Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • TheNewDawn

    addikt

    válasz Golden9 #132488 üzenetére

    Természetesen. Csak annyit akkor, hogyha pusztán a jólét következtében bekövetkező elpuhulás okozta volna a vesztét, akkor már megtörtént volna mindez az 1. században, mégis ekkoriban még elég hatékonyan vertek vissza minden inváziót, ahogy később is, még a 3. század vége felé is, volt ott minden, számtalan külső támadás, folyamatos válságok, kb évente váltották egymást a császárok.

    Ja meg a lázadás meg a trónbitorlók fellépése kb gyakoribb volt, mint manapság a hírek a covid 19 kapcsán, emellett még frankó kis járványok is tizedelték a lakosságot időnként + ott volt ugye a kereszténység kérdése is, mégis a birodalom nyugati fele is bizony történelmi léptékben is elég szép kort megélt, a teljes birodalom pedig még ha csak a fénykort is vesszük ahol ténylegesen birodalomnak volt tekinthető nem kevesebb mint 1400 évet.

    Számomra a 2. pun háború lezárásától bizony már birodalmi státusznak tekinthető ami ugye BC 201, ami egészen AD 1204 ig fennmaradt, amíg a negyedik keresztes hadjárat el nem foglalta Konstantinápolyt.És nem, a bukásban nem játszott szerepet a jólét sohasem :)
    (Jó, ezen lehet vitatkozni, egyesek azt mondják, hogy 1071 től fogva a manzikerti csatától fogva már nem volt birodalom, szerintem meg igen, mert még a 12. század vége felé is Manuel bizony úgy verte el az akkoriban gyengének éppen nem tekinthető Magyar Királyságot is, mint jég a határt. )

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák