Nokia X3-02 Touch & Type - jó útra tért

Bevezető

Hölgyeim és uraim, eljött az idő. A Nokia visszaszáll a ringbe az olcsóbb mobilok kapcsán is, és némi késéssel ugyan, de reagált arra, hogy bizony a felhasználók egyre inkább arra vágynak, hogy tapogassák a kijelzőt. A kedvező árú, szolgáltatóknál is elérhető, átlagos funkciókkal felvértezett mobilok esetében is. A finnek végre kicsit megrázták magukat, és a sokak által ismert S40 platformnak elkészítették az érintéssel is vezérelhető verzióját. A lényeg pedig az előző mondatban az, hogy: is.

Nokia X3-02 Touch & Tpye
[+]

Az S40-es platform valószínűleg az a mobilos felhasználói interfész, amivel szinte már mindenki találkozott, akinek volt egynél több telefon a kezében. Az összes nagy népszerűségre szert tett és nagy darabszámban eladott Nokia készüléken ez dolgozik, csak címszavakat mondok a múltból: 5300, 7230, 6500, 6700... Hosszú évek alatt csiszolgatták ugyan a finnek a dolgot, de mostanra vették észre, hogy elszaladt mellettük kicsit a piac és manapság a Corby, Cookie jellegű telefonokkal menőzik a nép, legalábbis az, akit még nem szippantott be az okostelefonok világa.

Nokia X3-02 Touch & Tpye
[+]

A Nokia viszont nem állt neki egy S60-nak kinéző zárt rendszert rajzolgatni. Ha már úgyis megvették a Symbiant, akkor végülis az S60-at lehozhatják szinte bármilyen olcsó szintre (Nokia 5250), hanem inkább megfogták a dolgot a másik felénél, és bizony jól tették. Az eddigi S40 felületet felhasználva egy furcsa hybrid keletkezett, amely támogatja az érintőképernyőt, de megmaradtak a gombok is. Volt már ilyen egyébként, három – teljesen különböző – példát is tudnék hozni: Asus P525, Sony Ericsson G700, illetve rengeteg kínai „csoda“, elég ha csak annyit mondok: Kingbond. Ennek ellenére maradjunk azért abban, hogy a Touch & Type a mai környezetben viszonylag egyedi megoldás, de hogy a hétköznapok során hogyan vizsgázik, az a következő oldalakon rögvest kiderül, s mivel a telefon már kapható például a GsmLine.hu-nál, ezért hamarosan lesznek felhasználói tapasztalatok is.

Doboz, külső

Kékes színvilágú dobozból kerül elő az X3-02, a tartozékok listája átlagos, de elegendő. Konkrétan töltőt, kicsinyke adatkábelt, sztereó fülest és memóriakártyát találunk benne, illetve ez utóbbit a telefonban, mérete két gigabájt. Nem tudom, hogy mennyivel olcsóbb a Nokiának ilyen nyúlfarknyi adatkábelt adnia, de állítólag környezetbarátabb.

Nokia X3-02 Touch & Tpye
[+]

Az X3-02 Touch & Type első blikkre nagyon patent kis gépnek látszik. Baromi vékony, csak 9,6 mm-es ilyen irányú kiterjedése, viszont a hátlap fém, masszív, mégis kecses, állati jó érzés kézben tartani, nagyon minőségi benyomást kelt. És elég jól is bírja a strapát, nem volt konkrétan ilyesmi betervezve, de másfél méter magasról, kijelzővel lefelé esett rá kőre, kutya baja sem lett, a hátlap leugrott, de még az akkumulátor is benne maradt.

Nokia X3-02 Touch & Tpye
[+]

Szemből rögtön feltűnik, hogy az újdonságon mintha egy kicsit felborultok volna az arányok. Ez csak megérzés, de amikor az ember rájön, hogy a gombsor nullás gombja oldalra csúszott, akkor már pontosan tudja lokalizálni, hogy az X3-02 külsején mi tűnik kicsit furcsának. Igen, a gombsor sokkal kisebb helyet foglal el, mint korábban, és hiányzik a Nokia telefonokra oly jellemző navigációs gomb, illetve a környező funkcióbillentyűk sem a megszokott módon kerültek elrendezésre. Ennek pedig az az oka, hogy a QVGA felbontású, 2,4 inches kijelző érintésérzékeny, s jellemzően itt fogunk kapirgászni, ha nem üzeneteket írunk, vagy tárcsázunk.

Nokia X3-02 Touch & Tpye
[+]

A billentyűzet legfelső sora négy darab, kissé vékonyabb gombot ölel fel. A két szélső felel a híváskezelésért (részemről jár a vállonveregetés, nem mindig szerencsés, ha ezt is az érintőkijelzőre bízza a gyártó), a középső két kezelőszerv megnyomása pedig az üzenetekhez és a zenelejátszóhoz ad gyors elérést. A készülék tetején microUSB bemenet és 3,5 mm-es jack dugasz kapott helyet (éljen), alul csak design célokat szolgál a kissé ferdén lecsapott elem, aminek luggatott felülete van.

Nokia X3-02 Touch & Tpye
[+]

Az eszköz bal fele sima, jobb oldalra került a hangerőt szabályozó gombpáros, illetve a billentyűzetet és a kijelzőt is lezáró gomb. A hátlap sallangmentes, itt egyértelműen fémet használtak a tervezők, lepattintani két oldalsó elem egyidejű megnyomását követően tudjuk. A leszedhető panel felett üldögél a kamera, a felirat a felbontásról tájékoztat (5.0 MP), vaku viszont nincs. Az összeszerelési minőségről már esett szó, hibátlan.

Menü

Most jön a lényeg, bekapcsolás után végre belevethetjük magunkat a megújított, érintősre optimalizált S40 platform bugyraiba. A főképernyő az pont olyan, mint egy főképernyő volt eddig is, lehetnek rajta mindenféle sávok, mint a zenelejátszó állapota, az olvasatlan üzenetek száma, vagy éppen a naptár. Csakhogy az a helyzet, hogy volna itten egy igencsak lényeges különbség, méghozzá az, hogy ezek az elemek megérinthetők, s rögtön a megfelelő funkciókhoz visznek bennünket. Ha hosszan erőltetjük ujjunkat a kijelző bármely pontján, akkor egyből oda csöppenünk, ahol ezeket az elemeket állítgatni lehet. Simán modhatjuk azt, hogy ez már amolyan majdnem-widget, csak éppen fix mérete van és nem kavargatjuk a kicsi ujjunkkal a kijelzőn össze-vissza, mint valami félig büdösre sikerült paprikás krumplit, hogy elkenjük a szagát, hanem akkurátus felületet kapunk, hogy amolyan táblázatkezelő-szerűen mi legózzunk össze egy számunkra megfelelő sorrendet és kínálatot. Ha valakit ez a nagy bőség netán zavarna, ki is iktathatja az egészet a bánatba, csak egy opciót kell átkapcsolni a megfelelő menüpontban.

Nokia X3-02 Touch & Tpye menü

Az alapképernyőről a menü felirat megnyomását követően – fanfárok és dobszóló – a főmenübe csöppenünk, amely rácsos és listás elrendezésű lehet. Inkább utóbbi tűnik használhatónak, okosan csak kilenc rajzocskát kell áttekinteni, tehát görgetni nem szükséges. Az almenüpontokban használt betűméret változtatható, alapból a legdisznóbbra van belőve, amit érdemes talán úgy is hagyni, mert így nem csak a karakterek nőnek meg, hanem az a sáv is, amit az adott funkció kiírása elfoglal, így azt még könnyebb tökéletesen megtapintani.

Nokia X3-02 Touch & Tpye

Bár a kijelző rezisztív technológiát használ, mégis nagyon kis finom. Ahol több szöveg van, mint ami elfér a kijelzőn, ott vidáman, de leginkább zökkenőmentesen lehet görgetni, egy szemernyi akadozás sincsen. Erre bizony a fulltouch konkurencia nem minden esetben képes, sőt, a zárt rendszerű ellenfeleknél néha komoly problémát jelent ez a feladat. A menü színvilága témákkal szabható testre, a tesztkészülék négy variácóval örvendeztetné meg a tulajdonost, ha azok nem lennének kissé egysíkúak. Miután az új S40 (ami már a hatodik generáció) számos ponton tartalmaz apró újításokat, ezért érdemesnek láttuk ezt mozgóképben is visszaadni, alant a videó (720p):

Alapfunkciók

A telefonkönyvben görgetni könnyű, oldalt nincs konkrét gördítősáv, de ez nem is szükséges, hiszen a megfelelő gombok megnyomásával tudunk ugrálni gyorsan is a listában. Háromféle módon listázódhatnak az emberek, lehet csak a név, a név és a szám, illetve a név és a kép. Ez utóbbinak nyilván akkor van értelme, ha a belső, egyébként 1000 férőhelyes memóriát használjuk, hiszen ide sok más adat mellett (több szám, webcím, e-mail, születésnap, megjegyzés, csengőhang, videó) fotókat is menthetünk a kontaktokhoz. A betűméret három lépcsőben állítható, illetve változtatható, hogy a vezetéknév, vagy a keresztnév legyen elöl.

Nokia X3-02 Touch & Tpye

Az üzenetkezelésnél a mai trendeknek megfelelően itt is chat-nézet dominál (visszakapcsolható klasszikus elrendezésre), az egyes szövegbuborékokra kattintva jön be a komplett írás, s akkor lehet válaszolni is. A szövegbevitel könnyű, a nullás gomb (a szóköz) jobbra csúszó helyét már a második SMS fogalmazásánál megszoktam. Szerkesztés után könnyen megtalálhatjuk a célszemélyt, hiszen kézzel is beírható a szám, de egyből túrhatunk a névjegyzékben, vagy a híváslistában is. Az MMS támogatás természetesen megvan, valamint e-mail kliens is került a készülékbe, ez a korábbi S40 platformhoz hasonlóan egy java alapú alkalmazást jelent, amely megbízhatóan működik, támogatja a csatolmányokat, első használat esetén internetkapcsolatot kér, hogy rögtön felkínálhassa az adott régióra vonatkozó, leggyakrabban használt postafiókokat is, esetünkben ide tartozik a Freemail, a Citromail és az Indamail is, illetve a nemzetközi lehetőségek közül az Ovi Mail, a Gmail, a Yahoo! Mail és a Hotmail. Természetesen kézzel is bepötyöghetjük a POP3 és SMTP beállításokat, ha a fentiektől eltérő szolgáltatást veszünk igénybe. A szövegbevitelt T9 segíti, az egyetlen furcsaság, hogy mivel a gombsoron nincs törlés gomb, ezért ezt a kijelzőre tették virtuális formában a tervezők, de a hétköznapi használatban ez sem okoz gondot.

Nokia X3-02 Touch & Tpye

Nekem kicsit furcsa volt, hogy a naptárban nincs heti nézet, pedig sokan szeretik, hiszen a havi bontástól eltérően nem csak az látszik, hogy az adott napon valami van, hanem az is, hogy az konkrétan micsoda. Eseményeket négy kategóriában rögzíthetünk, emlékeztető, találkozó, hívás és születésnap hozható létre, értelemszerűen mindegyik típus más és más adatokat kér el a bevitel során. Az alkalmazások közé került az ébresztőóra, ha van a kezdőképernyőn ilyen tartalom, akkor onnan is beugorhatunk ide (a naptárba és az üzenetek közé is, nyilván), kár, hogy csak egyetlen időpont vehető fel, ez viszont lehet ismétlődő is. A maximálás szundi időtartama egy perc híján egy órás, ami azért igen izmos visszaalvást (és késést) tesz lehetővé.

Nokia X3-02 Touch & Tpye

A számológép tudományos funkciókat is felvonultat, van időzítő, stopper és teendőlista is. A diktafon egy órányi anyagot képes rögzíteni, ez beszélgetés közben is elérhető. Folyamatban levő hívás alatt a menübe nem tudunk belépni, de bizonyos funkciók hozzáférhetőek, ide tette a Nokia nagyon okosan a felvétel lehetőségét is. Az extrák között átváltót, méretváltót (ruha, cipő), illetve világórát találunk.

Nokia X3-02 Touch & Tpye

Miután a platform új, ezért érdeklődéssel vártam, hogy a játékok frontján mivel fogunk találkozni. Bevallom, számítottam a Bounce vagy a Snake mutációjára, de négy teljesen új alkalmazás került az X3-02-be. Az első a Climate Mission, amely az éghajlatváltozással kapcsolatban fogant. Feladatunk környezettel kapcsolatos minijátékok során bizonyítani elhivatottságunkat, fákat ültetünk, mezőket takarunk le, szelektíven gyűjtjük a szemetet, ilyesmi. A második alkalmazás a Guitar Hero 5, ezt talán nem kell bemutatni. A Hip Hop Tour következik: itt valami jóskával kell zenére táncolni, de semmi logikát nem találtam benne. Az utolsó a Memorize, ez elég fapad, mindenféle dolgokat kell megjegyezni és reprodukálni az ujjunkkal (mozgás, számok, hangok, ábrák), nekem nettó unalom, de biztos lesznek rajongók.

Multimédia

A hátlapon 5 megapixeles kamera kapott helyet, vaku nincs, és újabban a Nokia az autofókuszt is száműzi (költséget és helyet megtakarítva), helyette az EDOF technológiát használja. Ennek előnye, hogy gyorsan tudunk lövögetni a cuccal, de közeli fotózásra használhatatlan (nagyjából egy méterig homályos képeket produkál). Miután még nem láttunk olyan EDOF kamerás telefont, ami tényleg jó képeket lőtt volna (távolra is), ezért nem tudjuk, hogy tényleg ez-e a maximum, de ha igen, akkor nem feltétlenül kéne erőltetni.

A képkészítés álló helyzetben történik, a fotók is ilyen formátumúak lesznek, de át lehet kapcsolni fekvő módra. Az opciók listája elég szűkös, a felbontás mellett a fehéregyensúly babrálható, illetve vannak effektek, valamint sorozatfelvételi lehetőség. Az elkészült alkotásokat a galériában az ujjunk horizontális húzgálásával tudjuk lapozni, a nagyításhoz külön virtuális gomb van, multitouch nincs az X3-02-ben.

Nokia X3-02 Touch & Tpye

A fentebbi képeken látszik, hogy az X3-02 nem nyújt acélos teljesítményt. Izmos mennyiségű képzaj van a fotókon, miközben az apró részleteket a szoftver megpróbálja el is mosni – ez a lehető legrosszabb kombináció. A színeket viszont elég jól eltalálja a kütyü, és ha eltekintünk a szoftveres homályosításoktól, akkor az élességet is rendben levőnek értékelhetjük. Videót VGA felbontásban rögzít a telefon.

Nokia X3-02 Touch & Tpye

A zenei oldalon nagyon masszív változások nincsenek, a lejátszó egyre inkább hasonlít az S60-as platformban használtra. A számokat ID3 tagek alapján csoportosítja, mutat albumborítót, fut a háttérben és van szabadon babrálható equalizer is. A lejátszó streamingre is fel van készítve, nem érheti panasz. A füles nélküli hangminőség nem kiemelkedő, egy headset sokat dob a dolgon. Van FM-rádió is, ehhez mindenképpen csatlakoztatni kell egy fülest, hiszen ez szolgál antenna gyanánt is. RDS is van, de ez alapvető elvárás.

Adatátvitel, akkumulátor

Amilyen kis karcsú, olyan erős a készülék az adatátviteli szolgáltatások tekintetében. Mobilhálózaton 10,2 Mbps letöltési sebességű HSDPA és 2 Mbps tempóra képes HSUPA birtokában van a kis X3-02, ami okvetlenül dicséretet érdemel. Hab a tortán a WLAN megléte is, a vételi érzékenység is jónak bizonyult. Esetleg a DLNA hiányozhat, de egyelőre ez keveseknek fog konkrét fájdalmat okozni. Lokális szinten microUSB 2.0 és sztereó Bluetooth lehetősége adott. Előbbi esetben PC Suite szükséges a szinkronizáláshoz, de lehet külső meghajtó is a memóriakártya tartalma. Bár az ehhez szükség tartozék nincs a dobozban, az X3-02 támogatja az USB OTG megoldást is, azaz egy átalakító használata után pendrive is ráköthető a készülékre, az azon tárolt adatokat pedig tudja a telefon olvasni és írni.

Nokia X3-02 Touch & Tpye

Szoftveres oldalon csak félig pozitív az összkép. A böngésző ugyanis elég bénácska. Egyrészt kissé szaggat a kép, ha egy weboldalon kószálunk az ujjunkkal, másrészt elég buta a nagyítási algoritmus, a paragrafusokat teljesen ignorálja a rendszer, pedig a dupla kattintásos okosságra reagál a szoftver. Flash támogatás nincs, de ami inkább fáj, hogy nem lehet elforgatni a képet, pedig fektetve egy kicsit jobb lenne a helyzet. Van viszont alternatíva, az alkalmazások között ugyanis ott figyel az Opera Mini, ami klasszisokkal jobb, mint a gyári böngésző. A fektetett nézetet ez sem tudja, de sokkal gyorsabb és intelligensen nagyít. Plusz pontot érdemel a közösségi szolgáltatások implementálása. A natív Facebook kliens nem csak jól üzemel, hanem az értesítések ki is kerülhetnek a készenléti kijelzőre, de még az is meghatározható, hogy ez milyen időintervallumban frissüljön. Éjjel például tök feleslegesen forgalmaz emiatt adatot a készülék. A Nokia támogatja a chat szolgáltatásokat is, négyféle üzenetküldő szolgáltatással tud együttműködni, az Ovi, az MSN, a Yahoo! és a Google Talk szerepel a listán.

Nokia X3-02 Touch & Tpye
[+]

A hátlap alatti akkumulátor elég kis filigrán. Névleges teljesítménye 860 mAh, ez tűnik a telefon egyik gyenge pontjának, de az általam tapasztalt három napos készenléti idő nem tűnik tragikusnak, inkább átlagos. Persze a webes funkciók zabálják az erőforrást, a Bluetooth is beleharap az energiába, úgyhogy elég tág határok között fognak majd mozogni a felhasználói tapasztalatok. Az X3-02 vesz fel áramot microUSB csatlakozón keresztül is, de a dobozban ott figyel az oldschool Nokia töltő a rend kedvéért.

Nokia X3-02 Touch & Tpye
[+]

Értékelés: Nokia X3-02 Touch & Type
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Egy tesztelőnek mindig nagy öröm, ha a kezébe kerül valami, ami új. Az X3-02 esetében ez abszolút így történt, hiszen nem csak a telefon számít friss modellnek, de ez az első olyan Nokia, amely megkapta az S40 Touch & Type platformot, amely nem vallott szégyent. Mind sebességben, mind kezelhetőségben nagy általánosságban véve remekül sikerült, tényleg jó azt látni, hogy a finnek a felület megalkotásánál nem csak azt tartották szem előtt, hogy mostantól lehessen tapizni is. Végiggondolták a rendszert, olyan átalakításokat vezettek be, amelyek egyrészt előre tudnak mutatni (közösségi szolgáltatások, készenléti kijelzőt érintő reformok), másrészt tényleg azt mutatják, hogy valakik komolyan nekiálltak átgondolni, hogy milyen egyszerűsítéseket jelent, ha a kijelzőt meg is lehet érinteni. Ha elvonatkoztatunk az új felülettől, az X3-02 akkor is megérdemli a figyelmet. Egy kifejezetten kecses, vékony, jó anyagokból építkező készülékházba került megfelelő funkcionalitás. Fejlett adatátvitel, jó zenei teljesítmény, könnyű kezelhetőség jellemzi a telefont. Számomra két hiányosság lenne zavaró abban az esetben, ha az enyém lenne a készülék: a kissé harmatos kamera (főleg a vaku), illetve a gyenge böngésző. Minden más tekintetben az X3-02 egy kimondottan jól sikerült Nokia készülék, amely most még kicsit izmos árban van (55-60 ezer között), de biztosak vagyunk benne, hogy ez jelentőset fog esni, amint megtörténik a hivatalos hazai bevezetés. Ezt szem előtt tartva azt hiszem, hogy megküldöm rá az ajánlott plecsnit. A történetben pedig az a legjobb, hogy erre a rendszerre a Nokia nyilván egész arzenált fog építeni, ami bizony főleg az olcsóbb szegmensben nagyot tarolhat. Ráadásul a menü felépítéséből kizárólag a virtuális gombsor hiányzik ahhoz, hogy csak kijelzőből álló telefon is körépakolható legyen, amit szerintem előbb-utóbb ki fognak a finnek használni.

Nokia X3-02 Touch & Type

Bog

A Nokia X3-02-t a GSMLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia X3-02 Touch & Type
Nokia X3-02 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 106,2 x 48,4 x 9,6 milliméter
Tömeg 77,4 gramm
Színvariációk White Silver, Dark Metal, Petrol Blue, Pink, Lilac
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret na / 300 kB
Belső memória 50 MB
Memória bővíthetősége microSD (alapcsomag: 2GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 10,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Series40 6th Touch & Type
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 4
Valutakonverter van
Extra szoftverek Opera Mini, Facebbok kliens, messenger
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640x480 @ 18fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 860 mAh Li-Ion
Készenléti idő 432 óra (2G) / 384 óra (3G)
Beszélgetési idő 5,3 óra (2G) / 3,5 óra (3G)
Egyebek
fém hátlap, érintőkijelző
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés