Sony Xperia Z2 - esszencia

Bevezető

Három nagyágyú lépett piacra az első negyedév végén, leghamarabb a Samsung csúcsmodelljével, a Galaxy S5-tel találkozhattunk, aztán - bár később jelentették be - jött az új HTC One, most pedig végre eljutott hozzánk is az Xperia Z2 is az XXL GSM-től. Három tepsi, szinte azonos hardverrel, hasonló árazással, de számos fontos és kevésbé fontos eltéréssel. És mindegyik gépnek megvannak a maga sajátosságai, amelyek alapvetően befolyásolhatják a döntést, amikor valaki úgy határoz, hogy ő bizony egy androidos csúcsmodellt szeretne a zsebében hordani.

Sony Xperia Z2
[+]

A Galaxy S5 és a HTC One M8 között markáns eltérések vannak. Az anyaghasználat a leglényegesebb pont, de igen sarkalatos a kamera, illetve a felhasználói felület milyensége is. Két teljesen más filozófiájú termékről van szó, amiben az egyik erős, abban a másik gyengébb és fordítva. Ezért is érdekes a Sony Xperia Z2, az előzetes tudnivalók, az MWC-n való gyors próbák alapján nem volt elképzelhetetlen, hogy a japánok össze tudtak valami olyat rakni, ami a két másik konkurens csúcsgép előnyeit ötvözi minden téren.

Sony Xperia Z2
[+]

Ráadásul a Sony-nak ehhez nem elsősorban arra kellett figyelnie, hogy ki és mit csinál a piacon. Magukhoz képest kellett fejlődniük, pontosan lehetett tudni, hogy az elődmodelleknek mi volt a gyenge pontja, rengeteg visszajelzést kaptak arról is, hogy mi az, amit viszont nagyon szerettek a népek. Mondok egy példát mindkét területre: a kijelzőt sokan, sokszor, sokféleképpen szidták a betekintési szögek és az élénkség viszonylagos hiánya miatt. Ugyanakkor a designra sosem volt panasz, ahogyan az IP57-es védelem is közkedvelt funkciónak számított, nem is beszélve mondjuk olyan apróságokról, mint a dedikált kameragomb, ami mindkét említett konkurens termékről hiányzik. Egyszerűen annyi volt a Sony feladata, hogy a rájuk jellemző, szerethető extrákat és sajátosságokat megtartva kiküszöböljék a korábbi gyenge pontokat és feltekerjék annyira a hardvert, hogy ne legyen kérdés a versenyképesség. Ez volt tehát a feladat, a Sony pedig nekilátott és letette az asztalra az Xperia Z2-t.

Sony Xperia Z2
[+]

Persze azért nem lehet teljesen figyelmen kívül hagyni, hogy közben a többiek mivel foglalatoskodnak. Nyilván egy termékfejlesztés során viszonylag hamar eldől a specifikáció, így Barcelonában a gyártók maximum azt tudják megítélni a konkurens termékek bejelentése során, hogy jól sakkoztak-e akkor, amikor mondjuk arról döntöttek, hogy mennyi RAM kerüljön a masinába. De utólag változtatni már elég nehézkes, benne volt a pakliban, hogy valamelyik gyártó meglepi a másik kettőt, ahogyan mondjuk a Samsung az energiatakarékos üzemmóddal előrukkolt. A Gear széria is okozhatott volna fejtörést, de a Sony is gőzerővel nekiállt a Core-nak, ami ugyan még pont nincs piacon, de már nem kell sok idő ehhez sem. A verseny persze nem csak az alapján dől el, hogy tényszerűen melyik gép tűnik a legjobb ajánlatnak, hanem óriási marketingháború is kezdetét veszi, ebben pedig a Samsung abszolút túlerőben van. Ettől még a Sony-t sem kell félteni, mert hiába a reklámhadjárat, ha valakinek fontos, hogy ne műanyagból legyen a telefonja, akkor bizony körül fog nézni a piacon. És talál alternatívát.

Doboz, külső

Totál szokványos csomagban jött a termék, lapos, tipikusan olyan a pakk, mint amilyet a Sony cuccoktól megszokhattunk. Belül sincsenek falrengető dolgok, az adatkábel és a töltőfej ritkán okoz eufóriát, a headsetnél viszont érdemes megállni egy szóra. A könnyen megjegyezhető, beszédes nevű MDR-NC31EM fülesek, amelyek önmagunkban is több mint 10 lepedőt kóstálnak. Hogy miért? Mert aktív zajszűrésre képesek a Z2-vel összedolgozva, a telefonban van az ehhez szükséges szoftver és valóban működik is rendesen.

Sony Xperia Z2
[+]

Maga a készülék egyértelműen és összetéveszthetetlenül Sony. A japánok kitaláltak egy olyan formavilágot, amely elegáns, letisztult és nemigen hasonlít más gyártók termékeihez, ez a baltával faragott sziluett, nyakon öntve egy jókora rakás fémes elemmel nagyon jó kiállást biztosít a Z2-nek, amely férfias, súlyos, de nem bántóan éles és brutális. Láthatóan figyeltek minden részletre, nagyon komolyan össze van rakva a telefon, szokás szerint nem lehet szétszedni, az akkumulátorhoz nem férünk hozzá, a mindenféle lapkákat oldalról lehet berámolni.

Sony Xperia Z2
[+]

Ugyanakkor a Z2 nem kicsi, bár a Z1-nél bizonyos szempontból kisebb. Az eltérés nem jelentős, némiképp hosszúkásabb a végeredmény, kicsit keskenyebb, kicsit vékonyabb és 7 grammal könnyebb. Ez viszont azt is jelenti, hogy jobban kitölti a kijelző az előlapot, ugyanis a megjelenítő mérete 0,2 hüvelykel nőtt, immáron 5,2 hüvelykes képátló jellemzi. A felbontás maradt Full HD, viszont a panel típusa teljesen más. A korábbi, TN+film technológiát IPS váltotta, amely bizony minden paraméterben előrelépést jelent, a betekintési szögekre, a fényerőre, a kontrasztra semmiféle panasz nem lehet. Végre - sóhajtottunk fel szerintem egyszerre a Sony telefonokért rajongókkal, ez volt sokáig a japán gyártó készülékeinek Achilles-sarka, a Z1 Compactnál már megjelent az IPS, a Z2-ben is ezt találjuk. Ideje volt.

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia Z2 Samsung Galaxy S5 HTC One M8 LG G2
Fehér fényerő 412 nit 302 nit 438 nit 399 nit
Fekete fényerő 0,47 nit N/A 0,34 nit 0,29 nit
Kontrasztarány 876:1 N/A 1289:1 1375:1
Színhőmérséklet 9602 K 9721 K 9887 K 8261 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapon nincsenek gombok, elvileg a felület karcmentes és a szemből érkező erőhatásoknak is valamelyest ellenáll. A jókora Sony felirat mellett felül csak a másodlagos kamerát találjuk, ha kicsit forgatjuk a fény alatt a terméket, akkor a logótól balra ott bújik a közelségszenzor is. A telefon előlapjának legtetején, a beszédhangszóró lehelletnyi vékonyságú csíkja alatt egy értesítési led is helyet kapott, amely több színben villog aszerint, hogy milyen eseményről óhajt minket tájékoztatni a Z2. Meglehetősen fontos apróság, hogy nem csak felül, hanem alul is van hangszóró az előlapon, ez bizony sokat számít.

Sony Xperia Z2
[+]

Oldalt fémes keretet találhatunk, balról egy széles ajtó rejti a microSIM fiókját és a microUSB csatlakozót is. Előbbivel volt némi szenvedés, elég esetlen és vékonyka az a tálca, amire rá kell illeszteni a SIM-et, hogy betolhassuk. Sebaj, ezt úgysem fogja sokszor piszkálni egy átlagos felhasználó. Ugyanezen az oldalon van egy fedetlen csatlakozó is, itt különböző tartozékok kommunikálnak a telefonnal, mint mondjuk a dokkoló. A készülék jobb oldalán szintén egy ajtó mögött találjuk a microSD helyét, illetve ide kerültek a gombok is. A kijelzőt lezárni és feloldani most is egy kerek billentyűvel tudjuk, vakon is bármikor kitapogatja az ember. Alatta a hangerőt tudjuk szabályozni egy hosszúkás, szintén ujjbeggyel egyértelműen meghatározható kezelőszervvel, lentebb pedig a kamera gyorsgombja ücsörög, ami ritkaságnak számít nem csak a konkurens modellek között, hanem egyáltalán az okostelefonok világában, jellemzően a Windows rendszerű masinák kapnak hasonlót. És ott is nagyon hasznosnak tartjuk.

Sony Xperia Z2
[+]

Felül csak a 3,5 mm-es jack dugasz árválkodik, ami azt is jelenti, hogy azért van olyan dolog, amiről már most tudni, hogy nincs az Xperia Z2 funkciói között, ez pedig az infra. Ez azért furcsa egy kicsit, mert a Z2 Tablet rendelkezett ilyesmivel, ráadásul tanítható is volt, szerettük is. De nyilván sose legyen nagyobb bajunk, mert egyébként az IP58-as szabványnak megfelelő készülékház nagyon ott van a szeren, szép is, minőségi is, egyedi is, méltó egy csúcsmodellhez.

Hardver, menü

Versenytársai közül a RAM méretével emelkedik ki a Sony újdonsága, ebben a gépben ugyan 3 GB a rendszer és a programok futtatásához felhasználható tárhely. A processzort talán nem kell most már nagyon bemutatni, a Z2-ben is egy Snapdragon 801-es modul dolgozik. A Qualcomm MSM8974AB egy négymagos SoC, magonként 2,3 GHz-re skálázva, a grafikus gyorsítást pedig egy Adreno 330-as GPU végzi. A Galaxy S5 ennél egy fokkal magasabb órajelen ketyeg, a HTC viszont ugyanezt a verziót használja, amit a Sony. Marginálisak az eltérések a szintetikus sebességtesztekben, ezen a szinten egyszerűen már nem számít, nincs olyan funkció, vagy utólag telepített szoftver, ami komolyan megizzasztaná a hardvert.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia Z2 LG G2 HTC One M8 Samsung Galaxy S5
Quadrant Standard 19302 pont 18663 pont 24119 pont 24682 pont
Linpack for Android (single) 384,543 MF. / 0,22 s 458,106 MF. / 0,18 s 374,467 MF. / 0,22 s 401,324 MF. / 0,21 s
Linpack for Android (multi) 807,251 Mf. / 0,21 s 1054,167 MF. / 0,16 s 733,333 Mf. / 0,24 s 997,526 Mf. / 0,17 s
Smartbench 2012 Prod. 8199 pont 9851 pont 9288 pont 9037 pont
Smartbench 2012 Games 4441 pont 4359 pont 4443 pont 4462 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 34581 pont 34066 pont 33495 pont 36509 pont
Geekbench 3 (single) 930 pont 858 pont 990 pont 950 pont
Geekbench 3 (multi) 2674 pont 2199 pont 2848 pont 2880 pont

Természetesen az Android 4.4.2-es verziójára épül a menürendszer, a Sony stílusa az elmúlt évek során nem sokat változott, a funkcionalitás azonban jelentősen bővült. A Z2 Tablet is szinte hajszálra ezt a felületet kapta meg, amely egyszerű, sallangmentes, jól kezelhető és sokoldalúan paraméterezhető. Bekerült a telefonba egy csomó olyan funkció, amit már máshol láttunk, ilyen például a kesztyűs vezérlés lehetősége. Ez egyébként kicsit más, mint mondjuk egy Nokiánál, ha bekapcsoljuk, akkor elég csak közel helyeznünk az ujjunkat a kijelzőhöz, az pedig hálából egy jókora kört rajzol oda, ahová közelítünk. Valószínűleg ez az oka annak, hogy direkt napfényben sok-sok csillogó pöttyöt láthatunk a kikapcsolt kijelzőn.

A másik újdonság, hogy az androidos világba az LG által behozott duplakattintásos felélesztési mód a Z2-ben is megvan. Azaz a kikapcsolt kijelzővel az asztalon hentergő telefon képernyőjét elég gyorsan egymás után, ugyanott megbökni és a telefon életre kel. Természetesen a felülről lehúzható értesítési függöny gyorsbeállítási listája is szabadon paraméterezhető, a menübe lépve és ott balra haladva érjük el egy oldalról beúszó ablakban a különböző rendezési módokat és alkalmazásáruházakat. Az alkalmazásváltóra tenyerelve nem csak a futó appok listája látszik, amelyeket egyenként és egyszerre is el lehet takarítani, hanem a felület felett, ablakban futó alkalmazások sora is felbukkan alul, bármikor rányithatunk az aktív képernyőre egy számológépet, vagy egy böngészőt.

Sony Xperia Z2 Sony Xperia Z2

Újdonság a Touch Block, ami a kijelzőt teljesen lezárja, hogy véletlenül se tudjuk érintéssel üzembe helyezni, ezt különösen értékeltem futás közben, mert ilyenkor a készüléket a kezemben tartom és önkéntelenül is feloldottam sokszor dupla kattintással, de ilyesmit tud okozni mondjuk a nedvesség is. Van olyan screenshot app is, amely lementi a képernyő aktuális tartalmát, erre rögtön firkálhatunk és tovább is küldhetjük - ilyesmit is láttunk már máshol. A mozgásérzékelő is paraméterezhető, rázással el tudjuk utasítani a bejövő hívást, ha viszont a fülünkhöz emeljük a telefont, akkor fogadjuk azt. Ha csak a csengőhangot óhajtjuk némítani, akkor pedig meg kell fordítani arccal lefelé a Z2-t.

Sony Xperia Z2 Sony Xperia Z2

Sony Xperia Z2 Sony Xperia Z2

Természetesen most is vannak témák, változtatható a lezárt képernyő háttere is, egyénileg paraméterezhető, hogy melyik alkalmazás küldhet értesítéseket a rendszernek. Az is jópofa, hogy kérhetjük, hogy ezek az értesítések automatikusan eltűnjenek a függönyről, ha egyszer már láttuk a róluk szóló jelzést. Van egy Egyszerű kezdőképernyő néven futó beállítási lehetőség is, ez főleg azoknak lesz jó, akiknek a látásuk nem az igazi, vagy túl bonyolultnak érzik a sok-sok kis ikont. Nagy méretű, kissé csempés kinézetű felületet kapunk, a legtöbbet használt alkalmazások sorakoznak itt, de ha a menübe lépünk, akkor is listás, fehér háttér előtt, jókora betűvel kiírt funkcióhalmazt fogunk találni, névsorba rendezve. A kezdőképernyőn megjelenő appok tetszőlegesen cserélhetők, a legalsó három négyzetbe fontos személyeket pakolhatunk, hogy őket egy gombnyomással tudjuk hívni.

Szoftverek

Tömve van extrákkal az Z2, ezt persze el is várhatjuk egy csúcsmodelltől. A mienk még azzal is meg volt fejelve, hogy mindenféle vodafone-os izék is voltak benne a származási helye miatt, azokat jól kiirtottam, így is bőven maradt számos alkalmazás, amely nem az Android sajátja. A Sony természetesen előnyben részesíti azokat az appokat, amelyeknek van valami cégen belüli kötődése, de hazánkban ezek csak korlátozásokkal használhatók.

Sony Xperia Z2 Sony Xperia Z2

A What’s New egy widgettel is megtámogatott ajánló, amely alkalmazásokat, témákat javasol, nagyobb piacokon filmek is benne van a pakliban, de nálunk ezeket szűri az app. A Sony Select hasonló funkcionalitással rendelkezik, de itt is rendre beleszaladtam olyan javaslatokba, amelyekről aztán kiderült, hogy számomra nem elérhetők.

Sony Xperia Z2 Sony Xperia Z2

A Socialife viszont remekül működik, egy helyre gyűjti az általunk választott hírportálok friss anyagait, a YouTube, a Facebook és a Twitter falunk eseményeit, gyors, könnyen használható. Az eszközök között biztonsági mentést és számológépet találunk, a Video Unlimitedre viszont hiába kattintgatunk, csak egy üzenet fogadja a csalódott felhasználót, hogy a szolgáltatás a mi régiónkban nem elérhető. Az Xperia Care egy online tudásbázis, ahonnan kézikönyvet és szoftverfrissítést tölthetünk le.

Sony Xperia Z2 Sony Xperia Z2

Gyárilag fent van az egyre népszerűbb Vine, ez egyébként a kamerába is beépül, találtam egy Amazon kliensprogramot, a Tripadvisor mobilos verzióját, a dokumentumokhoz OfficeSuite pedig dukál. Az Xperia Lounge is sok extrával kedveskedik, rögtön azzal nyit, hogy hat filmet letölthetek és megnézhetek, ami nagyvonalú gesztus. A TrackID-t ma már senkinek sem kell bemutatni, ennek tévés verziója viszont ismét egy olyan app, ami itthon nem működik.

Kamera

A hátlapon 20,7 megapixeles kamera található. Ez elég komoly szám, no meg a Sony is úton-útfélen azt hangoztatja, hogy az Android alapú mezőny legjobb kameráját találjuk a Z2-ben, bár ők már korábban is úgy ítélték meg, hogy ebben ők a királyok, amivel azért lehet vitatkozni. Mindenesetre úgy álltunk a dologhoz, hogy nagyon reménykedtünk abban, hogy a Z2 megmutatja, hogy milyennek kell lennie 2014-ben egy csúcsmodell képalkotási képességeinek.

Sony Xperia Z2
[+]

A dedikált kameragomb nagyon hasznos. Kikapcsolt kijelző mellett is villámhamar a kamerához ugorhatunk, egyrészt már a feloldáshoz szükséges ujjhúzással is magunkkal ránthatjuk a fotózás ikonját, másrészt ha csak hosszan nyomjuk az oldalsó gombot, akkor is elindul a fényképezőgép. Alapesetben az úgynevezett Kiváló automatikus módban találjuk magunkat, ahol szerencsére annyi lehetőségünk azért akad, hogy a képarányt átállítsuk, bekapcsoljuk a sorozatfelvételt, a mosolyfotózást, az önkioldót, vagy a vakut.

Sony Xperia Z2
[+]

A kereső jobb csücskében vannak a további módok, ha nem hagyatkozunk az automatára, akkor az M, azaz manuális mód lesz a barátunk. Ebben az esetben már különböző jelenetbeállítások közül is választhatunk, de csak 8 megapixeles felbontás mellett (ez elég idétlen), babrálhatjuk a fehéregyensúlyt, a fénymérés módját, a HDR-t és az ISO értéket. Itt már a felbontáson is tudunk változtatni, bár gyanítom, hogy egyébként mindenki az elérhető legnagyobb verziót választja úgyis. A fókuszálás helyét érintéssel is megadhatjuk, a képek villámgyorsan elkészülnek és alant látható, hogy miképpen sikerülnek. Ezek az automatikus módot mutatják, ilyenkor 8 megapixeles a felbontás.

A képek jók. Volt némi eszmecsere a szerkesztőségben arról, hogy mennyire jók, előszedtünk más telefonokkal készült fotókat is az összehasonlítás kapcsán, belenagyítottunk, egymásnak mutogattuk a részleteket, végül arra jutottunk, hogy telefonos berkekben ezek tényleg kifejezetten jók. Egyedül a dinamikatartomány tűnik kicsit szűkösnek, 100%-os nézetben hirtelen, éles vonalak mentén van némi kromatikus aberráció, de a vonalélesség frankó, a zajosodást is jól kezeli a masina. Megfelelően erős a vaku, de persze sötétebb környezetben már az Xperia Z2 teljesítménye is rohamosan romlik - más kérdés, hogy általában a többi telefonnál ennél még durvább minőségi esés következik be. Az automatikus üzemmód jellemzően jól dönti el, hogy milyen fényviszonyok vesznek minket körül, néha egy picit éreztük, hogy egy fél fényértékkel túlexponál, de tényleg le a kalappal, a Z2 kamerája ott van élbolyban. Jöjjenek most a 20 megapixeles fotók, ilyenből is lőttünk egy rakással, ezekre 100%-osan nagyítva már azért jobban kijönnek a hibák, de a produkció így is bőven vállalható:

Persze most is van egy sereg effekt és fotós üzemmód, ráadásul - akárcsak a Galaxy S5-nél - a Z2-nél is nyitva van az API, egy raklapnyi különböző kamerás mód tölthető le, például gyárilag nincs kettős kamera üzemmód, de ez hamar orvosolható. Most is megvan a kiterjesztett valósággal kapcsolatos bohóckodás, egy sereg effektet is kapunk, illetve jópofa az is, hogy a hátteret el tudjuk mosni bizonyos esetekben. Ilyenkor két képet készít a kütyü, ezeknél máshova teszi a fókuszt és utána rögtön be tudjuk állítani, hogy mennyire és miképpen mossa el a hátteret a gép. Példák lent találhatók.

Sony Xperia Z2 Sony Xperia Z2

Szerencsére a videózás kapcsán sem kellett csalódnunk. A Full HD-t 60 fps-ben tudja produkálni, van 4K felbontás is, egy ilyen tesztvideót mutatunk is ide kattintva. További jóság a lassított felvétel alkalmazása, ezt 720p-ben nyújtja a szoftver, ráadásul a videó elkészítése után rettentő egyszerűen megadhatjuk, hogy a kész anyag melyik része legyen lassítva. Annak is örültem, hogy a hangsávot is megbabrálja a szoftver, ettől még szürreálisabb lesz az eredmény, ilyenre is mutatunk példát ide kattintva. Az nyilván nem kérdés, hogy ez a hardver simán le is tudja játszani a mozikat, a 4K meg sem kottyan neki. Van egy Pixlr Express a fotók utólagos manipulálásához, ha pedig rajzolni óhajtunk, akkor a fantáziadús Rajz nevű alkalmazás lesz a barátunk.

Zene, hang

Először is kezdjük azzal, hogy a HTC One óta elvárás lett egy csúcsmodelltől, hogy mindenféle külső eszközök nélkül, önmagában is értékelhető zenei produkcióra legyen képes. Az Xperia Z2 egyik ügyes trükkje, hogy bizony itt is két hangszórónk van, egy a kijelző felett (ahol normális esetben telefonálás során is kijön a hang), a másik pedig a készülék előlapjának alján. Ez alapvetően azért jó, mert ha fektetve tartjuk a telefont és videót nézünk, akkor szépen érvényesül a sztereó hatás. Azt gondolhatnánk, hogy oké, de ezeket a réseket az ember könnyen befogja a kezével, de ahhoz nagyon erősen kell szorítani a masina lenti részét, ami egyszerűen nem reális normál felhasználás során. Alul egyébként három lukacska is akad, ez a mikrofon, s mivel ennek felül is van párja, ezért videózás közben is sztereó hangot rögzít a gép.

Sony Xperia Z2 Sony Xperia Z2

A kihangosított produkció tehát kipipálásra került - a HTC azért jobban szól, de a Sony eszköze is lármás, ráadásul maximumra tekerve sem torzít. A pozitívumok közé sorolható a már korábban megemlített MDR-NC31EM headset, amire szintén nem lehet panasz, különböző méretű gumiharangok is járnak hozzá, hogy jól illeszkedjen bárkinek a fülébe a zajszűréssel is felvértezett tartozék. Nincs rajta viszont távirányító, nekem ez hiányzott.

Sony Xperia Z2
[+]

Ahogyan az már a Sony telefonoknál lenni szokott, most is a Walkman szoftver lesz az elsődleges zenelejátszónk. Ebben benne van az online zenehallgatást lehetővé tévő Music Unlimited, ám nem árt tudni, hogy ennek 10 dolláros havidíja van. A Walkman szoftvernek egyébként épp a napokban érkezett meg az új verziója, mi már ezzel próbáltuk ki a Z2-t. Ez elsősorban grafikai jellegű újításokat hozott, a kezdőképernyőn például kétujjas nagyítással emelhetjük ki a fontos albumokat, a zenéinket listázó szűrési feltételek pedig bal oldalról ránthatók elő.

Sony Xperia Z2 Sony Xperia Z2

A Walkman szoftver beállításai között van Facebook kapcsolódási lehetőség, amelynek segítségével megoszthatjuk ismerőseinkkel, hogy éppen mit hallgatunk és mi is látjuk, hogy mennyire szélsőséges a zenei ízlésük. Egy mozdulattal bekapcsolható a ClearAudio+, ezt érdemes is aktiválni, hallható a különbség. A telefon képes arra is, hogy meglévő zenéinkhez letöltse a netről a legfrissebb albumborítókat, integrálva van a Sony eszközökkel vezeték nélkül együttműködő Throw szolgáltatás és természetesen a DLNA is. Gondolom nem kell külön mantrázni, de evidens, hogy a háttérben futó lejátszó vezérlői megjelennek a lezárt képernyőn és az értesítési függöny elemei között is.

A készülék beszélgetési hangminősége kiemelkedően jó. Érdekes módon egy másodperccel előbb jelzi, hogy felépült a hívás, ilyenkor még hiába köszöngetünk, a másik fél nem fogja azt hallani. A vibrációs hívásjelzés kellően erős, nadrágzsebben is érezni, ha történt valami a készülékkel. Nem maradt ki a repertoárból az FM-rádió sem, ennek üzemeltetése azonban megköveteli, hogy zsinóros headset legyen csatlakoztatva.

Adatátvitel, akkumulátor

Amit ma adatkommunikációs szempontból elvárhatunk, azt a Z2 tudja. Cat.4-es LTE van benne (ez 150 Mbps sebességre alkalmas a csillagok szerencsés együttállása esetén), a WiFi modul is megfelelő érzékenységű. A microUSB csatlakozó MHL képességekkel is bír, simán kezeli az OTG cuccokat is. A Bluetooth természetesen 4.0-s verziószámú, a telefon ráadásul az ANT+ szabványt is ismeri. Ez egy olyan interfész, amin keresztül különböző sportolási segédeszközök adatait tudja fogadni, pulzusmérők, pedálfordulatszám-mérők szívritmus szíjak tartoznak ebbe a körbe. Az NFC a Sony csúcsgépeknél hosszú évek óta megvan, a GPS modul GLONASS támogatást is kapott és szélvészgyorsan talál pozíciót. Gyárilag egy Garmin navigációs szoftvert kapunk 30 napos próbaverzióval.

Sony Xperia Z2 Sony Xperia Z2

A böngésző böngész, ebben nincs semmi meglepő. Gyors, szépen tördeli a szöveget oldalszélességre, futhat külön ablakban is. Mivel csak a Chrome van fent gyárilag, ezért a Flash tartalmakat ebben a formában el is felejthetjük. A csúcsgépek legsarkalatosabb pontja mindig az üzemidő. Az utóbbi időben történtek erőfeszítések annak érdekében, hogy tovább bírják a telefonok, egyrészt szoftveres trükköket vetnek be a gyártók, másrészt növekszik az akkumulátorok névleges teljesítménye is, a Z2-ben például egy 3200 mAh teljesítményű telep dolgozik.

Sony Xperia Z2 Sony Xperia Z2

Az energiagazdálkodási opciók között találjuk a Stamina módot, ami sok apró okossággal igyekszik növelni az üzemidőt. Kikapcsolja az adatkapcsolatot, ha nem megy a kijelző, leveszi a processzor órajelét, ha úgy ítéli meg, hogy ez nem okoz problémát. A helyalapú WiFi is egy jópofa ötlet, csak akkor kapcsolja be ezt az adatátviteli lehetőséget a telefon, ha a cellainfók alapján tudja, hogy a környéken van ismert hálózat. A merülő akkumulátort még számos más módon is igyekszik kímélni a rendszer, leveszi a fényerőt, kikapcsolja a képernyő érintésekor egyébként érezhető rezgést, kérhetjük, hogy szabaduljunk meg a Bluetooth-tól és az adatforgalomtól is. Sok a duma, a lényeg, hogy neccesen ugyan, de saját tapasztalataink szerint átlagos használat mellett, korlátozások nélkül a két napos üzemidő benne van a pakliban. Ez pedig mindenképpen előrelépés a korábbiakhoz képest.

Sony Xperia Z2
[+]

Értékelés: Sony Xperia Z2
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Talán érezhető, hogy a Sony Xperia Z2 nagyon jól sikerült telefon lett. A hardver az elérhető legjobb, bár hozzáteszem, hogy nagyon apró akadásokat azért megfigyelhetünk, főleg akkor, ha webről frissülő widget ücsörög a kezdőlapok valamelyikén. De persze úgy egyébként semmi nem hozza ki a béketűrésből a készüléket, a 3 gigányi RAM-ból 1,8 giga szabadon elérhető, ha nem fut a háttérben semmi. A Sony két lényeges ponton tudott nagyon sokat javítani korábbi önmagához képest, az egyik természetesen a kijelző. Az IPS technológia használata már régi adóssága volt a gyártónak, most tényleg nem érheti ilyen szempontból szó a ház elejét. A másik komoly előrelépés a kamerát érintette, ez már tényleg az a szint, amit egy Sony telefonnak hoznia kell. Rengeteg opció, 4K felvétel, lassított mód, tényleg jó fotók, ez már méltó a japán gyártóhoz. Örömteli, hogy kihangosítva is remekül szól a telefon, nem maradt ki a rádió, számos kényelmi funkciót kapunk, jól testreszabható a felület, korrekt a hangminőség, nagyszerű az anyagminőség, gyúrtak egy kicsit az üzemidőre is. Az infra hiánya apróság, érdemben ugyan nem befolyásol semmit, de persze meg kell említeni, mert a többi csúcstelefonból viszont nem hiányzik. De ez legyen a legnagyobb gondunk, ettől eltekintve az Xperia Z2 hozza azt, ami elvárható. Én speciel szeretem, ha van mibe belekötni, tökéletes telefon nincs, egyedül a mérete lehet egyesek számára kissé riasztó, reméljük, hogy hamarosan jön a Z2 Compact is hasonló tudással. Persze árban ez sem az a szint, hogy hamar néptelefon legyen, cikkünk írásakor kicsivel 190 ezer forint alatt lehetett kapni a készüléket, ami viszont simán versenyképes a HTC One M8-cal és a Samsung Galaxy S5-tel. A plecsni mindig egy nehéz kérdés, mert bár a két másik említett telefonnal is nagyon meg voltunk elégedve, a Z2 kapcsán viszont azt éreztük, hogy a Sony-nak sikerült mindkét konkurens termék hibáit nélkülöznie. Anyaghasználatban a Samsungot állítja simán félre (miközben az IP58-as védelem itt is adott), kamera tekintetében a HTC-nak oszt ki két nagy sallert, egyedül ebben van 3 GB RAM (bár ez jó esetben nem sokat számít), a többi fontos paraméterben pedig könnyedén versenyképes, legyen szó a kijelző minőségéről, a kamera funkcióiról, a sebességről, vagy az üzemidőről. Tudjuk, hogy most egy nagyon drága telefonnak adunk Különösen Ajánlott minősítést, de egyszerűen számunkra most úgy fest, hogy a csúcsgépek triumvirátusának ez a termék a legjobban sikerült darabja. Ezen az LG G3 változtathat - de arra még várnunk kell.

Sony Xperia Z2

Bog

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia Z2
Sony Xperia Z2 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 146,8 x 73,3 x 8,2 milliméter
Tömeg 163 gramm
Színvariációk fekete, fehér, lila
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (424 ppi)
Kijelző és készülékház védelme IP58 védettség
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801
Processzor típusa 2,3 GHz-es négymagos Krait 400
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 330
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1700/19002100 MHz
LTE-A 800/850/900/1800/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE-A van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi hotspot, DLNA, WiFi-direct
USB microUSB 2.0 (MHL 3, USB OTG)
Ujjlenyomat-olvasó nincs
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, Socialife, Walkman, fájlkezelő, OfficeSuite, Garmin, Tripadvisor, Amazon, Kindle olvasó, Xperia Care, Sony Select
Multimédia
Fő kamera 20,7 megapixel, autófókusz, led segédfény, 1/2,3” szenzorméret
Másodlagos kamera 2,2 megapixel (videófelvétel: 1080p @ 30 fps)
Videófelvétel 2160p @ 30 fps, 1080p @ 60 fps, 720p @ 120 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 690 óra (2G) / 740 óra (3G)
Beszélgetési idő 15 óra (2G) / 19 óra (3G)
Zenelejátszási idő 120 óra
Egyebek
SAR (EU) 0,38 W/kg (fej)
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, STAMINA üzemmód, IP58
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

  • Bemutatkozott az Xperia ZL2

    Elődjénél valamivel nagyobb és nehezebb kivitelben érkezik a Sony ZL-sorozatának legújabb tagja.

  • Samsung Galaxy S5 kamerateszt

    A koreaiak új zászlóshajójában debütált ISOCELL technológiát elemeztük. Vajon fel tudja venni a versenyt a konkurensekkel és a digitális kompaktokkal?

  • Mobilarena TV: házon belüli konkurencia

    Mai adásunkban a Sony Xperia M2-t fogjuk bemutatni, ami megkapta a felsőkategóriára jellemző dizájnt, jó lett a kijelző, mégsem mondható biztos ajánlatnak.

  • Sony Xperia M2 - egyről a kettőre

    A japán gyártó egy aktuális középkategóriás eszközt is bemutatott, mely szép kijelzővel, kellemes formatervvel és gyors rendszerrel büszkélkedhet.

Előzmények

Hirdetés