Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • CsigaGyilkos

    aktív tag

    Sziasztok Kedves Fórumtársak!

    Had osszam meg veletek egy friss tapasztalatomat! Ez egy logout-os cikk is lehetne akár, de mivel a kérdés továbbra is nyílt, ezért inkább ide írok.
    Már elég régóta egy 5.1 -es Azona "csoda" hangfalat használok. Az elmúlt években és hónapokban azt vettem észre, hogy ez a hangfal sem hangzásban, sem teljesítményben nem elégíti ki az igényeimet. Így hát elkezdtem új hangfal után keresgélni. Első dolgom volt a PH-n elolvasni a A zenehallgatásról dióhéjban I.,A zenehallgatásról dióhéjban II., cikkeket és ennek a topiknak a nyitóoldalát.
    Az gondolom nem lesz senkinek újdonság, hogy az említett olvasmányokban ráébredtem arra mi is lehet a gond a hangfalammal. Arra jutottam, hogy venni kéne egy aktív studio monitor hangfalat. De ne szaladjunk előre, mert amit én neten nézegettem, meg ajánlottak, azokból 2db kb. 80-90K-ba kerül. És mivel egy kicsit kritikus vagyok az új dolgokkal - naná mivel kb. 10 éves korom óta 4.1; 5.1 hangfalakon hallgattam a zenét, ezért nehezen gondoltam, hogy majd ezek a hangfalak tényleg annyival jobbak.
    Azt még hozzá kell tennem, hogy én elég white fülűnek számítok a családban. Ez azt jelenti, ha Édesanyám nézi a tv-t a másik szobában csukott ajtóval, akkor is simán hallom a filmekben lévő párbeszédeket (nem a zenét, vagy robbanást a filmben, hanem a leghalkabb párbeszédeket is!). Ő állítása szerint csak ezen a hangerőn hallja rendesen... és nincs semmilyen hallás károsultsága, a hallása ugyanúgy átlagosnak számít.

    Elég a szóból irány egy, hangtechnikai üzlet. Ajánlották a Pako.hu üzletet egy másik üzletből, mert mások elmondása szerint profik és van tapasztalatuk a hangtechnikai eszközökkel kapcsolatban, sőt náluk ki is tudok próbálni aktív hangfalakat.
    Telefonon felhívtam Őket, rákérdeztem, hogy valóban lehet e náluk tesztelni hangfalakat és ha igen milyen eszközön vigyek zene anyagot. Mondta: "természetesen és pendrive -on". Utána rákérdezett az eladó, hogy milyen szobába és hány m2 -es területre keresek hangfalat. A szoba amibe lesz a hangfal 20-24 m2. El is mentem hozzájuk.

    Bementem az üzletbe és az asztalok tele keverőpultokkal és hangfalakkal, oldalt fejhallgatók, szintetizátorok és fénytechnikai eszközök is megtalálhatóak az üzletben. Kerestem az eladót akivel telefonon beszéltem.
    Jelentkezett is, egyből mutatta melyik hangfalakat ajánlja. Elsőként: az M-Audio BX5 D2 Single "próbáltuk". Szépnek, biztosan szépen szólt, de ezt nem hallgattam meg annyira, mert igazából nekem nagyon halk volt (a mostani rendszeremhez képest).
    Utána jött az M-Audio BX6 carbon (biztos sokan a fórumról ismeritek a hangfalat, de azért leírom ebből 2db 94K-ba kerül). Elmagyarázta az eladó, hogy ezeket úgy kell hallgatni, hogy a fülünkkel egyvonalban legyen (nagyjából) a hangfal sugárzása és milyen közelségből lehet tisztán hallani a hangját.

    Szeretném jelezni, hogy én elég kezdő és zöldfülű vagyok a témában, ugyanis először hallgattam ilyen hangfalat. Megmondom őszintén számomra ez elég ijesztő volt amit mondott. Gondolkoztam magamban...: akkor ha egy kicsit feljebb van a fülemtől a hangfal, akkor már nem fogom úgy hallani? A válasz egyértelműen igen volt, mert ezt tapasztaltam is! Ahogy másképp álltam - felhajoltam az asztaltól - egyből másképp hallottam a hangokat és jócskán halkabb is volt.

    Utána betette az én zenémet, amit vittem magammal. Volt egy kisebb gond, mert nem szólt az eladó, hogy fat32-ben ismeri csak fel a pendrive-t. De szerencsére volt olyan pult ami felismerte.
    Na itt ebben a pillanatban, mivel hallani akartam végre azt a nagy, óriási különbségeket amit emlegettek fórumokon, cikkekben, egyből lehajoltam a hangfalakhoz, beálltam abba a pózba amiben a fülem egyvonalban van a hangfalakkal és megfelelő távolságra! Szóljon a metál! Na itt jön a dolog pozitív része: a zene annyira magával vitt, hogy amikor az eladók megkérdezték az előadót és a szám címét, konkrétan nem jutott el az agyamig. A teljes figyelem a zenére összpontosult és hiába hallottam a kérdést, fel nem bírtam fogni, mert minden megszűnt ami a kültérben van és csak a gyönyörűen szóló hangfal érdekelt. Az is egyből kijött a zenéből, hogy ez sajnos nem eredeti 320kb/s fájl volt, hanem egy felkonvertált változat. Ez abban nyilvánult meg, hogy kicsit "recsegve" szólt a zene, ami nem a hangfal hibája volt (ez az otthoni hangfalon egyébként nem jött így ki). Az eladó is egyből jelezte, hogy ez bizony nem eredeti 320kb/s zenefájl. Viszont ettől eltekintve szépen szólt a zene.

    A hangerő hatás itt is igaz sajnos, hogy amint elhajolsz onnan max. 1 méter távolságig még szépen szól, viszont annál távolabb nem bírja, "elfingik" a hangfal ereje. Pontosan nem tudom mitől van a jelenség, de véleményem szerint ez úgy működik, hogy kis távolságban nyújtja a szép hangzást és a kellő hangerőt, viszont távolabb már nem. Mégpedig azért, mert a tiszta hangzásnak ára van. Ez az ára... Sajnos ez elég nagy mellberúgás volt számomra, mert ezt sehol a cikkben vagy a fórumon nem írták így le. A gond az, hogy másnak állítják be ezeket a hangfalakat, mint amik, ezért van az, hogy aki először hallgatja csalódik. Az eladó említette is, mikor finoman rá kérdeztem a hangerőre, hogy ezek közeltéri monitor hangfalak! Tehát nem alkalmas házibulizásra vagy ilyesmi. Mesélte az eladó: Volt aki vett ilyen hangfalakat (2db-ot) és rendszeresen hordta vissza garanciáztatni, mert állandóan "elpukkant" a hangfal. Mikor 3. vitte vissza kiderült, hogy szokta használni "néha bulizgatásra". Mint kiderült ezt nem bírja a hangfal... :) Na ez is egy mély pont, gyakorlatilag valaki meghajtja ezeket a hangfalakat és elszállnak. NA ez is no komment kategória, ennyit a minőségről :S ... A mostani 5.1 rendszeremet próbáltam maxon többször is és igaz nincs sokszor értelme maxon hallgatni, mert torzít (némelyik flac-nél nem), viszont egyszer sem szállt el és 2007 óta használom.

    Tehát személyes tapasztalataim alapján ezek a hangfalak valóban zenészeknek tökéletesek, mert ha kiakarnak keverni egy hangot pl. így képzelem: visszahallgatja, odahajol a hangfalhoz, jó igen ezaz amit akartam oké, vagy azt mondja, hogy jó ez nem az a hang még finomítok rajta, stb... Erre a célra tökéletes! Aki képes erős kompromisszumokkal zenét hallgatni annak jó lehet zenehallgatásra. De ha csak ilyen közelről szól szépen (gyakorlatilag felállok egy pohár vizet tölteni és nem szól a hangfalam a távolság miatt), akkor érdemesebb venni egy fejhallgatót. Azzal legalább hátra tudok dőlni az ágyamon és élvezhetem a zenét.
    De az, hogy áthívom az egyik barátom, hogy megmutassam neki a kedvenc zenémet és a 3 méterrel odébb ülő ember nem hallja a zenét rendesen, "mert ez ilyen hangfal" hát enyhén szólva vicces 100K-ért.
    A dologhoz hozzátartozik az is, hogy ránézésre úgy durván fél millás cuccra voltak rákötve a hangfalak, tehát egy "mezei" 20-30K-s hangkártyával ez gyanús számomra, hogy nem fog olyan szépen szólni. Mikor kérdeztem az eladót a hangkártyával kapcsolatban, szintén láttam rajta, hogy nem akar elriasztani... ajánlott egy M-Audio MTRACK MKII USB-s studio hangkártyát, amire döcögve felelte: "Igen, ezzel már lehet használni." Ebből is eléggé kivehető volt, hogy szépen fog szólni vele, de korántsem úgy, mint az ő eszközükkel... Eladás szempontjából ez érthető, hogy a legjobb eszközön keresztül mutatják be, hogy megmutassák a hangfal képességeit. Csak ez nem a valóság, mert ha veszek 100K-ért hangfalat nem releváns számomra, hogy még 200K-ért veszek hangkártyát hozzá. Jeleztem az eladónak, hogy mennyibe kerülne, ha kb. "logitech Z906" hangerejét akarom hozni. A válasza az volt, hogy a kettő nem ugyanaz stb... Én is tudom, hogy nem lehet egy lapon említeni a kettőt, de azért végül csak megértettem vele a zöldfülű kérdésemet. Ajánlott egy: Cromo 8 Plus -ból 2db-ot (a kettő együtt 130K) + hozzá egy "legolcsóbb" mélyet is SBX10 100K. Tehát 230K-ból lehet építeni olyat ami szól is és ad mélyet is... Akkor most úgy néz ki, hogy marad a Z906... Van esetleg ötletetek lehet ezt olcsóbban kihozni?

    Konkluzió: A 100K körüli studio monitorok alkalmasak zenehallgatásra is, de alapvetően nem arra gyártották! Akik megszokták a hangerőt kevesleni fogják. Ha egy Logitech Z906 hangerejét akarják hozni, akkor nem lesznek elégedettek.
    Remélem sikerült átadnom a tapasztalataimat és friss élményeimet mindenkinek és megértenek azok is akik profi szemmel néznek a monitor hangfalakra.

    A kérdésem továbbra is adott vegyek egy Logitech Z906 (minőségileg gyengébb) hangfalat, vagy tudtok ajánlani valami más alternatívát max. 100K-ból, ami szól is rendesen, nem úgy, hogy 1 méterig még hallható utána már nem??

    Visca el Barcelona!

  • CsigaGyilkos

    aktív tag

    válasz CsigaGyilkos #26733 üzenetére

    Szeretném hozzátenni még, hogy egyáltalán nem feszültségkeltés céljából írtam a hsz-t. Csak tisztán a személyes tapasztalataimat írtam le. Ezen nem tudok változtatni, mert ezek tények. Minden így történt ahogy leírtam, semmit nem ferdítettem el! A hozzászólásokat, reakciókat szívesen fogadom a témával kapcsolatban és nem utolsó sorban köszönöm azoknak akik szántak rá annyi időt, hogy végig olvassák az írásomat! :))

    Visca el Barcelona!

  • CsigaGyilkos

    aktív tag

    válasz Nestor16 #26737 üzenetére

    Köszönöm, örülök, ha tetszett! :R Igyekeztem és igyekezni is fogok a jövőben még jobban körül járni a témát, mert itt zenéről van szó és azzal nem lehet viccelni. :B

    Azzal mindenképpen egyetértek, hogy az akusztika renget számít! A Te szobádnál is valószínű az a 45 fokos szög befolyásolja a hangzást, nem is kicsi! Az én tapasztalataim szerint, - na jó nem minden egyes cm után - de durván 20cm-ként már döntően változik hang

    "Valószínűleg már az is segíteni fog, hogy ha a rövidebb irányba helyezem el"
    Szvsz az is biztosan hozzátesz még, mert nem kell akkora távolságra kiadnia a hangot.

    Az üzlettel kapcsolatban igazad lehet, hogy ott nem tud úgy érvényesülni a hangfal. Viszont itt sajnos akkora különbségekről van szó, hogy félek nem csak arról van szó... MM-ben volt lehetőségem kipróbálni egy Z906-os hangfalszettet és bizony az hiába volt nagy térben hangerőben teljesített. Ráadásul csak félig volt tekerve. (mondjuk az is igaz, hogy azokat tovább nem nagyon érdemes felcsavarni...) Na tennék is egy kisebb kitérőt. Azért szokták szidni általában az 5.1 hangrendszereket, mert túl sok mélyt pakolnak rá a gyártók alapból. Ez biztosan így van, viszont a mélyt én tudom álltani egy külön hangerőszabályzóval. Tehát, ha soknak érzem a mélyet (ami általában tényleg sok) fogom és lejjebb tekerem.

    Kipróbáltam rajta egy elektronikus stílusú számot az kimondottan szépen szólt rajta. Viszont a kedvenc metál zenémben nem hallottam azokat a hangokat amiket én akartam, nem volt rossz, de nem is volt az igazi. Itt viszont hozzá kell tenni, hogy nem volt lehetőség fél millás cuccra rákötni a Logitech hangfalat. A telefonomra kötöttem rá és egy youtube videóról szólt a zene... Mondanom sem kell itthon egy normális hangkártyával, rendes eredeti flac minőségű változattal én adnék még esélyt annak a Logitechnek... Max, ha nem tetszik és inkább studio monitorra akarok térni, eladom, de addig meg most már kell valami normális, mert ezzel a régivel nem bírom a zenét! A Logitech Z906 meg biztosan jobban szól, mint a mostanim. Közben meg vissza tudok menni az üzletbe/üzletekbe próbálgatni a hangfalakat és úgy több, jobb lesz a viszonyítási alapom!

    Visca el Barcelona!

  • CsigaGyilkos

    aktív tag

    válasz psyho85 #26739 üzenetére

    Így van, valószínű több idő is kéne, hogy megszokjam és utána más lenne, de hangerő az kell, mert nem csak zenehallgatásra kell a hangfal.
    Itt még megjegyezném, hogy Fater 4.1, vagy 4.0 Technics hangfala (hifi) nagyon magas minőséget képviselt. Több százezerbe került és ha beleveszem, hogy az a 90-es években volt (amikor a pénz még ért is valamit), akkor az egy minőségi hangszettnek számíthatott. Mondjuk én jó rég csak a sajátomon hallgatok zenét.

    Jó fülem van, ez abból is kikövetkeztető, hogy azonnal érzem a változást pl.: ha más irányból hallgattam a hangfalból áramló zenét. Az 1m után nem hallom a hangfalat az túlzás, inkább azt mondom, hogy másképp szól. Sajnos nem volt hosszabb lehetőségem ott próbálgatni, pedig egy-két számot még szívesen megnéztem volna.

    "Szerintem nem a feltétlen csak a hangnyomással van a baj, inkább az, hogy megszoktad, hogy az 5.1 teríti az egész szobára a zenét."
    Biztos, hogy ez lehet a gond, mert az 5.1-gyel, ha 5 méterrel odébb állok, jó valamivel érzem, hogy halkabban szól, de kb. ugyanazt hallom.

    A 2.0 rendszerben ahogy Te is fogalmaztad: "létrehozol egy egyenlő szárú háromszöget, ahol két csúcson a két hangfal a harmadikban pedig te (a klasszikus lehallgatási háromszög), feléd fordítva a hangfalakat, akkor nyilván csak a sweet spotban szól jól, akkor érzékelhető rendesen a tér, magasak, stb." Igen ezt magyarázta az eladó is, ezt biztosan így történik, mert tapasztaltam. Na ez az amit én nem tudtam és gyakorlatban még inkább el sem tudtam képzelni. :B Mondjuk ezt valóban nehéz leírni és elképzelni az olvasónak, inkább csak tapasztalni lehet.

    Végül köszönöm az ajánlást ([Soma01-nek is), mindenképp kifogom próbálni a Propide Pro5 MkII-t , az említett üzletben! :R Ja és egyáltalán nem voltál mogorva, még egyszer köszönöm a tippet! :R

    Visca el Barcelona!

  • CsigaGyilkos

    aktív tag

    válasz dudika10 #26746 üzenetére

    Sajnos eltudom képzelni, hogy nem úgy hall, mint régen, még akár saját magamról is. De a halláskárosodást, mint megfogalmazást másképp értettem. Amit az orvosok megállapítanak értéket - ha jól tudom - %-ban adják meg és ha afölött károsodott a hallás, akkor abban az esetben beszélhetünk halláskárosodásról és ilyen gondja nincs Anyumnak, de ettől még romolhatott a hallása. Igaz lehet, hogy a nagy városi ricsaj és régi diszkók miatt kialakult egy "kisebb mértékű halláskárosodás". (amit még az orvosok nem neveznek halláskárosodásnak)

    "Amiket hallgattál, ~100dB-re képesek 1m-ről"
    Feltételezem most a sztereó hangfalakra gondoltál, ügye?
    "Átlagosan 60dB bőven élvezhető hangerő egy csendes szobában.
    A füled nem játék."

    Emiatt még inkább átfogom gondolni a hangfal vásárlást és magát a zenehallgatást, köszönöm hogy felhívtad rá a figyelmem. Annál is inkább, mert azt mondják az orvosok akinek rossz a hallása nem fog tudni tanulni. Maxon egyébként sem érdemes zenét hallgatni, nem is szoktam, több okból sem. Egyik az, hogy egy hangfal sem bírja hosszútávon, a másik az, hogy (számomra legalábbis) olyan mértékben romlik a hangminőség, hogy értelmetlen. Ez nálam reflex szerűen alakult ki. Ha egy szám hangosabb pl., mint a másik, automatikusan halkítok a zenén.

    "A z906 egyébként jelentősen nem hangosabb, csak a szoba minden sarkából szól."
    Ezt (sajnos, vagy nem sajnos) tudom cáfolni, mert mint írtam az MM-ben teszteltem a hangfalakat, egymás mellett voltak lerakva a Z906 szatellitjei és a mélynyomó is. Ott nem volt lehetőség körbe rakni... és így is erősebbnek éreztem, úgyhogy az MM kiszámolni sem érdemes mennyivel nagyobb üzlet, mint amiben voltam, kb. x20 akkora. Amire Te gondolsz azaz itthoni hangfalszettem ami valóban körbe van rakva és évek óta azon hallgatom... Emiatt mindkét hangfalnak van esélye bizonyítania a szobámban.

    "iránykarakterisztikát is figyelembe kell venni"
    Ezzel is egyetértek, fentebb psyho85 kollégával azt taglaltuk, hogy, ha azonos magasságban, egyenes vonalban tudjuk hallgatni a hangfalat, akkor néhány métert még kibírnak.

    "Az európai szakemberek nagyon durva mértékű - több 10 millió emberről van szó - halláskárosodásra számítanak a közeljövőben"
    Ez való igaz, de nem a hangfalszettek miatt, legjobb tudomásom szerint ez a rossz minőségű, hangos fülhallgatók miatt van. Pont az olyanok miatt, amit felhoztál példának: nagyon über ... apple gyári fülesek. Emellett ki is tart a vélemény, mert szvsz egy otthoni házimozi, vagy olcsóbb studio monitor sosem fog olyan mértékben ártani a hallásnak, mint egy közvetlen hallójáratban üvöltő recsegő, fülhallgató. Ezért is költök többet inkább hangfalra, mint egy fülesre (erre még kitérek*). Itt megjegyezném, hogy fülesekből is a normálisabbak valamennyire hangszigetelnek, tehát azoknak nem szükséges túl üvöltenie a metró zajt. Az meg végképp jó (nem tudom Te ültél az új metrókon?), hogy az új metrókocsik közel nem olyan hangosak, mint a régiek. Én legalábbis ezt vettem észre. A piros metró vonalon kb. zajtalanok az új metrók a régiekhez képest. Szóval emiatt nem kell már annyit tekerni a hangerőn...

    *A fülhallgatókról még annyit megjegyeznék, hogy kb. 40-50K-ból (vagy max 80-ból) lehet venni már olyat ami jól szól, akkor azzal meglehetne oldani a zenét (ráadásul nem csak itthonra, de utcára is). DE pont a halláskárosodás miatt nem vettem új fülest magamnak (így már nincs lejátszózás sem útközben :( ) és határoztam el magam egy jó hangfal megvételére.

    Visca el Barcelona!

  • CsigaGyilkos

    aktív tag

    válasz HUAFBANDITA #26768 üzenetére

    Annyi kérdésem még lenne, hogy milyen típus és mennyibe került az a 2.1-es aktív közel téri stúdiómonitor belépő kategóriájú rendszer? Milyen hangkártyával használod és annak szintén az ára?

    Egyébként nemsokára látogatást teszek egy másik audio technika üzletben, ahol alig várom, hogy kipróbálhassam a Prodipe PRO5 V2 hangfalat. :) Abból 1db kerül 77.000Ft-ba vagy 1pár 2db-ot jelent?

    (#26760) psyho85:
    Egyébként halkan zenét hallgatni lehet. Épp ezért imádom a DT-770pro-mat, mert halkan is úgy szól, ahogy hangosan, nem érdemes hajtani. Persze néha jól esik megtölteni a szobát, de ezt csak egy-egy szám erejéig. Utána úgyis fárad a fül, felesleges erőltetni, 20 perc után pihi.
    Minden szempontból ismerős az érzés. :B

    Visca el Barcelona!

  • CsigaGyilkos

    aktív tag

    válasz tom_tol #26813 üzenetére

    Attól függ milyen árkategóriájú hangfalban gondolkodsz. Ezeknél csak USB-s hangkártyákban érdemes gondolkozni. És durván az alsó határ 20-30e, aztán afölött meg határ a csillagos ég.

    Visca el Barcelona!

Új hozzászólás Aktív témák