Sony Ericsson T715 - tömzsi, fém, csúszka

A Sony Ericsson legújabb készüléke a T széria hagyományaira épül: tudása nem kiemelkedő, de minőségi és vonzza a tekinteteket.

Előszó, tartozékok

A Sony Ericsson „T” szériája a rendkívül sikeres T610 emlékére az elegáns, fémes burkolatú modellek otthonává vált, melyek ugyan nem kínálnak kimagasló multimédiás funkciókat, ám egyszerű használatuk, kompakt méretük és relatív hosszú üzemidejük révén így is hódítanak. Az alsókategóriában a T250, a T270 és a T280 is az egyszerű vonalak és a minőségi burkolat miatt lett sikeres, őket a T303 és a lényegesen fejlettebb funkcionalitású T650, T700 és T707 modellek követtek. A sorozat tagjai közül a legtöbb hagyományos kialakítással rendelkezik, de kivételek akadnak: a kagyló T707 és a csúszkás T303 egy újabb slidert dobott piacra a gyártó, ez tesztünk tárgya, a T715.

Sony Ericsson T715

A szemből nézve hitelkártya-méretűnek tűnő, azonban annál jóval tömzsibb modell gyakorlatilag semmilyen téren nem hoz újdonságot, de valószínűleg nem is az "innovatív gyártó" cím visszaszerzésére indította harcba a T715-öt a Sony Ericsson. Egyszerű, letisztult dizájn, kényelmes és kellemes használhatóság, a legtöbb igényt kielégítő szolgáltatáskínálat — ezekkel a jelzőkkel lehet jellemezni az újdonságot, meg úgy általában a japán-svéd készülékeket. Épp a minap gondolkodtam el azon, hogy miért nem megy a Sony Ericsson szekere. Ha jól belegondolunk, gyakorlatilag ők is csak azt csinálják, amit a Nokia már lassan egy évtizede csinál a középkategóriában, csak a finnek rendszere régebbi játékos, amiből adódóan több rajongója van. Mondhatnánk tehát, hogy a patinás gyártó jól csinálja, én legalábbis nagyon szeretem a Sony Ericsson masináit, mert mindegyik hoz egy szintet, mindegyiket kényelmesen tudom használni és majdnem mindegyik szép. Azt viszont nem szabad kifelejteni a képletből, hogy a Sony Ericsson ezen a fixen tartott minőségen kívül mást nem csinál: fényképezésben elvesztették a koronát, zenében is kóstolgatják őket, okostelefonos vonalon pedig sajnos sehol nincsenek.

Sony Ericsson T715

A tesztkészüléket a gyártó hazai képviselete juttatta el szerkesztőségünkbe, köszönjük! Aprócska doboz, kevés tartozék: töltő, fülhallgató. Mindössze ennyire futotta.

Külső

A T715 formás kis készülék, amit jelen esetben a szó szoros értelmében vehetünk: gömbölyded, fognivaló, tömzsi, kissé talán dundi is, de ez adja a báját. Nekem, aki a vékony készülékeket szereti, annyira nem jött be ez a kialakítás, a 91,5 x 48 x 14,9 milliméter méretű masina egy picit túl vaskos az én zsebemnek. Tömege passzol a mérethez és az anyaghasználathoz, az újdonság 96 grammot nyom. Az összeszerelés minősége jó, de nem kiváló, itt-ott lehet találni apróbb illesztési hézagokat, a műanyag részeknél pedig szemmel is jól látható, hogy hol lett "egybefröccsentve" az adott panel.

Sony Ericsson T715

Az előlap tetején a telefonhangszórót, alatta a gyártó logóját találjuk. Ezek egy csillogó fekete felületben kaptak helyet, abban, amelyik körülöleli a 2,2 hüvelyk átlójú QVGA kijelzőt. Sony Ericsson lévén TFT technológiáról van szó, a képminőség és a napfényben való olvashatóság egyaránt kiváló, de ettől függetlenül örömteli lenne, ha a gyártó több energiát fektetne az OLED-re való átállásba. A fekete rész alul két szoftveres gombban végződik, a határvonalat a kiválóan használható d-pad és a fémes hatású híváskezelő gombok jelentik, ezek alatt már ezüstös színben játszó matt plasztikfelülettel találkozhatunk. Sem ez, sem a sötét rész nem gyűjti az ujjlenyomatokat, ami dicséretre méltó. Az alsó két gomb közül a baloldali a gyorsmenübe röpít, a jobboldalival pedig törölni lehet.

Sony Ericsson T715
[+]

A hátlap nagyon szépen fest, ami elsősorban az egészben lepattintható , szálcsiszolt felületű fémlapnak köszönhető; ez rejti a 3,2 megapixeles, fixfókuszos kamerát és a hozzá tartozó ledes segédfényt is. A masina alja íves felületű, kicsivel a törésvonal fölött található a kihangosító hangszórója, a fém részen található Sony Ericsson logónak (mely mint mindig, most is kiemelkedik a síkjából) köszönhetően azonban asztalra letéve is jól működik, hangját nem elfedi, hanem felerősíti az asztallap.

Sony Ericsson T715

A csúszka kiváló minőségű, holtjátéka minimális. A készüléktest széttolása után bukkan elő a fehér háttérvilágítással ellátott numerikus gombsor, melynek apró, puha tapintású, mélyen ülő gombjai elég messze kaptak helyet egymástól ahhoz, hogy ne nyomjunk félre. Ettől függetlenül ez a készülék leggyengébb kivitelezésű pontja, ami nem maguknak a gomboknak, hanem az őket körülvevő, szintén fekete színű felületnek köszönhető, mely olyan hatást kelt, mintha a gyárban rajtafelejtettek volna egy vékonyka fóliát: ha körömmel nyúlunk hozzá, az nyomot hagy. Nem tudom, hogy egy műkörömmel élő hölgy hogy használhatná érdemben ezt a telefont, valószínűleg sehogy, mert a gombsor körüli rész két nap után úgy nézne ki, mint amit a kutya megrágott. A fóliával kapcsolatos hitemet erősíti, hogy alul még légbuborékok is láthatók, de olyan pontot nem találtam, ahol fel lehetne kaparni/le lehetne szedni a borítást. Persze biztosan le lehet, csak valószínűleg előtte jobban le kell amortizálni, ez pedig nem az én posztom — legalábbis nem most.

Sony Ericsson T715
[+]

Nézzük az oldalsó részeket: felül a csillogó fekete felület nyúlványa folytatódik egy gombokat nem tartalmazó részben, alul pedig a szürke sáv ível át a hátlaphoz, ide már egy T715 felirat is került. Baloldalt a gyártó böszme nagy kábelcsatlakozóját a hátlap lepattintásához szükséges bemélyedést találjuk, utóbbi alatt helyezkedik el a microSD (nem Memory Stick M2!) kártyahely. Jobbra a hangerőszabályzó gombpáros és az exponálógomb került.

Sony Ericsson T715
[+]

Menürendszer, szoftverek

A készüléken a gyártó jól ismert szoftvere fut, melynek első verziójával még a legendás T610-ben találkozhattunk. Ez természetesen nem az a szoftver, hanem az A200 névre hallgató variáns, mely mögött több év tapasztalat és fejlesztés van, nem csoda hát, hogy mára egy roppant kifinomult, stabil, gyors rendszerré vált, melyet könnyedén tudnak kezelni azok, akiknek egykoron Sony Ericsson készülékük volt. A gyári tartalmakban mindig is erős volt a japán-svéd vegyesvállalat, nincs ez másként a T715-nél sem, a témák tökéletesen passzolnak a masina elegáns külsejéhez.

Sony Ericsson T715 Sony Ericsson T715

Újdonságok viszont nincsenek. A készenléti képernyőről a gyorsindító gomb megnyomásával érhetjük el a parancsikonokat és az internettel kapcsolatos lehetőségeket, plusz itt nézhetjük meg, hogy milyen programok futnak a háttérben, illetve hogy esetlegesen milyen eseményekről maradtunk le. Maga a készenléti képernyő viszont nem ad lehetőséget a programok gyors elindítására, a szép háttérkép mellett csak az alapvető információkat (idő, dátum, térerő, akkumulátor töltöttsége stb.) tekinthetjük meg. A főmenü alapértelmezésben rácsos elrendezésű, de használhatunk listás, forgó és egyikonos nézetet is.

Sony Ericsson T715 Sony Ericsson T715

Az egyes almenükben programok egész hada várja a kíváncsi tulajdonosokat, nézzük sorban, hogy mik ezek. A Szórakozásban találjuk az elmaradhatatlan VideoDJ/PhotoDJ/MusicDJ triót, a zeneszámok azonosítására használható TrackID-t, a Google Maps-et, a játékokat (Brick Breaker, Kasparov Chess, Sudoku), a Bluetooth távvezérlőt és a hangrögzítőt. A Szervezőbe átlépve fájlböngészőt, naptárat, feladatkezelőt, jegyzettömböt, szinkronizációs programot, időzítőt, stopperórát, zseblámpát, kódmemóriát és számológépet találunk, utóbbi része a mértékegység-átváltó is. Ezen programok között kapott helyet az alkalmazások menüpont, melyben időjárás előrejelzőt, teljes képernyős órát (minek?), a képeket felhasználó diavetítőt, világórát, valamint YouTube klienst találunk. Sokan hiányolhatják az ébresztőórát: nem kell megijedni, ez sem maradt ki, sőt, dedikált helyet kapott a főmenüben.

Telefonálás és adatkommunikáció

Kezdjük a száraz tényekkel: a masina második és harmadik generációs hálózatokon egyaránt képes működni, a GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból viszont csak a 2100 MHz-est támogatja. Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-et, UMTS-t és HSDPA-t is használhatunk, a repertoárból csak a HSUPA és a WiFi hiányzik, Bluetooth természetesen van, 2.0-s verziószámú, támogatja a sztereó hangátvitelt. Videótelefonálni tudunk a készülékkel, de előlapi kamera hiányában nem megoldható, hogy a hívott fél is lásson minket és mi is őt.

Sony Ericsson T715 Sony Ericsson T715

A telefonkönyv a szokásos, sajnos a kapacitása elég korlátozott, mindössze 1000 név fér bele, ami egy üzletembernek elképzelhető, hogy kevés lesz. Extra mezőkből viszont sok van, egyedi képet és csengőhangot is beállíthatunk kedvenc ismerőseinknek. A szöveges üzenetek tárolására fenntartott tárhely dinamikus, a multimédiás üzenetek és elektronikus levelek pedig a nagyjából 100 MB-os multimédiás tárhelybe kerülnek. Természetesen nem csak levelezni, hanem internetezni is tudunk, ám nem érdemben, a NetFront alapú böngésző használata ugyanis kényelmetlen, sebessége és oldaltördelése pedig szintén hagy némi kívánnivalót maga után.

Sony Ericsson T715 Sony Ericsson T715

A T715 viszont nagyon jó abban, amiben úgy általában a gyártó készülékei: a hangminőségről van szó. Szépen, tisztán szól, beszélgetőpartnereim sem panaszkodtak arra, hogy rosszul hallanának.

Multimédia

A kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos, csodákat tehát nem szabad tőle várnunk. A szoftver a szokásos lehetőségeket kínálja fel fotózás előtt, éjszakai mód, önkioldó, középre súlyozott és szpot fénymérés, fehéregyensúly, pár effekt, jpeg-tömörítés mértéke. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536 pixel, mozgóképeket pedig 320 x 240 pixeles felbontásban rögzíthetünk 25 képkocka/másodperc sebességgel.

Sony Ericsson T715

A képminőség nem kimagasló, a szokásos Sony Ericssonos jegyeket viseli magán. A színek élénkek, a dinamikatartomány közepes, a zajszűrés nagyon erős, ami az elmosott részletekben jelentkezik leginkább. A kromatikus aberráció nagyon erős, ami némi konstrukciós és lencsehibáról árulkodik.

Sony Ericsson T715 Sony Ericsson T715

Zenei téren semmivel sem rosszabb a készülék, mint egy Walkan — nagy szerencse, hogy a gyártó már nem csonkítja meg a szoftvert. Mindez a PSP menüjéhez hasonló multimédiás menüt takar, ahonnan könnyen elérhetjük többek között kedvenc zeneszámainkat is, természetesen ID3 tagek alapján szűrve. Az albumborítókat maga a lejátszó nem jeleníti meg, de a lista böngészése közben megcsodálhatjuk őket. A program természetesen fut a háttérben is, tartalmaz hangszínszabályzót, a Megabass is elérhető. A fülhallgató nem Walkmanes, HPM-60 névre hallgat, sajnálatos módon aszimmetrikus kialakítású, alapvetően kényelmesnek mondható, bár a tányérok a hölgyeknek bizonyára nagyon lesznek, tehát a headset nem fér majd be a fülükbe. A fülhallgató hangminősége méltó a gyártó nevéhez, kiválóan szól, ami a kihangosító hangszórójáról sajnos nem mondható el, az ugyanis elég vérszegény.

Egyebek, összegzés

A location services almenü ellenére a készülékben nincs GPS, a Google Maps tehát kizárólag a térkép nézegetésére használható. Az akkumulátor 950 mAh-s, nem bírja túl jól, két-három nap alatt teljesen kileheli a lelkét.

Sony Ericsson T715

Értékelés: Sony Ericsson T715
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya ?

Hogyan értékelünk?

Összegzés: a T715 egy teljesen átlagos T szériás Sony Ericsson készülék. Szép, kellemes anyagokból van összerakva, jó minőségű, ugyanakkor a küllemével kapcsolatban vannak olyan bakik, melyek nem megszokottak a gyártó készülékeitől. Itt természetesen a billentyűzet körüli fóliára gondolok, ami vészesen gagyi hatást kelt.

A belső a szokásos, ez az én szememben mindenképp pozitív: szép, gyors, jól kezelhető. Adatkommunikációs képességei nem kimagaslók, a hangminősége viszont tökéletes, a telefonálással kapcsolatos funkciók is kiválóak. A kamera az átlagosnál gyengébb, a zenei rész a korrekt szoftvernek és a fülhallgatónak köszönhetően egész jó. Az ára egyelőre ismeretlen, így tehát azt nem tudjuk pontozni: ha 30-35.000 forint körül startol, akkor kifejezetten jó vétel lehet.

Sony Ericsson T715

Bocha

A tesztkészüléket a gyártó hazai képviselete juttatta el hozzánk, köszönjük!

A cikk T-Mobile szélessávú eszközök segítségével készült.

Specifikáció

Sony Ericsson T715
Sony Ericsson T715 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 91,5 x 48 x 14,9 milliméter
Tömeg 96 gramm
Színvariációk Galaxy Silver, Rouge Pink
Kijelző
Kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 256.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 kB
Belső memória 90 MB
Memória bővíthetősége microSD (SDHC-kompatibilis)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 2100 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPA / HSUPA van (384 kbps) / van (7,2 Mbps) / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform SE A200
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok vannak
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Video DJ, Photo DJ, Music DJ
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos, ledes vaku
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van, QVGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 950 mAh-s lítium polimer (BST-33)
Készenléti idő 400 óra (2G) / 350 óra (3G)
Beszélgetési idő 10 óra (2G) / 4 óra (3G)
Egyebek
-

Azóta történt

Előzmények