Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rum-cajsz

    őstag

    Motorola DEFY - gyakran ismételt kérdések, hasznos információk
    Olvasd el ezt a hozzászólást, mielőtt kérdeznél!

    A készülékről röviden:
    800MHz Cortex-A8 processzor (TI OMAP3630 chipset)
    512 MB RAM / 2048 MB ROM
    3.7"-es kapacitív TFT kijelző, amelynek 480*854-es a felbontása.
    5 MP-es, AF-os kamera.
    Wifi, GPS, Bluetooth, Gyorsulásmérő, 3 tengelyű mágneses szenzor, fényérzékelő, közelségérzékelő.

    Tartalom:
    - Előzetesen
    - Vásárlás, vásárlás előtt
    - Használatba vétel
    - Hardver kérdések, tipushibák
    - Szoftver kérdések
    - Romok, rootolás, moddolás, over- és undeclock
    - MÉLYVÍZ
    - Ajánlott oldalak

    Előzetesen

    Mielőtt belecsapnánk a lecsóba: a Defy egy Android rendszerű okostelefon, ennek megfelelően kis beletanulást igényel, ha minden funkcióját ki akarod használni, és a saját ízlésednek megfelelően szeretnéd testre szabni. Ennek első lépése, hogy elolvasod a használati útmutatót, illetve végigböngészed a telefon beállítási lehetőségeit és opcióit. Hidd el, sokkal hamarabb és sokkal több kérdésedre kapsz választ, ha foglalkozol egy kicsit a telefonnal, és nem a fórumba rohansz egyből minden egyes apró problémával.

    A topikban elég sok tapasztalat összegyűlt a több ezer hozzászólás alatt, sok kérdésre érkezett válasz, ezekből egy esszencia van kigyűjtve a következő sorokban. Ha valamit nem találsz benne, először használd a fórum keresőjét, ez sokszor hamarabb vezet eredményre, mintha kérdeznél. Fórumtársaidat is megtiszteled azzal, ha nem kell sokadszorra is ugyanazokat a kérdéseket megválaszolniuk. Ha mégis van megválaszolatlan kérdésed, szeretettel várunk, de a problémáddal kapcsolatban ne privátban keresd meg a tagokat, hiszen azért van a topic, hogy ott gyűljön a tudásanyag.

    Vásárlás, vásárlás előtt

    - Ezt vegyem, vagy másik telefont válasszak?
    Neked kell eldöntened, hogy mi a lényeges számodra, a tesztben megtalálhatóak a fontosabb tulajdonságok. Ami kiemeli a többi telefon közül, az egyrészt a sokat hangoztatott strapafon mivolta, tehát pornak, ütésnek, karcolásnak, víznek, strapálásnak jobban ellenáll. Másrészt pedig a telefon súlyát és méreteit tekintve nagyon kellemes adottságokkal rendelkezik, nem túl nagy, nem túl kicsi, kényelmes használni és hordani.

    - Milyen színekben létezik a telefon?
    Van tisztán fekete verzió, illetve a fehér. Ez utóbbinál a telefon közepe fehér csak, a többi része fekete.

    - Hol érdemes megvenni a telefont?
    Az árak folyamatosan változnak, ezért érdemes böngészni a netet a legjobb ajánlat után.

    - Szolgáltatónál tényleg függetlenül kapom a telefont?
    Olyan visszajelzések érkeztek a fórumba, miszerint mind a T-Mobile-os, mind a Vodafone-os készülék elfogadja bármely szolgáltató kártyáit, tehát függetlenek. Ugyanakkor ez még nem garancia arra, hogy te is függetlenként fogod megkapni, hiszen változnak a készletek, elképzelhető, hogy idővel SIM lockot kapnak az újabb szállítmányból származó készülékek.

    - Eltérnek valamiben a szolgáltatói telefonok?
    A szolgáltatói telefonok általában a Blur mentes verzióval érkeznek. De hardver szinten nem ismert közöttük különbség.

    - Ha mégis függő telefont kapok, hogyan tudom függetleníteni?
    A szolgáltatótól tudsz vásárolni függetlenítő kódot. Illegális megoldásokról nem beszélünk ezen a fórumon.

    - Milyen garancia jár a telefonhoz?
    Több lehetőség is van:
    - Motorola gyári 2 év garancia
    - GSM boltos (EU) garancia: általában 1 év teljeskörű garanciát jelent a bolt saját szervizében, ehhez néha hozzácsapnak plusz 1 év szoftver garanciát
    - szolgáltatói garancia: 1 vagy 2 év garancia (nem teljesen tisztázott...)
    A pontos garanciális feltételeknek minden esetben ajánlott utánakérdezni vásárlás előtt.

    - Azt olvastam, hogy megszűnt a Motoker Kft., Ki foglalkozik akkor a garanciális javításokkal?
    Valóban megszűnt ez a cég, de ők csak a forgalmazást intézték Magyarországon. A szervizelést eddig is, és ezentúl is a Cordon Electronics (régi nevén Cirma Kft.) végzi.
    Elérhetőségük: 1045 Budapest Széchenyi tér 9., Telefon: +361-272-0708.

    Használatba vétel

    - Van magyar nyelv a telefonon, vagy fel lehet tenni?
    Hivatalosan nem érhető el magyar nyelv a telefonra, és úgy néz ki, hogy a 2.2-es frissítés során sem fog belekerülni a magyar nyelv támogatása. Egyelőre csak a Cyanogen Modban van magyar nyelv, ami nem egy hivatalos ROM, ezért ennak telepítése csak saját felelősségre végezhető el (lásd később a Mélyvíz témánál).

    - Hol találok magyar nyelvű használati utasítás?
    Innen letölthető

    - Mi az a MotoBlur?
    Itt található róla egy angol nyelvű tájékoztató: [link] A MotoBlur alapvetően két részből áll: egyrészt jelenti a Motorola saját homescreen felületét, másrészt például olyan szolgáltatásokat, hogy a MotoBlur accounton keresztül pl. a Facebook profilt össze lehet hangolni a telefonkönyvvel.

    - Nem ajánlja fel MotoBlur account létrehozását a telefon, mit tegyek?
    Alapvetően két ROM fordul elő a Defyken: az egyik, amelyikben teljes értékű MotoBlur van, ez van általában a GSM boltos telefonokon (angolul “blur version”-nek hívják). A másik pl. a T-mobile és a Vodafone által is forgalmazott készülékeken található szoftver, amit mi "fél MotoBlur" vagy "Blur-mentes" verziónak nevezünk (angolul “deblur version”-nek hívják). Itt nincsen account létrehozási lehetőség, és az ezzel járó sallang, csak a Motorola felület. Ezt lecsekkolni a Settings/About phone/System version menüpont alatt lehet, az előbbiek Blur_Version jelölésűek, az utóbbiak Moto_Version jelölésűek. Tapasztalatok szerint a Moto_version kicsit gyorsabb, bár ez főképp a 2.21/2.34-es verzióknál volt észrevehető. A Build number megmutatja, hogy pontosan mi a szoftververziód száma (2.21, 2.34, 2.51, stb.).

    - A telefonkönyben megjelentek a Facebook kontaktok, de nincs szükségem rájuk, mit tegyek?
    Menj a Facebook alkalmazásba, ott a settings menüben a don’t sync lehetőséget válaszd, és máris eltűnnek a Facebook ismerősök a telefonkönyvből. A másik lehetőség, hogy a telefonkönyvben elrejted a felesleges kontaktokat.

    - Nem tetszik a MotoBlur felület, le tudom cserélni?
    Igen, Marketről több ingyenes homescreen felület is letölthető (pl. ADW Launcher, LauncherPro, GO Launcher EX, Zeam, Launcher 7), ezek általában jobban testreszabhatóak, és akár gyorsabbak is, mint a gyári felület.

    - Hogyan tudok ékezeteket használni?
    A Setting/Language&keyboard/Input method alatt válaszd ki a Multi-touch beviteli módot. Ezután lehetőséged lesz az ékezetes betűk használatára, ha egy-egy magánhangzóra hosszan nyomsz. Másik megoldás pl. a Marketről az Anysoft Keyboard, ami ingyenes, és van magyar kiosztása is. Ezen kívül léteznek még más, leginkább fizetős megoldások is, a keyboard szóra érdemes rákeresni a Marketen.

    - Igaz, hogy a telefon egyből felmászik a mobilnetre?
    Ha aktiváltad a Google accountodat, akkor igen, mert egyből megkezdi a szinkronizációt. Ha ezt szeretnéd elkerülni, első indításkor még ne jelentkezz be, hanem tiltsd le a mobilnetet, vagy csatlakozz WiFi hálózatra. Amikor WiFi-re kapcsolódik a telefon, automatikusan azt a hálózatot használja, és nem a mobilnetet. Mindazonáltal melegen ajánlott valamilyen net elérést biztosítani a telefonnak, hiszen úgy lehet igazán kihasználni a tudását.

    - Hogyan tudom letiltani a mobilnetet?
    Amennyiben abszolút nem szeretnéd, hogy legyen mobilnet a telefonodon, a következő lehetőségeid vannak:
    - Settings/Wireless&Networks/Mobile networks/Access point alatt a hozzáférési pontokat ki lehet törölni, vagy át lehet írni hibásra az adatokat.
    - Setting/Data manager/Data delivery alatt vedd ki a pipát az All mobile data elől
    Ha csak ideiglenesen szeretnéd tiltani a mobilnetet, a legegyszerűbb megoldás, ha felteszed a Marketről ingyenesen leszedhető DCSwitch vagy APNdroid nevű programokat, és kapcsolgatható widgetként kirakod a főképernyőre. Léteznek fizetős megoldások is, persze bővített funkcionalitással, mint pl. a SwitchPro Widget.

    - Be lehet állítani, hogy csak 2G hálózatot használjon a telefon?
    Igen, a Setting/Wireless&Networks/Mobile networks/Select network alatt tudod megadni, hogy melyik üzemmód legyen engedélyezve.

    - És hogyan tudok gyorsan váltani a 2G és 3G között?
    Létezik erre külön program (widget) a Marketen, a 2G vagy 3G kulcsszóra kell rákeresni. Sajnos androidos korlátozás miatt az ilyen widgetek csak annyit tesznek, hogy bevisznek a beállítások közé, tehát nem egy kattintásos a művelet a váltás.

    - Honnan tudok programokat letölteni?
    A Marketen rengeteg program van, köztük van pár magyar is, de alapvetően angolul érdemes keresni. A Market használatához szükség van egy Google accountra, ha van Gmail-es címed, akkor az már accountnak minősül. Ha még nem vagy regisztrálva, akkor a telefon felajánlja a regisztrációt.
    Egyéb (értsd: warez) beszerzési források emlegetése nem a topikba való.

    - A Marketen: csak ingyenes alkalmazásokat találok / egyes alkalmazásokat nem találok. Mit tehetek?
    Nemrég elérhetővé vált Magyarországon is a fizetős Market, tehát az ingyenes programok mellett megjelentek a megvásárolható programok is (ha mégsem, akkor érdemes írni a fejlesztőnek). Előfordulhat, hogy mégsem látható egy-egy fizetős program magyar SIM kártyát használva, ennek a hibának a kiküszöbölésére az egyszerűbb megoldás, hogy a Marketről letöltöd a Market Enabler programot (rootolt telefon kell a használatához). Ez a program hamis SIM kártya adatot tud küldeni a Marketnek (ajánlott valamilyen US beállítás), így láthatóvá válnak a fizetős alkalmazások, és a bankkártya adatok megadása után a vásárlás is lehetséges. A másik megoldás, hogy olyan külföldi SIM kártyát raksz a telefonba, amely országban már régóta elérhető a teljes értékű Market.

    - Hogyan tudom átmásolni a névjegyeket?
    - SIM kártyáról való másoláshoz van a menüben a SIM Manager, ott tudod importálni a névjegyeket.
    - Ha korábban Androidos rendszert használtál, akkor a Google accountodba automatikusan szinkronizálja a neveket.
    - Amennyiben másik rendszerről térsz át, ez a program ajánlott: Google Sync
    - Kapcsolatok mozgatásáról Nokia telefonról Defy-ra feketepeti fórumtárs írt egy rövid leírást.

    - Szinkronizáltam a névjegyeket a Gmail fiókommal, de tele lett szeméttel. Hogy kerülhetem el ezt?
    Alapesetben a gmail felvesz a kapcsolataid közé mindekit, akivel levelet váltottál. Erről szerencsére le lehet beszélni a számítógépen a gmail beállításai között:
    gmail -> settings -> General -> Create contacts for auto-complete: I'll add contacts myself
    Ha a számítógépen rendbe teszed a kapcsolataid, akkor a telefonodon elvileg automatikusan frissülnek. Ha mégsem, próbáld meg kikapcsolni a kapcsolatok szinkronizálását a telefonon, majd töröld az összes kapcsolatot például ezzel a programmal: Contact Remover. És ez után újra bekapcsolod a szinkronizálást.

    - Be tudom-e állítani, hogy csak azok jelenjenek meg a kapcsolataim között, akiknek van telefonszáma?
    canniball megoldása: [link]
    Vagy tölts le a Marketről egy másik programot, amiben van ilyen lehetőségalapból: GO Contacts, One dialer, stb...

    - Be tudom-e állítani, hogy vezetéknév szerint rendezze a kapcsolataimat a telefonkönyv?
    Sajnos a Motorola Kapcsolatok programjával nem, tölts le a Marketről egy másik programot, amiben van ilyen lehetőség. GO Contacts, One dialer, stb...

    - Miként tudok widgetet/ikont kirakni a főképernyőre?
    A képernyőn hosszú nyomást követően felugrik egy lista, ebből lehet választani. Az eltávolításhoz pedig hosszan kell nyomni az ikonra, és lehúzni alulra, ahol pirosra vált.

    - Nem akar csatlakozni a számítógéphez a telefon, mit tegyek?
    Amikor rákötöd a gépre a telefont, megjelenik felül az értesítési sávon egy figyelmeztetés, a kis sávot le kell húzni, és ott ki tudod választani, hogy milyen módban szeretnéd létrehozni a kapcsolatot.

    - Van valami visszajelzés a beérkező üzenetek/elmulasztott események jelzésére?
    Igen, a telefon bal felső részén van LED, ami bizonyos időközönként felvillan, ha esemény van, de ez természetesen kikapcsolható a beállítások között.

    - Hogyan tudom feloldani a billentyűzárat?
    A bekapcsoló gomb rövid megnyomásával előjön egy csúszka, azt kell elhúzni, és ismét aktív lesz a képernyő. A lezárási időt a Settings/Sound&display/Screen timeout menüpont alatt tudod megadni. Ha szeretnéd, hogy a hangerőszabályzó gombbal fel tudd éleszteni a telefont, akkor a Marketről a No Lock nevű programot szedd le.

    - Hogyan tudok váltani a programok között?
    A home gombot (balról a második érintőgomb) hosszan megnyomva felugrik egy lista a legutóbb futtatott programokról.

    - Hogyan tudok megadni saját hangokat a beállításokban?
    A következő könyvtárakat kell létrehozni a memóriakártyán, és oda bemásolni a hangokat:
    Csengőhang: ringtones
    Értesítőhang: notifications
    Ébresztőhang: alarms
    Ha ezekbe a könyvtárakba helyezed a saját mp3-akat, már látni fogja a telefon is (egy újraindításra esetleg szükség lehet a gyorsabb megtalálás érdekében). Vagy telepíts a Marketről egy erre a célra írt alkalmazást, pl. RingDroid

    - Ha rácsatlakoztatom gépre a telefont, nem a beállított hangok szólnak. Miért?
    A memóriakártyán lévő fájlokhoz ilyenkor csak a számítógépnek van hozzáférése, a telefonnak nincsen. Tehát ilyenkor az ott tárolt mp3-akat sem tudja lejátszani, így átmenetileg alapértelmezett hangokat használ. Lecsatlakoztatás után automatikusan visszaállítja a rendszer a korábban beállított hangokat.

    - Kikapcsoltam a telefont és nem ébresztett, mi az oka?
    Az androidos telefonokat a hagyományos telefonokkal szemben, ha kikapcsolod, akkor az valóban áramtalanítja a teljes elektronikát, ami a készülékben van, így nem üzemel benne ilyenkor az időzítő sem. (A hagyományos telefonokban, ha kikapcsolod, akkor is aktívak maradnak bizonyos áramkörök, ezért tudja pl. a titkosszolgálat távolról is használni a kikapcsolt telefont mikrofonként.)
    Ha ki szeretnéd kapcsolni a telefont, de azt akarod, hogy ébresszen, akkor tedd a telefont Repülő módba. Ilyenkor a telefon lekapcsolódik a GSM (és wifi, gps, stb.) hálózatról, így az akkumulátor fogyasztás is töredéke (kb. 1-2% 10 óra alatt) az aktív telefonhoz képest, de tud ébreszteni a telefon.

    - Be volt kapcsolva a telefonom, de mégis elfelejt ébreszteni, mi lehet az oka?
    Ha használsz valamilyen task killert, akkor abban ignore list-re kell tenni az ébresztő programot, különben kilövi az ébresztést is. A másik lehetőség, hogy egész egyszerűen nincs aktiválva az ébresztés (status bar-on általában megjelenik egy ikon, ha aktív az ébresztés).

    - Akkor nem is érdemes task killert használni?
    Erről megoszlanak a vélemények, van aki egyáltalán nem használ, de sokan élnek a lehetőséggel. De ha használjuk is, mértékkel érdemes használni, nem kell 5 percenként kilőni a programokat, de egy-egy beragadt folyamat kiiktatására jó lehet.
    Egy cikk erről: Tippek, trükkök, tévhitek: A Task Killer

    Hardver kérdések, tipushibák

    - Mi az a hangszóró hiba?
    A lényeg, hogy egy tervezési hiba miatt a hangszóró (amelyik a fülednél van) elnémulhat, vagy nagyon lecsökken a hangereje, és csak headsetről vagy kihangosítva lehet hallani rendesen a másik felet. Mondhatni használattól független a hiba előfordulása, van, akinél 1 hét kíméletes üzem után előjött a probléma, másoknál hónapok után sincs gond aktív használat mellett. Ez a hiba az eddigi információk alapján főleg a korai gyártású (október-novemberi) Defyknél fordul elő, december környékén változtattak a konstrukción. Sajnos ennek ellenére is jött már visszajelzés, hogy későbbi gyártású készülékeket is utolért ez a hiba, de ez kevésbé jellemző. Meghibásodás esetén a szervizben ingyen javítják a garanciális telefont.
    A hibás szériaszám meghatározása
    Elképzelhető egy másik ok is a hangszóró elhalkulására, erre itt találsz tippet: Hangszóró eltömődés

    - Hogyan tudom megnézni, hogy mikori gyártású a telefon, és milyen piacra készült?
    Itt egy angol nyelvű leírás az értelmezéshez: [link] A lényeg, hogy az akku alatt található egy azonosító (olyasmit kell keresni, amire példát mutatnak a linken), ebből az azonosítóból az 5. és 6. jegy mutatja meg a gyártási évet és hónapot. A szoftver típusát a Settings/About phone menüpont alatt láthatod. A telefonod állapotáról megtudhatsz még hasznos infókat, ha a tárcsázóba beütöd a *#*#4636#*#* kódot.
    Egy másik lehetőség, hogy az IMEI számod alapján kérdezed le a Motorola honlapján.
    Bal oldalt középtájban: CHECK PRODUCT WARRANTY, oda gépeld be az imei-det....

    - Nyöszörög a hátlap, ez egyedi hiba?
    Nem egyedi hiba, gyakorlatilag mindenki találkozik ezzel, hogy nyomás hatására a hátlap közepe/alja nyöszörög, bár mindennapi használatban nem mondható zavarónak. Ez részben a rögzítő mechanika miatt jelentkezik, részben azért, mert a hátlap és az akku között van egy hézag. Javít a helyzeten, ha az akku és a hátlap közé raksz valamit, ami kicsit kitámasztja a hátlapot.

    - Mennyire strapabíró a telefon?
    Olyannira, hogy megfelel a por- és vízállóságra vonatkozó IP67-es szabvány által előírtaknak (erről bővebben itt), bár a gyártó végül úgy döntött, hogy ezt a jelölést végül a reklámokban nem teszi bele. A kijelzőt pedig a hagyományos "plexi" helyett a Corning által gyártott, és több készülékben sikerrel alkalmazott, speciális módon edzett rugalmas üveg (Gorilla Glass) védi. Ez fokozott karc- és ütésállóságot jelent a kijelzőre nézve, ami természetesen nem egyenlő a sérthetetlenséggel.

    - Mennyire vízálló a telefon?
    Jó ha tudod, hogy a fentiek ellenére a gyártó nem vállal garanciát a beázásra. Bár a telefon elég jól van szigetelve, de ritkán előfordulhat, hogy a telefon beázik. Ezért ha vízbe kerül a telefon, akkor érdemes a hátlapot levenni, mert csak az akku körüli rész van tömítve a hátlap által, de e köré bemehet a víz. Vízből kivétel után a nyílásokat, hangszóró membránjait (van egy ugye a hátlap alatt is) érdemes kifújkálni, kiszárítani.

    - Érdemes rá képernyő védő fóliát tenni?
    Erről megoszlanak a vélemények. Van aki szeret vigyázni a kijelzőjére, és ő a GG ellenére is használ fóliát, van, akit nem zavar 1-2 kisebb karcolódás. Viszont az tény, hogy a GG nem teljesen karcolás álló, mint az sokan várják tőle.

    - Mennyire erős a telefon, szépen futnak rajta a játékok?
    Eddig nem érkezett visszajelzés lassúsággal kapcsolatban, pl. Angry Birds, Asphalt 5 szépen futnak, és nem sikerült még olyanba belefutni, hogy valamivel ne birkózott volna meg. Itt egy kis összehasonlítás: Quadrant eredmények

    - Mennyit bír az akku?
    Használati módtól és beállításoktól függ. Nagyon durva használattal akár pár óra alatt is le lehet meríteni (sok 3D-s játék / GPS / kamerázás), de erős használattal alapvetően kibír egy napot a telefon. Ha nincs gyötörve nagyon, 2-3 napos üzemidő is elképzelhető. Érintőkijelzős okostelefonok között ez korrekt értéknek mondható.

    - Szabad/kell/lehet-e az akkumulátort kisütni/formázni/túltölteni?
    Ezek az akkumulátorok már nem igényelnek különösebb odafigyelést, speciális töltést a technológiájukból adódóan. Aki ennek ellenére szeretne kicsit javítani az akkumulátor teljesítményén, kipróbálhatja ezt a programot: Battery Doctor
    Az akkumulátorok működéséről egy nem olyan rövid, de nagyon hasznos leírás olvasható a ZTE Blade fórumban, _X10Dead_ tollából.
    Viszont azoknak, akik feltelepítenek egy új ROM-ot, kötelező az akkumulátor kalibrálása. Erre sok programot találtok a Marketen, a legegyszerűbb a Battery Calibration, aminek a használatához root jogosultság szükséges.

    - Lehet zseblámpaként használni a telefont?
    Igen, a Marketen a flashlight vagy a torch szavakra rákeresve többféle program is található.

    - Elég gyér a gyári kamera szoftver, mit tehetek?
    A Camera 360 nevű alkalmazás letölthető a Marketről, aminek több funkciója van, de sajnos sok beállításhoz ez sem fér hozzá. Minőségi javulást nem feltétlenül hoz, és sajnos eléggé zabálja is az akksit.

    - Tényleg csak VGA felbontásban rögzít a kamera?
    Kétféle kamerával forgalmazzák a telefont. Az egyikben (általában a régebbiekben) zöld a lencséje, a másiknak piros a lencséje a kamerának. Nézz bele a kamera lencséjébe, és így állapíthatod meg, hogy piros vagy zöld lencsés a tied.
    A zöld lencsés kamerákkal nem lehetséges a 720p felvétel, de a piros lencsés kamerákkal elvileg megy, némi mókolás után.

    - Fényképezés után a kamera alkalmazás lefagy, bezárul. Mi lehet a gond?
    Ez a hiba a 2.34-es verziónál fordult elő néhány embernél, és számukra a 2.51-es verzióra való frissítés megoldotta a problémát.

    - Le tud játszani a telefon DivX-et?
    Igen, erre képes pl. a RockPlayer (van több alternatíva is), ami még a 720p-s videókat is bírja, ha engedélyezve van a programban a hardveres gyorsítás.

    - Vettem egy új nagyobb memóriakártyát, elég csak mindent átmásolnom a régiről?
    Röviden: igen.
    Hosszabban: Másolj át minden adatot a régi kártyádról a számítógépedre, majd kapcsold ki a telefonod, és cseréld ki a kártyát. Az új kártyát formázd a telefonban, és a számítógépről másolj vissza mindent az új kártyára.

    - A telefonom kapcsolódik a wifihez, de állandóan bontja a vonalat. Mi lehet a baj?
    Egyes routerekkel (TP-Link), ha a wifi N-es, vagy mixed módra van állítva, előfordulhat ez a hiba. Egyeseknél megoldotta a hibát a router firmware frissítése. Másoknál a wifi sebesség beállítása a routeren b/g módra. Megint másoknál működik a mixed módban is, csak a routeren a Wireless Advenced menü részben az "Enable WMM" elől ki kell venni a pipát. De a legtöbb embernek megoldódott ez a hiba a 2.51-es romra való frissítés után.

    - Találkozott valaki olyannal,hogy nem megy az adatátvitel Bluetooth keresztül?
    Rakd fel a "Bluetooth File Transfer"-t, elvileg az segit.

    Szoftver kérdések

    - Melyik Android verzió fut a telefonon? Milyen frissítések fognak érkezni?
    Egyelőre hivatalosan csak a 2.1-es érhető el Európában, néhány országban (USA, Korea, Kína) viszont már 2.2-vel is árulják a telefont. A Motorola az európai piacra 2011. második negyedévére ígéri a hivatalos 2.2-t (Froyo), de a 2.3-ról (Gingerbread) nincs hír. Akiknek francia kiadású a telefonja, azoknak már elérhető hivatalosan a 2.2-es frissítés, amit a Motorola Updater PC-s progrmmal lehet telepíteni.

    - Elérhető-e 2.2.es, vagy 2.3-as frissítés?
    Igen. Vannak úgynevezett kiszivárgott romok, amiket fejlesztőknek szánt a Motorola, ezeket lehet telepíteni a telefonra a fejlesztőeszközökkel. Erről bővebben lásd a FAQ Mélyvíz részét.

    - Mi ez a sok verzió, nekem 2.1-nél nagyobb verziószámot ír a telefonom a Settingsben?
    A Motorola készülékein a Blur szoftverrel kiegészített Android verziók futnak. Ezek alapján külön verziószámmal látja el a Motorola az általa kibocsátott Android verziókat.
    Az Android 2.1-es verziójú Rom verziók: 2.21, 2.34, 2.51.0 és 2.51.1. Android 2.2-es verzióból csak két hivatalos és sok nem hivatalos verzió van. Az egyes verziókról tájékozódhatsz ebben az angol nyelvű fórumban: [link]

    - Érdemes-e a telefonom a hivatalos 2.51-es verzióra frissíteni?
    A fórumban többen feltették már, és határozottan jó véleményük volt az új verzióról. Kb ezekről számoltak be: kicsit jobb akkumulátor idő, a hívás utáni hosszú híváskijelző hiba megszűnése, kapcsolat képek összekeverése hiba megszűnése, kamera alkalmazás lefagyás hiba javulása, wifi kapcsolódási hibák javulása. Részletesebben összegyűjtve itt: [link]

    - Hogyan tudok 2.51-es verzióra frissíteni?
    A Motorola honlapjáról le kell tölteni a Motorola Update programot, és az végigvezet a frissítésen. Előtte a számítógépen telepíteni kell a telefon driverét. Fontos, hogy előtte töltsd fel a telefon akkumulátorát 100%-ra. Tanácsos továbbá elmenteni az adataid, bár az így elvégzett frissítés után a telefonon lévő adatok elvileg megmaradnak.

    - Meg tudom osztani a telefonomról a mobilnetet a számítógéppel?
    Igen, olvasd el x-Pet leírását: [link]

    - Honnan tudok leszedni iGO-t?
    A Nav N GO androidos termékei (iGO My Way és a Motonav) külön nem vásárolhatóak meg, csak úgy lehet hozzájuk jutni, ha a gyártó a telefonhoz megveszi a licenszet, mint pl. a Samsung Galaxy Spica, vagy a Motorola XT720 esetén is történt. Nem hardveres korlátai vannak, hogy nem futhat minden készüléken, hanem a cég üzletpolitikájából adódik, hogy pl. Defyn használni nem legális, hiszen a Motorola nem csomagolta hozzá. Ebből kifolyólag ebben a topikban az iGO beszerzésével kapcsolatos kérdések értelmüket vesztik, mivel wareznak számítanak.

    - Akkor milyen navigációt tudok használni?
    Ha van mobilneted, akkor a gyárilag telepített Google Maps jó lehet egyszerűbb navigációra (sajnos hangos irányítást nem tud, és netről szedi le a térképet). Teljes értékű, netet nem igénylő megoldás pl. a Sygic, ami 8e forint környékén beszerezhető, de ezen kívül is léteznek alternatívák (Google a barátod).

    - Hogyan tudom a QR kódot használni?
    Kell hozzá egy kódolvasó, pl. a Barcode Scanner, ami ingyenesen letölthető a Marketről. A telefon kameráját használva értelmezi a kódot, és automatikusan a linkelt oldalra irányít.

    - Nem működik a flash, miért?
    Flash támogatás csak 2.2-es rendszertől lesz. Addig is fél megoldás gyanánt meg lehet próbálkozni a Skyfire nevű böngészővel, ami képes lejátszani némely weboldalakon a videókat.

    - Nem szeretném, hogy minden kép megjelenjen a Galleryben, mit csináljak?
    Amelyik könyvtár tartalmát nem szeretnéd látni a Galleryben oda hozz létre egy filet .nomedia névvel.

    - Zavarnak a reklámok, mit tudok tenni ellenük?
    Ha rootolt telefonod van, a legegyszerűbb megoldás, ha a Marketről letöltöd az AdFree nevű programot, ez blokkolja a reklámok letöltését. Másik lehetőség, hogy amennyiben semmiféle élő hálózati kapcsolat nincsen, a reklámok nem is tudnak letöltődni a netről.

    - Milyen programot javasoltok?
    A programok használata egyéntől függ, van aki csak 1-2 programot telepít, másoknak a gyári 1.3 GB hely is kevés. Néhányan megosztották a programjaikat a fórumban, mások listája elérhető az appbrain oldalán.
    Hakkuuuh, tzl, rum-cájsz

    Romok, rootolás, moddolás, over- és undeclock

    - Mi az a rootolás?
    Pongyolán megfogalmazva: a rootolás segít hozzáférni az alapértelmezésben rejtett rendszerfájlokhoz és szolgáltatásokhoz, tulajdonképpen kibővülnek a lehetőségek a használat során. Kapcsolódó cikk: Mire jó a rootolás?

    - És ez a rootolás nem veszélyes? Vissza tudom állítani a telefont utána, hogy ne maradjon nyoma?
    Nem veszélyes, hiszen te határozod meg, hogy mely program kap superuser jogosultságot. És igen, visszaállítható, csak törölni kell azt a három fájlt, amit a rootolás során a telefonra másol a program.

    - Mi az a bootloader mód?
    A bootloader az a hely, nagyon leegyszerűsítve, ahol a telefont szerviz módba teszed, és itt tudod feltelepíteni a kiszivárgott gyári ROM-okat az SBF fájlból. Belépni úgy tudsz, ha a kikapcsolt telefont a HANGERŐ FEL és a BEKAPCSOLÓ gombokat együtt nyomva tartod, amíg a képernyő háttérvilágítása fel nem villan.

    - Mi az a recovery mód?
    A recovery az utolsó mentsvár ha baj van, ez a telefon vészvisszaállító helye. A gyári recoveryvel nem lehet sok mindent kezdeni, ezért szokás egy custom recoveryt (pl. ClockWork) feltenni. Ezzel már lehet biztonsági mentést csinálni/visszaállítani, flashelni custom romokat. Oda kell figyelni, hogy nem szabad bármilyen recoveryt telepíteni, csak azt, amit Defy-ra készítettek!
    A gyári recovery módba úgy tudsz belépni, ha a kikapcsolt telefont a HANGERŐ LE és a BEKAPCSOLÓ gombokat együtt nyomva tartod, itt verziótól függően vagy a képernyő jobb alsó sarkát, vagy a hangerőszabályzó gombokat egyszerre kell megnyomni az andoridos figura megjelenésekor.

    - Mi az a wipe?
    Wipe data/cache az, amikor mindent személyes adatot és beállítást törölsz a telefonból. A recoveryből elérhető a wipe/factory reset menüpont alatt. Hatása megegyezik a telefon Setting/Privacy menüpontja alatt található Factory data resettel.

    - Mi az a flashelés?
    Flashelés alatt azt értjük, hogy felteszünk egy ROM-ot, vagy egy bármilyen módosítást amit csak így flashelve lehet feltenni.

    - Mi az a bootloop?
    Ha valami probléma történik flasheléskor, vagy valami olyat flashelünk amit nem kéne, vagy nem úgy kéne, akkor jön elő ez a jelenség. A telefon rendszere nem tud felállni, betöltéskor megáll a betöltő képernyőn, villan majd újraindul, és újra, és újra...

    - Mi az az overclock?
    Röviden, amikor a telefon processzorát átállítod, hogy nagyobb órajelen működjön, mint ahogy a gyártó beállította. Ez egy odafigyelést igénylő művelet, mert a durva túlvezérlés a processzor halálával is járhat. Viszont a kis méretű állítása gyorsabb telefont eredményezhet.

    - Mi az az underclock?
    Az előző ellentéte, amikor a processzor órajelét a gyári órajel alá állítjuk. Ez akkor jó, ha szeretnénk az akkumulátorral takarékosabban bánni.

    MÉLYVÍZ
    Az alább leírtakat csak saját felelősségedre próbálgasd!

    Figyelem!
    1. A ROM-ok csere-beréjét mindenki saját felelősségére végezze, ha valamiben nem biztos, kérdezzen, vagy ne is álljon neki a dolognak. A leírtakat többen is végrehajtottuk már a fórumban, tehát kipróbált dolgok, s habár nem egyszerű elrontani a telefont, senki nem vállal felelősséget azért, ha mégis károsodik a készülék. Fontos, hogy bármilyen ROM cserének csak feltöltött akkuval álljunk neki, ugyanis a ROM csere/lementés nagyon szívja az akkut, és nyilván senki nem akarja, hogy a folyamat közben adja meg magát a cucc.
    2. A hackeléssel kapcsolatos információk elég gyorsan változnak, és nincs időnk frissen tartani ezt a leírást a változásokhoz. A saját érdekedben kérdezz, keress, olvass mielőtt belevágsz!
    3. Ezt a rész érdemes akkor is végigolvasni, ha más készülékeken már szereztél jártasságot a custom romok telepítésében

    - Mit tegyél ha elért a "Romcsere Pánik"?
    Vizes Tomi részletes válasza. link

    - Miként tudok ROM-ot (szoftvert) cserélni?
    Alapvetően két lehetőség van: stock ROM (hivatalos gyári) cserélgetése, vagy custom ROM (főzött, házilag barkács) felrakása. Az előbbihez az RSD Lite nevű program kell alapvetően, utóbbihoz a custom recovery.

    - ROM cserével lehet függetleníteni a telefont?
    Nem lehetséges a szoftver cseréjével a függetlenítés.

    - RSD Lite használata (gyári ROM-ok cseréje):
    Innen letölthetőek az eddigi hivatalos (stock) ROM-ok. Mindegyikben van angol nyelv. Fontos tudni, hogy az egyes verziók között lefelé általálban elég nehezen lehet közlekedni. Például a 2.51-es ROM-ról nem lehet visszalépni, a rootolása nehezebb. Jelenleg ez az ismert legújabb Android 2.1-es verziójú ROM, és a Defy fórumozók többségének bevált.
    A letöltött sbf fájlokat az RSD Lite nevű programmal lehet felrakni Windows alatt, de előtte még szükség lesz a Motorola Handset driverekre is.
    A ROM csere nem bonyolult: első lépésként fel kell telepíteni a drivereket és az RSD Lite-ot. Ezután be kell lépni a telefon saját recoveryjébe (akku ki, akku be, hangerő növelő gomb és bekapcsoló gomb nyomva tart egyszerre, míg felvillan a képernyő világítás), majd az USB kábellel a géphez kell csatlakoztatni a telefont. Ha a Motorola driverek rendesen telepítve lettek, akkor a Windows benyögi, hogy ilyen-olyan eszközök sikeresen telepítve. Szóval ezután jöhet az RSD Lite program, érzékelni fogja, hogy a telefon csatlakoztatva van. Ki kell választani a szimpatikus ROM-ot (figyelem, csak a gyáriak közül), majd start. Elszöszöl vele pár percig, a végén automatikusan feláll a rendszer, és ennyi.
    Figyelem!
    A félreértések elkerülése érdekében: a stock ROM-ok számozása (2.21, 2.34, 2.51, stb.) nem az Android rendszerverzióját jelenti, hanem a Motorola saját jelölése! Nem szabad összekeverni őket, ugyanis az előbb említett számozások mind 2.1-es Android rendszert takarnak.

    - Mit tegyek, ha az RSD Lite nem ismeri fel az sbf-et, “FAILED” üzenettel kilép?
    Ha az RSD Lite nem ismeri fel az .sbt-et, (start gomb szürke és nem lehet rányomni), illetve indítás után azonnal kilép, FAILED.... üzenettel:
    1, Töröld az RSD Lite-ot, majd a mappáját is töröld.
    2, Tedd fel a legújabbat (most 5.31-es verzió)
    3, A flesselni kívánt, hosszú nevű xyz.sbf fájlt nevezd áz valami rövidre (pl. x.sbf) és másold a C: meghajtó gyökérkönyvtárába, és azt próbáld flesselni. Ilyenkor szokott működni (saját tapasztalat)
    4, Amennyiben mégse, nézd az rsd lite könyvtárában a hiba logot, és esetünkben az x.sbt-et nevezd át akkorára, amennyi karakter az error logban volt, például, ha az error log ahzrtze, akkor az x.sbf legyen xahzrtze.sbf (xda forrásból)

    - Hogyan tudom rootolni a telefont?
    Ha 2.51 alatti a telefonod szoftverének verziója:
    Innen letölthető a z4root nevű program, ezt egyszerűen a memóriakártyára kell másolni, telepíteni, majd a programot elindítva a permanent root opciót kell választani. Előtte a Setting/Applications/Developement menüben az USB debugging opciót be kell jelölni. Ha végzett, újraindul a telefon, és innentől kezdve beállítható a superuser jogosultság a programoknak (ezeket manuálisan kell engedélyezni, amikor rákérdeznek).
    2.51 és a feletti verzió esetén a SuperOneclick programmal tudod rootolni a telefont.

    - Hogyan tudom rootolást visszacsinálni?
    Ha z4root-al rootloltad a telefonod (mert a ROM verziód ezt megengedte), akkor elég egyszerű a dolgod, csak indítsd el az alkalmazások közül a z4root programot, és bökj rá az unroot gombra.
    Ha SuperOneClikkel rootoltál akkor itt egy jótanács: [link]

    - Custom ROM-ra frissítés:
    A menete attól függ, hogy milyen formátumú ROM-ot töltesz le, a lényeg, hogy a custom recovery a kiindulási alap. Amivel én (szerk: ABE) találkoztam, ez a ROM volt, ennek a menete: zip letölt, könyvtárba kicsomagol, az sdcard/goakprev/backup-ba bemásol a mappát. DATA/Factory reset, majd az előbb említett mappából custom recovery menüben: visszaállítás (restore), és végezetül ismét DATA/Factory reset, és újraindítás. DE elképzelhető akár olyan ROM is (legalábbis Spicán volt ilyen), hogy csupán egy update.zip fájlt kell frissíteni, amire van szintén külön menüpont a custom recoveryben.

    - Custom Recovery telepítése:
    Jelenleg három módon lehet Recoveryt telepíteni, de csak rootolás után tudod megtenni.
    Az “ősi” verziót ABE így írta le:
    Rootolás után lehetőség van olyan recoveryt felrakni, ami segítségével bármilyen Defyhez készült egyedi ROM felrakható a telefonra. Innen letölthető a Clockwork MOD recovery, kártyára másolás után szimplán telepíteni kell, majd a programba belépve lehet választani, hogy ebbe a recoverybe bootoljon a telefon. Azt tudni kell, hogy a telefon saját recoveryjét (lásd az előző pontot) nem írja felül, tehát biztonságos a használata.

    A fenti leírás most is működik, de a hackerek találtak egy egyszerűbb, és biztonságosabb módját a custom recovery használatának. Egy custom Boot menüt kell hozzá telepíteni amibe be tudsz majd lépni közvetlenül akkor, amikor bekapcsolod a telefont.
    Két módszer van ennek a telepítésére, az egyszerűbb egy a Marketen is fennlévő alkalmazás a 2ndInit, a másik a kézi telepítés terminálból (vagy ADB-n keresztül): 2ndInit
    Megjegyzés: Jelenleg úgy néz ki, hogy a Marketen lév 2ndInit nem működik együtt a Cyanogen Moddal, ha ezt szeretnéd telepíteni, akkor a 1.4.2-es verziót használd. Letöltés

    - Hogyan léphetek be Recovery módba?
    - A gyári recovery menübe a Hangerő fel és bekapcsoló gomb együttes nyomva tartásával tudsz belépni. Ha sikerült, akkor egy sárga háromszöget látsz. Ha 2.34-es a romod, akkor a képernyő jobb alsó sarkát tartsd nyomva erősen, amíg megjelenik a menü. Ha 2.51, vagy nagyobb a verziód, akkor a hangerő fel és le együttes megnyomására jelenik meg a menü.
    - Az ősi módszer szerint telepített custom recoverybe, az alkalmazást a menüből elindítva és a “recovery boot” gombra nyomva léphetsz be
    - A 2ndInittel és bootmenuvel telepített custom recoverybe úgy tudsz belépni, hogy bekapcsolod a telefont, és amikor még a motorola logo látszik, felvillen a led kék színnel. Ekkor nyomd meg a hangerő le gombot.

    - Custom recovery használata:
    Billentyűkombináció nélkül, közvetlenül a telepített programból lehet belelépni, de itt az érintőképernyő már nem működik. A hangerőszabályzó gombokkal lehet fel-le lépegetni, és a bekapcsológombbal lehet belépni egy-egy menübe. Lehetőség van az aktuális ROM lementésére a backup menüpont alatt, biztos ami biztos alapon ajánlott.

    - ROM csere esetén megmaradnak a korábbi beállításaim/telepített programok?
    Igen, feltéve, hogy nem csináltál Factory resetet, vagy wipe data/cache-t a custom recoveryben. Egyébként ajánlott frissítés előtt a Factory data reset elvégzése a telefon Settings/Privacy menüpontjából, mivel így az esetleges misztikus hibák megelőzhetőek.

    - Hogyan tudok lementeni/visszaállítani egy ROM-ot?
    A custom recoveryben a Backup & Restore/Backup menüpont alatt lehet létrehozni „mentési pontot” (ez az úgynevezett nandroid backup). A recovery ezeket a mentéseket a goapkrev/backup könyvtárban tárolja, innen visszaállítható Backup & Restore/Restore menüpontból. Közvetlenül visszaállítás előtt ajánlott a wipe cache majd wipe data elvégzése, és közvetlenül ezután (tehát újraindítás ne legyen) jöhet a visszaállítás. Ha a visszaállítás sikerül, akkor már jöhet az újraindítás.

    - Vissza lehet-e térni korábbi verziókra?
    Nagy vonalakban kb. így áll a helyzet:
    - kínai és koreai Froyo csak 2.21-re vagy 2.34-re telepíthető, és visszaléphetők ugyanoda, de ugye ezek már "elavult" ROM-ok, nem nagyon használatosak, és nem is ajánlottak, mert van akinél hardver hibát okozott nem kínai kiadású telefonra telepítve.
    - 2.21-re és 2.34-re egyéb esetben csak nandroid backuppal van lehetőség visszalépni
    - 2.51-ről nincs visszalépés 2.21-re és 2.34-re, csak előre lehet menni, és ide is csak akkor lehet visszalépni froyo-ról, ha a 2.2-es romot nandroidként raktad fel (illetve van a vazzz féle leírás, ami elvileg működik egyéb esetben is)
    - a 3.4.x verziószámú sbf froyokról abszolút nincs visszalépés, csak egymás között lehet cserélgetni
    - 2.2 froyo nandroid csak úgy működik 2.1 eclairre rakva, ha vagy a devtree.sbf, vagy az adott ROM fixed sbf-e fel van rakva, különben nem bootol be.
    - CM7 csak valamilyen froyo (2.2-es) romra települ (ez lehet sbf vagy nandroid telepítésű egyaránt)
    - főzött ROM-oknál mindig érdemes megnézni a leírást, hogyan tanácsolják ők a felrakást.
    Megjegyzés: Most hogy már a 2.2-es hivatalos romokat elkezdték kiadni, talán ez a visszatérés lehetősége nem annyira lényeges, mert csak a hibázás lehetőségét szaporítja.
    Az itt leírt lehetőségeket ne vedd 100%-nak. Ha ilyet szeretnél, mindig olvass utána a megfelelő rom verzióknál, mert nem vállalunk semmilyen felelősséget az itt leírtakért!

    - Szeretném kitörölni a felesleges gyári programokat, hogyan tehetem meg? Miket távolíthatok el?
    A gyári alkalmazáskezelővel erre nincs lehetőség, de rootolt telefonnál pl. letölthető Marketről a Titanium Backup nevű program, amivel le lehet törölni ezeket. Próbálkozásokat követően egy nagyjából lista, hogy mit lehet büntetlenül eltávolítani: [link] Ez csak egy iránymutató lista, ROM-tól is függ, hogy konkrétan mi van a szoftverben, és igényeken/bátorságon is múlik, hogy mi kerül kigyomlálásra.
    Figyelem! Mielőtt belefognál a gyomlálásba, mindenképpen készíts biztonsági másolatot a rendszerről (bővebben a ROM szekció alatt találsz leírást), és készülj fel rá, hogy egy megfontolatlan törlés miatt teljesen megzuhanhat a rendszer. Tehát csak ésszel, megfontoltan, óvatosan törölj!
    Megjegyzés: A Titanium Backup fizetős verziója tartalmazza a programok fagyasztásának lehetőségét, így ha valamit meggondolatlanul törlünk, így visszaállítható.

    - Szeretném lementeni a telepített programok mentéseit, hogyan tehetem meg?
    Erre szintén a Titanium Backup a megoldás, a memóriakártyára elmenti a programok telepítőjét és az adatokat is, így később könnyen visszaállíthatóak. Ha nem rootolt a telefonod, akkor a Marketről szintén letölthető az Appmonster nevű program ajánlható, ez ugyan csak a programok .apk telepítőfájljait menti ki, de így később manuálisan is telepíthetőek a Marketről letöltött szoftverek.

    - Lehet a CPU-t babrálni?
    Igen. Ha biztosra szeretnél menni, akkor a SetVsel programot érdemes használni, ezt a Marketen is megtalálod.
    Az alap órajelek a mi telefonunkhoz 300/600/800 a hozzájuk tartozó alap feszültség értékek 33/48/58
    Ha a feszültség vagy órajel értékét csökkented, akkor beszélünk undeclockingról, ha növeled (az órajellel együtt) overclockingról. Nagyon úgy néz ki, hogy gyárilag vissza van fogva a telefon processzorának órajele, és a gyártó (Texas Instruments) 1000 Mhz-re tervezte. Tehát nem lehet nagy gond, ha erre állítod be a legmagasabb értéket.
    Megjegyzés: A hivatalos 2.3.3-as béta Defy romban a Motorola fejlesztői is 1000 MHz-re állították a legmagasabb órajelet, a feszültség érték náluk 58.
    Az órajelen s feszültség értéken kívül lehet még állítani a threshold értékét is. Ennek jelentése: hány százalékos CPU terhelésnél vált magasabb órajelre. Alacsonyabb érték: gyorsabb rendszer, magasabb érték: lassabb rendszer, de akkukímélőbb.
    Az overclockingról Vadafene írt egy nagyon részletes összefoglalót: CPU állítgatások
    SetVsel - fórum

    - Milyen SetVsel értéket érdemes beállítani?
    Talán kiderült a fenti írásból, hogy ezt a saját szokásaidhoz neked kell megtalálnod. De azért leírunk ide néhány ajánlott beállítást:
    ABE beállítása (ezek az értékek a telefonok többségénél még stabil működést biztosítanak): 20-300/30-600/40-800, vagy 55/1000, vagy 70/1200.
    DeadMeat: 19-300/25-500/28-800.
    premete: 24-300/34-600/52-1000.
    RadyR: 18-300/33-600/43-800, Threshold: 90%.
    Titi76: 20-300/34-600/56-1000 és 20-300/34-600/48-800.
    Zoc!: 20-300/34-600/56-1000.
    A Cyanogen Mod fejlesztőjének ajánlata: 30-300/46-600/58-1000
    Egy akku kímélő beállítás az XDA-ról (CM7-hez tesztelve): 24-300/34-600/54-1000; threshold 95%, limit to vsel1 while screen is off, limit to vsel2 on battery <=40%; set up_threshold to 99% on battery <=20%
    Egy másik XDA: 18-300/33-600/64-1200
    egy jótanács a babráláshoz

    - Hogyan tudom megmérni, hogy gyorsult-e a telefonom?
    A Marketről letölthető Quadrant és Linpack tesztprogramokkal. Quadrantban általában az első mérés valamivel alacsonyabb eredményt ad, így "egy mérés nem mérés" alapon, 3-4 egymás utáni futtatás javasolt.

    - Nem érkezett még a telefonomra hivatalos 2.2-es frissítés, de én szeretném mégis az új verziót használni. Lehetséges ez?
    Két lehetőséged van:
    - Letöltessz egy full sbf fájlt, és a fent leírt módon az RSD LITE programmal telepíted. (Ebben az esetben nagy valószínűséggel nem fogsz tudni visszatérni a 2.1-es verzióra)
    - Letöltessz egy nandroid backup fájlt és mellé egy fixed sbf fájlt, és AtomCity leírását követve telepíted. (Ezt a módszert választva, ha jól csinálsz mindent, valószínűleg vissza tudsz térni a 2.1-es verzióra)

    - Vissza tudok térni az Android 2.2-es romról 2.1-es verzióra, ha nem fixed romot telepítettem?
    Olvasd el vazzz leírását, és tegyél egy próbát, hátha sikerül. De előtte gondolkodj el, hogy tényleg szükség van-e a visszatérésre.

    - Hallottam ezt a Cyanogen Modot, amivel 2.3-as androidot tudok használni. Mi ez, és hogy kell telepíteni?
    A Cyanogen Mod egy Google-től független fejlesztőcsapat saját ROM-ja, akik a hivatalos android forrást próbálják meg minél használhatóbbá tenni, és elérhetővé tenni azok számára is, akik a gyártótól még nem kapták meg ezeket a verziókat. Ezt a Modot kezdte el egy Quarx nevű lelkes programozó Defy-re átültetni, és most ott tart, hogy egy napi használatra teljesen alkalmas 2.3-as romot tudsz így telepíteni a telefonodra.
    A telepítéssel kapcsolatos instrukciókat rum-cajsz itt írta le: [link]

    - Nem reagál semmire a telefon / nem áll fel a rendszer / hülyeséget ír ki. Megöltem?
    Első lépésként próbáld kivenni majd berakni az akkut, hátha ettől észhez tér. Ha többszöri próbálkozásra sem reagál semmit, akkor az RSD Lite-os sbf telepítéssel szinte biztos, hogy vissza lehet hozni a telefont az élők sorába. Ha még ez sem működik, akkor minden bizonnyal totálisan lemerült az akku, próbáld előbb feltölteni. Előfordulhat, hogy valamiért olyan állapotba került a telefon, hogy nem tölti fel az akkut, ebben az esetben máshol töltsd fel valahogy az akkut, vagy szerezz egyet kölcsönbe.

    - A Motorola logónál nem jut tuvább a rendszer betöltése. Mit tehetek?
    Valószínűleg elrontottad a rom telepítését. Próbáld ki, hogy belépsz a gyári recovery menübe, és csinálsz egy factory resetet. (wipe data, wipe cache). Ha ez nem megy, akkor elgondolkodhatsz egy ROM flesselésen, de előtte fel kell tölteni az akkumulátort.

    - Nem merek belevágni, veszélyesnek tűnik ez a csere-bere, módosítgatás dolog... Nem is tudom, hogy szükségem van-e erre.
    Amennyiben követed az itt leírtakat, minimális az esélye, hogy gond legyen, ugyanis szinte csak szándékosan, vagy ezeknél durvább módosításokkal lehet kinyírni szoftverese a Defyt. Ha elégedett vagy a mostani rendszereddel, és nincs meggyőző indoka a cserélgetésnek, akkor használd a telefont, ne a frissítgetéssel törődj. Egy dologgal lehet teljesen hazavágni a telefont, ha egy magasabb verziójú szoftverre megpróbálsz egy kisebb verziójú szoftvert ész nélkül feltenni. Ilyet csak bizonyos korlátok között lehet csinálni.

    Basszus, nem áll össze a fejemben ez a ROM csere dolog, el tudnád magyarázni lépésről lépésre?
    Íme → Motorola DEFY személyre szabott ROM - ahogy ABE csinálja
    Megjegyzés: Ez a leírás elsősorban azoknak szól, akiknek 2.51 alatti (2.21, 2.34) verziószámuk van, de tájékozódásul érdemes lehet elolvasni másoknak is.

    - Érdemes-e felszenvedni a 2.3-as GB ROM-ot?
    Röviden a válasz nem. Ez még csak egy olyan fejlesztői verzió, ami lényegében alkalmatlan a napi használatra, mert tele van hibákkal. Ha nem vagy ROM fejlesztő, akkor csak magadat szívatod ezzel a verzióval. Inkább nézz utána a Cyanogen Modnak.

    - Érdemes-e felszenvedni a kínai 2.2-es ROM-ot?
    Habár van benne angol nyelv is, egyelőre nem ajánlott, mert még nem tökéletes. A rootolt verziónál nem működik a kamera, illetve térerő problémák adódnak, a nem rootolt verzió viszont eléggé lassú, és nem lehet kitörölni belőle a rengeteg Kína-specifikus programot. Vannak felhasználók, akiknél tönkrement a vaku a rom telepítése után. Inkább javaslunk egy európai rom telepítését.

    - Nagyon elrontottam valamit, bekapcsoláskor se kép, se hang...
    Gratulálunk! Sikerült a telefonod szoftveresen tönkrevágni. Utolsó esélyként próbáld meg ezt a leírást alaposan elolvasni, és értelmezni, vagy fordulj szervízhez. Slew leírása a klinikai halálból való újraélesztésre, avagy a „McGyver hack”.
    CSAK ELEKTRONIKÁBAN JÁRTAS ÉS ERŐS IDEGZETŰ SZEMÉLYEKNEK JAVASOLT!
    Egy kis magyarázat ehhez: ha a telefonban van az akku, akkor a töltését az oprendszer vezéri (hiszen microusb-n jön az áram, ami átmegy az alaplapon, majd ugye tovább az akkuhoz, ezért a töltéshez kell egy működő rendszer). Ha pl. flash közben megsérül a rendszer (nincs feltöltve az akku...), akkor ezért lehet, hogy a teljesen lemerült akku nem töltődik már ebben a készülékben. Ezen próbál segíteni a MacGyver hack.

    Ajánlott oldalak

    DEFY teszt és adatlap
    Új vagyok az Android világában, hogyan induljak el? Ezt a cikket pont Neked írták
    Keresek egy alkalmazást, melyik program az, amelyik…? Androidos alkalmazások topikja
    Ha tudni szeretnéd a legfrissebb információkat: XDA-Developers DEFY fórum

    Szerzők:Abe, Rum-cájsz
    Utolsó módosítás: 2011.05.23.
    A tévedés joga fenntartva

    [ Szerkesztve ]

    =Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

  • Apollyon

    Korrektor

    ☻™⅓ ⅔ ⅛ ⅜ ⅝ ⅞ ██████████████████████████████████████████████████

    [ Szerkesztve ]

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • LackoMester

    addikt

    A Topik címe: Call of Duty-Modern Warfare 3 az marad

    A Call of Duty játék sorozat következő része, ami a Modern Warfare 3 nevet viseli, megjelenése 2011 novembe 8.-én várható. Megjelenik PC, XBOX, PS 3 plattformokra.

    A játékot három stúdió fejleszti az Infinity Ward, a Sledgehammer és a Raven Software, bár nem tudni milyen munkamegosztásban. Az viszont már tudható, hogy a második rész befejezése után járunk közvetlenül. Az egyjátékos játék során pedig ide-oda fogunk ugrálni a szerepek és a helyszínek között, így megfordulunk a világ számos pontján és lehetünk akár az orosz védelmi szolgálatok ügynöke vagy akár SAS katona, de beülhetünk egy tank vezetőfülkéjébe is. Hogy meglegyen a kellő hangulat és a felfedezés öröme természetesen az előző részekből is visszatér néhány kulcsfontosságú szereplő.

    A játék 15 küldetésből áll majd, Manhattan orosz inváziójával kezdünk, és Dubaiban érünk a végére. Természetesen most is megkapjuk az akciódús játékmenetet, aminek része, hogy akár tankot vagy helikoptert is vezethetünk.

    A kampány során pont kerül számos az MW1-ben és MW2-ben felmerülő kérdésre, de újak is előkerülnek és természetesen kapunk új karaktereket is, mint például a két Delta Force katona "Frost" és "Sandman".

    Visszatérő karakter lesz Vladimir Makarov, John "Soap" MacTavish és John Price is. Utóbbi kettő sérülten egy indiai rejtekhelyen bujkálnak, de Makarov rájuk talál, és nekünk Jurij szerepében kell majd egy helikopterrel kimenekíteni őket.

    Ezek után Frost szerepében Manhattanbe kerülünk, ahol Amerika kénytelen volt bevetni a Delta Force egységeket az orosz támadás ellen. Ezután egy picit repkedhetünk a város felett egy Black Hawk segítségével .

    Helyszínek a játékból:

    Dharmasala, India
    New York, New York
    város Sierra Leonéban
    London, Anglia
    Mogadishu, Somália
    Hamburg, Németország
    Páris, Franciaország
    Prága, Cseh Köztársaság
    egy kastély a cseh hegyekben
    Berlin, Németország
    A Kreml Moszkvában, Oroszország
    Dubai, Egyesült Arab Emirátusok
    Washington. D.C.

    A játék során egy orosz ügynök bőrébe is bújhatunk aki az orosz elnököt kísérné a béketárgyalásokra, ám Makarov elrabolja, mivel nem akar békét.

    Az első trailer.
    A játék hivatalos oldala.
    Egyéb érdekességek.

    A topik első hsz. felhasználtam Zsoccc a gamepad. hu-n megjlent írását.

    [ Szerkesztve ]

    ott a kisértet a ganéná.... by: Bendegúz

  • rum-cajsz

    őstag

    Motorola DEFY - gyakran ismételt kérdések, hasznos információk
    Olvasd el alaposan ezt a hozzászólást, mielőtt kérdeznél!

    A készülékről röviden:
    800MHz Cortex-A8 processzor (TI OMAP3630 chipset)
    512 MB RAM / 2048 MB ROM
    1500mAh akku
    3.7"-es kapacitív TFT kijelző, amelynek 480*854-es a felbontása.
    5 MP-es, AF-os kamera LED-del
    WiFi, GPS, BlueTooth, gyorsulásmérő, 3 tengelyű mágneses szenzor, fényérzékelő, közelségérzékelő.

    Tartalom:

    - Előzetesen
    - Vásárlás, vásárlás előtt
    - Használatba vétel, ismétlődő kérdések
    - Hardver kérdések, típushibák
    - Szoftver kérdések
    - ROM-ok, rootolás, moddolás, over- és underclock
    - MÉLYVÍZ
    - Ajánlott oldalak

    Előzetesen

    Mielőtt belecsapnánk a lecsóba: a Defy egy Android rendszerű okostelefon, ennek megfelelően kis beletanulást igényel, ha minden funkcióját ki akarod használni, és a saját ízlésednek megfelelően szeretnéd testre szabni. Ennek első lépése, hogy elolvasod a használati útmutatót, illetve végigböngészed a telefon beállítási lehetőségeit és opcióit. Hidd el, sokkal hamarabb és sokkal több kérdésedre kapsz választ, ha foglalkozol egy kicsit a telefonnal, és nem a fórumba rohansz egyből minden egyes apró problémával.

    A topikban meglehetősen sok tapasztalat összegyűlt, a több mint 20000 hozzászólásból egy esszencia van kigyűjtve a következő sorokban. Új és régi tagokat is megkérünk, hogy figyelmesen böngésszék végig ezt az irományt, a folyamatos frissítéssel igyekszünk levenni a terhet a topikról, hogy az ismétlődő kérdések lepjék el. Ha valamit mégsem találsz meg itt, először használd a fórum keresőjét, ez sokszor hamarabb vezet eredményre, mintha kérdeznél. Fórumtársaidat is megtiszteled azzal, ha nem kell sokadszorra is ugyanazokat a kérdéseket megválaszolniuk. Ha mégis van megválaszolatlan kérdésed, szeretettel várunk, de a problémáddal kapcsolatban ne privátban keresd meg a tagokat, hiszen azért van a topic, hogy ott gyűljön a tudásanyag.

    Haladó felhasználók részére: DEFY MÉLYVÍZ

    Vásárlás, vásárlás előtt

    - Ezt vegyem, vagy másik telefont válasszak?
    Neked kell eldöntened, hogy mi a lényeges számodra, a tesztben megtalálhatóak a fontosabb tulajdonságok. Ami kiemeli a többi telefon közül, az egyrészt a “strapafon” mivolta, tehát pornak, ütésnek, karcolásnak, víznek az átlaghoz képest jobban ellenáll. Másrészt pedig a telefon súlyát és méreteit tekintve nagyon kellemes adottságokkal rendelkezik, nem túl nagy, nem túl kicsi, kényelmes használni és hordani.

    - Milyen színekben létezik a telefon?
    Van a fekete verzió, a bugyikék, illetve a fehér. Ez utóbbinál a telefon közepe fehér csak, a többi része fekete. A fekete verzió képernyő körüli kerete lakkozott, ez sajnos sérülékenyebb is.

    - Hol érdemes megvenni a telefont?
    Az árak folyamatosan változnak, ezért érdemes böngészni a netet a legjobb ajánlat után.

    - Szolgáltatónál tényleg függetlenül kapom a telefont?
    Olyan visszajelzések érkeztek a fórumba, miszerint mind a T-Mobile-os, mind a Vodafone-os készülék elfogadja bármely szolgáltató kártyáit, tehát függetlenek. Ugyanakkor ez még nem garancia arra, hogy te is függetlenként fogod megkapni, hiszen változnak a készletek, elképzelhető, hogy idővel SIM lockot kapnak az újabb szállítmányból származó készülékek.

    - Eltérnek valamiben a szolgáltatói telefonok?
    A szolgáltatói telefonok általában a Blur mentes szoftververzióval érkeznek, hardveresen eltérés nincsen.

    - Ha mégis függő telefont kapok, hogyan tudom függetleníteni?
    A szolgáltatótól tudsz vásárolni függetlenítő kódot. Illegális megoldásokról nem beszélünk ezen a fórumon.

    - Milyen garancia jár a telefonhoz?
    Több variáció is van:
    - Motorola gyári 2 év garancia
    - GSM boltos (EU) garancia: általában 1 év teljeskörű garanciát jelent a bolt saját szervizében, ehhez néha hozzácsapnak plusz 1 év szoftver garanciát
    - szolgáltatói garancia: 1 vagy 2 év garancia (nem teljesen tisztázott...)
    A pontos garanciális feltételeknek minden esetben ajánlott utánakérdezni vásárlás előtt.

    - Azt olvastam, hogy megszűnt a Motoker Kft. Ki foglalkozik akkor a garanciális javításokkal?
    Valóban megszűnt ez a cég, de ők csak a forgalmazást intézték Magyarországon. A szervizelést eddig is, és ezentúl is a Cordon Electronics (régi nevén Cirma Kft.) végzi.
    Elérhetőségük: 1045 Budapest Széchenyi tér 9., Telefon: +361-272-0708.

    Használatba vétel, ismétlődő kérdések

    - Van magyar nyelv a telefonon, vagy fel lehet tenni?
    Hivatalosan nem érhető el magyar nyelv a telefonra, és gyakorlatilag teljesen biztos, hogy a 2.2-es frissítés során sem fog belekerülni a magyar nyelv támogatása. Egyelőre csak a Cyanogen Modban van magyar nyelv illetve rovásírás, de ez nem hivatalos ROM, ezért ennek telepítése csak saját felelősségre végezhető el (lásd később a Mélyvíz témánál).

    - Hol találok magyar nyelvű használati utasítás?
    Innen letölthető

    - Mi az a MotoBlur?
    Itt található róla egy angol nyelvű tájékoztató: [link] A MotoBlur alapvetően két részből áll: egyrészt jelenti a Motorola saját homescreen felületét, másrészt például olyan szolgáltatásokat, hogy a MotoBlur accounton keresztül pl. a Facebook profilt össze lehet hangolni a telefonkönyvvel.

    - Nem ajánlja fel MotoBlur account létrehozását a telefon, mit tegyek?
    Alapvetően két ROM fordul elő a Defyken: az egyik, amelyikben teljes értékű MotoBlur van, ez van általában a GSM boltos telefonokon (angolul “blur version”-nek hívják). A másik pl. a T-mobile és a Vodafone által is forgalmazott készülékeken található szoftver, amit mi "fél MotoBlur" vagy "Blur-mentes" verziónak nevezünk (angolul “deblur version”-nek hívják). Itt nincsen account létrehozási lehetőség, és az ezzel járó sallang, csak a Motorola felület. Ezt lecsekkolni a Settings/About phone/System version menüpont alatt lehet, az előbbiek Blur_Version jelölésűek, az utóbbiak Moto_Version jelölésűek. Tapasztalatok szerint a Moto_version kicsit gyorsabb, bár ez főképp a 2.21/2.34-es verzióknál volt észrevehető. A Build number megmutatja, hogy pontosan mi a szoftververziód száma (2.21, 2.34, 2.51, stb.).

    - A telefonkönyben megjelentek a Facebook kontaktok, de nincs szükségem rájuk, mit tegyek?
    Menj a Facebook alkalmazásba, ott a settings menüben a don’t sync lehetőséget válaszd, és máris eltűnnek a Facebook ismerősök a telefonkönyvből. A másik lehetőség, hogy a telefonkönyvben elrejted a felesleges kontaktokat.

    - Nem tetszik a MotoBlur felület, le tudom cserélni?
    Igen, Marketről több ingyenes homescreen felület is letölthető (pl. ADW Launcher, LauncherPro, GO Launcher EX, Zeam, Launcher 7), ezek általában jobban testreszabhatóak, és akár gyorsabbak is, mint a gyári felület.

    - Hogyan tudok ékezeteket használni?
    A Setting/Language&keyboard/Input method alatt válaszd ki a Multi-touch beviteli módot. Ezután lehetőséged lesz az ékezetes betűk használatára, ha egy-egy magánhangzóra hosszan nyomsz. Másik megoldás pl. a Marketről az Anysoft Keyboard, ami ingyenes, és van magyar kiosztása is. Ezen kívül léteznek még más, leginkább fizetős megoldások is, a keyboard szóra érdemes rákeresni a Marketen.

    - Igaz, hogy a telefon egyből felmászik a mobilnetre?
    Ha aktiváltad a Google accountodat, akkor igen, mert egyből megkezdi a szinkronizációt. Ha ezt szeretnéd elkerülni, első indításkor még ne jelentkezz be, hanem tiltsd le a mobilnetet, vagy csatlakozz WiFi hálózatra. Amikor WiFi-re kapcsolódik a telefon, automatikusan azt a hálózatot használja, és nem a mobilnetet. Mindazonáltal melegen ajánlott valamilyen net elérést biztosítani a telefonnak, hiszen úgy lehet igazán kihasználni a tudását.

    - Hogyan tudom letiltani a mobilnetet?
    Amennyiben abszolút nem szeretnéd, hogy legyen mobilnet a telefonodon, a következő lehetőségeid vannak:
    - Settings/Wireless&Networks/Mobile networks/Access point alatt a hozzáférési pontokat ki lehet törölni, vagy át lehet írni hibásra az adatokat.
    - Setting/Data manager/Data delivery alatt vedd ki a pipát az All mobile data elől
    Ha csak ideiglenesen szeretnéd tiltani a mobilnetet, a legegyszerűbb megoldás, ha felteszed a Marketről ingyenesen leszedhető DCSwitch vagy APNdroid nevű programokat, és kapcsolgatható widgetként kirakod a főképernyőre. Léteznek fizetős megoldások is, persze bővített funkcionalitással, mint pl. a SwitchPro Widget.
    Végső megoldásként a “ne múkoggy mobilnet” varázsszóra is hallgat a készülék a beépített Texas Instruments modulációs hangszabályzós ekvalizernek köszönhetően.

    - Be lehet állítani, hogy csak 2G hálózatot használjon a telefon?
    Igen, a Setting/Wireless&Networks/Mobile networks/Select network alatt tudod megadni, hogy melyik üzemmód legyen engedélyezve.

    - És hogyan tudok gyorsan váltani a 2G és 3G között?
    Létezik erre külön program (widget) a Marketen, a 2G vagy 3G kulcsszóra kell rákeresni. Sajnos androidos korlátozás miatt az ilyen widgetek csak annyit tesznek, hogy bevisznek a beállítások közé, tehát nem egy kattintásos a művelet a váltás.

    - Honnan tudok programokat letölteni?
    A Marketen rengeteg program van, köztük van pár magyar is, de alapvetően angolul érdemes keresni. A Market használatához szükség van egy Google accountra, ha van Gmail-es címed, akkor az már accountnak minősül. Ha még nem vagy regisztrálva, akkor a telefon felajánlja a regisztrációt.
    Egyéb (értsd: warez) beszerzési források emlegetése nem a topikba való.

    - A Marketen egyes alkalmazásokat nem látok. Mit tehetek?
    Nemrég vált elérhetővé Magyarországon is a fizetős Market, tehát az ingyenes programok mellett megjelentek a megvásárolható programok is (ha mégsem, akkor érdemes írni a fejlesztőnek). Ennek ellenére előfordulhat, hogy mégsem látható egy-egy fizetős program magyar SIM kártyát használva, ennek a hibának a kiküszöbölésére a legegyszerűbb megoldás, hogy a Marketről letöltöd a Market Enabler programot (rootolt telefon kell a használatához). Ez a program hamis SIM kártya adatot tud küldeni a Marketnek (ajánlott valamilyen US beállítás), így láthatóvá válnak a fizetős alkalmazások. A másik megoldás, hogy olyan külföldi SIM kártyát raksz a telefonba, amely országban már régóta elérhető a teljes értékű Market.
    Megjegyzés: a Marketnek is van saját Settings menüpontja, itt be lehet állítani, hogy mely besorolású tartalmakat akarod látni.

    - Nem működik a Market, megszakad a letöltés vagy a telepítés. Mit tegyek?
    Sajnos ROM-tól, hálózattól függetlenül ez sokakkal előfordul, amit lehet tenni:
    - többször megpróbálni elindítani a letöltést
    - újraindítani a telefont
    - belépni a Gtalk-ba
    - Settings/Applications/Manage applications/All fül alatt a Marketet megkeresni, és Clear data-t nyomni.

    Általában ez utóbbi a legbiztosabb, és leggyorsabban célravezető módszer, és más programoknál is sokszor segít ez a módszer probléma esetén.

    - Ha megveszek egy programot Marketen, akkor az később is megmarad?
    Igen, a megvásárolt programok nem készülékhez, hanem Google accounthoz tartoznak, tehát nem vesznek el a készülék cseréjekor sem.

    - Hogyan tudom átmásolni a névjegyeket?
    - SIM kártyáról való másoláshoz van a menüben a SIM Manager, ott tudod importálni a névjegyeket.
    - Ha korábban Androidos rendszert használtál, akkor a Google accountodba automatikusan szinkronizálja a neveket.
    - Amennyiben másik rendszerről térsz át, ez a program ajánlott: Google Sync
    - Kapcsolatok mozgatásáról Nokia telefonról Defy-ra feketepeti fórumtárs írt egy rövid leírást.

    - Szinkronizáltam a névjegyeket a Gmail fiókommal, de tele lett szeméttel. Hogy kerülhetem el ezt?
    Alapesetben a gmail felvesz a kapcsolataid közé mindekit, akivel levelet váltottál. Erről szerencsére le lehet beszélni a számítógépen a gmail beállításai között:
    gmail -> settings -> General -> Create contacts for auto-complete: I'll add contacts myself
    Ha a számítógépen rendbe teszed a kapcsolataid, akkor a telefonodon elvileg automatikusan frissülnek. Ha mégsem, próbáld meg kikapcsolni a kapcsolatok szinkronizálását a telefonon, majd töröld az összes kapcsolatot például ezzel a programmal: Contact Remover. És ez után újra bekapcsolod a szinkronizálást.

    - Be tudom-e állítani, hogy csak azok jelenjenek meg a kapcsolataim között, akiknek van telefonszáma?
    canniball megoldása: [link]
    Vagy tölts le a Marketről egy másik programot, amiben van ilyen lehetőség alapból: GO Contacts, Dialer One, stb...

    - Be tudom-e állítani, hogy vezetéknév szerint rendezze a kapcsolataimat a telefonkönyv?
    Sajnos a Motorola Kapcsolatok programjával nem, tölts le a Marketről egy másik programot, amiben van ilyen lehetőség. GO Contacts, Dialer One, stb...

    - Miként tudok widgetet/ikont kirakni a főképernyőre?
    A képernyőn hosszú nyomást követően felugrik egy lista, ebből lehet választani. Az eltávolításhoz pedig hosszan kell nyomni az ikonra, és lehúzni alulra, ahol pirosra vált.

    - Nem akar csatlakozni a számítógéphez a telefon / nem látja a memóriakártyát a gép, mit tegyek?
    Amikor rákötöd a gépre a telefont, megjelenik felül az értesítési sávon egy figyelmeztetés, a kis sávot le kell húzni, és ott ki tudod választani, hogy milyen módban szeretnéd létrehozni a kapcsolatot.

    - Ha rácsatlakoztatom gépre a telefont, nem a beállított hangok szólnak. Miért?
    A memóriakártyán lévő fájlokhoz ilyenkor csak a számítógépnek van hozzáférése, a telefonnak nincsen. Tehát ilyenkor az ott tárolt mp3-akat sem tudja lejátszani, így átmenetileg alapértelmezett hangokat használ. Lecsatlakoztatás után automatikusan visszaállítja a rendszer a korábban beállított hangokat.

    - Van valami visszajelzés a beérkező üzenetek/elmulasztott események jelzésére?
    Igen, a telefon bal felső részén van LED, ami bizonyos időközönként felvillan, ha esemény van, de ez természetesen kikapcsolható a beállítások között.

    - Hogyan tudom feloldani a billentyűzárat?
    A bekapcsoló gomb rövid megnyomásával előjön egy csúszka, azt kell elhúzni, és ismét aktív lesz a képernyő. A lezárási időt a Settings/Sound&display/Screen timeout menüpont alatt tudod megadni. Ha szeretnéd, hogy a hangerőszabályzó gombbal fel tudd éleszteni a telefont, akkor a Marketről a No Lock nevű programot szedd le.

    - Hogyan tudok váltani a programok között?
    A home gombot (balról a második érintőgomb) hosszan megnyomva felugrik egy lista a legutóbb futtatott programokról.

    - Hogyan tudok megadni saját hangokat a beállításokban?
    A következő könyvtárakat kell létrehozni a memóriakártyán, és oda bemásolni a hangokat:
    Csengőhang: ringtones
    Értesítőhang: notifications
    Ébresztőhang: alarms
    Ha ezekbe a könyvtárakba helyezed a saját mp3-akat, már látni fogja a telefon is (egy újraindításra esetleg szükség lehet a gyorsabb megtalálás érdekében). Vagy telepíts a Marketről egy erre a célra írt alkalmazást, pl. RingDroid

    - Kikapcsoltam a telefont és nem ébresztett, mi az oka?
    Az androidos telefonokat a hagyományos telefonokkal szemben, ha kikapcsolod, akkor az valóban áramtalanítja a teljes elektronikát, ami a készülékben van, így nem üzemel benne ilyenkor az időzítő sem. (A hagyományos telefonokban, ha kikapcsolod, akkor is aktívak maradnak bizonyos áramkörök, ezért tudja pl. a titkosszolgálat távolról is használni a kikapcsolt telefont mikrofonként.)
    Ha ki szeretnéd kapcsolni a telefont, de azt akarod, hogy ébresszen, akkor tedd a telefont Repülő módba. Ilyenkor a telefon lekapcsolódik a GSM (és wifi, gps, stb.) hálózatról, így az akkumulátor fogyasztás is töredéke (kb. 1-2% 10 óra alatt) az aktív telefonhoz képest, de tud ébreszteni a telefon.

    - Be volt kapcsolva a telefonom, de mégis elfelejt ébreszteni, mi lehet az oka?
    Ha használsz valamilyen task killert, akkor abban ignore list-re kell tenni az ébresztő programot, különben kilövi az ébresztést is. A másik lehetőség, hogy egész egyszerűen nincs aktiválva az ébresztés (status bar-on általában megjelenik egy ikon, ha aktív az ébresztés).

    - Akkor nem is érdemes task killert használni?
    Erről megoszlanak a vélemények, van aki egyáltalán nem használ, de sokan élnek a lehetőséggel. De ha használjuk is, mértékkel érdemes használni, nem kell 5 percenként kilőni a programokat, de egy-egy beragadt folyamat kiiktatására jó lehet.
    Egy cikk erről: Tippek, trükkök, tévhitek: A Task Killer

    Hardver kérdések, típushibák

    - Mi az a hangszóró hiba?
    A lényeg, hogy egy tervezési hiba miatt a hangszóró (amelyik a fülednél van) elnémulhat, vagy nagyon lecsökken a hangereje, és csak headsetről vagy kihangosítva lehet hallani rendesen a másik felet. Mondhatni használattól független a hiba előfordulása, van akinél 1 hét kíméletes üzem után előjött a probléma, másoknál hónapok után sincs gond aktív használat mellett. Ez a hiba az eddigi információk alapján főleg a korai gyártású (október-novemberi) Defyknél fordul elő, december környékén változtattak a konstrukción. Sajnos ennek ellenére is jött már visszajelzés, hogy későbbi gyártású készülékeket is utolért ez a hiba, de ez kevésbé jellemző. Meghibásodás esetén a szervizben ingyen javítják a garanciális telefont.
    A hibás szériaszám meghatározása
    Elképzelhető egy másik ok is a hangszóró elhalkulására, erre itt találsz tippet: Hangszóró eltömődés

    - Hogyan tudom megnézni, hogy mikori gyártású a telefon, és milyen piacra készült?
    Itt egy angol nyelvű leírás az értelmezéshez: [link] A lényeg, hogy az akku alatt található egy azonosító (olyasmit kell keresni, amire példát mutatnak a linken), ebből az azonosítóból az 5. és 6. jegy mutatja meg a gyártási évet és hónapot. A szoftver típusát a Settings/About phone menüpont alatt láthatod. A telefonod állapotáról megtudhatsz még hasznos infókat, ha a tárcsázóba beütöd a *#*#4636#*#* kódot.
    Egy másik lehetőség, hogy az IMEI számod alapján kérdezed le a Motorola honlapján.
    Bal oldalt középtájban: CHECK PRODUCT WARRANTY, oda gépeld be az imei-det....

    - Nyöszörög a hátlap, ez egyedi hiba?
    Nem egyedi hiba, gyakorlatilag mindenki találkozik ezzel, hogy nyomás hatására a hátlap közepe/alja nyöszörög, bár mindennapi használatban nem mondható zavarónak. Ez részben a rögzítő mechanika miatt jelentkezik, részben azért, mert a hátlap és az akku között van egy hézag. Javít a helyzeten, ha az akku és a hátlap közé raksz valamit, ami kicsit kitámasztja a hátlapot.

    - Mennyire strapabíró a telefon?
    Olyannyira, hogy megfelel a por- és vízállóságra vonatkozó IP67-es szabvány által előírtaknak (erről bővebben itt), bár a gyártó végül úgy döntött, hogy ezt a jelölést a reklámokba nem teszi bele. A kijelzőt pedig a hagyományos "plexi" helyett a Corning által gyártott, és több készülékben sikerrel alkalmazott, speciális módon edzett rugalmas üveg (Gorilla Glass) védi. Ez fokozott karc- és ütésállóságot jelent a kijelzőre nézve, ami természetesen nem egyenlő a sérthetetlenséggel.

    - Mennyire vízálló a telefon?
    Jó ha tudod, hogy a fentiek ellenére a gyártó nem vállal garanciát a beázásra. Bár a telefon elég jól van szigetelve, de ritkán előfordulhat, hogy a telefon beázik. Ezért ha vízbe kerül a telefon, akkor érdemes a hátlapot levenni, mert csak az akku körüli rész van tömítve a hátlap által, de e köré bemehet a víz. Vízből kivétel után a nyílásokat, hangszóró membránjait (van egy ugye a hátlap alatt is) érdemes kifújkálni, kiszárítani.

    - Érdemes rá képernyő védő fóliát tenni?
    Erről megoszlanak a vélemények. Van aki szeret vigyázni a kijelzőjére, és ő a GG ellenére is használ fóliát, van, akit nem zavar 1-2 kisebb karcolódás. Viszont az tény, hogy a GG nem teljesen karcolás álló, mint az sokan várják tőle.

    - Mennyire erős a telefon, szépen futnak rajta a játékok, elbír a 3D játékokkal?
    Eddig nem érkeztek negatív visszajelzések, hogy játékok közben lassú lenne a telefon, például az Angry Birds és az Asphalt 5 HD is szépen fut a telefonon. Itt egy kis összehasonlítás: Quadrant eredmények

    - Mennyit bír az akku?
    Használati módtól és beállításoktól függ. Nagyon durva használattal akár pár óra alatt is le lehet meríteni (sok 3D-s játék / GPS / kamerázás), de erős használattal alapvetően kibír egy napot a telefon. Ha nincs gyötörve nagyon, 2-3 napos üzemidő is elképzelhető. Érintőkijelzős okostelefonok között ez korrekt értéknek mondható.

    - Szabad/kell/lehet-e az akkumulátort kisütni/formázni/túltölteni?
    Ezek az akkumulátorok már nem igényelnek különösebb odafigyelést, speciális töltést a technológiájukból adódóan. Aki ennek ellenére szeretne kicsit javítani az akkumulátor teljesítményén, kipróbálhatja ezt a programot: Battery Doctor
    Az akkumulátorok működéséről egy nem olyan rövid, de nagyon hasznos leírás olvasható a ZTE Blade fórumban, _X10Dead_ tollából.
    Viszont azoknak, akik feltelepítenek egy új ROM-ot, kötelező az akkumulátor kalibrálása. Erre sok programot találtok a Marketen, a legegyszerűbb a Battery Calibration, aminek a használatához root jogosultság szükséges.

    - Tényleg csak VGA felbontásban rögzít a kamera?
    Kétféle kamerával forgalmazzák a telefont. Az egyikben (általában a régebbiekben) zöld a lencséje, a másiknak piros a lencséje a kamerának. Nézz bele a kamera lencséjébe, és így állapíthatod meg, hogy piros vagy zöld lencsés a tied.
    A zöld lencsés kamerákkal nem lehetséges a 720p felvétel, de a piros lencsés kamerákkal elvileg megy, némi mókolás után. Az XDA fórumon elérhető egy patch, aminek a segítségével mindegyik kamera képes teljes képernyős (848x480)-as videót rögzíteni, de ez csak Froyo alatt működik. A piros lencsés modellek sajátossága még, hogy a fényképeket alacsonyabb tömörítéssel rögzítik, így nagyobb méretű és jobb minőségű képeket készítenek.

    - Le tud játszani a telefon DivX-et?
    Igen, erre képes pl. a MoboPlayer, RockPlayer ami még a 720p-s videókat is bírja, ha engedélyezve van a programban a hardveres gyorsítás. Marketen mindenki megtalálhatja a magának szimpatikus programot.

    - Lehet zseblámpaként használni a telefont?
    Igen, a Marketen a flashlight vagy a torch szavakra rákeresve többféle program is található erre a célra.

    - Vettem egy új nagyobb memóriakártyát, elég csak mindent átmásolnom a régiről?
    Röviden: igen.
    Hosszabban: Másolj át minden adatot a régi kártyádról a számítógépedre, majd kapcsold ki a telefonod, és cseréld ki a kártyát. Az új kártyát formázd a telefonban, és a számítógépről másolj vissza mindent az új kártyára.

    - A telefonom kapcsolódik a WiFi-hez, de állandóan megszakad a kapcsolat. Mi lehet a baj?
    Egyes routerekkel (TP-Link), ha a wifi N-es, vagy mixed módra van állítva, előfordulhat ez a hiba. Egyeseknél megoldotta a hibát a router firmware frissítése. Másoknál a WiFi sebesség beállítása a routeren b/g módra. Megint másoknál működik a mixed módban is, csak a routeren a Wireless Advenced menü részben az "Enable WMM" elől ki kell venni a pipát. De a legtöbb embernek megoldódott ez a hiba a 2.51-es romra való frissítés után.

    - Találkozott valaki olyannal, hogy nem megy az adatátvitel Bluetooth-on keresztül?
    Rakd fel a "Bluetooth File Transfer"-t, elvileg az segit.

    Szoftver kérdések

    - Melyik Android verzió fut a telefonon? Milyen frissítések fognak érkezni?
    Egyelőre hivatalosan csak a 2.1-es érhető el nálunk (Közép-Kelet Európa), viszont több régióban (USA, Kína, Franciaország) már hivatalos Froyo telepíthető a telefonokra. Hamarosan várható a többi régióra (DE, CEE) is a 2.2. A Motorola az európai piacra 2011. második negyedévére ígérte, hogy Európában elérhető lesz a Froyo, tehát kis türelem, mire mindenhol kiadják. Amennyiben FR (francia) szoftverrel rendelkező telefonod van, a Motorola Software Updater segítségével máris frissíthető a rendszer.
    Habár kiszivárgott időközben egy nem hivatalos Gingerbread (2.3-as) rendszer is, a Motorola álláspontja szerint ez csak egy belső tesztverzió, és nem fog érkezni hivatalos 2.3.

    - Tehát valahogy elérhető a 2.2-es vagy a 2.3-as frissítés?
    Igen. Vannak úgynevezett kiszivárgott ROM-ok, amiket fejlesztőknek szánt a Motorola, ezeket fel lehet rakni házilag is. Erről bővebben lásd a FAQ Mélyvíz részét. Figyelem: az ilyen nem hivatalos szoftveres ügyködések a garancia elveszítéséhez vezethetnek!

    - Mi ez a sok verzió, nekem 2.1-nél nagyobb verziószámot ír a telefonom a Settingsben?
    A Motorola készülékein a Blur szoftverrel kiegészített Android verziók futnak. Ezek alapján külön verziószámmal látja el a Motorola az általa kibocsátott Android verziókat.
    Az Android 2.1-es verziójú Rom verziók: 2.21, 2.34, 2.51.0 és 2.51.1. Az európai piacra érkező Froyok számozása 3.4.x lesz. Az egyes verziókról tájékozódhatsz ebben az angol nyelvű fórumban: [link]

    - Érdemes-e a telefonom a hivatalos 2.51-es verzióra frissíteni?
    A fórumban többen feltették már, és határozottan jó véleményük volt az új verzióról. Kb ezekről számoltak be: kicsit jobb akkumulátor idő, a hívás utáni hosszú híváskijelző hiba megszűnése, kapcsolat képek összekeverése hiba megszűnése, kamera alkalmazás lefagyás hiba javulása, wifi kapcsolódási hibák javulása. Részletesebben összegyűjtve itt: [link]

    - Hogyan tudok 2.51-es verzióra frissíteni?
    A Motorola honlapjáról le kell tölteni a Motorola Update programot, és az végigvezet a frissítésen. Előtte a számítógépen telepíteni kell a telefon driverét. Fontos, hogy előtte töltsd fel a telefon akkumulátorát 100%-ra. Tanácsos továbbá elmenteni az adataid, bár az így elvégzett frissítés után a telefonon lévő adatok elvileg megmaradnak.

    - Meg tudom osztani a telefonomról a mobilnetet a számítógéppel?
    Igen, olvasd el x-Pet leírását: [link]

    - Elég gyér a gyári kamera szoftver, mit tehetek?
    A Camera 360 nevű alkalmazás letölthető a Marketről, aminek több funkciója van, de sajnos sok beállításhoz ez sem fér hozzá. Minőségi javulást nem feltétlenül hoz, és sajnos eléggé zabálja is az akksit. Az XDA fórumon elérhető olyan patch, ami Froyo alatt javítja a képek minőségét a gyári szoftverrel

    - Fényképezés után a kamera alkalmazás lefagy, bezárul. Mi lehet a gond?
    Ez a hiba a 2.34-es verziónál fordult elő néhány embernél, és számukra a 2.51-es verzióra való frissítés megoldotta a problémát. Fényképezési/videófelvétel problémák esetén a Settings/Applications/Manage applications/All menüben érdemes a Camera alkalmazásra egy Clear data-t nyomni, majd újraindítani a telefont, sok esetben ez is segít.

    - Honnan tudok leszedni iGO-t?
    A Nav N GO androidos termékei (iGO My Way és a Motonav) külön nem vásárolhatóak meg, csak úgy lehet hozzájuk jutni, ha a gyártó a telefonhoz megveszi a licenszet, mint pl. a Samsung Galaxy Spica, vagy a Motorola XT720 esetén is történt. Nem hardveres korlátai vannak, hogy nem futhat a készüléken, hanem a cég üzletpolitikájából adódik, hogy Defyn használni nem legális, hiszen a Motorola nem adja hozzá. Ebből kifolyólag ebben a topikban az iGO beszerzésével kapcsolatos kérdések értelmüket vesztik, mivel wareznak számítanak.

    - Akkor milyen navigációt tudok használni?
    Ha van mobilneted, akkor a gyárilag telepített Google Maps jó lehet egyszerűbb navigációra, de sajnos a hangos navigációja nálunk nem engedélyezett, és netről szedi le a térképet a program. Teljes értékű, netet nem igénylő megoldás pl. a Sygic Aura, ami 8e forint környékén beszerezhető, de ezen kívül is léteznek alternatívák (pl. NDrive, Navigon, CoPilot, de a Google a barátod...).

    - Hogyan tudom a QR kódot használni?
    Kell hozzá egy kódolvasó, pl. a Barcode Scanner, ami ingyenesen letölthető a Marketről. A telefon kameráját használva értelmezi a kódot, és automatikusan a linkelt oldalra irányít.

    - Nem működik a flash, miért?
    Flash támogatás csak 2.2-es rendszertől lesz. Addig is fél megoldás gyanánt meg lehet próbálkozni a Skyfire nevű böngészővel, ami képes lejátszani némely weboldalakon a videókat.

    - Nem szeretném, hogy minden kép megjelenjen a Galleryben, mit csináljak?
    Amelyik könyvtár tartalmát nem szeretnéd látni a Galleryben oda hozz létre egy filet .nomedia névvel.

    - Zavarnak a reklámok, mit tudok tenni ellenük?
    Ha rootolt telefonod van, a legegyszerűbb megoldás, ha a Marketről letöltöd az AdFree nevű programot, ez blokkolja a reklámok megjelenítését. Másik lehetőség, hogy amennyiben semmiféle élő hálózati kapcsolat nincsen, a reklámok nem is tudnak letöltődni a netről.

    - Milyen programot javasoltok?
    A programok használata egyéntől függ, van aki csak 1-2 programot telepít, másoknak a gyári 1.3 GB hely is kevés. Néhányan megosztották a programjaikat a fórumban, mások listája elérhető az Appbrain oldalán.
    Hakkuuuh, tzl, rum-cájsz
    ABE

    - Vannak-e Főzött (Custom) Romok a telefonra, hogyan kell őket telepíteni?
    Ha ilyen igényeid vannak, ebben a fórumban tudsz tájékozódni:
    Motorola DEFY - MÉLYVÍZ

    Ajánlott oldalak

    DEFY teszt és adatlap
    Új vagyok az Android világában, hogyan induljak el? Ezt a cikket pont Neked írták
    Keresek egy alkalmazást, melyik program az, amelyik…? Androidos alkalmazások topikja
    Ha tudni szeretnéd a legfrissebb információkat: XDA-Developers DEFY fórum

    Szerzők:ABE, Rum-cájsz
    Utolsó módosítás: 2011.05.26.
    A tévedés joga fenntartva

    [ Szerkesztve ]

    =Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

  • BioNiCMaN

    addikt

    Próba. :P

    [ Szerkesztve ]

    Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

  • BioNiCMaN

    addikt

    válasz BioNiCMaN #5310 üzenetére

    Mint azt rudi cikkéből megtudhattuk, újtára indul az Intel Sandy Bridge processzoraihoz való legfejlettebb vezérlőchip, a Z68.

    Nem kellett sokáig várni, hogy az ASRock piacra dobja első Z68-as chipkészletre épülő alaplapjait, név szerint

    A Z68 Extreme4-et

    a Z68 Pro3-at

    és a Z68 Pro3-M-et.

    A Z68-as chipkészlet egyesíteni próbálja a P67 és a H67 kedvező tulajdonságait, így a processzorba integrál grafikus magot is használhatjuk és a tuningról sem kell lemondanunk. Mindhárom lapon találunk D-Sub és DVI-D kimenetet, ezen kívül az Extreme 4-en HDMI-t és Display Portot, a Pro3-on HDMI-t, a Pro3-M-en Display Portot.

    A három lap tulajdonságai az alábbi ábra hivatott szemléltetni.

    Jó hír azoknak, akik elégedettek régebbi LGA 775 kompatibilis CPU hűtőjükkel és meg szeretnék tartani azt, hogy mindhárom lap úgynevezett Combo Cooler Options rendszerű, amely az LGA 1155/1156 –os hűtőkön kívül az LGA 775-ös foglalatúakat is támogatja.

    Sandy Bridge topik, érdemes elolvasni az 1. hsz-t.

    Remélem a jövőben egyre több Z68-as ASRock tulajdonos osztja meg itt tapasztalatait, illetve ad választ a lapokkal felmerülő kérdésekre.

    Kelt: 2011. május 29.

    Az első hozzászólást készítette:

    BioNiCMaN

    [ Módosította: KrAt ]

    Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

  • BioNiCMaN

    addikt

    válasz BioNiCMaN #5311 üzenetére

    Mint azt rudi cikkéből megtudhattuk, újtára indul az Intel Sandy Bridge processzoraihoz való legfejlettebb vezérlőchip, a Z68.

    Nem kellett sokáig várni, hogy az ASRock piacra dobja első Z68-as chipkészletre épülő alaplapjait, név szerint

    A Z68 Extreme4-et

    a Z68 Pro3-at

    és a Z68 Pro3-M-et.

    A Z68-as chipkészlet egyesíteni próbálja a P67 és a H67 kedvező tulajdonságait, így a processzorba integrál grafikus magot is használhatjuk és a tuningról sem kell lemondanunk. Mindhárom lapon találunk D-Sub és DVI-D kimenetet, ezen kívül az Extreme 4-en HDMI-t és Display Portot, a Pro3-on HDMI-t, a Pro3-M-en Display Portot.

    A három lap tulajdonságai az alábbi ábra hivatott szemléltetni.

    Jó hír azoknak, akik elégedettek régebbi LGA 775 kompatibilis CPU hűtőjükkel és meg szeretnék tartani azt, hogy mindhárom lap úgynevezett Combo Cooler Options rendszerű, amely az LGA 1155/1156 –os hűtőkön kívül az LGA 775-ös foglalatúakat is támogatja.

    Sandy Bridge topik, érdemes elolvasni az 1. hsz-t.

    Remélem a jövőben egyre több Z68-as ASRock tulajdonos osztja meg itt tapasztalatait, illetve ad választ a lapokkal felmerülő kérdésekre.

    Kelt: 2011. május 29.

    Az első hozzászólást készítette:

    BioNiCMaN

    [ Szerkesztve ]

    Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

  • BioNiCMaN

    addikt

    válasz BioNiCMaN #5312 üzenetére

    Mint azt rudi cikkéből megtudhattuk, újtára indul az Intel Sandy Bridge processzoraihoz való legfejlettebb vezérlőchip, a Z68.

    Nem kellett sokáig várni, hogy az ASRock piacra dobja első Z68-as chipkészletre épülő alaplapjait, név szerint

    A Z68 Extreme4-et

    a Z68 Pro3-at

    és a Z68 Pro3-M-et.

    A Z68-as chipkészlet egyesíteni próbálja a P67 és a H67 kedvező tulajdonságait, így a processzorba integrál grafikus magot is használhatjuk és a tuningról sem kell lemondanunk. Mindhárom lapon találunk D-Sub és DVI-D kimenetet, ezen kívül az Extreme 4-en HDMI-t és Display Portot, a Pro3-on HDMI-t, a Pro3-M-en Display Portot.

    A három lap tulajdonságai az alábbi ábra hivatott szemléltetni.

    Jó hír azoknak, akik elégedettek régebbi LGA 775 kompatibilis CPU hűtőjükkel és meg szeretnék tartani azt, hogy mindhárom lap úgynevezett Combo Cooler Options rendszerű, amely az LGA 1155/1156 –os hűtőkön kívül az LGA 775-ös foglalatúakat is támogatja.

    Sandy Bridge topik, érdemes elolvasni az 1. hsz-t.

    Remélem a jövőben egyre több Z68-as ASRock tulajdonos osztja meg itt tapasztalatait, illetve ad választ a lapokkal felmerülő kérdésekre.

    Kelt: 2011. május 29.
    Utolsó frissítés: 2011. május 31.

    Az első hozzászólást készítette:

    BioNiCMaN

    [ Szerkesztve ]

    Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

  • Воланд

    titán

    Képeken ott van, hogy mit kell csinálni. Lényeg, hogy ne azzal a fiókkal jelentkezz be, amit át akarsz irányítani.

    A kulcsot ugyan úgy a
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList alatt kell módosítani, csak nyisd le azt a fület és keresd meg a felhasználónak megfelelő ProfileImagePath kulcsot és azt írd át a kívánt értékre. Persze itt is ugyan úgy át kell másolni a mappákat az új helyükre, mert magától nem helyezi át.

    [ Szerkesztve ]

    "Woland egy fura sátán, nem Isten ellenfele, hanem afféle küldötte, végrehajtója egy megromlott emberi világban, csak annyi rossz van benne, amennyi itt rátapadt."

  • BioNiCMaN

    addikt

    Intel Sandy Bridge

    2011 január 3-án az Intel útjára indította az új generációs processzorcsaládját, melyet Sandy Bridge-nek hívunk. Az új jövevények már 32nm-es gyártástechnológián készültek és a központi processzormagok mellett egy fejlett grafikus mag is található. A processzorokhoz a H67-es és a P67-es vezérlőhíd lesz elérhető az asztali, Sugar Bay platformok esetében. Fontos megemlíteni, hogy az integrált grafikus mag használata csak a H67-es lapkakészlettel szerelt alaplapokon lehetséges, míg a tuningot csak a P67-es lapkakészlet "támogatja" K (szorzózár mentes) jelzésű processzorok esetén. Ezek hasonló képességekkel rendelkeznek, melyet az alábbi képen lévő vázlatok foglalnak össze.

    2011 május 5-én egy újabb vezérlőhíddal gazdagodott a Sugar Bay platform, nevezetesen a Z68-al. Az új chipset a P67 és a H67 tulajdonságait ötvözi, konkrétabban: egy, Z68-ra épülő alaplapokban már lehetőségünk van a CPU-ba integrált grafikus mag összes funkciójának kihasználására, miközben sem a tuningról, sem pedig egy esetleges többvideokártyás rendszerről nem kell lemondanunk. Emellett még két fontos újdonságot érdemes megemlíteni a Z68-as chipsettel kapcsolatban, az egyik az Intel Smart Response, a másik pedig a Virtu. Bővebben ezekről itt olvashattok. Az alábbi képen a Z68-as chipset tulajdonságai láthatóak.

    Bővebb információt a különböző chipsetekről ezen a linken találtok.

    Az Intel 2011 január 31-én bejelentette, hogy egy szoftveres úton javíthatatlan hiba okán visszahívják az összes leszállított 6-os szériába tartozó vezérlőlapkát. A probléma a SATA-vezérlőben található, amin egy ideig jól működnek a csatlakoztatott meghajtók, de idővel a teljesítménye fokozatosan csökken, bizonyos időtartam eltelte után jelentősen visszavetve a teljes számítógép sebességét. Az információk szerint csak a 3 Gbps-os SATA portok rendelkeznek ezzel a hibával. A javított verziójú lapkák szállítása február végén elkezdődött, várhatóan az új vezérlőhidak gyártása valószínűleg csak áprilisra fog felfutni. A javított chipset-el rendelkező alaplapokon és csomagolásukon a B3 jelölés szerepel (kép1, kép2). Forrás és bővebb információ a következő linkeken elérhető: link1, link2, link3, link4.

    Főbb adatok (processzor):
    - LGA 1155 tokozás
    - maximum 4 processzormag
    - 256 kB-os L2 cache magonként, valamint egy 8 MB-os megosztott L3 cache (i5 esetén 6MB, i3 esetén 3MB az l3 cache mérete)
    - Hyper-Threading
    - Turbo Boost 2.0 technológia
    - kétcsatornás DDR3 memóriavezérlő (hivatalosan 1,5V-on üzemelő 1333MHz-s memóriákat támogat)
    - 16 csatornát biztosító PCI Express 2.0-s vezérlő
    - AVX utasításkészlet

    Főbb adatok (grafikus mag):
    - HD Graphics 2000 és 3000
    - AMD Fast Z Clear és Hierarchical Z eljárások támogatása
    - DirectX 10.1
    - OpenGL 3.0
    - Intel InTru 3D (3D-s Blu-ray filmek lejátszását teszi lehetővé, csak a H67-es lapkakészletnél)

    A Sandy Bridge processzorok adatai (Típus, órajel/Turbo Boost órajel, Fogyasztás (TDP), HD Graphics Turbo órajel és típus):

    i7-2600K (4 mag) 3,4/3,8 GHz 95 W 1350 MHz (3000)
    i7-2600 (4 mag) 3,4/3,8 GHz 95 W 1350 MHz (2000)
    i7-2600S (4 mag) 2,8/3,8 GHz 65 W 1350 MHz (2000)
    i5-2500K (4 mag) 3,3/3,7 GHz 95 W 1100 MHz (3000)
    i5-2500 (4 mag) 3,3/3,7 GHz 95 W 1100 MHz (2000)
    i5-2500S (4 mag) 2,7/3,7 GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i5-2500T (4 mag) 2,3/3,3 GHz 45 W 1100 MHz (2000)
    i5-2400 (4 mag) 3,1/3,4 GHz 95 W 1100 MHz (2000)
    i5-2400S (4 mag) 2,5/3,3 GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i5-2390T (2 mag) 2,7/3,5 GHz 35 W 1100 MHz (2000)
    i5-2300 (4 mag) 2,8/3,1 GHz 95 W 1100 MHz (2000)
    i3-2120 (2 mag) 3,3/- GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i3-2100 (2 mag) 3,1/- GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i3-2100T (2 mag) 2,5/- GHz 35 W 1100 MHz (2000)

    Tesztek:

    PROHARDVER!
    PROHARDVER! - Z68
    PROHARDVER! - i3-2100

    techPowerUp!
    bit-tech
    bit-tech - Z68
    AnandTech
    AnandTech - Z68
    AnandTech - SSD Caching
    Overclockers

    Segítség a tuninghoz:

    Sandy bridge OC Guide
    Ultimate Sandy Bridge OC Guide + P67A-UD7 Performance Review

    Hivatalos Intel dokumentációk:
    2nd Generation Intel® Core™ Processor Family Desktop Datasheet - Volume 1
    2nd Generation Intel® Core™ Processor Family Desktop Datasheet - Volume 2

    Intel által megadott ajánlott feszültségértékek:

    Egy kis előzmény a Bloomfield topikban található.

    A topikot nyitotta:

    Cybertrone

    Az első hozzászólást kicsit kipofozta:

    woland_y2k

    A képekért köszönet:

    BioNiCMaN

    [ Szerkesztve ]

    Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

  • BioNiCMaN

    addikt

    Intel Sandy Bridge

    2011 január 3-án az Intel útjára indította az új generációs processzorcsaládját, melyet Sandy Bridge-nek hívunk. Az új jövevények már 32nm-es gyártástechnológián készültek és a központi processzormagok mellett egy fejlett grafikus mag is található. A processzorokhoz a H67-es és a P67-es vezérlőhíd lesz elérhető az asztali, Sugar Bay platformok esetében. Fontos megemlíteni, hogy az integrált grafikus mag használata csak a H67-es lapkakészlettel szerelt alaplapokon lehetséges, míg a tuningot csak a P67-es lapkakészlet "támogatja" K (szorzózár mentes) jelzésű processzorok esetén. Ezek hasonló képességekkel rendelkeznek, melyet az alábbi képen lévő vázlatok foglalnak össze.

    2011 május 5-én egy újabb vezérlőhíddal gazdagodott a Sugar Bay platform, nevezetesen a Z68-al. Az új chipset a P67 és a H67 tulajdonságait ötvözi, konkrétabban: egy, Z68-ra épülő alaplapokban már lehetőségünk van a CPU-ba integrált grafikus mag összes funkciójának kihasználására, miközben sem a tuningról, sem pedig egy esetleges többvideokártyás rendszerről nem kell lemondanunk. Emellett még két fontos újdonságot érdemes megemlíteni a Z68-as chipsettel kapcsolatban, az egyik az Intel Smart Response, a másik pedig a Virtu. Bővebben ezekről itt olvashattok. Az alábbi képen a Z68-as chipset tulajdonságai láthatóak.

    Bővebb információt a különböző chipsetekről ezen a linken találtok.

    Az Intel 2011 január 31-én bejelentette, hogy egy szoftveres úton javíthatatlan hiba okán visszahívják az összes leszállított 6-os szériába tartozó vezérlőlapkát. A probléma a SATA-vezérlőben található, amin egy ideig jól működnek a csatlakoztatott meghajtók, de idővel a teljesítménye fokozatosan csökken, bizonyos időtartam eltelte után jelentősen visszavetve a teljes számítógép sebességét. Az információk szerint csak a 3 Gbps-os SATA portok rendelkeznek ezzel a hibával. A javított verziójú lapkák szállítása február végén elkezdődött, várhatóan az új vezérlőhidak gyártása valószínűleg csak áprilisra fog felfutni. A javított chipset-el rendelkező alaplapokon és csomagolásukon a B3 jelölés szerepel (kép1, kép2). Forrás és bővebb információ a következő linkeken elérhető: link1, link2, link3, link4.

    Főbb adatok (processzor):
    - LGA 1155 tokozás
    - maximum 4 processzormag
    - 256 kB-os L2 cache magonként, valamint egy 8 MB-os megosztott L3 cache (i5 esetén 6MB, i3 esetén 3MB az l3 cache mérete)
    - Hyper-Threading
    - Turbo Boost 2.0 technológia
    - kétcsatornás DDR3 memóriavezérlő (hivatalosan 1,5V-on üzemelő 1333MHz-s memóriákat támogat)
    - 16 csatornát biztosító PCI Express 2.0-s vezérlő
    - AVX utasításkészlet

    Főbb adatok (grafikus mag):
    - HD Graphics 2000 és 3000
    - AMD Fast Z Clear és Hierarchical Z eljárások támogatása
    - DirectX 10.1
    - OpenGL 3.0
    - Intel InTru 3D (3D-s Blu-ray filmek lejátszását teszi lehetővé, csak a H67-es lapkakészletnél)

    A Sandy Bridge processzorok adatai (Típus, órajel/Turbo Boost órajel, Fogyasztás (TDP), HD Graphics Turbo órajel és típus):

    i7-2600K (4 mag) 3,4/3,8 GHz 95 W 1350 MHz (3000)
    i7-2600 (4 mag) 3,4/3,8 GHz 95 W 1350 MHz (2000)
    i7-2600S (4 mag) 2,8/3,8 GHz 65 W 1350 MHz (2000)
    i5-2500K (4 mag) 3,3/3,7 GHz 95 W 1100 MHz (3000)
    i5-2500 (4 mag) 3,3/3,7 GHz 95 W 1100 MHz (2000)
    i5-2500S (4 mag) 2,7/3,7 GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i5-2500T (4 mag) 2,3/3,3 GHz 45 W 1100 MHz (2000)
    i5-2400 (4 mag) 3,1/3,4 GHz 95 W 1100 MHz (2000)
    i5-2400S (4 mag) 2,5/3,3 GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i5-2390T (2 mag) 2,7/3,5 GHz 35 W 1100 MHz (2000)
    i5-2300 (4 mag) 2,8/3,1 GHz 95 W 1100 MHz (2000)
    i3-2120 (2 mag) 3,3/- GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i3-2100 (2 mag) 3,1/- GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i3-2100T (2 mag) 2,5/- GHz 35 W 1100 MHz (2000)

    Tesztek:

    PROHARDVER!
    PROHARDVER! - Z68
    PROHARDVER! - i3-2100

    techPowerUp!
    bit-tech
    bit-tech - Z68
    AnandTech
    AnandTech - Z68
    AnandTech - SSD Caching
    Overclockers

    Segítség a tuninghoz:

    Sandy bridge OC Guide
    Ultimate Sandy Bridge OC Guide + P67A-UD7 Performance Review

    Hivatalos Intel dokumentációk:
    2nd Generation Intel® Core™ Processor Family Desktop Datasheet - Volume 1
    2nd Generation Intel® Core™ Processor Family Desktop Datasheet - Volume 2

    Intel által megadott ajánlott feszültségértékek:

    Egy kis előzmény a Bloomfield topikban található.

    A topikot nyitotta:

    Cybertrone

    Az első hozzászólást készítette:

    woland_y2k

    A képekért köszönet:

    BioNiCMaNnek

    [ Szerkesztve ]

    Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

  • BioNiCMaN

    addikt

    Intel Sandy Bridge

    2011 január 3-án az Intel útjára indította az új generációs processzorcsaládját, melyet Sandy Bridge-nek hívunk. Az új jövevények már 32nm-es gyártástechnológián készültek és a központi processzormagok mellett egy fejlett grafikus mag is található. A processzorokhoz a H67-es és a P67-es vezérlőhíd lesz elérhető az asztali, Sugar Bay platformok esetében. Fontos megemlíteni, hogy az integrált grafikus mag használata csak a H67-es lapkakészlettel szerelt alaplapokon lehetséges, míg a tuningot csak a P67-es lapkakészlet "támogatja" K (szorzózár mentes) jelzésű processzorok esetén. Ezek hasonló képességekkel rendelkeznek, melyet az alábbi képen lévő vázlatok foglalnak össze.

    2011 május 5-én egy újabb vezérlőhíddal gazdagodott a Sugar Bay platform, nevezetesen a Z68-al. Az új chipset a P67 és a H67 tulajdonságait ötvözi, konkrétabban: egy, Z68-ra épülő alaplapokban már lehetőségünk van a CPU-ba integrált grafikus mag összes funkciójának kihasználására, miközben sem a tuningról, sem pedig egy esetleges többvideokártyás rendszerről nem kell lemondanunk. Emellett még két fontos újdonságot érdemes megemlíteni a Z68-as chipsettel kapcsolatban, az egyik az Intel Smart Response, a másik pedig a Virtu. Bővebben ezekről itt olvashattok. Az alábbi képen a Z68-as chipset tulajdonságai láthatóak.

    Bővebb információt a különböző chipsetekről ezen a linken találtok.

    Az Intel 2011 január 31-én bejelentette, hogy egy szoftveres úton javíthatatlan hiba okán visszahívják az összes leszállított 6-os szériába tartozó vezérlőlapkát. A probléma a SATA-vezérlőben található, amin egy ideig jól működnek a csatlakoztatott meghajtók, de idővel a teljesítménye fokozatosan csökken, bizonyos időtartam eltelte után jelentősen visszavetve a teljes számítógép sebességét. Az információk szerint csak a 3 Gbps-os SATA portok rendelkeznek ezzel a hibával. A javított verziójú lapkák szállítása február végén elkezdődött, várhatóan az új vezérlőhidak gyártása valószínűleg csak áprilisra fog felfutni. A javított chipset-el rendelkező alaplapokon és csomagolásukon a B3 jelölés szerepel (kép1, kép2). Forrás és bővebb információ a következő linkeken elérhető: link1, link2, link3, link4.

    Főbb adatok (processzor):
    - LGA 1155 tokozás
    - maximum 4 processzormag
    - 256 kB-os L2 cache magonként, valamint egy 8 MB-os megosztott L3 cache (i5 esetén 6MB, i3 esetén 3MB az l3 cache mérete)
    - Hyper-Threading
    - Turbo Boost 2.0 technológia
    - kétcsatornás DDR3 memóriavezérlő (hivatalosan 1,5V-on üzemelő 1333MHz-s memóriákat támogat)
    - 16 csatornát biztosító PCI Express 2.0-s vezérlő
    - AVX utasításkészlet

    Főbb adatok (grafikus mag):
    - HD Graphics 2000 és 3000
    - AMD Fast Z Clear és Hierarchical Z eljárások támogatása
    - DirectX 10.1
    - OpenGL 3.0
    - Intel InTru 3D (3D-s Blu-ray filmek lejátszását teszi lehetővé, csak a H67-es lapkakészletnél)

    A Sandy Bridge processzorok adatai (Típus, órajel/Turbo Boost órajel, Fogyasztás (TDP), HD Graphics Turbo órajel és típus):

    i7-2600K (4 mag) 3,4/3,8 GHz 95 W 1350 MHz (3000)
    i7-2600 (4 mag) 3,4/3,8 GHz 95 W 1350 MHz (2000)
    i7-2600S (4 mag) 2,8/3,8 GHz 65 W 1350 MHz (2000)
    i5-2500K (4 mag) 3,3/3,7 GHz 95 W 1100 MHz (3000)
    i5-2500 (4 mag) 3,3/3,7 GHz 95 W 1100 MHz (2000)
    i5-2500S (4 mag) 2,7/3,7 GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i5-2500T (4 mag) 2,3/3,3 GHz 45 W 1100 MHz (2000)
    i5-2400 (4 mag) 3,1/3,4 GHz 95 W 1100 MHz (2000)
    i5-2400S (4 mag) 2,5/3,3 GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i5-2390T (2 mag) 2,7/3,5 GHz 35 W 1100 MHz (2000)
    i5-2300 (4 mag) 2,8/3,1 GHz 95 W 1100 MHz (2000)
    i3-2120 (2 mag) 3,3/- GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i3-2100 (2 mag) 3,1/- GHz 65 W 1100 MHz (2000)
    i3-2100T (2 mag) 2,5/- GHz 35 W 1100 MHz (2000)

    Tesztek:

    PROHARDVER!
    PROHARDVER! - Z68
    PROHARDVER! - i3-2100

    techPowerUp!
    bit-tech
    bit-tech - Z68
    AnandTech
    AnandTech - Z68
    AnandTech - SSD Caching
    Overclockers

    Segítség a tuninghoz:

    Sandy bridge OC Guide
    Ultimate Sandy Bridge OC Guide + P67A-UD7 Performance Review

    Hivatalos Intel dokumentációk:
    2nd Generation Intel® Core™ Processor Family Desktop Datasheet - Volume 1
    2nd Generation Intel® Core™ Processor Family Desktop Datasheet - Volume 2

    Intel által megadott ajánlott feszültségértékek:

    Egy kis előzmény a Bloomfield topikban található.

    A topikot nyitotta:

    Cybertrone

    Az első hozzászólást készítette:

    woland_y2k

    A képekért köszönet:

    BioNiCMaNnek

    Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

  • rum-cajsz

    őstag

    Motorola DEFY - gyakran ismételt kérdések, hasznos információk
    Olvasd el alaposan ezt a hozzászólást, mielőtt kérdeznél! De tényleg...

    A készülékről röviden:
    800MHz Cortex-A8 processzor (TI OMAP3630 chipset)
    512 MB RAM / 2048 MB ROM
    1500mAh akku
    3.7"-es kapacitív TFT kijelző, amelynek 480*854-es a felbontása
    5 MP-es, AF-os kamera LED-del
    WiFi, GPS, BlueTooth, gyorsulásmérő, 3 tengelyű mágneses szenzor, fényérzékelő, közelségérzékelő

    Tartalom:
    Motorola DEFY - gyakran ismételt kérdések, hasznos információk
    Előzetesen
    Vásárlás, vásárlás előtt
    Használatba vétel, ismétlődő kérdések
    Hardver kérdések, típushibák
    Szoftver kérdések, problémák
    Ajánlott oldalak

    Előzetesen

    A következő rész tartalmából: Pamela érzéki masszázst ad Fernándónak, aki ezért megkéri a kezét, de Pamela közben rájön, hogy Fernándót nőből operálták férfivá, és különben is, ő Hozéármándóba szerelmes.
    Mielőtt belecsapnánk a lecsóba: a Defy egy Android rendszerű okostelefon, ennek megfelelően kis beletanulást igényel, ha minden funkcióját ki akarod használni, és a saját ízlésednek megfelelően szeretnéd testre szabni. Ennek első lépése, hogy elolvasod a használati útmutatót, illetve végigböngészed a telefon beállítási lehetőségeit és opcióit. Hidd el, sokkal hamarabb és sokkal több kérdésedre kapsz választ, ha foglalkozol egy kicsit a telefonnal, és nem a fórumba rohansz egyből minden egyes apró problémával.

    A topikban meglehetősen sok tapasztalat összegyűlt, a több mint 20000 hozzászólásból egy esszencia van kigyűjtve a következő sorokban. Az új és régi tagokat is szépen kérjük, hogy figyelmesen böngésszék végig ezt az irományt, a folyamatos frissítéssel és bővítéssel igyekszünk levenni a terhet a topikról, hogy az ismétlődő kérdések lepjék el. Ha valamit mégsem találsz meg itt, először használd a fórum keresőjét, ez sokszor hamarabb vezet eredményre, mintha kérdeznél. Fórumtársaidat és ezen írás készítőit is megtiszteled azzal, ha nem kell sokadszorra is ugyanazokra a kérdésekre válaszolniuk. Légy tekintettel arra, hogy más ideje is drága, ne élj vissza az emberek segítőkészségével... Ha mégis van megválaszolatlan kérdésed, szeretettel várunk a topicban, de a problémáddal kapcsolatban ne privátban keresd meg a tagokat, hiszen azért van a fórum, hogy ott gyűljön a tudásanyag.

    Haladó felhasználók részére ezt a leírást is javasoljuk: DEFY MÉLYVÍZ

    Vásárlás, vásárlás előtt

    - Ezt vegyem, vagy másik telefont válasszak?
    Neked kell eldöntened, hogy mi a lényeges számodra, a tesztben megtalálhatóak a fontosabb tulajdonságok. Ami kiemeli a többi telefon közül, az egyrészt a “strapafon” mivolta, tehát pornak, ütésnek, karcolásnak, víznek az átlaghoz képest jobban ellenáll. Másrészt pedig a telefon súlyát és méreteit tekintve nagyon kellemes adottságokkal rendelkezik, nem túl nagy, nem túl kicsi, kényelmes használni és hordani. Azt mindenképpen vedd figyelembe, hogy ez egy okostelefon, tehát ennek megfelelően bonyolultabb cucc, mint egy Nokia 3310.

    - Milyen színekben létezik a telefon?
    Van a fekete verzió, a bugyikék, illetve a fehér. Ez utóbbinál a telefon közepe fehér csak, a többi része fekete. A fekete verzió képernyő körüli kerete lakkozott, ez sajnos sérülékenyebb is.

    - Hol érdemes megvenni a telefont?
    Az árak folyamatosan változnak, ezért érdemes böngészni a netet a legjobb ajánlat után.

    - Szolgáltatónál tényleg függetlenül kapom a telefont?
    Olyan visszajelzések érkeztek a fórumba, miszerint mind a T-Mobile-os, mind a Vodafone-os készülék elfogadja bármely szolgáltató kártyáit, tehát függetlenek. Ugyanakkor ez még nem garancia arra, hogy te is függetlenként fogod megkapni, hiszen változnak a készletek, elképzelhető, hogy idővel SIM lockot kapnak az újabb szállítmányból származó készülékek.

    - Eltérnek valamiben a szolgáltatói telefonok?
    A szolgáltatói telefonok általában a Blur mentes szoftver verzióval érkeznek, hardveresen eltérés nincsen.

    - Ha mégis függő telefont kapok, hogyan tudom függetleníteni?
    A szolgáltatótól tudsz vásárolni függetlenítő kódot. Illegális megoldásokról nem beszélünk ezen a fórumon.

    - Milyen garancia jár a telefonhoz?
    Több variáció is van:
    - Motorola gyári 2 év garancia
    - GSM boltos (EU) garancia: általában 1 év teljeskörű garanciát jelent a bolt saját szervizében, ehhez néha hozzácsapnak plusz 1 év szoftver garanciát
    - szolgáltatónál garancia: 1 vagy 2 év (nem teljesen tisztázott, elvileg 2 év Motorola garancia ez is)
    A pontos garanciális feltételeknek minden esetben ajánlott utánakérdezni vásárlás előtt.

    - Azt olvastam, hogy megszűnt a Motoker Kft. Ki foglalkozik akkor a garanciális javításokkal?
    Valóban megszűnt ez a cég, de ők csak a forgalmazást intézték Magyarországon. A szervizelést eddig is, és ezentúl is a Cordon Electronics (régi nevén Cirma Kft.) végzi.
    Elérhetőségük: 1045 Budapest Széchenyi tér 9., Telefon: +361-272-0708.

    Használatba vétel, ismétlődő kérdések

    - Van magyar nyelv a telefonon, vagy fel lehet tenni?
    Hivatalosan nem érhető el magyar nyelv a telefonra, és gyakorlatilag teljesen biztos, hogy a 2.2-es frissítés során sem fog belekerülni a magyar nyelv támogatása. Egyelőre csak a Cyanogen Modban (CM7) van magyar nyelv illetve rovásírás, de ez nem hivatalos ROM, ezért ennek telepítése csak saját felelősségre végezhető el (lásd később a Mélyvíz témánál).

    - Hol találok magyar nyelvű használati utasítás?
    Innen letölthető

    - Használtan vettem a telefont, de nem tudom kitörölni az előző tulaj adatait. Mit tehetek?
    Sajnos erre csak a factory reset a megoldás (elérhető a Settings/Privacy alatt), mivel a Marketről megvásárolt/letöltött programokat a Google accounthoz társítja a telefon, így teljes nullázás szükséges az elsődleges fiók törléséhez. Factory reset után olyan lesz a telefon szoftveresen, mintha a boltból újan vetted volna.

    - Mi az a MotoBlur?
    Röviden: az egy szar. Itt található róla egy angol nyelvű tájékoztató: [link] A MotoBlur alapvetően két részből áll: egyrészt jelenti a Motorola saját homescreen felületét, másrészt például olyan szolgáltatásokat, hogy a MotoBlur accounton keresztül pl. a Facebook profilt össze lehet hangolni a telefonkönyvvel.

    - Nem ajánlja fel MotoBlur account létrehozását a telefon, mit tegyek?
    Alapvetően két ROM fordul elő a Defyken: az egyik, amelyikben teljes értékű MotoBlur van, ez van általában a GSM boltos telefonokon (angolul “blur version”-nek hívják). A másik pl. a T-mobile és a Vodafone által is forgalmazott készülékeken található szoftver, amit mi "fél MotoBlur" vagy "Blur-mentes" verziónak nevezünk (angolul “deblur version”-nek hívják). Itt nincsen account létrehozási lehetőség (bár az ikonja megjelenik, mégsem lehet Facebook accountot sem hozzáadni), és az ezzel járó sallang, csak a Motorola felület. Ezt lecsekkolni a Settings/About phone/System version menüpont alatt lehet, az előbbiek Blur_Version jelölésűek, az utóbbiak Moto_Version jelölésűek. Tapasztalatok szerint a Moto_version kicsit gyorsabb, bár ez főképp a 2.21/2.34-es verzióknál volt észrevehető. A Build number megmutatja, hogy pontosan mi a szoftververziód száma (2.21, 2.34, 2.51, stb.).

    - A telefonkönyben megjelentek a Facebook kontaktok, de nincs szükségem rájuk, mit tegyek?
    Menj a Facebook alkalmazásba, ott a settings menüben a don’t sync lehetőséget válaszd, és máris eltűnnek a Facebook ismerősök a telefonkönyvből. A másik lehetőség, hogy a telefonkönyvben elrejted a felesleges kontaktokat.

    - Nem tetszik a MotoBlur felület, le tudom cserélni?
    Igen, Marketről több ingyenes homescreen felület is letölthető (pl. ADW Launcher, LauncherPro, GO Launcher EX, Zeam, Launcher 7), ezek általában jobban testreszabhatóak, és akár gyorsabbak is, mint a gyári felület.

    - Hogyan tudok ékezeteket használni?
    A Setting/Language&keyboard/Input method alatt válaszd ki a Multi-touch beviteli módot. Ezután lehetőséged lesz az ékezetes betűk használatára, ha egy-egy magánhangzóra hosszan nyomsz. Másik megoldás pl. a Marketről az Anysoft Keyboard, ami ingyenes, és van magyar kiosztása is. Ezen kívül léteznek még más, leginkább fizetős megoldások is, a keyboard szóra érdemes rákeresni a Marketen.

    - Igaz, hogy a telefon egyből felmászik a mobilnetre?
    Ha aktiváltad a Google accountodat, akkor igen, mert egyből megkezdi a szinkronizációt. Ha ezt szeretnéd elkerülni, első indításkor még ne jelentkezz be, hanem tiltsd le a mobilnetet, vagy csatlakozz WiFi hálózatra. Amikor WiFi-re kapcsolódik a telefon, automatikusan azt a hálózatot használja, és nem a mobilnetet. Mindazonáltal nagyon melegen ajánlott valamilyen net elérést biztosítani a telefonnak, hiszen úgy lehet igazán kihasználni a tudását.

    - Hogyan tudom letiltani a mobilnetet?
    Amennyiben abszolút nem szeretnéd, hogy legyen mobilnet a telefonodon, a következő lehetőségeid vannak:
    - Settings/Wireless&Networks/Mobile networks/Access point alatt a hozzáférési pontokat ki lehet törölni, vagy át lehet írni hibásra az adatokat.
    - Setting/Data manager/Data delivery alatt vedd ki a pipát az All mobile data elől

    Ha csak ideiglenesen szeretnéd tiltani a mobilnetet, a legegyszerűbb megoldás, ha felteszed a Marketről ingyenesen leszedhető DCSwitch vagy APNdroid nevű programokat, és kapcsolgatható widgetként kirakod a főképernyőre. Bővített funkcionalitással rendelkezik a SwitchPro vagy a WidgetSoid, ez utóbbi ráadásul ingyenes is.

    Végső megoldásként a “ne múkoggy mobilnet” varázsszóra is hallgat a készülék a beépített Texas Instruments modulációs hangszabályzós ekvalizernek köszönhetően.

    - Be lehet állítani, hogy csak 2G hálózatot használjon a telefon?
    Igen, a Setting/Wireless&Networks/Mobile networks/Select network alatt tudod megadni, hogy melyik üzemmód legyen engedélyezve.

    - És hogyan tudok gyorsan váltani a 2G és 3G között?
    Létezik erre külön program (widget) a Marketen, a 2G vagy 3G kulcsszóra kell rákeresni. Sajnos androidos korlátozás miatt az ilyen widgetek csak annyit tesznek, hogy bevisznek a beállítások közé, tehát nem egy kattintásos a művelet a váltás.

    - Honnan tudok programokat letölteni?
    A Marketen rengeteg program van, köztük van pár magyar is, de alapvetően angolul érdemes keresni. A Market használatához szükség van egy Google accountra, ha van Gmail-es címed, akkor az már accountnak minősül. Ha még nem vagy regisztrálva, akkor a telefon felajánlja a regisztrációt.
    Egyéb (értsd: warez) beszerzési források emlegetése nem a topikba való.

    - A Marketen egyes alkalmazásokat nem látok. Mit tehetek?
    Nemrég vált elérhetővé Magyarországon is a fizetős Market, tehát az ingyenes programok mellett megjelentek a megvásárolható programok is (ha mégsem, akkor érdemes írni a fejlesztőnek). Ennek ellenére előfordulhat, hogy mégsem látható egy-egy fizetős program magyar SIM kártyát használva, ennek a problémánaknak a kiküszöbölésére a legegyszerűbb megoldás, hogy a Marketről letöltöd a Market Enabler programot (rootolt telefon kell a használatához). Ez a program hamis SIM kártya adatot tud küldeni a Marketnek (ajánlott valamilyen US beállítás), így láthatóvá válnak a fizetős alkalmazások. A másik megoldás, hogy olyan külföldi SIM kártyát raksz a telefonba, amely országban már régóta elérhető a teljes értékű Market.
    Megjegyzés: a Marketnek is van saját Settings menüpontja, itt be lehet állítani, hogy mely besorolású tartalmakat akarod látni.

    - Nem működik a Market, megszakad a letöltés vagy a telepítés. Mit tegyek?
    Sajnos ROM-tól, hálózattól függetlenül ez sokakkal előfordul, amit lehet tenni:
    - többször megpróbálni elindítani a letöltést
    - újraindítani a telefont
    - belépni a Gtalk-ba
    - Settings/Applications/Manage applications/All fül alatt a Marketet megkeresni, és Clear data-t nyomni.

    Általában ez utóbbi a legbiztosabb, és leggyorsabban célravezető módszer, és más programoknál is sokszor segít ez a módszer misztikus problémák esetén.

    - Ha megveszek egy programot Marketen, akkor az később is megmarad?
    Igen, a megvásárolt programok nem készülékhez, hanem Google accounthoz tartoznak, tehát nem vesznek el a készülék cseréjekor sem.

    - Hogyan tudom átmásolni a névjegyeket?
    - SIM kártyáról való másoláshoz van a menüben a SIM Manager, ott tudod importálni a névjegyeket.
    - Ha korábban Androidos rendszert használtál, akkor a Google accountodba automatikusan szinkronizálja a neveket.
    - Amennyiben másik rendszerről térsz át, ez a program ajánlott: Google Sync
    - Kapcsolatok mozgatásáról Nokia telefonról Defy-ra feketepeti fórumtárs írt egy rövid leírást.

    - Szinkronizáltam a névjegyeket a Gmail fiókommal, de tele lett szeméttel. Hogy kerülhetem el ezt?
    Alapesetben a gmail felvesz a kapcsolataid közé mindekit, akivel levelet váltottál. Erről szerencsére le lehet beszélni a számítógépen a gmail beállításai között:
    gmail -> settings -> General -> Create contacts for auto-complete: I'll add contacts myself
    Ha a számítógépen rendbe teszed a kapcsolataid, akkor a telefonodon elvileg automatikusan frissülnek. Ha mégsem, próbáld meg kikapcsolni a kapcsolatok szinkronizálását a telefonon, majd töröld az összes kapcsolatot például ezzel a programmal: Contact Remover. És ez után újra bekapcsolod a szinkronizálást.

    - Be tudom-e állítani, hogy csak azok jelenjenek meg a kapcsolataim között, akiknek van telefonszáma?
    canniball megoldása: [link]
    Vagy tölts le a Marketről egy másik programot, amiben van ilyen lehetőség alapból: GO Contacts, Dialer One, stb...

    - Be tudom-e állítani, hogy vezetéknév szerint rendezze a kapcsolataimat a telefonkönyv?
    Sajnos a Motorola Kapcsolatok programjával nem, tölts le a Marketről egy másik programot, amiben van ilyen lehetőség. GO Contacts, Dialer One, stb... Ha belépsz a Gmail fiókodba, ott a Contacts menüpont alatt van egy lehetőség, hogy előnév vag yutónév alapján rendezd a neveket.

    - Miként tudok widgetet/ikont kirakni a főképernyőre?
    A képernyőn hosszú nyomást követően felugrik egy lista, ebből lehet választani. Az eltávolításhoz pedig hosszan kell nyomni az ikonra, és lehúzni alulra, ahol pirosra vált.

    - Nem akar csatlakozni a számítógéphez a telefon / nem látja a memóriakártyát a gép, mit tegyek?
    Amikor rákötöd a gépre a telefont, megjelenik felül az értesítési sávon egy figyelmeztetés, a kis sávot le kell húzni, és ott ki tudod választani, hogy milyen módban szeretnéd létrehozni a kapcsolatot. Ha ezt nem teszed meg, akkor a gép csak azt fogja érzékelni, hogy rácsatlakoztattál valamit, de használni nem tudja, míg a megfelelő kapcsolatot ki nem választod.

    - Ha rácsatlakoztatom gépre a telefont, nem a beállított hangok szólnak. Miért?
    A memóriakártyán lévő fájlokhoz ilyenkor csak a számítógépnek van hozzáférése, a telefonnak nincsen. Tehát ilyenkor az ott tárolt mp3-akat sem tudja lejátszani, így átmenetileg alapértelmezett hangokat használ. Lecsatlakoztatás után automatikusan visszaállítja a rendszer a korábban beállított hangokat.

    - Van valami visszajelzés a beérkező üzenetek és elmulasztott események jelzésére?
    Igen, a telefon bal felső részén van LED, ami bizonyos időközönként felvillan, ha esemény van, de ez természetesen kikapcsolható a beállítások között.

    - Hogyan tudom feloldani a billentyűzárat?
    A bekapcsoló gomb rövid megnyomásával előjön egy csúszka, azt kell elhúzni, és ismét aktív lesz a képernyő. A lezárási időt a Settings/Sound&display/Screen timeout menüpont alatt tudod megadni. Ha szeretnéd, hogy a hangerőszabályzó gombbal fel tudd éleszteni a telefont, akkor a Marketről a No Lock nevű programot szedd le.

    - Hogyan tudok váltani a programok között?
    A home gombot (balról a második érintőgomb) hosszan megnyomva felugrik egy lista a legutóbb futtatott programokról.

    - Hogyan tudok megadni saját hangokat a beállításokban?
    A következő könyvtárakat kell létrehozni a memóriakártyán, és oda bemásolni a hangokat:
    Csengőhang: ringtones
    Értesítőhang: notifications
    Ébresztőhang: alarms
    Ha ezekbe a könyvtárakba helyezed a saját mp3-akat, már látni fogja a telefon is (egy újraindításra esetleg szükség lehet a gyorsabb megtalálás érdekében). Vagy telepíts a Marketről egy erre a célra írt alkalmazást, pl. RingDroid

    - Kikapcsoltam a telefont és nem ébresztett, mi az oka?
    Az androidos telefonokat a hagyományos telefonokkal szemben, ha kikapcsolod, akkor az valóban áramtalanítja a teljes elektronikát, ami a készülékben van, így nem üzemel benne ilyenkor az időzítő sem. (A hagyományos telefonokban, ha kikapcsolod, akkor is aktívak maradnak bizonyos áramkörök, ezért tudja pl. a titkosszolgálat távolról is használni a kikapcsolt telefont mikrofonként.)
    Ha ki szeretnéd kapcsolni a telefont, de azt akarod, hogy ébresszen, akkor tedd a telefont Repülő módba. Ilyenkor a telefon lekapcsolódik a GSM (és wifi, gps, stb.) hálózatról, így az akkumulátor fogyasztás is töredéke (kb. 1-2% 10 óra alatt) az aktív telefonhoz képest, de tud ébreszteni a telefon.

    - Be volt kapcsolva a telefonom, de mégis elfelejt ébreszteni, mi lehet az oka?
    Ha használsz valamilyen task killert, akkor abban ignore list-re kell tenni az ébresztő programot, különben kilövi az ébresztést is. A másik lehetőség, hogy egész egyszerűen nincs aktiválva az ébresztés (status bar-on általában megjelenik egy ikon, ha aktív az ébresztés).

    - Akkor nem is érdemes task killert használni?
    Erről megoszlanak a vélemények, van aki egyáltalán nem használ, de sokan élnek a lehetőséggel. De ha használjuk is, mértékkel érdemes használni, nem kell 5 percenként kilőni a programokat, de egy-egy beragadt folyamat kiiktatására jó lehet.
    Egy cikk erről: Tippek, trükkök, tévhitek: A Task Killer

    Hardver kérdések, típushibák

    - Mi az a hangszóró hiba?
    A lényeg, hogy egy tervezési hiba miatt a hangszóró (amelyik a fülednél van) elnémulhat, vagy nagyon lecsökken a hangereje, és csak headsetről vagy kihangosítva lehet hallani rendesen a másik felet. Mondhatni használattól független a hiba előfordulása, van akinél 1 hét kíméletes üzem után előjött a probléma, másoknál hónapok után sincs gond aktív használat mellett. Ez a hiba az eddigi információk alapján főleg a korai gyártású (október-novemberi) Defyknél fordul elő, december környékén változtattak a konstrukción. Sajnos ennek ellenére is jött már visszajelzés, hogy későbbi gyártású készülékeket is utolért ez a hiba, de ez kevésbé jellemző. Meghibásodás esetén a szervizben ingyen javítják a garanciális telefont.
    A hibás szériaszám meghatározása
    Elképzelhető egy másik ok is a hangszóró elhalkulására, erre itt találsz tippet: Hangszóró eltömődés Figyelem! Csak saját felelősségre tedd vízbe a telefont, ha beázik, az nem garanciális probléma!

    - Hogyan tudom megnézni, hogy mikori gyártású a telefon, és milyen piacra készült?
    Itt egy angol nyelvű leírás az értelmezéshez: [link] A lényeg, hogy az akku alatt található egy azonosító (olyasmit kell keresni, amire példát mutatnak a linken), ebből az azonosítóból az 5. és 6. jegy mutatja meg a gyártási évet és hónapot. A szoftver típusát a Settings/About phone menüpont alatt láthatod. A telefonod állapotáról megtudhatsz még hasznos infókat, ha a tárcsázóba beütöd a *#*#4636#*#* kódot.
    Egy másik lehetőség, hogy az IMEI számod alapján kérdezed le a Motorola honlapján.
    Bal oldalt középtájban: CHECK PRODUCT WARRANTY, oda gépeld be az imei-det....

    - Nyöszörög a hátlap, ez egyedi hiba?
    Nem egyedi hiba, a többség találkozik ezzel, hogy nyomás hatására a hátlap közepe/alja nyöszörög, bár mindennapi használatban nem mondható zavarónak. Ez részben a rögzítő mechanika miatt jelentkezik, részben azért, mert a hátlap és az akku között van egy hézag. Javít a helyzeten, ha az akku és a hátlap közé raksz valamit, ami kicsit kitámasztja a hátlapot és az akkut is. Arra ügyelj, hogy ne feszítse ki a hátlapot, ne legyen domború.

    - Zörög valami a telefonban, mi lehet?
    Általában vagy az akkutól jön a zörgés (megoldás az előbbi pontban), vagy pedig az oldalsó hangerőszabályzó lötyög, és rázáskor zörgő hangot ad. Ez utóbbi probléma nem mindenkinél jelentkezik, sajnos megoldás nincs rá, együtt kell élni vele.

    - Mennyire strapabíró a telefon?
    Olyannyira, hogy megfelel a por- és vízállóságra vonatkozó IP67-es szabvány által előírtaknak (erről bővebben itt), bár a gyártó végül úgy döntött, hogy ezt a jelölést a reklámokba nem teszi bele. A kijelzőt pedig a hagyományos "plexi" helyett a Corning által gyártott, és több készülékben sikerrel alkalmazott, speciális módon edzett rugalmas üveg (Gorilla Glass) védi. Ez fokozott karc- és ütésállóságot jelent a kijelzőre nézve, ami természetesen nem egyenlő a sérthetetlenséggel.

    - Mennyire vízálló a telefon?
    Jó ha tudod, hogy a fentiek ellenére a gyártó nem vállal garanciát a beázásra. Bár a telefon elég jól van szigetelve, de ritkán előfordulhat, hogy a telefon beázik. Ezért ha vízbe kerül a telefon, akkor érdemes a hátlapot levenni, mert csak az akku körüli rész van tömítve a hátlap által, de e köré bemehet a víz. Vízből kivétel után a nyílásokat, hangszóró membránjait (van egy ugye a hátlap alatt is) érdemes kifújkálni, kiszárítani.

    - Érdemes rá képernyő védő fóliát tenni?
    Erről megoszlanak a vélemények. Van aki szeret vigyázni a kijelzőjére, és ő a GG ellenére is használ fóliát, van, akit nem zavar 1-2 kisebb karcolódás. Viszont az tény, hogy a GG nem teljesen karcolás álló, mint az sokan várják tőle.

    - Mennyire erős a telefon, szépen futnak rajta a játékok, elbír a 3D játékokkal?
    Eddig nem érkeztek negatív visszajelzések, hogy játékok közben lassú lenne a telefon, például az Angry Birds és az Asphalt 5 HD is szépen fut a telefonon. Itt egy kis összehasonlítás: Quadrant eredmények

    - Mennyit bír az akku?
    Használati módtól és beállításoktól függ. Nagyon aktív használattal akár pár óra alatt is le lehet meríteni (sok 3D-s játék / GPS / kamerázás), de aktív napi használattal is kibír egy napot a telefon. Ha nincs gyötörve nagyon, akkor 2-3 napos üzemidő is elképzelhető. Érintőkijelzős okostelefonok között ez nagyon jó értéknek mondható. Ha gyanús, hogy keveset bír az akksid, akkor a következőket vedd figyelembe, hogy mik szívják nagyon a telepet aktív használat nélkül is: állandó adatkapcsolat a háttérben (akár mobilnet, akár WiFi), folyamatos szinkronizáció, 3G vagy HSDPA hálózat a 2G helyett, gyenge térerejű hely. Az akku üzemidejét apró trükkökkel lehet növelni: fix 2G hálózat, ha nincs szükség a mobilnetre, éjszaka flight üzemmód, képernyő fényerejének csökkentése, processzor feszültségek csökkentése, akku kalibrálás.
    Hasznos tipp: Ha már mindent megpróbáltál, és régi a SIM kártyád, cseréltesd ki a szolgáltatódnál, mert elképzelhető, hogy ez is jobban szívja az energiát (a DEFY kissé háklis a kártyára).

    - Szabad/kell/lehet-e az akkumulátort kisütni/formázni/túltölteni?
    Ezek az akkumulátorok már nem igényelnek különösebb odafigyelést, speciális töltést a technológiájukból adódóan. Aki ennek ellenére szeretne kicsit javítani az akkumulátor teljesítményén, kipróbálhatja ezt a programot: Battery Doctor
    Az akkumulátorok működéséről egy nem olyan rövid, de nagyon hasznos leírás olvasható a ZTE Blade fórumban, _X10Dead_ tollából.
    Viszont azoknak, akik feltelepítenek egy új ROM-ot, kötelező az akkumulátor kalibrálása. Erre sok programot találtok a Marketen, a legegyszerűbb a Battery Calibration, aminek a használatához root jogosultság szükséges.

    Apró kiegészítés ABE-től, rövidebben, DEFY-n próbálva: töltsd fel a telefont teljesen, kapcsold ki a készüléket, majd húzd le a töltőkábelt (amikor meglátod, hogy megjelenik a 100%-os töltöttség ikon). Vedd ki az akkut, és dugd vissza a töltőre az akku nélkül: pár másodperc múlva megjelenik az ikon, hogy ismeretlen akku kapacitás. Ekkor rakd vissza az akkut (közben ugye töltőn van maga a telefon), hirtelen felismeri a telepet, először kiírja gyors egymásutánban, hogy 20 majd 60 százalékon a töltöttség, és elkezd rátölteni az akkura. Lehet, hogy csak 1 percig tölt rá, de az is lehet, hogy még egy órán keresztül képes energiát adni neki. Ki fogja írni, ha elérte a 100%-ot, a bekapcsoló gomb rövid megnyomásával bármikor tudod ellenőrizni az aktuális szintet. Ha végzett a töltéssel, bekapcsolhatod a telefont.
    Ezzel a módszerrel kvázi rákényszeríthető, hogy fullosra töltse. Ha amúgy is kalibrálást akartál végezni, ezzel kezdj.

    - Tényleg csak VGA felbontásban rögzít a kamera?
    Röviden: igen, hivatalosan csak a VGA felbontás támogatott.
    Hosszabban: kétféle kamerával forgalmazzák a telefont, az egyiknek zöld a lencséje, a másiknak piros. Nézz bele a kamera lencséjébe, és így állapíthatod meg, hogy milyen színű a tied. A piros némi ügyeskedés után rávehető 720p-s videó rögzítésére, de a zöldnél is előcsalható a szélesképernyős felvétel. A piros sajátossága még, hogy alacsonyabb tömörítésű, ezáltal jobb minőségű képeket készít, de szerencsére a zöld képminőségének javítására is van lehetőség. Bővebb információkért nézz be a DEFY MÉLYVÍZ topikba.

    - Le tud játszani a telefon DivX-et?
    Igen, erre képes pl. a MoboPlayer (kezeli a feliratokat is), vagy a RockPlayer, ami a 720p-s videókat is bírja, ha engedélyezve van a programban a hardveres gyorsítás. Marketen mindenki megtalálhatja a magának szimpatikus programot, tessék kipróbálni néhány alternatívát.

    - Lehet zseblámpaként használni a telefont?
    Igen, a Marketen a flashlight vagy a torch szavakra rákeresve rengeteg program is található erre a célra, de pl. a Widgetsoid és a SwitchPro is rendelkezik ilyen funkcióval.

    - Vettem egy új, nagyobb memóriakártyát, elég csak mindent átmásolnom a régiről?
    Röviden: igen.
    Hosszabban: Másolj át minden adatot a régi kártyádról a számítógépedre, majd kapcsold ki a telefonod, és cseréld ki a kártyát. Az új kártyát formázd a telefonban, és a számítógépről másolj vissza mindent az új kártyára.

    - A telefonom kapcsolódik a WiFi-hez, de állandóan megszakad a kapcsolat. Mi lehet a baj?
    Egyes routerekkel (TP-Link), ha a wifi N-es, vagy mixed módra van állítva, előfordulhat ez a hiba. Egyeseknél megoldotta a hibát a router firmware frissítése. Másoknál a WiFi sebesség beállítása a routeren b/g módra. Megint másoknál működik a mixed módban is, csak a routeren a Wireless Advenced menü részben az "Enable WMM" elől ki kell venni a pipát. De a legtöbb embernek megoldódott ez a hiba a 2.51-es romra való frissítés után.

    - Találkozott valaki olyannal, hogy nem megy az adatátvitel Bluetooth-on keresztül?
    Rakd fel a "Bluetooth File Transfer" programot, elvileg az segít.

    Szoftver kérdések, problémák

    - Melyik Android verzió fut a telefonon? Milyen frissítések fognak érkezni?
    Egyelőre csak a 2.1-es Eclair érhető el nálunk (Közép-Kelet Európa, vagy angol jelöléssel: CEE), viszont több régióban (USA, Kína, Franciaország, stb.) már hivatalos Froyo telepíthető a telefonokra. Figyelem: a régiókódot a telefon gyári szoftvere tartalmazza, elképzelhető, hogy olyan készülékkel rendelkezel, ami már frissíthető. A Motorola Software Updater segítségével ellenőrizheted, hogy a te telefonodra elérhető-e már újabb ROM. Hamarosan várható a többi kiadás is (DE, CEE), a Motorola az európai piacra 2011. második negyedévére ígérte, hogy mindenhol elérhető lesz a Froyo.

    Habár időközben kiszivárgott az XDA fórumra a Motorolától egy hibákkal teli Gingerbread (2.3-as) rendszer is, a cég egyik fejlesztője szerint ez csak egy belső tesztverzió, és nem tervezik a hivatalos kiadást. A Motorola korábbi álláspontja szerint is megáll 2.2-nél a frissítés, de amennyiben ez a helyzet mégis változik, módosítjuk az információkat.

    - Tehát már most elérhető 2.2-es vagy 2.3-as frissítés?
    Aki nem tud várni, míg a saját régió kódjához megérkezik a publikus frissítés, az fel tudja tenni a telefonjára az eltérő régióknak készült hivatalos vagy kiszivárgott kiadásokat is. Figyelem! Amennyiben Motorola forrásból származó, hivatalosan kiadott ROM-ot raksz fel, jó eséllyel nem fognak szőrözni egy esetleges garanciális javításnál emiatt, de a nem publikus szoftverek felügyeskedése akár a garancia elveszítéséhez is vezethet, tehát csak saját kontódra frissíts kiszivárgott vagy custom ROM-ra!
    ROM cseréről a Mélyvíz részlegben olvashatsz bővebben.

    - Mi ez a sok verzió, nekem 2.1-nél nagyobb verziószámot ír a telefonom a Settingsben?
    A Motorola készülékein a Blur szoftverrel kiegészített Android verziók futnak, ezért külön verziószámmal látja el a Motorola az általa kibocsátott Android verziókat.
    A 2.1-es ROM-ok lehetséges verziói: 2.21, 2.34, 2.51.0, 2.51.1 és 2.59, a már kiadott hivatalos Froyok számozása pedig 3.4.x kezdetű (kivéve a kínait, de az számunkra úgysem érdekes). Az egyes verziókról tájékozódhatsz ebben az angol nyelvű fórumban: [link]

    - Érdemes-e a telefonomat a hivatalos 2.51-es verzióra frissíteni?
    A fórumban többen feltették már, és határozottan jó véleményük volt az új verzióról. Nagyjából ezekről számoltak be: kicsit jobb akkumulátor idő, a hívás utáni hosszú híváskijelzés hiba megszűnt, telefonkönyvben a kapcsolatok képeinek összekeverése már nem jellemző, kamera alkalmazás lefagyás hiba nem jelentkezik, WiFi kapcsolódási hibák javultak. Részletesebben összegyűjtve itt: [link]

    - Hogyan tudok 2.51-es verzióra frissíteni?
    A Motorola honlapjáról le kell tölteni a Motorola Update programot, és az végigvezet a frissítésen. Előtte a számítógépen telepíteni kell a telefon driverét. Fontos, hogy előtte töltsd fel a telefon akkumulátorát 100%-ra, s tanácsos továbbá elmenteni az adataid, bár az így elvégzett frissítés után a telefonon lévő adatok elvileg megmaradnak. Ha esetleg hibák jelentkeznek a frissítés után, egy factory resetet ajánlatos elvégezni.
    Tipp: a mélyvíz topikban az “RSD Lite-hoz ABE atombiztos módszerét” érdemes átfutni, ha problémák adódtak a frissítés után.

    - Meg tudom osztani a telefonomról a mobilnetet a számítógéppel?
    Igen, olvasd el x-Pet leírását: [link]

    - Elég gyér a gyári kamera szoftver, mit tehetek?
    A Camera 360 nevű alkalmazás letölthető a Marketről, aminek több funkciója van, de sajnos sok beállításhoz ez sem fér hozzá. Minőségi javulást nem feltétlenül hoz, és sajnos eléggé zabálja is az akksit, ráadásul 2.51-es előtti ROM-ot használva általában nem működik. Az XDA fórumon elérhető olyan patch, ami Froyo alatt javítja a képek minőségét a gyári szoftverrel

    - Fényképezés után a kamera alkalmazás lefagy, bezárul. Mi lehet a gond?
    Ez a hiba a 2.34-es verziónál fordult elő néhány embernél, és számukra a 2.51-es verzióra való frissítés megoldotta a problémát. Fényképezési/videófelvétel problémák esetén a Settings/Applications/Manage applications/All menüben érdemes a Camera alkalmazásra egy Clear data-t nyomni, majd újraindítani a telefont, sok esetben ez is segít (pl. ha nem fókuszál).

    - Törlődött a naptáram a telefonon, üres teljesen. Mi történt? Mit tehetek?
    Néha előfordult ez a jelenség egyes felhasználóknál, az okot egyelőre nem tudjuk, de valószínűleg a google szerverein történik valami változtatás. Általában megoldja a hibát az alkalmazás cache törlése. eduba tanácsa:
    menü -> settings -> applications -> manage applications -> menü gomb - “filter: All” . Majd megkeresni a "calendar storage" és "calendar" alkalmazásokat és mindkettőben törölni az adatokat.
    Végül újraindítani a telefont!

    - Ha megnyitom a galériát, akkor utána a proci teljesen kiakad és úgy tűnik, hogy a memóriakártya miatt csinálja. Mit tegyek?
    Edge tanácsa: “SD kártyát kellene szkenneltetni az android media process-el, ez a komponens felel az összes média típusú file adataiért. Ezt csak külső progival lehet megtenni, próbáljátok ki marketről az sdrescan progit, hátha ez helyrehozza.”

    - Honnan tudok leszedni iGO-t?
    A Nav N GO androidos termékei (iGO My Way és a Motonav) külön nem vásárolhatóak meg, csak úgy lehet hozzájuk jutni, ha a gyártó a telefonhoz megveszi a licenszet, mint pl. a Samsung Galaxy Spica, vagy a Motorola XT720 esetén is történt. Nem hardveres korlátai vannak, hogy nem futhat a készüléken, hanem a cég üzletpolitikájából adódik, hogy Defyn használni nem legális, hiszen a Motorola nem adja hozzá. Ebből kifolyólag ebben a topikban az iGO beszerzésével kapcsolatos kérdések értelmüket vesztik, mivel wareznak számítanak, az pedig nem megengedett ezen a fórumon. Ne, azzal se próbálkozz, hogy hárombetűsnek hívod, meg kicsillagozod a nevét, mindenki tudja, hogy miről beszélsz, a moderátorok is...

    - Akkor milyen navigációt tudok használni?
    Ha van mobilneted, akkor a gyárilag telepített Google Maps jó lehet egyszerűbb navigációra, de sajnos a hangos navigációja nálunk nem engedélyezett, és netről szedi le a térképet a program. Teljes értékű, netet nem igénylő megoldás pl. a Sygic Aura, ami 8e forint környékén beszerezhető, de ezen kívül is léteznek alternatívák (pl. NDrive, Navigon, CoPilot, de a Google a barátod...).

    - Hogyan tudom a QR kódot használni?
    Kell hozzá egy kódolvasó, pl. Google Googles, vagy a Barcode Scanner, ami ingyenesen letölthető a Marketről. A telefon kameráját használva értelmezi a kódot, és automatikusan a linkelt oldalra irányít.

    - Nem működik a flash, miért?
    Flash támogatás csak 2.2-es rendszertől kezdve van. Addig is fél megoldás gyanánt meg lehet próbálkozni a Skyfire nevű böngészővel, ami képes lejátszani némely weboldalakon a videókat.

    - Nem szeretném, hogy minden kép megjelenjen a Galleryben, mit csináljak?
    Amelyik könyvtár tartalmát nem szeretnéd látni a Galleryben oda hozz létre egy filet .nomedia névvel.

    - Zavarnak a reklámok, mit tudok tenni ellenük?
    Ha rootolt telefonod van, a legegyszerűbb megoldás, ha a Marketről letöltöd az AdFree nevű programot, ez blokkolja a reklámok megjelenítését. Ennél ügyelni kell, hogy rendszeresen frissítve legyen az adatbázisa, így fog megbízhatóan működni. Másik lehetőség, hogy amennyiben semmiféle élő hálózati kapcsolat nincsen, a reklámok nem is tudnak letöltődni a netről. Elképzelhető, hogy találkozol olyan programmal, aminek beépített, saját (tehát nem Google reklámja) van, ez ellen sajnos nem lehet mit tenni, a program része.

    - Milyen programot javasoltok?
    A programok használata egyéntől függ, van aki csak 1-2 programot telepít, másoknak a gyári 1.3 GB hely is kevés. Néhányan megosztották a programjaikat a fórumban, mások listája elérhető az Appbrain oldalán.
    Hakkuuuh, tzl, rum-cajsz, ABE, CoolBoy323 nagyon részletes írása

    - Hogyan tudom rootolni a telefont? Hogyan tudok főzött ROM-ot cserélni?
    Ezekről ebben a fórumban tudsz tájékozódni:
    Motorola DEFY - MÉLYVÍZ
    Akit csak a rootolás érdekel: nem kell megijedni, veszélytelen és egyszerű művelet, bárki meg tudja csinálni. :)

    Ajánlott oldalak

    DEFY teszt és adatlap
    Új vagyok az Android világában, hogyan induljak el?
    Ezt a cikket pont Neked írták
    Keresek egy alkalmazást, melyik program az, amelyik…?
    Androidos alkalmazások topikja
    Ha tudni szeretnéd a legfrissebb információkat:
    XDA-Developers DEFY fórum

    Szerzők:ABE, Rum-cájsz, tzl
    Utolsó módosítás: 2011.06.01.
    A tévedés joga fenntartva

    [ Szerkesztve ]

    =Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

  • rum-cajsz

    őstag

    Motorola DEFY - MÉLYVÍZ
    Belépés csak úszóknak!

    Ezt a fórumot azért hoztuk létre, hogy akik szeretnének a telefonjukba mélyebben belenyúlni, azok könnyebben tudjanak keresni az információk között, valamint ne zavarják azokat, akik még csak most ismerkednek a telefonnal, vagy akár az Android rendszerrel.
    Ha a készülék használatával kapcsolatos általános információra vagy kíváncsi, itt tudod feltenni: Motorola DEFY - ez aztán döfi!, és ezen topik első hozzászólásában sok általános infót is megtalálsz.

    A fórumozás során jó, ha tisztában vagy alapfogalmakkal, amiket megpróbálunk itt ebben a hozzászólásban összegyűjteni. Fontos tudni, hogy a ROM-okkal kapcsolatos az infók akár naponta, vagy még sűrűbben változhatnak, mielőtt belenyúlsz a telefonodba mélyebben, és nem vagy biztos a dolgodban, olvass utána máshol is, és kérdezz!
    Inkább egy felesleges kérdés, mint egy hónapi várakozás a szervizre!

    Tartalom:
    Alapfogalmak
    Mielőtt belevágsz...
    Rootolás
    ROM cseréje
    Recovery használata
    A telepített telefon testreszabása
    Gyakori kérdések, hibák
    Ajánlott oldalak

    Alapfogalmak
    ROM-ok, rootolás, moddolás, over- és underclock

    -Hol folynak a fejlesztések?
    Több külföldi fórumon is vannak “hobbi” Defy fejlesztők, ezek közül a legnépszerűbb az XDA-Developers fóruma, ahol majdnem biztos, hogy találsz angolul minden kérdésedre választ, mi is innen informálódunk először.

    - Mi az a rootolás?
    Pongyolán megfogalmazva: a rootolás segít hozzáférni az alapértelmezésben rejtett rendszerfájlokhoz és szolgáltatásokhoz, kibővülnek a lehetőségek a használat során, kvázi rendszergazdai jogosultságot kapunk a telefonunk felett. Kapcsolódó cikk: Mire jó a rootolás?

    - És ez a rootolás nem veszélyes? Vissza tudom állítani a telefont utána, hogy ne maradjon nyoma?
    Nem veszélyes, hiszen te határozod meg, hogy mely program kap superuser jogosultságot. És igen, visszaállítható, csak törölni kell azt a három fájlt, amit a rootolás során a telefonra másol a program. De nem kell félni, nem jár a garancia megvonásával, ha rootolva van a telefon.

    - Mi az a bootloader mód?
    A bootloader az a hely, nagyon leegyszerűsítve, ahol a telefont szerviz módba teszed, és itt tudod feltelepíteni a kiszivárgott gyári ROM-okat az SBF fájlból. Belépni úgy tudsz, ha a kikapcsolt telefont a HANGERŐ FEL és a BEKAPCSOLÓ gombokat együtt nyomva tartod, amíg a képernyő háttérvilágítása fel nem villan.

    - Mi az a recovery mód?
    A recovery az utolsó mentsvár baj esetén, ez a telefon vészvisszaállító helye. A gyári recoveryvel nem lehet sok mindent kezdeni, ezért szokás egy custom recoveryt (pl. Clockwork) feltenni. Ezzel már lehet biztonsági mentést csinálni/visszaállítani, flashelni custom romokat. Oda kell figyelni, hogy nem szabad bármilyen recoveryt telepíteni, csak azt, amit Defy-ra készítettek!
    A gyári recovery módba úgy tudsz belépni, ha a kikapcsolt telefont a HANGERŐ LE és a BEKAPCSOLÓ gombokat együtt nyomva tartod, itt verziótól függően vagy a képernyő jobb alsó sarkát, vagy a hangerőszabályzó gombokat egyszerre kell megnyomni az androidos figura megjelenésekor.

    - Mi az a wipe?
    Wipe data/cache az, amikor mindent személyes adatot és beállítást törölsz a telefonból. A recoveryből elérhető a wipe/factory reset menüpont alatt. Hatása megegyezik a telefon Setting/Privacy menüpontja alatt található Factory data resettel.

    - Mi az a flashelés?
    Flashelés alatt azt értjük, hogy felteszünk egy ROM-ot, vagy egy bármilyen módosítást amit csak így flashelve lehet feltenni.

    - Mi az a bootloop?
    Ha valami probléma történik flasheléskor, vagy valami olyat flashelünk amit nem kéne, vagy nem úgy kéne, akkor jön elő ez a jelenség. A telefon rendszere nem tud felállni, betöltéskor megáll a betöltő képernyőn, villan majd újraindul, és újra, és újra...

    - Mi az az overclock?
    Röviden, amikor a telefon processzorát átállítod, hogy nagyobb órajelen működjön, mint ahogy a gyártó beállította. Ez egy odafigyelést igénylő művelet, mert a durva túlvezérlés a processzor halálával is járhat. Viszont a kis méretű állítása gyorsabb telefont eredményezhet.

    - Mi az az underclock?
    Az előző ellentéte, amikor a processzor órajelét a gyári órajel alá állítjuk. Ez akkor jó, ha szeretnénk az akkumulátorral takarékosabban bánni.

    - Hogy tudom javítani a kamera minőségét és felbontását?
    A zöld lencsés kamerákkal nem lehetséges a 720p felvétel, de a piros lencsés kameráknál elérhető némi mókolás után. Erre sajnos nincs univerzális patch, bizonyos ROM-ok esetében csalható elő ez a funkció (XDA fórum ajánlott információ szerzésre). Ugyanakkor létezik egy olyan patch, aminek a segítségével mindegyik kamera képes teljes képernyős (WVGA: 848x480-as) videót rögzíteni. Sajnos ez csak Froyo alatt működik, és az a hátránya, hogy WVGA videó mellett nem működik a vaku.

    Rootolt telefonokon átállítható a zöld lencsés kamera tömörítése, így azok is nagyobb méretű és jobb minőségű képet készítenek. A legegyszerűbb megoldás, ha egy root jogokkal rendelkező fájlkezelővel lecseréled a mot_ise_imager_cfg.bin-t. Vállalkozó kedvűek ezen lépéseket végrehajtva is eredményre juthatnak.

    - ROM cserével lehet függetleníteni a telefont?
    Nem lehetséges a szoftver cseréjével a függetlenítés.

    - Hogyan tudok ROM-ot (szoftvert) cserélni?
    Alapvetően két lehetőség van: stock ROM (hivatalos, gyári) cserélgetése, vagy custom ROM (főzött, házi barkács) felrakása. Az előbbihez az RSD Lite nevű program kell alapvetően, utóbbihoz a custom recovery. Erről bővebben a MÉLYVÍZ témában lesz szó.

    - Mi az a főzött (custom) ROM?
    Háromféle romot lehet megkülönböztetni:
    1. Motorola update programmal (vagy OTA frissítéssel) az a verzió, amit a gyártó számodra (a telefonod gyártási régiója szerint) engedélyezett a frissítésre. Ezeket hivatalos (angolul: stock) ROM-nak nevezzük.
    2. A hivatalosan kiadott és a hivatalos fejlesztőktől megszerzett romokat le lehet menteni, és ezt mások közkinccsé tették sbf fájl formájában azok számára, akik más régióban élnek, vagy nem érkezett még a készülékükre frissítés. Ezek ugyanúgy hivatalos forrásból származnak, de hogy megkülönböztessük az előzőtől, ezért a nevük kiszivárgott (angolul: leaked) rom.
    3. A hobbi (nem Motorola) fejlesztők által készített egyedi kialakítású romokat nevezzük főzött (angolul: custom) romnak. Ezek nem függenek a hivatalos romoktól, bár a zárt bootloader miatt hivatalos kernelt használnak. Igazi főzött ROM jelenleg kettő van: a CM7 és a MIUI.
    Ezeken felül van még egy “fél kategória”, amelyek lényegében a hivatalos ROM-ok egyedi átszabásai. Nagyon durván úgy kell elképzelni, mintha csinálnék egy mentést a saját programjaimról és beállításaimról, és ezt tenném közkinccsé. Ezek nem igazi "főzött" romok, de az egyszerűség kedvéért sokan idesorolják.
    Ezeknek az általános jellemzőjük, hogy egy konkrét hivatalos rom verzióhoz kötődnek, és általában nandroid backup formájában kell telepíteni őket (nagyon oda kell figyelni a készítő előírásaira telepítéskor).

    - ROM csere esetén megmaradnak a korábbi beállításaim/telepített programok?
    Igen, feltéve, hogy nem csináltál Factory resetet, vagy wipe data/cache-t a custom recoveryben. Egyébként ha lehetőség van rá, ajánlott frissítés előtt a Factory data reset elvégzése a telefon Settings/Privacy menüpontjából, mivel így az esetleges misztikus hibák megelőzhetőek. Bővebben lásd lejjebb az “RSD Lite-hoz ABE atombiztos módszere” pontot.

    - Mit jelent a deodexed?
    Akit a nyers magyarázat érdekel, olvassa el ezeket: magyar és angol leírás, vagy keressen rá guglival. Röviden megfogalmazva a lényeg számunkra: egy deodexed (odex mentesített) ROM-nál lehetőség van belenyúlni a kezelőfelületbe, új kinézetet alkalmazni (pl. más színű statusbar, más rendszerikonok, stb.), esetleg egy-két apró új funkciót berakni (pl. újraindítás a power menüben). Általában a főzött ROM-ok ilyenek, tehát a módosítást általában ezzel kezdik, hogy egyedivé alakíthassák. A másik lehetőség, amikor pl. az XDA-n közzé szoktak tenni egy adott stock ROM-hoz tartozó deodex update-et, amit custom recoveryből lehet telepíteni, így házilag is neki lehet fogni a személyreszabásnak. Figyelem: az ilyen deodex update zip-ek mindig egy adott ROM-hoz valóak, tehát érdemes XDA-n az adott ROM topikját meglesni, hogy közzé lett-e téve ilyen zip fájl.

    Mielőtt belevágsz...
    Az alább leírtakat csak saját felelősségedre próbálgasd!

    Figyelem!
    1. A ROM-ok csere-beréjét mindenki saját felelősségére végezze, ha valamiben nem biztos, kérdezzen, vagy ne is álljon neki a dolognak. A leírtakat többen is végrehajtottuk már a fórumban, tehát kipróbált dolgok, s habár nem egyszerű elrontani a telefont, senki nem vállal felelősséget azért, ha mégis károsodik a készülék. Fontos, hogy bármilyen ROM cserének csak feltöltött akkuval álljunk neki, ugyanis a ROM csere/lementés nagyon szívja az akkut, és nyilván senki nem akarja, hogy a folyamat közben adja meg magát a cucc.
    2. A hackeléssel kapcsolatos információk elég gyorsan változnak, és nincs mindig lehetőségünk frissen tartani ezt a leírást a változásokhoz. A saját érdekedben kérdezz, keress, olvass mielőtt belevágsz!
    3. Ezt a rész érdemes akkor is végigolvasni, ha más készülékeken már szereztél jártasságot a custom romok telepítésében

    - Mit tegyél ha elért a "Romcsere Pánik"?
    Vizes Tomi jótanácsa. link

    Mottó: “Csak akkor cserélem, ha úgy van, és általában úgy van, lenn megtalálsz a Clockworkban...” :D

    Rootolás

    - Hogyan tudom rootolni a telefont?
    Ha 2.51 alatti a telefonod szoftverének verziója:
    Innen letölthető a z4root nevű program, ezt egyszerűen a memóriakártyára kell másolni, telepíteni, majd a programot elindítva a permanent root opciót kell választani. Előtte a Setting/Applications/Developement menüben az USB debugging opciót be kell jelölni, illetve engedélyezni kell a letöltött programok telepítését (pipa az unknown sources ponthoz). Ha végzett, újraindul a telefon, és kész is a művelet.

    2.51 és ez feletti verzió esetén (így Froyo használatakor is) a SuperOneClick (SOC) programmal tudod rootolni a telefont. A menete: a telefon menüjében kikapcsolod az USB debuggingot, rákötöd Phone Portal módban a gépre a készüléket, elindítod a SOC-t, és rányomsz, hogy root. Amikor kidobja, hogy waiting for device, a telefon menüjében ismét bekapcsolod az USB debugot. Pár másodperc, és a készülék rootolva van, már csak egy újraindítás kell (ez is szükséges lépés).

    - Hogyan tudom a rootolást visszacsinálni?
    Ha z4root-al rootoltad a telefonod (mert a ROM verziód ezt megengedte), akkor elég egyszerű a dolgod, csak indítsd el az alkalmazások közül a z4root programot, és bökj rá az unroot gombra.
    Ha SuperOneClikkel rootoltál akkor itt egy leírás: [link]

    ROM csere

    - Nem érkezett még a telefonomra hivatalos 2.2-es frissítés, de én szeretném mégis felrakni. Lehetséges ez?
    Igen, két lehetőséged van:
    - Letöltesz egy full sbf fájlt, és a következő pontban leírt módon az RSD Lite programmal telepíted. Ebben az esetben nagy valószínűséggel nem fogsz tudni visszatérni a 2.1-es verzióra (pontos infókért lásd lejjebb a visszalépési listát).
    - Letöltesz egy nandroid backup fájlt és mellé egy fixed sbf fájlt, és AtomCity leírását követve telepíted. Olvasd el hozzá a kiegészítést is, mert az első leírás néhol hiányos!
    Ezt a módszert választva, ha jól csinálsz mindent, valószínűleg vissza tudsz térni a 2.1-es verzióra.

    - RSD Lite használata (gyári ROM-ok cseréje):
    Az RSD Lite tulajdonképpen egy szerviz szoftver, ennek segítségével lehet számítógép segítségével újratelepíteni a telefon szoftverét, ami .sbf formátumban elérhető. Innen letölthetőek az eddigi stock ROM-ok (van köztük kiszivárgott és végleges is), mindegyikben van angol nyelv. Fontos tudni, hogy az egyes verziók között visszafelé általában elég nehezen lehet közlekedni (lásd lejjebb).
    A letöltött sbf fájlokat az RSD Lite nevű programmal lehet felrakni Windows alatt, de előtte még szükség lesz a Motorola Handset driverekre is. Első lépésként fel kell telepíteni a drivereket és az RSD Lite-ot. Ezután be kell lépni a telefon bootloaderébe (akku ki, akku be, hangerő növelő gomb és bekapcsoló gomb nyomva tart egyszerre, míg felvillan a képernyő világítás), majd az USB kábellel a géphez kell csatlakoztatni a telefont. Ha a Motorola driverek rendesen telepítve lettek, akkor a Windows benyögi, hogy ilyen-olyan eszközök sikeresen telepítve. Szóval ezután jöhet az RSD Lite, érzékelni fogja, hogy a telefon csatlakoztatva van. Ki kell választani a letöltött ROM-ot, majd start. Elszöszöl vele pár percig, a végén automatikusan feláll a rendszer, és ennyi. Ha esetleg azt írná ki, hogy manuálisan indítsd újra a telefont, akkor sem kell megijedni, 1-2 perc, és átvált ez az üzenet passed-re (addig ne húzd le a kábelt).
    Figyelem!
    A félreértések elkerülése érdekében: a stock ROM-ok számozása (2.21, 2.34, 2.51, stb.) nem az Android rendszerverzióját jelenti, hanem a Motorola saját jelölése! Nem szabad összekeverni őket, ugyanis az előbb említett számozások mind 2.1-es Android rendszert takarnak. A Froyo-k jelölése 3.4.x kezdetű.

    - RSD Lite-hoz ABE atombiztos módszere:
    Ha bármilyen ROM-ot cserélek, nálam az alap az, hogy mindent legyalulok (ha valamit nagyon le akarok menteni, pl. SMS-ek, játékok, azt megteszem külön programmal). Szóval sosem hagyok meg semmit a régi ROM-ból, se beállításokat, se telepített programokat, semmit. Igaz, így mindent újra kell telepíteni és beállítani, de talán ezért is van, hogy nem találkozom misztikus hibákkal, mert biztosra megyek. Tudom, kényelmetlen procedúra, de a többség úgysem cserél naponta szoftvert.
    Szóval fogom magam, első lépésként belépek a gyári recoverybe, és nyomok egy wipe data/cache-t. Ezzel legyalultam az aktuális ROM-on történt módosításokat. Ezután RSD-vel felrakom a kívánt sbf-et, majd ha felállt a rendszer, a settingsben tolok a szemének egy factory resetet, hogy a frissen felrakott szoftver is istitutibizti alaphelyzetbe álljon. Ezután jöhet a rootolás, meg amit akarok, de a lényeg, hogy ezzel a módszerrel stabil, tiszta alapra tudok építkezni.

    - Mit tegyek, ha az RSD Lite nem ismeri fel az sbf-et, “FAILED” üzenettel kilép?
    Ha az RSD Lite nem ismeri fel az .sbf-et, (start gomb szürke és nem lehet rányomni), illetve indítás után azonnal kilép, FAILED.... üzenettel:
    1, Töröld az RSD Lite-ot, majd a mappáját is töröld.
    2, Tedd fel a legújabbat (most 5.3.1-es verzió) [letöltés]
    3, A flesselni kívánt, hosszú nevű xyz.sbf fájlt nevezd áz valami rövidre (pl. x.sbf) és másold a C: meghajtó gyökérkönyvtárába, és azt próbáld flesselni. Ilyenkor szokott működni (saját tapasztalat)
    4, Amennyiben mégse, nézd az rsd lite könyvtárában a hiba logot, és esetünkben az x.sbt-et nevezd át akkorára, amennyi karakter az error logban volt, például, ha az error log ahzrtze, akkor az x.sbf legyen xahzrtze.sbf (xda forrásból)

    - Custom ROM telepítése (nandroid backupból):
    A menete attól függ, hogy milyen formátumú ROM-ot töltesz le, a lényeg, hogy a custom recovery a kiindulási alap. Amivel én (szerk: ABE) találkoztam, ez a ROM volt, ennek a menete: zip letölt, könyvtárba kicsomagol, az sdcard/goakprev/backup-ba (az újabb clockwork recovery esetén a clockwork/backup az alapértelmezett mappa) bemásolni a kitömörített mappát. Wipe data/cache, majd az előbb említett mappából custom recovery menüben: visszaállítás (restore), és végezetül ismét wipe data/cache, végül újraindítás.

    - Custom ROM telepítése (zip fájlból):
    Ennek a telepítése kicsit könnyebb, mint az előzőé. töltsd le a zip fájlt, és másold az sd kártya egyik könyvtárába (nem szabad kitömöríteni!). Indítsd el a custom recoveryt. Először csinálj egy wipe data/cache-t, majd válaszd az “install zip from sdcard” menüpontot, majd keresd meg az odamásolt zip fájlt. Végül újraindítás.

    - Vissza lehet-e térni korábbi verziókra?
    Nagy vonalakban kb. így áll a helyzet:
    - kínai és koreai Froyo csak 2.21-re vagy 2.34-re telepíthető, és visszaléphetők ugyanoda, de ugye ezek már "elavult" ROM-ok, nem nagyon használatosak, és nem is ajánlottak, mert van akinél hardver hibát okozott nem kínai kiadású telefonra telepítve.
    - 2.21-re és 2.34-re egyéb esetben csak nandroid backuppal van lehetőség visszalépni
    - 2.51-ről nincs visszalépés 2.21-re és 2.34-re, csak előre lehet menni, és ide is csak akkor lehet visszalépni froyo-ról, ha a 2.2-es romot nandroidként raktad fel (illetve van a vazzz féle leírás, ami elvileg működik egyéb esetben is)
    - a 3.4.x verziószámú sbf froyokról abszolút nincs visszalépés, csak egymás között lehet cserélgetni
    - 2.2 froyo nandroid csak úgy működik 2.1 eclairre rakva, ha vagy a devtree.sbf, vagy az adott ROM fixed sbf-e fel van rakva, különben nem bootol be.
    - CM7 csak valamilyen froyo (2.2-es) romra települ (ez lehet sbf vagy nandroid telepítésű egyaránt)
    - főzött ROM-oknál mindig érdemes megnézni a leírást, hogyan tanácsolják ők a felrakást.
    Megjegyzés: Most hogy már a 2.2-es hivatalos romokat elkezdték kiadni, talán ez a visszatérés lehetősége nem annyira lényeges, mert csak a hibázás lehetőségét szaporítja.
    Az itt leírt lehetőségeket ne vedd 100%-nak. Ha visszatérni szeretnél, mindig olvass utána a megfelelő ROM verzióknál, mert nem vállalunk semmilyen felelősséget az itt leírtakért!

    - Vissza tudok térni az Android 2.2-es ROM-ról 2.1-es verzióra, ha nem fixed ROM-ot telepítettem?
    Olvasd el vazzz leírását, és tegyél egy próbát, hátha sikerül. De előtte gondolkodj el, hogy tényleg szükség van-e a visszatérésre.

    - Hallottam ezt a Cyanogen Modot, amivel 2.3-as androidot tudok használni magyarul. Mi ez, és hogy kell telepíteni?
    A CyanogenMod egy Google-től független fejlesztőcsapat saját ROM-ja, akik a hivatalos Android forrást próbálják meg minél használhatóbbá tenni, és elérhetővé tenni azok számára is, akik a gyártótól még nem kapták meg ezeket a verziókat. Ezt a Modot kezdte el egy Quarx nevű lelkes programozó Defy-re átültetni, és most ott tart, hogy egy napi használatra teljesen alkalmas 2.3-as romot tudsz így telepíteni a telefonodra.
    A telepítéssel kapcsolatos instrukciókat rum-cajsz itt írta le: [link]
    Igen, ebben van tényleg magyar nyelv...

    - Milyen főzött romok vannak Defy-ra?
    A MIUI és CM7 romok még erősen fejlesztés alatt állnak, előfordulhatnak bennük hibák, csak azok telepítsék fel, akik utána olvastak, és ismerik ezeket a hibákat!
    A gyári romokon alapuló főzött romok általában stabilabbak, de nagy teljesítmény növekedést ne várjunk azért tőlük, bár általában azzal járnak.
    “Teljes” Főzött romok:
    A legjobb állapotban a Cyanogen Mod fejlesztése halad: [fórum]
    A Cyanogen Mod alapján készítik kínai fejlesztők az iPhone kinézetre leginkább hasonlító MIUI Romot: [angol információs fórum]
    A MIUI Rom alapján készül egy MIUI változat is, a “Defy Miui - Galnet”. [fórum]
    Néhány gyári rom “átalakítás”:
    Pays-ROM [fórum]
    Barebones [fórum]
    EphuNord [fórum]
    xd1 [fórum]

    - Érdemes-e felszenvedni a kiszivárgott 2.3-as GB ROM-ot?
    Röviden a válasz: nem.
    Ez egy olyan fejlesztői verzió, ami lényegében alkalmatlan a napi használatra, mert tele van hibákkal, s várhatóan nem fog készülni belőle publikus kiadás. Ha nem vagy ROM fejlesztő, akkor csak magadat szívatod ezzel a verzióval, inkább nézz utána a Cyanogen Modnak.

    - Használhatom-e a kínai 2.2-es ROM-ot?
    A kínai telefonok hardveresen kicsit különböznek, így abszolút ellenjavallott a használatuk, fizikai károsodást (vaku halála) is okozhatnak. Szintúgy nem ajánlott az USA ROM-ok használata, érdemes EU szoftvert használni. Ha mégis az említett szoftverek valamelyikét használod, szükség lehet az eltérő hálózatok miatt a [Baseband Switcher] használatára.

    Recovery használata

    - Hogyan léphetek be Recovery módba?
    - A gyári recovery menübe a hangerő le és bekapcsoló gomb együttes nyomva tartásával tudsz belépni. Ha sikerült, akkor egy sárga háromszöget látsz. Ha 2.34-es a romod, akkor a képernyő jobb alsó sarkát tartsd nyomva erősen, amíg megjelenik a menü. Ha 2.51, vagy nagyobb a verziód, akkor a hangerő fel és le együttes megnyomására jelenik meg a menü.
    - Az ősi módszer szerint telepített custom recoverybe, az alkalmazást a menüből elindítva és a “recovery boot” gombra nyomva léphetsz be. Mindenképpen ajánlott már a 2ndInit használata (MArketről is letölthető), kényelmesebb, biztonságosabb módszer, bővített funkcionalitással.
    - A 2ndInittel és bootmenuvel telepített custom recoverybe úgy tudsz belépni, hogy bekapcsolod a telefont, és amikor még a motorola logo látszik, felvillen a led kék színnel. Ekkor nyomd meg a hangerő le gombot.

    - Custom Recovery telepítése:
    Jelenleg három módon lehet Recoveryt telepíteni, de csak rootolás után tudod megtenni.
    Az “ősi” verziót ABE így írta le:
    Rootolás után lehetőség van olyan recoveryt felrakni, ami segítségével bármilyen Defyhez készült egyedi ROM felrakható a telefonra. Innen letölthető a Clockwork MOD recovery, kártyára másolás után szimplán telepíteni kell, majd a programba belépve lehet választani, hogy ebbe a recoverybe bootoljon a telefon. Azt tudni kell, hogy a telefon saját recoveryjét (lásd az előző pontot) nem írja felül, tehát biztonságos a használata.

    A fenti leírás most is működik, de a hackerek találtak egy egyszerűbb, és biztonságosabb módját a custom recovery használatának. Egy custom Boot menüt kell hozzá telepíteni amibe be tudsz majd lépni közvetlenül akkor, amikor bekapcsolod a telefont.
    Két módszer van ennek a telepítésére, az egyszerűbb egy a Marketen is fennlévő alkalmazás a 2ndInit, a másik a kézi telepítés terminálból (vagy ADB-n keresztül): 2ndInit
    Megjegyzés: Jelenleg úgy néz ki, hogy a Marketen lév 2ndInit nem működik együtt a Cyanogen Moddal illetve a régebbi update zip-ekkel, így egyelőre az 1.4.2-es verzió használata ajánlott. Letöltés

    - Custom recovery használata:
    Billentyűkombináció nélkül, közvetlenül a telepített programból lehet belelépni, de itt az érintőképernyő már nem működik. A hangerőszabályzó gombokkal lehet fel-le lépegetni, és a bekapcsológombbal lehet belépni egy-egy menübe. Lehetőség van az aktuális ROM lementésére a backup menüpont alatt, biztos ami biztos alapon ajánlott.
    2ndInit használata esetén a telefon bekapcsolását (vagy újraindítását) követően felvillan 1-2 másodpercre a kijelző fölött a kék LED, ekkor azonnal meg kell nyomni a hangerő csökkentő gombot, és máris válogathatunk, hogy hova szeretnénk belépni.

    - Hogyan tudok lementeni/visszaállítani egy ROM-ot?
    A custom recoveryben a Backup & Restore/Backup menüpont alatt lehet létrehozni „mentési pontot” (ez az úgynevezett nandroid backup). A recovery ezeket a mentéseket a goapkrev/backup (újabb verziónál a clockworkmod/backup) könyvtárban tárolja, innen visszaállítható Backup & Restore/Restore menüpontból. Visszaállítás előtt ajánlott a wipe cache majd wipe data elvégzése, és közvetlenül ezután (tehát újraindítás ne legyen) jöhet a visszaállítás. Ha a visszaállítás sikerül, akkor már jöhet az újraindítás.

    A telepített telefon testreszabása

    - Szeretném kitörölni a számomra felesleges gyári programokat, hogyan tehetem meg? Miket távolíthatok el?
    A gyári alkalmazáskezelővel erre nincs lehetőség, de rootolt telefonhoz letölthető Marketről pl. a Titanium Backup nevű program, amivel le lehet törölni ezeket. Próbálkozásokat követően egy felületes lista, hogy mit lehet büntetlenül eltávolítani: [link] Ez csak egy rövid iránymutató, ROM-tól is függ, hogy konkrétan mi van a szoftverben, és igényeken/bátorságon is múlik, hogy mi kerül kigyomlálásra.
    Figyelem! Mielőtt belefognál a végleges gyomlálásba, először fagyaszd le (freeze) a programokat, és teszteld a rendszert, hogy rendben működik-e. Habár ehhez a Titanium Backup fizetős változata kell, de mindenképpen megéri, ugyanis a rendszeralkalmazásokról készített backupot nem tudja visszaállítani a program. Készülj fel rá, hogy egy megfontolatlan törlés miatt teljesen megzuhanhat a rendszer, vagy egyes funkciók nem fognak többé működni. Tehát csak ésszel, megfontoltan, óvatosan törölj! Mielőtt nekiállsz kísérletezni, mindenképpen ajánlott egy nandroid backup mentési pont létrehozása, hogy komolyabb probléma esetén vissza tudd állítani a rendszert.

    - Szeretném lementeni a telepített programokat, hogyan tehetem meg?
    Erre szintén a Titanium Backup a legjobb megoldás (az ingyenes verzió is megteszi), a memóriakártyára elmenti a programok telepítőjét és az adatokat is (tehát nem vesznek el a játékok mentései sem), így később könnyen visszaállíthatóak. Ha nem rootolt a telefonod, akkor a Marketről szintén letölthető az Appmonster nevű program ajánlható, ez ugyan csak a programok .apk telepítőfájljait menti ki, de így később manuálisan is telepíthetőek a Marketről letöltött szoftverek.

    - Lehet a CPU-t babrálni?
    Igen. Ha biztosra szeretnél menni, akkor a SetVsel programot érdemes használni, ezt a Marketen is megtalálod.
    Az alap órajelek a mi telefonunkhoz 300/600/800, a hozzájuk tartozó alap feszültség értékek 33/48/58
    Ha a feszültség vagy órajel értékét csökkented, akkor beszélünk undeclockingról, ha növeled (az órajellel együtt) overclockingról. Nagyon úgy néz ki, hogy gyárilag vissza van fogva a telefon processzorának órajele, és a gyártó (Texas Instruments) 1000 MHz-re tervezte (58-as vsel mellett). Tehát nem lehet nagy gond, ha erre állítod be a legmagasabb értéket. Egészen 1200MHz-ig el lehet menni biztonságosan (persze megfelelően magas vsel értékkel), de ennél magasabb órajelet nem ajánlunk, értelme se nagyon van.
    Megjegyzés: A hivatalos 2.3.3-as béta Defy romban a Motorola fejlesztői is 1000 MHz-re állították a legmagasabb órajelet, a feszültség érték náluk 58.
    Az órajelen s feszültség értéken kívül lehet még állítani a threshold értékét is. Ennek jelentése: hány százalékos CPU terhelésnél vált magasabb órajelre. Alacsonyabb érték: gyorsabb rendszer, magasabb érték: lassabb rendszer, de akkukímélőbb.
    Az overclockingról Vadafene írt egy nagyon részletes összefoglalót: CPU állítgatások
    SetVsel - fórum

    - Milyen SetVsel értéket érdemes beállítani?
    Talán kiderült a fenti írásból, hogy ezt a saját szokásaidhoz neked kell megtalálnod. De azért leírunk ide néhány ajánlott beállítást:
    ABE beállításai (ezek az értékek a telefonok nagy részénél még stabil működést biztosítanak): 20-300/30-600/40-800, vagy 55/1000, vagy 75/1200.
    DeadMeat: 19-300/25-500/28-800.
    premete: 24-300/34-600/52-1000.
    RadyR: 18-300/33-600/43-800, Threshold: 90%.
    Titi76: 20-300/34-600/56-1000 és 20-300/34-600/48-800.
    Zoc!: 20-300/34-600/56-1000.
    tzl: 24-300/34-600/68-1200
    A Cyanogen Mod fejlesztőjének ajánlata: 30-300/46-600/58-1000
    Egy akku kímélő beállítás az XDA-ról (CM7-hez tesztelve): 24-300/34-600/54-1000; threshold 95%, limit to vsel1 while screen is off, limit to vsel2 on battery <=40%; set up_threshold to 99% on battery <=20%
    Egy másik XDA: 18-300/33-600/64-1200
    egy jótanács a babráláshoz

    - Hogyan tudom megmérni, hogy gyorsult-e a telefonom?
    A Marketről letölthető Quadrant és Linpack tesztprogramokkal. Quadrantban általában az első mérés valamivel alacsonyabb eredményt ad, így "egy mérés nem mérés" alapon, 3-4 egymás utáni futtatás javasolt.

    Gyakori kérdések, hibák

    - Nem reagál semmire a telefon / nem áll fel a rendszer / hülyeséget ír ki. Megöltem?
    Első lépésként próbáld kivenni majd berakni az akkut, hátha ettől észhez tér. Ha többszöri próbálkozásra sem reagál semmit, akkor az RSD Lite-os sbf telepítéssel szinte biztos, hogy vissza lehet hozni a telefont az élők sorába. Ha még ez sem működik, akkor minden bizonnyal totálisan lemerült az akku, próbáld előbb feltölteni. Előfordulhat, hogy valamiért olyan állapotba került a telefon, hogy nem tölti fel az akkut, ebben az esetben máshol töltsd fel valahogy az akkut, vagy szerezz egyet kölcsönbe.

    - A Motorola logónál nem jut tovább a rendszer betöltése. Mit tehetek?
    Valószínűleg elrontottad a ROM telepítését. Próbáld ki, hogy belépsz a gyári recovery menübe, és csinálsz egy factory resetet. (wipe data, wipe cache). Ha ez nem megy, akkor elgondolkodhatsz egy ROM flesselésen, de előtte fel kell tölteni az akkumulátort.

    - Nem merek belevágni, veszélyesnek tűnik ez a csere-bere, módosítgatás dolog... Nem is tudom, hogy szükségem van-e erre.
    Amennyiben követed az itt leírtakat, minimális az esélye, hogy gond legyen, ugyanis szinte csak szándékosan, vagy ezeknél durvább módosításokkal lehet kinyírni szoftverese a Defyt. Ha elégedett vagy a mostani rendszereddel, és nincs meggyőző indoka a cserélgetésnek, akkor használd a telefont, ne a frissítgetéssel törődj. Egy dologgal lehet teljesen hazavágni a telefont, ha egy magasabb verziójú szoftverre megpróbálsz egy kisebb verziójú szoftvert ész nélkül feltenni. Ilyet csak bizonyos korlátok között lehet csinálni.

    - Basszus, nem áll össze a fejemben ez a ROM csere dolog, el tudnád magyarázni lépésről lépésre?
    Íme → Motorola DEFY személyre szabott ROM - ahogy ABE csinálja
    Megjegyzés: Ez a leírás elsősorban azoknak szól, akik 2.51 alatti (2.21, 2.34) verziószámú szoftvert használnak, ráadásul időközben megjelentek újabb ROM-ok, újabb recovery, így a leírtak frissítésre szorulnak, de a metódus miatt érdemes lehet elolvasni. Amint kijön a CEE Froyo, frissített leírás érkezik.

    - Nagyon elrontottam valamit, bekapcsoláskor se kép, se hang...
    Gratulálunk! Sikerült a telefonod szoftveresen tönkrevágni. Utolsó esélyként próbáld meg ezt a leírást alaposan elolvasni, és értelmezni, vagy fordulj a szervizhez: Slew leírása a klinikai halálból való újraélesztésre, avagy a „McGyver hack”.
    CSAK ELEKTRONIKÁBAN JÁRTAS ÉS ERŐS IDEGZETŰ SZEMÉLYEKNEK JAVASOLT!
    Egy kis magyarázat ehhez: ha a telefonban van az akku, akkor a töltését az oprendszer vezérli, hiszen MicroUSB-n jön az áram, ami átmegy az alaplapon, majd ugye tovább az akkuhoz, ezért a töltéshez kell egy működő oprendszer. (Ezért van, hogy sem bootloader, sem recovery módban nem töltődik az akksi.) Ha pl. flashelés közben megsérül a rendszer (nincs feltöltve eléggé az akku, abbamarad a frissítés...), akkor következik be, hogy a teljesen lemerült akku nem töltődik már ebben a készülékben. Ezen próbál segíteni a McGyver hack, hogy a szoftvert megkerülve direktben tölt.
    Ha van esélyed máshol feltölteni az akkut, előbb azt próbáld meg, és utána ismét ugorj neki a frissítésnek, immáron feltöltött teleppel.
    Megjegyzés: igen, tudom, hogy nem McGyver, hanem MacGyver, de az angolok hülyék, és az első néven fogjátok megtalálni az xda fórumán, ha keresitek :)

    Ajánlott oldalak

    Ha tudni szeretnéd a legfrissebb információkat: XDA-Developers DEFY fórum
    Egy nagyon hasznos Logout cikk az androidos adattárolásról
    Android terminál gyorstalpaló

    Túl vagyok a ROM-cserén, üres az életem, mit tegyek?

    Az élet nem áll meg a ROM-csere után, erről bővebben itt olvashatsz. Vagy menj el egy kocsmába és szedj fel egy csinos lányt... :)

    Szerzők: ABE, rum-cájsz, tzl
    Utolsó módosítás: 2011.06.01.
    A tévedés joga fenntartva

    [ Szerkesztve ]

    =Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

  • Fecogame

    veterán

    Megjelenik? :F

    Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

  • SenorGrande

    senior tag

    Nem megy. :O

    [ Szerkesztve ]

    – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – (Kérjük ennél a vonalnál levágni!)

  • leviske

    veterán

    M4A77T:
    - AM3 foglalat
    - AMD 770 lapka, SB710-es déli-híddal párosítva
    - DDR3 1800(O.C.)/1600(O.C.)/1333(O.C.)/1066 MHz
    - 1 db PCI-E 2.0 x16
    - 1 db Ultra DMA
    - 6 db SATA 3Gb/s
    - stb

    [ Szerkesztve ]

  • albert8

    addikt

    Flickr----https://www.flickr.com/photos/113522384@N02/? -----------------------------------Krumplistészta----https://krumplisteszta.wordpress.com/

  • leviske

    veterán

    2011 második negyedévének végén megindult az AMD új asztali Scorpius platformjához az alaplap szállingózás. A MSI az ismert 790FX-GD70 és a 890FXA-GD70 sorozat folytatásaként a 990FXA-GD80 nevű modellt dobta be a felsőkategóriás AM3+ alaplapok csatájába, melyet a kedvezőbb árú, 890FXA-GD65 utódjaként érkező 990FXA-GD65 követett.

    990FXA-GD80:
    • AMD® 990FX/SB950 chipset
    Socket AM3+ processzorok támogatása
    DDR3 800/1066/1333/1600/1800*/2133*(OC) / max 32GB
    • 1x 10/100/1000 LAN (Realtek 8111E)
    • Lossless 24-bit/192KHz HD Audio (Realtek® ALC892)
    • 6x USB 2.0 / 2x USB 3.0 (NEC® D720200) / 1x IEEE1394
    • 6x SATA III / 2x eSATA
    • 4x PCI-E 2.0 x16 / 2x PCI-E x1 / 1x PCI
    CrossFireX™ és SLI™ támogatás (2x PCI-E x16 / 1x PCI-E x8 / 1x PCI-E x4)
    • Military Class II / DrMOS / Unlock CPU Core / 3TB+ Infinity / APS

    990FXA-GD65:
    • AMD® 990FX/SB950 chipset
    Socket AM3+ processzorok támogatása
    DDR3 800/1066/1333/1600/1800*/2133*(OC) / max 32GB
    • 1x 10/100/1000 LAN (Realtek 8111E)
    • Lossless 24-bit/192KHz HD Audio (Realtek® ALC892)
    • 8x USB 2.0 / 2x USB 3.0 (NEC® D720200) / 1x IEEE1394
    • 6x SATA III / 2x eSATA
    • 2x PCI-E 2.0 x16 / 4x PCI-E x1 / 1x PCI
    CrossFireX™ támogatás (1x PCI-E x16 / 2x PCI-E x8)
    • Military Class II / DrMOS / Unlock CPU Core / 3TB+ Infinity

    Ajánló:
    Socket AM3 / AM3+
    Nagy AMD K10[.5], Llano, Bobcat és Bulldozer topic
    Nagy ATI CrossFireX™ topik
    nVidia SLI® topik

    Forrás:
    MSI Global
    Az MSI AM3+ foglalatos alaplapja is lelepleződött
    Újabb 990FX-re épülő Socket AM3+ foglalatos alaplap érkezik az MSI-től

    [ Szerkesztve ]

  • LackoMester

    addikt

    Hello, egy kis javítást, bővítést szeretnék a ebben a topik 1 hsz.-ban.

    A Call of Duty játék sorozat következő része, ami a Modern Warfare 3 nevet viseli, megjelenése 2011 november 8.-án várható. Megjelenik PC, XBOX 360, PS 3 platformokra.

    A játékot három stúdió fejleszti az Infinity Ward, a Sledgehammer és a Raven Software, bár nem tudni milyen munkamegosztásban. Az viszont már tudható, hogy a második rész befejezése után járunk közvetlenül. Az egyjátékos játék során pedig ide-oda fogunk ugrálni a szerepek és a helyszínek között, így megfordulunk a világ számos pontján és lehetünk akár az orosz védelmi szolgálatok ügynöke vagy akár SAS katona, de beülhetünk egy tank vezetőfülkéjébe is. Hogy meglegyen a kellő hangulat és a felfedezés öröme természetesen az előző részekből is visszatér néhány kulcsfontosságú szereplő.

    A játék 15 küldetésből áll majd, Manhattan orosz inváziójával kezdünk, és Dubaiban érünk a végére. Természetesen most is megkapjuk az akciódús játékmenetet, aminek része, hogy akár tankot vagy helikoptert is vezethetünk.

    A kampány során pont kerül számos az MW1-ben és MW2-ben felmerülő kérdésre, de újak is előkerülnek és természetesen kapunk új karaktereket is, mint például a két Delta Force katona "Frost" és "Sandman".

    Visszatérő karakter lesz Vladimir Makarov, John "Soap" MacTavish és John Price is. Utóbbi kettő sérülten egy indiai rejtekhelyen bujkálnak, de Makarov rájuk talál, és nekünk Jurij szerepében kell majd egy helikopterrel kimenekíteni őket.

    Ezek után Frost szerepében Manhattanbe kerülünk, ahol Amerika kénytelen volt bevetni a Delta Force egységeket az orosz támadás ellen. Ezután egy picit repkedhetünk a város felett egy Black Hawk segítségével .

    Helyszínek a játékból:

    Dharmasala, India
    New York, New York
    város Sierra Leonéban
    London, Anglia
    Mogadishu, Somália
    Hamburg, Németország
    Páris, Franciaország
    Prága, Cseh Köztársaság
    egy kastély a cseh hegyekben
    Berlin, Németország
    A Kreml Moszkvában, Oroszország
    Dubai, Egyesült Arab Emirátusok
    Washington. D.C.

    A játék során egy orosz ügynök bőrébe is bújhatunk aki az orosz elnököt kísérné a béketárgyalásokra, ám Makarov elrabolja, mivel nem akar békét.

    Néhány meg nem erősített ( nem 100 % -os ) információ a játék multi részéről.

    A kiszivárogtató szerint a multi térképek fele tradicionális multiplayer térkép lesz, a másik fele Spec Ops térkép. A Spec Ops magában foglal majd túlélő módot és küldetés alapú pályákat. Jelenleg 20 térképen dolgoznak, bár még nem lehet tudni mennyi lesz az alapjátékban és mennyi érkezik meg majd fizetős DLC formájában.

    A Modern Warfare harmadik részébe nem építik bele a Treyarch kedvelt zombi vadász játékmódjait.

    A PERK rendszer és a Killstreak-ek visszajönnek, pár változtatással. Például ebben a részben már lehetőség lesz csapatalapú perk-ek elsajátítására is.

    A Team Perk-ek (nem teljes) listája:
    - Stopping Power: A csapat lövései többet sebeznek.
    - Blast Shield: egyelőre nincs több információ róla.
    - Health Regen: Regenerálja a csapat életerejét egy ideig.
    - Stun Protection: A csapattagok immunisak lesznek a villanó gránátokra.

    Ezeken kívül persze jönnek a normál perkek is, ezek (nem teljes) listája:
    - Blind Eye: Immunissá tesz a Killstreak-ekre. A pro verziójában a rakétavetők gyorsabban fogják be a céljukat, és megnöveli a járműveknek okozott sebzést.
    - Assassin: Az UAV, hő és szívdetektorok nem érzékelik a játékost. A pro verzió ezt kiterjeszti a CUAV-re és EMP szenzorra, és a játékos neve nem lesz vörös, ha fölé viszik a célkeresztet.
    - Point Guard: 2 Assist 1 killnek számít Killstreak számolásnál.
    - Dead Silence: Hangtalanná válik a játékos.
    - Recon: Valamiféle radar-t fog adni az ellenfelek könnyebb érzékeléséhez.

    A Killstreakek közül kidobták a Tactikai atomcsapást helyette jön pár másik.

    Íme a tervezett (nem teljes) lista:
    - EMP Grenade: Kiiktatja egy időre az elektronikát.
    - Little Bird: Kicsi távirányítású helikopter.
    - Precision Airstrike: Légicsapás kérhető egy területre.
    - Stealth Bomber: Egy B2-es szőnyegbombáz egy területet.
    - Remote Turret: Távirányítású fegyvert lehet lerakni vele.
    - Directional UAV: Fel lehet vele deríteni egy területet. Ahol elhalad, ott felfedi az ellenséges játékosok pozícióit.
    - Remote Mortar: Aknavető támogatást hívhatunk segítségül egy távcső segítségével.
    - Airdrop Trap: Csapda az ellenfelek megtévesztésére. Ha kinyitják, robban.
    - Ammo Resupply: Lőszer utánpótlás.

    A hírt kiszivárogtató sajnos azt is megerősítette, hogy ismét nem lesznek dedikált szerverek.

    Miközben megérkeztek ezek a hírek, az Eurogamer szakértőket kérdezett meg, a Call of Duty Elite várható áráról és a várható előfizetői létszámról. A szakértők (Doug Creutz, Jesse Divnich, Michael Pachter) szerint az előfizetői díj 4$ és 10$ között lesz, az előfizetői létszám pedig a Call of Duty játékosok kb. 10-20%-a, azaz 2-4 millió ember lesz egy év után, és már 2011. végére el fogja érni a másfél milliót.

    Az első trailer, in game video .
    A játék hivatalos oldala .
    Egyéb érdekességek .

    A topik első hozzászólásábam felhasználtam Zsocc koléga gamepod. hu megjelent írását , valamint az Ipon.hu-n megjelent infókat.

    ott a kisértet a ganéná.... by: Bendegúz

  • LackoMester

    addikt

    Hahó, nincs Admin vagy mi a szösz? :B

    ott a kisértet a ganéná.... by: Bendegúz

  • RootRulez

    félisten

    DELETED ;]

    [ Szerkesztve ]

    ═════════════════════════════════════════

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz LackoMester #5336 üzenetére

    Moderátort keresek topikba menj ha eddig még nem voltál ;P
    –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

    [ Szerkesztve ]

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz LackoMester #5339 üzenetére

    Aszittem azért keresel admint.. mind1:D

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • mrbig25

    őstag

    Specifikációk:
    ■ ARM Cortex A8 550MHz CPU + PowerVR SGX530GPU (Ti OMAP 3430)
    ■ 256MB Ram / ~130MB tárhely / gyári 8GB-os microSD
    ■ 3.7"-os kapacitív érintőképernyő, Gorilla-Glass burkolat, FWVGA (480x854) felbontás
    ■ 5MP-es AF kamera, dual LED-el
    ■ 1400mAh akkumulátor
    ■ Kicsúsztatható, teljes qwerty billentyűzet
    ■ GPS, WiFi, Bluetooth, gyorsulásmérő, mágneses szenzor, fény,-és közelségérzékelő, állapotjelző LED
    Részletes specifikációk ITT.

    GY.I.K.

    Mi az az Android, milyen fajtái vannak?
    A Google által fejlesztett nyílt operációs rendszer. Itt elolvashatod az Android fejlődéstörténetét.

    A Milestone megjelenésekor Android 2.0 rendszerrel érkezett. Később jött a 2.1-es Eclair frissítés, 2011. márciusában pedig megérkezett a hivatalos 2.2-es Froyo is - sajnos elég későn...

    A ROM frissítés garanciavesztéssel jár?
    Amennyiben az RSD Lite-al frissítesz vagy cserélsz gyári ROM-ot, addig nem veszted el a garanciát. Főzött ROM esetén ugorhat a garancia, de van lehetőség a teljesen gyári állapot visszaállítására.

    Tönkre mehet a telefon ROM frissítés közben?
    Nem, mivel a telefon BOOTLOADER-e zárt, lényegében véve érinthetetlen. Így RSD Lite használatával lehetőség van a gyári ROM visszatelepítésére.

    ROM frissítéshez kell a telefont ROOT-olni?
    Nem kell rootolni.

    Gyári ROM frissítése – teljesen gyári állapot visszaállítása
    A frissítéshez látogassuk meg ezt az oldalt és kövessük az utasításokat -> erre tessék. Ehhez gyári ROM szükséges.

    Amennyiben teljesen gyári állapotot szeretnénk visszaállítani, akkor a következő a teendő:
    Először is szükségünk van pár dologra:
    RSD Lite
    ■ feltelepített USB driver

    Első lépésben feltelepítjük a rendszerünknek megfelelő 32,-vagy 64bites drivert.
    Ezután letöltjük a számunkra megfelelő ROM fájlt. Android 2.0,-és 2.1 innen, Android 2.2 innen. (számunkra a Central Europe változat a megfelelő)
    Lépések:
    - A telefont kikapcsoljuk. Belépünk a bootloader-be. (a D-Pad /navigációs pad/ fel gombjának nyomva tartása mellett kapcsoljuk be a telefont, a kettőt együtt körülbelül 3-4 másodpercig kell nyomva tartani)
    - Ha ez megvan, akkor az USB kábellel összekötjük a telefont a számítógépünkkel és hagyjuk, hogy a driverek felismerésre kerüljenek.
    - Ezután elindítjuk az RSD Lite programot. Kiválasztjuk a korábban letöltött sbf fájlt és flasheljük.
    Folyamat közben a telefon többször újraindul(hat). Csak, akkor csatlakoztassuk le a telefont a számítógépről, amikor az RSD Lite programban megjelent a Succes (vagy Succed) felirat.
    Ez a megoldás az SD kártya kivételével mindent töröl, tehát a fontosabb adatainkról, kontaktjainkról érdemes előtte biztonsági mentést készíteni.

    Honnan tudok programokat letölteni?
    A Marketen rengeteg program van, köztük van pár magyar is, de alapvetően angolul érdemes keresni. A Market használatához szükség van egy Google accountra. (erre tökéletes például a GMail-es account) Ha még nem vagy regisztrálva, akkor a telefon felajánlja a regisztrációt is.
    Másik lehetőség az AppBrain használata. Ez lényegében véve az Android Marketet teszi még felhasználóbarátabbá. Az AppBrain App Market nevű alkalmazás segítségével tudunk a programok között böngészni. Itt is tudunk programokat szinkronizálni, frissíteni stb. A működéséhez szintén szükséges egy már létező Google account, de ha ez nincs, akkor Facebook és Twitter accountal is be tudunk jelentkezni. A Fast Web Installer nevű kiegészítőjével közvetlenül a böngészőből is telepíthetünk programokat.

    Hogyan tudom átmásolni a névjegyeket a SIM kártyáról?
    Elindítjuk a Contacts alkalmazást, majd a Menu gomb megnyomása után kiválasszuk az Import/Export menüt és végül az Import from SIM lehetőséget.
    - Ha korábban Androidos rendszert használtál, akkor a Google accountodba automatikusan szinkronizálja a neveket. Természetesen csak akkor, ha az automatikus szinkronizálás be van kapcsolva. (alapértelmezetten be van)
    - Amennyiben másik rendszerről térsz át, akkor a Google Sync segítségével tudjuk GMail-es kontaktjainkat szinkronizálni.

    Ha nem akarod a GMail-es kontaktokat látni, akkor a Contacts -ban, a Menu gomb megnyomása után kiválasztod a Display Options-t és bepipálod az "Only contacts with phones" menüpontot.

    Hogyan tudok játékokat/alkalmazásokat telepíteni a telefonra?
    A telefonra „.apk” (Android Package) kiterjesztésű fájlokat lehet telepíteni. A letöltött fájlt felmásolod a telefon memóriakártyájára. Ezt követően egy fájlkezelő alkalmazás segítségével betallózod a fájlt és rányomva felajánlja a telepítést. A sikeres telepítéshez a Settings -> Applications -> Unknown Sources pontot engedélyezni kell.

    Amennyiben nem rendelkezünk fájlkezelő alkalmazással, akkor a Marketről érdemes egyet letölteni, például az Astro FileManager-t.

    Ha nincs se mobilnet, se wifi, akkor se essünk pánikba. Számítógépünkre letöltünk egy fájlkezelőt. Például ezt -> http://slideme.org/application/files-droid
    Felmásoljuk a telefonunk memóriakártyájának a gyökerébe. Elindítjuk a telefonunkon a böngészőt (Browser) és a címsorba beírjuk: file:///sdcard/fájlneve.apk (szintén szükséges a Settings -> Applications -> Unknown Sources pontot engedélyezni)

    Hogyan tudok programokat eltávolítani a telefonról?
    A telefonon belül „Settings -> Applications -> Manage Applications. Rányomsz arra, amit el szeretnél távolítani és kiválasztod az Uninstall lehetőséget.

    Kikapcsolt állapotban ébreszt a telefon?
    Nem. Viszont repülő módban ébreszt, így éjjel nem merül annyira a telefon sem.

    Forgalom korlátos a mobilnetem, hogy tudom leellenőrizni, hogy mennyit használtam eddig?
    A 3G Watchdog nevű program az egyik legjobb. Rengeteg beállítási lehetőség van benne.

    Néhány hasznod tudnivaló.

    Mi az a wipe?
    Wipe az amikor mindent törölsz a telefonból. A recoveryből elérhető a wipe/factory reset menüpont alatt.

    Mi az a recovery?
    A recovery az utolsó mentsvár ha baj van. Ez a telefon vészvisszaállító helye. A gyári recoveryvel nem lehet sok mindent kezdeni, sajnos még biztonsági mentés készítésére sem alkalmas. Ezért szokás úgynevezett CustomRecovery-t használni, amellyel lehetőség van biztonsági mentés készítésére/visszaállítására, főzött ROM telepítésére és még rengeteg lehetőség van, amelyről lentebb olvashatsz.

    Mi az a flashelés?
    Flashelés alatt azt értjük, hogy a recoveryből felteszünk egy ROMot, vagy egy bármilyen módosítást (témát, betűkészletet, stb...), amit csak így flashelve lehet feltenni.

    Mi az a bootloop?
    Ha valami probléma történik flasheléskor vagy valamit felflasheltünk, amit nem kéne, akkor jön elő ez a jelenség. A rendszer nem tud betölteni, ezért megáll a betöltő képernyőnél. Mivel nem tud elindulni, ezért újraindul, újra és újra.

    Mi az a ROOT és a rootolásnak mik az előnyei/hátrányai?
    ITT megtalálod a választ.

    OpenRecovery, ROOT, főzött ROM-ok, azaz minden, ami modding.

    Először is néhány alap dolog, amelyekre később szükség lesz.

    Bootloader elérése: (Fekete képernyő, néhány fehér szöveg. Felül a bootloader verziója.)
    D-Pad fel (navigációs pad) + bekapcsoló gomb együttes nyomva tartása 3-4 másodpercig.

    Recovery mód elérése: (Fekete képernyő, középen egy háromszög, benne egy sárga felkiáltójellel)
    ■ /90.78-as bootloader esetén/ X + bekapcsoló gomb együttes nyomva tartása 3-4 másodpercig
    ■ /90.78-tól régebbi bootloader esetén/ Kamera + bekapcsoló gomb együttes nyomva tartása 3-4 másodpercig

    Gyári -Android- recovery menü elérése:
    Recovery módban megnyomjuk és nyomva tartjuk a Hangerő fel gombot és ekkor megnyomjuk a Kamera gombot.
    Itt mindössze négy lehetőség van: újraindítás, microSD gyökerében lévő update.zip telepítés, wipe data/factory reset, wipe cache.

    Ez nem sok, ezért van szükségünk egy CustomRecovery menüre.

    Mivel az általam ajánlott OpenRecovery rengeteg dologra használható, ezért szinte minden módosításnak ez az alapja!

    OpenRecovery telepítése és elindítása: leírás

    A telefon ROOTolása:
    Elindítjuk az OpenRecovery-t. Elnavigálunk a Root Phone menüpontig és kiválasztjuk. Ezzel készen is vagyunk. Az újraindítást követően a telefonunk már ROOTolva is van.

    Főzött ROMok telepítése: ITT.

    Főzött ROMok rövid leírása, bemutatása: ITT.

    OpenRecovery funkcióinak bemutatása: ITT.

    Ajánlott oldalak:
    Mobilaréna teszt - fórum
    XDA Developers

    [ Szerkesztve ]

    ...

  • Wyll

    őstag

    agostino wyll1 wyll2 eredeti

    [ Szerkesztve ]

    Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Wyll

  • Wyll

    őstag

    Vladi türelme rózsát terem :))

    [ Szerkesztve ]

    Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Wyll

Új hozzászólás Aktív témák