Sandberg Survivor Lantern - kültéri kurbli

Szerényen csak úgy hívja a termékét a gyártó, hogy All-in1 10000, vagyis amit ebből a műfajból ki lehetett hozni, azt ki is hozták.

Bevezető

Nem látjuk túl sok értelmét, hogy külső akkut tesztelgessünk úgy magában. Vannak kivételek, mint amilyenek a bőröndnyi cuccok, vagy olyasmik, amiket pont a Sandberg is gyárt óriási kapacitással, de hurcolható méretben, de azért ezekről általában lehet tudni, hogy mekkora a kapacitásuk és milyen sebességgel töltenek, a többi már szinte mindegy. Annak sem látjuk túl sok értelmét, hogy mindenféle Bluetooth hangfalakat kipróbáljuk, van néhány darab, ami időről-időre eljut hozzánk, de a csilliárdos felhozatalból nehéz halászgatni. Kültéri akkumulátoros lámpát sem szeretnénk itt bemutatni, mert azok elég buta termékek (bár kétségkívül hasznosak), a hordozható FM-rádió a Mobilarenán pedig olyan anakronisztikus lenne, mint autós magazinnál a lovaskocsi bemutató.


[+]

Na de ha mindez egyben van? És amúgy ezen kívül DAB-rádió és még külső akku is a termék? Amit nem csak USB-n, hanem napelemmel és akár kurblival is fel lehet tölteni? Hát arra már nem mondtunk nemet, annyi mindent próbál megoldani egy termékben a Sandberg, hogy kétségeim voltak azügyben, hogy ez mennyire sikerült. Viszont pont úgy esett, hogy a csapat pár napra vidékre ruccant ki (egy ID.Buzz kipróbálását is erre rákötve), ahol tervben volt némi kerti sütögetés, a Sandberg lámpája (akkuja? hangfala?) pedig pont adekvát tesztcuccnak tűnt a tarja mellett merengve is.


[+]

Amikor egy márkás holmira rá van írva, hogy made in China, akkor abban nincs semmi meglepő. Viszont számtalan esetben előfordul (például a Baseus cuccoknál is), hogy a cucc csak egy átszitázott valami, amit egyébként a kínai forrás jóval olcsóbban kínál, szóval beleöltem néhány órányi kutatómelót, hogy megtaláljam a készülék eredeti verzióját, de ez meddő próbálkozás maradt. Ugyanakkor viszont remekül képbe kerültem, hogy a konkurens modellek mennyiért és mit tudnak, mert elsőre a Sandberg 40 ezer forintos ára kissé mellbevágó, de az olcsóbb cuccokból valami biztosan hiányzik, vagy nem ennyire nagy a kapacitásuk. Mert Bluetooth hangfal lámpával és vízálóssággal ugyan akad bőven, de a Sandberget kifejezetten kempingezéshez, kerti tevékenységekhez, túrázáshoz tervezték. És elsősorban lámpa és külső akku, csak másodsorban hangfal.

Kialakítás

A cucc doboza nem bonyolult, pont akkora hasáb, amibe belefér a lámpa, illetve a lámpához járó hordozótáska, ami kapásból tök hasznos. Adnak hozzá egy aprócska Type-C kábelt, plusz némi leírást, de ennél több nem is kell, amúgy is minden evidens a holmival kapcsolatban ami alapesetben 14 x 14 centis alapú, 21 centiméter magas hasáb, összesen nincs 1 kilogramm (907 grammot nyom a mérlegen), simán befér a hátizsákba is.


[+]

Viszont minden oldalán van valami. Felül egy napelem, ez direkt napsütés alá rakva 0,48 wattos töltést adhat. Ami nem sok, a telep teljes töltéséhez 80 órányi napfényre lenne szükség, inkább kiegészítő opció. Oldalt fogunk találni egy, a készülékházba süllyeszthető kurblit, aminek a hosszas tekergetése szintén generál némi áramot. Mi ezt egy kerti grillezés során kézről-kézre adtuk és odaáig jutottunk egy 15 perc alatt, hogy a nulla helyett már bekapcsolt a készülék és kiírta, hogy “low battery”. A gyártó szerint 20 órán át kéne tekerni a teljes feltöltéshez, ami nyilván életszerűtlen, de a dolognak nem is ez a lényege, hanem az, hogy 5-10 perc kurblizás után tud a cucc minimum fél órán keresztül világítani, ami bizonyos helyzetekben nyilván extra hasznos. És egybként van benne valami lendkerekes ellenállás, ha csak lazán tekergetjük mintegy unalomból, akkor vélhetően sokra nem megyünk, ha fókuszáltabb és erőteljesebb mozdulatokat végzünk, akkor érezhetően nehezebb a tekerés — vagyis több áramot generálunk.


[+]

A termék elülső oldalát azért lehet meghatározni, mert ott van a márkajelzés, a kijelző és a kezelőgombok sora. Egy világoskék háttérfényű LCD-n keresztül kommunikál velünk a berendezés, alatta nyolc gomb ül, ami viszont enyhe túlzásnak tűnik egy hangfalon, de mivel ez rádió is, ezért kell kedvenc állomásoknak is gomb, meg a léptetéshez is. A bekapcsológombbal lehet életre kelteni a termék hangzásvilágát, vagy FM, vagy DAB, vagy Bluetooth forrásból dolgozik. Viszont azért a nyolc gomb ellenére az egyébként primitív menürendszer kezelését szokni kell, mert nem elég egyértelmű. Néha mutat jobbra-balra nyilakat a felület, hogy további opciókat elérjünk mondjuk a beállításokban, akkor ezeket a gombokat lehet is használni, máskor pedig hiába mutatja, ezek nem aktívak. Néha hosszabban, néha rövidebben kell megnyomni a billentyűket (az idő és dátum beállításhoz a fogaskerék ikont elég egyszer megérinteni, ha a többi beállítás kell, akkor hosszan, de ezen belül is ott az idő és a dátum, ami relatív értelmetlen). Mondjuk ezeken általában elég egyszer túlesni, ezt követően amúgy is csak az üzemmódot és a csatornát váltjuk, illetve a hangerőt piszkáljuk.


[+]

Ennek a frontoldalnak az alsó részén van két nagyobb gomb, mindkettő a cucc alján levő fényekhez köthető, mert itt találunk egy nem túl fókuszált fényú, 105 lumenes zseblámpát. Ez vagy ég, vagy villog: erre jó a bal oldali gomb, a jobb oldalira pedig azt írták, hogy SOS. Ha ezt hosszan nyomjuk, akkor az alsó szeblámpa mellett két extra LED kapcsol be kék-piros villogással és a rendőrautó szirénázását utánozza a készülék meglehetősen nagy hangerővel. Az SOS funkció nyilván bír hasznossággal, de a karhatalmi jelenlétet kamuzó fényeffektus nálam a markáns túlzás kategóriájába esik.


[+]

A cucc jobb oldalán csak hangszóró lesz, bal felől viszont alul találunk egy gumajtóval védett USB-A és USB-C csatlakozópárost, előbbi kimenet, utóbbi bemenet. Mindkettő alatt van egy kis LED, ami mutatja, ha zajlik áramfelvétel, vagy leadás. 5V és 2A mindkét esetben a teljesítmény, ami nem túl sok, de vészhelyzetben elég (ez ugye 10 wattos töltést jelent). Ezzel 4 órányi időre lesz szükség, hogy megtöltsük az akkut, ami 10 ezer mAh-s.


[+]

A legjobb rész pedig a kempinglámpa funkció, a termék teteje felhúzható, egy kis plexikalitkában pedig ott ég egy meleg fényű, 80 lumenes LED izzó, ami egyrészt nem vakít, kifejezetten barátságos, ha pedig a foganytúnál emeljük meg a készüléket, akkor egészen olyan lesz, mint egy lámpás, épp csak Aladdin nem jön ki belőle, ha dörzsölgetjük. Ez nem működik együtt az alsó zseblámpával, mondjuk nem is nagyon lenne különösebb értelme.

Használat

A gyártó azt mondja, hogy két darab 7 wattos hangszóró van a termékben. Ettől még szólhatna jól, de attól relatív messze vagyunk. A hangerőt 60-70 százalékon tartva még nem torz az eredmény, de egy kerti sütögetéshez elég az ereje. Ha ennél többre vágyunk, akkor rezonancia lép fel, torz lesz a mélytartomány, equlaizer nincs, a magasak egyébként is eléggé elvesznek, pláne a hangerő növelésével. Mint Bluetooth hangfal meglehetősen középszerű a produkció, noha nyilván látni kell, hogy bár az egész cucc mérete nagyjából hozza a hordozható, kültéri hangfalak szintjét, de ebben benne van két lámpa is (plusz a kurbli, de az most mindegy), vagyis a ténylegesen hangfalszerű terület kisebb helyre szorul.


[+]

Az FM-rádió tud RDS-t, a kis gumajtó mellől egy teleszkópos antenna is előrántható, érdekes módon rádiózásnál a maximális hangerő jóval alacsonyabb. A DAB üzemmód Magyarországon értelmezhetetlen, mert az NMHH nem hosszabbította meg az Antenna Hungáriával az erre vontakozó együttműködést, ez 2020-ban megszűnt. Ebben nem nagyon lesz változás, egy idei nyilatkozat szerint az NMHH szerint erre itthon nincs igény. Úgyhogy a Sandberg sem talál egyetlen állomást sem hazánk területén.


[+]

Viszont. Adott egy ilyen kültérre tervezett öszvér. Az ilyen jellegű berendezések általában semmiben sem jók igazán. A Sandberg Survivor Lantern All-in1 10000 sem tökéletes, de összességében simán megfelel arra, amire tervezték. Bluetooth hangszóróként maximum közepes, a gomberdőhöz kapcsolódó butus menürendszer kezelésének megalkotására is felvettem volna valakit, akinek van köze az ergonómiához, de ez tipikusan egy olyan holmi, amit érdemes elpakolni egy sátrazáshoz. Egy tábortűz mellett elég hangerőt ad zenei aláfestésnek, a tetejébe rejtett lámpa kifejezetten barátságos fényt nyújt, aki Balázsékra akad ébredni (miért?), annak ott a rádió, lehet róla tölteni telefont, kitolható az üzemidő a napelemmel, szükség esetén zseblámpaként is bevethető, ha pedig minden kötél szakad, még mindig ott a kurbli, hogy erősítsük az alkart némi fényért cserébe. És természetesen vízálló. Ha az olvasó egy frankó kültéri Bluetooth hangfalat keres, akkor keressen tovább. Számos neves gyártó csinál ilyet évtizedes rutinnal, itt a hangfalság csak mellékfunkció. Ha az olvasó egy hordozható-tölthető lámpát keres, ami tud zenélni is szükség esetén, ami kültéren sem jön zavarba és még külső akkut is kínál, akkor már jóval szűkebb a kínálat. Találtam egyébként konkurens terméket, a Mifa nevű cég mindenféle designdíjat elnyert cucca azonban kétszer ilyen drága. A Sandberg abban a remek helyzetben van, hogy ilyen holmi ennyi funkcióval nemigen akad a piacon, ha valakinek pont egy hordozható kültéri lámpa kell, amin megy a zene és a rádió is, lehet vele világítani és feltölthető róla egy telefon — hát akkor itt van. Ez az.

Bog

A terméket a gyártó biztosította, köszönjük. Ide kattintva lehet megrendelni.

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Hirdetés