Xiaomi Mi Mix - szép-szép, de otthonra nem kéne

A kínai gyártó koncepciókészüléke papíron minden tekintetben lenyűgöző, a gyakorlatban azonban korántsem kompromisszummentes. De mutathatja az utat.

Bevezető, tartozékok

A Xiaomi Mi Mixet megelőzően bemutatott csúcsphabletje, a Mi Note 2 már önmagában is elég meggyőzőnek mutatkozott, mind kialakítás, mind specifikáció tekintetében, mi pedig éppen most próbálunk meggyőződni erről; készül a teszt. De a kínai gyártónak sikerült még maga elől is ellopni a showt. A Mi Mix lenyűgöző formavilága és anyaghasználata vitathatatlan, a hardveres komponensek a lehető legfrissebbek, hiánytalanul eleget téve a prémium kategória kívánalmainak. Mondjuk, infra nincs és RAM-ból is láttunk már többet. Meg néhány dolog nem teljesen úgy működik, mint ahogy elvárnánk, de érdemes első helyen megjegyezni, hogy a Mi Mix lényegében egy techdemo. Annak pedig igazán mutatós, előremutató, egyedi és ahhoz képest igen összeszedett.


[+]

Az első találkozás a készülékkel minden esetben maradandó élmény. A Mi Mix nagy, tekintélyt parancsoló és gyönyörű. Aztán kiderül, hogy tényleg nagy, a tekintélyt parancsoló megjelenésnek mi nem, csak az ergonómia látja kárát, a szépség pedig amúgy is szubjektív. A kijelzőarány viszont mellbevágó, noha szemmel láthatóan nem kávamentes, ettől függetlenül valószínűleg a Mi Mix került fizikailag a legközelebb a szavak tényleges jelentéséhez. Már, ha a Sharp Aquos Crystal és Crystal X-et nem számítjuk. Minden futurisztikus extremitása mellett azonban a Mi Mix nem kompromisszumoktól mentes, sem a kialakítás, sem a kialakítás okán alkalmazott egyes technológiák tekintetében, amit az alkalmanként hiányosan lokalizált szoftver további kellemetlenségekkel tetéz. Néha kényszeredetten leállnak egyes Google termékek. De tényleg csak ritkán.

A Samsung Galaxy S7 edge eltörpül a Mi Mix mellett
A Samsung Galaxy S7 edge eltörpül a Mi Mix mellett [+]

A gyakorlati felhasználás során tapasztalt hiányosságok, vagy diszkfunkciók teljesen más megvilágításba helyezik a koncepciókészülék fogalmát, amit elvileg a speciális burkolat tömeggyártásának technikai nehézségeivel magyaráztak. A limitált példányszámban való elérhetőség mellett alapvetően nem hibátlan sem a koncepció, sem a megvalósítás, mindamellett roppant érdekes, egyrészt az egyediség, másrészt a tényleg látványos kijelezőmért miatt, azzal együtt, hogy a megjelenítés minősége nem kiemelkedő. Plusz, tényleg nagyon nagy. Nagyon.


[+]

A Speedshoptól megkaparintott pakkra szintén a tekintélyes jelzőt kell használnunk. Tényleg nem egyszerű olyan kifejezést előásni, ami visszaadná egyrészt a doboz, meg egyébként a készülék megjelenésének eleganciáját, kiemelkedő formatervét, prémium kivitelezését, és nem utolsó sorban méretét. A fénytelen fekete bújtatóból egy hármas osztású, Mi jelzéssel nyomott, szintén matt fekete, textilérzetű tárolót húzhatunk elő.


[+]

A mágnesesen záródó dobozból először nyilván a készülék kerül elő, ami alatt további két, leporelló-szerűen szétnyitható egység tartalmazza a valódi bőrből készült tokot, ami nekünk a jobb alsó sarokban az istennek sem akar ráfogni a készülékre, valamint a C-típusú töltőkábelt és egy A típusú földeletlen szabványnak megfelelő, változó feszültségű, 5V-on 2,5 amperes, Quick Charge 3.0-s töltőfejet. Érdekes, hogy a szigetelt kábel külseje olyan feszültséget vezet, amit az első adandó alkalommal le is ad, általában a digitizernek. Ha töltés közben hozzáér a kábel a kijelzőhöz, egyrészt feloldja, meg mindenféle furcsaságot is csinál, ha nincs zárolás. Adapter és fülhallgató nincs (pedig éppenséggel elférne), papír kevés, SIM-tű és távol-keleti tornacipő-odőr akad.

Külső, kijelző

A készülék küllemének első szembeötlő tulajdonsága, hogy iszonyú szép. A kerámia, amiből a teljes készülékház készült, beleértve a kereten elhelyezkedő fizikai gombokat is különösen ellenálló anyag. A cirkónium oxidációja által (égetés) kapott cirkónium-dioxid további gyártási folyamatok által nyeri el végső formáját mint mikrokristályos cirkónium alapú kerámia, amely kiemelkedő szilárdságot és kivételes keménységét jelent. A 7 napig tartó, 1500 fokon folytatott égetés a Mohs-skálán 8,5-ös szintű anyagot eredményez.


[+]

Tehát nem csak nagyon szép, fényes, mint a zongoralakk, de még mondhatni extrém ellenálló is. Ezzel együtt extrém nagy, és szavakkal kifejezhetetlen mértékben csúszik is. Ütésállóságról meg nem érdemes értekezni, sztenderd okostelefon szint, amit tetéz a csapolt kialakítás. Értsd, nincs ragasztóréteg, műanyag, vagy bármi, ami tompítaná vagy elnyelné a becsapódás okozta sokkot. Tehát a karcok nem, viszont a kijelzőtörés ugyanúgy esélyes.

A Xiaomi csúcsgépe tényleg nagy
A Xiaomi csúcsgépe tényleg nagy [+]

A Mi Mix 158,8 x 81,9 x 7,9 milliméter. Noha nagyon légies látványt nyújt a nem 91%-os, de 83,6%-os kijelzőaránynak köszönhetően, tényleg nagy, a 209 grammos tömeget huzamosan kézben tartani pedig nem egy könnyed elfoglaltság. A hangtechnológia miatt még rezonál is, tehát hosszú beszélgetésekhez nem biztos, hogy ideális, nekem konkrétan lezsibbad tőle a kezem. A mérete egyébként akkor válik tényleges valósággá, amikor megkíséreljük rendeltetésszerűen használni is, sok telefon, írásbeli kommunikáció, miegymás, ráadásul még csúszik is. Legalább annyira, mint amekkora a készülék.

Még aránylag nagynak számító kézméret esetén sem kicsi
Még aránylag nagynak számító kézméret esetén sem kicsi [+]

Egykezes használatról álmodni sem érdemes, cserébe tartalomfogyasztáskor kárpótol a 6,4 hüvelykes, valami teljesen érthetetlen okból csak Full HD (2040 x 1080) kijelző. Kivéve, ha bekapcsoljuk a 3,5-4, vagy 4,5 hüvelykesre méretezett egykezes módot. Ehhez képest a bekapcsológombot sikerült úgy pozicionálni, hogy pont jó legyen. Még igen apró kézméret esetén is. Mellesleg van dupla koppos ébresztés, viszont igen hektikusan működik. Esetleg érdemes lett volna megfontolni a vezérlőgombok alsó, egyben egyetlen valódi kávára való helyezését, ha már a kapacitív gombok sorrendje úgysem változtatható. Illetve elvileg az lenne, de a beállítások menüje rendre összeomlik, ha megpróbáljuk a Gombok opciót megnyitni. Plusz, a billentyűzet sem kerülne olyan magasra. Persze így elbúcsúzhatnánk az értesítő LED-től, viszont az összhatás még drámaibb lenne.


[+]

A Mi Mix kétségkívül legegyedibb és leglátványosabb eleme, a minden képzeletet felülmúlóan fényes, emellett ellenálló hátlapot leszámítva a kijelző. A 17:9-es képaránnyal bíró, IPS LCD panel ekkora méretben 362 ppi pixelsűrűséget tud, ami nem tekinthető éppen csúcskategóriásnak, mindamellett azért megfelelő élességet és részletességet jelent. A megjelenítés minősége nem kifogástalan, a szögek tompítása érzékelhető inverziót, fényerőcsökkenést és színhőmérséklet-változást okoz, noha a tartalom olvashatósági határon belül marad. A maximum és minimum fényerő tekintetében viszont akár AMOLED-re is gyanakodhatnánk, nyilván a kontraszton bukik el a dolog, de a betekintési szögeken kívül igazából nincs gond a kijelzővel, a színhőmérséklet pedig közel színhelyesre is kalibrálható, hogy az olvasó-módot ne is említsük.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Xiaomi Mi Mix OnePlus 3T Huawei Mate 9 Samsung Galaxy S7 edge
Fehér fényerő 564 nit 424 / 548 nit 680 nit 560 / 777 nit
Fehér fényerő (min.) 1,1 nit 3,9 nit 4,2 nit 1,6 nit
Fekete fényerő 0,35 nit 0 nit 0,39 nit 0 nit
Kontrasztarány 1612:1 végtelen 1743:1 végtelen
Színhőmérséklet 7371 / 8206 / 6470 K + kézi 7786 / 6418 K 8818 K + kézi 7423 / 6580 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Azért egy 2,5 milliméteres holttér látható a keret és a panel között
Azért egy 2,5 milliméteres holttér látható a keret és a panel között [+]

A készülék kialakításából kifolyólag sem beszédhangszórót, sem szenzorokat nem találunk az előlapon. Az ultrahang alapú közelségérzékelő a kijelző mögött, a jobb sarok környékén található, és aránylag alacsony hatásfokkal dolgozik. Simán lehet fél órát telefonálni maximum fényerőn égetett kijelzővel, noha elnyomkodni nem nagyon fogjuk, mert lényegében csak a hívott fél adatai érnek az arcunkhoz. Minden más funkció (megszakítás, tartás, hívásrögzítés stb.) olyan messze van az érinthetőségtől, mint ide Shenzhen. Az alsó és egyben egyetlen, ráadásul ehhez képest is átlagon felül keskeny káván mindössze a roppant vérszegény, de legalább RGB értesítő LED és az 5 megapixeles szelfikamera árválkodik. Használatához nem árt megfordítani a készüléket, különben furcsa szögekben furcsán fogunk kinézni.


[+]

Klasszikus beszédhangszóró, mint említettük, nincs, a hangképzés egy speciális elektromos jelenség létének kiaknázásával történik. A technika alapja a kerámia piezoelektromos tulajdonsága, így a kerámiaegység mechanikai elektromos átalakítóként viselkedik. Az elektrostrikció miatt a feszültség alá helyezett, egyébként stabil sajátrezgésű, de az elektromos tér hatására folyamatos alakváltozáson áteső, ezáltal rezgésbe hozott piezokerámia-lap hullámokat bocsájt a közvetítő közegbe, ami a Mi Mix esetében a belső fémváz. Ez egészen egzakt módon megmagyarázza, hogy mitől rezonál lényegében az egész készülék beszélgetés közben. (Nem összekeverendő a csontelvezetéses megoldással, ahol a közvetítő közeg a fül csontozata.) A DAC-ból érkező elektromos jelek lényegében adott frekvenciájú mechanikai jelekké alakulnak, amelyek a közvetítő közegen keresztül hallható hangként értelmezhető.


Tükörként is remekül funkcionál

A hátlapról már volt szó, amennyiben tükörfényes – tényleg, tükörnek is kiváló, és különösen ellenálló. Mindamellett istentelenül csúszik, és harminc másodperc alatt mi sem látszik a szépségéből a tapinyomok miatt. A rohamtempóban rárakódó ujjlenyomatok és maszat sikálása után látszólag még karcos is lesz a felület, de nyilván nem, hacsak nem korunddal, esetleg gyémánttal mentünk neki. Sterilre pucolva ezeknek ugye nyoma sem lesz. Az egyetlen díszítő elem a szigorú és rideg, ezzel együtt, vagy éppen emiatt gyönyörű mélyfeketében a Mix Designed by Mi.


[+]

A felső harmadban a kiváló hatásfokkal működő biometrikus szenzor sötétlik. A beállításoknál érdemes figyelni, hogy a tényleges zároláshoz szükséges PIN kód, minta vagy jelszó, mert önmagában az ujjlenyomat csak annyit ér, mintha simítással nyitnánk a készüléket. Tehát semmit. Bárki besimogathatja magát a kezdőoldalra kiegészítő védelem nélkül, amellett, hogy regisztrált ujjlenyomatra is azonnal oldódik a zárlat. Fölötte a 16 megapixeles hátlapi szenzor és kéttónusú LED villanó helyezkedik el a síkban.

Hardver, MIUI Global 8.0

Hardveres szempontból nem lehetnek kifogásaink. Elvileg. Gyakorlatilag viszont a teljesítményteszteken szokatlanul alulteljesít a konfiguráció, noha a mindennapi felhasználás során ennek nem sok negatív következményét tapasztaljuk. Az animációk kissé komótosnak érződnek, ez nyilván esztétikai probléma, mert kikapcsolva a lehetőséget máris kellemesen kapkodja magát a rendszer. A Snapdragon 821-es lapka két, 2,35 GHz-re skálázott és két, 2 GHz-en pörgő Kryo magot tartalmaz, valamint ebben a verzióban 4 GB LPDDR4-es típusú rendszermemória áll rendelkezésre. Ez általában több, mint elegendő, általánosságban most is az, kivéve a szintetikus teszteken, ami elég nyilvánvalóan érzékelteti az optimalizáció és a rendszermemória mennyiségének perdöntő voltát; szemléletes példa mondjuk a OnePlus 3T-vel való összevetés. Egyébként meg kiválóan és stabilan teszi a dolgát, akadozással nagyon ritkán fogunk találkozni, de sajnos előfordul, az animációkat pedig ab start érdemes kikapcsolni, mert kissé értelemzavaróak.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Xiaomi Mi Mix OnePlus 3T Huawei Mate 9 Samsung Galaxy S7 edge
Rendszerchip Snapdragon 821 Snapdragon 821 HiSilicon Kirin 960 Exynos 8890
AnTuTu Benchmark 6.x 117018 pont 164384 pont 125937 pont 137454 pont
Vellamo Browser 5574 pont 6253 pont 7307 pont 7169 pont
Vellamo Metal 3724 pont 4252 pont 3355 pont 3054 pont
Geekbench 4 (single/multi) 1801 / 3854 pont 1879 / 4266 pont 1930 / 5930 pont 1838 / 5343 pont
GFXBench Man. onscreen 36 fps 48 fps 35 fps 27 fps
GFXBench Man. offscreen 36 fps 49 fps 30 fps 41 fps
GFXBench T-Rex onscreen 57 fps 61 fps 60 fps 53 fps
GFXBench T-Rex offscreen 68 fps 94 fps 71 fps 87 fps


[+]

Az ideiglenesen nálunk szolgáló készüléken a 6.0.1-es Androidra húzott, jobbára magyar nyelvű, nemzetközi MIUI 8.0 szoftververzió fut, külön kérésre pedig helyben feltették a Google Play szolgáltatásokat, így nekünk azzal sem kellett vesződni. A Google integrálása a rendszerbe okozhat anomáliákat, de alapvetően problémamentes az ügymenet. A Mi Mixhez gyárilag kínai/angol ROM dukál Play Services nélkül, a mi verziónk ettől annyiban tért el, hogy egy webshop belenyúlt és próbálta magyarítani (vendor ROM), de a Google cuccokat nem rakták rá fel. Voltak ennek stabilitásban apró jelei, de alapvetően a működést nem befolyásolta. Alkalmazásmenü továbbra sincs, a kezdőképernyőből viszont tetszőleges számú és elrendezésű generálható ikon elhelyezésével. A 6 x 4-es rácsozaton változtatni nem tudunk, cserébe a legalsó sorba öt ikon is fér. Legeslegalul pedig a kapacitív érintőgombokon kívül van egy izé, ami a lebegőgombot dobja a kijelzőre, vagy tünteti el. Itt a képernyő lezárása, képernyőfelvétel és a vezérlőgombok klónjai találhatók.

A kombinált és különálló értesítési panel A kombinált és különálló értesítési panel
A kombinált és különálló értesítési panel [+]

Az értesítősáv egyszerre gördül le a gyorskapcsoló-panellel, ami inkább egy oldalirányba mozdítható csík, mint panel, a készségek sorrendje viszont tetszés szerinti. Egyszerre mindig ugyanaz az ötös csoport jelenik meg, egyesével nem húzkodható, de kérhetjük, hogy a notifikációk és a gyorskapcsolók külön oldalon jelenjenek meg. A legfelső panelen dátum és időjárás információk jelennek meg, amelynek nem tudjuk milyen elven váltakozó színe meghatározza az egész kapcsoló- és értesítőpanel színvilágát.


[+]

Nagyon sok extra szolgáltatás nem került a rendszerbe, ami viszont van, az roppant hasznos. Ilyen a beállításokból elérhető Klónozott alkalmazások, ami akkor jön különösen jól, ha több ugyanolyan típusú fiókkal is rendelkezünk és átláthatóbbá kívánjuk tenni az ügymenetet. A legtöbb e-mail kliens mondjuk, kezel több fiókot, de Facebookból általában csak egyet lehetséges alkalmazásból használni. A második asztal pedig az egész rendszert klónozza, ehhez az elsődleges rendszerben beállított PIN-kódtól eltérő kódot kell kreálni, odafelé a Second Place kódja lesz a nyerő, visszafelé az alaprendszer kódja, az ujjlenyomat meg mindkét irányba működik. A Második asztalt kizárólag bentről tudjuk konfigurálni, itt megadhatjuk a biztonság szintjét, engedélyezhetjük az értesítéseket mindkét asztalon (vagy egyiken sem), valamint importálhatunk és exportálhatunk lényegében mindent, ami erre alkalmas. Ilyen megoldással más Xiaomi telefonokon is találkozhattunk már, de a friss Huawei Mate 9 is tudja.


[+]

Érdemes észben tartani, hogy a Second Place védelme teljesen elkülönül az alaprendszertől, így nem csak eltérő PIN-kódot, jelszót vagy mintát kell megadnunk, mellesleg mást nem is fogad el, de ujjlenyomatból is újat kell, vagyis ajánlott választani, különben a biometrikus azonosítást követően mindenképpen a második asztalra bootol a készülék és váltogathatunk vissza, ha éppen nem ott van dolgunk. Az ujjlenyomat-olvasó hátlapi elhelyezkedése okán viszont nem sok mozgásterünk marad, jobb híján a bal, illetve jobb mutatóujjunkat tudjuk bevetni, a többivel ugyanis körülményes, ha nem kivitelezhetetlen lesz a feloldás. Tehát lesz egy alap PIN kódunk, egy Second Place PIN-kódunk és két, lehetőleg különböző ujjlenyomatunk. Utóbbi esetben viszont ab start arra az asztalra nyit a készülék, amelyik ujjunkkal feloldottuk. A gyakorlatban ez egyébként nem ilyen körülményes, sőt, kifejezetten egyszerűvé és kényelmessé teszi a lehetőség használatát. Csak győzzük megjegyezni, hogy mivel, hova léphetünk.


[+]

Miután mindent leklónoztunk, létrehoztuk a kétféle jelszóval is védett második rendszert, még az egyes alkalmazásokat külön-külön is elláthatjuk egy n+1. védelmi vonallal. Mondjuk, feloldómintával. Ezen kívül nem sok érdekesség került a repertoárba, válogathatunk témák között, regisztrálhatunk a Mi fiókba, amivel instant 5 GB felhő alapú tárhely (Mi Cloud) boldog tulajdonosaivá válhatunk, ami ezen kívül alkalmas a készülék felkutatására, biztonsági mentés készítésére és nyilván adatszinkronizálásra is. Szoftverekből nem sok jutott, szerencsére alapkészségek, mint fájlkezelő, óra, jegyzet, időjárás és számológép akadnak, valamint voltak szívesek a Google Play Áruházzal és szolgáltatásokkal együtt a Chrome böngészőt és a YouTube-ot is felpakolni. Ezen kívül van hangrögzítőnk, QR-kód olvasónk és iránytűnk. Plusz a téma-áruház. Nagyjából minden mást nekünk kell beszerezni, ami végül is inkább nem, mint baj.

Multimédia

A Mi Mix multimédiás képességei nem feltétlenül felelnek meg a kategóriaátlagnak. Noha a funkciók nyilván messze vannak a használhatatlan fogalmától, ha csúcskészülékhez méltó teljesítményt igénylünk, nem biztos, hogy az egyéb szempontok alapján egyébként kiemelkedő koncepciótelefon lesz a legjobb választás. Az előlapi 5 megapixeles modul, ahhoz képest, hogy a gyártó szerint feleakkora, mint a hagyományos szenzorok és a felbontás sem lenyűgöző, egészen jól teljesít. Professzionális módban szinte groteszk mértékig nagyíthatjuk a szemünket, keskenyíthetjük az arcunkat és némi élsimítást is bevethetünk a kipihent és üde összhatásért, az alapbeállítás viszont egészen ügyes. Az alsó káván való elhelyezkedés miatt szinte kizárólag a készülék megfordításával érdemes próbálkozni, amivel a szelfikamera a hagyományos helyre (tesztképek: Bog, AliceWake), a bal felső sarokba kerül. A szoftver fordul vele, így kényelmesen elérhető minden, plusz exponálni az ujjlenyomat olvasóval is lehet, ami nagyon praktikus. Lenne, ha fordítva is elérnénk.


[+]

A hátlapi f/2 rekeszértékű 16 megapixeles OmniVision modult mindössze egy PD autofókusz és egy kéttónusú LED villanó segíti, optikai képstabilizátor pont nem jutott, cserébe van kézi mód, amiben előre megadott sémák szerint választhatunk fehéregyensúly optimalizációt, tekerhetjük a fókuszt 0 és 100 valami között, de előre szólunk, félelmetes és minden képzeletet felülmúlóan kellemetlen hangja van. Ahogy minden szalag szerűen húzható opciónak. Garantáltan kiesik a tömés a fogunkból, mire eljutunk az 1/1000s záridőtől az 1/4s-ig, ISO ugyanez, csak ott szűkebb a skála: 100-3200-ig szenvedhetünk. A hangot tehát érdemes kikapcsolni a kézi mód használata előtt.


[+]

Ezen kívül van még néhány lehetőség a Mód címszó alatt, ilyen a panoráma, időzítő, hangvezérlés, kérhetünk vízmértéket és szépítést, van GroupShot, éjjeli mód és 1:1-es képarányú felvétel, valamint makett hátas, ami a fókuszkörön kívül eső dolgokat borítja homályba. Az élőkép minden irányba követi a készülék pozícióját, valamint itt állítható a HDR és a vaku, amelyek természetesen automatikusan is hajlandóak tenni a dolgukat. Ezen kívül már csak filtereket próbálgathatunk a felvétel előtt valós időben.

Van "élvonaljelölő" és vízmérték is Van "élvonaljelölő" és vízmérték is
Van "élvonaljelölő" és vízmérték is [+]

A képek minősége nem tragikus, bár jónak sem mondható. A színek élénkek, noha nem mindig felelnek meg a valóságnak, a fehéregyensúlyt sem pontosan sikerül belőni, és valamivel több részletet, következésképpen kevesebb elkenést is üdvözölnénk. A széleken viszont erősebb lencsetorzítás, és nagyjából bárhol szembeötlően erős kromatikus aberráció figyelhető meg még közel ideális fényviszonyok esetén is. A dinamika HDR nélkül is értékelhető, azzal együtt pedig teljesen kielégítő, kivéve, amikor nem. Legalább jelentős zajjal és túlélesítéssel nem kel számolnunk, bár utóbbiből kulturált mennyiség lehet, hogy elférne.

Gyenge fényviszonyok között okozhat gondot a fókusz lomhasága, a készülék méretéből adódó stabilizálás nehézsége, a dinamika is csökken, a részletek pedig roppant elmosottak még elkapott fókusz ellenére is. Az éjszakai képeknél legalább elegendő fényt szed össze a lencse, noha a fókusz hajlamos teljesen megzavarodni, kézből nem sok esélyünk van, ami meg sikerül, az csak nyomokban emlékeztet a megörökíteni próbált látványra, bár azért nem reménytelen.

A Google Play Filmekkel nincs jóban a gyári megoldás
A Google Play Filmekkel nincs jóban a gyári megoldás [+]

Videót felvenni akár 4K 30 fps minőségben is tudunk, bár az alapbeállítás HD, ezen módosítani a Módok előszedése után a jobb felső sarokban megjelenő beállítások ikon alatt tudunk. Egyébként van time-lapse és lassított felvétel is, ami 720p 120 fpst jelent. Lejátszani AC3 hangot nyilván nem fogunk, de elvileg nagyjából mindent ismer (azért Xvidre ne nagyon számítsunk), videolejátszót meg úgyis magunknak kell beszerezni, ha a gyári megoldásnál értelmesebb és funkciógazdagabb lejátszóra vágyunk, így a formátumokkal sem lesz gond.

A Google Drive-val ellentétben a zenelejátszó mindent visz, csak a háttérben nem fut. A Google Drive-val ellentétben a zenelejátszó mindent visz, csak a háttérben nem fut.
A Google Drive-val ellentétben a zenelejátszó mindent visz, csak a háttérben nem fut. [+]

A monó multimédiás hangszóró nem egy élmény, roppant részlettelen, hallhatóan torzít, zajos, 100 Hz alatt pedig mondjunk búcsút minden audiotartalomnak, simán csak nem vesz tudomást a létezésükről. A dinamika érezhetően hiányos, cserébe a magas tartomány tisztességesen, majdnem a hallhatóság határáig kijön belőle, de nem sivalkodó. A közepesnél kicsit jobb fülhallgatóra jutó minőség kellemesebb, lényegesen tisztább, nagyobb, de közel sem teljes a megjelenített hangtartomány, van tere és telítettsége a hangzásnak, javul a dinamika, ahogy a mélyek is érzékelhető jelenlétet produkálnak, a recsegés viszont teljesen megszűnik. A gyári zenelejátszó erre a nem eredeti ROM-ra nem került fel, ez ugyanis maximum annyira képes, hogy megszólaltatja a fájlkezelőben kiválasztott tartalmat, így egyáltalán semmit nem tudunk vele csinálni, és a háttérben sem fut. A módosítatlan (de magyarul nem tudó) MIUI viszont tartalmaz természetesen lejátszót, ami kulturáltan használható és igazából tudja azokat a dolgokat, amiket elvárhatunk tőle. Az FM-rádió sajnos ezúttal is kimaradt, marad a webes megoldás, ha arra van igényünk, kompetensebb zenelejátszóért pedig a Play Áruházban érdemes futni egy kört.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Adatkommunikációs szempontból több dolog is hiányozhat, például az infra, ami nem lenne akkora érvágás, mint a B20-as LTE sáv nemléte. Így a Cat.12-es LTE 800 MHz-es frekvencián megszűnik létezni, egyébként adott körülmények között ez 600 Mbps letöltési sebességet is jelenthet. A 128 GB-os UFS 2.0-s belső tárhely nem bővíthető, cserébe két nanoSIM-et tolhatunk a szerkezetbe. A hálózati stabilitással akadtak gondjaink, de nem egyértelmű, hogy ez a készülék számlájára írható, a hívás hangminőségéről pedig már megemlékeztünk a hangtechnika ecsetelésénél. Röviden: nem kifejezetten jó, noha jobbára érthető, igen kellemetlen tud lenni. WiFi-ből természetesen 802.11a/b/g/n/ac szabvány elérhető, Direct és kitűnő, alapvetően titkosítatlan HotSpot funkciók mellett. Javaslat: állítsunk be jelszót, mert alapból nincs. A Bluetooth 4.2-es verziószámú A2DP protokollal, a BT headsetre jutó hangerő és minőség kiemelkedő. NFC-ből teljes funkcionalitású, mobilfizetésre alkalmas megoldás jutott, valamint a C-típusú USB csatlakozó sem nélkülözi az OTG-t. Navigálni lényegében mindennel tudunk, ami létezik; a GPS-t földi hálózatok és routerek is segítek, valamint a GLONASS és Beidou műholdjai is rendelkezésre állnak.


[+]

Az üzemidő módfelett kielégítő, ráadásul egészen sajátos felhasználás mellett is figyelemre méltó teljesítményt nyújt. A 4400 mAh-s telep folyamatos WiFi HotSpot, navigáció, Bluetooth kapcsolat (fülessel kényelmesebb az élet), és mindenféle szinkronizáció mellett lazán elketyeg két egész napot nagyjából 4 óra kijelzőidő mellett. Intenzív nyomkodás mellett meg lehet fektetni olyan 26 óra alatt, 2 óra kijelzőidővel is, de számoljunk azzal, hogy az átlag felhasználó néha alszik, és mondjuk nem navigál közben. Energiatakarékos profilokból van ütemezhető akkumulátor kímélő, valamint az egyes appok háttértevékenységeit és aktivitását is korlátozhatjuk. A töltés Quick Charge 3.0-s szabvány szerint, tempósan történik, bár a telep méretéből fakadóan hosszabb idővel érdemes számolni.


[+]

Értékelés: Xiaomi Mi Mix
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 5 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Értelemszerűen eltekintve a nem gyári ROM következtében felbukkanó furcsaságoktól érdemes értékelni a Mi Mixet. A MIUI-t ismerjük a gyártó más készülékeiből egyébként is, noha a teszt írásakor nem volt a kínai ROM-on túl más verzió (és valószínűleg egy ilyen rétegmodellnél, amit nem is szántak a mi piacunkra nem is lesz), de a következőkben igyekszünk azokra, a kialakításból, az újszerűségből és az extravagáns megjelenésből is fakadó sajátosságokra fókuszálni, amelyek függetlenek attól, hogy épp milyen szoftver üzemel a terméken. A Xiaomi koncepciókészüléke tényleg lenyűgöző mérnöki munka, ezt az igyekezetet egy Tetszett pecséttel fogjuk értékelni, és megkockáztatjuk, hogy kategóriát is teremtettek, noha a technológia ezen az árszinten, ebben a formában még nem kifogástalan. Az anyagminőség, a dizájn és a kivitelezés példás, a készülék gyönyörű, elegáns és tekintélyt parancsoló, mind mérete, mind pedig egyedisége okán. Vélhetően jelenleg a Mi Mix világ legkisebb fizikai kiterjedésű, 6,4 hüvelykes készüléke, ettől függetlenül még mindig állati nagy, a lélegzetelállító színmélységű és végtelen fényű hátlap ráadásul csúszós is. A tokkal meg ugye agyon is vágjuk az egész dolgot, ami többek között Mi Mixet ennyire különlegessé teszi. Cserébe stabilizáljuk a fogást. A megjelenítés minősége érdekes módon nem kifogástalan, a betekintési szögek szűkebbek a kellemesnél, a felbontás pedig éppen nem zavaróan visszafogott, valamelyest viszont kárpótol a maximum és minimum tartományban is kiemelkedő fényerő. A hardver megfelel a prémium kategóriában joggal elvárható szintnek, noha az optimalizálás minimális tökéletlenségei alkalmanként érezhetőek. A multimédia egyáltalán nem erős, a vizuális tartalomfogyasztás viszont új szintre emelkedik a kijelzőmérethez (!) viszonyítva akár kompaktnak is nevezhető eszközön. Amennyiben kerítünk egy tetszőleges lejátszót. A legnagyobb problémát alapvetően valószínűleg nem a monó hangszóró fogyatékosságai, vagy a főkamera szembeötlő lencsehibái jelentik, hanem a beszélgetési hang gyenge, gyakran kellemetlen minősége. A hagyományos beszédhangszóró nyilván rontana az esztétikai élményen, meg ugye értelmes helyet se lehetne keríteni neki, az alkalmazott piezoelektromos hangrendszer viszont jelentős hiányosságokkal küzd, valamint akadnak mellékhatásai is. Ettől függetlenül a Mi Mix egy végtelenül érdekes, gyönyörű és előremutató koncepció, a „kikiáltási” árához képest pedig rengeteg olyan tulajdonsággal bír, ami könnyedén felülírja a kifogásolt szempontokat. Plusz, nem gyakori, hogy egy készülék piaci értéke rövid úton meghaladja a kezdőárat, amihez a korlátozott hozzáférhetőség azért nagyban hozzájárul. Jelenleg 819 dollárért érhető el, már ahol, ami 1,6-szorosa a bemutatáskor közölt összegnek. Noha a hálózati támogatás nem teljes, a beszédhang alkalmanként rémes, a multimédia pedig erős közepes, az ára meg egyre nő, maga a koncepció elismerésre méltó, és feltehetően irányadó a mobilkommunikációs eszközök jövőjét tekintve.

Xiaomi Mi Mix

AliceWake

A tesztkészülék a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk. Köszönjük.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Xiaomi Mi Mix
 </td> </tr> <tr> <th> Technológia </th> <td> GSM/UMTS/LTE </td> </tr> <tr> <th> Méret </th> <td> 158,8 x 81,9 x 7,9 milliméter </td> </tr> <tr> <th> Tömeg </th> <td> 209 gramm </td> </tr> <tr> <th> Színvariációk </th> <td> fekete </td> </tr> <tr> <th> SIM-foglalat </th> <td> 2 x nanoSIM </td> </tr> <tr class= Kijelző
Kijelző átlója 6,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 2040 pixel (361 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 821
Processzor típusa négymagos, 2 x 2,35 GHz Kryo + 2 x 2,0 GHz Kryo
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 530
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 128 GB UFS 2.0
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 2100/1900/1800/1700/2100/850
2600/900/2600/1900/2300/2500 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps / 600 Mbps
IrDA / Bluetooth van / 4.2 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, HotSpot, Direct
USB Type-C (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, GLONASS, BDS)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0.1 (Marshmallow) MIUI 8.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Fájlkezelő, Iránytű, Second Place, Mi Fiók, QR-kód olvasó, Témák, alkalmazás-klónozás
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel, f/2 rekeszérték, PDAF, kéttónusú ledes villanó
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 4k (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 4400 mAh-s Li-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, fényérzékelő, gyorsulásmérő, nyomásérzékelő, ultrahangos közelségérzékelő, hang- és mágneses szenzor, NFC, ujjlenyomat-olvasó

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés