Előszó, tartozékok
A GreenHeart mára egészen terebélyes márkává nőtte ki magát. A Sony Ericsson minden más gyártónál jobban kötelezte el magát a környezetvédelem mellett. Ez nem is csoda, hiszen miközben napjaink jobbnál-jobb mobiljain csorgatjuk a nyálunkat, talán eszünkbe sem jut, hogy minden egyes készülék egy-egy elektronikai hulladéknak minősül. A GreenHeart alapelve szerint az ilyen jelölésű mobilok már a gyártásuk során kevésbé terhelik a környezetet, de a szállításuk, illetve újrahasznosításuk is ezen elvek menték valósul meg.
Talán a legjobb a telefonban lévő kis demófilmet megnézni, ott ugyanis egyszerű és jópofa animáció keretében láthatjuk, miként is készül egy GreenHeart mobil. Újrahasznosított műanyagot (leginkább ásványvizes palackokat) használnak a burkolathoz, aztán az egészet a lehető legkisebb dobozba csomagolják. Ezáltal egy kamion több készüléket tud elvinni, tehát üzemanyagot spórolnak és kevesebb kipufogógáz jut a levegőbe. Végül, ha már a telefon tönkremegy, akkor (amennyiben nem dobjuk ki szimplán a kukába, de ez szigorúan tilos) a gyártó összegyűjti és ismét újrahasznosítja őket.
A GSM Takácstól elhozott doboz tényleg apró, annyira, hogy majdnem belefért a kabátom zsebébe is. Éppen elfér benne a telefon (kis szövetszütyőben van, és nincs egy fólia sem rajta), egy hálózati töltő és néhány papírlap, amin leginkább a garanciával kapcsolatos dolgok vannak. A használati útmutató a telefonon van, elektronikus formában, ám az sokkal jobban meglepett, hogy nincs headset sem.
Külső
Ha valakinek „ezt már láttam valahol” érzése van, akkor az nem véletlen. A Cedar eléggé hasonlít a bő fél évvel korábban megjelent Elmre. Az előlap, a hátlap íveltsége, illetve az oldalsó vonalvezetés mind erre utal. Azért ne higgyük azt, hogy a Cedar az Elm utódja lenne, erről a következő oldalakon az olvasók is meggyőződhetnek. Lényeg a lényeg, a Cedar tipikus Sony Ericsson, de ez nem jelenti azt, hogy csúnya volna. Nincs rajta semmi kirívó, de szerintem szimpatikus, konszolidált külseje van, az oldalsó ív, a fekete és ezüst színek kontrasztja (létezik vörös hátlappal is), na meg a klasszikus candybar felépítés jól mutat bárkinek a kezében. A hátlap íveltsége a „Human Curvature” formai elvet követi, tehát kézben fogva követi a tenyér vonalát. Ez talán szimpla marketingnek tűnhet, de nem, mert tényleg így van. Kényelmes a fogása és ehhez a mindössze 84 grammos tömeg is hozzájárul. Mindenhol műanyagot találunk, az összeszerelés azonban rendben van.
Az előlap legtetején, szinte elrejtették a hangszórót, ami az aprócska nyílás ellenére kellően hangosan és normális minőségben közvetíti a másik fél hangját. Alatta egy 2,2 hüvelykes TFT kijelző, amit szimplán áttettek az Elmből. 262 ezer szín, QVGA (240x320 pixel) felbontás, a megjelenített kép szép, napfényben is jól olvasható. Egy fényszenzort azért el tudtam volna viselni, ez bele is illene a GreenHeart filozófiába (készenléti idő növelése). A gombsort áttervezték és ez igazán jól sikerült. A palatetős forma miatt minden gomb remekül használható, beleértve a navigációs részt. Egyedül csak az lehet zavaró, hogy a legalsó sor már nagyon alul van.
A hátlapnál már említettem az ívelt formát, viszont ezen kívül semmi érdekeset nem lehet róla elmondani. A teljesen homogén felületet egyedül a márkanév és a cég emblémája, illetve a süllyesztett és totál egyedül árválkodó kamera optikája töri meg.
Az oldalakon már akad néhány ügyes részlet. Elsőnek mondjuk ott a felső él, ahol rögtön egy 3,5 mm-es jack csatlakozóba botlunk. Aztán nézzük meg a baloldalát, ahol meg egy újabb szabványt, a microUSB-t csodálhatjuk meg. Igen, végre a Sony Ericssonnál is eljött az idő, hogy átálljanak a szabványokra. Újabb piros pont, hogy szintén baloldalt, lent található a kihangosító hangszóró nyílása. Ennek köszönhetően asztalra vagy ágyra letéve sem némul el a csörgés. Az mondjuk egy dolog, hogy a kihangosításkor olyan érzésünk van, mint ha a másik illető a nátha összes fajtáját egyszerre kapta volna el és két hete nem fújt volna orrot. Alul csak a mikrofont és a nyakakasztó helyét találjuk, míg jobbra a hangerőszabályzó jutott.
Hirdetés
Menü, alapfunkciók
Mivel korábban nálam járt a Hazel, amely nagyjából az Elm csúszkás ikertestvére, így már előre tudtam, mire számíthatok. A Sony Ericsson zárt rendszerű, nem érintős készülékein régóta ugyanazt a menüt találjuk, bár az évek során mindig csiszolgattak rajta valamit. Itt is már egy új főképernyőt kapunk, ahol lehetőségünk van néhány minialkalmazást kirakni, mintegy widget formájában. Ezek élő alkalmazások, mint például a Facebook, Twitter, de lehet még itt világóra és jegyzet is. Ezeket folyamatosan látjuk a képernyőn, tudunk közöttük váltani, a Facebook és Twitter pedig online, tehát bejelentkezés után mindig frissen látjuk az ottani állapotokat.
Maga a menü klasszikus 4x3 ikonos, felépítése és kezelése nem fog különösebb gondot okozni senkinek sem, akik meg már használtak Sony Ericssont, azok vakon is eligazodnak rajta. A telefonkönyv akár ezer ismerősünket is eltárolja, természetesen mindenkihez több számot, e-mail címet és egyéb adatokat is csatolhatunk. Az üzenetírás sem bonyolult, az SMS és MMS közös felületen osztozik, a bejövő üzeneteket egyébként csevegős módban láthatjuk. Van magyar T9, pillanatok alatt csatolhatunk képet, fotót, videót, hangot, úgyhogy itt sincs probléma. Kapunk e-mail klienst is, ez POP3 és IMAP fiókokkal kommunikál, beállíthatjuk a mérethatárt, csatolhatunk bármilyen fájlt, és időzített lekérdezésre is van lehetőség. A naptár havi, heti és napi bontásban mutatja magát, rendes feljegyzések tárolására is alkalmas. Közvetlenül a főmenüben találjuk az ébresztőt, ebből ötöt is kapunk, részletesen beállíthatjuk, mikor, milyen dallammal, mekkora hangerővel, mennyi szundival szólaljon meg, persze kikapcsolva is működik.
Van itt még jegyzettömb, feladatlista, időzítő, stopper és átváltóval kombinált alapfunkciós számológép is. Nem maradt ki a diktafon sem, ami ráadásul hívás rögzítésére is használható. Kicsit fura, hogy videohívás opciónk is van, miközben előlapi kamera nincs a Cedarban. Az extra alkamazások között AccuWeather időjárás jelentő, Checkbook számlanyilvántartó, ContactMigration (ez VCF fájlok importálásában segít), EcoMate (környezetvédelmis játék), Facebook kliens, GreenCalculator, Grocery List (bevásárló lista), NeoReader (vonalkód beolvasó), YouTube kliens és egy 12Pixels nevű képszerkesztő található.
Adatkommunikáció
A telefonon lévő fájlokhoz kapunk egy Intézőt, ahol mind a 280 megabájtnyi belső memóriát átlátjuk. Akinek ez kevés, az microSD-vel bővítheti tovább. Ehhez a hátlapot le kell szedni (köröm nélkül kissé macerás), viszont kikapcsolni nem kell a telefont. Az alapcsomag nem tartalmaz kártyát, de szerencsére ma már elég olcsón lehet kapni ilyesmit. A GSM rész négysávos, míg a 3G-t egy sávon tudja használni. Van GRPS, EDGE, 3G és HSPA is, ez utóbbinál 7,2 Mbit a letöltési és 2 Mbit a feltöltési sebesség.
A már említett microUSB-n keresztül tudjuk számítógépre kötni, ekkor több üzemmódból választhatunk, köztük a memóriakártyát használhatjuk háttértárként. A kábelen keresztül töltés is vesz fel az akkumulátor. Másik mobillal pedig ott a Bluetooth, ami 2.1-es verziójú és a sztereó zeneátvitelt is támogatja. Az Elmhez képest itt nincs WiFi és ebből következően DLNA sem.
A böngésző is a többi Sony Ericssontól megszokott, kezeli a HTML-t is, képes kijelzőre igazítani, de HSPA ide vagy oda, azért ezen a kijelzőn nem állnék neki komolyabban böngészni. Aki mégis erre vágyik, érdemes az Opera Minit feltelepíteni. Az alkalmazások közül a Facebook, a Twitter, az AccuWeather és persze a YouTube használja a netet.
Multimédia
A kamera a másik pont, ahol jelentős különbséget fedezhetünk fel az Elmhez képest. A korábbi 5 megapixeles, autofókuszos, LED villanós megoldást egy 2 megapixeles, fix fókuszos, LED nélküli váltotta fel. Ennek köszönhetően a fényképező felhasználása eléggé az MMS, esetleg az e-mail felé tolódik el, másra sajnos nem nagyon lesz jó. Az opciók között van panoráma-, keret-, és sorozatfotózás, választhatunk felbontást, éjszakai módot (ez teljesen felesleges), önkioldót, fehéregyensúlyt, effektusokat. Kikapcsolhatjuk a zárhangot, sőt, még geotagging is van, de nem GPS, hanem cellainformációs megoldásban.
Az elkészült fotók láttán azt mondhatom, hogy a várthoz képest talán kicsit jobbak lettek. A zajszűrés nagyon erős, amitől zaj tényleg nem nagyon van, de erősen elmosódnak a részletek. Az élesség elfogadható, a színek többségében rendben vannak, szóval biztos nem ezzel fotózzuk a tengerparti nyaralásunkat, igaz, hogy nem is erre szánták. Videót 15fps QVGA-ban vehetünk fel, ebből egy rövidke klip megtekinthető ide kattintva.
A zenei részek hagyományosan erősek voltak a Sony Ericssonokban és a Cedar esetében sincs ez másképp. Már eleve a 3,5 mm-es jack miatt elégedettek lehetünk, ám a lejátszó szoftver sem okoz majd csalódást. Az ID3 tag alapján leválogatott zenék között egyszerű böngészni, kezeli az albumképeket és fut a háttérben is. Nagyon tetszett, hogy az először a Walkman sorozatban bevezetett skineket ide is áttették. Van itt CD lejátszó, bakelitlemezes és orsós magnószalagos, meg HIFI tornyos változat is, jópofa. A hangszínszabályzó sem maradt ki, megkapjuk a Mega Bass kiemelést is, de egyéni beállításra nincs lehetőségünk. Ugyancsak jókat mondhatok a rádióról, ami RDS-re képes, villámgyorsan és érzékenyen megtalál minden fogható csatornát, jól szól és szintén a háttérbe rakható.
Üzemidő, összegzés
Az íves hátlap alatt egy fizikailag egész vékony, ám mégis 1000 mAh-s kapacitású lítium telep rejtőzik. Noha ez az átlagosnál erősebbnek számít, a teszt alatt nem éreztem kiugrónak jónak. Átlagos használat mellett 3-4 napot elbír, de ha valaki komolyabban ráfekszik a zenére, esetleg a HSDPA-t gyötri, akkor gyorsan megszökik az energia belőle.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 7 pont |
Összeszerelés minősége | 8 pont |
Kijelző mérete, minősége | 5 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 8 pont |
Sebesség | 6 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 2 pont |
Felhasználói felület élménye | 4 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 7 pont |
PIM funkciók | 5 pont |
Adatkommunikációs képességek | 7 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 3 pont |
Audio | 8 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 7 pont |
Ár/érték aránya | 5 pont |
Hogyan értékelünk? |
Összefoglalva a Sony Ericsson Cedar egy olyan készülék, ami nem okoz különösebb izgalmat a piacon, ugyanakkor a GreenHeart vonalat tovább erősíti. Egy normális kinézetű, tudásra többségében átlagos vagy kissé az alatti (pl. kamera) mobil, ami őrzi a márkára jellemző erősségeket (zene) és gyengeségeket (kamera), mindezt egy valóban környezetkímélő csomagolásban. Nem az Elm utódja, hanem pont hogy a kistesója, hasonló felépítését és kevesebb tudását az árában is kompenzálja. Jelenleg kártyafüggetlenül 30 ezer forint környékén kapjuk meg a Cedart. Ám érdemes megfontolni, hogy inkább előfizetéssel vegyük meg. Jelenleg a Vodafone kínálatában szerepel és igen baráti, 10 ezer forint alatti áron, ami még kártyásan is csak 20 ezer forintra megy fel. Ha egy klasszikus Sony Ericssonra vágyunk, nem érdekel minket a kamera, és szeretnénk is valamit tenni a környezetünk megóvásáért, akkor erre teljesen alkalmas a Cedar.
![]() |
Sony Ericsson Cedar |
Rusi
A Sony Ericsson Cedar a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható a budapesti Árkádban található Vodafone üzletben (Budapest, Örs vezér tere).
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 111 x 49 x 15,5 milliméter | |
Tömeg | 84 gramm | |
Színvariációk | fekete-ezüst, fekete-piros | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2,2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 240 x 320 pixel | |
Kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 262 000 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 név | |
SMS memória | dinamikus | |
Memória | 280 MB | |
Memória bővíthetősége | microSDHC (16 GB-ig) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 7,2 Mbps / 2 Mbps | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.1 (A2DP) | |
WiFi | nincs | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Sony Ericsson | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP) | |
Java | van | |
Játékok | vannak | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | Facebook, Twitter, YouTube, AccuWeather, Checkbook, ContactMigration, EcoMate, GreenCalculator, Grocery List, NeoReader, 12Pixels | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 2 megapixeles, fix fókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van (320 x 240 pixel) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van (csak gyári) | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1000 mAh-s lítium-ion | |
Készenléti idő | 415 óra (2G) / 480 óra (3G) | |
Beszélgetési idő | 4 óra 40 perc (2G) / 3 óra 30 perc (3G) | |
Egyebek | ||
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, GreenHeart környezetbarát csomagolás és burkolat |