Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #65675776

    törölt tag

    válasz tkesy #1697 üzenetére

    Pontosítsunk:
    -HRC,HRA: gyémántkúp benyomódása az anyagba
    -HRB: 1/16'' acélgolyó benyomódása
    A Rockwell mérések esetén elő és főterhelésre bontva történik a mérés.

    -HV: Na itt alkalmaznak gyémántgúlát, nem a benyomódási mélység, hanem a lenyomat átlója mérendő.

    Akit részletesebben érdekel: [link]

    A kéregedzéssel az a probléma, hogy az anyag nem melegszik át teljes keresztmetszetében, ezért az edzett kéreg nagy erőhatás következtébenkönnyedén lepattan. Akár a felület is végigrepedhet, ami csökkenti az anyag ellenálló képességét. Fokozottan igaz mindez dinamikus terhelés esetén, mint pl egy lövedék becsapódása.

    Mellékesen: a páncéllemezek megdöntésével sokkal nagyobb mértékben növelhették volna az ellenállóképességet, ráadásul tök ingyen, újabb munkafázisok beiktatása, és további felesleges energiafelhasználás nélkül. Az időtényezőről már ne is beszéljünk!

  • Gyantusz

    tag

    válasz tkesy #1697 üzenetére

    Nem kell aggódni, én is mérnöknek készülök (ucssó éves).
    Noha nem gépésznek, de a metalográfiai ismereteim egész jónak mondhatók (természetsen nem gépész-szintű és nem tökéletes, de ezért vagyok diák és nem PhD-s).

    Én ezt ajánlom:
    Dr. Balázs György: Építőanyagok és kémia.

    Természetesen a te forrásod is jó lehet, sőt! Kösz, hogy megadtad!
    Daa-raa-nak szintén a linket.
    Mindenki okuljon belőlük!

    Magyarán lényeg a lényeg:
    Tökéletesen felesleges volt a kéregedzés, valamint a ''keményfémlapkás megmunkálás'' (mint ahogy írtam is azt az 1660. és az 1679. hsz-ban)!
    1. Bonyolította a gyártástechnológiát?
    Igen.
    2. Lassította a termelést?
    Igen.
    3. Több idő volt legyártani a harckocsit?
    Több.
    4. Szétlőtte a szovjet, mintha meg se lett volna edzve?
    Szét.
    5. Volt értelme?
    Nem.

    Illetve volt értelme! Hamarább szétrugták a németek valagát a szövetségesek.
    Gondoljunk bele. Ha még elagonizálnak a németek max. 2 évet(!), ''csodafegyverek'' ide, vagy oda, kiírtják az összes zsidót, szlávot, ''alsóbbrendűt'' a kontinensen.
    Ki tudja, igen valószínűnek tartom, hogy a topicban eddig megszólalt 100-150 db egyén közül lenne jópár, aki most nem itt dekkolna, hanem meg se lenne. Függetlenül attól, tud-e a származásáról, vagy sem.
    <Igencsak vigyorognék azért, kedves CIKASZ, ha te is az előbb említett nemzetek valamelyikéhez tartoznál, tudtodon kívül...!>

    Továbbá ennek a bonyolult gondolkodásnak hála - hogy korábban elbukott az ''1000 éves Birodalom'', mint a kiagyalók tervezték -, kialakult a ''kétpólusú'' világrend, ami újabb fejlesztéseket vont maga után (gazdasági-politikai-társadalmi, stb.)!
    De az ilyen irányú eszmefuttatásokat inkább John Keegan-re és a hasonló kaliberű ''tudósokra'' bízom!!!
    Ezért illene ilyeneket is olvasnotok és nem csak ''alsó kategóriás'' könyveket!
    Itt most nem az árra és a könyvminőségre gondolok, hanem a beltartalomra.
    Hogy a ''misztikum'' ''valósággá'' válljon.
    Ennek természetesen ára van, mint mindennek...

    Fentebbi dolog kései (német) megoldása:
    Köténylemezeket raktak fel az alvázra és a toronyra (PzIV H/J esetén 5 mm-es lemez az alvázon, 8 mm-es a tornyon), hogy az előtétlemez ''elműködtesse'' a kumulatív fejet a kötény- és a páncéllemez közötti levegőben.
    Kész.
    Ezt az elvet a mai napig használják (ma az oroszok gumiból, a nyugatiak, pl. angolok Cobham-''páncélból'', utóbbiak ''kicsit'' nehezebbek-hatékonyabbak).
    A Párducok tornyaira is rápakolhatták volna ezeket a lemezeket(!), ''frankón'' néztek volna ki... :)

    Mellesleg a szovjetek improvizáló / röktönző képessége legendássá vált a II. vh. folyamán!
    A háború vége felé a T-34/85-ökre szintén pakoltak ''kötényezést'' a toronyra és a testre, mindenféle lemezekből, vagy ''lemeznek látszó tárgyakból'', ami éppen volt (de lehet a régebbiekre is).
    Pl. gyakran előfordult, hogy tábori ágyak hálós ''alvázát'' hegesztették fel távtartókkal, védekezésül a Panzerfaust-ok / Panzeschreck-ek ellen.
    Ennél olcsóbb és könnyebb megoldás nemigen volt akkoriban.
    Persze a hatékonyságról megint lehetne vitatkozni...
    Ld. Modell és Makett 1996/5. szám, felhasznált irodalmat ld. a 30. oldalon, de ha kell valakinek, leírom.

    ''...de a németek nme véletlenül csinálták azt, amit, ameddig lehetett...''
    Na, ezek a kijelentések inkább a ''MISZTIKUM'' világát alkotják és gyarapítják(!), mintsem a ''VALÓSÁGÉT''!

    A ''mennyiségi cél''-ra váltást pedig későn ismerték fel a németek.
    Pontosabban lehet már korán, de bonyolult, túlszerevzett rendszerük csak későn tudta mindezt lereagálni.
    Magyarán nem volt rugalmas és életképes! Emiatt kipurcant...

    ''Szvsz'' a 1697., 1699. hsz-ok külön tarkítják / gyarapítják a hsz-ok minőségét!
    Remélem még sok ilyen és ehhez hasonló szintű és értelmű eszmecsere (is) lesz itt.

    Elkezdtem olvasni tegnap DU eme topicot (gondoltam, ha már részese vagyok ennek, nem árt megismerni minden álláspontot).
    Sok dologban nem egyezik a véleményem 1-2 beíróéval.
    Úgyhogy írkálok majd be, idézve 1-2 hsz-t...
    Jelenleg a 209-nél járok...

    <Legközelebb már nem kérek elnézést, ha hosszúra sikerül egy hsz-om, mert látom, vannak hosszabbak is!>

    U.i.: pontosítást akartam beírni, miszerint a 1679. hsz-ben elírtam a volfram nevet, első betűje ''w'', de megnézve a négyjegyű fgvdeszkát (224. old.), kiderült, hogy én írtam jól (daa-raa :) ).
    Illetve én sem: volfrám. :).

    Más: hanghatár-táblázat a 4jegyű fgvtbl-ban a 178. oldalon (később fontos lehet).

    [Szerkesztve]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

Új hozzászólás Aktív témák