Xiaomi Redmi Note 3 - zártosztályos zseni

Bevezető

Bevallom, hogy 2015 és 2016 fordulóján a Xiaomi legfrissebb középkategóriás phabletját vártam a legjobban tesztlaborunkba, egyfelől azért, mert már a műanyag házas Redmi Note 2-vel is elégedett voltam, másfelől meg azért, mert jó ideig használtam a riválisnak bejelentkezett LeTV Le 1s-t, ami annyira jól sikerült, hogy a végre befutott MIUI-s készüléknek nagyon komolyan oda kell tennie magát, hogy lepipálja. Legalábbis a Kínai Népköztársaságban, ahol a Meizu Metallal egyetemben mostanság háromszereplős a 40-50 ezer forint közötti óriástelefonos ár/érték harc.

A Note 3 küllemre hasonló, kézbe véve viszont érezhetően prémiumabb elődjénél
A Note 3 küllemre hasonló, kézbe véve viszont érezhetően prémiumabb elődjénél [+]

Más kérdés, hogy a Kínai Népköztársaságban nem érhetők el a Play szolgáltatások, és nem is mindig egyszerű azokat utólag feltenni – azok az ázsiai webáruházak pedig, amelyeknek mégis sikerül, nem egyszer bloatware-rel és malware-rel, azaz felesleges és potenciálisan kártékony szoftverekkel is „megajándékozzák” a felhasználót. A vásárló persze próbálkozhat maga tiszta gyári rendszert feldobni, majd a Play szolgáltatásokat felimádkozni (szentkuti11 a Le 1s-sel megszenvedett), ám ehhez, vagy az érintett mobilok esetében a ROM-ok nagy számú, viszonteladói cseréjéhez szükséges a nyitott bootloader. A bootloader a készülékek flash partíciója, amely az operációs rendszer betöltését kezdi meg, a nagy gyártók pedig már évek óta különféle zárakkal védik ezt a partíciót, így megakadályozva az egyéb, külsős forrásból származó (vagy éppen hivatalos, más régiós) ROM-ok feltelepítését.

Két elegáns ár/érték bajnok egymás társaságában: a LeTV Le 1s alul, a Redmi Note 3 felül
Két elegáns ár/érték bajnok egymás társaságában: a LeTV Le 1s alul, a Redmi Note 3 felül [+]

Csakhogy most a Xiaomi is beállt a sorba, a Redmi Note 3 és több másik, újabb készülék bootloaderét nemrég bezárta, állításuk szerint az ázsiai webshopok bloatware-jei miatt, és egyelőre megy a tanakodás, hogy például a MIUIHU magyar igényekre szabott, kínai alkalmazásokat és malware-t nélkülöző rendszerét hogyan lehet nem egy, hanem mondjuk egy rakás itthon forgalmazásra szánt készülékre feltenni. Kínában magát a Xiaomit kell megkeresni a bootloader megnyitására, amely egyenként bírálja el a kérelmeket, és bár nemrég felkerült a nyitáshoz szükséges szoftver a világhálóra, azzal is havonta csak egy mis mobil bootloadere nyitható meg. Ez pedig megálljt parancsolhat a Redmi Note 3 itthoni forgalmazásának, pedig már előzetesen csak jót hallottunk felőle, és tapasztalataink szerint is kitűnő készülék lett. Kíváncsian várjuk, hogy mit hoz a jövő, mert a Redmi 3 és a hamarosan érkező Mi 5 nem kevésbé izgalmas ajánlatok. Most tehát az a helyzet, hogy minden Redmi Note 3 eredendően kínai, illetve angol nyelven kommunikál, és nincsen lehetőség más ROM-mal forgalmazni ezeket. Hogy ez meddig marad így, az más kérdés, nem kizárt, hogy a Xiaomi saját maga akarja majd a lokalizált szoftvereket elkészíteni, de ez csak tipp és biztosan kell még hozzá egy csomó idő. Még egy adalék: az egyik olvasónk kínai webshopról rendelt ilyen telefont, és talált rajta mindjárt egy malware-t, szóval attól még, hogy nem lehet rá elvileg másféle ROM-ot tenni, bőven marad sansz, hogy kéretlen alkalmazásokkal tömjék tele.

Apró dobozban érkezett meg a Redmi Note 3
Apró dobozban érkezett meg a Redmi Note 3 [+]

Azért csak leteszteljük a Redmi Note 3-at, amely eredeti kínai rendszerrel érkezett az Eustock.hu-tól, és amelyre szentkuti11 viszonylag könnyedén feldobta a Google-szolgáltatásokat – persze tucatnyi kínai szoftver a készüléken maradt. A phablet egyébként annyira apró dobozkában bukkant fel nálunk, hogy el se hittem, hogy az 5,5 hüvelykes, 4000 milliamperórás Note 3 belefér. Ez azt is jelenti, hogy a fenti paraméterek ellenére sem lett túl nagy a masina, sőt. No meg azt, hogy kissé foghíjas a csomag tartalma, piston vagy egyéb füles ugyanis nem került bele, csak némi leírás, egy SIM-tű, egy 2 amperes ázsiai szabványú töltő és egy microUSB kábel. A Redmi Note 3 árazását figyelembe véve azonban nincs ok a panaszra, mert egy gyönyörű és makulátlanul összerakott fémházas masina üti a vásárló markát, már ahol hozzá tud jutni...

Külső és kijelző

Az elmúlt másfél évben olyan sebességgel kezdtek terjedni a fémházas és fémkeretes készülékek, hogy gyorsan áttörték a százezer forintos tűréshatárt, és a középkategóriában is egyre lejjebb is találkozni velük. A trend tavaly lett igazán népszerű, és a LeTV Le 1, illetve a Meizu Metal után a Xiaomi sem maradhatott ki a jóból. A Redmi Note 3 ugyan megtartotta elődje kerekded vonásait, ám ég és föld a különbség kézbe fogva: a Note 3 visszafogottan csillog és hűvös eleganciát áraszt, és úgy sikerült tartani a Note 2 méreteit, hogy a 150 x 76 x 8,65 milliméteres ház jóval nagyobb akkumulátort rejt.

Bár a telep hatalmas, a Redmi Note 3 nagyjából akkora, mint elődje
Bár a telep hatalmas, a Redmi Note 3 nagyjából akkora, mint elődje [+]

Nemcsak a méretek vannak rendben (az egykezes használathoz azért tornázni kell), hanem az ergonómia is: a kerekded hátlap az oldalakra is ráhajlik, így a tenyérbe is könnyedén simul, bár lehetne a kivitelezés sokkal kevésbé csúszós is, ez talán majd 2016 trendje lesz. A legmeglepőbb azonban a 164 grammos, érzésre sem túl nagy tömeg, ami viszont sajnos azzal jár, hogy a burkolat papírvékony, ezt főleg az akkumulátor környékén lehet érezni. Félreértés ne essék: az összeszerelés hibátlan lett, csak messze nem annyira masszív a fémház, mint mondjuk a Le 1s vagy az Apple iPhone 6s esetében.

Remek IPS panelt kapott a Redmi Note 3
Remek IPS panelt kapott a Redmi Note 3 [+]

Kijelző-teszt
Mérés Xiaomi Redmi Note 3 LeTV Le 1s Meizu MX5 ZUK Z1
Fehér fényerő (max.) 473 nit 549 nit 366 nit 567 nit
Fehér fényerő (min.) 2,6 nit 1,85 nit 1,3 nit 3,6 nit
Fekete fényerő 0,32 nit 0,21 nit 0 nit 0,43 nit
Kontrasztarány 1390:1 2498:1 végtelen 1318:1
Színhőmérséklet 7197 K + kézi 7367 / 6626 K 7493 K 7373 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapon az 5,5 hüvelykes, 1080 x 1920 pixeles IPS kijelző a főszereplő, amelyet vékony fekete káva, és a széleken műanyag sáv vesz körbe, némileg csökkentve a prémium érzeten. A panel fényereje megfelelő, hogy a napfény alatt is látni lehessen a tartalmakat, éjjel pedig elég sötétre leszabályozható, hogy akkor is kényelmesen legyen rápillantani. A színek elég élénkek és a kalibráció is egész pontos, amelyen kézzel lehet finomítani. A betekintési szögekkel is elégedettek vagyunk, bár oldalra fordítva látható némi fényerőcsökkenés. Ilyen felbontáson tűéles minden tartalom, és szerencsére az érintésérzékenység is a jobbak közé tartozik.

A három androidos kezelőgomb halovány háttérvilágítást kapott
A három androidos kezelőgomb halovány háttérvilágítást kapott [+]

Annak is örülünk, hogy az androidos alkalmazásváltó, kezdőképernyő és vissza gombok nem az IPS paneltől lopnak maguknak helyet, bár háttérvilágításuk lehetne erősebb (ez akár ki is kapcsolható). A kijelző felett beszélgetési hangszóró, fénymérő, közelségérzékelő és értesítési LED kapott helyet, no és persze a szelfikamera, méghozzá 5 megapixeles felbontással. Az előlapi védőüveg típusát a gyártó nem adta meg.

Roppant mutatós a fémházba öltözött Note 3
Roppant mutatós a fémházba öltözött Note 3 [+]

A Xiaomi jobb oldalon helyezte el a hangerőszabályzó és bekapcsoló billentyűket. Az utóbbi kifejezetten kézre, pontosabban hüvelyujjra esik, a hangerő fel gomb viszont magasabbra került az ideálisnál, nehéz elérni. A két microSIM-et az átellenes oldalon lehet a SIM-eltávolító tű segítségével behelyezni, a microSD foglalat ezúttal sem opció. Alul lehet microUSB kábelt, felül pedig a 3,5 milliméteres fülest csatlakoztatni. Ez utóbbi mellett infra is helyet kapott a távirányításhoz.

Ujjlenyomat-olvasó is került a Note 3 hátlapjára
Ujjlenyomat-olvasó is került a Note 3 hátlapjára [+]

A hátlap két részre osztható: a mi esetünkben arany színben csillogó, nagyon mutatós főelemen pillantható meg a 13 megapixeles, PDAF-autofókuszos kamera, a dupla ledes villanó, az érintéses ujjlenyomat-olvasó, egy Mi-felirat és a multimédiás hangszóró. Alul felül, hasonló festéssel egy-egy keskeny műanyag sáv pihen, ezekre a jobb antenna jelátvitel miatt van szükség. Nem kérdés, hogy a kissé bizonytalan hátlapos Redmi Note 2 után a Note 3 összeszerelésben és anyaghasználatban is előrelépett, és bár jelen sorok írója a csapott élekkel rendelkező Le 1s-t picit mutatósabbnak tartja. A telepet viszont nem lehet cserélni, mert a hátlap nem pattintható le.

Hardver és MIUI

Ez az az oldal, ahol a legkevesebb meglepetés fogja érni azon olvasóinkat, akik megismerkedtek az előddel. Megmaradt a Helio X10-es SoC, amely a 16/2 gigabájtos és a 32/3 gigabájtos kiszerelés esetében is nyolc 2 gigahertzes Cortex-A53 magot kapott, plusz a PowerVR G6200-as IGP-t. A memória bőségesen elég (mindent bezárva nagyjából 1,3 gigabájt marad szabadon), a tároló a nagyobbik kiszerelés esetében úgyszintén (nagyjából 25 gigabájt érhető el), bár bővíteni nem lehet.

A MIUI felület változatlan, viszont nincs magyar rendszernyelv
A MIUI felület változatlan, viszont nincs magyar rendszernyelv [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Xiaomi Redmi Note 3 LeTV Le 1s Lenovo Vibe P1 ZUK Z1
Rendszerchip MediaTek Helio X10 MediaTek Helio X10 Snapdragon 615 Snapdragon 801
AnTuTu Benchmark 5.x 39969 pont 52206 pont 35563 pont 48110 pont
AnTuTu Benchmark 6.x 49492 pont 54109 pont 32629 pont n/a
Vellamo Browser 2114 pont 2732 pont 1681 pont 3371 pont
Vellamo Metal 1140 pont 1430 pont 955 pont 1523 pont
Geekbench 3 (single) 864 pont 980 pont 647 pont 1006 pont
Geekbench 3 (multi) 4676 pont 5050 pont 2481 pont 3032 pont
GFXBench Man. onscreen 9,4 fps 9,5 fps 5,5 fps 12 fps
GFXBench Man. offscreen 10 fps 10 fps 5,6 fps 11 fps
GFXBench T-Rex onscreen 26 fps 27 fps 14 fps 28 fps
GFXBench T-Rex offscreen 26 fps 27 fps 14 fps 26 fps

A sebesség szuper: sem a főoldalon, sem pedig Chrome-mal böngészve nem jellemző az akadozás. Az alkalmazáskezelés szintén pattogós, és még a játékok esetében sincs komoly hiányérzetünk, csak egy Real Racing 3-féle monstrum tudja némi dadogással jelezni, hogy azért nem csúcskészüléket fog az ember a kezében. A Note 3 használatunk során átlagosan melegedett, és játék közben sem forrósodott fel, a fémburkolat a hőelosztásból is kiveszi a részét.


[+]

Bár a MIUI-ból akad már 7.1-es verzió, a tesztkészüléken 7.0 futott (7.0.11.0), Android 5.0.2-es alapokon. Nagy különbségek persze nincsenek, legközelebb az Android 6.0-s frissítés hoz majd egy-két apró változást. A lényeg: a témázható felület flat stílusú és tiszta átmenetekkel operál, alkalmazásmenü nincs. Felülről lehet lehúzni az értesítési- és kapcsolópanelt, az alkalmazásváltót megnyomva pedig egyesével vagy egyszerre tudunk minden futó appot bezárni. Az ujj feltolásával gyorskereső érhető el, amely a névjegyek, az appok és a netes találatok között kutakodik. A nálunk járt Redmi magyar nyelvet nem, angolt viszont kapott, kínai nyelvű menüpontokkal nem találkoztunk. Az App Store viszont előszeretettel küldött általunk nem értett értesítéseket, kínai alkalmazásból pedig egy tucatnál is többet fedeztünk fel, és ezek nem eltávolíthatók.


[+]

Phabletméretben jól jön az egykezes használati mód: a három androidos kezelőgombon jobbra vagy balra simítva kisebb méretűre ugrik a képernyőtartalom. Akad még gyermek mód, amivel a csemeték (vagy bárki más) elzárható a személyes tartalmaktól és a telefonhívásoktól, illetve egyszerű mód is, nagy ikonokkal. Az eszközbiztonságért nemcsak a Security app felel: ujjlenyomatos képernyőzár is megadható – mondjuk ujjlenyomatos alkalmazás- vagy tárhelyvédelmet szívesen láttunk volna. A biometrikus szenzor mindenesetre felülhet a Mate 8 mellé a trónra gyorsaság tekintetében: a szokásos, többszöri érintéssel való regisztráció után tizedmásodpercek kérdése a lezárt képernyőről a kezdőoldalra jutás, az azonosítás pedig tízből kilencszer sikeres.


[+]

A tárcsázó támogatja a gyorskeresést és gyorshívást, a telefonkönyv pedig gond nélkül beolvassa a xiaomis, a Google-ös, a fájlból behívott és a SIM-en tárolt névjegyeket. A billentyűzetet is rendben lehetett használni, ám a magyar ékezetek és korrektúra hiányában mi áruházas alternatíva mellett döntöttünk. A kínai appok mellett szerencsére egy sor angol nyelvű is van, az eszközök zömében ilyenek. Kiemelendő a remekül használható fájlkezelő és a naptár, emellett akad iránytű, zseblámpa és WPS Office dokumentumszerkesztő is. A Note 3 távirányítóként is bevethető, és nemcsak a Mi Remote-tal (ami a legtöbb tévémárkát ismeri, az itthoni kábeltévés set-top boxot viszont nem): az általunk feldobott Peel Smart Remote a beltéri kezelését is megoldotta.


[+]

Ekkora kijelzőn bátran lehet hosszabb ideig szörfözni a neten, és szerencsére a sebességgel sincs gond, bár az általunk telepített Chrome egyértelműen jobban optimalizált, mind a xiaomis Browser. Az utóbbi rendben kezel több lapot és könyvjelzőt. Akad éjszakai olvasási mód, adatforgalom csökkentés, keresés és megosztás, a váltás asztali nézetre viszont jól el lett rejtve a beállítások közé. Opció továbbá az egyéni nagyításhoz igazodó sortörés, ami a Chrome-ból például hiányzik.

Kamera, multimédia

Akárcsak elődje, a Redmi Note 3 is 5 megapixeles előlapi és 13 megapixeles hátlapi kamerát kapott. Az utóbbihoz F/2,2-es lencse, villámgyors PDAF-autófókusz és közepes fényerejű, dupla ledes villanó tartozik. Megmaradt az egyszerű szoftver: az előképen, fekvő állapotban, vízszintesen simítva lehet kamerát váltani, függőlegesen pedig vagy az effekteket, vagy a módokat elérni (témák, önkioldó, arcszépítő, panoráma, vízszintező és kézi). Az utóbbival mindössze a fehéregyensúly és az érzékenység variálható, és a camera2 API-s appok sem kínálnak fel több opciót. Expozíciót érintőfókuszálás után lehet állítani, méghozzá a fókuszkör mellett ívesen csúsztatva az ujjat.


[+]

A jelenlegi rendszerverzión bizony akadnak gondok az elkészült fotókkal, már nappal is. A kissé szűkös dinamikatartomány és a megbízható fehéregyensúly még elfogadható, a fókuszálás pedig tényleg szupergyors, ám a képfeldolgozás elmossa a legfinomabb részleteket, méghozzá nem is kicsit. 13 megapixelen ez egyébként még mindig elégséges részletet jelent fényképnyomtatáshoz, és szerencsére a Xiaomi nem ront a dolgon túlélesítéssel, mindenesetre ennél picivel élesebb képeket vártunk. A HDR mód jófajta fotókat lő, itt viszont a képek összefűzésével van a gond: háromból egyszer a kép egy része homályos. Makrót 7-8 centiméterről lehet lőni, pontos érintőfókusszal.


[+]

Este a fókuszsebesség már lassabb és pontatlanabb, mégsem ez, hanem a kézi beállítások szélesebb tárháza hiányzik, az automatika ugyanis a nagy érzékenységet preferálja, ami elmosott képeket eredményez. A fehéregyensúly általában rendben van, viszont meg kell küzdeni a minőségi képekért, mert alacsonyabb érzékenység mellett bizony stabil kézre van szükség. Videofelvételt legfeljebb 1080p-ben lehet rögzíteni 30 fpssel, vagy 720p-re felskálázva 120-szal (lassított felvétel). A Full HD-s klipek tömörítési zajtól nem, ám némi elmosódottságtól láthatóan szenvednek, és a hangok is tompák, szóval itt sem tökéletes a helyzet. , Ezt látja a szelfikamera.


[+]

A Xiaomi nemcsak eszközgyártó, hanem tartalomszolgáltató is, ezért a Music appban egy sor megvásárolható kínai ajánlat is felbukkan, míg a saját számok a My Music fül alatt érhetők el. A lejátszó mellé hangszínszabályzó és egyénire szabott hangszín-sémák is választhatók, én a Piston 2-vel a hozzá valót próbáltam ki, dübörögtek is a basszusok. Az audiofileknek viszont jó hír, hogy az ilyesmit kikapcsolva minőségi fejhallgatókra minőségi zene jut kiegyensúlyozott frekvenciaátvitellel és a fülünk által nem észrevehető zajjal vagy sztereó áthallással. Az FM-rádió beüzemeléséhez valamilyen füles csatlakoztatása alapfeltétel.


[+]

A videolejátszó szintén tartalomajánlóval fogad, ám csak ezért nem érdemes mindjárt lecserélni, a helyi állományok közül ugyanis mindegyiket meghajtja, beleértve az AC3, XVid, DivX kódolást, és a 2K-s tesztfájlt is. Akad pár gesztusvezérlési mód: a képernyő bal oldalán csúsztatva az ujjat a fényerő, jobb oldalán pedig a hangerő állítható. Vízszintes mozdulattal előre és hátra lehet tekerni. A multimédiás élmény ugyan remek ekkora kijelzőn, csak épp hátrafelé sugározza a hangot a túloldalon elhelyezett multimédiás hangszóró. A hangerővel nincs gond, hangosabb környezetben is meg lehet hallani a bejövő hívásokat, a hangminőség viszont valahol az átlagos és átlag feletti között helyezkedik el. Főleg mély hangokból éreztünk hiányt.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Redmi Note 3 két microSIM-et fogad be, az elérhető legnagyobb adatsebesség 150 Mbps megfelelő 4G hálózaton (1800, 2100, 2600 MHz). Egyszerre mindkét kártya a hálózaton lehet, viszont, amíg az egyikről beszélgetés folyik, a másik lekapcsolódik. A beszélgetési hangminőséggel elégedettek voltunk, mindkét oldalon tisztán értettük egymást. WiFi-ből kétcsatornás 802.11a/b/g/n/ac modul jár jó vételi minőséggel, hotspottal és Directtel. Bluetoothból 4.1 A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel. A Note 3 navigálásban is erős: a GPS, GLONASS és BeiDou műholdak jeleit is vevő modul pillanatok alatt pozicionál. Az infra nem maradt ki, az NFC viszont igen.

A hátlap alatt hatalmas telep lapul
A hátlap alatt hatalmas telep lapul [+]

A Note 3 kétségtelenül legelőnyösebb tulajdonsága a 4000 milliamperórásra hízott akkumulátor, amire szükség is van a Helio X10 fogyasztása miatt. A nagy telep remek üzemidőt eredményez: nekünk 4,5 - 5,5 órás képernyőidők jöttek össze vegyes, intenzív használattal, másfél-kétnapos töltési rátával – persze ezt a mobilt is le lehet meríteni egy nap alatt. Valami háttérfolyamat viszont egyszer-egyszer beakadt, és ilyenkor az alacsony készenléti fogyasztás helyett 1-2%-ot merült az akkumulátor óránként, az elkövetőt nem sikerült kézre keríteni. A töltés két és fél órát vesz igénybe, ekkora telepet nyilván nem lehet pik-pakk csurig tankolni. Két alapvető energiagazdálkodási séma akad (teljesítmény, kiegyensúlyozott), ezen felül pedig beállítható, hogy mely alkalmazások futhatnak a háttérben, és mely adatkapcsolatok lehetnek aktívak a képernyő lezárása után. A sokféle energiatakarékossági opcióból egyéni beállítást is össze lehet állítani. Netezni egy töltésről, közepes fényerőn 12,5 órán át tudtunk, a MinDig TV-t pedig 10 órán át sikerült streamelni, ezek is remek értékek.

Csattanós válasz lett a Redmi Note 3 (balra) a LeTV 1s kihívására
Csattanós válasz lett a Redmi Note 3 (balra) a LeTV 1s kihívására [+]

Értékelés: Xiaomi Redmi Note 3
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Előre borítékolható volt, hogy a Redmi Note 3 plecsnivel távozik, hiszen ismertük az alapokat, amelyek mutatós és minőségi fémházzal, villámgyors ujjlenyomat-olvasóval és hatalmas akkumulátorral bővültek, miközben a phablet alig hízott a Note 2-höz képest. A kijelző és a fülesre menő hangminőség jó, a MIUI még mindig egyszerű és átlátható, a távirányító pedig külön extra. A rendszersebességre és a szabad memóriára sem lehet panasz, a kamerára viszont már annál inkább: a hátlapi modul előszeretettel elmossa a finomabb részleteket már nappal, és este még messzebb van a legjobbaktól a helyzet.

A legfőbb problémát mégsem a készülék maga, hanem a gyártó jelenti: azzal, hogy bezárta a Note 3 (és a többi újabb készüléke) bootloaderét, sokkal bonyolultabb alternatív (mondjuk egy kínai webshopos helyett Xiaomi gyári) rendszert feltenni, esetleg itthon egy MIUIHU-t, hazai igényekre szabva, kínai appok nélkül. Mindig akad megoldás a vállalkozó szellemű egyéneknek a házi ROM-cserére, ám egyelőre azon töri a fejét sok potenciális viszonteladó, hogy miként lehetne megoldani a lokalizálást, és ezt a kérdést alighanem a Redmi 3, a Mi 5 és a Snapdragon 650-es Redmi Note 3 Pro esetében is fel kell majd tenniük. Lássuk be: a legtöbb felhasználónak nem opció, hogy maga hegessze a rendszert, és az ázsiai webshopos rendelés sem ideális (bloatware, malware, bonyolult garanciáztatás). Remélhetőleg lesz megoldás, hogy az itthon is remekül árazott Redmi Note 2 és Note 2 Prime után a kitűnő Note 3 is eljusson ide (valószínűleg 70 ezer forint felett nyitva), mert egy olyan eszközről van szó, amit nehéz szívvel adtunk vissza. Szerencsére az előd is jó ajánlat hasonló felszereltséggel és itthoni garanciával (mínusz fémház, ujjlenyomat-olvasó és nagy telep), úgyhogy a világ nem omlik össze. Itthoni forgalmazás nélkül ugyanakkor a Note 3-nak nem tudunk hasonlóan jó, azaz ajánlott plecsnit adni, csak egy nagyon vastag filctollal szedett tetszettet. Innentől viszont a Xiaomi térfelén van a labda, és óvatosabban kell a jövőben a népszerűtlenebb döntésekkel bánni, mert a konkurencia kész lecsapni a piacaikra.

Xiaomi Redmi Note 3

Bone123

A tesztkészüléket az Eustock.hu küldte el nekünk, köszönjük.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Xiaomi Redmi Note 3
Xiaomi Redmi Note 3 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 150 x 76 x 8,65 milliméter
Tömeg 164 gramm
Színvariációk arany, ezüst, szürke
SIM-foglalat 2 x microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (401 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek Helio X10 (MT6795)
Processzor típusa 2 gigahertzes, nyolcmagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip PowerVR G6200
RAM mérete 2 GB (16 GB-os tároló) / 3 GB (32 GB-os tároló)
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 16 GB / 32 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
LTE 1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth van / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
BeiDou van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0.2 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Biztonság, MIUIHU, Távirányító, Mi Fiók, KuaiPan
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, PDAF-autofókusz, LED villanó, f/2.2 optika
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 4000 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, aktív zajszűrés másodlagos mikrofonnal, MIUI kezelőfelület, fény- és közelségszenzor, ujjlenyomat-olvasó, infra

Azóta történt

Előzmények

  • Befutott a Snapdragon 650-es Redmi Note 3 Pro

    Pár napja már lehetett olvasni az érkezéséről, a Xiaomi pedig be is jelentette a Snapdragon 650-es Note 3 variánst, amely a Pro utótagot kapta.

  • Bemutatkozott a Xiaomi Redmi Note 3

    Azt kaptuk, amit vártunk: ujjlenyomat-olvasó, fémház, Full HD kijelző, MediaTek Helio X10 és nagyon barátságos árcímke. A 4000 mAh kapacitású akkumulátor viszont kicsit meglepő.

  • Holnap érkezik a Xiaomi Redmi Note 3

    Redmi Note 2 Pro helyett a fenti névvel hull le a lepel a legújabb középkategóriás Xiaomi phabletről, amely hivatalos renderképen is megmutatta fémházát és biometrikus szenzorát.

  • Lehullott a lepel a MIUI 7-ről is

    A Xiaomi nem csak az új, kedvező árú phabletjét mutatta be ma, hanem a szoftveres felületének legfrissebb változatát is.

Hirdetés