Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz blackmacs #40498 üzenetére

    Nem megoldás a vinyó lehúzás! Mert ahogy kivonod az SSD-t a tárolóhelyek közül, akkor a vinyón lévő tárolóhely-rész is érvényét veszti, épp úgy adatvesztés lehet a vége.

    Egyébként nem is értem mit csináltok emberek, már itt feletted is a kollégának be van kapcsolva a Tárolóhelyek. De hogy a rákba kapcsoljátok be, főleg, ha azt sem tudjátok micsoda? A tárolóhelyeket csak szánt szándékkal lehet bekapcsolni, véletlenül nem kapcsolódik be magától.

    Egyedül céges laptopoknál van bekapcsolva, ahol UEFI secure boot is be van kapcsolva, meg a laptop kezel hardveres ATA titkosítást, és a Windows verzió is min. Prof, ami kezel Bitlockert, ilyenkor van az, hogy ha bekapcsolja a céges rendszergazda a Bitlocker titkosítást, az azonnal használja a hardveres ATA titkosítást, meg része lesz a secure boot folyamatnak, ezért nem lehet piszkálni. Céges policy miatt, ha az alkalmazott elhagyja a céges laptopot, vagy ellopják, akkor legalább céges adatok nem kerülnek ki idegen kezekbe. Ilyenkor is nem Tárhelyek kapcsolódnak be, hanem Védett tárhely, vagy Hitelesített tároló vagy hogy hívják, már nem is tudom.

    De ezt Kovács Józsi Pisti otthoni gépén nem tudom értelmezni, mert véletlen nem tud ennyi minden bekapcsolódni. Eleve a home gépek 99,9%-a nem támogatja a hardveres lemeztitkosítást sem, így már kiesik az egész fiaskó, de még erre rá otthoni gépen a secure bootot sem érdemes kikapcsolni.

    (#40497) tutis: ne a tárolóhelyek között nézd, hanem a Lemezkezelőben. Lehet egyébként jó már az, csak azért bootolja be mindig a Windows telepítőt, mert az van betéve bootsorrendben. Távolítsd el a telepítő pendrive-ot, mikor indítja újra a gépet a telepítés első fázisa után.

  • Frawly

    veterán

    válasz tutis #40505 üzenetére

    Ez gáz, ha a BIOS-ban sem látszik. Akkor próbáld azt hogy Rufus-szal a pendrive-ra kiírsz egy Ubuntu Linuxot. Azt bebootolod Live módban (nem kell feltelepíteni, csak Kipróbálást nyomsz), és elindítasz rajta egy Gpart-ed. Azon próbáld meg újraparticionálni az SSD-t, vagy egyáltalán megnézni, hogy úgy látja-e.

    Ezt a Tárolózást továbbra sem értem. Ki kapcsolta be a tárolót? Ez nem valami Bitlockeres secure bootos céges gép?

  • Frawly

    veterán

    válasz WiZARD #40506 üzenetére

    8 év után simán belassulhat. Az az 510 vs. 433 MB olvasás még reális lassulásnak tűnik ennyi idő és összírás után, de az írásod nagyon lent van, annyira nem lassulhat be, az már szerintem irreális. Esetleg secure erase-t lehetne neki nyomni a Samsung gyári szoftverében, de mivel ez egy OEM PM SSD, ezért a gyári szoftver nem fogja kezelni. Így Live Linux alatt lehetne terminálban a sudo blkdiscard /dev/meghajtónév paranccsal végig TRIM-ezni, ami lényegében ugyanaz, és utána megnézni Windows alatt, hogy helyreállt-e a sebessége. Néha a secure erase segít, néha nem.

  • Frawly

    veterán

    válasz WiZARD #40513 üzenetére

    Igen, a blkdiscard mindent töröl a meghajtóról. Lényegében ugyanazt csinálja, mint a Defraggler Optimizer, csak míg az utóbbi az üres szektorokra küldi ki csak a TRIM-et, azaz olyan szektorokra, amiben a fájlfoglalási táblában nem mutat semmilyen fájl vagy mappa, addig a blkdiscard minden szektorra kiküldi, ezért minden szektornak megfelelő cella TRIM-eződik, alapállapotba áll, törlődik belőle, ami benne volt. De lényegében ezt csinálja a full secure erase is, csak az még overprovisioning tárterületből, cache-ből is töröl mindent, meg ha a meghajtó támogat hardveres öntitkosítást, akkor a titkosítási kulcsot is újragenerálja. Lényegében ugyanolyan teljes meghajtós TRIM, mint a blkdiscard, csak az utóbbi a szoftveres felső rétegből van végrehajtva, logikai szektorszinten, addig a full secure erase-t a low level / firmware szinten a vezérlő végzi.

    (#40512) tutis: örülök, hogy megoldódott. Azért én szervizeske hátán eltörnék pár klaviatúrát. Az, hogy megnézi működik-e, nem kell tárolózni, meg a másikkal kicseszni. Majd tárolózik az otthoni gépén, nem az ügyfélén. Hihetetlen, hogy pont a szervizes, akinek érteni kéne hozzá, a saját inkompetenciája miatt keseríti más életét.

  • Frawly

    veterán

    válasz King Unique #40514 üzenetére

    Én ezért is preferálom a Linuxot. Az annyira low level szinten tudja kezelni a meghajtókat, hogy mindenféle MS-os furmányt el tud róla távolítani, MSR, tárolóhely, Bitlocker, dinamikus kötet, stb.. Mindent teljesen könnyedén le lehet vele gyalulni gyári állapotra. Tehát nem az van, hogy csak az látszik benne, ami a MS megenged, meg úgy gondol, hogy a felhasználó is láthat, meg nem csak azt tudja végrehajtani a meghajtón, amit épp a rajta futó rendszer megenged. Nem kell ötféle eltávolítást keresgetni benne mindenféle menükben, csak benyomatni neki a sudo cfdisk -Z vagy Gparted segítségével, hogy generáljon adott típusú partíciós táblát, és írja ki a meghajtóra, onnan lőttek minden ilyen MS-os trükknek.

    De ugyanez van blkdiscard-nál, hdparm-os secure erase-nél, bevereted őket egy linuxos terminálba, ami minden disztrón van, nem kell hozzá BIOS támogatás, meg gyártói szoftver, hogy egész low level szinten legyen kezelve az SSD. Nagyon sokszor életet menthetnek ezek a toolok windowsos felhasználóknál is, olyanok mind egy svájcibicska. Linuxnál csak arra kell figyelni, hogy a terminálos megoldások nem felhasználóbarátak, tudni kell mit csinál az ember, mert ha egy kapcsolót is félregépel, és rossz meghajtón ténykedik vagy rossz beállítással, akkor lőttek esetleg más meghajtón is az adatoknak, vagy ha hdparm segítségével firmware szinten vitézkedik, és ott nyom félre valamit, akkor az egész meghajtó mehet kifelé a kukába, nincs olyan hoppsz, félrenyomtam, majd valami grafikus ukrán csodaprogrammal meg feketemágiás ráolvasással helyre lehet hozni. Néha firmware frissítés segíthet rosszul elsült hdparm-akció után, de nem mindig.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz King Unique #40531 üzenetére

    Ez igaz, de azokhoz meg Windows-telepítő kell, meg mindenféle gyanús eredetű és jogi státuszú Hirens meg PE cucc, amiket esetleg már sok éve nem fejlesztenek. Ezekben én nem annyira bízok.

    Mert azért érzed, hogy milyen kétes módszer, hogy Windows telepítőnél, franc tudj amilyen stádiumban Shift+F10+Ctrl+Win-ASDF+PrnScr+egérgörgő + orroddal nyomod az Esc-et is módszerrel előhozni szintén nem egy felhasználóbarát parancssoros toolt (ha egyáltalán előjön, és nem rosszkor nyomja a kedves user), amiben megint csak azt csinálhatsz, amit a MS megengedett.

    Egyébként GParted-nek sem vagyok akkora híve, mert szerintem lassú, meg néha nem csinálja meg bug miatt elsőre, nem gyakran, de futottam bele. Terminálban sokkal jobb a sudo fdisk vagy a menüvel rendelkező, némileg felhasználóbarátabb sudo cfdisk. Ezekkel még sose volt, hogy valamit is nem tudtam volna megoldani.

    Egyébként kéne egy megbízható Live Windows disztrót csinálni valami cégnek, hivatalos verziót, amiben mindenre mellékelnek grafikus toolt, hogy felhasználóbarát módon meg lehessen oldani ezeket a gondokat, mindenféle újraparticionálás, SMART ellenőrzés, secure erase, TRIM, víruskeresés, beragadt, törölhetetlen fájlok, mappák törlése, stb.. Tehát mint a Hirens, csak sokkal professzionálisabb és hivatalos formában, ami nem warez, és nem tartalmaz crackelő/hackelő programokat. Még akkor is, ha emiatt drága, fizetős, de legalább mégis elérhető lenne, akinek nincs pénze rá, az meg úgyis lewarezolja. Szerintem erre óriási piaci igény lenne, amit az MS nem elégít ki, a Linux igen, de az a legtöbb embernek továbbra is elérhetetlen technobla-bla, amit nem hajlandóak használni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Dr. Maci #40533 üzenetére

    Na, ez pozitív, ha a WD hozzáállása ennyire korrekt. Nekem anno a Kingmax volt ilyen az örökélettartamgaris DDR1-es RAM-okkal. Nem szórakoznak számlán, meg jótállási papíron, termék sorozatszámából megnézik mikor gyártották, mennyi gari volt rá vállalva gyártói szinten, és intézik az alapján RMA-ban. Csak sokszor nem éri meg, mert mire visszaküldözgeted Kína, Tajvan, akármi helyekre, gyakran annak az árán vehetsz egy új terméket a boltban. Na meg várni kell rá egy csomót, mire odaér, bevizsgálják, cserélik, ideér újra nemzetközi postával, akár hónapok is lehetnek.

    Ezzel csak a tisztességtelen gyártók, meg trükkő magyar kereskedők szórakoznak, hogy garipapír, meg hologram, meg különböző szintű garik (Basic, nem Basic, VIP vs. Tesco Value, keleti piacra, nyugatni piacra szánt termékek megkülönböztetése, kamionról leesett, féláfás, fulláfás termékkör, helyi és nem helyi jótállás megkülönböztetése, OEM vs. nem OEM supporttal trükközés). Itt most nem csak a Samsungra célzok, hanem az összes hasonló hozzáállású gyártóra.

  • Frawly

    veterán

    válasz King Unique #40535 üzenetére

    Ez szent igaz, ha már úgyis Windows telepít valaki, és fut a Telepítő a telepítőmédiáról, akkor meg lehet próbálkozni Shift-F10 után a diskpart-tal, veszteni való úgy sincs. De szerintem a diskpart mindenképp kevésbé felhasználóbarát, mint egy cfdisk vagy egy GParted. A diskpart a linuxos fdisk-kel van egy súlycsoportban felhasználóbarátságban. Igaz a cfdisk-hez is kell megadni paramétereket, eszközazonosító, meg esetleg 1-2 kapcsoló, de ha már fut, akkor legalább rendes menürendszere van, még ha épp úgy Text User Interface is, mint a diskpart. Elég meghívni sudo cfdisk -Z /dev/sda formában, és végig lehet kísérletezni, hogy mi az eszközazonosító, írja a meghajtó méretét, és ha nem egyezik, akkor lehet sudo cfdisk -Z /dev/sdb-vel probálkozni, meg sdc-vel. Nyilván, aki linuxos, az nem próbálkozik semmivel, meghívja előtte az lsblk parancsot, ott megnézi az eszközazonosítót, meg megnézi a man cfdisk-et, de ez itt nem játszik, mert laikus felhasználásról beszélünk.

    A HBCD-n lévő sok programnak warez a státusa, és az egész kollekciót 2012 óta nem fejlesztik. Az értem, hogy közösség létrehoz magának Win10 alapokon hasonlót, de az nem hivatalos fejlesztés, és semmivel nem egyszerűbb azokat letölteni, meg kiírni és bebootolni, mint egy elterjedt Linux disztrót.

    Linuxnak mindenképp előnye, hogy folyamatosan fejlesztik, jönnek új verziók, és nem a MS készíti, ezért nincsenek benne MS-os korlátozások, a hardvert lehet benne low level szinten kezelni, és a szoftver az alapoktól van újraírva, nincs MS-os vagy vitatott licencű kód felhasználva, ezért cégeknél is ingyenesen használható, nincsenek jogi akadályok. Meg nem vagy arra szorulva, hogy Home Pisti épp milyen WinPE-t állított össze magának, abban mi van alapból, mi van kihagyva. Letöltesz egy friss verziós Ubuntut, Mintet, Manjaro, Fedora közül azt, ami épp tetszik, tényleg lehet akármilyen nagyobb disztró, aminek van Live módja, abban alaptelepítésben kéne lennie mindennek, GParted, terminál, fdisk, cfdisk, smartctl, mkfs.ntfs, mkfs.vfat, fstrim, blkdiscard, hdparm, stb. nem túl régi verziói, ezek jó részét a diskpart funkcionalitása nem fedi le.

    Persze ez a linuxozás sem ideális Windows-felhasználóknak. Ez a MS-nak lenne a dolga, hogy az alap Windows telepítővel ne csak alap vagy tök üres meghajtóra telepíteni lehessen, hanem alap adatmentő és lemezdiagnosztikai toolok is elérhetők legyenek rajta, felhasználóbarát formában. Ami részben el is érhető ilyen javítókonzolban, persze, szándékosan olyan formában, hogy laikusabb felhasználó még csak véletlenül se tudjon vele mit kezdeni.

    Meg az egész Windows telepítés folyamata is megrekedt egy szinten sok évvel ezelőtt. Pl. ilyen tárolóként felvett eszköznél nem listázza a meghajtót, pedig valami jelöléssel, megjegyzéssel kéne neki mutatnia, hogy ott a gépben, és miért nem lehet rá telepíteni, vagy pl. védett tárolónál is csak azt a hibaüzenetet írogatja, hogy a Windows nem telepíthető az eszközre, azt megint nem mondja, hogy miért, meg mit kell vele csinálni, hogy telepíthető legyen. Ez egy baromi nagy hiányosság, ami a 2000-es évek elején még lehet elment, most már így 2020-ban elég gáz.

    Mert Windownál ráadásul úgy indulunk, hogy ha az MS szerint is legális formában akarja (nem ilyen EU újrahasznosított OEM licenc, meg eBayről vett 2k HUF-os kulcs), és nem a géppel jött a licenc, akkor az ember egy valag pénzt kifizet érte, 30k egy Win10 Home OEM, 80k HUF egy dobozos Win10 Prof, ezek azért nagyon húzós pénzek csak egy alap OS-ért. Ilyen árszabásnál bele kellene férnie, hogy a telepítőben legyen még ez meg az, mindenképp felhasználóbarát formában. Közben meg ott a másik oldalon, hogy ingyenes linuxoknál ott a beépített Live mód, komplett grafikus felülettel, böngészővel, szövegszerkesztővel, fájlkezelővel, GParteddel, és a terminált sem csak ilyen rejtett billentyűkombinációval lehet előhívni, minden utasításhoz van beépített kézikönyv/help, részletesebb, mint Windowson a parancsok /? kapcsolójáé. Valóban, a terminál itt sem annyira felhasználóbarát, de legalább van némi help mellékelve, meg ingyen van az egész, csak a saját időddel fizetsz a használatáért, így kevésbé is kritizálható.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #40537 üzenetére

    A Gparted is egy Live Linux disztró.

    A Hirens sose volt linuxos, vagyis volt beleépítve linuxos, DOS-os, bare metal (Memtest86) rész is, de a nagyja ilyen Windows PE alapú volt mindig is. Secure bootot nem használok, így arról nem tudok nyilatkozni.

    (#40538) King Unique: ha nem sikerül diskpart-tal, mert nem segít, vagy a meghajtót sem látja, arra az esetre mindenképp megkerülhetetlen a Linux. Mondom, annak az az előnye, hogy azzal tuti megoldható. Nem csak lehet, meg valószínű, vagy hátha alapon. Meg nem csak particionálásnál, meg ilyen tároló lepucolásánál, hanem pl. aki régi gépen használ XP-t, vagy hasonló legacy rendszert, ami nem tud pl. TRIM-ezni (és az adott SSD gyártója sem adott ki XP-re manual TRIM-ezést támogató gyári szoftvert, vagy kiadott, de mivel OEM SSD, ezért a gyártói szoftver nem kezeli), arra is kiváló, havonta végigküldesz rajta egy fstrim-et. Lehet tud ilyet már a Hirens is, sok szerencsét annak a kinyomozásához, hogy a mellékelt 300 segédprogramból melyiket kell előszedni benne, vagy egyáltalán van-e benne ilyen, és működni fog-e, és melyik verziót kell letölteni belőle.

    A TRIM úgy kapcsolódik a diskpart-hoz, meg a Windows Telepítőhöz, hogy ezek nem olyan svájcibicska megoldások, mint a Linux. Tehát ha éppen működik a diskpart, kiiktattad pl. vele a lemezről ezt a tárolós nyomorékságot, akkor sem biztos, hogy a jövőben nem kell valami olyan, amiért megéri bebootolni egy Live Linuxot. A Windows telepítőt nem ilyen mindenes megoldásnak írták, meg lemezmeghajtók helyrehozásához, adatmentéshez, adat-visszaállításhoz, hanem hogy Windowst tudjál vele telepíteni. Megint más, ha ilyen javítókonzolos meg Shift+F10 után diskpart-os trükkjeit ismered, akkor még használható plusz-ben erre-arra, de akkor is limitált ilyen tekintetben.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Piftuka #40600 üzenetére

    Ez nem releváns. Gyakran a HDS sem jelzi ki pontosan, meg sok SSD-nél alapból úgy megy, hogy ha egy keveset is írsz rá, akkor lemegy 99%-ra, de a következő 1%-os esés meg sokáig tart onnan, nem lineárisan történik. Ezen még nem aggódnék, hogy 100 vagy 99. Majd akkor kell figyelni, ha 50-70% alá megy, de attól is függ, hogy az mennyi idő/írás lesz.

  • Frawly

    veterán

    válasz Piftuka #40631 üzenetére

    A HDD és az SSD két külön műfaj, máshogy működnek. Nem lehet összevetni a kettőt. Egyébként meg a HDS szerintem megbízhatatlan, nagyon ritkán tudja előjelezni a SMART-ból, ha tönkre fog menni. Az esetek 99%-ban nálam úgy döglöttek meg a HDD-k, egyik napról a másikra, se kép, se hang, hogy előtte 100%-osak voltak a SMART teszten, meg a HDS szerint is >1000 nap volt hátra nekik.

    SSD-nél a 98-99%-os hátralévő élettartam még patyolatnak számít. Nem meghibásodást jelez előre, arra más SMART attributumok valók, általában akármilyen Error / Error Rate van a nevükben.

  • Frawly

    veterán

    válasz norba69 #40625 üzenetére

    Nem tudom miért nekem linkeled. Én is pont azt írom, hogy nem kell emiatt aggódni. Az 50-70%-ot csak példának írtam. Elvileg működőképes egy SSD 0% kondícióval is, de olyat azért nem látunk gyakran (30-50%-ot is rendkívül ritkán), mert
    1) az emberek nem írnak rá annyit
    2) mire annyit írna rá valaki 10+ év után, addigra az SSD vezérlője hal meg, a NAND fáradásától függetlenül, vagy a user upgrade-eli az SSD-t nagyobbra, gyorsabbra, stb..

    Én is SSD-re torrentezek, egyik gépemben sincs már HDD. Azokat csak külső meghajtónak használom adatmentésre, archiválásra. Semmi másra. Nem is aggódok, ha valamelyik SSD-m tönkremegy, ha garis gariztatom, ha nem, akkor veszek másikat. Jelenleg a belső SSD-im mind 99-100%-osak még mindig, így 3 év után is, de eltérő mértékben vannak használva, eltérő gépekben. A fő gépemben, a fő OS alatt elkezdett hibázgatni (lightos linuxos felhasználás, mindössze 4,5 TB írás 3 év alatt) az 525 gigás MX300, áthelyezett szektorok, kissé emelkedett error rate, kicsit talán be is lassult az újkori sebességéhez képest, nem vészesen, de nem érdekel, megy, ameddig megy. Ha itt az idő, és kapok jó áron rendes helyi (angol) garival, akkor le lesz cserélve egy középkategóriás 1 terás SATA3 modellre.

  • Frawly

    veterán

    válasz Hegyirabló #40660 üzenetére

    Ez az SSD másfél év működést regisztrált, de átlag felhasználásnál az idő felében altatja a vezérlője, tehát kb. 3 éve használatod. 3 év alatt romlott a kondíció 6%-ot. Durván ilyen ütemmel számolva már 47 év múlva le fog menni 0%-ra a kondíció, ha nem vigyázol, téged is túlélhet.

    Csak hogy legyen összehasonlítási alapod, egy HDD-nek az átlagos élettartama valahol 5-10 év között van, némelyik megbízhatóbb megy 10 éven túl, de az inkább felülméretezett gyártás, meg csoda.

    Közben meg az van, hogy egyik háttértár sem megy örökké. Egyszer minden tönkremegy, de még előtte technológiailag is elavul.

    Te sem fogod ezt az SSD-t még 8-10 évig használni, nem hogy 47 évig. Ahogy lesznek egyre olcsóbbak, le fogod cserélni valami nagyobbra, gyorsabbra. De nem csak SSD-re igaz, a 10 évvel ezelőtti géped már rég lecserélted, mindenestől.

  • Frawly

    veterán

    válasz Hegyirabló #40665 üzenetére

    Összeomlást okozhatja a V300, de nem biztos. SMART mit ír rá, HDS-sel és a Kingston saját progijával nézve?

    (#40666) tasiadam: miért ne felelne meg? Error rate-ek rendben. Az írásmennyiséget rosszul értelmezi a progi, valójában nekem 18,4 TB-nak jön ki, ami nem kevés, de nem is annyira sok, hogy szét legyen írva és használhatatlan legyen. A Win10-nek teljesen jól kéne futnia róla.

  • Frawly

    veterán

    válasz tasiadam #40668 üzenetére

    Nem nagyon lehet tesztelni. HDS felületteszt, írás olvasás esetleg, vagy ehelyett nagyobb fájlok (lemezkép, videó) írása, visszaolvasása. Megbízhatóan tesztelni a stabilitást nem lehet. De ha tényleg instabil, akkor úgyis nagyon hamar elkezd fura dolgokat csinálni, fagy vagy lagol rajta a rendszer, szektorhibák lesznek naplózva róla, eltünedezik a BIOS-ból, stb..

    Samsung Magician screenshotból semmit nem látunk, hogy mit ír az SSD-re, pedig az lenne a lényeg. Persze, az 5-10 GB/sec-es átvitel baromi látványos, csak nem az SSD-t teszteled vele, hanem a RAM-jaid.

  • Frawly

    veterán

    válasz Hegyirabló #40680 üzenetére

    A SMART az a táblázat, aminél ilyen több sorban, több oszlopban írja a meghajtó állapotát, egyfajta hibanapló, statisztikaképpen. Példa rá.

    Hard Disk Sentinelben a SMART fülön elérhető, Kingston gyári programjánál nem tudom hogyan hívják ezt a menüpontot:
    1) nem használok Windowst
    2) nem használok Kingston SSD-t
    3) ezért nem tudom neked megnézni, meg így lerajzolva illusztrálni, hogy melyik verziónál hova kattints.

    Ezt neked kéne megtalálni, minden ilyen HDD és SSD infós programba be van építve valahol egy SMART-ot mutató funkció. Csak ahány meghajtó, ahány szoftver, annyiféle menüpont alá rejtik be.

    Pont ezt preferálom a Linuxban, parancssor alatt benyomatod neki: parancsnév meghajtó -paraméterek (pl. sudo smartctl /dev/sda1 -a), és leközli az adatokat könnyen elmenthető, vágólapra tehető plain text formátumba,, az adott program meg a központi tárolókból letölthető, mindig a legfrissebb verzióra frissül. Így nincs ez a szenvedés, mint Windows alatt, hogy milyen verziót honnan töltsél le, meg melyik verzió a legújabb, és hogy hányadik almenübe milyen néven van ez elrejtve.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Raymond #40712 üzenetére

    Ennek már nagyon ideje volt. Emlékszem Linux kernelben is sokáig queued TRIM feketelistás volt a 840-860. A 840-850 még mindig az, a 860 viszont kikerült, igaz nem a Samsung érdeméből, hanem a kernelfejlesztők oldották meg a problémát.

    Lehet frissítek én is, mert nekem is van 860 EVO-m, még eredeti gyári firmware van rajta. Az apropót nálam az adja, hogy most úgyis új OS-t akarok tenni rá, és minden menne amúgy is róla a levesbe, így ez a legjobb alkalom firmware-t frissíteni is.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #40723 üzenetére

    Azért érdemes frissíteni, mert hibákat javítanak benne, meg az SSD működésének algoritmusait optimalizálják, cache-elés, íráspárhuzamosítás, wear leveling, garbage collection, egyes OS-ekkel, BIOS-okkal, SATA vezérlőkkel kapcsolatos kompatibilitás javítása. Ez nem mindig mind egyszerre, ezért lenne fontos a release notes.

    Én most mindenképp meg fogom ejteni, mert amúgy is törölnék mindent az SSD-ről. Ez egy kiváló alkalom rá, nem kell attól tartani, hogy jajj, elvesznek róla az adatok.

    (#40722) *Ropi*: ahogy linkelték, fél évvel ezelőttig minden Samsung 8xx SSD a feketelistán volt a Linux kernelben. A Samsung évek óta nem lépett rá semmit, mert lusta disznók. Ezért a kernelfejlesztők erőltették meg magukat, és mókoltak a kernelen, ezért a 830-as, és a 860-as kikerült, a 840-850 benne maradt, mert azon a patch nem segít.

    De így se kell megijedni, mert a TRIM Linux alatt 840-850-es Samsungon is működik, annyi, hogy a feketelista miatt a kernel nem engedi későbbre ütemezni, hanem mikor esedékes, azonnal kikényszeríti, ami vagy nem is érzékelhető, vagy csak enyhe belassulást okoz, ha hirtelen nagyobb mennyiségű szektorra megy ki TRIM parancs.

    Arra is fel kell hívni a figyelmet, hogy csak a 840-850 ilyen már. A 750 nem tartozik ide, meg a 9xx-es NVMe-k sem, meg úgy általában az NVMe-k sem, mivel ez a kernelrész a PATA/SATA/AHCI SSD-k TRIM-ezését érinti, az NVMe-knél, SCSI/SAS/UASP-USB, stb. SSD-knél ez más formában történik.

    Így lényegében a Samsung 840-850-en kívül csak néhány ősérig SSD-modell érintett, azok nagy része is ugyanaz az ősrégi Micron/Crucial generáció. Ezeket általában már rég kapni sem lehet, már használtan sem. Talán a 850-es Samu az, ami elfordulhat, de az is csak használtan. Így emiatt azon kevés ember közül, akik linuxoznak valamilyen formában, senkinek nem kell aggódni, hogy akkor most az ő Adata, Patriot, Intel, stb. SSD-je érintett-e: nem érintett. Csak a libata-core.c fájlban a feketelistán felsorolt konkrét, ősrégi modellek, és még ezeknél sem okoz túl nagy zavart a gyakorlatban.

    Tudom miről beszélek, a 860EVO-t használtam úgy több mint fél évig, hogy rajta volt a feketelistán, fő rendszernek Linuxot használok már 6+ éve. Semmi különbséget nem vettem észre a viselkedésében, sebességében a Crucial MX300-hoz képest, ami meg sose volt a listán. Mindkettő egyforma sebességgel TRIM-eződött, nem lehetett sehol se belassulást, se más furcsaságot kiszúrni.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz mmili #40755 üzenetére

    Igen, ez teljesen normális. Ez a 22 nap valójában ténylegesen 67 nap, ennyi kellett, hogy 1%-ot essen, ilyen ütemmel ~18 év, mire elérnéd a 0%-ot.

    Írásmennyiség sem sok van még rajta, ilyen írásütemmel a 80 TBW garanciális limitet ~16 év alatt érnéd el.

    Ez durván másfél-két évtized, ilyen hosszú ideig az egész SSD-t nem fogod használni, hanem vagy 3-5× lecseréled nagyobbra, gyorsabbra, stb.. Ilyen hosszú időt már a HDD-k sem bírnak ki általában.

  • Frawly

    veterán

    válasz C. s. #40794 üzenetére

    Felesleges inicializálgatni (ez csak új partíciós táblát hoz létre a lemezen), mert mikor húzod vissza a Macriumos mentést, az a partíciós táblát is klónozza (meglévőt felülírja) default. Először tisztázni kéne, hogy a mentett rendszered milyen, MBR vagy GPT, milyen boot (Legacy CSM BIOS vagy UEFI), milyen eltolást használ a partícióknál.

    De én a látatlanban is azt mondom, hogy nem éri meg szenvedni vele. Felhúzol egy friss, MS oldaláról letöltött v2004-es Win10-et. Majd szépen belakódik ez is a 0-ról. Legalább azt is látod, hogy így újonnan az SSD milyen gyors, szűz Windowszal, lesz egy kiindulási alap, amihez később viszonyítani tudsz, hogy a rendszer meg az SSD mennyire lassul be ha már használódik el. Plusz a rendszernek is jót tesz, ha néha tiszta lappal kezdesz, mert nincs benne a sok év alatt behalmozott szemét, amitől belassulna. Tudom, be kell lakni, de majd belakod. Évekkel ezelőtt a most belakott rendszered is belakatlanként kezdte, akkor sem vitt el miatta a mentő, most se fog.

    SSDOK-nál nem baj, ha a WD Blue 3D nem támogatott, az infók 99%-a így is helytálló lesz, csak a jobb oldali oszlopban a legalsó néhány sor nem lesz értelmezhető, írásmennyiség, kondíció, stb..

    A Windows újratelepítés arra is nagyon jó alkalom, hogy ha még Win7-8-on lennél, akkor Win10-re válts (még mindig lehet nem hivatalosan ingyenesen, a Win10 telepítő simán megeszi a Win7-8-as termékkulcsokat) és telepítés ELŐTT meggyőződj, hogy UEFI boot, natív AHCI SATA mód be legyen kapcsolva lehetőleg, és ne legyen a lemezvezérlő IDE módban felejtve, meg arra is jó alkalom, hogy ha eddig egy partíciós rendszered volt (ugyanazon a partíción voltak a Windows rendszer és felhasználói adatok), akkor most kétfelé particionáld, ez a későbbi újratelepítéseket tudja megkönnyíteni. Plusz mivel a Windows telepítővel particionálsz, a partíciók eltolása is stimmelni fog (1024K).

    Az új belakás lehetőséget ad arra is, hogy amiket használtál programokat, azokból most már új verziókat telepíts, ne a régi, 1000 éves verziókat használd belőlük.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Fecogame #40819 üzenetére

    Ez nem x1, akkor nem tudna 1500 MB/sec-et, hanem csak 900 körül nyomna. Az nem számít, hogy a BIOS-ban RAID vagy AHCI van, az a SATA eszközöknél bír jelentőséggel, az NVMe-t egész más vezérlő hajtja, ami teljesen független az alaplapi SATA vezérlőtől. Az NVMe vezérlő csak natív NVMe-módot ismer, nem támogat se ATA, AHCI, sem RAID módokat.

    Amúgy el kell keserítselek, ha 3000-4000 MB/sec-re képes SSD-d lenne, és menne is annyit benchmarkon, a géped akkor sem lenne gyorsabb, mint a mostani 1500 MB/sec-es SSD-vel. Sőt, ha van lehetőséged kipróbálni egy 500 MB/sec-es SATA SSD-vel, annál is meglátod, hogy az sem fog lassabbnak tűnni, legalábbis betöltési, bootidőket mérve. Egyedül nagy fájlok másolásakor jön ki a különbség, de akkor sem a géped lesz gyorsabb, hanem csak a fájlátvitelnek kell kevesebb idő.

    (#40826) Laccoss: rapid mód én is úgy tudom, hogy csak SATA-nál van. Annak ellenére, hogy lényegében RAM drive-ba cache-elést jelent, és megvalósítható lenne simán NVMe-n, sőt nem csak lenne, vannak ilyen általános RAM drive szoftverek, amik tudnak mindenfajta háttértárhoz cache-ként szolgálni.

  • Frawly

    veterán

    válasz havri1 #40844 üzenetére

    Kevered. Eredetileg 2 GB/sec-es lemezműveleteket akartál, ahhoz nem jó az M.2 SATA, csak az M.2 NVMe. Mindkettőhöz van bővítőkártya, de eredetileg M.2 NVMe-hez akartad. Megoldható, a bővítőkártya kb. mindegy is, mert nem végez aktív konverziót, csak passzív átdrótozás. Működni működni fog a gépben a bővítőkártyás M.2 NVMe, de csak adattárnak használhatod, a gép nem fog tudni bootolni róla, kivéve ha találsz az alaplapodhoz valami moddolt BIOS-t, amiben van NVMe támogatás, Core i 3. genhez már néha találni ilyet, igaz lapja és chipsete válogatja.

    Egyébként az M.2 WD Blue egy becsapós SSD, mert nagyon szemét módon van belőle M.2 SATA és M.2 NVMe változat is, az utóbbinak SN500, SN550 a kódja, de ezek meg nem tudnak 2 GB/sec-et, amit te akarsz.

    Az M.2 SATA-nak nincs értelme, mert nem gyorsabb, mint egy sima SATA3 SSD, amit már most is betehetsz a gépbe mindenféle bővítőkártya nélkül. Ezért gondolom, hogy te M.2 NVMe-t akartál eredetileg.

    Arra is készülj fel, hogy ha gond nélkül működésre bírod a gépedben a bővítőkártyás M.2 NVMe-t, akkor sem fog semmi gyorsabban betölteni róla, max. csak nagy fájlmásolásoknál érezni a különbséget, akkor is csak akkor, ha másik M.2 NVMe SSD-ről, vagy RAM-ból másolsz, vagy SSD-n belül. Ha HDD-ről, hálózatról, USB meghajtóról másolsz rá, ott a forrás sebessége fog limitálni, nem a SATA meg a NVMe sávszél.

    Épp ezért, ha csak játékok a cél, akkor NVMe helyett egy lehetőleg dupla akkora SATA3 SSD-t szoktunk javasolni, amiről kb. azonos sebességgel töltődik be a legtöbb játék, és nem lassú HDD-t rotyogtatnak maguk alatt percekig, mire játszani lehet velük végre. És az játékoknál többet számít, ha 2× annyi fér az SSD-re, főleg mióta sok játék ilyen 90-175 gigákra rúg.

  • Frawly

    veterán

    Adalék a jajj, nem akarok friss Win10-et telepíteni, inkább magam előtt görgetek egy sok éves, teleszemetelt, belakott HDD-s rendszert, és szívok a rossz partícióeltolású, rosszul klónozott rendszerrel típusú embereknek: most tettem fel a Win10-et egy 8 éves régi ThinkPad X220-ra, SATA2-re limitált mSATA SSD-re. A 64 bites v2004 Win10 Prof telepítő Rufus-szal lett kiírva egy külső SATA2 SSD-re, erről ment a telepítés, de csak USB2 van a gépen, ezért ennek a sávszélessége limitált kb. 57 MB/sec-re.

    Az egész telepítés megvolt így is 3-4 perc alatt. A MS egyszerűsített egy csomó telepítési kérdésen, telemetria, Cortana, offline fiók, stb., ezeknél kevesebbet kérdez a telepítő. Másik 5 perc, mire az első netre csatlakozásnál a Lemezkezelőben az egyik ismeretlen hardverre driver update-et nyomva letöltötte az összes hiányzó drivert, nekem kézzel már csak egy Lenovo UltraNav Synaptic touchpad drivert kellett letölteni és telepíteni, hogy a touchpad-en elérhetővé váljanak extra beállítások, mint pl. a kétujjas görgetés. Másik 5 perc, mire kb.-re beállítgattam a rendszert, nuku Windows hangok, Gyors indítás kikapcsolva, Start Menüből live csempék kiszedve, tálcáról sallang (keresés, Cortana) eltávolítva, normális háttérkép és ablakszínséma/téma beállítása, stb.. Még másik 5 perc, és már települt a Firefox, Double Commander, Netflix. Így belekerült az egész telepítés kb. 30 perc volt (ebben benne volt a lemezkép kiírása, csomó újraindítgatás is, meg a laptopból a SATA3 SSD kicsavarozása, hogy az azon lévő EFI partícióra ne gányoljon rá semmit a Win10 telepítője), és be van lakva 95+ %-ra, már csak a Steam fog felmenni, de a játékok nem lesznek letöltve, azok már egy kész meghajtóról lesznek hozzáadva, mint kész Library, meg 1-2 régebbi játékot telepítek majd fel, amik nem steamesek. Ennyit a nagyon nagy munkás belakási munkáról, amitől sokan annyian rettegnek, hogy életet és vért követel.

    Így lett egy teljesen szűz rendszer, amin a legutóbbi évszakos update (2020 április) már benne van, bootidő kb. 6-7 mp. (majd levideózom telefonnal, lemérem stopperrel), leállás kb. 3-4 mp. Még egyszer hangsúlyozom, lepkefing erejű, alacsony órajeles, kevés cache-es, 2 magos, i5-2520M-es (magyarán nem tudja az SSD-ben rejlő tényleges sebességet se kihajtani), 8 éves üzleti szubnoti, amiben a vonatkozó SATA3-sebességet tudó mSATA 860 EVO csak SATA2 sebességre van korlátozva (köszönjük Lenovo), és a telepítés is csak egy USB2-re korlátozott SSD-ről ment (USB3.0-s port csak az i7-es alaplapon elérhető ennél a gépnél), UEFI bootmódban lett telepítve, GPT-s partíciós táblára, persze ez a default. Tehát semmi ilyen asztali i7, meg Ryzen, 100 mag, semmi 4-5 GHz-ről, és NVMe-ről nincs szó.

    Még a 16 megás MSR/reserved partíció eltolása is automatikusan jó lett, amire itt korábban sokan panaszkodtatok, tehát minden partíció eltolása stimmel, 512 bájtos 2048 szekorral osztható szektorcsoportokon kezdődnek a partíciók, ami sztenderd egész MiB-os, 1024K-s eltolás, ami megfelel 4, 8, 16, 32K-t igénylő SSD-ken is, Linux alatt cfdisk-kel és számológéppel ellenőriztem. TRIM megy, defrag automatikusan letiltódott, semmilyen bővölést nem igényelt az SSD. Azt hiszem a Windows automatikusan lehúzta az Intel SATA/AHCI drivert, ehelyett javasoltabb lenne az MS SATA/AHCI driver, de nem érdekel, mert így is jó minden.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz havri1 #40849 üzenetére

    Szerintem olyan jó neted nem lehet, hogy egy SATA3 ne legyen elég. Még ha egész nap gigabiten is tolod, max gázon, az is kb. 128 MB/sec, amit még egy SATA2 SSD is kiszolgál, akár randomban is, nem kell 2GB/sec-es NVMe.

    Meg ha nagy mennyiségű torrent a téma, akkor NVMe helyett SATA3 PRO SSD-kre menj inkább rá az íráslimit miatt. Bár ha jobbfajta 3D TLC-s nem-PRO SSD-ről van szó, azok is szépen bírják az írásterhelést, elég sokáig tart, mire szétírsz egyet.

    (#40850) Runo: nagyon baba :R Nekem tetszik, de ilyen „én vagyok a modder, ardzsíbi ezerrel öcsém” típusú emberek lehet frászt kapnának egy ilyen házi barkácsos megoldástól, de ha egyszer hatékony, akkor ennél kell maradni, nem a szépség számít. Igazából bármilyen egyszerű fémlap, borda megfelel, ami a hőleadó felületet megnöveli, mert a vezérlő chip nagyon apró, és annak nincs elég hőleadó felülete, vagy csak nagy légáramlás mellett elég.

    Ez az NVMe hűtés inkább laptopokon problémás, ahol extra borda sem fér be, szellőzés is nuku.

    Meg ugyanez szokott lenni az SSD rögzítésénél is, sokan vergődnek mindenféle sínnel meg 2,5-3,5 colos átalakítókerettel, aztán egy SATA SSD ellóg a levegőben, vagy függőlegesen is odacsavarozható szinte akárhova. Sokan túlzottan nagy feneked kerítenek neki. Jó, ez az M.2-nél már nem probléma, mert az alaplapra megy, vagy kártyára.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz havri1 #40856 üzenetére

    Az a 2 terás 860 EVO teljesen jó arra, amire akarod. Nagy íráslimit, elfogadható sebesség, az 500 MB/sec-et tartósan tudja tartani túlzott belassulás nélkül. Bőven van rajta NAND és DDR3 cache. Ha nem kérnek érte túl sokat, simán vehető, azzal mellé nem tudsz nyúlni.

    Egyedül az ilyen BX500, A400, egyéb alsókategóriás vagy QLC (pl. Samsung QVO, Intel 660p) SSD-ket nem ajánlom, mert ezek nagy adatmennyiségnél hajlamosak 60-100 MB közé beesni. De minden más vehető, akár egy MX500, vagy WD Blue, SanDisk Ultra, vagy amit jó áron kapsz.

  • Frawly

    veterán

    válasz gabber01 #40963 üzenetére

    Ezt nem értem, minek újraformázni SATA3-on? Nem kell. Átdugod SATA2-ről SATA3-re és mennie kell.

    (#40989) Brekkk: ha windowsos gépek, akkor a használt SATA driver lehet eltérő, ami miatt az egyiket nem engedi frissíteni a fw-t. Vagy ha az egyikben rendszermeghajtó, a másikban meg nem.

    (#40988) ricsip: ez nem kókler szöveg. A gyártó nem tudja garantálni, hogy nem veszik el adat fw frissítése során. Persze a gyakorlat azt mutatja, hogy nem szokott semmi elveszni a meghajtóról, itt a topikban még senkivel nem fordult elő, de az ördög sose alszik, te lehetsz az első kivétel. De ennek ellenére biztonsági mentés mindig legyen. Akár ransomware titkosíthatja le az adataid, akár félrement Windows-frissítés miatt veszhet el, véletlen formázás, felülírás miatt, SSD is megdögölhet akármikor, mindegy mennyire új, mennyire drága, mennyi garit adtak rá. Biztonsági mentésről mindig kell gondoskodni, az az adat, ami csak egy helyen van meg, azt lehet úgy tekinteni, hogy máris elveszett.

  • Frawly

    veterán

    válasz ricsip #40994 üzenetére

    Ezt a szavankénti fordítást te liheged túl. Nem kell a szavakon rugózni. A gyártó csak arra hívja fel a figyelmet, hogy az adatvesztésnek nem csak elméleti, hanem gyakorlati esélye is van. Ezért használnak may mellett will-t is. Ha csak may-t írnak oda, akkor sok fatökű inkább megkockáztatja, hogy csak elméleti esély, őt biztosan nem érinti, és menni fog a sírás, hogy nem csak may, hanem ténylegesen el is veszett minden.

    Ments mindent az SSD-ről, ami kellhet, és nyomd végig rajta az .iso alapú firmware-frissítést, letöltöd az .iso-t, kiírod Rufus-szal pendrive-ra, bebootolsz róla, 1 mp. alatt frissíti a fw-t. Nagyon valószínűtlen, hogy bármi is törlődne róla. Persze, ha törlődik, ne gyere sírva, nem vállalunk itt a topikban sem felelősséget, ha mégis törlődik. Nem hinném, hogy bármi is törlődik, legalábbis a sok éves topikban te lennél rá az első példa.

  • Frawly

    veterán

    válasz varmi2 #40999 üzenetére

    A Gygabyte H77M tudná az NVMe bootot, csak a BIOS nem. De léteznek rá nem hivatalos hackelős leírások, amivel lehet moddolt BIOS-t csinálni, ami tudja. Elég körülményes, hosszú folyamat, csak informatikailag haladóknak érdemes próbálkozni, és még akkor sem garantált, hogy megfelelően fog működni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #41003 üzenetére

    Ez a Windows-ökoszisztémának ősidők óta fennálló hibája, hogy az alkalmazások zöme nem frissül. Feltelepítik a felhasználók az aktuális verziót, ami akkor aktuális. Csak aztán használják ugyanazt a Windows installt 5-15 évig, HDD-ről, SSD-re, majd még tovább klónozva, hogy ne kelljen belakni újra, a programverziók meg csúnyán elavulnak. Persze, pár program gondoskodik magának frissítésről, tipikusan a böngészők, meg az erre felkészített szoftverek.

    Linuxon ezzel szemben központi tároló van, ahonnan ilyen Store-szerűen lehet telepíti a programokat. Ez nem csak azért jó, mert nem kell gyanús, szutyok weboldalakról szedegetni a setup.exe-ket, hanem ahogy a tárolóban megjelenik egy telepített szoftverből új verzió, azt a frissítés/csomagkezelő azonnal frissíti, mintha rendszerkomponens lenne. Nincs az, hogy a felhasználó leragad a 3.22-es verziónál, mikor a szoftver már a 12.51-nél jár.

  • Frawly

    veterán

    válasz Faterkam #41008 üzenetére

    Ezek egész jó számok, főleg egy 256 gigástól!!! Bár egy SSD-nek ez a CDM benchmark csak kisebb része. Ami ennél fontosabb:
    1) belassul-e nagyobb másolásoknál
    2) mennyire melegszik
    3) mennyire bizonyul megbízhatónak hosszú távon.

  • Frawly

    veterán

    válasz Faterkam #41011 üzenetére

    Nem 60 MB/sec? Mert az elég alacsony, planár TLC, QLC szint. Az sem mindegy, hogy a 40 gigás mennyiség mekkora hányadánál érte-el ezt a pontot, milyen sebességeket milyen hosszan tartott előtte. A 48 °C az megint teljesen jó, bár ez meg házfüggő, jól szellőző házban nem mond semmit önmagában.

    (#41006) erahurka: az SSD vezérlője low level szinten kezeli az adatokat. Nem ismer sem partíciót, se fájlrendszert, se fájlt, se mappát, se partíciós táblát, se MBR, se GPT. Ezek mind felsőbb szintű szoftveres absztrakciók, amivel az OS és a programok foglalkoznak. Annyi partíciót csinálsz rá az SSD-re, amennyit csak akarsz.

    Ahogy a CPU sem látja, hogy mit futtatsz, csak nyomja lefelé a 0-kból 1-esekből álló utasításokat, meg nyomja vissza az eredményeket memóriába, cache-be. Nem tudja, hogy amit futtatsz, az milyen szoftver pontosan, mihez kell, meg .exe fájl, vagy dll, vagy valami adat egy szoftverhez.

  • Frawly

    veterán

    válasz aDic #41015 üzenetére

    Ja, csak mint ez a magicianös eset is mutatja, az emberek az alkalmazások többségét nem Store-ból telepítik. Nekem is ez a tapasztalatom, amikor más gépe elé ülök le, sok minden nagyon rég elavult verzió. A MS ezért is lépte meg a Win10-nél, hogy nem lehet a frissítéseket kikapcsolni, csak ez a fél éves halasztás van maximumnak, meg a forgalomdíjas kapcsolatként megjelöléssel trükközés.

  • Frawly

    veterán

    válasz Faterkam #41021 üzenetére

    Ja, ThinkPad az nem szellőzik, valóban. Akkor viszont szép a 48 fok, az teljesen jó. Ez a 60 MB/sec sem feltétlenül tragédia, csak tudni kéne, hogy mennyi adatmennyiség után zuhan be ennyire, meg előtte milyen hosszan milyen sebességet tart. Azt értem, hogy 40 gigával tesztelted, de már 5, vagy 10 giga után beesett a sebessége? Vagy csak 20-30 után? Előtte milyen sebességet tartott, 500, 380, 250 MB/sec?

    Meg ugye azt is figyelembe kell venni, hogy mennyiért vetted, mert nem az összes termékhez képest kell jónak lennie, hanem a saját árkategóriáján belül. Nyilván egy olcsó SSD-nek több gyengeséget elnézünk, mint egy kétszer-négyszer annyiba kerülő közép-felsőkategóriásnak.

  • Frawly

    veterán

    válasz Faterkam #41023 üzenetére

    Mondjuk annyiért simán el lehet nézni a 60 MB/sec-re belassulást is. Átlag felhasználáskor nincs nagyon szerepe, mert átlag felhasználó ritkán másol nagy tételben, akkor is legtöbbször a forrás sebessége limitál, hálózat, HDD, stb.. SSD-ről SSD-re történő adatmozgatás nem túl gyakori ilyen felhasználásnál. Aki sokat mozgat így adatot SSD-n belül, SSD-k között, az meg spéci felhasználás, és arra nem 12 ezer forintos SSD-t szoktak venni.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #41027 üzenetére

    40 gigát másolgatni még nem céges felhasználás, de tény, hogy átlag felhasználó nem fog túl gyakran ilyet művelni.

    A 60 MB/sec semmi esetre sem számít jónak. Ezt viszont a 12k-s ár kompenzálja. Persze ez is relatív, mert a WD Blue 3D-ből a 250 gigás 15k és nem lassul be, vagy legfeljebb ilyen 380 MB/sec környékére, 15,5k-ért 250 gigás Crucial MX500, ez egyáltalán nem lassul be. A 860 EVO már 22k 250 gigás méretben, de ez meg lényegében az egész meghajtó felületén tudja tartani, lehet a legeslegvégén beesik már egy kicsit, de 200+ gigákat senki nem másol naponta, főleg nem egy 250 gigás drive-re. A 860 Pro pedig 34,5k 256 gigás méretben, az végig tartja full gázon az általa tudott sebességeket, egészen a 0-256 gigáig, akkor is, ha csurig van rakva. De ahogy látod, ezek árban is skálázódnak fel egyre durvábban, és aki nem másol sokat, annak nem biztos, hogy megérik a felárat. Talán átlag felhasználónál el lehet vitatkozni, hogy megéri-e +3 ezret ráfizetni egy MX500-ért, vagy WD Blue-ért, amik nem lassulnak be, a topikban ezért szoktuk inkább előnyben részesíteni az utóbbiakat, főleg hogy ezek 5 év garival is kaphatók, ami önmagában megéri azt a plusz pár ezrest, a +10 GB tárhelyről nem is beszélve (240 helyett 250 giga).

    De ennek ellenére lightos felhasználásra ez az Apacer sem tűnik rossznak, kevesebbe is kerül, ideális olyan régi gépekbe is, amik újabb SSD-t amúgy sem tudnak kihajtani, a SATA2 vezérlő, gyenge proci, kicsit buszsávszélesség miatt. Itt egyedül a tartósságán lesz a kérdés, mert azzal nincs még tapasztalat. Eddig 2-3 emberke vett ilyen Apacer-t, közülök is csak a fenti kolléga írt tapasztalatokat.

    Átlag felhasználásnál a betöltési idők számítanak inkább, és abba nem marad el, ezzel is 10 mp.-nél kevesebb idő alatt be lehet bootolni az OS-t, meg az alkalmazások 99%-a is azonnal a képernyőre vágódik vele, egy nagyobb Win8-10 frissítés lemegy 1-2 óráról 10 perc alatti időre (és még ezalatt mást is lehet csinálni a gépen), és nem kell ótvar lassú, rotyogó HDD-re várni állandóan. Meg egy olyan játék, ami előtte töltött 1-2 percig, betölt 8-15 mp. alatt. Ez az, amiben az SSD-k mindig is verni fogják a HDD-ket, még akkor is, ha HDD látszólag jobb szekvenciális sebességeket tud (mondjuk nem lassul be 85 MB/sec alá), meg még RAID-ba is vannak kötve (akkor legyen mondjuk 170 MB/sec), de ahogy az elérési időt nézed, meg a random lemezműveleteket, abban bármelyik HDD 200× gyengébb a legdzsunkább SSD-nél is.

    Ráadásul itt laptopról van szó, ahol a HDD RAID egyébként sem játszana, meg a laptop HDD-k többsége ilyen low voltage, 5400 rpm-es csoda, amik az asztali 7200rpm-es normálisabb HDD-khez képest is bűn lassúak.

  • Frawly

    veterán

    válasz Oby #41038 üzenetére

    Az alaplap milyen fajta bootba lett állítva? BIOS/CSM/Legacy boot vagy UEFI/EFI boot? Olyan bootmódba kéne állítani, ahogy a Windows feltelepült, lehet Mixed/Both állásra is állítani némely BIOS-okat, akkor mindkét fajta bootmódot meg fogja próbálni. Valószínű jó az az SSD, csak a Windows telepítése után újraindítva nem jó bootmódban van a BIOS, ezért nem érzékeli bootképes meghajtónak.

    Ha rossz lenne az SSD, akkor semmi nem látná, másik alaplapban sem működött volna.

  • Frawly

    veterán

    válasz Oby #41072 üzenetére

    Nem kell kép, elég, ha megírod az alaplap pontos típusát, megkeresem a neten a kézikönyvét, megnézem abban.

  • Frawly

    veterán

    válasz gebro #41075 üzenetére

    Az SSDOK nevű alkalmazással nézz rá, hogy megy-e a TRIM. Elvileg RAID módban is kellene, hogy menjen, meg IDE módban is, érdemes RAID-ben hajtani.

    GPT-t nem muszáj használni. Az csak az UEFI boothoz és a 2 TB-nál nagyobb meghajtók kezelésére kéne. Valószínű ez a régi laptop még nem támogatja a GPT-ről bootolást, meg az UEFI bootot sem, ezért nyugodtan használd helyette az MBR alapú hagyományos BIOS bootot. Ezt az UEFI preferálást csak újabb gépeknél szoktam ajánlani, ahol a bootidőn csökkenthet, sokfelé particionálásnál meg többféle OS multibootjánál segíthet, így ha a gép tudja, akkor javasolni szoktam a használatát, egyébként nem létfeltétel az SSD működése szempontjából, ugyanolyan jól működik MBR-rel is.

    A HDS-re nem lehet adni, hogy mit ír, főleg, ha régi verzió. Inkább érdemes az SSDOK-ra hagyatkozni.

  • Frawly

    veterán

    válasz gebro #41078 üzenetére

    Az nem baj, ha az SSD nem szerepel az adatbázisban. Attól még azt meg tudja állapítani a program, hogy a TRIM megy-e, milyen módban fut a SATA vezérlő, milyen driverrel hajtja az OS.

    Az adatbázisnak csak a második oszlop utolsó néhány soránál van jelentősége, írásmennyiség, kondíció, stb.. De mi nem arra vagyunk most kíváncsiak.

  • Frawly

    veterán

    válasz zizidor #41085 üzenetére

    Volt 504 MB-os, meg 1024 MB-os korlát, és néhány régi lapnak van valóban 32 gigás korlátja is. Ezekről itt lehet olvasni. Azt persze érteni kell, aki nem tudná miről van szó, hogy a socket7-es gépek már 25 évesek, tehát ilyen muzeális retró kategória, 486-P1-K5 szintje. Ezek egyébként anno ilyen On Track és hasonló BIOS extenderekkel lehetett feloldani ezt a korlátozást, amik beírták magukat az MBR-be, előbb ők indultak el, aztán hívták meg az OS-t.

    Ezekbe a gépekbe amúgy sem érdemes 120 gigásnál nagyobb SSD-t tenni, de talán még a 64 gigás is elég, azokhoz a programokhoz, játékokhoz, amiket egy ilyen régi gép futtatni tud. Win9x-nek nincs gondja egészen 137 gigáig, az talán BIOS extender nélkül is látja, csak akkor úgy kell megoldani, hogy a Win9x legyen az első partíción, ami legyen 30 gigánál kisebb, a második partíció meg majd csak a rendszer betöltődése után lesz elérhető.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    Ezt jó is hogy felhozod. A Win10 legújabb, v2004-es verziójában (2020. májusi update) bugos a töredezettségmentesítési funkció, ezért szerintem megéri letiltani annak, aki nem használ rendszer-visszaállítást.

    Ez egy némileg szándékosan bug, úgyhogy inkább feature-nek tekinthető. A MS is tudja, hogy az SSD-k nem igényelnek defragolást, de mégis azért defragolja őket, mert a rendszer-visszaállítás szektoronként menti az adatokat, és ha túl tördezett a fájlrendszer, akkor a szektornyilvántartás feldagad, emiatt egyfajta korlátba ütközik ez az implementáció. A MS ezt úgy védi ki, hogy szépen sorba rendezi a logikai (SSD vezérlője által emulált) szektorokban az adatokat, így a rendszer-visszaállítás nagyobb tartományokat tud mentei. Persze a hibát nem másik bugos feature-rel kéne elfedni, hanem inkább kijavítani.

    Ezért ajánlott mindenkinek, aki nem akar a rendszer-visszaállításra támaszkodni, a windowsos defrag alkalmazás ablakának alján megváltoztatni a beállítást az SSD-re, hogy ne legyen rendszeres időközönként defrag. Ez régen nem volt szükséges, most már ezek szerint az. Ez csakis a Win10-et érinti, és abból is csak a legújabb, 2004-es verziót. A 1909-es és korábbi Win10-ek nem érintettek, meg a Win7-8 sem.

  • Frawly

    veterán

    válasz Tommedli #41101 üzenetére

    Szerintem sürgősen ments el róla mindent. Ha ilyen szélsebes ütemben esik tovább a kondíció, akkor 2134. júliusban eléri a 0%-ot, az mindjárt itt lesz jövőre. Egyszerűen abnormális, semmit se tudnak megcsinálni már normálisra, ezeknek legalább 1000 évig kéne, hogy tartsanak. Nem hiába, a HDD még mindig megbízhatóbb, mert annak nem esik ekkorát a kondíciója, hogy még a földön is koppan egyet hangosan, az csak úgy megadja magát csendben kb. 10 év után.

    A 40 TB írás meg nagyon sok. Inkább tedd át a lapozófájlt, hibernációt, böngészőcache-t, torrent és Steam mappát egy másik meghajtóra, lehetőleg valami USB-s floppy-ra érdemes, az jobban bírja az írásokat.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz sztanozs #41121 üzenetére

    A 62 szektorhiba elég ok gariztatni, de én előtte megnézném linuxos terminálban a sudo smartctl -a /dev/sdb paranncsal, hogy mik vannak a SMART táblában. Vagy egy windowsos gépbe betenni, és ott a legfrissebb Hard Disk Sentinellel, vagy a gyártó SSD-s programjával ránézni.

    Mert a képfelvételeden a Gnome Disks nevű alkalmazás kimenete látható, ami nagyon megbízhatatlan ilyen tekintetben, sokszor hülyeséget ír, meg valótlan hibával riogat.

    Szerk.: látom megoldódott. Ezek szerint a Disks alkalmazás most nem tévedett. Nem mindig téved, de nagy átlagban elég megbízhatatlan.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz tlac #41123 üzenetére

    Wow, szép mentés. Ilyet még nem is láttam. Pedig szerintem lehet más SSD-ken is ilyet csinálni, csak a gyártók nem publikálják hozzá a módszert, mert azt akarják, hogy az ember vegyen másikat.

  • Frawly

    veterán

    válasz xEon1337 #41136 üzenetére

    Nyugodtan leszedheted, le kéne jönnie. Ezek ilyen öntapadó szutykok. Ami nem jön le, azt a ragcsos részét, letisztíthatod izopropil alkohollal, le fogja szedni.

    Még azt is csinálhatod, hogy járasd meg az SSD-t valami nagyobb benchmarkkal, majd állítsd le a gépet, gyorsan szereld ki, és míg melegek a chipek, addig hámozd le róla, ilyenkor a ragasztóanyag, vagy pasztacsík jobban meg van olvadva a hőtől.

  • Frawly

    veterán

    válasz mattheus #41143 üzenetére

    Annyit talán marginálisan megért a i7-7700K lappal, főleg, ha volt már hozzá DDR3 memóriád. Nem sokkal drágábban már kihozható kisebb Zen2 Ryzen 3xxx, viszont ott DDR4-be is be kell ruházzál, és ez utóbbi dobhatja meg a cehhet, viszont akkor tudsz később is upgrade-elni AM4 foglalatba, nagyobb vagy későbbi genes Ryzeneket.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz mattheus #41154 üzenetére

    Igaz, erre rosszul emlékeztem. 4. gentől fogva az Intel is DDR4 már. Akkor viszont csak marginálisan érte meg. Ha úgyis venni kellett RAM-ot, egy Ryzen-nel jobban jártál volna egy egész kicsivel több pénzért.

    Amiket írsz a linken, az csak hozzáértésbeli hiányosságokból tevődik össze, és nem az AMD platform jellemzői. Intelen is lehet szívni a hűtővel, ha nem ismered, meg az NVMe/UEFI boottal, stb..

    Nálam egy éve a Ryzen 2600 + hozzá járó dobozos AMD hűtő, MSI Mortar B450-es lap, 2×8 GB DDR4 beszerelése és beüzemelése problémátlan volt. Bootolás is, igaz csak SATA SSD-m van, de ugyanilyen simán ment volna az NVMe is. Nem kellett semmilyen összhang, összeraktam, működik, felment a Win10, azóta sincs vele semmi baj, tökéletesen üzemel. Nem kell vele semmit szívni. A bootidővel sem, meg az írási sebességekkel sincs probléma, szemben az összhangos Inteledhez képest.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz DeathAdder #41160 üzenetére

    Ezt tisztázzuk gyorsan. Nem csak az SSD-t, de semmit nem lehet „egyben” használni OS-ekhez. Az OS-ek min. 1 partíciót csinálnak rá, a modern OS-ek minimum kettőt is, a rendszerindító (boot) és egy rendszerpartíciót, a Windows Vista-7-8-10 min. hármat. Ez így van HDD-n is, nem csak SSD-n.

    Elviekben lehetséges HDD-t, SSD-t teljesen partíció nélkül használni, de úgy csak adattárolásra jó, rendszert nem tudsz róla bebootolni.

    Én a te felhasználásodra úgy csinálnám, hogy a Win10-nek adnék 100 gigát, hagynám, hogy a többit megcsinálja (EFI, system reserved). A maradék ~900 gigás partícióra mennének a felhasználói adatok, játékok (pl. Steam tár).

    Ennek az az előnye, hogy estleges Win reinstallkor a felhasználói adatokat nem kell mentened, azok megmaradnak a másik partíción, meg rendszer klónozásakor csak 100 gigát kell klónozni, nem 1000-et. Ez inkább csak célszerűségi kérdés, magát az SSD sebességét, élettartamát nem érinti, hogy hány partícióval használod.

    A 100 gigás partíció a Windowsnak kicsit overkill, de legalább lesz benne tartalék, nem fogysz ki a szabad helyből.

    (#41163) mattheus: a HDD-k lehúzogatása, letiltása Win install előtt a MS hülyesége miatt szükséges, nem a Ryzen platformhoz van köze. Ez sok embert idegesít, közöttük engem is, nem lehet vele mit csinálni. A többire nem ragálnék, mert már így is nagyon OFF topik.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz tasiadam #41170 üzenetére

    Ilyen nincsen. Egy jó SSD-nek bárhol működnie kéne, külső házban, USB-n, SATA porton, akármin. BIOS-nak és Windows telepítőnek is kéne lássa. Ha nem megy, vissza kell vinni gariztatni, nem érdemes szenvedni vele. Nekem ilyen gondom még SSD-vel nem volt, hogy csak így vagy úgy ment volna, igaz én ilyen noname kínaiakat sem veszek össze, mint a fentebbi kolléga. A 840 EVO nem noname, de az meg egy nem valami jól sikerült széria, mostanában kezdtek ennyi év után tömegesen elhalálozni a 840-esek, nem csak az EVO-t, hanem a 840 sima (nem-EVO) meg a 840 Pro-k is.

  • Frawly

    veterán

    válasz Graphics #41179 üzenetére

    De, az is simán meglehet, ki kéne próbálni másik USB átalakítóval, vagy házzal, másik USB kábellel, másik USB porton, stb.. Esetleg ha USB hubon keresztül van bekötve, akkor anélkül, ha előlapi USB-ben van, akkor a gép hátuljában lévő porton kipróbálni. Ezekkel a módszerekkel sok hiba kiszűrhető, ami az USB-hez kötődik.

Új hozzászólás Aktív témák