Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rum-cajsz

    őstag

    Motorola DEFY - gyakran ismételt kérdések, hasznos információk
    Olvasd el alaposan ezt a hozzászólást, mielőtt kérdeznél! De tényleg...

    A készülékről röviden:
    800MHz Cortex-A8 processzor (TI OMAP3630 chipset)
    512 MB RAM / 2048 MB ROM
    1500mAh akku
    3.7"-es kapacitív TFT kijelző, amelynek 480*854-es a felbontása
    5 MP-es, AF-os kamera LED-del
    WiFi, GPS, BlueTooth, gyorsulásmérő, 3 tengelyű mágneses szenzor, fényérzékelő, közelségérzékelő

    Tartalom:
    Motorola DEFY - gyakran ismételt kérdések, hasznos információk
    Előzetesen
    Vásárlás, vásárlás előtt
    Használatba vétel, ismétlődő kérdések
    Hardver kérdések, típushibák
    Szoftver kérdések, problémák
    Ajánlott oldalak

    Előzetesen

    A következő rész tartalmából: Pamela érzéki masszázst ad Fernándónak, aki ezért megkéri a kezét, de Pamela közben rájön, hogy Fernándót nőből operálták férfivá, és különben is, ő Hozéármándóba szerelmes.
    Mielőtt belecsapnánk a lecsóba: a Defy egy Android rendszerű okostelefon, ennek megfelelően kis beletanulást igényel, ha minden funkcióját ki akarod használni, és a saját ízlésednek megfelelően szeretnéd testre szabni. Ennek első lépése, hogy elolvasod a használati útmutatót, illetve végigböngészed a telefon beállítási lehetőségeit és opcióit. Hidd el, sokkal hamarabb és sokkal több kérdésedre kapsz választ, ha foglalkozol egy kicsit a telefonnal, és nem a fórumba rohansz egyből minden egyes apró problémával.

    A topikban meglehetősen sok tapasztalat összegyűlt, a több mint 20000 hozzászólásból egy esszencia van kigyűjtve a következő sorokban. Az új és régi tagokat is szépen kérjük, hogy figyelmesen böngésszék végig ezt az irományt, a folyamatos frissítéssel és bővítéssel igyekszünk levenni a terhet a topikról, hogy az ismétlődő kérdések lepjék el. Ha valamit mégsem találsz meg itt, először használd a fórum keresőjét, ez sokszor hamarabb vezet eredményre, mintha kérdeznél. Fórumtársaidat és ezen írás készítőit is megtiszteled azzal, ha nem kell sokadszorra is ugyanazokra a kérdésekre válaszolniuk. Légy tekintettel arra, hogy más ideje is drága, ne élj vissza az emberek segítőkészségével... Ha mégis van megválaszolatlan kérdésed, szeretettel várunk a topicban, de a problémáddal kapcsolatban ne privátban keresd meg a tagokat, hiszen azért van a fórum, hogy ott gyűljön a tudásanyag.

    Haladó felhasználók részére ezt a leírást is javasoljuk: DEFY MÉLYVÍZ

    Vásárlás, vásárlás előtt

    - Ezt vegyem, vagy másik telefont válasszak?
    Neked kell eldöntened, hogy mi a lényeges számodra, a tesztben megtalálhatóak a fontosabb tulajdonságok. Ami kiemeli a többi telefon közül, az egyrészt a “strapafon” mivolta, tehát pornak, ütésnek, karcolásnak, víznek az átlaghoz képest jobban ellenáll. Másrészt pedig a telefon súlyát és méreteit tekintve nagyon kellemes adottságokkal rendelkezik, nem túl nagy, nem túl kicsi, kényelmes használni és hordani. Azt mindenképpen vedd figyelembe, hogy ez egy okostelefon, tehát ennek megfelelően bonyolultabb cucc, mint egy Nokia 3310.

    - Milyen színekben létezik a telefon?
    Van a fekete verzió, a bugyikék, illetve a fehér. Ez utóbbinál a telefon közepe fehér csak, a többi része fekete. A fekete verzió képernyő körüli kerete lakkozott, ez sajnos sérülékenyebb is.

    - Hol érdemes megvenni a telefont?
    Az árak folyamatosan változnak, ezért érdemes böngészni a netet a legjobb ajánlat után.

    - Szolgáltatónál tényleg függetlenül kapom a telefont?
    Olyan visszajelzések érkeztek a fórumba, miszerint mind a T-Mobile-os, mind a Vodafone-os készülék elfogadja bármely szolgáltató kártyáit, tehát függetlenek. Ugyanakkor ez még nem garancia arra, hogy te is függetlenként fogod megkapni, hiszen változnak a készletek, elképzelhető, hogy idővel SIM lockot kapnak az újabb szállítmányból származó készülékek.

    - Eltérnek valamiben a szolgáltatói telefonok?
    A szolgáltatói telefonok általában a Blur mentes szoftver verzióval érkeznek, hardveresen eltérés nincsen.

    - Ha mégis függő telefont kapok, hogyan tudom függetleníteni?
    A szolgáltatótól tudsz vásárolni függetlenítő kódot. Illegális megoldásokról nem beszélünk ezen a fórumon.

    - Milyen garancia jár a telefonhoz?
    Több variáció is van:
    - Motorola gyári 2 év garancia
    - GSM boltos (EU) garancia: általában 1 év teljeskörű garanciát jelent a bolt saját szervizében, ehhez néha hozzácsapnak plusz 1 év szoftver garanciát
    - szolgáltatónál garancia: 1 vagy 2 év (nem teljesen tisztázott, elvileg 2 év Motorola garancia ez is)
    A pontos garanciális feltételeknek minden esetben ajánlott utánakérdezni vásárlás előtt.

    - Azt olvastam, hogy megszűnt a Motoker Kft. Ki foglalkozik akkor a garanciális javításokkal?
    Valóban megszűnt ez a cég, de ők csak a forgalmazást intézték Magyarországon. A szervizelést eddig is, és ezentúl is a Cordon Electronics (régi nevén Cirma Kft.) végzi.
    Elérhetőségük: 1045 Budapest Széchenyi tér 9., Telefon: +361-272-0708.

    Használatba vétel, ismétlődő kérdések

    - Van magyar nyelv a telefonon, vagy fel lehet tenni?
    Hivatalosan nem érhető el magyar nyelv a telefonra, és gyakorlatilag teljesen biztos, hogy a 2.2-es frissítés során sem fog belekerülni a magyar nyelv támogatása. Egyelőre csak a Cyanogen Modban (CM7) van magyar nyelv illetve rovásírás, de ez nem hivatalos ROM, ezért ennek telepítése csak saját felelősségre végezhető el (lásd később a Mélyvíz témánál).

    - Hol találok magyar nyelvű használati utasítás?
    Innen letölthető

    - Használtan vettem a telefont, de nem tudom kitörölni az előző tulaj adatait. Mit tehetek?
    Sajnos erre csak a factory reset a megoldás (elérhető a Settings/Privacy alatt), mivel a Marketről megvásárolt/letöltött programokat a Google accounthoz társítja a telefon, így teljes nullázás szükséges az elsődleges fiók törléséhez. Factory reset után olyan lesz a telefon szoftveresen, mintha a boltból újan vetted volna.

    - Mi az a MotoBlur?
    Röviden: az egy szar. Itt található róla egy angol nyelvű tájékoztató: [link] A MotoBlur alapvetően két részből áll: egyrészt jelenti a Motorola saját homescreen felületét, másrészt például olyan szolgáltatásokat, hogy a MotoBlur accounton keresztül pl. a Facebook profilt össze lehet hangolni a telefonkönyvvel.

    - Nem ajánlja fel MotoBlur account létrehozását a telefon, mit tegyek?
    Alapvetően két ROM fordul elő a Defyken: az egyik, amelyikben teljes értékű MotoBlur van, ez van általában a GSM boltos telefonokon (angolul “blur version”-nek hívják). A másik pl. a T-mobile és a Vodafone által is forgalmazott készülékeken található szoftver, amit mi "fél MotoBlur" vagy "Blur-mentes" verziónak nevezünk (angolul “deblur version”-nek hívják). Itt nincsen account létrehozási lehetőség (bár az ikonja megjelenik, mégsem lehet Facebook accountot sem hozzáadni), és az ezzel járó sallang, csak a Motorola felület. Ezt lecsekkolni a Settings/About phone/System version menüpont alatt lehet, az előbbiek Blur_Version jelölésűek, az utóbbiak Moto_Version jelölésűek. Tapasztalatok szerint a Moto_version kicsit gyorsabb, bár ez főképp a 2.21/2.34-es verzióknál volt észrevehető. A Build number megmutatja, hogy pontosan mi a szoftververziód száma (2.21, 2.34, 2.51, stb.).

    - A telefonkönyben megjelentek a Facebook kontaktok, de nincs szükségem rájuk, mit tegyek?
    Menj a Facebook alkalmazásba, ott a settings menüben a don’t sync lehetőséget válaszd, és máris eltűnnek a Facebook ismerősök a telefonkönyvből. A másik lehetőség, hogy a telefonkönyvben elrejted a felesleges kontaktokat.

    - Nem tetszik a MotoBlur felület, le tudom cserélni?
    Igen, Marketről több ingyenes homescreen felület is letölthető (pl. ADW Launcher, LauncherPro, GO Launcher EX, Zeam, Launcher 7), ezek általában jobban testreszabhatóak, és akár gyorsabbak is, mint a gyári felület.

    - Hogyan tudok ékezeteket használni?
    A Setting/Language&keyboard/Input method alatt válaszd ki a Multi-touch beviteli módot. Ezután lehetőséged lesz az ékezetes betűk használatára, ha egy-egy magánhangzóra hosszan nyomsz. Másik megoldás pl. a Marketről az Anysoft Keyboard, ami ingyenes, és van magyar kiosztása is. Ezen kívül léteznek még más, leginkább fizetős megoldások is, a keyboard szóra érdemes rákeresni a Marketen.

    - Igaz, hogy a telefon egyből felmászik a mobilnetre?
    Ha aktiváltad a Google accountodat, akkor igen, mert egyből megkezdi a szinkronizációt. Ha ezt szeretnéd elkerülni, első indításkor még ne jelentkezz be, hanem tiltsd le a mobilnetet, vagy csatlakozz WiFi hálózatra. Amikor WiFi-re kapcsolódik a telefon, automatikusan azt a hálózatot használja, és nem a mobilnetet. Mindazonáltal nagyon melegen ajánlott valamilyen net elérést biztosítani a telefonnak, hiszen úgy lehet igazán kihasználni a tudását.

    - Hogyan tudom letiltani a mobilnetet?
    Amennyiben abszolút nem szeretnéd, hogy legyen mobilnet a telefonodon, a következő lehetőségeid vannak:
    - Settings/Wireless&Networks/Mobile networks/Access point alatt a hozzáférési pontokat ki lehet törölni, vagy át lehet írni hibásra az adatokat.
    - Setting/Data manager/Data delivery alatt vedd ki a pipát az All mobile data elől

    Ha csak ideiglenesen szeretnéd tiltani a mobilnetet, a legegyszerűbb megoldás, ha felteszed a Marketről ingyenesen leszedhető DCSwitch vagy APNdroid nevű programokat, és kapcsolgatható widgetként kirakod a főképernyőre. Bővített funkcionalitással rendelkezik a SwitchPro vagy a WidgetSoid, ez utóbbi ráadásul ingyenes is.

    Végső megoldásként a “ne múkoggy mobilnet” varázsszóra is hallgat a készülék a beépített Texas Instruments modulációs hangszabályzós ekvalizernek köszönhetően.

    - Be lehet állítani, hogy csak 2G hálózatot használjon a telefon?
    Igen, a Setting/Wireless&Networks/Mobile networks/Select network alatt tudod megadni, hogy melyik üzemmód legyen engedélyezve.

    - És hogyan tudok gyorsan váltani a 2G és 3G között?
    Létezik erre külön program (widget) a Marketen, a 2G vagy 3G kulcsszóra kell rákeresni. Sajnos androidos korlátozás miatt az ilyen widgetek csak annyit tesznek, hogy bevisznek a beállítások közé, tehát nem egy kattintásos a művelet a váltás.

    - Honnan tudok programokat letölteni?
    A Marketen rengeteg program van, köztük van pár magyar is, de alapvetően angolul érdemes keresni. A Market használatához szükség van egy Google accountra, ha van Gmail-es címed, akkor az már accountnak minősül. Ha még nem vagy regisztrálva, akkor a telefon felajánlja a regisztrációt.
    Egyéb (értsd: warez) beszerzési források emlegetése nem a topikba való.

    - A Marketen egyes alkalmazásokat nem látok. Mit tehetek?
    Nemrég vált elérhetővé Magyarországon is a fizetős Market, tehát az ingyenes programok mellett megjelentek a megvásárolható programok is (ha mégsem, akkor érdemes írni a fejlesztőnek). Ennek ellenére előfordulhat, hogy mégsem látható egy-egy fizetős program magyar SIM kártyát használva, ennek a problémánaknak a kiküszöbölésére a legegyszerűbb megoldás, hogy a Marketről letöltöd a Market Enabler programot (rootolt telefon kell a használatához). Ez a program hamis SIM kártya adatot tud küldeni a Marketnek (ajánlott valamilyen US beállítás), így láthatóvá válnak a fizetős alkalmazások. A másik megoldás, hogy olyan külföldi SIM kártyát raksz a telefonba, amely országban már régóta elérhető a teljes értékű Market.
    Megjegyzés: a Marketnek is van saját Settings menüpontja, itt be lehet állítani, hogy mely besorolású tartalmakat akarod látni.

    - Nem működik a Market, megszakad a letöltés vagy a telepítés. Mit tegyek?
    Sajnos ROM-tól, hálózattól függetlenül ez sokakkal előfordul, amit lehet tenni:
    - többször megpróbálni elindítani a letöltést
    - újraindítani a telefont
    - belépni a Gtalk-ba
    - Settings/Applications/Manage applications/All fül alatt a Marketet megkeresni, és Clear data-t nyomni.

    Általában ez utóbbi a legbiztosabb, és leggyorsabban célravezető módszer, és más programoknál is sokszor segít ez a módszer misztikus problémák esetén.

    - Ha megveszek egy programot Marketen, akkor az később is megmarad?
    Igen, a megvásárolt programok nem készülékhez, hanem Google accounthoz tartoznak, tehát nem vesznek el a készülék cseréjekor sem.

    - Hogyan tudom átmásolni a névjegyeket?
    - SIM kártyáról való másoláshoz van a menüben a SIM Manager, ott tudod importálni a névjegyeket.
    - Ha korábban Androidos rendszert használtál, akkor a Google accountodba automatikusan szinkronizálja a neveket.
    - Amennyiben másik rendszerről térsz át, ez a program ajánlott: Google Sync
    - Kapcsolatok mozgatásáról Nokia telefonról Defy-ra feketepeti fórumtárs írt egy rövid leírást.

    - Szinkronizáltam a névjegyeket a Gmail fiókommal, de tele lett szeméttel. Hogy kerülhetem el ezt?
    Alapesetben a gmail felvesz a kapcsolataid közé mindekit, akivel levelet váltottál. Erről szerencsére le lehet beszélni a számítógépen a gmail beállításai között:
    gmail -> settings -> General -> Create contacts for auto-complete: I'll add contacts myself
    Ha a számítógépen rendbe teszed a kapcsolataid, akkor a telefonodon elvileg automatikusan frissülnek. Ha mégsem, próbáld meg kikapcsolni a kapcsolatok szinkronizálását a telefonon, majd töröld az összes kapcsolatot például ezzel a programmal: Contact Remover. És ez után újra bekapcsolod a szinkronizálást.

    - Be tudom-e állítani, hogy csak azok jelenjenek meg a kapcsolataim között, akiknek van telefonszáma?
    canniball megoldása: [link]
    Vagy tölts le a Marketről egy másik programot, amiben van ilyen lehetőség alapból: GO Contacts, Dialer One, stb...

    - Be tudom-e állítani, hogy vezetéknév szerint rendezze a kapcsolataimat a telefonkönyv?
    Sajnos a Motorola Kapcsolatok programjával nem, tölts le a Marketről egy másik programot, amiben van ilyen lehetőség. GO Contacts, Dialer One, stb... Ha belépsz a Gmail fiókodba, ott a Contacts menüpont alatt van egy lehetőség, hogy előnév vag yutónév alapján rendezd a neveket.

    - Miként tudok widgetet/ikont kirakni a főképernyőre?
    A képernyőn hosszú nyomást követően felugrik egy lista, ebből lehet választani. Az eltávolításhoz pedig hosszan kell nyomni az ikonra, és lehúzni alulra, ahol pirosra vált.

    - Nem akar csatlakozni a számítógéphez a telefon / nem látja a memóriakártyát a gép, mit tegyek?
    Amikor rákötöd a gépre a telefont, megjelenik felül az értesítési sávon egy figyelmeztetés, a kis sávot le kell húzni, és ott ki tudod választani, hogy milyen módban szeretnéd létrehozni a kapcsolatot. Ha ezt nem teszed meg, akkor a gép csak azt fogja érzékelni, hogy rácsatlakoztattál valamit, de használni nem tudja, míg a megfelelő kapcsolatot ki nem választod.

    - Ha rácsatlakoztatom gépre a telefont, nem a beállított hangok szólnak. Miért?
    A memóriakártyán lévő fájlokhoz ilyenkor csak a számítógépnek van hozzáférése, a telefonnak nincsen. Tehát ilyenkor az ott tárolt mp3-akat sem tudja lejátszani, így átmenetileg alapértelmezett hangokat használ. Lecsatlakoztatás után automatikusan visszaállítja a rendszer a korábban beállított hangokat.

    - Van valami visszajelzés a beérkező üzenetek és elmulasztott események jelzésére?
    Igen, a telefon bal felső részén van LED, ami bizonyos időközönként felvillan, ha esemény van, de ez természetesen kikapcsolható a beállítások között.

    - Hogyan tudom feloldani a billentyűzárat?
    A bekapcsoló gomb rövid megnyomásával előjön egy csúszka, azt kell elhúzni, és ismét aktív lesz a képernyő. A lezárási időt a Settings/Sound&display/Screen timeout menüpont alatt tudod megadni. Ha szeretnéd, hogy a hangerőszabályzó gombbal fel tudd éleszteni a telefont, akkor a Marketről a No Lock nevű programot szedd le.

    - Hogyan tudok váltani a programok között?
    A home gombot (balról a második érintőgomb) hosszan megnyomva felugrik egy lista a legutóbb futtatott programokról.

    - Hogyan tudok megadni saját hangokat a beállításokban?
    A következő könyvtárakat kell létrehozni a memóriakártyán, és oda bemásolni a hangokat:
    Csengőhang: ringtones
    Értesítőhang: notifications
    Ébresztőhang: alarms
    Ha ezekbe a könyvtárakba helyezed a saját mp3-akat, már látni fogja a telefon is (egy újraindításra esetleg szükség lehet a gyorsabb megtalálás érdekében). Vagy telepíts a Marketről egy erre a célra írt alkalmazást, pl. RingDroid

    - Kikapcsoltam a telefont és nem ébresztett, mi az oka?
    Az androidos telefonokat a hagyományos telefonokkal szemben, ha kikapcsolod, akkor az valóban áramtalanítja a teljes elektronikát, ami a készülékben van, így nem üzemel benne ilyenkor az időzítő sem. (A hagyományos telefonokban, ha kikapcsolod, akkor is aktívak maradnak bizonyos áramkörök, ezért tudja pl. a titkosszolgálat távolról is használni a kikapcsolt telefont mikrofonként.)
    Ha ki szeretnéd kapcsolni a telefont, de azt akarod, hogy ébresszen, akkor tedd a telefont Repülő módba. Ilyenkor a telefon lekapcsolódik a GSM (és wifi, gps, stb.) hálózatról, így az akkumulátor fogyasztás is töredéke (kb. 1-2% 10 óra alatt) az aktív telefonhoz képest, de tud ébreszteni a telefon.

    - Be volt kapcsolva a telefonom, de mégis elfelejt ébreszteni, mi lehet az oka?
    Ha használsz valamilyen task killert, akkor abban ignore list-re kell tenni az ébresztő programot, különben kilövi az ébresztést is. A másik lehetőség, hogy egész egyszerűen nincs aktiválva az ébresztés (status bar-on általában megjelenik egy ikon, ha aktív az ébresztés).

    - Akkor nem is érdemes task killert használni?
    Erről megoszlanak a vélemények, van aki egyáltalán nem használ, de sokan élnek a lehetőséggel. De ha használjuk is, mértékkel érdemes használni, nem kell 5 percenként kilőni a programokat, de egy-egy beragadt folyamat kiiktatására jó lehet.
    Egy cikk erről: Tippek, trükkök, tévhitek: A Task Killer

    Hardver kérdések, típushibák

    - Mi az a hangszóró hiba?
    A lényeg, hogy egy tervezési hiba miatt a hangszóró (amelyik a fülednél van) elnémulhat, vagy nagyon lecsökken a hangereje, és csak headsetről vagy kihangosítva lehet hallani rendesen a másik felet. Mondhatni használattól független a hiba előfordulása, van akinél 1 hét kíméletes üzem után előjött a probléma, másoknál hónapok után sincs gond aktív használat mellett. Ez a hiba az eddigi információk alapján főleg a korai gyártású (október-novemberi) Defyknél fordul elő, december környékén változtattak a konstrukción. Sajnos ennek ellenére is jött már visszajelzés, hogy későbbi gyártású készülékeket is utolért ez a hiba, de ez kevésbé jellemző. Meghibásodás esetén a szervizben ingyen javítják a garanciális telefont.
    A hibás szériaszám meghatározása
    Elképzelhető egy másik ok is a hangszóró elhalkulására, erre itt találsz tippet: Hangszóró eltömődés Figyelem! Csak saját felelősségre tedd vízbe a telefont, ha beázik, az nem garanciális probléma!

    - Hogyan tudom megnézni, hogy mikori gyártású a telefon, és milyen piacra készült?
    Itt egy angol nyelvű leírás az értelmezéshez: [link] A lényeg, hogy az akku alatt található egy azonosító (olyasmit kell keresni, amire példát mutatnak a linken), ebből az azonosítóból az 5. és 6. jegy mutatja meg a gyártási évet és hónapot. A szoftver típusát a Settings/About phone menüpont alatt láthatod. A telefonod állapotáról megtudhatsz még hasznos infókat, ha a tárcsázóba beütöd a *#*#4636#*#* kódot.
    Egy másik lehetőség, hogy az IMEI számod alapján kérdezed le a Motorola honlapján.
    Bal oldalt középtájban: CHECK PRODUCT WARRANTY, oda gépeld be az imei-det....

    - Nyöszörög a hátlap, ez egyedi hiba?
    Nem egyedi hiba, a többség találkozik ezzel, hogy nyomás hatására a hátlap közepe/alja nyöszörög, bár mindennapi használatban nem mondható zavarónak. Ez részben a rögzítő mechanika miatt jelentkezik, részben azért, mert a hátlap és az akku között van egy hézag. Javít a helyzeten, ha az akku és a hátlap közé raksz valamit, ami kicsit kitámasztja a hátlapot és az akkut is. Arra ügyelj, hogy ne feszítse ki a hátlapot, ne legyen domború.

    - Zörög valami a telefonban, mi lehet?
    Általában vagy az akkutól jön a zörgés (megoldás az előbbi pontban), vagy pedig az oldalsó hangerőszabályzó lötyög, és rázáskor zörgő hangot ad. Ez utóbbi probléma nem mindenkinél jelentkezik, sajnos megoldás nincs rá, együtt kell élni vele.

    - Mennyire strapabíró a telefon?
    Olyannyira, hogy megfelel a por- és vízállóságra vonatkozó IP67-es szabvány által előírtaknak (erről bővebben itt), bár a gyártó végül úgy döntött, hogy ezt a jelölést a reklámokba nem teszi bele. A kijelzőt pedig a hagyományos "plexi" helyett a Corning által gyártott, és több készülékben sikerrel alkalmazott, speciális módon edzett rugalmas üveg (Gorilla Glass) védi. Ez fokozott karc- és ütésállóságot jelent a kijelzőre nézve, ami természetesen nem egyenlő a sérthetetlenséggel.

    - Mennyire vízálló a telefon?
    Jó ha tudod, hogy a fentiek ellenére a gyártó nem vállal garanciát a beázásra. Bár a telefon elég jól van szigetelve, de ritkán előfordulhat, hogy a telefon beázik. Ezért ha vízbe kerül a telefon, akkor érdemes a hátlapot levenni, mert csak az akku körüli rész van tömítve a hátlap által, de e köré bemehet a víz. Vízből kivétel után a nyílásokat, hangszóró membránjait (van egy ugye a hátlap alatt is) érdemes kifújkálni, kiszárítani.

    - Érdemes rá képernyő védő fóliát tenni?
    Erről megoszlanak a vélemények. Van aki szeret vigyázni a kijelzőjére, és ő a GG ellenére is használ fóliát, van, akit nem zavar 1-2 kisebb karcolódás. Viszont az tény, hogy a GG nem teljesen karcolás álló, mint az sokan várják tőle.

    - Mennyire erős a telefon, szépen futnak rajta a játékok, elbír a 3D játékokkal?
    Eddig nem érkeztek negatív visszajelzések, hogy játékok közben lassú lenne a telefon, például az Angry Birds és az Asphalt 5 HD is szépen fut a telefonon. Itt egy kis összehasonlítás: Quadrant eredmények

    - Mennyit bír az akku?
    Használati módtól és beállításoktól függ. Nagyon aktív használattal akár pár óra alatt is le lehet meríteni (sok 3D-s játék / GPS / kamerázás), de aktív napi használattal is kibír egy napot a telefon. Ha nincs gyötörve nagyon, akkor 2-3 napos üzemidő is elképzelhető. Érintőkijelzős okostelefonok között ez nagyon jó értéknek mondható. Ha gyanús, hogy keveset bír az akksid, akkor a következőket vedd figyelembe, hogy mik szívják nagyon a telepet aktív használat nélkül is: állandó adatkapcsolat a háttérben (akár mobilnet, akár WiFi), folyamatos szinkronizáció, 3G vagy HSDPA hálózat a 2G helyett, gyenge térerejű hely. Az akku üzemidejét apró trükkökkel lehet növelni: fix 2G hálózat, ha nincs szükség a mobilnetre, éjszaka flight üzemmód, képernyő fényerejének csökkentése, processzor feszültségek csökkentése, akku kalibrálás.
    Hasznos tipp: Ha már mindent megpróbáltál, és régi a SIM kártyád, cseréltesd ki a szolgáltatódnál, mert elképzelhető, hogy ez is jobban szívja az energiát (a DEFY kissé háklis a kártyára).

    - Szabad/kell/lehet-e az akkumulátort kisütni/formázni/túltölteni?
    Ezek az akkumulátorok már nem igényelnek különösebb odafigyelést, speciális töltést a technológiájukból adódóan. Aki ennek ellenére szeretne kicsit javítani az akkumulátor teljesítményén, kipróbálhatja ezt a programot: Battery Doctor
    Az akkumulátorok működéséről egy nem olyan rövid, de nagyon hasznos leírás olvasható a ZTE Blade fórumban, _X10Dead_ tollából.
    Viszont azoknak, akik feltelepítenek egy új ROM-ot, kötelező az akkumulátor kalibrálása. Erre sok programot találtok a Marketen, a legegyszerűbb a Battery Calibration, aminek a használatához root jogosultság szükséges.

    Apró kiegészítés ABE-től, rövidebben, DEFY-n próbálva: töltsd fel a telefont teljesen, kapcsold ki a készüléket, majd húzd le a töltőkábelt (amikor meglátod, hogy megjelenik a 100%-os töltöttség ikon). Vedd ki az akkut, és dugd vissza a töltőre az akku nélkül: pár másodperc múlva megjelenik az ikon, hogy ismeretlen akku kapacitás. Ekkor rakd vissza az akkut (közben ugye töltőn van maga a telefon), hirtelen felismeri a telepet, először kiírja gyors egymásutánban, hogy 20 majd 60 százalékon a töltöttség, és elkezd rátölteni az akkura. Lehet, hogy csak 1 percig tölt rá, de az is lehet, hogy még egy órán keresztül képes energiát adni neki. Ki fogja írni, ha elérte a 100%-ot, a bekapcsoló gomb rövid megnyomásával bármikor tudod ellenőrizni az aktuális szintet. Ha végzett a töltéssel, bekapcsolhatod a telefont.
    Ezzel a módszerrel kvázi rákényszeríthető, hogy fullosra töltse. Ha amúgy is kalibrálást akartál végezni, ezzel kezdj.

    - Tényleg csak VGA felbontásban rögzít a kamera?
    Röviden: igen, hivatalosan csak a VGA felbontás támogatott.
    Hosszabban: kétféle kamerával forgalmazzák a telefont, az egyiknek zöld a lencséje, a másiknak piros. Nézz bele a kamera lencséjébe, és így állapíthatod meg, hogy milyen színű a tied. A piros némi ügyeskedés után rávehető 720p-s videó rögzítésére, de a zöldnél is előcsalható a szélesképernyős felvétel. A piros sajátossága még, hogy alacsonyabb tömörítésű, ezáltal jobb minőségű képeket készít, de szerencsére a zöld képminőségének javítására is van lehetőség. Bővebb információkért nézz be a DEFY MÉLYVÍZ topikba.

    - Le tud játszani a telefon DivX-et?
    Igen, erre képes pl. a MoboPlayer (kezeli a feliratokat is), vagy a RockPlayer, ami a 720p-s videókat is bírja, ha engedélyezve van a programban a hardveres gyorsítás. Marketen mindenki megtalálhatja a magának szimpatikus programot, tessék kipróbálni néhány alternatívát.

    - Lehet zseblámpaként használni a telefont?
    Igen, a Marketen a flashlight vagy a torch szavakra rákeresve rengeteg program is található erre a célra, de pl. a Widgetsoid és a SwitchPro is rendelkezik ilyen funkcióval.

    - Vettem egy új, nagyobb memóriakártyát, elég csak mindent átmásolnom a régiről?
    Röviden: igen.
    Hosszabban: Másolj át minden adatot a régi kártyádról a számítógépedre, majd kapcsold ki a telefonod, és cseréld ki a kártyát. Az új kártyát formázd a telefonban, és a számítógépről másolj vissza mindent az új kártyára.

    - A telefonom kapcsolódik a WiFi-hez, de állandóan megszakad a kapcsolat. Mi lehet a baj?
    Egyes routerekkel (TP-Link), ha a wifi N-es, vagy mixed módra van állítva, előfordulhat ez a hiba. Egyeseknél megoldotta a hibát a router firmware frissítése. Másoknál a WiFi sebesség beállítása a routeren b/g módra. Megint másoknál működik a mixed módban is, csak a routeren a Wireless Advenced menü részben az "Enable WMM" elől ki kell venni a pipát. De a legtöbb embernek megoldódott ez a hiba a 2.51-es romra való frissítés után.

    - Találkozott valaki olyannal, hogy nem megy az adatátvitel Bluetooth-on keresztül?
    Rakd fel a "Bluetooth File Transfer" programot, elvileg az segít.

    Szoftver kérdések, problémák

    - Melyik Android verzió fut a telefonon? Milyen frissítések fognak érkezni?
    Egyelőre csak a 2.1-es Eclair érhető el nálunk (Közép-Kelet Európa, vagy angol jelöléssel: CEE), viszont több régióban (USA, Kína, Franciaország, stb.) már hivatalos Froyo telepíthető a telefonokra. Figyelem: a régiókódot a telefon gyári szoftvere tartalmazza, elképzelhető, hogy olyan készülékkel rendelkezel, ami már frissíthető. A Motorola Software Updater segítségével ellenőrizheted, hogy a te telefonodra elérhető-e már újabb ROM. Hamarosan várható a többi kiadás is (DE, CEE), a Motorola az európai piacra 2011. második negyedévére ígérte, hogy mindenhol elérhető lesz a Froyo.

    Habár időközben kiszivárgott az XDA fórumra a Motorolától egy hibákkal teli Gingerbread (2.3-as) rendszer is, a cég egyik fejlesztője szerint ez csak egy belső tesztverzió, és nem tervezik a hivatalos kiadást. A Motorola korábbi álláspontja szerint is megáll 2.2-nél a frissítés, de amennyiben ez a helyzet mégis változik, módosítjuk az információkat.

    - Tehát már most elérhető 2.2-es vagy 2.3-as frissítés?
    Aki nem tud várni, míg a saját régió kódjához megérkezik a publikus frissítés, az fel tudja tenni a telefonjára az eltérő régióknak készült hivatalos vagy kiszivárgott kiadásokat is. Figyelem! Amennyiben Motorola forrásból származó, hivatalosan kiadott ROM-ot raksz fel, jó eséllyel nem fognak szőrözni egy esetleges garanciális javításnál emiatt, de a nem publikus szoftverek felügyeskedése akár a garancia elveszítéséhez is vezethet, tehát csak saját kontódra frissíts kiszivárgott vagy custom ROM-ra!
    ROM cseréről a Mélyvíz részlegben olvashatsz bővebben.

    - Mi ez a sok verzió, nekem 2.1-nél nagyobb verziószámot ír a telefonom a Settingsben?
    A Motorola készülékein a Blur szoftverrel kiegészített Android verziók futnak, ezért külön verziószámmal látja el a Motorola az általa kibocsátott Android verziókat.
    A 2.1-es ROM-ok lehetséges verziói: 2.21, 2.34, 2.51.0, 2.51.1 és 2.59, a már kiadott hivatalos Froyok számozása pedig 3.4.x kezdetű (kivéve a kínait, de az számunkra úgysem érdekes). Az egyes verziókról tájékozódhatsz ebben az angol nyelvű fórumban: [link]

    - Érdemes-e a telefonomat a hivatalos 2.51-es verzióra frissíteni?
    A fórumban többen feltették már, és határozottan jó véleményük volt az új verzióról. Nagyjából ezekről számoltak be: kicsit jobb akkumulátor idő, a hívás utáni hosszú híváskijelzés hiba megszűnt, telefonkönyvben a kapcsolatok képeinek összekeverése már nem jellemző, kamera alkalmazás lefagyás hiba nem jelentkezik, WiFi kapcsolódási hibák javultak. Részletesebben összegyűjtve itt: [link]

    - Hogyan tudok 2.51-es verzióra frissíteni?
    A Motorola honlapjáról le kell tölteni a Motorola Update programot, és az végigvezet a frissítésen. Előtte a számítógépen telepíteni kell a telefon driverét. Fontos, hogy előtte töltsd fel a telefon akkumulátorát 100%-ra, s tanácsos továbbá elmenteni az adataid, bár az így elvégzett frissítés után a telefonon lévő adatok elvileg megmaradnak. Ha esetleg hibák jelentkeznek a frissítés után, egy factory resetet ajánlatos elvégezni.
    Tipp: a mélyvíz topikban az “RSD Lite-hoz ABE atombiztos módszerét” érdemes átfutni, ha problémák adódtak a frissítés után.

    - Meg tudom osztani a telefonomról a mobilnetet a számítógéppel?
    Igen, olvasd el x-Pet leírását: [link]

    - Elég gyér a gyári kamera szoftver, mit tehetek?
    A Camera 360 nevű alkalmazás letölthető a Marketről, aminek több funkciója van, de sajnos sok beállításhoz ez sem fér hozzá. Minőségi javulást nem feltétlenül hoz, és sajnos eléggé zabálja is az akksit, ráadásul 2.51-es előtti ROM-ot használva általában nem működik. Az XDA fórumon elérhető olyan patch, ami Froyo alatt javítja a képek minőségét a gyári szoftverrel

    - Fényképezés után a kamera alkalmazás lefagy, bezárul. Mi lehet a gond?
    Ez a hiba a 2.34-es verziónál fordult elő néhány embernél, és számukra a 2.51-es verzióra való frissítés megoldotta a problémát. Fényképezési/videófelvétel problémák esetén a Settings/Applications/Manage applications/All menüben érdemes a Camera alkalmazásra egy Clear data-t nyomni, majd újraindítani a telefont, sok esetben ez is segít (pl. ha nem fókuszál).

    - Törlődött a naptáram a telefonon, üres teljesen. Mi történt? Mit tehetek?
    Néha előfordult ez a jelenség egyes felhasználóknál, az okot egyelőre nem tudjuk, de valószínűleg a google szerverein történik valami változtatás. Általában megoldja a hibát az alkalmazás cache törlése. eduba tanácsa:
    menü -> settings -> applications -> manage applications -> menü gomb - “filter: All” . Majd megkeresni a "calendar storage" és "calendar" alkalmazásokat és mindkettőben törölni az adatokat.
    Végül újraindítani a telefont!

    - Ha megnyitom a galériát, akkor utána a proci teljesen kiakad és úgy tűnik, hogy a memóriakártya miatt csinálja. Mit tegyek?
    Edge tanácsa: “SD kártyát kellene szkenneltetni az android media process-el, ez a komponens felel az összes média típusú file adataiért. Ezt csak külső progival lehet megtenni, próbáljátok ki marketről az sdrescan progit, hátha ez helyrehozza.”

    - Honnan tudok leszedni iGO-t?
    A Nav N GO androidos termékei (iGO My Way és a Motonav) külön nem vásárolhatóak meg, csak úgy lehet hozzájuk jutni, ha a gyártó a telefonhoz megveszi a licenszet, mint pl. a Samsung Galaxy Spica, vagy a Motorola XT720 esetén is történt. Nem hardveres korlátai vannak, hogy nem futhat a készüléken, hanem a cég üzletpolitikájából adódik, hogy Defyn használni nem legális, hiszen a Motorola nem adja hozzá. Ebből kifolyólag ebben a topikban az iGO beszerzésével kapcsolatos kérdések értelmüket vesztik, mivel wareznak számítanak, az pedig nem megengedett ezen a fórumon. Ne, azzal se próbálkozz, hogy hárombetűsnek hívod, meg kicsillagozod a nevét, mindenki tudja, hogy miről beszélsz, a moderátorok is...

    - Akkor milyen navigációt tudok használni?
    Ha van mobilneted, akkor a gyárilag telepített Google Maps jó lehet egyszerűbb navigációra, de sajnos a hangos navigációja nálunk nem engedélyezett, és netről szedi le a térképet a program. Teljes értékű, netet nem igénylő megoldás pl. a Sygic Aura, ami 8e forint környékén beszerezhető, de ezen kívül is léteznek alternatívák (pl. NDrive, Navigon, CoPilot, de a Google a barátod...).

    - Hogyan tudom a QR kódot használni?
    Kell hozzá egy kódolvasó, pl. Google Googles, vagy a Barcode Scanner, ami ingyenesen letölthető a Marketről. A telefon kameráját használva értelmezi a kódot, és automatikusan a linkelt oldalra irányít.

    - Nem működik a flash, miért?
    Flash támogatás csak 2.2-es rendszertől kezdve van. Addig is fél megoldás gyanánt meg lehet próbálkozni a Skyfire nevű böngészővel, ami képes lejátszani némely weboldalakon a videókat.

    - Nem szeretném, hogy minden kép megjelenjen a Galleryben, mit csináljak?
    Amelyik könyvtár tartalmát nem szeretnéd látni a Galleryben oda hozz létre egy filet .nomedia névvel.

    - Zavarnak a reklámok, mit tudok tenni ellenük?
    Ha rootolt telefonod van, a legegyszerűbb megoldás, ha a Marketről letöltöd az AdFree nevű programot, ez blokkolja a reklámok megjelenítését. Ennél ügyelni kell, hogy rendszeresen frissítve legyen az adatbázisa, így fog megbízhatóan működni. Másik lehetőség, hogy amennyiben semmiféle élő hálózati kapcsolat nincsen, a reklámok nem is tudnak letöltődni a netről. Elképzelhető, hogy találkozol olyan programmal, aminek beépített, saját (tehát nem Google reklámja) van, ez ellen sajnos nem lehet mit tenni, a program része.

    - Milyen programot javasoltok?
    A programok használata egyéntől függ, van aki csak 1-2 programot telepít, másoknak a gyári 1.3 GB hely is kevés. Néhányan megosztották a programjaikat a fórumban, mások listája elérhető az Appbrain oldalán.
    Hakkuuuh, tzl, rum-cajsz, ABE, CoolBoy323 nagyon részletes írása

    - Hogyan tudom rootolni a telefont? Hogyan tudok főzött ROM-ot cserélni?
    Ezekről ebben a fórumban tudsz tájékozódni:
    Motorola DEFY - MÉLYVÍZ
    Akit csak a rootolás érdekel: nem kell megijedni, veszélytelen és egyszerű művelet, bárki meg tudja csinálni. :)

    Ajánlott oldalak

    DEFY teszt és adatlap
    Új vagyok az Android világában, hogyan induljak el?
    Ezt a cikket pont Neked írták
    Keresek egy alkalmazást, melyik program az, amelyik…?
    Androidos alkalmazások topikja
    Ha tudni szeretnéd a legfrissebb információkat:
    XDA-Developers DEFY fórum

    Szerzők:ABE, Rum-cájsz, tzl
    Utolsó módosítás: 2011.06.01.
    A tévedés joga fenntartva

    [ Szerkesztve ]

    =Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

Új hozzászólás Aktív témák