next-next-next után, de cserébe a Google-nek van egy baromi nagy adathalmaza arról, hogy a többség hogyan és hol érinti meg a kijelzőt és folyamatosan finomhangolta az elmúlt években. Amúgy gyártónként eltérő lehet a tapasztalás, volt Samsungom, nem szerettem, de a OnePlus bevált, aztán a BBK beszántotta az önálló szoftveres részleget és az Oppo-féle ColorOS-t kényszerítette rájuk, na az egy igazi fos, egy év után meguntam és új márka után néztem. És itt vagyok most.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Stauffenberg #304659 üzenetére

    Még egy gondolat ennyi nyafogás után:

    Én nagyon megkedveltem az iOS-t az első egy hónapomban, egy csomó dologra már találtam megoldást magamtól vagy rákeresve. Egy gyors és összeszedett rendszer, sokszor meglepő mennyire okosan tud dolgokat csinálni, csak éppen más logikával mint Androidon. Bár valószínűleg egy kicsit nagyobb lenne az eszközök közötti integráció miatti "WOW faktor", ha évekkel korábban jövök, egy csomó mindent már az Android is tud, sőt én 2 éve MacOS-t is használok, nem éreztem hátrányt abból, hogy a telefonom nem iPhone volt eddig.

    Egyáltalán nem zavar a rendszer "zártsága", mert sokkal kevésbé az, mint ahogy azt Android fanboyok híresztelni szokták, ráadásul az Android is ebbe az irányba tart abban az értelemben, hogy a gyártók saját szolgáltatásokat kezdenek beépíteni a rendszerbe, amik csak a saját márkás telefonnal működnek (ebben a Samsung jár az élen, de már a Google is csinálja a Pixel telefonokkal). Ragadós a pestis, na.

    A rendszerben elérhető funkciók mindegyikére azt tudom mondani, hogy szinte semmit nem érzek visszalépésnek az Android után. Egyedül a rendszer kezelése (ide értve a billentyűzetet) amiben érzek egy bő 5-6 évnyi lemaradást, ami nagyon sok, drasztikusan megnőttek a telefon méretek ezt nem követte le eléggé az iOS. Az Apple (és pláne a fanboyok) annyira büszke arra a hagyományra és tradícióra, hogy a UI/UX fejlesztés náluk mindig top prioritás volt és kíméletlenül lenyúltak mindent a konkurenciától, hogy jobban megcsinálva implementálják. De ebben most sajnos lemaradtak. Semmi bepótolhatatlan nincs itt, csak nagyon szomorú vagyok, hogy az Apple felhasználók a "jauvanazúgy" megszokásba süllyedtek és sokszor nem is tudják, hogy odakint a vadonban a konkurencia hol tart, így nincs is mit számon kérni az Apple-ön ezzel kapcsolatban.

    Ráadásul mélyen beleülve az Apple ökoszisztémába, nem is tudsz a pénztárcáddal szavazni, nagyon nehéz ebből máshova lépni, ez nem kényszeríti eléggé a gyártót arra, hogy a hiányosságaival foglalkozzon vagy visszavegye a UI/UX fejlesztésben a kezdeményezést az Androidtól.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz M1995 #304662 üzenetére

    "Teljesen mellébeszélsz."

    Írod ezt, aztán rákontrázol ezzel:

    "Egyrészt az iOS zárt rendszer alapvetően, így ne csodálkozzunk nincs pl. más böngésző motor, nem volt SD kártya és olyan fájlkezelés mint Androidon és egyebek."

    Szóba sem kerültek ezek, sőt ezek azok a dolgok amik nem is zavarnak, utálom a Chromium böngésző motort és SD kártyát Androidon sem használtam, de megint magadnak adsz jolly joker kártyákat, hogy olyan dolgokkal vitatkozhass, amikről szó sem volt.

    Szerintem inkább csak ignoráljuk egymást, jobb lesz a topik békéjének. Megint elkövettem a hibát, mint pár hete, hogy reagáltam pár féligazságodra az Android/Google/akármi kapcsán.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz M1995 #304671 üzenetére

    "Az továbbra is csak a te bajod, hogy nem érted amit te gáncsolásnak nevezel, az az Apple joga a saját rendszerén."

    Nekem meg jogom van kritizálni. Remélem kibírod agyvérzés nélkül. Nagyfiúnak tűnsz. Folyton azzal bombázol mindenkit az összes Apple topikban, hogy kifogást keresel miért nem kritizálhatja a bálványod tárgyát, ha nem Apple vásárló akkor azért, ha meg vásárló akkor azért.

    Reagál az ember pár féligazságodra amit a konkurenciáról állítasz és azonnal elkezdesz a bluetoothról meg az SD kártyáról vartyogni és szerinted mindig mások beszélnek félre. Mindenkivel ezt műveled.

    Másoknak meg ez unalmas. Tudsz te baromi hasznos, okos és összeszedett hozzászólásokat írni, de őszintén nem értem miért játszol rendőrösdit az összes topikban. Nem szoktam hozzád szólni, de most pár féligazságodra reagáltam. Nem kellett volna.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz joey04 #304678 üzenetére

    Egy eleve nem neked szánt kommentre reagáltál, hogy nem érted a benne leírtakat, mert neked a saját életedben nem fordult még elő az adott dolog. Válaszoltam neked konkrét, jól körülírt példákkal, aztán meg most prüszkölsz, hogy megint le merészeltem írni.

    Ha unalmas számodra egy témakör, ha nem érdekel, ha idegesít, akkor miért szólsz hozzá és gyarapítod benne a kommentek számát? Nem érzed ebben a paradoxont?

    Én sem generálok "milyen üvegfóliát vegyek" kommenteket és nem is nyafogok rá, hogy napjában három ilyen jön, pedig tökre nem érdekel.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz lugosi #304682 üzenetére

    Alapvetően arról van szó, hogy az Apple bizonyos dolgokban megköti a fejlesztők kezét, hogy nehezebb legyen a gyári funkcióknál és szolgáltatásoknál jobbat kínálni. Példaként a HUNKey fejlesztői is felhoztak párat. Nem feltétlenül drámai megkötések (bár attól függ a fejlesztésed mire koncentrálna vagy user oldalon pont fog-e emiatt hiányozni valami).

    De láttam már olyan véleményt, hogy valaki azért maradt a gyári billentyűzeten, mert szerinte az összes többi béna, amiért nem tudnak lefejleszteni egy gyárihoz hasonló kurzor mozgatást. Közben nem árt tisztában lenni, hogy ezt az Apple tiltja is nekik.

    Az én véleményem az, hogy ezen a magatartáson nem nyer a user, ráadásul az Apple részéről is túlreagálás, mivel a felhasználók többsége sosem cseréli le a gyári dolgokat (Androidon sem).

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz lugosi #304693 üzenetére

    Nem minden felsorolt elem volt kritika a részükről, inkább csak magyarázat, hogy bizonyos funkciók miért nem (úgy) működnek.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    iMessage témához: Amúgy MKBHD-nek is volt egy jó videója arról, hogy a világ más pontjain egyáltalán nem akkora tényező az iMessage, de az USA-ban konkrétan baráti társalgásokból esel ki miatta, mert arrafelé úgy tesznek az emberek, mintha nem lenne alternatívája.

    Mondjuk pont emiatt elég nagy idiótaság, hogy az EU éppen az iMessage miatt szállt rá az Apple-re, hogy gatekeeping szolgáltatás. Az USA-ban abszolút az, de az EU-ban egyáltalán nem, mert az IM piac eléggé sokszínű a világ többi pontján és ez jól is van így (és emiatt van, hogy hiába jöttem át iOS-re, akivel eddig sem itt csevegtem, most sem). Nem kell, hogy minden kommunikáció egyetlen cégnél összpontosuljon és szerencsére a Metának is van alternatívája, de őket mondjuk inkább elő lehetne venni az EU-ban mert a Facebook, Instagram és WhatsApp hármassal eléggé dominálnak (hozzáteszem sokféle okból a WhatsApp nálam az igazán nyerő platform, főleg mert a Meta azóta nem tudja lenyelni teljesen, hogy megvette). A Vibert utálom, egy időben használtam, mert ott volt egy csomó ismerősöm, de ők meg elérnek Messengeren ha akarnak, beszántottam a Viber accountom.

    Egyébként meg nem véletlen, hogy a Google sosem tudott betörni az IM piacra, mivel nem értett meg egy fő faktort abban, hogy mitől lesz egy csevegő platform népszerű. A Messenger egyértelműen azért lett az, mert majdnem mindenkinek van Facebook accountja és gond nélkül tudod folytatni a csevegést a számítógépeden is és nem kell külön elkérned az elérhetőségét annak, akivel beszélni akarsz. Az iMessage szintén emiatt népszerű, legalábbis Apple ökoszisztémán belül. A Google saját próbálkozásai (eleinte) meg arra alapoztak, hogy majdnem mindenkinek Gmailben van a levelezése vagy használ Youtube-ot, ezért van Google accountja, de az emberek valójában nem mentik el egy új ismerős, barát, randipartner email címét (sok esetben telefonszámát sem, de azt azért előbb, mint az email címet). A valóságban a legtöbb ismerősöm email címével nem is találkozom amíg nem kell valamiért emailt küldenem nekik. Akárhány Google chat appot próbáltam ki a múltban, alig volt rajta elérhető kontaktom (személyes legalábbis, de a céges levelezésből kikanalazott emberekkel nem akarok csevegni).

    Aztán mire a Google kapcsolt, hogy telefonszámmal (is) működnie kéne a chat szolgáltatásainak, már késő volt, már mindenki berendezkedett Messenger, iMessage, WhatsApp, Telegram, Viber, stb platformokra. Most meg elengedte a dolgot, beletette a gyári Android üzenetküldőbe az RCS-t és csináljon mindenki amit akar.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    Segítetek kibogozni mi történt itt?

    Tegnap rögzítettem egy kb 8 perces videót (4K30p HEVC) ami 2,5 GB lett, még telefonon szerkesztettem rajta egy kicsit (semmi komoly, kicsit megigazítottam a highlight/shadowst). Eredetileg nem terveztem, de aztán át akartam dobni MacBookra Airdropon keresztül, de ezt követően 20 percig néztem a Preparing feliratot és ahogy a folyamatjelző ez idő alatt csak kb 50%-ig jutott, közben a telefon (14PM) egyértelműen melegebb lett.

    Majd egyszercsak eltűnt a felirat a folyamat közepén, pittyent a MacBook, hogy éppen fájl érkezik a telefonomról, de azt már gyorsan letudta. A kapott fájl egy MOV konténerbe rakott HEVC továbbra is (tehát formátumot/kodeket nem váltott), de a fájl már csak 900 MB-ot nyom. Felbontása és hossza stimmel.

    Két dolog:

    1.) Jól sejtem, hogy a Photos-ban lévő szerkesztéssel nem rendereli újra a videót, csak metaadatként tárolja a változásokat és megosztás/küldés esetén végzi el a tényleges renderelést?

    2.) A megosztási beállításoknál megadható, hogy tartsa meg a formátumot vagy konvertáljon szélesebb kompatibilitásúra. Automatán van hagyva, de mivel nem váltott formátumot, nem teljesen értem miért rakott rá egy ekkora fokú tömörítést mégis.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz dud998 #304760 üzenetére

    Az FPS szám (néha csak p-vel jelölve a szám után, pl: 4K 30p) azt jelenti, hogy hány képkockát rögzít másodpercenként. Nincs olyan, hogy egyik jobb a másiknál, mindkettőnek köze van a videózás formanyelvéhez.

    De ha csak ez érdekel: 60 fps mellett folyamatosabbnak látod a mozgást, mint 30 fps esetén. Próbáld ki mindkettőt. Én nem rögzítek abban, hacsak nem akarom lelassítva visszajátszani. Nem kedvelem a "szappanopera effektust".

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz alba-regia #304874 üzenetére

    Most teszteltem mesterséges fénynél és a 30/60 fps csúnyán vibrál, mert a gyári kamera nem tud flicker reduction-t.

    Blackmagic kamera appban lehet kézzel záridőt állítani, 30/60 fps esetén is megszűnik a vibrálás, amint eltérsz a 180° angle alapú záridőktől.

    De a RED-nek is van egy jó kis online kalkulátora, ami a világítási frekvencia és fps szám kombinációkra adja meg a biztonságos záridőket. Technikailag igaz, hogy 50 Hz-es hálózaton (PAL régióban) 25/50 fps mellett bármilyen záridő használható, de van egy probléma.

    Hiába vagyunk PAL régióban, jó eséllyel egy 60 Hz alapú eszközön fogjuk visszanézni a videót (például egy 60 Hz-es laptopon, asztali monitoron), de a mobilok/tabletek többsége is ilyen és a 25/50 fps-t nem minden eszköz tudja kadenciahelyesen megjeleníteni, ezért a mozgások darabosak lehetnek. Nekem az asztali monitorom 75 Hz-et is tud, ami jó 25 fps-hez, de akkor az online tartalmak 90%-át látom rosszul megjelenítve, ami meg 30 fps szokott lenni. Majd egyszer az lesz a standard, hogy 25 és 30 fps-t is adaptívan jól tudnak megjeleníteni, de ez még 2023-ban sem magától értetődő.

    De jelenleg még a telefon saját képernyőjén visszanézve sem kadenciahelyes a 25/50 fps. Ebben a dokumentációban az Apple írja le, hogy az adaptív ProMotion képfrissítés milyen fix értékeket vehet fel és ezek között egy sincs, ami PAL tartalom kadenciahelyes megjelenítésére lenne alkalmas. Tesztelve is elég fos élmény a felvett 25 fps videót visszanézni pásztázó mozgásoknál. Az 50 fps sem az igazi, de ott kevésbé feltűnő (cserébe a fájlméretek is nagyobbak).

    Jó lenne a gyári kamerába egy anti-flicker mód, ami detektálja a problémát és eltolja a záridőt és akkor maradhatna a 30 fps. Vagy a kijelzőnek kellene 25, 50, 100 Hz-et is támogatnia. Így meg dönteni kell melyik öklödbe harapj.

    (A magam részéről Blackmagic kamera a megoldás, 30 fps és kézi záridő ha vibrál a világítás, de ez elhiszem, hogy macerás annak, aki csak a Rec gombot akarja megnyomni).

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz SharpSA #304887 üzenetére

    14 Pro Max, de nálam sem vibrál állandóan a mesterséges fény, ha nem olyan záridőt állít be a gyári automatika. Ugye a gond, hogy nincs ráhatásod mi legyen a záridő a gyári kamera appban, ha éppen a vibrálós, akkor vibrálni fog. De Android kamera appok szoktak tudni "anti banding" vagy "anti flicker" beállítást (ugyanaz csak más néven), ez detektálja a vibrálást és odébb tolja kicsit a záridőt a "biztonságos zónába".

    A 25 és 50 fps azért húzza ki a feneked a bajból, mert azon mindegy milyen a záridő. Cserébe visszajátszáskor lesz darabos a mozgás ha nincs szinkronban a megjelenítővel.

    Ezért van nekem a külsős app (Blackmagic), ott van manuális záridő (meg egyéb nyalánkságok és nem élesíti fossá a képet sem).

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz bakelitlemez #304893 üzenetére

    Két ismerősömtől is hallottam a napokban, hogy kiváló állapotúként rendelt iPhone telefonokat küldtek vissza, mert vállalhatatlanul néztek ki és ennél van még lejjebb "minőségi osztályban". Az egyik telefonban ráadásul annyira szar volt az akku, hogy a telefon random újraindult többször is.

    Elég csábítóan hangzik, hogy garanciával adnak használt/refurbished telefonokat, de ez így gáz.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz kchris78 #304892 üzenetére

    Vannak TV-k, amik a jelhez igazítják a frekvenciát, de ahol fixen be kell állítani az 50 vagy 60 Hz-et, ott ugyanaz az ökölszabály, mint az asztali monitoroknál. Notebook ugyanaz a kávéház.

    Ha nem látsz gondot egy 60 Hz-es panelen a 25 fps anyag lejátszásával, akkor ne foglalkozz vele, mert addig boldog az életed! :)

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz sgeza #304910 üzenetére

    Ez rendben van, csak nem mindig otthon készítünk videót, ahol ráhatásunk van arra, hogy milyen eszközzel világítsunk.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Tsebacsi #304929 üzenetére

    Anno a régi Indextől is azért baszták ki Magyarósi Csabát, mert a munkaviszonya ellenére saját szakállra is kötött reklámszerződéseket az Appleblog felületén megjelenő tartalmakra, ami történetesen ugyanannak a kiadónak a felülete, ahol alkalmazásban állt. Ezzel nem csak a kiadó esett el bevételtől, de nem tudtak a hírdetések átmenni szerkesztői kontrollon, hogy megfelelnek-e az alapelveiknek. Azt mondták csinálhatja ezt, csak akkor ne legyen ezzel párhuzamosan Indexes újságíró.

    Annyira azért nem kell meglepődni azon, hogy a Youtube karrierjét is arra építette, hogy minél több reklámbevételt kanalazzon össze. Ennek az embernek a kérdéseit sem szabad elhinni.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Jocohun #304961 üzenetére

    Ilyen már nagyon rég nincs Androidon sem, mert az AOD vette át. Itt meg csak Pro/Pro Max modellekben van AOD.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Aszpirin #304969 üzenetére

    Én nagyon kedvelem az AOD-t, bár sokkal hasznosabb lenne, ha kiváltaná az értesítések miatt felvillanó képernyőt. Pont ez az AOD egyik lényege, nem kell kijelzőt villogtatni mellette.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Ateszpapa #304973 üzenetére

    Nem köszönöm, szeretem a mechanikus órámat. :)

    Volt okosórám már Androidon, de 2 hónap után feladtam. Soha annyira nem voltam beszopódva abba a kényszerbe, hogy állandóan nézegessem az értesítéseimet, mindenről elvonta a figyelmem, ha meg rendszeresen ne zavarj módban vagyok, akkor meg tulajdonképpen minek az okosóra.

    Meg én az elmúlt 10 évben egyetlen telefonomon sem tudom milyen volt a csengőhang vagy az üzenetjelző hang, mert mindet azonnal átteszem rezgő módba, ahogy kibontom.

    Nekem az AOD pont arra jó, hogy néha ránézek, látom milyen típusú értesítéseim vannak és ami nem fontos, azzal majd foglalkozom később (gyakran órákkal később, mert nincs kedvem előbb). Akinek fontos halaszthatatlan kívánsága van az úgyis felhív. A telefon rendszerint a környékemen van, hallom/érzem ha zizeg.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz MaestroHero #305017 üzenetére

    Az Apple azt mondja, hogy 500 ciklus alatt legfeljebb 80%-ig eshet az akku kapacitása, garanciában aligha fogják kicserélni. Ha még garis, akkor hivatalos szervizben tudsz bele friss akkut kérni pénzért.

    Az apple.hu kalkulátora:

    Egyébként nekem is 87%-os az 14 Pro Max-ben lévő akku és nem nagyon látszik az üzemidőn Megpróbálnék ránézni első körben az akkufogyasztó dolgokra, hátha meg tudsz szabadulni pár felesleges dologtól és üzemidőt nyerni.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz contaxg #305098 üzenetére

    Az appkönyvtár egy katyvasz, de ha csak egyetlen képernyőt akarsz használni, akkor fogj egyetlen főképernyőt és mappázd be oda az appokat amiket használsz.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz lugosi #305104 üzenetére

    Nekem két (fél) képernyőnyi ikonom van kipakolva amik fontosak (a többi widget). Minden mást én is keresőből indítok (mint MacOS-en a Spotlightból).

    Bár én a lefele suhintást nem használom, ha az Apple vezet valahol statisztikát, akkor a Search bogyót nyomkodom. Lenne jobb funkciója a suhogatásnak. :D

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz HdRew #305231 üzenetére

    Tudsz olyan szolgáltatót mondani, ahol van lehetőség accountok összevonására? Ez egy adatbázis rémálom és ha valami félremegy közben, mert adatok állnak egymással konfliktusban, akkor meg őket szidná ezért a felhasználó. Az egyiken így van megadva a neved, másikon amúgy, életkor nem stimmel, helyreállítási adatok nem stimmelnek, bankkártya adatok nem stimmelnek és máris a feje tetejére áll mindened, nem csak az accountodban, de minden olyan szolgáltatásban is, ahova Apple ID-val lépsz be.

    Ez egyáltalán nem egy elterjedt dolog, nem csak az Apple nem engedi.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz dptrsk #305254 üzenetére

    Léteznek ilyenek, de nem ez a jellemző. A Díjnet és a LinkedIn is egy fakocka bonyolultságú történet mondjuk egy Apple, Google vagy ilyesmi accounthoz képest, ami egy teljes ökoszisztémához enged hozzáférést, hardverekkel, autentikációkkal, fizetési szolgáltatásokkal, mentett és digitalizált bankkártyákkal és így tovább.

    Amúgy meg nem megoldás (elméleti kérdés a részemről), hogy a régi AppleID-val bekapcsolja a Family Sharinget és felveszi családtagnak a mostani AppleID-t? Ha jól értem a baja, hogy van egy marék megvásárolt tartalma a régi AppleID-hoz kötve.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz batai15 #305253 üzenetére

    Amikor én vettem a 14 PM-et másfél hónapja, akkor az 1 éves példányok 2 év megmaradt (hivatalos Apple Reseller) garanciával bő 50 ezerrel voltak olcsóbbak, mint a bontatlan példányok 1 év garival és egyáltalán nem nagy tudomány 100+ pozitív értékeléses eladót találni, aki tényleg kifogástalan esztétikai állapotot árul.

    Nagyon kell akarni, hogy valaki elsőként szedje le a védőfóliát a telefonról.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz ilyen_85 #305297 üzenetére

    Én is a Gboard-ot használom és nem nálad van a hiba, tényleg más mint Androidon (kevésbé kifinomult és kevesebbet is tud), de szerintem így is jobb a gyári iOS billentyűzetnél. Ha swipe bevitel kell, akkor a Microsoft SwiftKey-t próbáld ki.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz ilyen_85 #305302 üzenetére

    Ezt alá tudom támasztani, 14 év Android után jöttem át 1,5 hónapja. Az Androidos Gboard egy nagyon finom műszeré vált az utóbbi években, hiányzik is, de az iOS meg tud máshol kompenzálni.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Ear001 #305313 üzenetére

    Vágyakozik a fene, de a jobb haptikus visszajelzés (hétköznapibb nevén rezgés) nem teszi meg nem történétté, hogy:

    1.) A gyári billentyűzeten hosszabb idő míg felugrik az ékezetes karakterek popup és kötelezően párhuzamosan kell húznod az ujjad vele, különben bezárja.
    2.) A gyári billentyűzeten nincs gyorsgomb a speciális karakterekre és mondatvégi írásjelekre.
    3.) A gyári billentyűzet rosszabb az elgépelések javításában (nagyobb arányban ajánlj fel teljes hülyeséget vagy rossz toldalékolást, de ez csak személyes tapasztalat, neked lehet pont fordítva van).
    4.) Gyári billentyűzeten egészen sokat kell várni mire átlép kurzor mozgatás módba, míg a Gboardon csak jobbra-balra simogatod a Space gombot.

    Szóval igen, jobb érzés ahogyan rezeg ha megnyomok egy gombot, de engem már az felcsesz, hogy egy +, # vagy % karakterhez két gombot is meg kell nyomni, hogy bejuss abba az almenübe, ahonnan ki tudod túrni őket. Ha gyakran írsz olyan szöveget vagy jegyzetet, amihez ezek kellenek, akkor a gyári billentyűzet elég lassú.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz sgeza #305317 üzenetére

    Valóban fapad, de azt megadom a gyárinak, hogy tényleg nagyon jól hangolt a haptikus visszajelzés. Tökre szeretném szeretni, többször nekifutottam, de nem megy. Ha már autocorrect, akkor jobban szeretem a Gboard megközelítését, hogy a felső sávon felajánl három variációt és bekattintod ha nyert valamelyik. A gyáriban meg írja magától a szöveget és néha akkora baromságokat, hogy pislogok, visszatörlöm és beírja megint ugyanazt a hülyeséget, visszatörlöm újra és akkor végre békén hagy, de akkor meg nem ajánl fel mást, hanem hagyja, hogy kézzel befejezzem.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz sgeza #305319 üzenetére

    Ja persze, mindenki azt használ amit akar, valószínűleg aki évek óta a gyárit gyűri, annak ezek a hiányosságok fel sem tűnnek.

    Ha az égvilágon semmi más nem lenne csak a gyári, akkor azt szoknám meg, de szerencsére nem muszáj.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz xhege #305343 üzenetére

    Én nem akarom védeni őket, mert több ismerősöm is belefutott abba, hogy a megrendelt állapot nem tükrözte a valóságot, de azt még nem hallottam, hogy ne adnának korrekt árat a telefonért.

    Most én is belepörgettem egy 14 Pro-t (Deep Purple, 128 GB, mindenben kitűnő állapot és 100% akku megadva) és 30 napos kifizetéssel 298k az ajánlat, azonnali kifizetéssel pedig 253k.

    Egy ugyanilyen kondíciókkal rendelkező telefont meg lehet venni tőlük 370-ért, ami 20% árrés, ami teljesen normális a kereskedelemben. Ha azonnal kell a pénz, mert különben nincs keret az új telefonra, akkor tényleg eléggé lehúzós.

    Amúgy el lehet adni Hardveraprón is, sok hátralévő garanciával rendelkező példányok 330-340 körül indulnak. Én elhiszem, hogy vannak, akiknek megér lemondani 30 ezer forintról, csak ne kelljen idióta privátokra válaszolgatni, meg találkozni "mennyit engedsz a feléből" emberekkel.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz BoneDragon #305358 üzenetére

    Én csak 14 Pro Max vonatkozásában tudok nyilatkozni, hogy nekem visszafogott használattal ki tud húzni 2 napot (egyik nap reggel leveszem, másik nap késő este rakom fel újra töltőre). Kicsit aktívabban használva, híreket olvasva, zenét hallgatva, Instagramot görgetve, aránylag sokat chatelve, már meglévő fotókat szerkesztve, sport tracking appot használva, pár WhatsApp hívást eleresztve is megvan a 24 óra stabilan.

    Viszont ahogy fotózgatni vagy videózni kezdek, úgy szippantja ki az akkuból az elektronokat, mint egy feketelyuk. A múltkor elmentem egy eseményre, felvettem 15 percnyi 4K 30 fps videót, meg lőttem nagyjából 15 ProRAW fotót, ezekből valamennyit meg is szerkesztettem, posztoltam és 4 órával a töltőről levétel után már 50% körül voltam.

    Nagyon sokat számít, hogyan használod.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Dreamie #305371 üzenetére

    De ha 60-65%-ig merül a telefonod a nap végére, akkor gondolom te is ilyenkor 2 naponta rakod töltőre. Ilyenkor felmerül bennem, hogy a kijelzőidőnél azt számolod, amióta levetted töltőről vagy az elmúlt 24 órát?

    Na ugye ez nem mindegy, mert Androidon a legutóbbi feltöltéstől számolja a kijelzőidőt, itt meg az elmúlt 24 órát.

    (Egyébként meg mernék esküdni régen itt is így volt, de akkor nem voltam aktív iOS user).

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Dreamie #305376 üzenetére

    Akkor ez is egy adat, hogy 100% és 60% között bele tudsz tenni nagyjából 3 óra nyomkodást és mondjuk szükség esetén a következő napon (főleg 30-35% körül rádobva a Low Power módot) bele tudna szaladni ugyanennyi.

    Ez mondjuk nálam is a tapasztalat, az 5-6 óra képernyőidők feltöltés és feltöltés között megvannak. Kivéve ha csak rágondolok arra, hogy kamerát használok, attól baromira merül.

    (Btw kis adalék, hogy az iOS/iPhone baromi ügyes a készenléti fogyasztásban, múltkor Prágában voltam, reggel levettem 100%-on és keveset használtam, rendes fényképezőgéppel fotóztam, egy picike térkép használat volt benne, itt-ott fizettem vele, megírtam pár chat üzenetet és este 9-kor még éppen csak benézett 90% alá, na ezt egyik Androidos telefonom sem tudta).

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz szezso15 #305388 üzenetére

    Ha nagyon nem megy, próbáld ki a Gmail appot, semmi ilyen gondot nem tapasztaltam vele. Én már csak azért is azt használom, mert a céges levelezésben rengeteg színkódolt címkét használunk és azt nem kezelik a külsős mail alkalmazások.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz niof #305428 üzenetére

    Ezek a mai kölykök csak dolgoznak, meg vállalkozást menedzselnek a hülye telefonjukon! Pedig olyan szépen süt a nap, lehetne rúgni a fodbal labdát is! :DDD

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Szabi® #305811 üzenetére

    Ez nem egy iPhone sajátosság, minden gyártó olyan képfeldolgozó algoritmusok felé mozdult, ami egyre természetellenesebb fotókat gyárt, hogy a usernek ne kelljen gondolkoznia a fényképezésen, hogy aztán ettől az emberi arcok viaszbábukká válnak az senkit nem érdekel, de az égbolton úszó hófehér felhőnek és az árnyékban ülő csemetének is bele kell férnie a dinamikatartományba olyan jelenetek közben, amit egy 3 millió forintos high-end Full Frame fényképezőgép sem tud kiexponálni. Ez meg van áldva kényszeres zajszűréssel és a vele járó túlélesítéssel is.

    Én régóta mondom, hogy az utóbbi 5-6 évben nem volt látványos fejlődés a szenzor technológiában, mindenki algoritmusokat reszelget. Akinek módjában áll RAW formátumban fotózni és utólag kézzel szerkeszteni, az a mai napig sokkal jobb fotókat tud készíteni még egy 5-6 éves telefonnal is.

    Nekem például a mai napig a 2017-ben megjelent OnePlus 5 a valaha volt legkedvencebb telefonom, már ami a szenzort illeti. Klasszikus oldschool 16 megapixel, gyönyörű highlight kezelés és az árnyékok is egészen ügyesen felhúzhatók rajta. Persze csak RAW-ban és persze zajosabb is lesz a fotó, de amikor felbaszarintja az ember 1080x1080 felbontásban az Instagramra, annyira mindegy lesz...

    Hozzáteszem, hogy a Quad Bayer szenzorokat sem tudják kihasználni a gyártók a default algoritmussal (az Apple sem), semmi értelme a 48 megapixeles oversamplingnek, ha közben egy fossá utóélesített 12 megapixeles fotót köp ki a végén. A 14 Pro Max-en én is szükség esetén átpattintom ProRAW-ba és azon legalább nincs ropogósra élesítés, már csak a kényszeres bazári HDR-t kell kiszerkeszteni a fotóból. Vagy ott van a hagyományos RAW (amire a nem Pro modellek is képesek külsős kamera appal).

    Nem a kamerák egyre rosszabbak, hanem az algoritmusok mennek egy nagyon rossz irányba és hiába pakolnak mögéjük jobb hardvert, ha az egészet megverik bazári utófeldolgozással. Mindenki ezt csinálja a telefoniparban, nem csak az Apple.

Új hozzászólás Aktív témák