Samsung E950 - újszerű

Bevezető, csomagolás

Az E900 nevet meghallván a legtöbb mobilrajongó szíve valószínűleg nagyot dobban, ami nem is csoda, hiszen sokak szerint minden idők egyik legszebb mobiltelefonjáról van szó, melynek butított utódját, a J600-at körülbelül két hónapja teszteltük. Most pedig engem ért a megtiszteltetés, pár napig tesztelhettem az utód E950-et, mely egyébként valószínűleg az E széria utolsó példánya.

Szinte minden Samsung készülék tesztjének bevezetőjében megemlítem, hogy a koreai gyártónál akkora készülékdömping van, hogy már-már a típusszámok megjegyzése is problémát okoz az egyszeri felhasználónak. Bár e készülékek többsége majdnem minden szempontból kiváló készülék, már a márka megrögzött rajongóiban is egyre többször felmerül a gondolat: mikor jön már egy valódi újítást hozó készülék? Egy ideje azonban már tudjuk a választ: most.

Az XXL GSM által biztosított tesztkészülék a szokásos apró méretű dobozban érkezett, melynek elején a Secret of Touch felirat díszeleg. Persze nem a HTC Touch titkáról van szó, a kifejezés az új típusú kezelőszervre utal. A belső részt kivéve magára a telefonra, egy hálózati töltőre, sztereó fülesre, leírásra és CD-re bukkanunk.

Hirdetés

Külső

A fényes felület, az íves oldalak és az éles sarkok az E900 formavilágát idézik, a többi rész azonban más. A legszembetűnöbb különbség a kijelző alatt található, nagy méretű fém négyzet, ami a legnagyobb újítást, az OLED kijelzős navigációs padot rejti. Hogy miről is van szó? A fémes hatású csíkok egy 1,2 hüvelyk átlójú, érintésérzékeny felületű OLED kijelzőt vesznek körül, ez a fő kezelőszerv.

Nagyon látványos megoldásról van szó: az almenükben azoknak megfelelő ikonok jelennek meg, ezeket kell nyomkorászni. Készenléti állapotban (azaz szétcsúsztatás után) például a gyorsindító ikonok sorakoznak, a középső ezúttal is az internetre visz minket, amin sajnos nem is lehet változtatni. A főmenübe a baloldali funkciógombbal tudunk, itt már más a navipad képe, nyilakat és OK gombot láthatunk. A funkciógombok alatt található a híváskezdeményező/befejező páros, természetesen ezek is érintézérzékenyek, kikapcsolt állapotban rejtve vannak a kíváncsi szemek elől. Mint az érintésérzékeny gomboknál általában, most is felmerül a kérdés: milyen a kezelhetőségük? Örömmel jelenthetem, hogy kiváló. Az OLED megjelenítőn nagy méretének köszönhetően elég nehéz félrenyomni, egyedül SMS íráskor történt meg velem, hogy a jobboldali funkciógomb helyett (ami ilyenkor a törlés) a hívásbefejezőt nyomtam meg, ami ugye a piszkozatokba küldi a félig megírt szöveges üzenetet.

Az előlapi kijelzőre ezúttal sem lehet panasz, a 2 hüvelykes QVGA megjelenítő szép, élénk képet ad. Erős napfényben kicsit nehezen olvasható, erre jelenthet megoldás a beállítások között lévő napsütés-mód, ami sokkal kontrasztosabbá varázsolja a menüket. A készüléktestet szétcsúsztatva előkerül a numerikus gombsor is, ezek szerencsére igazi gombok, nem pedig érintésérzékeny mókák, kényelmesen lehet rajtuk gépelni, de azért láttam már jobbat is. A csúsztatást segítő mechanika alapvetően jó, nyitott állapotban viszont egy kicsit "hintázik", azaz előre-hátra lötyög a felső rész, ezen még lenne mit csiszolni.

Az előlap tetején, oldalt, valamint a hátlapon apró kis mintákat találunk, elegáns és szép megoldás. Az anyaghasználat ezúttal is elsőosztályú, külön kiemelném a fém hátlapot, tényleg jó érzés kézbevenni a cuccot. A hátoldalon a kihangosító hangszóróján és a diszkrét Samsung feliraton kívül nem találunk semmit, ahogy felül és alul sem.

Oldalt szerencsére akad látnivaló: bal felülre került a nyakpánt rögzítési helye, a két hangerőszabályzó gomb, valamint a töltő/headset csatlakozója. Utóbbinál a mérnökök elkövették a szokásos hibát, az azt takaró műanyag lapocska ugyanis lefelé nyílik, zsebben szerintem könnyen letörhet, bár a nálam töltött három napot szerencsére kibírta.

A másik oldalra mindössze az exponáló és a bekapcsoló gombok kerültek, előbbi kicsit kidudorodik, ami alapján autofókuszos objektívre következtettem, de sajnos tévedtem, a szétcsúsztatás után előbukkanó 3,2 megapixeles képérzékelő ugyanis fix fókusztávolsággal dolgozik.

Menü, alapfunkciók

Tesztünk alanyába a G600-ból ismert továbbfejlesztett BlackUI került. Alapértelmezésben hazánk Országházát láthatjuk háttérként, a környezete a napszaktól függően változik, új esemény hatására nappal Bessenyei mester húz el Extra 300-asával, éjszaka pedig örömtűzijáték van. A fenti gyorsindító a Saját menü nevű találmányba visz, melynek első ikonja alapértelmezésben az Intelligens keresés.

Témákból kettő került a gépre, a Szellő világos színekkel játszik, a Presszó a barna különböző árnyalataiban tündököl. A főmenü mindkettőnél rácsos elrendezésű, a kávésnál az ikonok kicsit feljebb vannak tolva, alul pedig az aktuálisat láthatjuk nagyban-dizájnosban. Saját témát viszont nem hozhatunk létre, ez egyelőre a G600 sajátja. A sebesség kielégítő, a régebbi, sima BlackUI-s modellek között akadt jópár gyorsabb is, ettől viszont nem vagyok hasraesve, de azért használható.

A névjegyzék kapacitása továbbra is 1000 név, extra mezőkből elegendő van (vezetéknév, keresztnév, mobil, otthoni, irodai telefon, fax és egy "egyéb" szám, megjegyzés, e-mail, egyéni kép és csengőhang, hívócsoport). Szöveges üzenetekből szintén ezret tárolhatunk, ami non plus ultra kategória. Az elektronikus levelek és az MMS-ek a majdnem 50 megabájtos belső memóriába kerülnek, mely egyébként microSD kártyával bővíthető. Az e-mail kliens kezeli a csatolmányokat, elboldogul a hitelesített SMTP szerverekkel. A böngésző Access alapú, használható, de ekkora kijelzőn azért továbbra sem nagy élmény szörfözni a neten.

Telefonálás, egyéb szoftverek

Telefonálás közben semmi problémám nem akadt. A hangminőség jó, beszélgetőpartnereim tisztán értették amit mondtam, a kihangosító is jól működött. Az érintőpanel miatt beszélgetés közben a gép automatikusan lezárja a gombokat, a feloldás a bekapcsológomb egyszeri megnyomásával lehetséges - jó megoldás. Választható profilok nincsenek, egyszerre csengés és rezgés viszont van.

Az extra szoftverek és azok funkciói ismerősek. A naptárban napi, heti és havi nézet is van, eseményekből háromszor száz darabot tárolhatunk (találkozó/évforduló/feladat). Az ébresztőóra fejlett, öt időpontot menthetünk el, kikapcsolva is működik. Az alkalmazások között legfeljebb 1 órás anyagok felvételére alkalmas hangrögzítőt, képszerkesztőt, képbélyegzőt (két képet rak egymásra), világórát, alapfunkciós számológépet, mértékegység- és valutakonvertert, időzítőt, stoppert, emlékeztetőt találunk. Extra funkció a TV-kimenet, ennek kihasználásához külön kábelre van szükségünk.

A játékok a Java-világ menüpont alatt csücsülnek. Hét került fel a gépre, az ősrégi de szórakoztató Bobby Carrot, a kicsit gagyi Time Rider II, valamint öt demo verzió (Midnight Hold'em Poker, Midnight Pool, Minigolf Las Vegas, Paris Hilton's Diamond Quest, Tetris Mania).

Multimédia

A kamera tehát 3,2 megapixeles, fixfókuszos, működését LED-es vaku segíti. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál pedig 352 x 288 pixel. A szoftver elképesztően lassú, minden gombnyomásra jó 1-2 másodperces késéssel reagál, pedig beállítási lehetőség bőven akad. Vannak effektek, keretek, önkioldó, sorozatfelvétel, állítható a fehéregyensúly, az érzékenység (ISO 100/200/400), a fénymérés módja (mátrix, szpot, középre súlyozott), a JPEG-tömörítés mértéke (kiváló, jó, normál), expozíció-korrekcióra pedig +/- 2 FÉ-s tartományon belül van lehetőség. A képminőség jó, a zajszint nem nagy, komoly szűrés nyomai sem láthatók a felvételeken. Makró képek készítésére viszont nem alkalmas az E950.

A zenelejátszó szoftver lassúságára nincs kifejezés. Minden műveletre másodperceket kell várni, néha több mint 10 másodperce is megáll a gép, ami nonszensz. Fut a háttérben, ilyenkor viszont minden más is lelassul, ilyenkor még egy SMS megírása is nagyon komoly teljesítmény, de nekem egyszer azért sikerült. Remélhetőleg ez csak szoftveres probléma és rövid időn belül javításra kerül.

Beállítási lehetőségekben szintén nem bővelkedik a szoftver. Van pár hangszín, egyénieket viszont nem hozhatunk létre. Mélyhangkiemelés nincs, lehet viszont térhatást szimulálni. A zenékre előadó, műfaj, album és szerző szerint szűrhetünk, megnyithatjuk a legutóbb játszott fájlokat, vagy játéklistákat is használhatunk. Gyorstekerés nincs, csupán 5 másodperceketl léptethetünk. FM rádió van, használatával nem volt gond.

A gyári füles közepes minőségű, zenehallgatásra alkalmas. Sajnos aszimmetrikus kialakítású, a kábele elég rövid, nekem éppen hogy elért a zsebemből a fülembe, kényelmetlen volt így használni. Kihangosítva elég jól szól a gép, 14-esre (maximálisra) tolva a hangerőt kicsit torzít. Zenelejátszás közben viszont nagyon hamar lemerült, fülessel másfél órát sem bírta, én hardveres problémára gyanakszom.

Adatkommunkikáció, összegzés

E szériáról lévén szó a gép nem 3G-s, adatkommunikációs képességei ebből adódóan nem túl fejlettek. A GSM modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), a leggyorsabb adatátviteli mód az EDGE, hálózati lefedettség hiányában 4+1 időréses GPRS-t tudunk használni. A Bluetooth 2.0-s, ismeri a sztereó hangátvitelt (A2DP).

Az aprócska akkumulátor kapacitása 880 mAh. Mint már említettem a zenelejátszó oly mértékben szívta le az energiát, hogy nekem minden nap töltenem kellett, de zenehallgatás nélkül, átlagosnál nagyobb használat mellett is szépen merült. Szerintem legfeljebb 2 napig bírhatja.

Összegzés: az E950 egy gyönyörű és majdnem tökéletesen összerakott gép. Az új kezelőszerv innovatív és jól használható, a telefonos funkcióval nincs gond, a szoftver viszont nem épp villámgyors, a multimédiás képességek pedig a gyér MP3 lejátszó alkalmazás miatt nem teljesértékűek. Továbbra is azt remélem, hogy ez a kezdetleges szoftver hibája, ha a jövőben megjavul, akkor megkapja az Ajánlott értékelést, így viszont csak Tetszett. Kiváltképp a külseje.

Samsung E950

Bocha

A Samsung E950-et az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Samsung E950
Technológia GSM 900/1800/1900 MHz
Méret 98 x 46 x 15 mm
Tömeg 88 gramm
Kijelzõ 2 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 1000 darab / 50 MB
Egyéb memória microSD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+1/van/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/2.0 (A2DP)
Prediktív T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ van (max. 1 óra)
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 880 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 260 óra
Beszélgetési idõ 6 óra
Fényképezõgép 3,2 megapixeles, fixfókuszosos, mobilfény, önarckép tükör
POP3 e-mail van, hitelesített
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van
Játékok 2 + 5 demo
Csengõhangok 64 csatornás MIDI, MP3,WMA
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van, háttérben is
Egyebek OLED kijelzős navigációs pad, fotó editor szoftver

Azóta történt

Előzmények