WML alapismeretek

A WAP megjelenése

Bizonyára még sokaknak ismerős az az időszak, még nem is olyan távoli múltból (10-15 éve lehetett csak ), mikor az ember mind az otthoni vezetékes telefonját, mind az akkor még a mostaniakhoz képest igen „kezdetleges” maroktelefonját nem használta egyébre, leginkább csak telefonálásra. Igaz voltak próbálkozások egyéb alkalmazásra, pl. internetezésre, mi több: eléggé elterjedt is volt akkoriban a „betárcsázás”, azonban az igazi áttörés csak később következett be mindkét készülékforma esetén .

A használható mobilos tartalmak viszonylag későn jelentek meg a webes tartalmakhoz képest. Ennek az igazi oka leginkább abban keresendő, hogy a hagyományos vezetékes vonalak mindig 1-2 lépéssel a mobiltelefonos adatátvitel előtt jártak sebességben. Igaz, voltak páran olyan elvetemültek, akik 9600bps sebességű modemként használták mobiltelefonjukat, de a vezetékes telefonoknál ekkor már régóta 56kbps volt az elérhető maximális sebesség (bár még mindkét technológia vonalkapcsolt módon működött). Többek közt ez is oka lehetett, hogy a WAP-on (Wireless Application Protocol-on) elérhető oldalakat leginkább kis méretre, és lassú adatátvitelhez optimalizálták. A WAP tulajdonképpen emiatt jött létre, kifejezetten mobilkészülékekre.

Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy mindennek bizony ára volt, nem kis ára. A számlázás eleinte másodpercekben történt (ügyes, gyors emberek előnyben ), azaz annyit fizettél, amennyi ideig be voltál a szolgáltatóhoz tárcsázva. 3 perc alatt olvastál el egy oldalt? 3 percet fizettél. Nos ez az akkori percdíjjak mellett (30Ft-150Ft) nem kevés kis összegbe került, nem csoda hát, hogy nem kaptak annyira rá az emberek .

Sebességben „nagyobb” változás először a GPRS (General Packet Radio Service ) technológia megjelenésekor - körülbelül 2000-2001 környékén- történt. Mint a nevéből is kitűnik, itt az adatátvitel már kis adatcsomagokban történt, hasonlóan az internetes adatkommunikációhoz. Bár nagyon látványos tartalombővülés nem volt észlelhető, de szépen sorjában azért elkezdtek megjelenni újabb, és újabb oldalak. Miközben egyre komplexebb fejlesztések eredményei váltak lassanként elérhetővé a WAP-on (élen jártak ebben a szolgáltatói portálok), a mobilkészülékekben megjelentek a teljes funkcionalitású HTML bőngészők is, bár ez még mind a mai napig csak középkategóriás és ennél magasabb árszintű telefonokban érhető el - jellemzően a kijelző felbontása szab gátat. A WAP nyelve a WML, ami a fent említett HTML erre a platformra átszabott változatának tekinthető, ez az, amit minden WAP-os készülék (még a legolcsóbbak is) meg tud jeleníteni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés