Samsung Xcover 550 - koravén felfedező

Bevezető, tartozékok

Tegye fel a kezét, akinek hiányoznak a hagyományos kialakítású mobilok. Valószínűleg bőven akad olyan felhasználó most, aki égnek emelte a mancsát, hiszen az annak idején még főleg a Nokia által uralt mobilvilág óta nagyon kevés numerikus billentyűzettel szerelt készülék látott napvilágot. Pedig igény még mindig van rá, hiszen sokan dolgoznak olyan környezetben, ahol a rendkívül sérülékeny, érintőkijelzős okostelefonok már nem bírnák a strapát, ráadásul a gombok sokszor kesztyűben is pontosabban kezelhetők.

Samsung Xcover550 B550H
[+]

Nem véletlen, hogy számos gyártó, köztük természetesen a Sonim, az Evolveo, a CAT, vagy éppen a Samsung, készít olyan okostelefonokat, melyek direkt a szélsőséges környezet meghódítására hivatottak, méghozzá úgy, hogy bizonyos változatoknál funkciókban sem kell jelentős visszafogottságra számítani. Más kérdés, hogy az üveg előlapok még mindig nem annyira ellenállók, hogy mondjuk kalapáccsal vagy valami komolyabb eszközzel is tesztelni lehessen teherbírásukat, pedig egy leejtésnél ennél akár nagyobb erőhatással is számolni kell, ez pedig komoly kihívás a gyártók számára, ha a megszokott 4,5-5,5 hüvelykes megjelenítőkkel dolgoznak.

Samsung Xcover550 B550H
[+]

Mai tesztalanyunk viszont nem a csúcsgépek tudásával szeretne vetekedni, hanem olyan alternatívát nyújt, ami ugyan elég szűk felhasználóréteget céloz meg, viszont azt igen hatékonyan teszi. A Samsung boszorkánykonyhájából származó Xcover 550, más néven B550H okosabb testvérének egy régebbi tradíciókat követő változata, melyen nyomógombok találhatók, kategóriájához képest méretes a kijelzője, és bírja a nyüstölést vizes és poros környezetben is, ráadásul még az ára sem mondható rossznak.

Samsung Xcover550 B550H
[+]

Habár mi nem a végleges dobozban kaptuk meg a kütyüt, természetesen van információnk a csomagolás külsejéről. A fedélen egy éppen víz alá merülő készülék képe látható, alatta pedig annak megnevezése szerepel. A szelence tartalma nem túl izgalmas, hiszen a telefonon kívül mindössze egy 0,5 amperes töltőt kapunk, külön nem mellékeltek sem microUSB kábelt, sem pedig headsetet. A B550H kizárólag fekete színben érhető el, más variáns nem készült belőle.

Külső

A Samsung igen büszke arra, hogy milyen kis kecses telefon lett az Xcover 550, annak ellenére, hogy igencsak ellenálló külsővel rendelkezik. A 129 x 56,2 x 14 milliméteres dimenziókkal és 124 grammos tömeggel rendelkező telefon ugyanis IP67 védettséget kapott, vagyis a pornak teljesen, a víznek pedig másfél méter mélységig és 30 perc ideig áll ellent. A masina vonzereje lehet még, hogy megfelel a MIL-STD-810G katonai szabványnak, ezáltal az UV-sugárzás, a rázkódás és a nagyobb hőmérséklet ingadozás sem tud komolyabb kárt tenni benne. A kütyü legfőképpen műanyagból épül fel, az oldalára mondjuk nem ártott volna gumi elem, hogy az ütéseket jobban elnyelje, hiszen a plasztik könnyen el tud törni (persze ettől még a belső komponensek védve maradnak). Az összeszerelési minőség hibátlan, bárhogy nyomkodjuk, tekergetjük a házat, meg sem reccsen. Felül van egy ív, ami arra való, akár karabinert is ráköthessünk. Ennek egyébként további előnye, hogy asztalra vagy más felületre helyezve legalább felemeli egy kicsit a hátlapot, így a hangszóró hangzása sem tompul.

Samsung Xcover550 B550H
[+]

Az előlap tetején egy beszédhangszóró és egy Samsung felirat látható, alattuk pedig egy 2,4 hüvelykes, 240 x 320 pixel (167 ppi) felbontású TFT kijelzőre szegezhetjük majd tekintetünket. A fényerő nem rossz, több lépcsőben lehet állítani, a betekintési szög azonban nem túl megnyerő, szemből nincs gond, felülről és balról nézve viszont elsötétedik, jobbról és alulról pedig kivilágosodik, a színek eközben invertálódnak is. A képernyő alatt helyezkedik el a numerikus billentyűzet, ami gumírozott, vagyis nem csúszik le a billentyűkről az ujjunk, jó a nyomáspontjuk, ezáltal meglehetősen kényelmes gépelni rajta. A számok mellett hívásletevő és -felvevő, funkciógombokt, valamint négyirányú billentyűket is kapunk, a megjelenítő lezárásához gombkombináció szükséges - mint a régi, szép időkben.

Samsung Xcover550 B550H
[+]

Az oldalak laposak és körülbelül egy centiméretenként bevágás látható rajtuk, amik egyértelműen a biztonságosabb fogást segítik. A keskeny formaterv miatt a billentyűzet minden gombját kényelmesen elérjük, a telefont így könnyedén kezelhetjük. Jobbról két műanyag ajtó védi a microUSB csatlakozót és a 3,5 milliméteres jack kimenetet, a bal szélen pedig külön gombokat kapunk a hangerő szabályzására, valamint a zseblámpa, azaz a vaku bekapcsolására.

Samsung Xcover550 B550H
[+]

A hátlap egész pofás, hiába műanyag, a mintázat valahogy biztonságérzetet kelt az emberben, robusztus kinézet, recés felület, ami egyáltalán nem gyűjti az ujjlenyomatokat. Felül kapott helyet a 3,15 megapixeles kamera, a ledes villanó, és a hangszóró, ez a trió elég jól néz ki egymás mellett. A hátlap levehető, így hozzáférhetünk a cserélhető akkumulátorhoz, valamint az alatta található microSD és normál SIM foglalatokhoz.

Hardver, szoftverezettség

Egy hagyományos telefonhoz képest egész sok információt megosztott a Samsung a hardvert illetően: a mobil lelke egy 460 MHz-es kétmagos processzor, ami mondani sem kell, hogy bőven elég a rendszer meghajtásához. Meglepő, de a vállalat a RAM-mal sem spórolt, hiszen 128 MB-tal gazdálkodik a masina, és a belső flash tároló méretére sem lehet panasz, hiszen összesen 256 MB-nyi adatot menthetünk el rá. Nyilván ez a multimédiára kihegyezett felhasználóknak nem lenne elég, így a dél-koreaiak egy microSD foglalatot is beépítettek, ami maximum 16 GB-os kártyát képes fogadni. Fontos kiemelni, hogy a rezgőmotor erős, még a telefont zsebben hordva és közben mondjuk sétálgatva is meg lehet érezni az értesítéseket.

A rendszersebesség mondhatni tökéletes, persze nincs is nagyon, ami megizzasztaná a hardvert, egy ilyen szoftver tényleg gyerekjáték még az alacsony órajelen pörgő kétmagos processzornak is. Minden műveletet pillanatok alatt végrehajt a telefon, léphetünk a telefonkönyvbe vagy a játékok közé, a legtöbb esetben egy másodpercet sem kell várni arra, hogy az alkalmazások megnyíljanak.

Samsung Xcover550 screenshot Samsung Xcover550 screenshot
[+]

A szoftver pontos típusáról nincs információ, valamilyen touchwizesített rendszer fut a telefonon, ami egyébként nagyon hasonlít a MediaTek megoldására. Az ikonkészlet samsungos, egész fura dolog ilyet látni egy hagyományos telefonon. A menüben több oldalon, 3 x 4-es elosztásban láthatjuk az alkalmazásokhoz tartozó gyorsikonokat, amiket szabadon áthelyezhetünk máshova. A lapok eléréséhez oldalirányba kell mozogni. A névjegyzékben csoportokat és kedvenceket lehet létrehozni, a SIM és a telefon kontaktjait is meg lehet jeleníteni, a partnerekhez név, mobilszám, email cím, csengőhang és fénykép rendelhető. A naptár havi és heti nézetet tartalmaz, létrehozhatunk találkozót, évfordulót és eseményt. Van email kliens, ahová akár Gmail, Yahoo vagy IMAP/POP3 fiókokat is elmenthetünk. Az üzenetkezelő jó, az SMS-ekhez fényképek, videók, zenék mellékelhetők, a T9-es szótár aktiválható. Több profil áll rendelkezésre, a rezgő módot a kettőskereszt gomb hosszú lenyomása engedélyezi. Kizárólag a bal felső gombhoz tartozó funkciót lehet módosítani (például fényképezőre, zenelejátszóra, üzenet létrehozására stb.).

Samsung Xcover550 screenshot Samsung Xcover550 screenshot
[+]

Egész sok programot feltelepítettek a telefonra, az előbbieken felül találunk még Facebook és IM klienst, fényképezőt, fájlkezelőt, rádiót, böngészőt, órát (világóra, időzítő, stopperóra), teendőt, számológépet, mértékegység átváltót (pénznem, tömeg, hossz, terület, hőmérséklet), hangrögzítőt és egynyelvű angol szótárat. Lehetőség nyílik még Java alkalmazások felinstallálására, ehhez a megfelelő .jar fájlt kell rámásolni a telefonra, bár azért számolni kell azzal, hogy nem minden fog elindulni. A régi típusú játékok szerelmeseire is gondolt a vállalat, Minigolffal, Crazy Pinguinnel és még két egyéb produktummal is el lehet ütni az időt, más kérdés, hogy csak demók, egy bizonyos szint elérése után csengetnünk kell a teljes verziókért. Kissé anakronisztikusnak hat, hogy néha annyit kérnek el az ilyen appokért, mint az okostelefonos alkalmazásokért.

Kamera, videó, audió

Előlapi kamera nincs, a hátlapra is csupán egy ledes villanóval ellátott, fixfókuszos, 3,15 megapixel felbontású fényképező került. A manapság már szerénynek számító tudás ellenére szoftveresen igencsak kifinomult a fotós részleg, hiszen rengeteg dolgot konfigurálni tudunk. A navigációs gombbal lehet zoomolni (ez nyilván digitális), expozíciós értéket megadni, plusz a vakut bekapcsolni. Az opciók között válthatunk a kamera és a QVGA felvételeket 15 képkocka/másodperc sebességgel rögzítő videófelvevő között, módosíthatjuk az üzemmódot (egyszer, sorozat), a felbontást, az effektust (szürke, negatív, szépia, piros/zöld/kék színkiemelés), a fehéregyensúlyt, az időzítőt (2-5-10 másodperc), az éjszakai módot, plusz a keresőnézetet.

Samsung Xcover550 screenshot

Nyilván sokat nem vár az ember egy hagyományos készülék kamerájától, ám az Xcover 550 nem hagy cserben akkor sem, ha valamit meg kell örökíteni. A minőség természetesen nem vetekszik a mai okostelefonok fényképezőinek teljesítményével, ám teljesen vállalható alkotások születnek. A dinamikatartomány nem rossz, a részletesség mondjuk annyira már nem oké, hiszen néhány helyen elmosódnak a felvételek, mégis azért bőven ki lehet venni, hogy éppen mi a fotó tárgya, ami legalább annyira mindenképpen fontos, hogy egy munkagépet, vagy egy tervrajzot meg lehessen örökíteni tesztalanyunkkal. A vaku nagyjából másfél-két méterig világítja meg a környezetet, zseblámpának nevezni ezt egy kicsit merész dolog lenne (még ha a Samsung ezt a lépést meg is teszi helyettünk). A QVGA felbontású videók túl sok mindenre nem jók, a tesztfelvétel is bizonyítja ezt, nem mindig jó a fókusz, és a részletek is nagyon hiányoznak.

Samsung Xcover550 B550H
[+]

A videolejátszó nem tud túl sokat, mindenesetre az MP4 formátumú fájlokat megjeleníti, mivel ilyen fájlba menti a kamera is a kisfilmeket. Mozizás közben teljes képernyős nézetet lehet választani, plusz megoszthatjuk a felvételt üzenetben, emailben és Bluetooth-on keresztül, ha pedig a videó adaira lennénk kíváncsiak, azt is megjeleníthetjük.

Samsung Xcover550 screenshot Samsung Xcover550 screenshot
[+]

Van RDS-es FM-rádió, működéséhez viszont mindenképpen szükség lesz egy headset beszerzésére, mivel az szolgál antennaként. Ezután már fülhallgatón és hangszórón keresztül is lehet hallgatni a műsorokat, plusz lehetőség nyílik azok rögzítésére is. A zenelejátszóban albumok, szerzők, műfajok, előadók, év szerint láthatjuk a telefonon vagy a microSD-n tárolt muzsikákat. A beállítások között leljük fel a hangszínszabályzót, az effekteket (pl. koncertterem) és a vizualizációt. A program képes lejátszani természetesen az MP3 formátumú dalokat, méghozzá egész jó minőségben. Eleve nagyon fontos, hogy a telefon irtózatosan hangos, vagyis biztosak lehetünk abban, hogy még a munkagépek zaja mellett is meg lehet majd hallani a csörgést. A mély és a magas hangok sem vészesek, bár maximumon már képes torzítani a hangszóró.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A kategóriának megfelelő adatkommunikációs modulokkal rendelkezik tesztalanyunk, képes 3G hálózatokra csatlakozni, így adott a maximum 7,2 Mbps letöltési és az 5,76 Mbps feltöltési sebesség. A beszédhangszóró minősége kiváló, nagyon hangos és egyáltalán nem érezni a szigetelésből esetlegesen adódó tompaságot, tisztán lehet hallani beszédpartnerünket. A mobilban egy Bluetooth 3.0 (A2DP) chip is helyet kapott, a microUSB csatlakozón keresztül pedig feltölthetjük vagy adatokat másolhatunk rá. Sajnos nincs WiFi, pedig ez még nagyot dobott volna a masina értékén.

Samsung Xcover550 screenshot Samsung Xcover550 screenshot
[+]

Gyárilag egy Opera Mini böngészőt kapunk, amihez a fájlokat az első megnyitás után kapja le a program, vagyis ha nincs mobilnetünk, akkor valami teljes verziós, Java alapú szoftver után kell nézni. Az alkalmazás a legszükségesebb tudást nyújtja: képes kezelni a könyvjelzőket, lehet vele a szövegre nagyítani, a kurzort pedig a négyirányú vezérlőgomb segítségével mozgathatjuk. A weboldalak betöltésének sebessége elfogadható, a tördelés viszont már néha egy kicsit furcsa, a nagyobb képek már nem mindig férnek el egy ekkora kijelzőn, amiben persze semmi meglepő nincs.

Samsung Xcover550 B550H
[+]

Értékelés: Samsung Xcover 550
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Az energiaellátást egy 1500 mAh kapacitású akkumulátor biztosítja, ami a gyártó szerint 8 óra beszélgetésre elegendő. Az üzemidő messze túlszárnyalja a mai okostelefonokét, készenlétben szinte alig merül a telefon, ha pedig sokat telefonálunk és még akár mobilnetezünk is, akkor is több napig képes töltő nélkül meglenni a masina, ráadásul az ultratakarékos mód bekapcsolásával további tíz százaléknyi üzemidőt nyerhetünk.

Mindig érdemes kihangsúlyozni, hogy egy hagyományos kialakítású strapatelefon megítélése teljesen más, mint az okosmobiloké. A Samsung Xcover 550 hivatalos garanciával 28-29 ezer forintba kerül, ami alapvetően nem mondható rossz árnak. A készülék legnagyobb erénye, hogy az IP67 védettség mellett megfelel a MIL-STD-810G szabványnak, azaz nemcsak a pornak és a víznek áll ellen, hanem a rázkódást, a nagyobb hőkülönbségeket és az erős napsugárzást is kibírja. A külső kialakítása teljesen rendben van, könnyen és jól kezelhető egy kézzel a masina, a gombok pedig szintén védettek, ennek ellenére teljesen jó nyomásponttal rendelkeznek, könnyedén lehet a billentyűzettel gépelni (nyilván a virtuális vagy fizikai Qwertyhez nem érdemes hasonlítani). Az üzemidő nagyon jó, több napos munkára is nyugodtan elindulhat a tulajdonos töltő nélkül, a kamera pedig kifejezetten pozitív csalódás, hiszen a vetélytársakhoz képest sokkal jobb képeket lehet vele készíteni. Ellenfélből még mindig nincs sok, de azért nincs könnyű helyzetben a Samsung strapatelefonja, hiszen az Evolveo például több mobillal is megnehezíti a dél-koreaiak helyzetét: pár ezer forinttal drágábban ott a WiFi-képes StrongPhone WiFi, hasonló áron pedig a két SIM-es, sokkal nagyobb akkumulátorral, de kisebb kijelzővel és rosszabb fényképezővel rendelkező StrongPhone Accu, ezeken felül pedig említhetjük még a CAT-et, ami a B30-at küldi harcba, igaz, kevés sikerrel. Az Xcover 550 tehát sok jó pozitív tulajdonsággal rendelkezik, így egy tetszett plecsnit mindenképpen megérdemel.

Samsung Xcover 550

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Xcover 550
Samsung Xcover 550 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 129 x 56,2 x 14 milliméter
Tömeg 124 gramm
Védelem IP67, MIL-STD-810G
Színvariációk fekete
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel (167 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa N/A
Processzor típusa 460 MHz-es, kétmagos
Processzor csíkszélessége N/A
Processzor utasításkészlete N/A
Grafikus chip N/A
RAM mérete 128 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 256 MB
Memória bővíthetősége microSD (16 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés/utcai
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform N/A
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek FM-rádió, Opera Mini, Facebook, IM, Mértékegység átváltó
Multimédia
Fő kamera 3,15 megapixeles, fixfókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel QVGA (15 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő 8 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, zseblámpa

Előzmények

Hirdetés